DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Van lat westelijk oorlogsterrein. Van 1st oostelijk oarlogsterrein. Van tiet zuidelijk oorlogsterrein, De O r 1 o g\ No. SI Honderd en zeventiende jaargang. 191S ItonnffisuM li S hü^bp PP®,- k p* Kt— INMpfó tl «t p wA Pite lette'? m Brieven fr. N. I MAANWAG i Ills. COSIER I IBM, Ms® I ItMmm* I 8 MAABT Ter zee. ALKMAAR, 8 Maart. De nieuwste sensatie is de actie in de Dardanellen. Niet wijl wij aan de beteekenis der actie en de gevol gen van een alleszins mogelijk slagen ook maar iets te kort zouden willen doen, gebruiken wij het woord „sensatie", doch er zijn in deze zeven maanden van oorlog tal van voorbeelden aan te halen van krijgsbe drijven, die met veel ophef werden aangekondigd, heel de wereld bezig hielden en tenslotte op niets zijn uit- geloopen. Neem den weergaloozen opmarsch der Duitschers naar de Fransche hoofdstad. Het was in het begin van September, alsof de val van Parijs, door de regee ring reeds verlaten, zoo voor de deur stond. Toeval lig lazen we gisteren een brieven-serie van prof.v. Dry- galski, die als adviseerend hygiënist den veldtocht bij het generaal-commando aan het v. Kluck-leger mee maakt. De brieven zijn gedateerd: 3 September, No- gent bij Creil, 35 K.M. van Parijs, 4 September Senlis, 30 K.M. van ParijsMaar enkele dagen daarna is de sensationeele opmarsch van de Duitschers tot staan gekomen en bleek een terugtocht noodzakelijk. Luik, Namen, Maubeuge, Antwerpen zij roepen de sensatie van het 42 c.M. kanon in herinnering, dat in heel de methode van oorlogvoeren een ommekeer te weeg zou brengen, omdat wat tot voor kort onneem baar gold, plotseling gemakkelijk te veroveren bleek. Maar „de dikke Bertha" zwijgt is zij nu reeds een vrouw met een verleden, doch zonder heden nóch toe komst? Aan den IJser zou een aanvang worden gemaakt met de verdrijving van de Duitschers en daar zou de bevrijding van België haar begin vinden. Heel de we reld keek naar den IJser, maar de zuivering van het zwaargeteisterde land is niet het minst gevorderd. De Russische stoomwals, die naar Berlijn zou rollen was een andere sensatie. Het krachtige Russische of fensief bracht 'alom spanning te weeg, maar er bleek geen stoom achter den wals te zitten en de beeldspraak heeft hare beteekenis verloren. Turkije's meedoen aan den oorlog zou een geduch- ten ommekeer in den stand van zaken in het leven roe pen de „heilige oorlog" zou een geweldige factor worden, het in-bezit-nemen van het Suez-kanaal zou de Engelsche scheepvaart knauwen, de verbinding tus- schen moederland en overzeesche bezitting belemmeren er is niets van gekomen. Portugal stond klaar met het geweer op schouder om de gelederen der verbonden mogendheden te ver sterken en Duitsche schepen in Portugeesche havens tot goeden buit te doen verklaren van den eeneu dag tot den anderen wachtte men op de oorlogsverkla ring, welke tot dusverre nog steeds is uitgebleven, al is het dan ook in de kolonie Angola niet pluis. Zoo zouden we zonder moeite nog een tijdje kunnen doorgaan, maar het is al genoeg. Alleen willen we er nog even op wijzen, dat nog luttele dagen geleden al om mei spanning werd afgewacht wat voor een termijn er met den 18den Februari zou aanbreken. Toen was de U-boot het voorwerp der sensatie. En nu is de Dardanellen-actie het. Minder nog de actie zelf, die haar tijd noodig heeft, dan wel de neven-omstandighe den welke er mee gepaard gaan. Forceering der Dar danellen toch beteekent den Turk een diepe wonde in het vleesch steken. Men begint thans bloed te ruiken in verschillende landen. Gaat Turkije er aan, dan wil men „er bij" wezen, om als het op deelen aankomt ook zijn part te krijgen. Zóó is, nuchter beschouwd, de toestand in het Oosten. Duidelijk is, dat onder deze omstandigheden de be schieting der Dardanellen-forten meer nog van poli tiek dan van militair belang is, maar ook, dat de re geeringen der landen, welker belangen bij het politieke Dardanellen-vraagstuk betrokken zijn, in een lastige positie verkeeren. De vraag toch, of thans het oogen- blik gekomen is om de onzijdige houding te laten va ren en, op hoop van winst, partij te kiezen, is zeer, zeer moeielijk. Zij eischt een groote objectieve voor stelling van den juisten stand van zaken en een goede kansberekening: In Griekenland is blijkbaar de verzoeking het ergst. Daar leidde zij reeds tot een conflict tusschen den Ko ning, die twee oorlogen won, en den minister-presi dent, die het volk te verwinnen wist. In Bulgarije is het geval niet zoo acuut. In Italië is alles nog onzeker het lijkt haast, of wie het meest biedt, het rijk aan zijn zijde krijgen kan. Misschien tast Griekenland thans toe, ofschoon het waarschijnlijker is, dat men zelfs daar nog liever het oogenblik der beslissing wat wil verschuiven, teneinde meerdere zekerheid te erlangen, dat men de winnende partij kiest. Op grond van dit alles zou het ons ten zeerste ver wonderen, dat nu reeds een der drie genoemde landen zich in den worstelstrijd zou gaan werpen. Denk aan Roemenië. Stond het er laatst niet voor, alsof dit rijk aanstonds tegen Oostenrijk zou gaan optrekken en is het niet bij zijn onzijdigheid gebleven, toen de Oosten- rijksch-Duitsche strijdkrachten zoo snel de Boekowina van de Russische troepen wisten te zuiveren Het is waar, het lot van de Boekowina wordt ten slotte niet in de Boekowina, dat der Dardanellen niet aan de Dardanellen beslist, maar krijgt zijn bestem ming na de geweldige slagen, die op andere operatie terreinen aan te sluiten van den vrede voorafgaan. Toch is het plaatselijk verloop van zulke neven-opera ties natuurlijk van invloed op de houding der mogend heden, welker belangen er bij betrokken zijn. Daarom zal het resultaat der operatie aan de Darda nellen zich naar alle waarschijnlijkheid duidelijker moeten afteekenen, voordat andere landen het zwaard in de weegschaal werpen. En nu moet men niet al te veel gewicht hechten aan het aanvankelijk succesvol verloop der Fransch-Engel- sche actie. In een onderhoud met den correspondent der Amerikaansche United Press heeft de Fransche mi nister van marine, de heer Augagneur, verklaard, dat de bondgenooten niet verwachten zonder moeite de Dardanellen te zullen forceeren, dat hij niet zou kun nen zeggen, hoe lang het wel zou duren, dat het moei lijkste stuk zal zijn van het midden der straat tot de Zee van Marmora. Wat tot dusverre geschiedde, wettigt geen enkel vermoeden omtrent hetgeen volgt. Heeft men aan den eenen kant ernstig rekening te houden met de vastheid van wil, welke er bij de verbonden mogendheden voorzit om het wel beraamde plan ten uitvoer te leg gen, aan den anderen kant mag verwacht worden, dat de Turken, wanneer het nijpen gaat, tot geduchten te genweer in staat zullen zijn. Vandaar, dat deze veelbesproken operatie tot een keerpunt in den oorlog kan leiden, maar evengoed slechts een dier op-niets-uitloopende sensaties kan worden, waarvan we er in den aanvang van dit artikel enkele opsomden. Gallipoli jgTauroggen Zee v. Btarmora ft. Namazieh K Dardanus Sed-el-Bahr ft. Medidieh Tschanak AZIË ft. Hamidieh Orkanieh a Kum Kalessi Komen we na bovenstaande algemeene beschouwing weer tot de bijzondere, dan zij allereerst aangestipt, dat berichten over de gebeurtenissen der Dardanellen rechtdraads tegen elkaar ingaan. „Ga je gang maar", zegt de Turk, „schiet maar op mijn forten, want mijn nieuwe kanonnen heb ik daar buiten opgesteld en om je te foppen speel ik met oude batterijen. Kwaad doe je me heelemaal niet, want van je drieduizend projectie len per dag, zijn er zoowat vijftien raak, je aanvallen verslappen al en ik heb op beide oevers mijn mannetjes met hun zware artillerie". „Het gaat best", verzekert de Engelschman, „ik schiet er flink op en ik schiet flink op ook. Ik ruim forten en kanonnen en mijnen netjes op, ik zet al troe pen aan land, ik neem de goede uitwerking van mijn trefers waar, ik heb nu al de straten bij de engten van Tsjanak onder vuur en ik ga zoo aanstonds ook de ver dedigingswerken van Smyrna vernielen, want anders kom ik niet klaar." Wie heeft nu gelijk? of liever het meeste gelijk? Ver moedelijk de Engelschman, die zeer stellig en zeer nauwkeurig in zijn berichtgeving is, in tegenstelling met den Turk, die maar wat over algemeenheden praat en voor de rest zijn mededeelingen aanvult met ont kenningen. Vergissen wij ons, wanneer wij weer zeer belang rijke berichten van het Oostelijk oorlogstooneel ver wachten? Wij gelooven het niet. Op koelen, ietwat hooghartigen toon verzekerde Za terdag het Duitsche communiqué, „nadat de geheele oorlogsbuit in het boschrijk gebied ten noordwesten van Grodno en rondom Augustow in zekerheid was gebracht, zonder dat de Russen ons, ondanks energie ke tegenmaatregelen dit konden beletten, staan de daar tot dusverre gebezigde troepen, thans voor andere krijgsbedrijven ter beschikking." In het latere Duit sche communiqué wordt deze mededeeling aldus aan gevuld: „Onze operaties ten noordwesten van Grodno zijn geheel volgens de gemaakte plannen afgeloopen." De vraag is gewettigd, of de Duitschers inderdaad Weichsel oSSoewalki o Augustowo Lyck o CS So jgOrodno 0 °0Grajewo NeidenburgS 0 B aOssowetz Kolno OOST- FBCIHIS ThorrrO 0 Ng HLipno Soldau0 cöMlawa Radzauow BDobrzyn W o H o Warta °0 0 H O h ,03JRate oFlotsk p)onsk '0WARSCHAU o SLowitz o o o aa o o LOD.S IS Ne oo .9 Iwangorod °o BPetrokow o Weichsel N ooCzenstochow h o o o o - - o o o o Jabloenka- II Pas O Krakau Gorlice I CS .San Beskiden ll Doekla- pas OLPrzemysI Karpathen Loepkow- Oeszok- Pas pas H O Jf G A B IJ E Beskid pas niet grooter resultaat verwacht hadden van hun offen sief, dat hier en daar reeds door plaatselijke tegenstoo- ten van Russischen kant is gevolgd. In elk geval, deze operatie heeft de heer V. Hindenburg thans definitief afgesloten. En 'n nieuwe actie is onmiddellijk in voor bereiding genomen en vermoedelijk alweer aan den gang. Wij veronderstelden, toen we het Duitsche com muniqué van Zaterdag lazen, dat de troepen, die ter beschikking kwamen, zouden worden gezonden naar het vak Plotsk-Razionz. Immers de Russen, die bij Mlawa en Kolno staan, kunnen ten noorden van War schau in hun achterwaartsche verbindingen en daar door met omsingeling worden bedreigd. Het schijnt echter, dat het voornaamste strijdtooneel op het oogenblik in het Oosten niet ten noorden, maai ten zuiden van Warschau moet worden gezocht. Het laatste Russische communiqué zegt ten minste dat er zich aan den linkeroever der Pilitza (een zijrivier van den Weichsel, die 50 kilometer ten zuiden van War schau in den Weichsel valt) een gevecht aan den gang is, welke het karakter aanneemt van een grooten slag. Waar het allernieuwste Duitsche communiqué spreekt over de gevechten bij Novo Miasko, wordt de zelfde strijd bedoeld, doch hierin wordt hij tot veel kleinere afmetingen teruggebracht. Nadere bijzonderheden zullen dus moeten leeren, waar op het oogenblik de hoofdactie moet worden ge zocht. Van het Westen geen nieuws. Alleen mag de aan dacht gevestigd worden op het feit, dat er Engelsche troepen worden samengetrokken op Besamjon, terwijl tot dusverre de Engelschen in hoofdzaak opereerden in het Belgische kustgebied en in Noord-Frankrijk. Is er misschien een poging aanstaande om door het nauwe gat van Belfort door te breken, of wel zal men trachten de Duitschers, die aan de Meurthe en bij Badonviller den laatsten tijd weer wat komen opdringen en het natuurlijk van het zuid-westen uit op Verdun gemunt hebben, tot staan te brengen? De laatste veronderstel ling lijkt de meest waarschijnlijke, immers de strijd in de Argonnen van den laatsten tijd bewijst, dat men van dien kant ook bezig is om de Duitschers uit de buurt van Verdun te verwijderen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Wij winnen nog steeds terrein ten noorden van Atrecht in de buurt van Notre Dame de Lorette, waar wij verscheiden loopgraven bemachtigden. De vijand leed belangrijke verliezen. Wij zijn eenigszins vooruitgegaan ten noorden van Perthes en ten noordwesten van Beau Séjour. In de Vogezen hebben wij ten westen van Münster de twee heuvels van den kleinen en den grooten Ru- hackera-kopf genomen en de tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Wij namen Imberg aan den rechteroever van de recht en tevens hoogte 856. Ten slotte sloegen wij bij Hartmanswei lerkopf een tegenaanval van een Duitsch bataljon af. Dit leed zwa re verliezen en moest een groot aantal gevangenen in onze handen laten. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd giste ren gemeld: Tusschen de zee en de Somme hadden over het ge heel' slechts artillerie-gevechten piaAts. De nachtelijke pogingen van den vijand om ten zuiden van Yperen door te dringen, werden verijdeld. In Champagne kwamen onze troepen vooruit^ zij ontnamen den vijand eenige loopgraven en maakten 60 gevangenen. De Fransche krachtige aanval op onze stellingen ten N.-O. van Le Mesnil mislukte, met zware verliezen voor den vijand, onder ons infanterie- en artillerie vuur. Oostelijk van Bedonviller werden vijandelijke aan vallen afgewezen In de Vogezen is de strijd ten westen van Münster en ten noorden van Senheim nog niet geëindigd. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische Generale Staf berichtte: Aan den linkeroever van de Njemen zijn de Duitschers terugge slagen achter het station van Simno en de streek van Leypoeni, De dislocatie van de troepen aan den rechteroever van de Naref heeft geen feitelijke wijziging ondergaan. Op de wegen naar Lomza duren de hardnekkige ge vechten voort. Wij hebben den vijand in den nacht van 5 Maart van de beheerschende hoogte ten westen van den weg Stawiski-Lomza bij het dorp Karkowo ver jaagd en daarbij zes mitrailleuses buitgemaakt. Aan den linkeroever van dé Weichsel in de streek van de Pilitza zijn de Duitschers op 5 dezer een aan val begonnen op een kleinen sector van onze stellingen bij het dorp Demanewits. In de Karpathen duren de vruchtelooze aanvallen der Oostenrijkers in de richting van Beligrod voort. In Oost-Galidë zetten wij het offenief voort. Wij hebben de Oostenrijkers verdreven uit hun versterkte stellingen aan de Bystrica en daarbij honderden krijgs gevangenen gemaakt. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren Onze beweging ten N.-W. van Grodno heeft volgens het opgemaakte plan plaats. De Russische nachtaan- val op Moarce, ten N.-O. van Lomza, werd afgeslagen Ook ten westen van Prasnysz werd een krachtige Russische aanval afgeslagen. Onze aanvallen ten N.-O. van Rawa hadden succes; 3400 Russen werden gevangen genomen, 16 mitrail leurs veroverd. Officieel werd gisteren te Weenen bekend gemaakt: Op eenige sectoren van het front in Russich-Polen werden gisteren zware gevechten geleverd, hier en daar op zeer korten afstand van elkander. Door dë werking van onze artillerie echter werden de Russische afdeelingen met zware verliezen genoodzaakt de voor- geschoven stellingen te ontruimen. In de Karpathen, waar op verschillende plaatsen de gevechten om goede hoogtestellingen voortduren, wer den nachtelijke aanvallen der Russen overal afgesla gen. Acht officieren en 570 man werden krijgsge vangen gemaakt. DE BELEGERDE VESTING PRZEMYSL. Het Petrograder Telegraaf-agentschap meldde Zater dag: Het garnizoen van Przemysl doet geen uitvallen meer, maar de artillerie van de vesting ontwikkelt groote activiteit en beschiet ons druk met granaten van groot kaliber. Dit vuur doet echter weinig nadeel. Duizend uit de vesting afgeschoten granaten wondden slechts één man uit onze gelederen. De Oostenrijkers onderhouden een zeer hevig vuur op onze vliegmachines, die bijna dagelijks over de ves ting vliegen. Een groot aantal hommen ontploft, maar zonder resultaat. Op 5 Maart hebben wij bij het sta tion Sokolke een Duitsche vliegmachine naar beneden geschoten. De aviateurs werden gevangen genomen. Daar de Duitschers Russische gevangenen noodig hebben om van hen de groepeering onzer strijdmacht aan den linkeroever van de Weichsel gewaar te wor den, hebben zij een premie van 60 gesteld op iederen Russischen soldaat, die gevangen wordt genomen. Wij hebben een Duitschen luitenant gevangen genomen, die met een aantal vrijwilligers was uitgetrokken om ge vangenen te maken. IN AZIATISCH TURKIJE. Het Turksche groote hoofdkwartier meldde giste ren: Twee Engelsche regimenten cavalerie, ter sterkte van 1500 man, vielen, ondersteund door een machine geweer-compagnie en artillerie, onze voorhoede aan bij Vessile, ten zuiden van Kona. Het resultaat van het gevecht was, dat de vijand in wanorde in de richting van Chaibe vluchtte, met achterlating van meer dan 200 dooden en gewonden. Wij maakten een mitrailleur buit en vernagelden twee vijandelijke kanonnen. Onze verliezen zijn 10 dooden en 15 gewonden. Gisteren beschoten twee vijandelijke pantserschepen en een kruiser drie uren lang, zonder eenig succes, de forten aan de kust van Smyrna. Hedenmorgen beschoot een Fransch pantserschip en drie Engelsche, die vijf groote mijnzoekers bij zich hadden, opnieuw anderhalf uur de forten van Smyrna. Zeven projectielen van onze batterijen troffen een vijandelijk pantserschip, dat het eerst het vuur geopend had. Tijdens de beschieting van gisteren en heden had den wij in 't geheel 4 dooden en 7 gewonden. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier berichtte gisteren: De algemeene toestand is feitelijk onveranderd. Hedenmiddag beschoten zes vijandelijke pantser schepen onze batterijen in de straat der Dardanellen. ALKHAARSCHE o O O O O O O o H O O O O O O O o o n O O w w

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1