DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. do o o x-i o er- Van lel westeliiR oorloisM. Van iet oostelijk oorlogsterrein. Van tiet zuidelijk oorlogsterrein. No. 57 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 per 3 maanden f 0.80, fr. p. pst fl— WOENSDAG ijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSTER 5 ZOON, Mam C9. Telefoonnr. 3. 10 MAART Ter DUITSCHLAND. ENGELAND. BELG IE. YARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 10 Maart. Aangenomen dat de beslissing van hetgeen aan de Dardanellen geschiedt, in hoofdzaak afhangt van de ammunitie, is er alle reden om over de projectielen van het scheepsgeschut het een en ander mede te dee- len, ook al hebben wij dit onlangs al eens meer be knopt gedaan. Vroeger, toen de hulpmiddelen nog zeer gering wa ren en het schieten zeer gebrekkig ging, had men op de schepen veel kanonnen op alle nekken, die massieve ijzeren kogels wegwierpen. In de „Arithmetische en Geometrische Practijk der Bosschieterije,- waar in geteert en aangewesen wordt alle hetgene dat een constapel, zoo te water ais te lan de, sonderlinge van noode is te weten", door Wniern Claesz. van Utrecht geschreven en in 1675 verschenen, wordt o. m. volgens de Cadetten-Almanak van 1880 gezegd: „Hoe veel kruyt dat er mede wel is verschoten in ül Vloot van den Heer Admiraal Tromp, nu in de metste see-slagh tegen de Spaensche Vloot dat ware schier on- ghelooflyck, altijdt dit isser van dat bij-aldien elck schip met noch een duysent pont ofte twee hadde ver- sien geweest, daer en ware bij alle oogemerek niet een van de Spaense Vlote te recht gekomen." Tegenwoordig schiet men niet met massieve ijzeren kogels, maar met zware granaten waarover straks meer en uit weinige, doch goed geschermd opge stelde kanonnen. Het 28 c.M. kanon van onze marine (Onze Vloot April 1910) schiet projectielen af van 270 K.G. Uit lijkt wat/ doch de gegevens omtrent andere marine-mogendheden leeren nog heel iets anders. De Engelsche vloot beschikt over het zwaarste ge schut. De „Queen Elisabeth", een der allernieuwste slagschepen men noemt ze super-dreadnoughts die ook aan de actie in tie DardaneUen deelneemt, is uitgerust met 38,1 c.M. kanonnen. De loop van een dergelijk kanon heeft een lengte vantwintig meter men vergelijke dit eens even met de lengte van zijn kamer! Het gewicht van den loop wordt in den „Flot- icnkaiender 19i5 -t r^nu 1800 centenaars opgegeven. De lengte van het projectiel is 1,5 meter, het gewicht 1000 K.G., terwijl het over een afstand van 30 kilome ter kan worden gescnoten. De kosten van zulk een projectiel weten we met, wel echter die van een gra naat, welke uit een 2ö c.M. kanon wordt geschoten en welke 6000 gulden kost, ongerekend de aischrijvingS Kosten van het kanon, me voor elk schot gerusi op 600 gulden mogen women uitgetrokken, immers zou n ka non kost ongeveer 138.000 gulden en wanneer er 200 schoten uit gelost zijn. is het kanon waardeloos, daar de kembuis zoo zeer uitslijt, dat de trefkans heel ge ring wordt. Volgens de „Proceedings of the Unnea States Naval institute" van*i9i2 Bedraagt de levens duur van de kanonnen der „Neptune" en der „Lion" zelfs niet meer dan 60 schoten. De munitie-voorraad w ordt dan ook op niet meer dan ongeveer 100 schoten per kanon berekend. Duizenden kanonschoten zijn reeds in de Dardartel- len gelost men kiijgt dus eenig denkbeeld van de schatten, welke niermede gemoeid zijn. Doch wat be- teekenen deze sommen in een oorlog, die, naar de heer Asquith onlangs in het Lagerhuis verzekerde, aan En geland alleen per dag 24.000.000 gulden kost? Wat de projectielen kunnen uitrichten, hangt be halve van andere omstandigheden, zooals den trefhoek, de trefsnelheid e. d af van hun vorm en samenstelling. Hoe langer het projectiel of hoe grooter de lading, des te heviger de uitwerking zal zijn het behoeft wel geen uitdrukkelijke vermelding, dat men hierbij aan zekere grenzen is gebonden en dat men (om een pas sende beeldspraak te gebruiken) zijn doel zou voorbij schieten, indien men die grenzen ging overschrijden. De voornaamste soorten projectielen zijn de gra naat-kartetsen, ue painser-granaten en de orisant-grana- ten. Een granaat-kartets is een sterke metalen bus, gevuld met kogels, welke in zijn geheel wordt weggeschoten. Op een tevoren berekend oogenblik Springt de bus uit een en de kogels verspreiden zich met groote snelheid. Brisant-granaten bestaan uit een metalen omhulsel, gevuld met een sterk-werkende springstof. Zij sprin gen, wanneer zij een voorwerp raken, dat weerstand biedt. Bij het springen ontstaan een groot aantal klei ne scherven, welke met groote kracht naar allerlei rich tingen vliegen en aldus verwoesting kunnen aanrich ten, terwijl bijkomende werkingen nog zijn het veroor- zake van brand, het ontwikkelen van vergiftige gassen e. d. Treffend wordt de uitwerking beschreven in Se- menoff's „de slag bij Tsoesjima", waarin o. a. deze passage voorkomt„Het was alsof er geen granaten maar heele mijnen tegen de scheepswanden en op de dekken werden geslingerd. Een stang van een leuning, een stang van een schoorsteen of een der davits was voldoende, om een alles vernietigende ontploffing te weeg te brengen. De stalen platen van de scheepswand, gedeelten van den bovenbouw werden aan flarden ge scheurd en de scherven sloegen de menschen dood, ijzeren ladders werden tot ringen saamgetrokken, de kanonnen werden van de affuiten getild. Maar niet al leen de kracht, ook de buitengewone temperatuur der ontploffing deed zich gelden en vlammen laaiden op en verspreidden zich snel." Pantsergranaten doorboren eerst en springen daar na De oorspronkelijke granaten waren gegoten ijze ren holle cylinders met een puntig toeloopenden kop, uie (door spiraalvormige groeven in het kanon cn uit steeksels van het projectiel) als een tol draaiende, wer den weggeschoten. Weldra had echter een gewoon ge goten ijzeren projectiel tegen cfe zwaarder geworden ^antserpiaten geen effect meer, men ging projectielen manen van staal, daarna van chroom-nikkelstaai. Wa ren ae oudere pantserprojectielen geheel massief, de te genwoordige zijn ook voorzien van brisant springmid del. Zij worden natuurlijk vooral gebezigd in den zee slag cn hun doel is dus niet slechts 'n vijandelijk schip uitwendig te beschadigen, maar ook binnen in den scheepsromp verwoesting aan te richten. Omdat met oe grootte, met het kaliber van het projectiel ook het dooi boringsvermogen en de ontploffingskracht konden' toenemen, werd de omvang van het projectiel steeds uitgebreid. De Times meldde dezer dagen, dat het ge wicht aan metaal van een volle laag der zware kanon nen van de „Queen Elizabeth" (1914), ruim twee keer zoo zwaar is als die van den slagkruiser „Inflexible" (1908) en meer dan vier keer zoo zwaar als die van de „Cojmwallis (1902). Maar grootere projectielen eischen natuurlijk grootere vuurmonden en grootere kanon- ,imi op nun beurt weer grootere schepen, vandaar de enorme stijging van den tonneninhoud der oorlogsbo- uciris, weike hieruit blijkt, dat de „Queen Elizabeth' /■.dOU, ue „Inflexible" 17.2o0 en ae „Cornwailis' io.ÜUU ion meet, waarbij echter in aanmerking dient te vvoiden genomen, dat het eerste schip acht 38 c.M. ka- li Dl Ail c_c i, liet tweede acht 30 c.M. en het derde s.eclus vier 30 c.M. kanonnen aan boord heeft. Dat het richten van de scheepsartillerie groote moei- ïijKucaen opnvert, iaat zich bij het voortdurend in be- vveguig zijn oer kanonnen, denken. Schiet het schip on- uer net varen, zegt een medewerker van oe „Promo- theus in ae matste aflevering, dan vliegt het projectiel mei recutita, maar voigt het eenigszins den gang van net scinp en komt het op een punt terecht, dat iets ver der afwijkt m de richting, waar het schip in vaart, naarmau net projectiel langer onderweg ten de snel- ueid van liet vurende schip grooter is. Ook het slinge ren cn net stampen van het scnip doen nun tnvioed gem a Het is duidelijk, dat er buitengewone oefe- ,un,, vasiueradenheid en wat geluk noodig is om een «j, ,e lichen. Vooral, wanneer men eigenlijk nici eens weet, waarop men schieten moet eu slecins kan aigaan op gegevens, weike door middel der viiegma- cinnc worden verkregen. Waarbij nog komt, dat de sCiiqjcn m ongunstige positie zijn vergeieken bij ue uauenjen, die op den wal een vast ondersteuningsvlak oeznien en die bovendien telkens geheel anders kun: nen worden opgesteld - dit moet men in verband met uc poging tot forceering der Dardauehen niet verge- mii Een ander belangrijk onderwerp, aat bij deze po ging ter sprake kan worden gebrkent is de landing, waarover ook nog heel wat te zeggen valt maar dan een volgenden keer. Na deze kleine algemeene beschouwing ovcigaande tot den toestand op het oogenblik, moeten we aner- eerst vermelden, dat de Engelsche censuur alle Engel sche daöbladen, Voor ons land bestemd, heeft aange- nuuden. Wat dat beteekent is niet recht duidelijk, tiet is niet aan te nemen, dat deze maatregel in verband odiat met net in den grond booren van drie Engelsche muoiiioooten door onderzeeërs, immers de admirali- mii nettt uit zelf reeds gemeld een stoomschip, de „iangistan werd bij Scaroorough (noordoost-kust) 6eiuipureeru, een ander, de „Biackwoodbij Hastings ^utu-Kusifde derde, „Princess Victoria', bij Liver- (westkusi); van de bemanning der eerste boot c.u s.eema een der"38 mannen gered, terwijl de ove- iigé equipages anen oehouden ui even. De „i'nncess Victoria" werd 's morgens om half iien bij helder weer, ondanks den scherpen uitkijk, ge- torpiiieerd en zonk binnen een kwartier, de „Black- woud" s ochtends om zes uur bij slecht weer, de i angistan" 's nachts half een. Een andere Engelsche stoomer werd ter hoogte van de Mersey (dus bij Liverpool) vijf en twintig minuten üoor een onderzeeër achtervolgd, maar wist door met volle vaart in zigzaglinie te stoomen, te ontkomen. De U-booten zijn er dus nog wel, al lieten ze de matste dagen niets van zich hooren. in een uitvoerige beschouwing van Otto van Gott- berg in de Lok Anz. wordt melding gemaakt van de U 16, aan welke de „Laertes" wist te ontsnappen, doch welke in 13 dagen vijf stoomschepen in den grond ge boord heeft, waaronder de „Dinorah", die kanonnen en paaraen aan boord had zou dit misschien aan- leiuiug nebben gegeven tot het gerucnt over het ver nietigen van een transportschip? In Griekenland is de heer Goemaris er in geslaagd een kabinet samen te stellen uit mannen, wier namen wij den lezer sparen. De Koning keurde het nieuwe ministerie goed, dat heden zou worden beëedigd. Naar verluidt zal de Kamer ontbonden worden, ten einde nieuwe verkiezingen te doen houden, welke dan zullen kunnen plaats hebben onder de leuze: „voor of tegen onmiddellijke deelneming aan den oorlog". Volgens een Duitsch bericht is de stemming te Athene zeer rustig, In het Westen alles bij het oude, in het Oosten vol gens het Russische communiqué hernieuwd Duitsch en Oostenrijksch offensief. ^Terwijl veldmaarschalk French geen nieuws weet te meiden en zegt dat de toestand aan het Engelsche front onveranderd is, geeft de correspondent in het algemeene hoofdkwartier der Britsche troepen in Frankrijk eenige aardige bijzonderheden. Zoo, dat er één loopgraaf bestaat, welke zich als een rivier kron kelt van Belfort 'tot de Belgische kust en tal van merk waardige plekjes bezit. Zij loopt o. a. door het Ploeg- steert Bosch, dat ongeveer 1.5 K.M. lang en 800 M breed is en dat door de Duitschers met zulke sterke prikkeldraadversperringen was beschermd, dat de En- gelschen het „de vogelkooi" noemden. De Duitschers daaruit te verjagen, was een lang, moeielijk en duur werk, de strijd- werd bij den aanvang van den winter begonnen maar op het eind werden de Duitschers ver dreven. Het bosch is één modderpoel, overal liggen pmnken en wanneer de troepen daar buiten stappen, zakKen ze tot hun middel weg. Bovendien is het ousch ais doorweven met een netwerk van prikkel draad. Onzichtbare scherpschutters wisselen voortdu rend schoten het bosch springt vrij diep in de Duit- sche linie. ueze k.eine beschrijving geeft eenig denkbeeld van net karakter van den strijd. Wie sprak daar van ten „frisscnen, vroolijken oorlog"? DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Fret hransche communique van gistermiddag rneiade: De eenige feiten, die sedert het laatste communique te vermelden zijn, zijn dat de vijand gisteren de streek ten oosten van Steenstraete en ten zuiden van Dixmui- dva lievig beschoot, waarna hij overging tot een aan- vai, die eenter werd afgeslagen en dat verschillende vijandelijke aanvallen op den Reichsackerkopf zonder ...ci niuene werden afgeslagen. In het rapport van den Engelschen veldmaarschalk rtiicii Weid gisteren medegedeeld: De toestand aan ms bunt is onveranderd gebleven. Onze infanterie mijn bij La Bassée de overnand behouden op die van nen vijauu en oit is eveneens net géval op andere pun ten van ons treat, speciaal bij Yperen. Dat vindt zijn oorzaui. hoofdzakelijk in het persoonlijk initiatief, dat gesteund wcrdi door welgeslaagde mijn-operaties. In den nacht van 5 op 6 Maart werd een mijn tot mtpiuitiiig gebracht onder een Duitsche loopgraaf, waarbij verscheiden Duitschers gedood werden. De krater van de mijn werd tijdelijk door ons-bezet en de ïöopgraaf van den vijand aan beide zijden onbruikbaar gemaakt. In verschillende sectoren van ons front treedt de ar tillerie van den vijand actiever op dan gewoonlijk, echter zonder veel succes. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenerr werd gisteren officieel gemeld: Aan het front ten noorden van den Weichsel duurde ook gisteren het levendige artillerie-gevecht nog voort. i en zuiden van Lopoesjno (Russisch-Poien ten wes ten van Kierne) werden aanvallen der Russen zonder veel moeite afgeslagen. Bij een aanval in de buurt van Gorlitz maakten wij opnieuw krijgsgevangenen. Wij handhaafden ons in ae veroverde stellingen, ondanks de herhaalde pogin gen van den vijand om ze te herwinnen. Onafgebroken herhalen zich aan het Karpathenfront vijanueujke aanvallen, die al naar omstandigheden ge daan worden door een meer of minder talrijke troe penmacht Zoo werden gisteren weder op verschillen de piaatsen hevige aanvallen der Russen, die tot aan ,.£.e verhakkingen genaderd waren, met zware verlie pen aan de zijae van den vijand afgeslagen. Zeshonderd krijgsgevangenen vielen daarbij in onze handen. Het ongunstige weder, dat in de laatste dagen weder in de Karpathen heerscht, eischt van de aan dit ge vechtsfront ageerende troepen buitengewone inspan ning. Zij zijn in voortdurend contact met den vijand, vechten dikwijls dag en nacht en zijn vaak genood zaakt, ook bij strenge koude en hooge sneeuw, aanval len te doen of aanvallen van den meestal veel sterkeren vijand af te slaan. Zoowel aan de dappere troepen in het algemeen als aan ieder afzonderlijk, die aan deze gevechten deelneemt, komt dan ook onvoorwaardelijke lof toe. IN DF.N KAUKASUS. De generale staf van het Russische Kaukasische leger meldde: Op 7 Maart bezetten onze troepen een belang rijke stelling in het gebied aan de overzijde van de Tsjorok De Turken werden met groote verliezen in zuid westelijke richting teruggedreven. Op andere plaatsen hadden geen gevechten plaats. DE BESCHIETING DER TURKSCHE ZWARTE ZEE-HAVENS. Uit Konstantinopel wordt nog gemeld: Een Russische vloot, bestaande uit vijf linieschepen, drie kruisers, tien torpedobooten en een groot aantal stoomschepen kwam Zondagvoormiddag voor de ko- lenhavens van het Eregli-gebied aan de zuidkust van de Zwarte Zee en beschoot de havens Zoengoeldak, Kosloe, Eregli en Alabli. Op Zoengoeldak werden meer dan 1000 schoten gelost. Een stoomschip werd in den grond geboord. Te Kosloe geraakten eenige huizen in brand, te Eregli, op welke plaats 500 scho ten werden gelost, werden vier stoomschepen (waaron der een Italiaansch en een Perzisch) en een zeilschip in den grond geboord en werden bovendien nog twee stoomschepen beschadigd. SCHEPEN GETORPEDEERD. De Engelsche admiraliteit berichtte, dat gisteroch tend het Engelsche stoomschip „Tangistan" getorpe deerd is bij Scarborough. Van de bemanning van 38 kappen is slechts één man gered. De „Blockwood" werd getorpedeerd bij Hastings, de équipage, 17 man, werd gered; de „Princess Victoria" bij Liverpool, alle 34 opvarenden zijn gered. DE PRUISISCHE BEGROOTING. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden is giste ren de begrooting in derde lezing aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten, terwijl de Polen .en Denen zich van stemming onthielden. Aan het slot der zitting verklaarde de president on der algemeene bijval „Ik hoop, als het Huis na Pinksteren weder bijeen komt, dat de geweldige nederlaag onzer vijanden in West, Noord en Oost, onder de krachtige slagen van onze troepen te land, te water en in de lucht, zal zijn voortgegaan, als tot dusver, en dat het zekere vertrou wen op de eindelijke overwinning, waarmede wij he den uiteen gaan, dan de vervulling meer nabij zal zijn gekomen." DE RIJKSDAG. De zitting van den Duitschen Rijksdag zou heden worden geopend. Ten gevolge van de gehouden be sprekingen met den Rijkskanselier werden slechts kor- e debatten verwacht. Alle partijen besloten om eens gezind de regeering te steunen en zijn bereid om elk ffer te brengen voor de voortzetting van den oorlog en alle voorstellen en maatregelen der regeering goed te keuren. IN HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis is gisteren een wetsontwerp inge diend tot uitbreiding van de bevoegdheid der regee ring om toezient uit te oefenen op alle fabrieken van oorlogsmateriaal en op fabrieken die'oorlogsmateriaal kunnen produceeren. Deze fabrieken kunnen dan wor den gebruikt voor vermeerdering der productie van oorlogsmunitie. Hierdoor worden de fabrikanten in staat gesteld te ontkomen aan sommige wettelijke moeilijkheden, die het gevolg zijn van eens gesloten contracten. EEN TOESPRAAK VAN KONINK ALBERT. De oorlogscorrespondent van „De Tijd" meldt de begroeting van de jonge recruten van het 6e en 26e re- girnent door den koning. De Vorst zei o m. „Oudere soldaten van het 6e en 26e linie-regiment, ik beveel u aan, de nieuwe recruten, die uwe strijd makkers zullen zijn, met welwillendheid in uw gele deren op te nemenweest voor hen welwillende raad- evers te midden der gevaren van den oorlog; weest /aarlijk wapenbroeders, ten einde een onoverko melijke hindernis te kurmen opwerpen aan de indrin gers, want wij moeten met behulp der bondgenooten, ze'fs ten koste van het leven, strijden totdat onze ge westen zijn bevrijd." De koning sprak daarna nog op meer intieme wijze met de officieren, en zeide het grootste vertrouwen in hen te stellen. Er heerschte bijzondere geestdrift on der de soldaten, toen de Koning langs de gelederen schreed. MERKWAARDIGGENEZING. Een Engelsch soldaat die ten gevolge van het sprin gen van een granaat in de gevechten bij Bergen op 25 Augustus, was hij gewond en sedert volslagen doof en stom geworden, heeft bij de pijnlijke aanraking met een heet-waterbuis in het hospitaal Milbank (Eng.) plotseling zijn spraak terugkregen. Gedurende ver scheidene maanden werd hij als krijgsgevangene in Duitschland' gehouden, maar de vorige maand was hij uitgewisseld tegen andere soldaten, die niet meer ge schikt waren om militairen dienst te doen. Hij ver baasde iedereen in het hospitaal en zichzelf het meest, toen de pijnlijke aanraking van zijn handen met de heetwater buizsn hem de spraak weer teruggaf. Te voren was zijn doofheid al gaandeweg gedeelte lijk genezen. Een andter merkwaardig herstel in dat hospitaal was dat van een gewonde, die blijkbaar geheel ver lamd was en die zich opeens weer flink op de been bij den directeur van het hospitaal kwam aanmelden. KORTE BERICHTEN. Men meldt uit NieuwArleans dat de door den Mexicaanschen Generaal Carranza aangestelde auto riteiten te Campeche op het Britsche stoomschip „Hy- visbrook" beslag legden en den kapitein gevangen namen. Uit Kaapstad wordt officieel gemeld, dat de En gelschen een Duitsch kamp ten noorden van Ukamas genomen hebben en daarbij een menigte tenten, provi and enz. buitgemaakt. De Engelsch leden geen ver liezen, de Duitschers lieten één gewonde achter. NEDERLANDSCHE ANTI-OORLOGSRAAD. Het bestuur van den Nederlandschen Anti-Oorlogs- "aa-i heeft een groot aantal personen bereid gevonden, verschillende punten, welke verband houden met het programma van den raad, te onderzoeken, om te bevor deren, dat de beginselen van den raad nader zullen V

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1