Van liet westelijk oorlogstèrreln. Van liet oostelijk oorlogsterrein. Van liet zuidelijk oorlofstooneel, FEUILLETON. DE WELDOENSTER" DUITSCHLAND. GRIEKENLAND. NEDERLAND. Telegrammen van lieden. TEE ZEE. Onze batterijen beantwoordden heit vuur met succes. Het Fransche ministerie van oorlog deelt mede, dat met het oog op den toestand in de Dardanellen be sloten is een expeditiecorps te concentreeren in Noord- Afrika, dat zich gereed zal houden om zich daarheen te begeven, waar zulks noodig wordt geacht. DE GERAMDE ONDERZEEëR. Naar het Duitsche Wolffbureau van bevoegde zijde verneemt, heeft het Engelsche kolenschip Thordis den 28sten Februari bij Beachy Head inderdaad een Duit sche onderzeeër geramd om ze tot zinken te brengen De boot heeft echter slechts geringe averij gekregen en is behouden in de haven teruggekeerd. UITLEVERING VAN GEWONDEN. De „Karlsruher Ztg." schrijft officieus: Naar wij vernemen beval de Keizer uit menschelijkheidsoverwe- gingen, dat de uitlevering der voor dat doel in Con- stanz en omgeving bijeengebrachte Fransche officieren en onderofficieren volledig zal plaats hebben, ondanks het feit dat waarschijnlijk uit Frankrijk niet hetzelfde aantal zwaargewonde Duitsche officieren en onderoffi cieren kan worden uitgeleverd. Het veel grooter aan tal krijgsgevangenen in Duitsche handen maakt dat het aantal door Duitschland uitgeleverde zwaargewonde Franschen grootei*zijn zal dan het uit Frankrijk uitge leverde aantal zwaargewonde Duitschers. Aan de Vossische Ztg. wordt uit Genève gemeld: Het internationale comité van het Roode Kruis te Genève heeft het voorstel gedaan, gewonde officieren, die niet uitgewisseld worden, omdat men vreest, dat zij in hun vaderland nog diensten kunnen verrichten, in Zwitsersche hotels op hun eerewoord tot het einde van den oorlog op te nemen. De bondsraad heeft zich bereid verklaard de daarvoor noodige overeenkomsten aan te gaan. EEN MINISTERIELE CRISIS. Minister-president Venizelos verklaarde Zaterdag in de Kamer, dat het ministerie zijn ontslag heeft inge diend, omdat de Koning zich niet kan vereenigen met de politiek der regeering. De Koning droeg aan Alexander Zaemi de vorming van een Kabinet op. Deze vroeg 24 uur bedenktijd. KORTE BERICHTEN. Uit Nieuw-York wordt gemeld, dat passagiers en bemanning van de La Touraine, die bij Valentia op de. Iersche kust in brand was geraakt, in veiligheid zijn. Het stoomschip Rotterdam is bij de la Touraine aan gekomen om hulp te verleenen. De Duitsche Bondsraad heeft bepaald, dat zij die tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, voortaan zonder hun goedvinden buiten strafinrichting aan het werk gezet kunnen worden. In den Duitschen kreits Stade is bij de eigenaars van graan een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat in dertig op de honderd gevallen de voorraad valsch aangegeven was. De niet aangegeven voorraden zul- len nu, zonder dat er schadeloosstelling voor betaald wordt, in beslag genomen worden. Bovendien zullen de eigenaars van het graan strafrechterlijk vervolgd worden. Op verschillende scholen in de Rijnprovincie en Westfalen zullen voor leerlingen die de school moeten verlaten en door den oorlog geen ambacht kunnen kie zen, bijzondere klassen worden gevormd, waar zij zich zoowel theoretisch als practisch Ininnen oefenen in het geen bij het handels- en koopmansbedrijf te pas komt. De Parijsche Temps meldt dat een militair vlieg tuig bij een nachtelijke vlucht over Chalons sur Mame, in brand geraakte en neerstortte. Beide inzittenden werden gedood. GELDLEENING NED.-INDIë. De Nederlandsche Handel-Maatschappij, de Neder- landsch-Indische Handelsbank en de Ncderlandsch-Iu- disclie Lscompto-Maatschappij stellen van Maandag 15 Maart tot en met Woensdag 17 Maart 1915, van 9 tot 4 uur, de inschrijving open op de geldlecning voor Ned.-Indië, uitgegeven krachtens de Wet van 5 Maart 1915, Staatsblad No. 127, groot nominaal tot een be drag van 62.500.000, in schuldbewijzen aan toonder, groot 1000, 500 en 100, rentende 5 pet,, coupons betaalbaar per 1 April en 1 October, verdeeld in 25 se- rieën, gemerkt A, B, C enz., tot Z behalve I, elk groot het één vijf en twintigste gedeelte van het geleende be drag, aflosbaar h pari, seriesgewijze, bij uitloting in 25 jaar, te beginnen 1 Apri) 1916. Conversie of ver sterkte aflossing kan niet vóór 1 April 1925 plaats hebben. De koers van uitgifte is 07 pet. Aan bovenbedoelde wet van 5 Maart 1915, Staats blad No. 127: Art 3. II). De voorwaarden van de tegeldema king dèr schuldbewijzen en de regeling van de uitlo tingen worden, voor zoover dienaangaande bij deze wet geene bepalingen zijn gegeven, door onzen Minis ter van Koloniën vastgesteld. Van de te geldemaking wordt eene rekening aangelegd die, na door de Alge- meene Rekenkamer in Nederland te zijn opgenomen en gesloten, aan de Staten-Generaal wordt medegedeeld. (2). De schuldbewijzen worden vóór de uitgifte door de Algemeene Rekenkamer in Nederland geregis treerd en van een bewijs dier registratie voorzien. (3). De afgeloste schuldbewijzen worden ter vernie tiging bij de Algemeene Rekenkamer in Nederland overgebracht. Art. 4. (1). De rente is betaalbaar op halfjaarlijk- sche coupons, verschijnende 1 April en 1 Octoüer. Zij loopt niet verder dan tot op den dag, waarop de schuldbewijzen aflosbaar zijn. (2). De coupons zijn betaalbaar te Amsterdam, te Batavia en in de verdere, in. Nederland door onzen Mi nister van Koloniën, in Nedêrlandsch-Indië door den Gouverneur-Generaal aan te wijzen plaatsen. (3). Wanneer plaatsen buiten Nederland en Neder- landsch-Indië gelegen voor die betaalbaarstelling wor den aangewezen, kan door onzen Minister van Kolo niën aan de met de uitbetaling belaste bankiers eene provisie worden toegekend van ten hoogste één achtste ten honderd over het nominaal bedrag der door hunne tusschenkomst uitbetaalde coupons. Art. 5. In geval van uitgifte rechtstreeks door onzen Minister van Koloniën wordt aan bankiers, makelaars in effecten en commissionnairs in effecten, door wier tusschenkomst inschrijvingen voor de leening worden ingeleverd, voor het aan hen toegewezen nominaal be drag eene provisie van ten hoogste een half ten hon derd toegekend en bij de storting verrekend. Art. 6. Het recht tot opvordering van het kapitaal der aflosbaar gestelde stukken vervalt tien jaren na den eersten dag, waarop zij aflosbaar zijn. Art. 7. Voor de voldoening van rente en aflossing wordt het benoodigde bedrag op de begrooting van Nederlandsch-Indië uitgetrokken. Art. 8. De biljetten van inschrijving, de bewijzen van toewijzing, de schuldbewijzen, alsmede de cou pons, zijn vrij van zegelrecht, zoowel in Nederland als in Nederlandsch-Indië. Medegedeeld zij nog, dat de Nederlandsche Bank zich bereid heeft verklaard de schuldbewijzen van de eerste inschrijvers in Nederland gedurende twee jaren te beleenen met een surplus van 10 pet. en tot eene rente, gelijkstaande met die, waartoe de 5 pet. Neder landsche Staatsobligatiën 1914 door haar worden be leend, de Javasche Bank in Indië, met een surplus van 5 pet. en tot eene rente van voorloopig 4y2 pet. 's jaars. De schuldbewijzen zullen direct na de toewijzing in de dagelijksche noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam worden opgenomen. 61) door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". Maar behalve de teleurstelling met de Uitverkorenen had Anna nog meer reden tot zorg. Dellwig was zoo brutaal geweest, toen zij weigerde den steenoven te la ten bouwen en had in zijn boosheid zulke buitengewo ne dingen gezegd over Axel Lohm, dat Anna ook boos was geworden en hem gezegd had, dat hij vertrekken kon. Het was een heel onaangenaam tooneel geweest. Zij was bleek en bevend de kamer uitgekomen. Zij was van plan geweest te vragen of Axel Lohm hem zijn ontslag zou aankondigen, indien zij eenmaal vast be sloten was hem weg te zenden; maar zij was woedend geworden bij de onuitstaanbare toespelingen van den man, die zij niet geheel begreep, maar daardoor erger schenen, clan zij waren en toen had zij het hem zelf gezegd. Sedert dat oogenblik had zij hem niet weergezien. Door de overeenkomst, die haar oom met hem gemaakt had, had hij recht zes maanden te blijven nadat de betrekking hem was opgezegd, hij zou dus niiet voor den winter vertrekken. Zij begreep aat zij niet steeds kon weigeren hem te sprekenmaar wat zag zij op tegen die eerste samenkomst! En welk een onaan genaam gevoel had zij bij de gedachte, dat het bestuur van haar landgoed geheel berustte in de handen van een man, die nu zeker haar vijand was. Axel maakte zich ook ongerust, toen hij hoorde wat zij gedaan had. Het moest geschieden, dat is zeker; maar hij mocht den blik van Dellwig niet als hij hem tegenkwam. Hij verzócht Anna's permissie zoo vaak hij maar kon het landgoed rond te rijden en zij was hem dankbaar; zij wist dat niet haar eigen leven, maar ook dat van haar arme vriendinnen afhing van de goede exploitatie van Kleinwalde. En zij stond er zoo hulpeloos tegenover. VISCH. Men schrijft uit IJmuiden aan de N. Rott. Crt. Ons land heeft tot heden van de totaal te IJmuiden en IJmuiden is de belangrijkste visscherijhaven, niet alleen van ons land, doch van het geheele vasteland van Europa aangevoerde visch nog geen 30 procent voor zich geëischt. Tot deze 30 procent behooren de fijnste vischsoortcn tong, tarbot, levende kabeljauw, en levende schelvisch, poonen e, a. voor de meerge- goeden en de kleine rond- en de platvisch, kleine schel visch, wijting, schol, schar. enz. voor de mingegoeden. De ruim 70 procent van de aangevoerde visch, voor uitvoer bestemd, zijn gestripte, dat is van de ingewan den ontdane dus opengesneden en minder ooglijke visch kabeljauw, en grootere schelvischsoorten, rog, vleet, koolvisch, wolf, steur e. a. Voor deze vischsoor- ten, tot heden in ons land weinig of niet gewild, wor den in het buitenland hooge prijzen besteed, hooger dan men ooit hier te lande zou kunnen maken en dit doet de zoo kostbare stoomvisscherij loonend, thans zelfs zeer loonend blijven. Bij een uitvoerverbod van visch zou de terugslag der prijzen zóó groot zijn, dat het bedrijf niet meer loonend zou kunnen zijn en zou zoodanig uitvoerver- bod binnen korten tijd gevolgd worden door een uit vaarverbod van de diverse reederijen. Naar we van zeer bevoegde zijde vernemen, is een geheel of gedeeltelijk uitvoerverbod met te verwachten. De regeering heeft overleg gepleegd met enkele reede rijen te IJmuiden, omtrent visch, .inkoop voor gebruik binnen» ids, alsmede voor he: leger en, naar we ver nemen, zijn goede overeenkomsten getroffen. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de grootste reederijen zich bereid verklaard hebben een deel der vangsten van die vischsoorten, die voor bovengenoem de doeleinden geschikt zijn, aan den openbaren afslag te onttrekken en tegen een vastgestelden maximumprijs naar gelang van behoefte, ter beschikking van de re geering te stellen, zoodat ten allen tijde aan de vraag daarnaar zal kunnen worden voldaan. ZEE-RISICO. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat in den Haag een vergadering is gehouden van vertegenwoordigers van bijna alle grootè myanrtlijnen hier te lande, ten eindt te besproken, op o. SL wijze men eventueel het risico zal dekken, voortvloeiende uit de bij de Staten- Generaal aanhangig gemaakte Oorlogzee-ongevallen wet. Besloten werd, dit risico onderling te dragen, waartoe een wreeniétag, genaamd „Zeerisico", werd opgericht Bijna alle aanwezigen verklaarden zich in beginsel bereid tot toetreding Alle verdere voorberei dende maatregelen werden opgedragen aan de Coöp. Wie ter wereld zich meer hulpeloos kunnen gevoe len dan een Engelsch jong meisje in haar positie? Zij las niet meer in Maeterlinck, leende van Axel boeken over het landbouwbedrijf ai studeerde er met ijver in; zij zat vóór het ontbijt langs bladzijden uit het hoofd te keren, die betrekking hadden op de eigenaardighe- den van haar twee voornaamste productenaardappe len en varkens. „Hij kan niet veel kwaad doen", verzekerde Axel; „de aardappelen, zie ik, zijn er in en wat kan hij aan de varkens doen? Zijn eigen ijdelheid zou hem belet ten de plaits In een slechten toestand achter te laten. Ik heb gehourd van een geschikten man zal ik hem bij mij laten komen en voor u met hem praten?" „Hoe vriendelijk is u toch", zei Anna dankbaar; hij was in haar oogen inderdaad een toren van sterkte. „Iedereen zou doen wat hij kon om een verlaten jong meisje te helpen in de moeilijkheden waar u op 't oogenblik in zit", zei hij glimlachend. „Ik gevoel mij volstrekt geen verlaten jong meisje met u naast de deur, die mij uit alle moeilijkheden wilt helpen." „Menschen, die in deze eenzame streek wonen, lee- Vereeniging „Centraal Beheer", te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, de statuten der nieuwe ver eeniging zoodanig in te richten, dat er gelegenheid be staat zoowel voor toetreding van eigen risico-dragers als van verzekeringsvereenigingen, welke voor bepaal de groepen gevormd zullen worden (groote vracht vaart, kleine vrachtvaart, zeevisscherij, enz.). ONTROUW SERGEANT-MAJOOR. Te Nieuwersluis is in arrest gesteld de sergeant-ma joor K., van het 15e regiment infanterie, wegens ver duistering van rijksgoederen, die hij onder zijn beheer had. Het misdrijf kwam aan het licht, doordat in den trein twee soldaten over de handelingen van K. spra ken, welk gesprek een burger aanboorde. Deze stelde den opperbevelhebber met het gehoorde in kennis, hetgeen ten gevolge had, dat K. werd gear resteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. VOORLOOPIGE HECHTENIS WEGENS OVERTREDING VERBOD VERBLIJF BINNEN GEBIED IN STAAT VAN BELEG. De regeering heeft ingediend een wetsontwerp tot toelating in de tegenwoordige buitengewone omstan digheden van voorloopige hechtenis wegens overtre ding van het verbod, binnen een in staat van beleg ver klaard gebied te verblijven. INSTRUCTIE-BATALJON. Een zeer bijzondere afwijking van het Voorschrift Instructie-Bataljon werd bij Aanschr. D. v. O. Ille Afd. No. 180 d.d. 4 Maart 1915 bevolen. In de laatste week van Maart a.s. kunnen ingevolge deze aanschrijving bij het Instructie-Bataljon jongelie den worden toegelaten, die 1 April a.s. den leeftijd van 15 jaar wel, doch 1 October a.s. den leeftijd van 19 jaag nog niet bereikt zullen hebben. Hunne opleiding blijft echter tot 1 October a.s. eene voorloopige, zooals dit in het Voorschrift vastgesteld werd voor de categorie van l5Vz- tot 16-jarigen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MOORD OP EEN MILICIEN. Zaterdagavond elf uur is een uit Rotterdam afkom stige milicien, die bij den Watertoren te IJmuiden op wacht stond, op laaghartige wijze vermoord. De da der of daders hebben hem de hersenen verbrijzeld, de milicien schijnt nog twee schoten te hebben gelost. De politie, die een onderzoek instelde, arresteerde twee polderjongens, die in de keeten van het werk aan den Watertoren wonen. Zij waren bij hun arrestatie in zwaar beschonken toestand. Later werden nog eenigen gearresteerd, doch allen zijn weer op vrije voeten gelaten. Een gisteren voor de tweede maal gearresteerde, werd ook weer vrijgela ten. UITBERGEN. Ds. F. W. J. v. d. Kieboom heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Retranchement be dankt. UIT BROEK OP LANGENDIJK In de week van 1 tot 6 Maart werd aan de veiling aangevoerd: 78600 roode kool, 48600 gele kool, 14200 witte kool. 505 zak kool, 1520 baal uien, 53 zak worte len, 7400 bieten en 1 waggon kool. KORTE BERICHTEN. De Duitsche gezant te Den Haag, de heer von Miiller, is sedert eenigen tijd ernstig ongesteld. Men meldt aan de Maasbode, dat binnenkort een Duitsche maatregel te verwachten is, waarbij de uit voer van plaatijzer naar Holland wordt toegestaan, onder waarborgen der Nederlandsche Regeering, dat het niet zal dienen voor schepen van met Duitschland in oorlog zijnde landen. De heer J. K. Brederode, vroeger hoofdredacteur van de Bredasche Courant, thans oorlogscorrespondent van de N. Rott. Crt. aan het Fransche front, is door het Fransche legerbestuur gevangen genomen wegens het zich bevinden op verboden terrein. Het Stbl. no.. 144 bevat een Kon. besluit van den 6den dezer, houdende tijdelijke opheffing van het ver bod van uitvuei van klaverzaden. In beginsel is besloten tot invoering van de korte pantalon met beenwindsela bij het wapen der infante rie. Zaterdagmiddag Is te IJmuiden het 11-jarig zoontje van den heer Pronk aldaar door een sneltrein overreden en gedood. Van de binnengekomen schepen waren er 37 Neder landsche, 24 Engelsche, 15 Noorsche, 3 Grieksche, 4 Zweedsclie en 3 Belgische. STADNIEUWS. Ds. A. C. DE REGT. Naar wij vernemen heeft de heer ds. A. C. de Regt het beroep bij de Remorstrantsche gemeente te Gronin gen aangenomen. Hierdoor verliest onze gemeente een man, die veel voor de openbare zaak heeft gedaan. Ds. de Regt toch heeft zich bier ter stede steeds getoond een ijverig en bekwaam bevord* raar var» maatschappe lijk werk, die zich vooral het; iet va? armen en m<s- deelden aantrok en daarvoor gaarne zijn beste krach ten gaf. 1 lij is een stoere werker, voer w'eu geen moeite te veel ia om te bereiken hetgeen hij zich heeft ren als buren met elkaar omgaan", antwoordde hij op een zeer afgemeten toon. Hij had niet weer met haar over de Uitverkorenen gesproken sedert hun wande ling door het bosch, en ofschoon hij wist dat Karlchen gekomen was en gegaan, had hij zijn naam niet ge noemd. En Anna evenmin. Hoe langer zij met haar zusters woonde, hoe minder verlangde zij over haar te spreken en vooral tot Axel. En wat de plannen van mevrouw von Treumann betreft, hoe kon zij hem daar iets van vertellen? En juist toen werd Letty, de eenige die haar geheel voldeed, een voorwerp van nieuwe zorg voor haar. Letty was verwonderlijk ingenomen geweest met haar Duitsche lessen van den heer Klutz. lederen dag bega ven zij en miss Leech zich op weg, zonder een woord van ontevredenheid en kwamen terug met een kalm ge zicht. Zij brachten kleine cadeautjes mee van de pasto rie, een bouquet narcissen, de eerste seringen, koekjes, gebakken door mevrouw Manske. alüjd iet». Anna nam de bloemen aan en ai do kjes op en zond har telijke bedankjes terug. Indien zij minder vervuld was "eweest van Dellwig en da buitensporigheden van de rie nieuwe vrien - i, -,ou zij zeker getroffen ge weest zijn, dat Ledy zoo weinig van haar lessen vertel de en zij zou er naar gevraagd hebben. Er waren geen klachten na den eersten dag en er werden geen vergis singen gemaakt met Schill-i c de Muzen. Eens kwam Anna op haar wandeling door Kleinwalde Klutz te gen en vroeg of Letty vorderingen maakte. „Kolos saal", luidde het antwoord, „zij maakt ontzettende vor deringen." En hij drukte haar ringen in haar vingers toen zij hem de hand toestak en hij bloosde en zag haar aan met oogen, die haar in de ziel moesten bran den, dacht hij. Maar Anna lette niet op zijn blos en evenmin op zijn oogen; want wat zijn oogen ook mochten doen, het was niet een soort oogen die iemand in de ziel branden en hij was een bleek jongmensch, en als hij bloosde, bloosden alleen zijn ooren. Die werden stellig donkerrood toen hij Anna's vingers pijn deed, maar aan zijn ooren dacht hij nie.t „Mevrouw Manske Is veel te goed", zei ze toen de bouquetten. die eerst nu en dan kwamen, tegenwoor dig dagelijks arriveerden. Zij werden ook lederen dag grooter, zoodat zij ten laatste zulk een omvang kre gen, dat Letty ze haast niet meer dragen kon. „Zij moet haar tuin niet zoo plunderen." „De tuin staat vol bloemen", zei miss Leech. „Her is waarlijk een wonderlijk schouwspel. De bouquet ligt altijd klaar op tafel als wij komen. Ik heb getracht haar gisteren te zeggen, dat u bang was dat ze haar tuin zou bederven door zooveel bloemen te zenden, maar zij scheen mij niet te begrijpen. Zij leert mij die koekjes bakken, waar u immers zooveel van houdt." „Ik wou, dat ik zulke bloemen in mijn tuin had", zei Anna, met haar wang tegen het tuiltje muurbloemen, dat Letty haar juist gegeven had. Er was niets in haar tuin behalve gras en boomen; oom Joachim was geen man geweest voor bloemen. Wordt vervolgd. voorgesteld, WIJ herinneren slechts aan zijn sirijd voor de instelling van een Armenraad, waarbij hij star verzet had te overwinnen en overwonnen heeft Geen wonder, dat de heer de Regt in tal van be stuurscolleges is gekozen en dat hij in bijna alle een vooraanstaande plaats inneemt. Zoo is hij lid van het comité voor de Belgische vluchtelingen, secretaris van het college van curatoren van het gymnasium, secreta ris van de afdeeling der vereeniging tot opvoeding van halfverweesde en verwaarloosde kinderen in het huis gezin, voorzitter van het college van regenten van het Burgerweeshuis, voorzitter van den Armenraad, voorts voorzitter van de afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond, voorzitter der plaatselijke afdeeling van de Middaghoogte. Uit deze opsomming blijkt reeds, hoe de heer de Regt hier zijn tijd en zijn kracht heeft besteed en hoe zeer een herinnering aan het vele dat hij in deze ge meente heeft gedaan, op zijn plaats is. EXAMEN-COMMISSIE. Als deskundige voor de acte-examens L. O. te Haar lem is voor kennis der natuur benoemd de heer H A Bijleveld, alhier. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Naar we vernemen, bedroeg Zaterdag het aantal aanmeldingen voor een op te richten afdeeling van den Vrijwilligen Landstorm reeds meer dan 70 UITBETALING BELGISCH SPOORWEGPERSONEEL. Morgen om elf uur zal aan het kantoor van den heer L. C. Oudt, aan de Baangracht, salarisbetaling aan hier vertoevend Belgisch spoorwegpersoneel plaats vinden. KAPELKERK. Door den Bijzonderen Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd tot voorlezer en voorzanger in de Kapelkerk de heer C. J. Tjaden. VERBETERING. Mej. N. Bruin, alhier, slaagde niet voor het examen fraaie handwerken, doch voor nuttige handwerken. WEEKBLADEN. In de Amsterdammer, weekblad voor Nederland, schrijft v. H.(amel) „Bij het bezetten van den Amster- damschen burgemeesterszetel", Elis. M. Rogge schrijft over „Onze nieuwe burgemeestersvrouw". Ook de plaat van den heer Braakensiek is deze week aan de burgemeestèrsbenoeming gewijd. De gewone goedver zorgde rubrieken komen er verder in voor. In »de Prins" aardige kieken van het Panama- Kanaal. Verder verschillende oorlogsfoto's, o. m. van den „Winterslag" aan de Mazurische meren, uit Russisch Polen en van den loopgravenoorlog in Noord-Frankrijk. „Pak me mee" brengt een paar foto's in verband met de tentoonstelling te 's-Gravenhage ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité. Verder verschillende mooie oorlogsbeelden: de 40 Engelsche vliegers boven de Belgische kust, Duitsche onderzeeërs in Wilhelms- hafen, de begrafenis van den in Engeland overleden commandant van „de Blücher". In „Het Kind", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders (uitgave J Ploegsma, Zwolle), schrijft dr. L. de Jager te Leeuwarden „iets over het redenee ren met kinderen", de redacteur maakt eenige opmer kingen naar aanleiding van hetgeen een lezeres schrijft over „Hartstocht bij het spel", het niet tegen verlies kunnen van sommige kinderen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 8 Maart. (Officieel). Het communi que van gisteravond 11 uur luidt: Vier Duitsche tegenaanvallen op Nötre Dame de Lorette ten noorden van Atrecht mislukten. Wij kregen voet in het versterkte bosch westelijk van Perthes, maakten krijgsgevangenen noordelijk van Perthes en wonnen terrein aan den heuvel noordelijk van Mesnil. Ten noorden van Beau Séjour verover den wij een loopgraaf en sloegen een tegenaanval af in het bosch van Consenvoye ten noorden van Verdun. Bij Reichsackerkopf in de Vogezen maak ten wij vorderingen en sloegen vijf tegenaanvallen op Hartmansweilerkopf af. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 8 Maart. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Vijandelijke vliegers wier pen bommen op Ostende, die 3 Belgen doodden. De gevechten in Champagne duren voort. Bij Souain werd de vijand gisteravond1 in een hand gemeen teruggeslagen. Des nachts begon het ge vecht opnieuw. In de streek ten N.-O. van Mes- nilles mislukte des namiddags een vijandelijke aanval geheel. Onze nachtelijke tegenaanval had succes. 140 Fraut iien werden gevangen genomen. In een bosch van Prêtre, ten N.-W. van Pont a Mousson sloegen wij Fransche aanvallen af. In de Vogezen zijn de gevechten in de streek ten Westen van Munster en um N. van Sennheim nog niet beëindigd en Zuiden van Auguatof misluk tea Russische aanvallen onder zware veriiezen van den vijand Bij Lomza zijn verschillende gevechten in gang. Ten W. van Prassnitz en ten O. van Plock deden de Russen nog verschillende vergeefsche aanval len. Bij de Mlawa Sloegen onze troepen 2 Russi sche nachtelijke aanvallen af. Russische aanvallen in de streek van Nowo-Mijaska hadden geen suc ces. Het aantal gevangen Russen bedroeg 'daar 1500. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROGRAD, 8 Maart. (Officieel). Onze aanvallen bij Mlawa hadden succes. Wij maakten 500 gevangenen en veroverden drie mitrailleurs. Links van de Pilica neemt de strijd het karakter van een grooten slag aan. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 8 Maart. (Officieel.) Van het Kaukarische tront wordt gemeld, dat op 6 Maart de actie In de streek tusschen Tsjorok en de streek ten zuiden voor Koi voortdnurde. Op andere deelen van het front hadden geen ver anderingen plaats. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN-FORTEN. PARIJS, 8 Maart. (Officieel). De „Queen Eliza beth" en andere slagschepen in de Dardanellen hebben gisteren de beschieting van beide zijden van de zeestraat hervat. KONSTANTINOPEL, 8 Maart. (Officieel). De Engelsche schepen „Majestic" en „Irresistible" kwamen de vijandelijke vloot versterken, maar een Fransche pantserkruiser werd door het vuur van onze batterijen buiten gevecht gesteld en een En gelsche pantserkruiser beschadigd. De vijandelij ke vloot trok zich om 3.15 uur terug, tengevolge van de beschieting van onze zijde en staakten het W-l1»TOWil I ■lllll IIBB!.-, tl OIO Kt I tt, i All.nnu 11 I 11 1 J - ------- -VOOV uivii v/j# «JIJU 4/ IUU VU - - - gVUVUlVUl

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2