NEDERLAND. Reeds dadelijk werd eea Oostearsjkscht bajonet voor 1200 verkocht Dinsdag la bij het mijnvegen in de Dardanellen een Engelsche trawler op een mijn gestooten en ver gaan. In den Beneden-Elzas, vooral noordelijk van Mülhausen, heerschen groote overstroomingen en wa tersnood. De kleine riviertjes en beken zijn eraorm gezwollen, terwijl de Rijn plotseling 1Y, Meter op een dag wies. Uit Londen wordt gemeld, dat het Engelsche stoomschip Blonde, dat aan de Tynerivier is aange komen door een Taube was aangevallen, waarbij een man werd gedood. Het Perzische ministerie is afgetreden. Er is een nieuw ministerie gevormd. Tengevolge van het in den grond boren van de „Dresden" zijn de assurantie-premies voor graan van dte kust der Stille Zuidzee naar Europa belangrijk ge daald meldt Reuter, terwijl Maandag nog 63 per 1200 werd genoteerd, werd Dinsdag een lading ver zekerd tegen 30. UITVOERVERBOD VAN VARKENSVLEESCH. Met ingang van gisteren is de uitvoer van varkens- vleesch in eiken vorm verboden. Tot dezen maatregel is de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel genoodzaakt door de voortdu rend stijgende prijzen van het varkensvleesch hier te lande, welke stijging, naar het zich laat aanzien, in de naaste toekomst nog niet tot staan zal komen, zoo geen maatregelen genomen worden. In dit verbod van uitvoer dreigt evenwel het gevaar, dat de fokkers en mesters, verontrust door vrees voor een belangrijke daling van de prijzen, hun bedrijf niet meer loonend achten en dit zullen staken. Dit dient te worden voorkomen en daarom worden maatregelen be raamd, om te zorgen, dat het fokkers- en mestersbedrijf loonend blijft. Hierdoor is het echter noodig, den uitvoer tijdelijk geheel te verbieden, ten einde een' regeling te kunnen treffen, die den minvermogende in staat stelt, tot bil lijken prijs varkensvleesch en spek te koopen en die te vens waarborgen geeft, dat de fokkers, mesters en fa brikanten van vleeschwaren met goed gevolg hun be drijf kunnen voortzetten. In den loop van deze week zijn of worden te dien einde alle belanghebbenden tot besprekingen uitgenoo- digd. Men waarschuwt, dat niemand zich dus behoeft te verontrusten en iedere mester en fokker zijn bedrijf rus tig kan voortzetten. UITVOERVERBODEN. Met ingang van 16 Maart is verboden de uitvoer van ijzerdraad, prikkeldraad en andere van ijzerdraad vervaardigde artikelen, aisinede van schoppen, en be paald, dat in de eerste alinea van het eenig artikel van het Koninklijk Besluit van 10 October 1914 (Staatsbl. 474) vervalt het woord prikkeldraad. Verder is bepaald, dat in het eenig artikel van het Koninklijk Besluit van 7 Augustus 1914 (Staatsblad 402) wordt gelezen: De uitvoer van lood en van loo den en vertind looden waterleidingbuizen is verboden van den dag der afkondiging van dat besluit. Verder is verboden met ingang van 16 Maart de uit voer van zuurkool en gezouten groenten. INKOOP LUPINEZAAD. Aan <te verbruiken; van lupinezaad hier te lande wordt in overweging gegeven, zoo spoedig mogelijk de door hen benoodigde hoeveelheden van dit zaad in te slaan. Mochten zij deze niet, of alleen tegen prijz( welke aanmerkelijk van de normale afwijken, kunnen bekomen, zoo ware daarvan mededeeling te doen aan de directie van den Landbouw te 's-Oravenhage. Deze mededeelingen worden vóór 23 Maart a.s. in gewacht. VOOR VERDWAALDE VLIEGERS. Door bijna geheel Zeeland waalt, om gevaarlijke vergissingen van verdwaalde vliegeniers te voorkomen, van alle kerktorens en vele andere openbare gebou wen de driekleur. Daar vooral op hctoge kerktorens deze vlaggen In enkele dagen in flarden waaien, heeft men gisteren op de St. Jakobs-toren te Vlissingen een groote in rood, wit en blauw geschilderde vlag van plaatijzer geplaatst. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren het wetsontwerp in zake de voorwaardelijke veroordeeling. De heer Rutgers (A.-R.) stelde zich op het verj standpunt en eischte, dat er straf overblijf het nieuwe instituut. De overheid moet leed aandoen •buiten het leed, dat den veroordeelde reeds in anderen •vorm treft. De voorwaarden, volgens dit ontwerp te stellen, kan men niet een toegebracht leed noemen. Ook de veroordeeling is dat niet. Spr. betreurde het, dat de reclasseeringswerking van het nieuwe instituut in het ontwerp wordt verzwakt. De bevoegdheid om voorwaarden te stellen wordt zeer be perkt, zoo ten aanzien van de staatkundige en gods dienstige vrijheid. Groot bezwaar had spr. ertegen, dat voor de op schorting van de straf de rechter moet optreden. On gelijkmatige toepassing zal daarvan het gevolg zijn. Veel beter is het, dat hier de administratie optreedt. De heer Bichon v. IJsselmonde (onafh. C.-H.) ver klaarde het nieuwe instituut te aanvaarden. De heer Brummelkamp (A.-R.) betreurde, dat in dit ontwerp de begrippen gratie en straf niet uit elkaar ge houden worden. Ook is vermenging tusschen de begrip pen misdaad en misdadiger. Spr. geloofde niet, dat het ontwerp in dezen vorm aannemelijk is. Het ko ninklijk pregoratief van gratie mag niet bij den rechter gebracht worden. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) verwachtte de grootste ongelijkheid, nu omtrent de toepassing van de zooveel vaagheid is gelaten. Overigens aditte spr. de vergeldingsleer in geen enkel opzicht in strijd met de voorwaardelijke veroordeeling. Spr. ging voort uitvoerig te betoogen, dat juist de voorstanders van de klassieke strafrechtsleer voor dit ontwerp moeten zijn. De beperking van de te stellen voorwaarden tot bepalingen, welke niet de vrijheid van godsdienstige of staatkundige meeningen aantas ten, keurt spr. echter eveneens af. De heer Van ldsinga (C.-H.) zag zeer veel verkeerds in het ontwerp, maar zal toch vóór stemmen, omdat hij het instituut zeer goed vindt. De heer de Savornin Lohman (C.-H.) repliceerde. Spr. zei een voorstander te zijn van de lichtst moge lijke straffen en verzette zich steeds zooveel mogelijk tegen cellulaire opsluiting. Spr. zou als lichtste straf wenschen berisping. Hij zou verder voorwaardelijk veroordeeling in dien zin wenschen, dat een straf van hechtenis of gevangenis bij goed gedrag zou kunnen worden veranderd in een zekere boete. Maar of de straf zal worden toegepast, moet niet afhangen van de vraag of de man zich aan een tweede misdrijf schuldig maakt. Moord, doodslag diefstal, brandstichting zou echter nimmer voorwaar delijk mogen worden gestraft, want dat zijn zware mis drijven. Deze zouden moeten zijn uitgesloten van de toepassing van het stelsel. Voorts zou spr. wenschen, dat alleen op verzoek van het Openbaar Ministerie dit instituut zou kunnen worden '"egepast De rechter kan die taak niet vervullen. Ook meende apr., dat men dit stelsel niet moet toepassen op geldboete, want dat is al een zeer zachte straf die kan dalen tot 50 cents. Verder zou spr. wenschen vergoeding van schade. Spr. verklaarde tenslotte tegen het ontwerp te zullen stemmen. De heer van Hamel (U.-L.) zeidat het nieuwe insti tuut der voorwaardelijke veroordeeling werkt als straf, als vergelding en paedagogisch gelijk elke straf die door den Staat wordt toegepast. Spr. drong er vervolgens op aan bij den Minister, de toepassing van. het instituut nauwkeurig te doen na gaan en jaarlijks een afzonderlijk omstandig verslag daaromtrent te publiceeren. Dan kan men nagaan hoe de wet werkt. De heer van Wijnbergen (R.-K.) aanvaardde het wetsontwerp, al vereenigt hij zich geenszins met alle argumenten daarvoor. De Minister van Justitie, de heer Ort, verklaarde dat het hem leed deed, dat de heer Lohman niet mede- gaat met dit instituut, waar het voldoet aan de ver- eischt en welke de heer Lohman voor straf stelt. Gaarne zou minister overwegen, jaarlijks een ver slag omtrent de werking van het instituut te publi ceeren. Aan de orde was daarna artikel 1, strekkende tot in voeging in het Strafwetboek der artikelen 14ak. Op art. 14a lichtte de heer Limburg een amende ment toe om de grens van gevangenisstraf van ten hoogste een jaar voor toepassing der voorwaardelijke veroordeeling te doen vervallen. De heer van Sasse van Ysselt adviseerde tot verwer ping van het amendement, de heer de Wyckerslooth ondersteunde het. De Minister ontried niet alleen het amendement, doch verklaarde het onaannemelijk. Hierop trok de heer Limburg het amendement in. Art 14a—b werden daarna aangenomen z. h. a. Op artikel 14c lichtte de heer de Wijkerslooth een amendement toe om den rechter voor het stel len van bijkomende voorwaarden, niet te binden aan veroordeeling tok gevangenisstraf van meer dan twee maanden. Ook dit amendement kon de minister niet aanvaar den, waarop het amendement werd ingetrokken. Vervolgens werden de artikelen 14c k z. h. s. aan genomen. Op artikel 6 lichtte de heer Hugenholtz (S.D.A.P.) een amendement toe van de heeren Mendels en Kleere- koper. De bedoeling is, den overtreder in kennis te doen stellen van den termijn, voor de betaling der boete ge stold, teneinde allen te doen profiteeren van de gele genheid om bevrijd te worden van hun straf. De minister aditte het amendement practisch onuit voerbaar. De heer Hugenholtz trok het amendement in. Op artikel 15 lichtte de heer Duynsiee een amende- itrekkei Huge nt Me toelichten. ment toe, strekkende om de redactie te verbeteren. De heer Hugenholtz verzocht den voorzitter een amendement Mendels-Kleerekoper morgen te mogen Met het oog op den vergevorderdm tijd werd de ver gadering verdaagd tot hedenmorgen halftwaali HET ONDERWIJS AAN PRINSES JULIANA. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen hebben met ingang van 15 April a.s. aan me juffrouw B. Cohen Stuart opgedragen onderwijs te ge ven aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Daartoe zal met eenige andere kinderen eene kleine klasse worden samengesteld. Mejuffrouw Cohen Stu art, die thans nog tijdelijk werkzaam is aan de school van den heer J. Ligtiiart, zal het onderwijs geven vol gens diens methode. Zij bezit de hulpakte Lager On derwijs en de akte nuttige handwerken en bekwaamt zich voor de hoofdakte. De eerste jaren zal in bedoelde klasse geen gods dienstonderwijs worden gegeven, daar Hare Majesteit aan zich wenscht te houden dat onderwijs persoonlijk bij de Prinses voort te zetten. Mejuffrouw Cohen Stuart is catechisante van dr. J. A. Cramer. MOND- EN KLAUWZEER Sedert de vorige opgave d.d. 10 Maart werden ge vallen van mond- en klauwzeer geconstateerd in Gelderland 1 geval te Bergh; in Noord-Brabant 3 gevallen te Son, 2 te St. Oeden- rode en 1 te Sambeek; in Limburg in elk der gemeenten St. Odiliënberg, Wesson en Maastricht 1 geval in Zuid-Holland in elk der gemeenten Leiden en Al kemade 1 geval. De gevallen te Son en te St. Oedenrode staan ver moedelijk met elkander in verband. Gebleken is name lijk, dat in de zuivelfabriek in het gehucht Nynsel, waar de betreffende veehouders allen melk leverden, de pasteurisatie van de ondermelk op onvoldoende wijze geschiedde, terwijl de reiniging der melkbussen geheel achterwege bleef. Thans is deze fabriek voorloopig stopgezet. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Alphen, Ambt-Hardentoerg, Den Dungen, Heer, Kessel, Maasbree, Ruurlo, Stompwijk, Veur, Zeg waard, Zevenaar, Zevenbergen, Zoetermeer. De Minister van Landbouw heeft met ingang van Maart verboden het vervoer van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen de gemeente Leiden en een kring in de gemeente Alkemade, omschreven in Staats-Couraot 65. EEN OPLICHTERSTRUC. Dezer dagen vervoegde zich in het hotel „Keizers kroon" te Borne een heer, die mededeelde in de buurt heidegrond te zoeken voor ontginning en daar wel een paar dagen wilde logeeren. Natuurlijk dat kon. De paar dagen werden enkele dagen, daar de heer Van Dalen, zoo noemde hij zich, nog niet klaar was. Hij gaf als woonplaats Den Haag op en droeg in een knoopsgat het lintje der Oranje Nassau-orde. Op een middag ging de heer v. D. heen zonder terug te kee- ren, doch de hotelhouder kreeg uit Arnhem een tele gram van hem, waarin hij mededeelde met een paar da gen terug te komen. Een paar dagen later kwam nog een brief, waarin hij meldde zijn terugkomst nog een paar dagen te moeten uitstellen. Kwam hij niet terug, dan zou liet verschuldigde bedrag per postwissel wor den overgemaakt. Doch het geld kwam niet. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier hield Woensdag haar algemeene vergadering in Wieringerwaard, onder lei ding van den heer J. Best Nz. van Baarsdorpermeer. In zijn openingswoord bracht de voorzitter hulde aan de regeering voor het beleidvol bestuur. Hij ging na wat de vereeniging had bijgedragen tot bevordering van den bloei van den landbouw en huldigde daarbij in 't bijzonder wijlen den heer Groneman De vereeniging telt thans 165 leden. Voor het melk-examen hebben zich 91 personen aan gegeven. De vergadering geeft het bestuur een blanco crediet om in overleg met dr. Bakker, van Alkmaar, een proef te nemen met het systeem van pasteurisatie van wei, uiteengezet in het orgaan van den F. N. Z. Besloten wordt bij den directeur-generaal aan te dringen op de aanstelling van dr. Bakker tot veeteelt- consulent. De rekening werd soedgefcwwd tot een bedrag van 7963.70s en een saldo van 2282.40s. Hierna deed dr. Schey, van Hoorn, eenige mededee lingen als zuiveiconsulent. Uitvoerig werd stilgestaan bij de bestrijding van zuivelgebreken en bij verkeerde toestanden aan coöpe ratief werkende zuivelfabrieken. De oorzaak ligt dik wijls op de boerderijen der melkleveranciers. Gewaar schuwd wordt tegen houten vaatwerk. Boenen met koud water is niet voldoende. Het zeer hooge polder- peil werkt eveneens storend, omdat onbetrouwbaar Doenwater 't gevolg er van is. Bestuur en directeur der kaasfabrieken moeten zich meer bewust worden van de verantwoordelijke taak tegenover de leden. Ook moet gedacht worden aan den salpetemood, omdat salpeter een bestrijdingsmiddel is tegen het gebrek „los". Ook staat dr. Schey stil bij de roombehandeling en hij wijst op het groote belang van goed bedrijfswater. De beta ling der melk naar gehalte wordt aanbevolen. Over het voorstel der meerderheid van de commissie tot wetsherziening om de contributie te verlagen van 10 tot 6, worden zeer uitvoerige besprekingen ge houden. De heer Oly (Den Haag) verdedigde het denkbeeld, voor ongehuwden, geen bedrijfsleider zijnde en in het bezit van een diploma van een winterschool, de gele genheid te openen tegen een lagere contributie lid te worden. Dr. Sdiey (Hoorn) wil de verminderde contributie alleen toegepast zien op leden der vereeniging van oud-leerlingen. Het voorstel om de contributie te verlagen wordt verworpen met 49 tegen 4 stemmen. Uitzonderingsbe palingen worden niet verder genomen, Besloten wordt dt voigeuöe vergadering in Alkmaar te houden. Tot onder-voorzitter wordt gekozen de heer P. Sta pel Cz., van Hoogkarspel. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren W. T. Jongejans (Asseudelft), J. Wonder Gz. (Berkhout) en K. A. Kaan (Anna Paulcwna). De heer C. Nobel (Scbagen) rapporteert over de our- sussea in landbouwhuishoudonderwijs, de heer J. Best Nz. over de Vakschool voor kaasmakers, de heer C. D. Kaaskooper (Oosthuizen) over het bevorderen van arbitrage in den veehandel. Besloten wordt na ecu inleiding van den heer P. Stapel Cz. (Hoogkarspel) een crediet yan 500 toe te staan tot aankoop van fokstieren. Na een inleiding van den heer j. Best Nz. wordt een crediet van 100 toe gestaan voor de beproeving van greppelploegen. De heer G. Nobel (Lutjewinkel) licht het voorstel toe tot het maken van een plan voor doelmatige inrichting van een ierkelder. Een crediet van 100 wordt toegestaan. Daarna kwam in bespreking het wetsontwerp tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht. De heer C Nobel gaat in den breede den inhoud van de wet na. De inleider dringt er op aan, dat de veehouders meer recht van medezeggingschap krijgen, alsmede op het inrichten van isoleeringsterreinen. Ten slotte worden enkele wijzigingen voorgesteld. De heer dr Bakker (Alkmaar) acht de voorgestelde wijzigingen onuitvoerbaar. Het principe moet zijn de ziekte in de kiem te smoren en daarom mag men ten opzichte van de maatregelen uiet te veel in détails tre den. Voor zoover de uitvoering mogelijk is, vereenigt de vergadering zich in beginsel met' de voorgestelde wij zigingen BEKROOND. Men erzocki ons te melden, dat de door de be kende firoaa A. Friederich te Arnhem in den handel gebrachte tandreinigingsmiddelen en eau-de-cologne op de Koloniale Tentoonstelling te Semarang door de jury met Gond bekroond werd. De mede door deze firma geëxploiteerde eau-de-cologne van de firma johann Maria Fritz Farina te Arnhem gedepo neerde merken „1648" en „Zum St. Joseph" verwierf eveneens de gouden medaille. UIT SCHOORLDAM. In de gisteren gehouden vergadering van stemge rechtigde ingelanden van den Grebpoider, werd tot lid van het dagelij ksch bestuur gekozen de heer J Lambert3chaag. UIT CA5TRIC.UM. Gekozen tot voorzitter van den Castricummerpol- der de heer O, Spaansen met 35 stemmen, terwijl 24 stemmen waren uitgebracht op den heer F. Schut. KORTE BERICHTEN. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen aanstaanden Dinsdag 23 Maart, des avonds te half negen uur. Ter vervanging van den tegenwoordigen direc teur van de Haagsdie Tramweg-Maatschappij, den heer H. A. J. van Stipriaan Luisfius, is benoemd de lieer Weyemian, chef van exploitatie der Staatsspoor wegen in Ned.-Indië, Gistermiddag is weder een mijn aangespoeld bij Ballum (Ameland). Men meldt uit Rotterdam aan de Nieuwe Cou rant, dat de op Londen varende boot „Batavier IV" te Rotterdam met 20 minuten vertraging is aangekomen. Zij was door een torpedoboot op zee aangehouden, doch kon daarop de reis voortzetten. Te 's-Gravenhage is gisteravond een 4-jarig jon gentje bij het plotseling willen oversteken van een straat door een auto overreden en gedood. Te Bocholtz (Limb.) is, in een gezin nekkramp uitgebroken. Vorige week overleed een der kinderen, thans is ook de moeder gestorven. De Minister van Buitenlandsche Zaken maakt in de Staatscourant bekend, dat op zijn Departement in zage kan genomen worden van de uitspraak van het prijzenhof te Parijs, d.d. 19 Februari j.l. betreffende diverse goederen ex stoomschip „Nieuw-Amsterdam". De Nederlandsche verpleger Henken, die na ge-' ruimen tijd op het Servische oorlogsterrein te zijn werkzaam geweest, is lijdende aan vlektyphus. De Minister van Financiën maakt bekend, dat uit Breda van een onbekende, per postwissel, is ontvangen 'f 19.90, wegens restitutie aan 's Rijks schatkist. STADNIEUWS. ALCMARIA. Gisteravond vergaderde de vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer onder voorzitter schap van Mr. Bastert. In het aarverslag werd er op gewezen, dat het be staansrecht van de vereeniging met betwist kon wor den. Het feit dat ondanks het stopzetten van het Vreemdelingen Verkeer vóór het komen van den besten tijd, er toch reeds 96 brieven waren ontvangen en be antwoord, terwijl dit getal ten vorigen jare 87 bedroeg, was wel het bewijs dat de vereeniging meer aan haar doel beantwoordt. Meermalen werd in het afgeloopen jaar de mede werking van de vereeniging voor het organiseeren van concerten en feestelijkheden ingeroepen. Ook kwamen daarnaast aanvragen in, over prijzen van woningen en grond, inrichtingen van onderwijs en belastingen, benevens vele aanvragen om platte gronden, kaarten en gidsen. Een groot aantal boekjes werd verspreid en verzonden. Ook uit het buitenland kwamen hiervoor van stoom- bootondeniemingen, toeristen -en reisbureau* brieven in. 3000 boekjes zijn zoo in vreemde talen verspreid. Een nieuwe druk hiervoor is reeds besteld. Hiervoor is de steun van de leden noodig. Het aantal leden bedroeg 285, doch een aantal be dankten. Het financieel evenwicht werd door de ge meentelijke subsidie van 100 eenigszins hersteld. De overleden bode, die steeds met lof zijn werkzaam heden verrichtte, was niet in staat geweest een verslag over zijn ervaringen op de kaasmarkt op te stellen. Uit de mededeelingen van den commissaris van politie was echter gebleken, dat de markt door 564 vreemde lingen was bezocht 213 vreemdelingen hadden in de hotels gelogeerd. De lezing waar de heer van Eisden voor de vereeni ging de maatschappelijke en economische beteekenis van het Vreemdelingen Verkeer behandelde, werd he laas te weinig bezocht. Door de pers kwam men echter op de hoogte van deze belangrijke lezing. Aan de vereeniging „Bilder- dijk" werd voor een uitvoering voor de militairen 25 subsidie verstrekt. Op verzoek van het centraal bureau bood de vereeni ging aan het comité voor de Belgische vluchtelingen alhier, hare medewerking aan. Hiervan werd geen gebruik gemaakt, wel werd dank baar de subsidie van 100 aanvaard. Nog gewaagde het jaarverslag van de door den sec retaris als particulier persoon gehouden lezingen over Bergen aan Zee, waarbij tevens een 20 kiekjes van Alk maar werden vertoond. De heer Dirken rapporteerde namens de commissie belast met het nazien van de rekening, dat deze in or de was bevonden, waarna tot dechargeering van dien penningmeester, den heer Swets werd besloten. Uit deze rekening bleek dat van het vorig jaar in kas was 363,375, aan contributie was van 285 leden 317,50 en van de gemeente 100 ontvangen. De uitgaven hadden 446.69 bedingen, zoodat het saldo 334.18 toedroeg. De penningmeester weer er op, dat het ledental in 1913, 308; in 1914 2S5 en thans 246 bedraagt. Van de H. IJ. S. M. was bericht ingekomen, dat in afzienbaren tijd geen verandering gebracht kan wor den in het verkeer op het baanvak Alkmaar Koedijk. De heer Lewijt herinnerde zich niet, dat de leden vergadering tot het verzender, van een adres in dezen besloot. Spr. was evenwel overtuigd, dat het bestuur handel de in het belang van de vereeniging. Na eenige bespreking werd met 9 tegen 1 stem be sloten tot aansluiting bij den Anti-Oorlograad. Hierna vestigde de heer v. d. Sleesen de aandacht op den treurigen toestand van de straat op het Stati onsplein. Vooral des avonds, wanneer men met den laatsten trein aankomt, is dit mede door het gemis aan verlichting bovenal voor vreemdelingen zeer gevaar lijk. De voorzitter was met den heer v. d. Sleesen van het zelfde gevoelen. Spreker wees er op, dat de ge meente hierover in geschil ligt met de H. IJ. S. M. en stelde voor om de gemeente per adres te verzoeken zoo spoedig mogelijk te trachten hierin verandering té brengen. I liertoe werd besloten. De heer v.d. Sleesen oordeelde, dat in Alkmaar zeer weinig gedaan werd voor een goede entrée der stad. Nergens in Nederland vindt men het, dat men aan de entrée van de stad drie scholen bouwt. Men heeft in die omgeving veel last van de scholieren. Aan den straatweg bouwt men die scholen niet. In het Kenne- merpark maakt men perken die 300 kosten, de Ber gerhout, die door den storm veel geleden heeft, ziet er allerdroevigst uit. Spreker is van meening, dat het op den weg van de gemeente ligt om den Bergerhout als entrée van de stad te verfraaien. De heer Dorregeest meende, dat hiervoor door de gemeente reeds 1300 was uitgetrokken. De voorzitter oordeelde, dat de vereeniging voorals nog in deze een afwachtende houding moest aannemen. Bleek het, dat de gemeente niets deed, dan was spreker van meening, dat zeer zeker de vereeniging de aan dacht op den Bergerhout moest vestigen. Ook spreker was van meening, dat men in Alkmaar in deze met twee maten mat en wees er op, dat het Nassau-kwartier hiervoor mede een levendig bewijs was. Men mag niet vergeten, dat het in deze veel béteekent om den heer Hoek op de hand te hebben. Deze leidt alles. De heer Lewijt bracht in herinnering, dat reeds een jaar of vier geleden de verfraaiing van den Bergerhout in de vereeniging ter sprake kwam. Het plaatsen van een fontein of standbeeld werd toen besproken. Een en ander stuitte bij dén Raad af op financieele bezwaren. De heer v. d. Sleesen merkte op, dat men zijnentwe ge aldaar een •standbeeld kon plaatsen van wien ook, mits men het aldaar maar wat verfraaide. Hierna werd overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten, waarna de vergadering werd ge sloten. LEZING Mr. ALBERIK DESWARTE. Morgenavond zal de heer Alherik Deswarte, advocaat aan het hof van appèl te Brussel, in het bioscoopgebouw van den heer Weber aan de Nieuwe- sloot een lezing houden over Vlaamsche historische steden, waarbij een 60-tal zeer fraaie lichtbeelden ver toond zullen worden. De heer Alberik Deswarte is een bekend strijder voor de Vlaamsche beweging. Reeds op zeer jeugdi gen leeftijd stelde hij zich aan het hoofd van een aan tal Vlaamsgezinde leerlingen van het athenaeum te Ostende, terwijl hij op 15-jarige leeftijd medewerker wer daan het toen pasgeboren strijdblad der jongeren „De Goedendag." Gedurende vijf jaar was ook bestuurslid van den Vlaamschen vooruitstrevenden kring. Geen taal, geen vrijheid en vanaf zijn 17de jaar trad hij in het open- ar op als vlaamsch gezind redenaar. In Juli 1898 promoveerde hij te Brussel als doctor in de rechten. De heer Deswarte is lid van de tweede commissie van de Vlaamsche Hoogeschool en trad daarom meer malen op. Ongetwijfeld zal de lezing van den heer Deswarte in alle, die ook stichter is van de Belgische school te Amsterdam, in alle opzichten belangwekkend zijn, zoo- diat er ook veel belangstelling mag worden verwacht. VEREENIGING VOOR KINDERVOEDING. Met Staats-Courant 64 zijn verzonden de afdrukken der statuten van de Vereeniging voor Kindervoeding, alhier. UITVOERING DEPÓT BATAILLON. Het Depöt Bataillon, dat reeds tweemaal hier ter stede met zooveel sueees een uitvoering gaf, zal Woensdag 24 Maart ook een derde uitvoering geven, dezen keer van „De student thuis." De opbrengst zal komen ten oate van de Vereeniging „Kinder voeding", een reden te meer dus, om dezen avond te ga«n bijwonen. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 15 Maart 1915. Mannen: Bakkersknecht 1, Banketbakkerskneoht 15, Boerenarbeider 1, Bonwk.-teekenaar 1, Grondwerker 2, Kaaspakhuisknecht 1, Kellner 1, Kleermaker 3, Loop knecht 1, Metselaar 2, Machinist 1, Opperman 5, Pakhuisknecht 1, Photograaf 2, Schilder 5, Schippers- igei

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2