DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fan let westelijk oorlogsterren Van hot nastel oorlogst™, Van lat zuidelijk oorlogsterrein. orlo No. 67 Honderd en zeventiende jaargang 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden 10.80, Ir. p. post II.—. Advertentieprijs 10 cl p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. f. Boek- en Handelsdrukkerij v.k. HERMs. COSTERS ZOON, Vocrdam CO. Telefonnnr. 3. MAAHDAG 22 MAART Tezr zee. ALKMAAR', 22 Maart Voor den neutralen handel wordt de toestand op de Noordzee hoe langer hoe slechter. Thans heeft een vliegtoestel onder Duitsche vlag Zondagmorgen half twaalf ten Westen van het Noord-Hinder vuurschip (dus ten Westen van het Goereesche gat) bommen ge worpen naar het Nederlandsche stoomschip „Zeven bergen" te Rotterdam thuis behoorend en geladen met regeeringsgraan (maïs), hoewel van dit stoomschip door onderscheidingsteekenen zeer duidelijk de oor sprong was aangegeven en zelfs een groote vlag op het dek uitgespreid was. De bommen deden enkel hoo- ge waterzuilen opspuiten, maar richtten geen schade aan, zoodat de „Zevenbergen" na een voor de beman ning benauwd reisje behouden te IJmuiden is binnen gekomen. Een ambtelijk onderzoek is door de regee ring gelast. In niet minder onaangename positie hebben de op varenden van een tweetal Nederlandsche booten ver keerd, welke naar Zeebrugge zijn opgebracht. Men herinnert zich misschien nog, dat een Duitsche onder zeeër, de „U 28", Woensdag dicht bij ons grondgebied een Engelsch stoomschip, de „Leeuwarden", in den grond geboord heeft. De onderzeeër is tot den bodem der zee gedaald, om de bemanning gelegenheid te ge ven een slaapje te doen. Toen ze Donderdagmorgen weer boven kwam, hield ze allereerst de „Batavier V" (een der bekende booten, die varen van Rotterdam op Tilbury) en daarna de „Zaanstroom" van de Holland- sche Stoombootmaatschappij aan. De „Batavier"-boot was nog maar een half uur in zee, doch hoe goed men aan boord van den onderzeeër op de hoogte was, bewees een der officieren, die precies wist, hoe laat de „Zaanstroom" en de „Eemstroom" Woensdagnacht de haven van IJmuiden hadden verlaten en die verder zei „Zie zoo, vandaag hebben we jullie, de volgende week krijgen we den „IJstroom" en den „Rijnstroom" ook" blijkens de scheepsberichten hebben deze schepen, bestemd voor Huil en Londen, gisteren IJmuiden ver laten Doch keeren we terug tot de „Batavier V" en de „Zaanstroom", die eerst nog trachtte te ontkomen, doch door een granaat van een snelvuurkanon, welke voor den boeg van het stoomschip wegscheerde, het maar raadzaam achtte aan het bevel om te stoppen te voldoen. Zij werden opgebracht naar Zeebrugge, de Belgische haven, thans in Duitsch bezit. De „U 28" voer eerst als een kleine agent met twee groote arres tanten tusschen de beide schepen in, maar toen men in het door Duitsche mijnen gevaarlijk gemaakte gebied verscheen, ging de onderzeeër vooraan en kwamen in eikaars kielzog de „Batavier" en „Zaanstroom". Nu stelle men zich eens even voor, dat op den weg van dicht bij onze kust tot Zeebrugge een der Engelsche oorlogsschepen op patrouille deze opbrenging had ontdekt het ligt voor de hand, dat er schoten zou den zijn gewisseld en dat de opvarenden in groot ge vaar zouden hebben verkeerd. En in Zeebrugge moet het den mannen en vrouwen wel te moede zijn geweest als in een val. Immers deze havenplaats, een basis der Duitsche onderzeeërs, wordt herhaaldelijk door En gelsche oorlogsschepen beschoten en al is de materiee- le schade vermoedelijk niet overeenkomstig den wensch geweest, de bevolking stond uiteraard steeds aan ern stig gevaar bloot Intusschen de opbrenging van de schepen op het vermoeden van vervoer van contrabande geschiedde volkomen te recht. En wanneer men nagaat hoe er bij het afkondigen van den bekenden Duitschen 18 Febru- ari-maatregel steeds is gezegd en geschreven, dat de Duitsche onderzeeërs de schepen, die ze aanhouden, moesten opbrengen, dan zal niemand het gebeurde tot zooverre kunnen laken. Tot zooverre immers te Zeebrugge is men verder gegaan, dan het onderzoek, of met recht de Nederlandsche vlag werd gevoerd en of er contrabande aan boord was. Men heeft de schepen vastgehouden, eerst ook de bemanningen, welke daar na vrijgelaten zijn, en men heeft de levensmiddelen (paling, 80.000 eieren, geslachte kalveren en varkens, enz.) gelost. Maar de regel was, dat een neutraal schip en zijn bemanning vrij was, wanneer de contrabande gelost was. En Duitschland had tot dusverre zich ge houden aan de door Engeland geheel losgelaten Lon- densche Declaratie, zoodat het levensmiddelen niet tot absolute contrabande rekende. Van den regel en van zijn houding is Duitschland thans afgeweken. Het is niet zeker of de lading verbeurd verklaard of vergoed wordt. In de scheepvaartkringen heerscht nog onzeker heid omtrent de motieven, welke tot 't opbrengen aan leiding hebben gegeven, zegt een telegram van heden de bedoeling zal wel geweest zijn te zeggen „om trent de motieven, welke tot de houding jegens schip, bemanning en lading aanleiding hebben gegeven", daar de motieven voor de opbrenging zelve voor de hand liggen. Aan ons departement van buitenlandsche zaken is verzocht inlichtingen in te winnen. Vermoedelijk zou dit ook zonder dit verzoek zijn geschied. En vermoede lijk ook zal het gevolg zijn van het optreden der regee ring het indienen van een formeel protest, zonder meer. Het is het recht of den plicht van de neutralen, zooals men het noemen wil om zich in dezen krijg te laten ringelooren door de oorlogvoerenden, die alleen maar kijken naar zichzelf en naar den ander oog in oog, doch ook oog om oog en tand om tand. Duitschland is weer gaan straffen. De zeven lijken van Calais waren nog geen voldoenden zoen voor de vermelde misdrijven van een Franschen vlieger op Schlettstadt en de vesting Parijs en het spoorweg knooppunt Compiègne hebben het moeten ontgelden. Indien het Duitsche hoofdkwartier had aangekondigd: „wij hebben met Zeppelins Parijs en Compiègne ge bombardeerd" zou niemand daarop aanmerking ge maakt hebben er zou niets op te zeggen zijn ge weest, wanneer „ter inwijding van het seizoen" de Duitschers den eersten lentedag hadden getracht schrik en ontzetting onder de Parijzenaars te weeg te bren gen en den vijandelijken staat schade te berokkenen. Als een grap, van het soort, gelijk men van dien kant gewend is, zou men dan kunnen laten gelden het uit een Zeppelin naar beneden gestrooid biljetje „Parijze naars, dit zijn uw Paascheieren". Maar het is even ei gengerechtigd als kinderachtig om zich het air te ge ven, alsof men niet een gewonen militairen Zeppelin- aanval, doch een straf-expeditie beoogde. Twee Zeppelins en 7 Duitsche vliegtuigen versche nen Zondagnacht boven Parijs. Aardig is ergens ge schreven, dat deze gebeurtenis meer spektakel dan schade in het leven geroepen heeft. Op tijd gewaar schuwd, had de Parijsche overheid gezorgd, dat de stad in het donker verkeerde en dat het anti-luchtvaart- geschut en de Fransche vliegtuigen voor de komst der ongewenschte gasten gereed waren. De materieele schade, in de buitenwijken aangebracht, is nog al aan zienlijk. Dooden schijnen er echter niet te zijn geko men het verhaal gaat van een kind, dat in een geheel vernielde kamer sliep, doch ongedeerd is gebleven en van twee jongens, die onder een instortend huis slechts licht gewond werden. En schrik is bij de Parijsche be volking niet gewekt. Het resultaat van dezen aanval bevestigt dan ook den tot heden verkregen indruk, dat de Zeppelins nog niet tot 't verrichten van gewichtige oorlogsdiensten in staat zijn. Men weet trouwens, dat graaf Zeppelin zich zelf nog niet zoo lang geleden zeer gereserveerd uitliet over de militaire prestaties van de luchtschepen. Aan de Daily Chronicle wordt nog gemeld, dat ook nog een nieuwe Zeppelin-aanval gedaan is op Calais drie luchtschepen lieten bommen vallen, doch richt ten ook hier weinig schade aan. Van het Westelijk gevechtsterrein geen nieuws van be- teekenis. In het Oosten wordt hardnekkig gevochten, maar nog altijd teekent de strijd zich niet duidelijk af en kan men het belang, dat bij de gevechten op het spel staat, niet beoordeelen. Het strategisch belang van het Russisch offensief in de smalle spits van Oost-Prui sen (Memel) zouden we zeer gering willen achten. De Duitschers zullen er wel spoedig in slagen den opruk- kenden Russfschen landstorm terug te drijven. Daar over verloopen echter altijd eenige dagen en we veron derstellen, dat de bekende Duitsche aankondiging van drie elders verwoeste dorpen tegen elk, dat hier wordt vernield, vooral is bedoeld als dreigement, om verdere verwoesting te voorkomen. Trouwens men geeft van Russische zijde een heel aannemelijke voorstelling van het gebeurde te Memel, door te verklaren, dat de stad met straatgevechten, waaraan ook de burgers braaf deelnamen, werd veroverd. Het laatste Russische communiqué verklaart verder, dat er aan den Weichsel er in Galicië geen feitelijke veranderingen plaats hadden. In de Karpathen schrij ven de Russen zich bij hun tegen-offensief een succes toe. Het garnizoen van de belegerde vesting Przemysl heeft een uitval gedaan in het vermoeden, dat de bele geraars verzwakt waren, maar het werd teruggedreven en moest 6000 gevangenen in handen der belegeraars achterlaten. De Russen zeggen ietwat merkwaardig, dat ze besloten zijn geen groote verliezen bij de ver overing der vesting te riskeeren en dat ze na den val van de stad gelijktijdig zullen oprukken naar Krakau en in Hongarije! Aan de Dardanellen zijn de operaties alweer door het ongunstige weder onderbroken. De Turken deelen mede, dat er nog een tweede Fransch oorlogsschip ge zonken is en zij beschouwen het als een gunstig voor teeken, dat met „de Bouvet" ook de bronzen platen op den bodem der zee zijn gezonken, waarop de gulden woorden van Tsaar Alexander en president Camot waren gegrift, waarmede het Russisch-Fransch verbond werd bezegeld! De Engelsche admiraliteit verzekert, dat de kracht van de vloot, om de forten te beheerschen door de su perioriteit van het scheepsgeschut vaststaat en dat niets de meening kan rechtvaardigen, dat de kosten der on derneming grooter zullen zijn dan verwacht en voor zien werd. In Duitsch Zuid-Afrika zijn de Britsch-Afrikaansche strijdkrachten onder Botha's leiding er in geslaagd een paar plaatsjes over de Oranje-rivier en over de grenzen te bezetten. Heel snel schijnt het ook daar overigens niet te gaan Van den handelsoorlog kan worden gemeld, dat al weer bij Beachy Head een Duitsche onderzeeër het stoomschip „Caimtow" (van Nieuw-Castle naar Ge nua, metend 3600 ton) in den grond geboord heeft, waarbij de bemanning werd gered en dat te Gibraltar het door de Engelschen aangehouden Amerikaansche stoomschip „Finland", met zink, koper, olie en andere contrabande aan boord, is binnengebracht. Tenslotte zij aangeteekend, dat cp de Duitsche oor- logsleening is ingeteekend negen milliard, („made in Germany" zegt geestig een der Duitsche bladen, die verrukt zijn over dit inderdaad ook prachtige succes), en dat de Duitsche Rijksdag tot 18 Mei is verdaagd na goedkeuring van de begrooting, voor het éérst ook door de sociaal-democraten, met uitzondering van de heeren Liebknecht en nog iemand, wier houding scherp door de fractie wordt afgekeurd, terwijl de heer Lede- bour op eigen gelegenheid door eenige hartstochtelijke van ons standpunt uit beoordeeld zeer begrijpelijke maar daar misplaatst geachte uitvallen, eenig kabaal verwekte. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De Duitschers deden na een hevige beschieting gedu- rende den nacht een aanval op La Boiselle ten noord oosten van Aloert, maar werden met zware verliezen afgeslagen. Een nachtelijke aanval ten westen van Perthes werd eveneens afgeslagen.- De Franschen vorderen geregeld in de. buurt van Eparges. Na twee aanvallen maakten zij zich meester van het grootste gedeelte van de stellingen der Duit schers. Deze lieten een groot aantal dooden op het slagveld achter. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gisteren gemeld: Ten zuidoosten van Yperen werd een Engelsch vliegtuig naar beneden geschoten. De inzittenden wer den gevangen genomen. Twee pogingen der Franschen om die op 16 dezer veroverde stelling aan de zuidelijke helling van de hoogte van Lorette te herovere, misluk ten. Op de kathedraal van Soissons, die de Geneefsche Roode Kruisvlag droeg, werd een Fransche waarne mingspost ontdekt, onder vuur genomen en verdreven. In Champagne ten noorden van Beau-Séjour brachten onze troepen met goed gevolg hun sappen vooruit en vermeesterden zij verschillende Fransche loopgraven. Daarbij werden een officier en 299 ongewonde Franschen gevangen g;enomen. De door twee bataljons Alpenjagers dapper verde digde heuvelstelling aan den Reichsackerkopf werd gistermiddag in storm genomen, onder zware verliezen voor den vijand. Hij'liet drie officieren, 250 man, drie mitrailleurs, een mijnwerper in onze handen. Fran sche tegenaanvallen werden afgeslagen. Ten einde de wandaden der Fransche vliegers tegen de open Elzasser stad Schlettstadt krachtiger te beant woorden, werden hedennacht door luchtschepen eenige zware bommen geworpen op de vesting Parijs en het spoorwegkruispunt Compiègne. EEN ZEPPELIN BOVEN PARIJS. Gisternacht zijn twee Zeppelins boven Parijs ver schenen en hebben daar ongeveer 14 bommen gewor pen. Het eskader, dat aanvankelijk uit vier luchtschepen bestond, moest er twee achterlaten, één te Ecouen en één te Mantes. De Zeppelins werden volgens de be richten het eerst ontdekt door twee reservisten die op wacht stonden aan den spoorweg bij Compiègne. De militaire autoriteiten te Parijs namen onmiddellijk de voorgeschreven maatregelen. De bevolking werd door de brandweer met trompetsignalen gewaarschuwd, zoodat de stad onmiddellijk in het duister was gehuld. De luchtschepen hadden het in het bijzonder gemunt op het goederenstation te Batignolles, dat echter, naar het Handelsblad verneemt, niet geraakt was. In de bui tenwijken werd meer schade aangericht en enkele bran den werden veroorzaakt. Zeven personen werden ge wond van wie een ernstig. De Zeppelins werden hevig beschoten door lucht schipkanonnen, zoodat de schepen zigzagbewegingen moesten maken, om aan de granaten, welke rondom hen sprongen, te ontkomen. De luchtschepen wierpen ook nog bommen op Com piègne, Ribécourt, Dreslincourt en Asnières, waar acht bommen werden geworpen, welke drie personen ver wondden. Te Neuilly werd door een bom een huis in brand gestoken. Te Levallois werd een huis vernield dopr een bom, en werden twee personen bedblven on der het puin, die er later onder vandaan werden ge haald. Twee bommen sprongen te Courbevoye en verniel den een fabrieksgebouw, waardoor een arbeider ge dood werd. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Groote Generale Staf berichtte gisteren: Aan den rechteroever van de Njemen werden de Duitschers na het gevecht van Tauroggen teruggeslagen naar de overzijde van de grens. Nog een andere Russische afdeeling heeft na een verwoeden aanval op 18 Maart te 8 uur 's avonds Memel bereikt en zich na een straatgevecht, waaraan de bewoners deelnamen, meester gemaakt van de stad. Aan den linkeroever van de Njemen werd de vijand ten gevolge van de gevechten van de laatste dagen ge noodzaakt het vlek Pilwiszki en de streek ten oosten van de linie Ozero-Doesia-Kopciowo te ontruimen. Aan den rechteroever van de Naref behouden de ge vechten hun partieel karakter. Een aanval der Duit schers bij Myszinec in de richting van Kadzilo werd afgeslagen. De Duitschers hadden sterke colonnes in het veld gebracht en leden ontzaglijke verliezen. Aan de linkeroever van de Weichsel is niets ver anderd In de Karpathen hebben wij, volgens nadere berich ten, door onzen tegenaanval ten zuiden van Cienko- witsj een zware nederlaag toegebracht aan de 39ste kouled-divisie. In de streek bezuiden Gorlisj hebben wij in een te genaanval op Oostenrijksche eenheden, die een krachti- gen aanval deden, meer dan 300 krijgsgevangenen ge maakt. Bij Moldawska hebben wij een versterkte hoogte ge nomen. De tegenaanvallen van den vijand, zoowel als zijn herhaalde aanvallen in de streek van Rozanka zijn zonder resultaat gebleven. In Gost-Galicië is een gevecht begonnen in de rich ting ten noorden van Nadworna. De vijand houdt daar een zeer sterke stelling bezet. De vijand heeft in den ochtend van 18 dezer uit Przemysl het vuur geopend op onze stelling en dit voortgezet en daarbij een tot dusverre ongekend groot* hoeveelheid munitie verschoten. Op 19 dezer te vijf uur 's ochtends, deed een sterke troepenmacht van het garnizoen een uitval in oostelijke richting naar het front Medyka-Bykow-Plessowisj. Te gen twee uur 's middags werd de vijand, die onze loopgraven niet had bereikt, maar zware verliezen had geleden, teruggeworpen op de fortenlinie. Wij namen ongeveer 3000 man, waaronder 78 offi cieren gevangen en maakten zeven mitrailleuses buit van de 23ste honved-divisie, die den kern uitmaakt van de bezetting der vesting. Uit het Duitsche hoofdkwartier weid gisteren ge meld: Bij Omoelef en Ostsjiek werden aanvallen der Russen afgeslagen. Twee Russische officieren en 600 man werden gevangen genomen. Twee Russische nachtelijke aanvallen op Jedrorozek mislukten door ons vuur. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenIn de Karpathen hebben gisteren aan het front tusschen den Oeszokerpas en den pas van Konieczna hevige ge vechten plaats gehad. Reeds in den nacht van 20 de zer trachtten vijandelijke afdeelingen door een onver- hoedschen aanval eenige onzer steunpunten te nemen, zij werden echter met groote verliezen afgeslagen. In den nacht herhaalden zij de aanvallen met groote kracht. De gevechten duurden in eenige sectoren den ganschen dag. Tegen den avond waren de tegen de Oostenrijksche stellingen aan de San bij Smolnik en Alzopagouj ageerende Russen afgeslagen en 1070 man krijgsgevangen gemaakt. Aan de andere fronten gebeurde niets bijzonders. DE DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN RUSSISCHE PLAATSEN. De Russische generale staf maakt bekend: In het of- ficieele legerbericht van den Duitschen staf van 19 Maart is een bedreiging opgenomen met represaille maatregelen tegen Russische steden en dorpen door den vijand bezet, wegens verliezen die de bevolking van de streek van Memel zou kunnen lijden. De Russi sche generale staf maakt nu bekend, dat Memel open lijk werd verdedigd door een vijandelijke strijdmacht. Het gevecht werd tot in de straten geleverd. Daar de burgerlijke bevolking der stad aan dit gevecht deel nam, waren onze troepen verplicht met overeenstem mende maatregelen te antwoorden. Indien dus de Duit sche troepen hun bedreigingen tegen de vreedzame be volking der door hen bezette Russische gebieden uit voeren, moeten die niet worden beschouwd als repre sailles, maar als zelfstandige daden, waarvoor de mo- reele verantwoordelijkheid op de Duitschers blijft rus ten. IN DEN KAUKASUS. Het communiqué van den staf van het Russische le ger in den Kaukasus van 19 Maart meldt, dat in de richting van den Tsjorok de Russische artillerie en in fanterie met goed gevolg de pogingen afsloegen van de Turken om zich meester te maken van de door de Rus sen bezette stellingen. In de richting van Alty rukte de Russische voorhoe de met succes op, na de Askaris en Turksche benden op den vlucht te hebben gejaagd. Aan de andere fron ten kwamen geen gevechten voor. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier berichtte, dat de vloot der geallieerden gisteren geen aanval op de Dardanel len deed. Verder meldt het nog: Waarnemingen hebben vast gesteld, dat tijdens het gevecht in de Dardanellen het Fransche pantserschip „Bouvet" voor den ondergang door twee projectielen van zwaar kaliber werd getrof fen. Vijf van onze granaten raakten de „Queen Elisa beth", vier de „Inflexible". Aan onze zijde is slechtf een vèr-dragend kanon beschadigd. Onze verliezen aan menschen zijn ongeveer twintig dooden. Gisteren be proefde de vijand niets tegen de Dardanellen. ENGELSCH SCHIP GETORPILLEERD. Naar de N. Rott. Cr. verneemt, heeft een Duitsche onderzeeër gistermiddag bij Beachy Head het Engel sche stoomschip „Caimtorr", van Nieuw-CaCstle naar Genua, in den grond geboord. De bemanning, 34 per sonen, werd gered. DUITSCH VLIEGTUIG BOVEN DE ENGELSCHE KUST. Naar de N. R. Crt. uit Deal verneemt is Zaterdag ochtend een Duitsch vlieger buiten Deal verschenen en heeft verscheidene bommen naar schepen geworpen. Alle bommen zijn zonder schade aan te richten in zee gevallen. De vlieger, die tamelijk hoog vloog, scheen uit oostelijke richting te komen. Een potrouillevaartuig ontdekte hem. Een schip heeft drie schoten op den vlieger gelost, die daarop steeg en achter een wolken bank verdween. De bemanning van een schip dat te Deal lag zag verscheidene bommen, die in zee vielen, hooge water zuilen opgooien. Een half uur later zijn verscheidene Engelsche vlie gers opgestegen om den vlieger te zoeken. AARSCH COORA

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1