DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. x-1 <o gr. Van het retail oorlogstarrein, Yan 1st oostelijk oorlogsterrein, „Ruberold. ÜO O o No. *>0 Dit nummer be8taat uit 4 bladen Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.80, fr. p. post fl—Advertentieprijs 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSTER ZOON, Voordam C9. Telefoonnr. 3. ZATERDAG 13 MAART Ter zee. VERVANGT NEDERLAND. Rijssel a Epinette Neuve Chapelle Béthune Si La Bassée Oivenchy Qulnchy ALKMAAR, 13 Maart. In de buurt van het zoo dikwijls genoemde dorp Neuve Chapelle, dus ten noorden van La Bassée in Noord-Frankrijk, schieten de Engelschen de laatste dagen op. Volgens een communiqué van den veld maarschalk French die geruimen tijd geen dagelijk- sche legerberichten heeft verstrekt en slechts overzich ten gaf is nu ook 't dorpje Epinette bij 'n nachtelij ken aanval veroverd, terwijl te verstaan wordt gege ven, dat verder vooruitkomen in noord-oostelijke rich ting door den mist is belet. Een ander communiqué van den veldmaarschalk deelt meer omstandig mede, dat de verovering van Neuve Chapelle te danken is aan goede samenwerking tusschen artillerie van aller lei kaliber en infanterie. In den morgen van den lOen Maart werd de aanval begonnen, voor den middag was het dorp vermeesterd waarbij de Duitschers handig werden verschalkt de infanterie rukte voorwaarts om het voordeel nog te vergrooten, loopgraven wer den over een front van 4000 el genomen en vasten voet werd verkregen 1200 el achter de vroegere voorposten der Duitschers. Den 11 den Maart deden de Duitschers herhaalde tevergeefsche pogingen om het verloren ter rein te heroveren, in den nacht van den 1 len en den 12en en in den morgen van den 12en werd dit nog maals tevergeefs beproefd. Het Duitsche communiqué geeft dit alles stilzwijgend toe, waar het enkel gewaagt van Engelsche uitvallen in oostelijke en noordelijke richting van Neuve Chapelle uit, die werden afgesla gen. In het laatste Duitsche communiqué wordt zelfs toegegeven, dat Duitsche aanvallen, ingezet om het dorp te hernemen, na aanvankelijk succes zijn gestoo- ten op een sterke Engelsche overmacht en daardoor niet konden worden doorgezet. Wij schreven hierboven „het zoo dikwijls genoemde dorp". De lezer, die uiteraard slechts vluchtig de oor logsgebeurtenissen volgt, zal zich vermoedelijk niet meer herinneren, dat Neuve Chapelle al meer dan eens vermelding vond en het is daarom niet onaardig om van de vroegere gebeurtenissen nog het een en ander met- betrekking tot dit plaatsje op te diepen. In het laatst van September nam den strijd om Neuve Chapelle een aanvang. Den 26en dier maand wisten de Duitschers een deel van het dorp te bezetten en den volgenden dag slaagden ze er in de Engelschen, on danks hardnekkigen tegenstand, er geheel uit te wer pen. Een maand lang konden zij er zich handhaven, maar den 28sten October moesten ze wijken voor een bajonet-aanval der Indische troepen, die zich in 'n deel van het plaatsje nestefden, maar niet verder konden komen en dra genoodzaakt waren het gedeeltelijke voordeel weer prijs te geven. In de maanden Novem ber en December werd er voortdurend met wisselend succes gestreden. De aanvallen werden over en weer afgeslagen. Den 18en December bijv. wonnen de En gelschen eenige loopgraven, welke zij echter den 19en ookal weer moesten ontruimen, maar den 21 sten her wonnen zij ze opnieuw. Den 8sten Januari slaagden de Engelschen er in een huis, dat als versterking werd gebruikt, te vernietigen uit deze mededeeling blijkt wel, hoe bij stukjes en brokjes het terrein werd ver overd. Den 17en Februari beproefden de Duitschers de Engelschen terug te slaan, maar de nachtaanval mis lukte. En nu hebben de troepen van Sir John French in en bij dit plaatsje, gelegen aan een zijweg, die Ar- mentières met La Bassée verbindt, een belangrijker voordeel behaald, dan in de voorafgaande maanden. Uit het bovenstaande blijkt nog eens weer recht dui delijk het karakter van den positie-oorlog. Het terrein van den strijd wordt niet zoo geregeld in de commu- niqué's genoemd als bijv. de Champagne, de Argon- nen, maar dit neemt niet weg, dat er daar toch ook voortdurend hardnekkige aanvallen-plaats hebben op eikaars verschansingen en stellingen, welker groot verdedigingsvermogen ook daar blijkt en welker bezit duur wordt verdedigd en dus ook duur wordt betaald. En het is ook daar reeds herhaaldelijk gebleken, wat zich bij Soissons, in de Champagne en elders, reeds zoo dikwijls voordeed, het verschijnsel namelijk dat het resultaat van gedeeltelijk geslaagde aanvallen öf weldra weer teloor ging öf niet tot een beslissend voordeel kon worden opgevoerd. Men dient op deze streek te letten, omdat hetgeen hier gebeurt, ernstige gevolgen kan hebben maar even groot is de kans, dat men er verder niets meer van hoort. In dit verband zij nog even aangehaald het verslag van den Britsclien ooggetuige bij het groote hoofd kwartier in Noord-Frankrijk. Als „naakte waarheid" wordt hier medegedeeld, tegenover allerlei geruchten over verslapping en demoralisatie der Duitschers, dat ofschoon hun effectief in het Westen zeer verminderd is vergeleken bij enkele maanden geleden, ofschoon de macht der verbondenen is toegenomen, de Duitschers nog altijd een enorme frontlengte bezet houden, terwijl zij tegelijkertijd in het Oosten krijgs-operaties op groo te schaal ten uitvoer brengen en ten spijt van die reus achtige krachtsinspanningen tot dusverre nog geen zichtbare verzwakking in hetmoreel vertoonen. „En het is zegt de Britsche ooggetuige duidelijk, in dien wij ons in hun plaats stellen, dat er tot dusver nog geen aanleiding is voor een buitenmate dapper, vastberaden en goed-georganiseerd leger, als dat der Duitschers, zich ontmoedigd te gevoelen." Maar het is dunkt ons niet minder duidelijk, dat de Duitschers den strijd zóó niet steeds zullen kunnen volhouden. In het Westen een positie-krijg, die geen voordeel oplevert, in het Oosten een bewegings-oorlog die eenigszins denken doet aan het voortdurend schui ven van dammen over een dambord, dat geen der par tijen veel nader tot de eindbeslissing brengt. Er zijn aanwijzingen en we hebben daarop reeds meer dan eens de aandacht gevestigd dat Duitschland tracht in het Oosten een beslissing te behalen. Hun commu- niqué's uit het Oosten zijn uitvoeriger en opgewekter van toon dan die uit het Westen, zij hebben blijkbaar over grooten afstand van het lange front het offensief genomen, maar of op het uitgestrekte oorlogstooneel voorhands een beslissing te verwachten is, valt ernstig te betwijfelen. Over de Dardanellen-operatie wat wonderbaarlijke Engelsche berichten van het slagschip de Triumph, dat tweeduizend projectielen zou hebben verschoten, zelf veertien maal geraakt werd, doch- onbeschadigd bleef van een nieuwe actie wordt tot dusverre niets vernomen. De Engelsche hulpkruiser „Bayano" is waar het geschiedde wordt niet gezegd getorpilleerd en bin nen drie minuten gezonken. Acht officieren en achttien man zijn gered, de anderen kwamen om. Het Fransclie stoomschip „Guadaloupe" werd door den Duitschen hulpkruiser Kronprinz Wilhelm (van de Nordd. Lloyd) in den Atlantischen Oceaan in den grond geboord, de bemanning en de passagiers werden gered en naar Pernambuco (Brazilië) gebracht. Over de Prins Eitel Friedrich veel geschrijf, evenals over de onzijdige mogendheden Italië vooral is thans een hevig begeerde bondgenoot. Er is sprake van onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Italië en de Fransche „Temps" geeft in overweging zelfs maar Corsica (het eiland van Napoleonaf te staan, wan neer daarmede de hulp van Italië voor Frankkrijk en de bondgenooten kan worden gekocht. Uit Petrograd wordt de dood van graaf Witte ge meld. De gelegenheid ontbreekt ons om uitvoerig bij het overlijden van dezen merkwaardigen staatsman lang stil te staan. Wij teekenen dus slechts aan, dat Sergy Julyewtsj Witte 29 Juli 1849 te Tifles werd geboren, dat hij zich als stationschef in den Russisch-Turkschen oorlog van 1877—78 onderscheidde bij de organisatie van het spoorwegwezen, dat hij sindsdien snel promotie maak te, minister van het verkeerswezen en van financiën is geweest, in 1903 president van den ministerraad werd en in 1905 als eerste gevolmachtigde de onderhandelin gen met Japan bij den vrede van Portsmouth voerde. Hij was zeer liberaal en heeft op Rusland's lot groo ten invloed gehad. Zoo moet de Tsaritsa eens een plaatje geteekend hebben, voorstellende een kinderwa gen, waarin de Tsaar, geschoven door graaf Witte. La ter geraakte hij in ongenade en er is zelfs wel eens een huiszoeking bij hem gehouden. In den laatsten tijd werd zijn naam dikwijls genoemd als voorstander van het sluiten van een vrede tusschen Rusland en Duitsch land, terwijl zelfs gemeld werd, dat hij voor dat doel onlangs in laatstgenoemd land heeft vertoefd. Of zijn plotselinge dood ook in verband staat met dit zijn stre ven? DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Twee Belgische divisies gingen op verschillende punten 400 tot 500 meter vooruit in de richting van Schoorbakke, ten Z.-0. van Nieuwpoort. Overigens is aan de gisteren gedane mededeelingen over het geheele front niets toe te voegen. Officieel werd gisteren uit het groote Duitsche hoofd kwartier gemeld Twee vijandelijke linieschepen, begeleid door eenige torpedobooten, vuurden gisteren op Bad-Westende meer dan 70 granaten, zonder eenige schade aan te richten. Toen onze batterijen begonnen te vuren ver wijderde zich dit vijandelijke eskader. De Engelschen die zich in Neuve Chapelle vastzet ten, deden hedennacht eenige aanvallen in oostelijke richting, doch werden daarbij teruggeslagen. Ook ten noorden van. Neuve Chapelle werden giste ren zwakke Engelsche aanvallen afgewezen; de strijd is daar echter nog niet geëindigd. In Champagne heerschte algemeene rust. In de Vogezen was de strijd kalm ten gevolge van de hevige sneeuwjachten. Een telegram van den Engelschen generaal French meldt: In den nacht van 11 op 12 Maart en gister morgen in de vroegte werden verschillende Duitsche tegenaanvallen op de door de Engelschen veroverde stellingen door de Britsche troepen gemakkelijk afge slagen, waarbij de vijand zware verliezen leed. Wij maakten zestig man krijgsgevangen. Het dorp Epi nette werd in een nachtelijken aanval door ons ver overd met geringe verliezen. De mist verhindert ver dere operaties. Tusschen Armen tieres en La Bassée is de toestand op het Engelsche front belangrijk veranderd ten ge volge van het met succes bekroonde initiatief van onze troepen. 10 Maart ruim 8 uur 's morgens vielen de troepen de Duitsche loopgraven aan in de omgeving van Neuve Chapelle en bezetten ze. De samenwerking tusschen de artillerie en de infanterie was zeer goed en had ten gevolge, dat onze verliezen niet groot waren in verhouding met de behaalde resultaten. Ook de ver schillende bataljons steunden elkaar voortdurend bij den aanval. Onze zware artillerie werkte zeer goed. Behalve de resultaten die wij konden constateeren, be vestigen ook de verklaringen van de gevangenen en juistheid van ons vuur en de daardoor aangerichte schade. Voor den middag hadden wij het geheele dorp Neu ve Chapelle veroverd. Onmiddelijk zette onze infanterie door om het be haalde plaatselijke voordeel zoo groot mogelijk te ma- kenn. Bij het vallen van de duisternis was het geheele labyrinth van loopgraven over een front van ongeveer vier K.M. in onze handen en hadden wij ons vastgezet over 1200 M. voorbij de oorspronkelijke eerste linie van den vijand. In den loop van den dag waren 750 krijgsgevange nen naar het hoofdkwartier gebracht, en waarschijnlijk zullen er nog wel meer komen. Den 1 l en deed de vijand herhaaldelijk pogingen om het verloren terrein te herwinnen. Maar al zijn tegen aanvallen werden afgeslagen met zware verliezen voor hem. Wij blijven, hard vechtende, flink terrein winnen. Het initiatief door onze verschillende troepen ten toongespreid is bewonderenswaardig; er blijkt uit, welk een geest het leger bezielt. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren door den Duitschen grooten generalen staf gemeld Ten noorden van het bosch bij Augustowo werden de Russische troepen verslagen; zij onttrokken zich door een haastigen terugtocht in de richting van Grod no aan een volslagen nederlaag. Wij namen hier meer dan 4000 man gevangenonder de gevangenen be vinden zich twee regimeuts-commandanten. Voorts maakten wij drie kanonnen en tien mitrailleurs buit. Ook uit de nabijheid van Augustowo trok de vijand op Grodno terug. Ten N.-W. van Ostolenka namen wij bij een aanval drie officieren en 200 man gevangen. Ten N. en N.-W. van Prasnytz ging onze aanval vooruithier bleven gisteren 3200 gevangenen in onze handen. De Russen hebben zich twee groote overwinningen toegeschreven, in hunne officieele berichten, een bij Grodno en een bij Prasnytz. In beide gevechten be weren zij twee Duitsche legerkorpsen te hebben gesla gen of vernietigd. Zoo de Russische opperbevelhebber waarlijk hiervan overtuigd was, zullen de gebeurtenis sen der laatste dagen hem een anderen indruk hebben gegeven van de strijdmacht onzer troepen. De Russische offensieve beweging van Grodno en Augustowo is toch spoedig tot staan gebracht. De re sultaten ervan zijn in ons bericht van heden opgeno men. Bij Prasnytz staan onze troepen nadat zij waren teruggeweken, weder op vier kilometer benoorden de stad. Zij hébben bij het vervullen van hun taak in den strijd tusschen Weichsel en Orsytsj 11.460 Russen gevangen genomen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Onze troepen hebben zich in hun nieuw veroverde stellingen in Russisch-Polen en West-Galicië vastgezet De vijandelijke aanvallen werden niet herhaald. Bij Inoflodsj aan de Pilica brachten onze batterijen gisteren, na een kort maar hevig vuurgevecht, verschil lende vijandelijke batterijen tot zwijgen. In de Karpathen werd na verbitterden strijd een dorp aan den weg CisnaBaligrod bezetin den loop van den dag werden onder geweldige sneeuwstormen de omliggende hoogten van vijanden gezuiverd. In den westelijken nevensector mislukte tegelijkertijd een krachtige aanval der Russen. Op het overige front, zoowel in de Karpathen als in Z.O.-Galicië, geschiedde niets bijzonders, aangezien den geheelen dag een hevige sneeuwstorm woedde. Ook ten noorden van Tsjemowitsj heerscht rust. DE „PRINZ EITEL FRIEDRICH." Uit Newport-News wordt door Reuter gemeld, dat vóór de „Prinz Eitel Friedrich" naar het dok werd ge bracht, de bemanningen der in den grond geboorde En gelsche, Fransche en Russische schepen aan land gezet zijn. Naar verluidt heeft de kapitein de regeering te Washington meegedeeld, dat met het herstel van den kruiser ten hoogste een week gemoeid is. De kapitein van het s. s. Willerby beweert dat hij er bijna in geslaagd was, de Eitel Friedrich te rammen. GOEDKOOP - DUURZAAM. - Langjarige garantie. Alleen-verkoop: Hollandsch IJzermagazijn voorheen M. DE WILD. Veertig opvarenden van de Engelsche bark Kil- dalton en van de Fransche bark Jean, die in de Stille Zuidzee door de Eitel Friedrich in den grond zijn ge boord, zijn te Panama aan boord van het s. s. Narvic, dat op het Paasch-eiland had aangetroffen, aangeko men. KORTE BERICHTEN. Van Fransche zijde wordt officieel medegedeeld, dat generaal d' Amade is benoemd tot commandant van het Fransch expeditieleger, dat in Noord-Afrika wordt samengetrokken; het eerste échelon van deze strijdmacht is reeds op weg naar de Levant. Op last van den Duitschen Rijksdag is thans de broodkaarten-contróle voor het geheele Duitsche Rijk ingevoerd. De Engelsche Staatscourant bevat een besluit, waarbij tot absolute contrabande worden verklaard: onbewerkte wol, tin, wonderolie, gezuiverde petroleum, was, smeersels, huiden, bruikbaar voor militaire doel einden, ammonia. Het „Berl. Tageblatt" deelt mede, dat de Duit sche Bondsraad voor een aantal belangrijke producten en waren de invoerrechten heeft opgeheven. Ook de vrije invoer van beetwortelsuiker en andere suiker is toegelaten. In diplomatieke kringen te Kopenhagen verluidt, dat Duitschland en Rusland door bemiddeling van Zweden eerlang een zeer groot aantal gevangenen men zegt 200,000 zullen uitwisselen. De Vereeniging van kolenmijneigenaars in Zuid- Wales heeft aan de werklieden 10 pet. opslag op het loon aangeboden, geldig voor den duur van den oor log. De Parijsche Matin geeft een lijstje van de sche pen die door de sluiting van de Turksche zeeëngten in de Zwarte Zee zijn opgesloten. Het zijn (de Oosten rijksche buiten rekening gelaten) 11 Engelsche, 27 Russische, 5 Belgische, 5 Fransche, 12 Grieksche, 9 Italiaansche, 10 Roemeensche, 2 Deensche, 2 Zweed- sche, 1 Nederlandsch en een Bulgaarsch. VAART OP DUITSCHE NOORDZEEHAVENS. Uit mededeelingen van de Duitsche regeering blijkt, dat twee Amerikaansche handelsstoomers uit een Ne derlandsche haven vertrokken en bestemd naar Bre men, zijn geloopen op mijnen, doordat de particuliere personen, van wie deze schepen zich voor den dienst van loods hadden voorzien, niet bekend waren met, of athans niet opgevolgd hebben, de aanwijzingen van de Duitsche admiraliteit voor schepen bestemd naar de havens aan de Duitsche Bocht. Nogmaals wordt daarom onder de aandacht van zee varenden gebracht, dat de weg naar Duitsche Noord- zee-havens alleen veilig is, wanneer de bovengenoemde aanwijzingen worden opgevolgd. De minister van marine maakt tevens bekend, dat Nederlandsche rijksloodsen niet beschikbaar worden gesteld om schepen naar de Duitsche havens te lood sen, en dat geen verantwoordelijkheid van particuliere personen, die hun diensten als loods voor deze route aanbieden. INSCHRIJVING VOOR REGEERINGSMEEL. Bij de te Amsterdam gehouden inschrijving voor re- geeringsmeel zijn gegund: Amerikaansche patentien van 2324 een enkel merk tot 26.12%. Ameri kaansche Straits tot 23 Amerikaansche Bakes tot 22 75 DE LICHTING 1915. Naar de „Avp." verneemt, zullen binnenkort de miliciens der lichting 1915, sedert begin Dec. onder de wapenen, ter verdere opleiding overgaan bij de regi menten infanterie. DE BOTERPRIJZEN. De Vereeniging van Groothandelaren in Boter te Amsterdam heeft een adres gezonden aan den minister van landbouw, waarin zij haar leedwezen te kennen geeft over de tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van boter, ornaat naar hare besliste overtuiging de aanvoer nog niet van dien aard is, dat zoodanig be sluit kan worden uitgevoerd zonder aanmerkelijke schade voor de binnenlandsche consumenten. DE DUITSCHE GEZANT TE 's-GRAVENHAGE. Volgens een Wolffbericht uit Berlijn zal de gezant- schapsraad dr. von Kuehlmann, tot nog toe aan de Keizerlijke ambassade te Konstantinopel werkzaam, als vertegenwoordiger van den gezant von Müller, die wegens gezondheidsredenen binnenkort met verlof gaat, naar 's-Gravenhage worden gezonden. Indertijd is de heer von Kuehlmann reeds te 's-Gra venhage werkzaam geweest als gezantschapsraad der Duitsche legatie aldaar, meldt het Haagsche corres- ondentiebureau nog. Hierbij had men gelegenheid em te leeren kennen als een even beminnelijk als kun dig lid van het Haagsche diplomatieke corps. De heer von Kuehlmann is de zoon van den vroege- ren directeur-generaal der Anatolische spoorwegen. Hij is 42 jaar oud. HET VALSCHELIJK GEBRUIK MAKEN VAN DE NEDERLANDSCHE VLAG. Het Ministerie van Marine heeft in de Staats-Cou- rant ter kennis gebracht: Op handelsschepen van vreemde nationaliteit, vertoevende binnen Neder landsch rechtsgebied, welke door het hijschen van de Nederlandsche vlag of van een internationaal naam- sein, toebehoorend aan een Nederlandsch handels schip, of door het aanbrengen van beschilderingen, na men of andere onderscheidingsteekenen op romp, schoorsteenen en tuigdeelen, den schijn aannemen dat zij de Nederlandsche nationaliteit bezitten of tot eene ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1