I s. H. S. miste hui nu man- to moi F lIMil Of hol Zondags tot 1 uurgeopend Goede kwaliteiten. Groote sorteering. Zondags tot 1 uur geopend Nieuwe modellen. Firma H. S. CLOECK, Kleedermakers. Van liet westelijk oorlogsterreln. Billijke prijzen. Alkmaar, Telef. 212. Alkmaar,Telef.212. Ontvang/sttoericlit der nieuw© voor GrelogontLcicl-Costuums. Telegrammen van liedeii. Yaria. Nederland. LAAT, hoek Boteratraat, Eigen werkplaatsen a/h. magazijn. LAAT, hoek Boteratraat, Eigen werkplaatsen a/h. magazijn. „DE KORENBEURS." Men schrijft ons: In de gewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Mij. Zaadhandel, van ouds „De Korenbeurs", LuttikOudorp te Alkmaar, gehouden op 2 Maart 1915 te Amsterdam, werd de Balans en winst en ver liesrekening goedgekeurd. Het boekjaar, loopende van 30 Juni 1914, het eerste boekjaar der zaak, bleek gunstig voor de Mij. geweest te zijn en ofschoon nog geen dividend kon worden uit gekeerd, bleek toch de zaak levensvatbaarheid te bezit ten zoodat naar alle waarschijnlijkheid in het 2e jaar de^Xn kjuikenTm.nTVnT^ aTJTrf wel dividend in uitzicht kan worden gesteld. t ,muüt Jgt de de meer-ont- dat het Griek- scüe voik mets voelt voor den Staat. Belastingen ont duiken de Grieken, ze verstoppen de jongelui ui het gebergte, wanneer dezen onder dienst moeten. Aan po- ntiek uoet men in Griekenland niet. Het program, waarop een algevaardigde naar de Kamer gaat, is zui ver lokaal, een waterleiding of een weg b.v. Het par ticularisme is nog even groot als 400 jaar vóór Cüris- tus. De kerk is bij de Grieken het palladium van hun nationaliteit. Wordt een kind geboren, dan wordt het oij de kerk mgescnreven, met een burgerlijken stand bemoeit de staat zich niet De kerk trouwt ook. De geestelijken oetenen geen geestelijk overwicht op gesteld. De Directeur Justus Boot is afgetreden als mededi recteur, er zal voorloopig in de vacature niet worden voorzien, terwijl de heer I. Prins Az. accountant te Alkmaar, als gedelegeerd commissaris werd benoemd. EERVOL ONTSLAG. Bij Kon. Besluit van 3 dezer is, met ingang van 1 September, aan den heer E. M. van Soest, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks j Hoogere Burgerschool alhier. wei- GESLAAGD. Mej. N. Bruin, alhier, slaagde te Utrecht voor examen fraaie handwerken. het PRO DOMO. Donderdagavond zal de Kon. Ver. „Het Ned. Too- neei", in de Harmonie alhier, een voorstelling geven van het romantisch tooneelspel in 5 bedrijven, gesclire ven door jhr. A. W. G. van Riemsdijk en opgedragen aan Louis Bouwmeester. Alom is dit stuk voor uitverkochte zalen gespeeld. Wij ontvingen uittreksels uit critieken, zoo gunstig, dat wanneer de directie deze zelf geschreven had, ze niet mooier hadden kunnen zijn 1 Men oordeele zelf: De Haagsche Nieuwe Courant schrijft: „Het Gebouw vol, zóó vol als op de gróótste dagen. Een publiek zóó geestdriftig dat, na elk bedrijf, de zaal dreunde van een donderend applaus. Een groot, zéér groot succes voor stuk en spelers: de dames Theo Mann-Bouwmeester, Holtrop-van Gelder, de Vos-Pool man en de heeren Reule, de Vos en anderen, een rolbe zetting zoo gelukkig als een verwend auteur het voor een lievelingsstuk van het publiek slechts wenschen kan." En het Nieuws van den Dag: „De geheele vertooning en de regie van „Pro Do mo" zijn buitengewoon, zij naderen het volmaakte. Van al het verwonderlijke groote, dat Louis Bouw meester te genieten heeft gegeven, blijft het bedrijf van zijn pleidooi „Pro Domo" het mooist, allen advokaten ten voorbeeld. Mevr. Holtrop-van Gelder stelde de hooghartige gravin meer dan roemen*waard voor. De geheele cré atie is supérieur. En dan, hoe goed heeft Jac. Reule gespeeld I Hij was volkomen de jonge man door het noodlot tot ver worpeling gedoemd. Epn kostelijke proeve van tooneelspeelkunst gaf me vrouw Mann te genieten. Het groote succes bij de eerste voorstellingen van „Pro Domo" in den Stadsschouwburg voorspelt het stuk een nieuw en lang leven. Het publiek is ook nu even als met de vroegere ver tooningen geheel opgegaan in het werk van den heer van Riemsdijk en de artiesten spelen gaarne in een werk van dien auteur, omdat zooals zij zelf zeggen zij er rollen in hebben, waarvan zij Iets maken kunnen en waarmee zij eer kunnen inleggen." In „Pro Domo" spelen, zooals men ziet, de allerbeste krachten der „Koninklijke" mee, zoodat beter opvoe ring zich wel niet denken laat en de tooneelliefhebbers hier en in de omgeving Donderdagavond dan ook stel lig op het appèl zullen zijn. - HET NUT. Voor het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad gisteren in de bovenzaal der Unie als spreker op de heer dr. G. E. W. van Hille, met een voordracht over: Vergelijkingen tusschen Oud en Nieuw Griekenland. De voorzitter, de heer J. A. Verkuijl, wees er in zijn openingswoord op, dat het departement leeft onder den druk der tijden, het kan geen sprekers van buiten laten komen, doch moet zich zelf Ifclpen. Echter werd ook nu weer een stadgenoot, bestuurslid van het Nut, bereid gevonden. Dr. van Hille wees er op, dat voor modern Grieken land in Nederland weinig belangstelling is? Een Ne- derlandsch werk er over bestaat niet. Spr. wilde eeni- ge reis-indrukkeri van zijn bezoek aan het land geven. Eerst stond spr. stil bij de geschiedenis van den oorlog van 338 vóór Christus en schetste hoe hij zich denkt, dat het er in Athene vóór den oorlog heeft uit gezien. Het veelhoofdige bestuur bleek niet opgewas sen tegen één hoofd, dat het geheel beheerschte. De Grieken hebben te midden van hun gekrakeel monu menten geschapen, welke behooren tot het beste, dat de menschelijke geest heeft voortgebracht. Spr. stond daarna stil bij de latere gevechten tusschen statenfede- raties, wees er op, dat Griekenland onder het Oost- Romeinsche Rijk kwam en dat het ruimschoots zijn deel heeft gehad van het ellendige Turksche bestuur tot den vrijheidsoorlog van 821. Vraagt men, hoe het komt, dat niettegenstaande de onderdrukking het Grifeksch karakter bewaard is geble ven, dan krijgt men van de minst ontwikkelden ten nig of niet te zien, zijn loon m de gemeente v/ordt bij stuk óetaait. Spr. stond daarna stn bij het kloosterle ven, dat behalve zijn godsdienstige ook een practische zijde heeft. De goederen in de doode hand zijn in Griekenland zeer aanzienlijk, vele monniken zijn veld- arbeiders. in de kloosters is gelegenheid tot logeeren, bij het heengaan geeft men een gave voor de kerk. Het logeeren in de kloosters is verkieselijk boven dat in de particuliere logementen, waaromtrent spr. een groot aantal zeer interessante bijzonderheden mededeelde. De Grieken heoben niet veel egards voor hun vrou wen. Vrouwen en kindereu worden schandelijk geéx- pioiteerd, terwijl dieren worden afgebeuld. Als men daar aanmerkingen op maakt, dan krijgt men te hoo- ren, dat vrouwen en cuerea geen Christenen zijn. Er wordt nog al eens gemoord in Griekenland, de orzaken van het moorden zijn soms zeer futiel. Om een &n;iaigheiü zag spr. eens een geweer up zien ge richt. Met den eerbied voor hun leven is het bij de Grieken treurig gesteld. Spr., die in Griekenland opgravingen deed, was daar door een vrouw, die een vreemdeling, die zich met dat werk bezig hield, tot peet van haar kind wenschte, aan gezocht om als zoodanig op te treden. I iet verzoek werd door hem ingewilligd, spr. gaf een interessante beschrijving van de doopplechtigheid. Spr. vertelde o. in. nog verschillendebijzonderheden omtrent Athene, waar het overdag niet druk is, maar ook half zes des avonds het flaneeren begint. In Athene leeft alles op straat, waar geen standsverschil wordt aangetroffen, ieder is weetgierig van aard. Wie de oud-Griekscije ld tor kunde en kunst een beetje bo. tudeerd heeft, vraagt, wal herken ik in het hedendaagsehe Griekenland van het oude? In het eer ste oogenbljk zal hij zeggen: absoluut niets, maar la-1 ter zullen verschillende punten treffen. In het eerst verstaat men van het tegenwoordige Grieksch niets, doch met een handboekje gaat 't gauw. De Grieken zijn steeds graag met hun gedachten bij hun voorouders. Menig Nederlander weet minder van zijn voorouders dan de Gnek van de zijne. Hun één heid van geloof en de eerbied voor hun voorouders heeft hen over de Turksche onderdrukking heen ge bracht. Spr. wees er- op, dat de Grieken behalve de genoem de slechte ook velt g; eigenschappen hebben, b.v. hun innig familieleven en hun arbeidzaamheid. Er is menig punt van overeenkomst tusschen het Grieken land van vroeger en dat van thans een merkwaardig land met interessante overblijfselen. De voordracht van dr van Hille werd met groote aandacht gevolgd en aan het eind er van volgde een luid applaus. Ito voorzittf-' wees er up, dat dr. van Hille wied hij hartelijken dank bracht, deze voordracht, welke niet, zooals gewoonlijk in den laatsten tijd, door licht beelden werd geïJlustereerd, op een zoodanige wijze had gehouden, dat men alles als 't ware voor zich zag en de herinnering aan sommige door den spr. beschre ven eigenaardige toestanden zeker steeds zou bijblijven. Luid applaus bewees, dat de voorzitter de gevoelens der goed bezochte bijeenkomst had vertolkt. vraag van het recht van bestaan van hetgeloof op zich zelf, betoogde spr., dat het materialisme den mensch niét verder zal brengen tot de waarheid, maar hem er verder van af brengen. Het hart gaat uit naar eeuwig heid van tijd en ruimte, de mensch gaat eerst vrijer, ais hij zich niet geeft aan den dienst van het eigenbelang, maar gaat in den dienst van de liefde. Onze mensche lijke ziel is het klankbord van een andere wereld, die achter de zichtbare wereld leeft, een wereld die we niet kunnen omvatten, als we niet begrijpen, dat de wereld is in ons zelf. Geboren uit de stof, zijn we ten slotte bestemd uit het stoffelijke te treden in de eeuwigheid. Deze wereldbeschouwing geeft kracht aan het leven. Aanvaard het innerlijke leven als "het echte en zet den zelfzucht aan den kant. Zoo staat voor spr. thans het geloofsvraagstuk tusschen genoemde twee is de keuze. Dit vraagstuk is actueeler dan men denkt, gelijk spreker met eenige voorbeelden illustreerde. Het geloofsvraagstuk kan en moet door ons worden gesteld, gelijk spr. doet. Zoo hoeft men niet te vreezen voor wetenschappelijk onderzoek. Ook wordt de over tuiging iyet geschokt, omtrent hetgeen nu in de wereld gebeurt. Menschen, volken en ook diplomaten kunnen dwalen. Spr.'s geloof aan de menschheid in de toe komst is door dezen wereldoorlog niet verloren. Nadat Lied 74 gezongen was, bracht ds. de Regt in zeer hartelijke woorden den heer Melchers dank voor zijn schoone rede. EEN BEZOEK VAN LEERLINGEN DER HANDELSDAGSCHOOL. Men meldt ons: Onder leiding van den leeraar in de Natuurkunde brachten de leerlingen vjm de 3e klasse der Han delsdagschool een bezoek aan de inrichting van den Heer Doeschot aan den Koningsweg alhier, waar zij kennis maakten met het autogeen lasschen van metalen. Zij zagen daar het doorsnijden van ijzeren staven van pl. m. 4 c. M. dikte met dezen zeer heeten (pl. m. 3000°C) acetyleem-zuurstofvl'am, terwijl ook stukjes metaal aan elkaar gelascht werden. Met het toestel door den heer Doeschot gebruikt is het mogelijk ijzeren staven tot een dikte van 10 c. M. door te snijden. Verder werd tijdens het bezoek ook nog een groo- ter werkstuk, n. 1. een oude ketel met behulp van dit toestel gelascht. OP VRIJE VOETEN GESTELD. M., omtrent wien we gisteren berichtten, dat hij we gens ongeoorloofde handelingen was aangehouden, werd gisteren weer op vrije voeten gesteld. EVANGELISCHE UNIE. Zondagavond 7 uur zal, naar men ons verzocht te melden, vanwege de Vereeniging van Vrijz. Hervorm den, alhier, in de Groote Kerk eene godsdienstige bij eenkomst gehouden worden, waarin de WelEerw. ZGd. Heer Dr H. A. van der Meulen, Herv. predikant te Bergen op Zoom, als spreker hoopt op te treden. HET FRANSCHE LLQERBLRICHT. PARIJS, 6 Maart Communiqué van elf uur: Aan de Belgische duinen werden de aanvallen der Duitschers op een van onze loopgraven afge slagen. Onze iegcnaaavaiien ten 'noorden van Atrecht hadden een gunstig resultaat. Donder dagavond hebben wij een compagnie mitrailleuses krijgsgevang gema kt ca de aanvallende Duit schers hebbeu teruggedreven. Wij heroverden de voorgeschoven linies, welke gedurende twee dagen in vijandelijke Jumden waren geweest. Wij maak ten daarbij een groot aantal krijgsgevangenen. Reims werd den geheelen dag gebombardeerd. In Champagne bij Perthes behaalden wij een beslist - Donderdagavond hebben wij een garde- NED. PROTESTANTENBOND. Voor de afd. Alkmaar en omstreken van den Neder- landschen Protestantenbond trad Donderdagavond in een goedbezochte vergadering, in de bovenzaal van café „Centralals spreker op de lieer ds. G. W. Mel chers, van Almelo, met het onderwerp: „Het geloofs vraagstuk in onzen tijd". Na een openingswoord van den voorzitter, ds. A. C. de Regt, noodigde deze de aanwezigen op verzoek van den spreker uit te zingen vers 1 en 3 van lied 22 van den bundel N. P. B. Ds. Melchers wees er op, dat het, wanneer men in den tegenwoordigen tijd spreekt over het geloofsvraag stuk, gaat over de vraag van het recht van bestaan van het geloof op zichzelf. Voor ons draagt het vraagstuk een heel anderen vonn dan voor het voorgeslacht, in dezen tijd hebben we het voorrecht, dat achter ons ligt I een verre weg en dat veel tot ons is gekomen uit over levering. Uitvoerig ging spr. na het geloofsvraagstilk van vroeger, van den tijd van Copernicus tot nu, aan gevend den invloed van de vindingen der natuurweten-1 schap en die van andere punten op het geloofsvraag stuk van de verschillende tijdperken. Zoo stond spr. o. m. stil bij het andere licht op hei I bestaan in de wereld door de studie van Darwin, die uit gewone natuurlijke oorzaken verklaarde de wijzi gingen die sinds het begin van het organisch leven op I aarde de groote differentieering brachten. De weten schap is in den ruimsten zin waarheid geworden, ze leeft gezocht zonder rekening te houden met bestaan de resultaten, in verband waarmee het geloofsvraag-*! stuk van dat oogenblik stond Godsdienstige waarheid noemde spreker een godsdienstigen plicht. Komend tot het geloofsvraagstuk van dezen tijd, de en gevangen genomen. He- succes, comp den hebben wij een loopgraaf ten noordwesten van Perthes genomen. Ten noord-westen van Mesnil veroverden wij eenige loopgraven van oen lengte van 600 Yards. Ook veroverden wij ver schillende loopgraven in de ravynen ten noord westen van Beau Séjour. In Argonne en in het westelijk gedeelte van het dorp Vauquois hebben wij belangrijke vorderingen gemaakt. In het bosch le Prêtre ien noordwesten van Pont k Mous- son hebben wi, zas hebben wi graaf verovert een aanval afgeslagen. In den Ël- bij Hartsannweilerkopf een loop PARIJS, 6 Maart. (Officieel). Een schip van de flotielje van het tweede Fransche licht es kader heeft gisteren in het Kanaal een Duitsche onderzeeër type U 2 beschoten. De onderzeeër werd door drie granaten getroffen, dook weg en verdween zonder een spoor achter te laten. HET DUITSCHE LEOERBERICHT. BERLIJN, 6 Maart. (Officieel). Wij ontrukten ten Z. O. van Yperen den Engelschcn in een te- genaaval een loopgraaf. F.en Fransche poging om ons uit de op de Lo- rette-heuvel veroverde positie te dringen, misluk te, Alle aanvallen werden afgeslagen. 50 Fran sdien bleven In onze handen. In Champagne, bij Perthes en Mesnie misluk ten alle aanvallen. Wij maakten 50 officieren en 140 soldaten ge vangen. In een tegenaanval ontrukten wij bosch- je ten N. van Perthes en een stuk loopgraaf van de Fransche posities. Een Fransche aanvalspo- ging verliep zonder succes; eveneens een aanval op onze posities bij Vangewis en Consenvoije, zoo wel als ten N. van Bodenweiler en ten N. O van Celles. Nadat de geheele oorlogsbuit in het Woudge bergte ten N. W. van Grodno en om Augustof ge borgen was, zonder dat de Russen ons, door ener gieke tegenmaatregelen dit konden verhinderen, staan de daar tot nog toe gebruikte troepen thans voor andere operaties ter beschikking. Ten N. O. van Prasnytz mislukte een Russi sche aanval onder zware verliezen. Ook ten N. W. van Plock werden Russische aanvallen afgewezen. EEN FRANSCH TROEPENTRANSPORT. MILAAN, 6 Maart. De Corierre dèlla Sera meldt uit Napels dat het aldaar uit Marseille aan gekomen stoomschip Dorla rapporteert dat Dins dagavond een eskader van 11 groote stoomsche pen uit Marseille is vertrokken, op welke zich meer dan 20.000 man met veel oorlogsmateriaal bevonden. Zij werden door 7 andere schepen be geleid. Een tweede transport van 20.000 man staat te Toulon gereed. MIJNRAMP. LEIJLAND (West-Virginië) 6 Maart. In een mijn heeft een gasontploffing plaats gehad, waar bij 171 mijnwe, kers in een schacht zijn opgesloten. BRAND AAN BOORD VAN EEN STOOMSCHIP. LONDEN, 6 Maart. Lloyds meldt uit Valen cia in Ierland dat aan boord van het transatlanti sche stoomschip „la Turenne" brand is uitgebro ken. Verscheidene schepen vertrokken om hulp te verkenen. KAZERNEBRAND TE DELFT. DELFT, 6 Maart. De infanterie-kazerae op de Paardenmarkt alhier is in den afgeloopen nacht voor een groot deel door brand verwoest. Door een groote hoeveelheid stroo op één der zolders greep het vuur zeer snel om zich heen. Het front- gebouw van het complex bleef voor het vuur be spaard. Bijna de geheele Delftsche brandweer met haar materieel was spoedig ter plaatse, alsmede de stoomspuit van de Nederlandsche Gist- en Spi ritusfabriek en die van de Rijks Constructie-werk- plaatsen. De Haagsche autospuit kwam omstreeks drie uur en vond nog nuttig blusschingswerk bij den brand, die om omstreeks half één was ontdekt. De kazerne was juist gisteren wederom door militairen betrokken. 's ORAVENHAGE, 6 Maart. Generaal-majoor Klerk de Reus, commandant der le divisie, heeft heden te Delft de ntoestand op het terrein van de gedeeltelijk afgebrande kazerne in oogenschouw genomen. Ook vertoefde daar met hetzelfde doel de inspecteur der genie, generaal-majoor Stuten. De juiste oorzaak van den brand is tot dusver niet vastgesteld. Wel staat vast, dat gisteravond in de kazerne stroozakken zijn gevuld. Nader zal moe ten blijken, ol daarbij onvoorzichtig met vuur is omgegaan FABRIEKSBRAND. WORMERVELR, Maart Alhier is gister avond kwart na elf de fabriek van nougat- en crê- rne artikelen van de firma Keyrcr en Stulp door onbekende oorzaak tot den grond afgebrand I)e fabriek met een belangrijke daarin opgeslagen partij grondstoffen ging geheel verloren. Het gebouw en de goederen waren tegen brand schade verzekerd. HOFBERICHT. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. De Koningin en de Koningin-Moeder hebben aankoopen gedaan op de tentoonstelling van werken van Belgische kunstenaars alhier. DE PRINS, 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Z. K. H. Prins keert hedennamiddag van Het Loo naar den Haag terug. INDISCHE OELDLEENINO. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. De wet tot het aangaan der Indische geldleening is door de Ko- ningjfl bekrachtigd. Naar v/e vernemen heeft H. M aan de Nederlandsche Handelsmaatschappij medegedeeld, dat zij voor een half millioen in deze geldleening wenscht deel te nemen. AMSTERDAM, 6 Maart. Van 15 tot en met 17 Maart zal de inschrijving, van 1 tot en met 8 April de storting plaats hebben op de Indische leening. De 5% obligaties werden uitgegeven tegen den koers van 97% en zijn verdeeld in stuk ken van 1000 500 en 100. Er zal courtagegeld worden uitgekeerd. C. 1. ZELDENRIJK. f •"ORAVENHAGE, 6 Maart. Op 52-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer C. J. Zefdenrijk referendaris aan het departement van Justitie, chef van het kabinet van den Minister. OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. De bewoonster van de St. Jacobstraat, die Donderdagavond, doordien haar kleeren vlam hadden gevat aan het vuur van een stoof, ernstige brandwonden be kwam, is in den afgeloopen nacht overleden. VERGADERING VAN CREDIETINSTEL- LINGEN. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart. Omtrent de ver gadering van vertegenwoordigers van crediet-in- stellingen op 13 dezer alhier, wordt vernomen, moriorlinn l/l<nbnnrin 1 r j.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2