DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van hat oostelijk oorlogster™. Van bat zuidelijk oorlogsterrein, x* i <o gj*. No. 68 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 AboiMMtsprijs per 3 maanden 10.80, fr. p. post II.—. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. 1. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERKIs. COSTER4ZOON, Mam CO. Teleloonnr. 3. WOENSDAG 17 MAAKT Ter zee. OOSTENRIJK. NEDERLAND. ALKMAAR, 17 Maart. Over de Engelsch-Fransche represailles, welke ten doel hebben van alle soorten goederen den toevoer naar en den uitvoer van Duitschland te beletten, bevat de Daily Chronicle een artikel onder het opschrift: „Het beleg met behulp van de zee". „Het plan, zoo schrijft het blad na gewezen te heb ben op de omstandigheid, dat het hier weerwraak be treft, heeft natuurlijk geen betrekking op vijandelijke koopvaarders, welke ten allen tijde genomen kunnen worden, nóch op neutrale vervoerders van contraban de, die ais tot dusverre zullen worden behandeld. Het heelt enkel betrekking op neutrale schepen, die geen contrabande vervoeren, welke in vier groepen worden verdeeld: 1. indien ze bestemd zijn voor een Duitsche haven; 2. indien ze varen uit een Duitsche haven met goederen, die daar geladen zijn; 3. indien zij bestemd zijn voor een neutrale haven, en goederen vervoeren, welke bestemd zijn voor of behooren aan den vijand; 4. indien zij varen uit een neutrale haven en goederen vervoeren, welke van vijandelijken oorsprong of vij andelijk eigendom zijn. De gevallen 1 en 2 vallen onder de oude wet der blokkade. Niets meer is hierin neergelegd, dan waarop we aanspraak zouden hebben, indien we een blokkade in ouden1 stijl van de Duitsche kust afkondigden. De gevallen 3 en 4 zijn nieuwigheden, laat ons er aan toe voegen, dat zij aan het plan de groote waarde geven, welke het in de practijk bezit. Want het is altijd onmo gelijk geweest onder de oude wet om neutrale havens te blokkeeren; en daarom is bij de ontwikkeling van het spoorwegwezen de blokkade nutteloos geworden ten aanzien van een land; dat aan neutraal gebied grenst. Het is niet tengevolge van zijn onderzeeërs, dat we totdusverre ons hebben onthouden van een blok kade van Duitschland, maar enkel omdat, wanneer wij den toevoer naar zijn eigen havens hadden afgesneden, het dezen gekregen zou hebben door Hollandsche en Deensche havens. Nu trachten wij dezen eiken weg af te snijden. Het kan niet ontkend worden, zoo gaat het blad voort, dat dit een nieuwe beperking met zich mee brengt van het recht der neutralen om met onze vijan den handel te drijven. Het is echter zooveel als maar mogelijk is verzacht door de regelen, welke gemaakt zijn voor de behandeling van schip en lading. Onder de oude blokkade-wet, zijn blokkadebrekers onderwor pen aan confiscatie, schip zoowel als lading. Wij stel len ons niet voor een van beiden te confisceeren, zelfs niet in gevallen, waarin zij varen uit of direct bestemd zijn voor Duitsche havens. De procedure in alle geval len voor de goederen is gelost te worden in een Brit- sche haven of een der bondgenooten en gesteld onder toezicht van den verantwoordelijke van het Prijsge- recht. Ze kunnen dan door de regeering worden opge- ëischt, maar indien dit niet geschiedt, zullen ze, in ge vallen, waarin ze een vijandelijke bestemming hadden, aan de neutrale consignanten worden teruggegeven on der redelijke voorwaarden, en in gevallen, waarin ze een vijandelijken oorsprong hadden, verkocht worden en hun opbrengst blijft dan tot na het sluiten van den vrede bewaard bij het Hof. Het eenige geval, waarin confiscatie wordt toegepast is dat van een koopvaardij schip, dat toegestaan is naar een neutrale haven te va ren en in plaats daarvan naar een vijandelijke haven vaart. Zulk een schip zal, indien het genomen wordt op eenige voortgezette reis, onderworpen zijn aan ver beurdverklaring." Ons aldus nog altijd het Engelsche blad be valt deze bepaling het slechtst. Het kan de deur ope nen voor de ergste geschillen, indien bijv. een Ameri- kaansch, Spaansch of Italiaansch schip aldus werd be handeld door een verbonden mogendheid, want of schoon zulk een schip een blokkade-breker in de oude beteekenis zou zijn en aldus onderworpen aan confis catie, moet opgemerkt worden, dat de oude wet deze onderwerping bepaalde tot gevallen, waarin het schip op heeterdiaad betrapt was en deze nooit uitbreidde „tot de voortgezette reis."" Wij merken hierbij enkel op, dat de neutralen welis waar welwillender behandeld worden dan bij een ge wone blokkade, maar dat aan den anderen kant van een effectieve blokkade, door oorlogsschepen langs de geblokkeerde kust, geen sprake is. Overigens dienen de gevolgen te worden afgewacht. Dat Groot-Brittanje aan de Amerikaansche „sugges tions" om den handelsoorlog op voor de neutralen gunstiger wijze te voeren, geen gehoor zal geven, be hoeft na het bovenstaande wel geen betoog! In Washington verwacht men, dat president Wilson een nota tot Engeland zal richten, terwijl verluidt, dat de Nederlandsche gezant aldaar opnieuw de Ameri kaansche regeering heeft gepolst over een actie van Nederland en de Vereenigde Staten ter verkrijging van een verzachting der nieuwe bepalingen. Ook vandaag is er nagenoeg geen nieuws. Het eenige punt van belang is, dat de afgetreden minister-president van Griekenland zich heeft laten in terviewen en heeft medegedeeld, dat de verbonden mo gendheden Griekenland twee maal verzochten om Ser vië te hulp te komen, doch dat Bulgarije's houding dit belette. Toen de operaties tegen de Dardanellen aanvingen, deden de verbonden mogendheden nogmaals een ver zoek om steun. In den Kroonraad had de heer Venize- los daarop voorgesteld 50.000 man te zenden, maar de militaire autoriteiten hadden zich daartegen verzet. De heer Venizelos had toen het plan geopperd 15.000 man en de Grieksche vloot ter beschikking te stellen om het vilajet Smyrna te bezetten. De Kroonraad had zijn voorstellen verworpen, omdat men vreesde voor een inval in Griekenland. De heer Venizelos was diep teleurgesteld, dat Grie kenland de gelegenheid had laten voorbijgaan. Hij wil nu openbare vergaderingen beleggen. Ook heeft hij gezegd, dat hij alleen een regeering zou steunen, die ten strijde wilde trekken, omdat Grie kenland thans z. i. wel viermaal vergroot zou kunnen worden. Wat er waar is van geruchten, volgens welke er onder de auspiciën van den heer Venizelos een nieu we Balkan-bond zou ontstaan, zal nader moeten blij ken. Zoolang echter het Dardanellen-werk zoo slecht op schiet als tot dusverre, zullen de Balkan-staten zich wel tweemaal en nog vaker bedenken, voor ze hun zwaard in de weegschaal werpen. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Officieel werd gisteren uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: De Engelsche hoogte-positie bij St. Eloy, ten zuiden van Yperen, waarom sedert eergisteren werd gestre den, is in onze handen. Aan de zuidelijke helling van de hoogte Lorette, bij Atrecht, wordt gestreden om een vooruitspringende berghelling. In Champagne werden verschillende Fransche aan vallen door ons vuur met zware verliezen afgeslagen. Ten Noorden van Beau-Séjour ontnamen onze troe pen aan de Franschen verschillende loopgraven. In de Argonnen en aan den oostelijken rand van dit gebergte kwamen gevechten voor, die nog voortdu ren. In de Vogezen v/ordt op enkele plaatsen gevoch ten. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De Belgen hebben thans het terrein, dat zij in de jongste dagen hebben gewonnen, versterkt. De Engelschen hebben, nadat zij St. Eloy hernomen hadden, ook de loopgraven ten zuidwesten van het dorp veroverd en den vijand genoodzaakt de loopgra ven ten zuid-oosten daarvan te ontruimen. In het Le Prêtre-bosch hebben wij ook de overige loopgraven, die wij Zaterdag j.l. hebben verloren, her overd. In zijn telegram van 15 dezer over het gevecht bij Neuve Chapelle zegt de Engelsche veldmaarschalk French, dat het dorp Epinette Donderdagnacht met ge ringe verliezen werd genomen en dat Vrijdag nog 612 krijgsgevangenen werden gemaakt. De veldmaarschalk deelt thans echter mede, dat de verliezen der Duitschers van 10 tot 13 Maart niet min der dan 17.000 tot 18.000 man kunnen hebben bedra gen. Verder bevestigt French de Fransche communiqué's betreffende St. Eloy en voegt daaraan toe, dat het ge vecht nog voortduurt. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: Aan beide oevers van de Orsietsj en ten noord-oos ten van Prasnytz vielen de Russen aan; zij werden overal teruggeslagen. Vooral de strijd om Jednororzek was zeer verbit terd; tweeduizend Russische gevangenen geraakten in onze handen. Ten zuiden van den Weichsel viel niets bijzonders voor. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Russische legerbericht meldde gisteren: Bij Ossowietsj bracht de vijand eenige batterijen dichter bij de vestingwerken, wijl hij de vruchteloos heid inzag van het bombardement op grooten afstand. De artillerie der vesting beschoot de vijandelijke co lonne, die uit automobielen bestond, gespannen voor groote voertuigen, die op verren afstand zichtbaar wa ren, en de vijandelijke artillerie van projectielen en ammunitie moesten voorzien. De strijd op gemiddelden afstand werd 13 en 14 Maart voortgezet, bijna tot aan het' vallen van den nacht, met voortdurend voordeel voor de artillerie der vesting. Twee Duitsche compagnieën poogden de bevroren Bobr te naderen in de streek van Soncondz, maar zij moesten terugtrekken, met groote verliezen, voor het vuur onzer troepen. In de streek van Ossowietsj lichtten onze verken ners met succes Duitsche posten op, en brachten zij de gevangenen naar de vesting. Op Prasnytz onderhielden de Duitschers een hevig artillerievuur, maar de infanterie weerstond onzen aanval niet. Over bijna het geheele front drongen wij de Duitschers terug, vooral in de nabijheid van de ri vier de Orsietsj. In de vijandelijke stellingen in de streek van de Bzoera wordt vooral des nachts een groote beweging opgemerkt. Het is mogelijk, dat de Duitschers daar hun artillerie versterken. In de Karpathen wordt de toestand thans moeilijk voor offensieve bewegingen. De dikke sneeuw laat slechts zeer langzaam vooruitgaan toe. De manschap pen, die achter elkaar door de aangelegde voetpaden marcheeren, lijden groote verliezen ouder het vijande lijke vuur. De ski-loopers, die wij evengoed hebben als de vijand, kunnen zich met grooter vrijheid bewegen. De Oostenrijkers zetten desondanks hun pogingen voort om Przemysl te ontzetten, waarvan de forten door onze zware artillerie worden beschoten. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aanvallen van vrij sterke infanterie-afdeelingen op onr ze stellingen ten oosten van Soelejow en bij Lopoesno aan het front in Polen werden afgeslagen. Ook mis lukten verscheidene nachtelijke aanvallen «der Russen bij Gorlisj. Bij het afslaan van dezen aanval bracht onze artillerie door flankeer end vuur op zeer korten af stand den vijand zware verliezen toe. In de Karpathen duurde gisteren het artillerie-ge vecht op het grootste gedeelte van het front voort. Aan de stellingen ten noorden van den Oeszoker-pas was het na de gebeurtenissen van 14 dezer betrekkelijk rus tig. De vijand leed op genoemden dag groote verlie zen. Van de voorste Russische afdeelingen werden twee bataillons vernietigd, elf officieren en 650 man schappen gevangen genomen en drie machine-geweren buitgemaakt. In de streek ten noordwesten van Wyskow verover den onze afdeelingemeen hoogte, namen zij 380 man gevangen en behielden, ondanks herhaalde aanvallen der Russen, de veroverde stelling. De veldslag ten zuiden van de Dnjestr duurt voort. De door een sterke Russische legermacht beproefde doorbraak op de hoogten ten oosten van Ottynia in de richting van Kolemea werd na verbitterde gevechten, «die verscheiden dagen duurden, met groote verliezen aan de zijde van den vijand verijdeld. Nadat nieuwe versterkingen waren aangekomen vielen de vijanden in groote massa's in den loop van den middag opnieuw driemaal onze aan de hoogte staande troepen aan en leed zware verliezen. Het infanterie-regiment „gene raal Dankl" hield heldhaftig stand tegen herhaalde bestorming van veel sterkere vijandelijke troepen. Alle aanvallen werden bloedig afgeslagen. IN DEN KAUKASUS. De generale staf van het Russische Kaukasus-leger berichtte: Aan het front van het leger hebben partieele gevech ten van de voorgeschoven troepen plaats gehad. Onze troepen drongen de Turken met succes achteruit. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Een Wolff-bericht meldt uit Konstantinopel: In de jongste dagen hebben slechts weinig beteeke- nende acties van de vloot der geallieerden in de Darda nellen plaats gehad. De vijandelijke linieschepen be paalden zich tot demonstraties. Toen nieuwe pogingen van den vijand om door nachtelijke aanvallen van kruisers of torpedojagers de buitenste hindemissen te naderen en de mijnen weg te mimen, werd dit door de waakzaamheid en het kracht dadig vuur van de verdedigers verijdeld. De door de vijandelijke pers verspreide berichten over een landing en over successen van de vijandelijke strijdmacht bij Smyrna zijn uit den duim gezogen. De overmoed, die de vloot der geallieerden tot dus verre heeft betoond, schijnt na het welgeslaagd optre den van de Turksche zeemacht verminderd te zijn. Te Konstantinopel is men volkomen rustig, de be volking is bijna onverschillig geworden voor de blok kade der Dardanellen. TEGEN DE JODEN. Het Oostenrijksche oorlogsperskwartier meldt: In Galirië werd de volgende proclamatie van het Russi sche legebevel openlijk bekend gemaakt; „De erva ringen van den oorlog toonen ons duidelijk de vij andige houding van de Joodsche bevolking in Polen, Galicië en de Boekowina. Elk verlaten van een of ander gebied en de bezetting er van door onzen tegen stander leidt tot scherpe maatregelen tegen de met ons sympathiseerende bevolking, waartegen de Joden, zoo wel de Oostenrijksche als de Duitsche ophitsen. Om de ons toegedane bevolking tegen wreedheden en onze troepen tegen spionage, die de Joden langs het geheele front uitoefenen, te beschermen, heeft de opperbevel hebber het verblijf van Joden in het operatiegebied en het binnenkomen van Joden in de streek ten westen van Jaroslof verboden. Tevens gelastte hij dat ter voorkoming van belastering van de vreedzame met ons sympathiseerende bevolking van den kant der Joden en ter ontdekking van Joodsche spionnen gijzelaars moe ten worden gemaakt, die in voorkomende gevallen met den strop moeten worden gestraft. Voor elke straf van den kant der Oostenrijkers of Duitschers, toegepast op vreedzame bewoners en voor eiken gevangen genomen Joodschen spion, zullen twee gijzelaars aansprakelijk worden gesteld. Deze maatregel wordt uitsluitend ge nomen in het belang van de vreedzame met ons sym pathiseerende bevolking, ter bescherming van deze tegen op grond van lasterlijke aantijgingen van den kant der Joden genomen'maatregelen en is afgedwon gen na een maandenlang geduld door de illoyauteit en wreedheid der Joden tegenover de plaatselijke bevol king." Wij onthouden ons van elk commentaar op dezen aan de donkerste tijden der middeleeuwen herinneren den maatregel. KORTE BERICHTEN. De landraad te Kleef heeft het verlangen te ken nen gegeven om honden, die overbodig zijn, zoo veel mogelijk te slachten, teneinde voor de varkens meer voeder beschikbaar te hebben. Maandagavond werd te Fiume (Oost Hong.) een krachtige aardbeving opgemerkt. In de stad werd geen schade veroorzaakt. De Amerikaansche gezant te Londen, heeft in op dracht van de Duitsche regeering een scherp protest ingediend tegen de behandeling van de bemanning van den Duitschen onderzeeër U 12. De pseudo-burgemeester van Köslin, Alexander Thonman, is door de Berlijnsche rechtbank tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld,, meldt de „Tel". Van de 22.600 leerlingen, die in Duitschland de hoogste klasse der gymnasia bezoeken, hebben er 20.000 in het leger dienst genomen. 14.000 van hen hebben een noodexamen afgelegd. De Engelsche onder-secretaris lord Emmott ver klaarde in het Hoogerhuis ter zake van het Nederland sche schip, dat in Januari j.l. uit Swansea met petro leum was vertrokken, dat de petroleum niet bestemd was voor Duitsche onderzeeërs. Kardinaal van Rossum is, naar de „Osservatore Romano" mededeelt, door Z. H. den Paus benoemd tot protector van het instituut der religieusen van de H. Juliana, in België. DE UNIFORM DER LANDSTORM. Bij Kon. besluit is de uniform van de tot den land storm behoorenden, voor zoover niet voorzien van de voor het leger vastgestelde uniform, als volgt vastge steld: De veldmuts van olijfkleurige stof, model als voor het leger vastgesteld; rood gebiesd, aan voorzijde van den rand een geel metalen kokarde met oranje hart. De pet voor officieren en onderofficieren van dezelf de stof, model als voor het leger, de rand van dezelfde stof als de pet, onder en boven gebiesd voor officieren met goud; voor onderofficieren met rood. De band aan de voorzijde voorzien van een gebor duurde kokarde, voor officieren en adjud.-onderofficie- ren van gouddraad met een hart van oranjezijde; voor verdere onderofficieren van gele zijde met een hart van oranjezijde. De veldjas van olijfkleurige stof met 1 rij knoopen en liggenden kraag en rood gebiesd, op eiken -schou der een vaste schouderbedekking met unifonnknoopje. Op de jas worden gedragen de afzonderlijke onder scheidingsteekenen. Pantalon van dezelfde stof, voor officieren en adju dant-onderofficieren rood gebiesd, zwart schoeisel met beenwindsels van grijze wollen stof. VERLOVEN BIJ BLIJDE GEBEURTENISSEN. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat, indien aan de betrokken militaire autoriteit in verband met d te verwachten bevalling van een echtgenoote van een militair, door een geneeskundige, dan wel door een vroedvrouw een schriftelijk of telegrafisch bericht wordt toegezonden, inhoudende dat de aanwezigheid van den militair te zijnent noodzakelijk is, door den commandant, onder wiens bevelen de militair ten tijde van de indiening der verklaring staat, het noodige ver lof aanstonds wordt verleend. Bedoeld verlof wordt verleend onder voorwaarde, dat na terugkeer van het verlof wordt overgelegd een behoorlijk gelegaliseerde verklaring van den betrok ken geneeskundige dan wel van de betrokken vroed vrouw, waaruit blijkt, dat het hierboven bedoelde schriftelijke of telegraphische bericht inderdaad van hem of haar afkomstig is. ONGEBU1LD TARWEBROOD. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waarin hij o. m. zegt: Bij mijn circulaire van 16 Februari j.l. werd de maximum-prijs van ongebuild tarwebrood, z.g. bruin- brood, gesteld op 20 cents per K.G. contant afgehaald aan bakkerij of winkel. Bij onderzoek is gebleken, dat in verschillende ge meenten een broodsoort wordt vervaardigd bestaande uit ongebuild meel met toevoeging van gebuild meel of van andere meelsoorten, terwijl daar geen brood bestaande uit enkel ongebuild meel, tegen een prijs van ten hoogste 20 cents per K.G. verkrijgbaar wordt gesteld. Het brood, bestaande voor een deel uit gebuild meel, wordt dan gewoonlijk verkocht boven den door mij voor ongebuild brood vastgestelden maximum prijs, terwijl het z.g. noodbrood natuurlijk aanzienlijk lager in prijs is. Beleefd verzoek ik u in uw gemeente te willen laten bekend maken, dat een ieder zich op aanvrage van brood, bestaande uit enkel ongebuild meel, of uit on gebuild en gebuild tarwemeel, tegen een door u te be palen prijs, welke echter niet hooger mag worden ge steld dan 20 cents per K.G., bij de bakkers zal kunnen voorzien, en in uw gemeente een regeling te willen treffen, waarbij deze verkrijgbaarstelling mogelijk wordt gemaakt. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werd besloten, na het ontwerp op «de voorwaardelijke veroordeeling nog eenige onderwerpen te behandelen, waaronder de beidé belastingontwerpen. Bij de voortzetting der behandeling van het ontwerp op de voorwaardelijke veroordeeling sprak de heer Limburg (V.-D.) een uitvoerige rede uit. Hij verdedig de het wetsontwerp vooral tegen de aanvallen van den heer Lohman. Hij opperde zelf slechts eenige bezwa ren, die maken, dat hij dankbaar is, maar niet voldaan. De heer Scheurer A.-R.) was tegen het ontwerp, omdat hij het in strijd achtte met de taak van «de over heid, die namens God tucht moet uitoefenen, niet me delijdend zijn. Dit zou taak van de kerk kunnen we zen. Ook de uitwerking keurde hij af. De heer Van Raaldte (U.-L.) klaagde ook over het ontbreken van een naam voor het nieuwe instituut. De regeering zoeke er nog een. De heer Hugenholtz (S. D. A. P.) meende, dat ver betering van het strafstelsel had moeten voorafgaan aan de voorwaardelijke veroordeeling. Zijnerzijds beschouwde spr. de maatschappij als de hoofdschuldige voor antisociale daden, maar dit geeft den delinquent geen vrijbrief voor zijn handelingen. De wet dient te worden geëerbiedigd, zoolang zij er is. Verbetering van misdadigers beteekent in sprekers mond dus: Verhooging van het maatschappelijk aan passingsvermogen van den delinquent, waartoe noodig is hem te behoeden voor antisociale daden, door hem ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1