DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïan hut westGliik oorlogster» ïan liet oosteli oorlogster» orlo No. 68 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.80, fr. p. post tl.—. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIRs. COSTER5ZOOS, Toordam CO. Telefoneer. 3. DIISDAG 23 MAART *37or zoo. ENGELAND. NEDERLAND. (jTauroggen OOST- PRUISEN oDSoewalkl o Augustowo Lyck o D □o □Grodno •Weichsel e °OGrajewo NeidenburgO 0 nOssowetz o Kolno Soldau 0 QMlawa ORadzanow Thonvn0 Lipno Dobrzynop Warta -a WARSCHAU BLowitz fe H o uB o oLODSD P H N opCzenstochow o o Iwangorod BPetrokow Welcksel Jabloenka- U pas D Krakau Gorlice n.Przemysl Dnjestr Resklden lï li ff Doekla- Loepkow- 0eszok- R JLZ Das oas neskia pas pas pas HONGARIJE pas ALKMAAR, 23 Maart. Toen wij gisteren schreven, dat de Russen „ietwat merkwaardig" verklaarden, dat ze besloten waren geen groote verliezen bij de verovering der vesting Przemysl te riskeeren en dat ze na den val van de stad gelijktij- tig zouden oprukken naar Krakau en Hongarije, wis ten we nog niet, dat de lang bedreigde vesting den be legeraars reeds zoo spoedig als een rijpe vrucht in den schoot zou vallen. Waar de stad reeds meer dan vier maanden was belegerd, waar er tot dusverre geen en kele stellige aanwijzing was, dat haar weerstand voor goed gebroken was, daar leek het ons inderdaad „iet wat merkwaardig", dat de Russen met zoo'n groote ze kerheid zeiden, dat ze niet veel offers zouden brengen en de bestemming der vrijkomende troepen reeds zoo ver tevoren aangaven. Intusschen gisteravond is van Russische zijde het bericht der overgave gekomen, dat heden door Oosten rijk wordt bevestigd. Het is te begrijpen, dat in Petrograd men heeft er aanmerking op gemaakt, dat wij deze schrijfwijze gebruikten en niet St. Petersburg, maar de Russen stel len er prijs op en waarom zouden we hun dit genoe gen niet gunnen? vreugde heerscht, dat in tegen woordigheid van den Tsaar in het hoofdkwartier een Te Deum is aangeheven en dat er hooge onderschei dingen aan den opperbevelhebber, grootvorst Nico- laas, en anderen zijn verleend. Van Oostenrijksche zijde wordt medegedeeld, dat de stad zich heeft moeten overgeven tengevolge van de uitputting van al haar krachten met de uiterste zui nigheid in de verplegingsrantsoenen zou men het nog slechts drie dagen kunnen volhouden, en daarom heeft men, na den mislukten uitval van het garnizoen op 19 Maart, zich maar gewonnen gegeven. Het zou ons niet verwonderen, wanneer nader mocht blijken, dat de komst van zeer zwaar Russisch belegeringsgeschut, de vorige week gemeld, mede van invloed is geweest op het besluit tot capitulatie, waarvan de voorwaarden overigens nog niet bekend zijn. De vasthoudende bele gering eener- en de taaie verdediging anderzijds wijzen op zich zelf reeds op het groote gewicht, dat beide oorlogvoerende partijen aan het bezit van Przemysl hebben gehecht. Wij komen daarop aanstonds nader terug, maar willen eerst nog even in groote trekken de rol nagaan, welke vesting in den oorlog heeft vervuld en daartoe is te meer reden, omdat velen, denkend aan Luik, Namen, Maubeuge, Antwerpen, licht geneigd zijn tot de algeheele waardeloosheid van vestingen te besluiten. Tweemaal is Przemysl belegerd. In het be gin van den oorlog, toen de Russen met een krachtig offensief Galicië binnenvielen, Lemberg bezetten (3 September), slaagden ze er na enkele weken ook in Przemysl in te sluiten (28 September). Een maand lang hield de vesting de Russen echter tegen en ongeschokt bleef ze staan. Toen kwam Duitschland Oostenrijk te hulp, hetgeen leidde tot den terugtocht der Russen uit Galicië den 11 den October kon de belegerde ves ting door de Oostenrijksche troepen ontzet worden en wel waagden de Russen den dag daarna nog een laat- sten aanval, maar zij werden teruggeslagen. Steunende op Przemysl begonnen de Oostenrijkers omstreeks half October een operatie, welke ten doel had den Russi- schen linkervleugel te omsingelen. Aanvankelijk had deze operatie succes, de vleugel werd teruggedrongen, maar de Russen kregen aanzienlijke versterkingen, konden tot een flink offensief optreden overgaan en sloegen den 11 den November opnieuw het beleg voor de vesting. Thans ging het niet zoo gemakkelijk de stad uit den ijzeren greep der Russen te bevrijden. Uit vallen aan alle kanten leverden geen voordeel op' en pogingen van de Duitsch-Oostenrijksche troepen om door offensieve stooten aan de benarde vesting hulp te bieden, slaagden evenmin. Zooals dit in den regel gaat liepen de berichten over den toestand in de ves ting zeer uiteen. Aan den eenen kant verluidde, dat zij geen nood had, maar de Russen verzekerden, dat haar weerstandsvermogen begon te tanen. De laatste uitval werd den 19den in oostelijke richting gedaan, omdat de Russische linie daar het zwakst was. Volgens Russi sche berichten namen er 20.000 man aan deel, voorzien van beschuiten voor 5 dagen en nieuwe schoenen, doch hoe goed ook uitgerust, verscheiden troepen weiger den. Verzekerde het Oostenrijksche communiqué Za terdag, dat het garnizoen moest terugkeeren wegens de overmacht der Russen, in het Russische communiqué wordt verklaard, dat het bezettingsleger nooit groot is geweest en dat de uitval voornamelijk werd afgeslagen door landweertroepen en eenige reserve-bataljons. Deze laatste opmerking brengt ons van zelf tot de gevolgen van de overgave. Een van de voordeelen der capitulatie voor de Russen toch is, dat er troepen vrij komen, die elders kunnen worden gebruikt en nu zij er nogmaals aan herinnerd, dat de Russen deze troepen willen aanwenden tegen Krakau en in de Karpathen, waar zich een reusachtige slag schijnt te ontwikelen. Het ligt voor de hand, dat men van Oostenrijksche zij de verzekert, dat de val der vesting geen invloed zal uitoefenen op den slag aan het Karpathenfront, maar wanneer het Russische belegeringsleger inderdaad zoo zwak is geweest als het Russische hoofdkwartier thans voorgeeft, dan is er toch wel reden deze factor niet al te hoog aan te slaan. Na de langdurige belegering en nadat de belegerden volop gelegenheid hebben gehad alle wapens, munitie, bruggen en verdedigingswerken te vernietigen het verschil in dit opzicht met Ant werpen springt in het oog is het niet te verwachten, dat de Russen een grooten buit hebben gemaakt, behal ve dan misschien veel krijgsgevangenen. Wat de Kar pathen betreft komt het ons nog altijd onwaarschijn lijk voor, dat de Russen er in zullen slagen, deze over te trekken en zoo binnen Hongarije te vallen wel is het mogelijk, dat er voorloopers komen, maar het is haast niet aan te nemen, dat een groot leger met zijn grooten trein er in slagen zal het gebergte over te trek ken. Eerder is te verwachten, dat de Russen andermaal naar Krakau optrekken. Van nog meer gewicht dan Przemysl is als vesting de oude Poolsche kroningsstad, welke mag worden beschouwd als de poort van Oos tenrijk en Silezië (dus Duitschland). De Russen hebben reeds eerder getracht deze vesting te nemen, maar hun poging faalde en uit den Russischen aanval op Krakau is door maarschalk v. Hindenburg's initiatief ten slotte ontstaan een Duitsche aanval op Warschau, welke nu overigens al maandenlang wordt voorgezet, zonder dat het doel wordt bereikt of zelfs maar aanzienlijk wordt genaderd. In hoeverre de val der vesting op het moreel der Russische troepen een gunstigen en op die der Oosten rijksche een slechten invloed zal hebben, moet nog na der blijken. En niet slechts op de Oostenrijksche troe pen kan de overgave van beteekenis zijn op een oogenblik, waarop Oostenrijk aan Italië Trentino moet afstaan, moet het verlies der vesting wel bijzonder tref fen als een opoffering te meer, welke Oostenrijk zich heeft te getroosten, in tegenstelling met den bondge noot Duitschland, die in veel minder benarde positie verkeert. En eindelijk kan de val der vesting tot poli tieke gevolgen leiden in de tot dusverre neutraal ge bleven landen. Maar uitdrukkelijk zij aangeteekend, dat wij ons hier bevinden op dat der mogelijkheden en geenszins op dat der waarschijnlijkheden. Voor het overige moeten we heden, waar het hoofd punt zoozeer de aandacht trok, kort zijn. Zeppelins hebben Parijs en Compiègne voor den tweeden keer bezocht, maar over het resultaat van den luchtaanval verluidt niets. Daarentegen hebben Fransche vliegers den eersten Zeppelin-raid beantwoord met op zestien (thans Duitsche) spoorwegstations in België, Elzas en Freiburg bommen te gooien in vliegkampen, kazernes, kampen en munitiebergplaatsen, doch ook hiervan ver neemt men niet of dit succes heeft opgeleverd. Bij Frei burg werd een vlieger neergeschoten en bij Verdun ook. Volgens het Duitsche communiqué werden er door het werpen van bommen uit een vliegtuig in Os- tende verscheiden Belgen gedood. Een Duitsche vliegmachine heeft het Engelsche stoomschip „Elfland", dat een lading voor de Belgium Relief Commission aan boord had, met bommen ge worpen, zonder schade aan te richten, een Duitsche on derzeeër heeft de Engelsche stoomboot „Concord" (2861 ton) getorpilleerd. Frankrijk moet hebben aan geboden de lading der bekende „Dacia" aan te koo- pen, indien vast staat, dat deze aan een Amerikaansch burger behoort. Amerika ontwerpt een nota tot Groot- Brittanje. Een andere boot der Batavier-lijn (RotterdamTil buryLonden) zal vannacht vertrekken, op aanraden der regeering, zonder levensmiddelen. Over de vaart in de Noordzee en het Kanaal heeft onze Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Twee de Kamer een mededeeling doen toekomen, welke zich aansluit bij de verzameling diplomatieke bescheiden betreffende de vaart in de Noordzee en het Kanaal in verband met den oorlogstoestand, den 18en Februari door den Minister overgelegd, doch geen nieuwe ge zichtspunten bevat, evenwel den eerbied voor de wijze, waarop onze regeering haar moeilijke taak opvat, ver sterkt. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: In Argonne hebben wij den vijand twee ernstige sla gen toegebracht. Bij Bagatelle lieten wij drie mijnen in de lucht vliegen, namen daarop stormenderhand een Duitsche loopgraaf en behielden die ondanks een hevi- gen tegenaanval. Vijfhonderd yards verder ging de vijand, terwijl hij onze loopgraven bombardeerde, tot een aanval over op een front van 250 M. Na een zeer hevig gevecht van man tegen man werd hij teruggeslagen, geraakte daarbij, onder het vuur van onze artillerie en leed zeer zware verliezen. Zooals we gisteren reeds in een deel der éditie me dedeelden, werd door het Duitsche grootehoofdkwar tier gemeld De nachtelijke poging der FrFanschen, om zich in het bezit te stellen van onze positie aan de zuidelijke stelling der Lorette-hoogte,-bij Atrecht, mislukte. Ook in ChCampagne, ten noorden van Le Mesnil, mislukten de Fransche nachtaanvallen. Alle pogingen der Franschen om de positie van den Reichsackerkopf te herwinnen, bleven zonder succes. WEDER ZEPPELINS BOVEN PARIJS. Een Havas-bericht uit Parijs meldt, dat gisteravond te 9 uur te Parijs weder gewaarschuwd werd, dat er Zeppelins gezien waren. Er werden voorzorgsmaatre gelen genomen en de lichten werden gedoofd. PRZEMYSL GEVALLEN. Een communiqué van den Russischen generalen staf meldt: De vesting Przemysl heeft zich aan onze troe pen overgegeven. In het Groote Hoofdkwartier van den* opperbevel hebber werd in tegenwoordigheid! van den Tsaar, den grootvorst-opperbevelhebber en den geheelen staf een Te Deum gecelebreerd. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd, gelijk we gisteren reeds in een deel der éditie konden opnemen, uit het Duitsche Groote Hoofdkwartier gemeld: Na een kort gevecht ten zuiden der stad en een hard nekkig straatgevecht zijn de Russen gisteren weder uit Memel verdreven. Onder bescherming der Russische troepen vergreep zich Russisch gepeupel aan have en goed van inwo ners; particulier eigendom werd op wagens geladen en over de grenzen gebracht. Mededeelingen over deze gebeurtenissen zullen worden gepubliceerd. Ten noorden van Mariampol leden de Russen, bij de afgeslagen aanvallen, zware verliezen. Ten westen van Orsietsj, bij Jednorozek, ten noord oosten van Prasnytz, en ten noord-westen van CiCega- nof werden Russische dag-aanvallen onder ons vuur tot staan gebracht; 420 gevangenen vielen in onze handen. De Russische groote generale staf deelde gisteren mede: Van de Njemen tot de Weichsel en op den linkeroe ver van deze rivier is de toestand vrijwel onveranderd. Onze troepen, die uit Tauroggen oprukten, namen na een gevecht Laugzargen, waar zij gevangenen maakten. Zij veroverden een munitie-dépót en genie-materieel. In de Karpathen worden hardnekkige gevechten gele verd op de wegen naar Bartfeld, in de dalen van de Ondava en Laborcz, bij den Loepkow-pas en op den linkeroever van de boven-San. Onze troepen gaan met succes verder en verschaffen zich met geweervuur en met de bajonet een doortocht. In den loop van den dag maakten wij 2500 gevangenen, onder wie 50 officieren, en veroverden wij vier mitrailleuses. In de richting van Moenkacz vielen de Duitschers in gesloten colonnes onze stellingen bij Rossokhatsch, Oravtschik en Kozioewka aan, maar werden overal met zware verliezen tengevolge van ons vuur en door onze tegenaanvallen teruggeslagen. In Oost-Galicië heerscht een sneeuwstorm. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Naar het Turksche groote hoofdkwartier mededeelt, is het ook gisteren in de Dardanellen rustig gebleven. Behalve de „Henri Quatre" is volgens een bericht uit Parijs ook de „Jaure Guibbery" bestemd om aan de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen deel te nemen. Laatstgenoemd schip vervangt de„Gaulois", die tijde lijk aan den strijd onttrokken is. Volgens een Reuter-telegram uit Athene is ook het Fransche slagschip „Gaulois,, jn de Dardanellen op een mijn geloopen. De schade, aan de boeg, is ech ter slechts gering; het herstel zal in een paar dagen kunnen geschieden. iV Zij, die ziclt met I April op dit blad abonueeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. De „Inflexible" is door een zware granaat aan de boeg getroffen en tijdelijk buiten gevecht gesteld. Een andere granaat is op het dek ontploft, heeft 47 opva renden gedood en vele anderen gewond. EEN REDEVOERING VAN MINISTER GREY. Gisteren heeft minister Grey te Londen een redevoe ring gehouden, waarin hij o. m. zei, dat Duitschland het geschil tusschen Oostenrijk en Servië, dat gemak kelijk door een conferentie was op te lossen, te baat had genomen om een oorlog te beginnen. Duitschland had zich voorbereid op een oorlog, zooals slechts een volk, dat plan had op een oorlog, zich kan voorbereiden. Pruisen had reeds viermaal een oorlog in Europa veroorzaakt, doch Engeland was vastbesloten, dat het thans de laatste keer zou zijn, verklaarde ae minister. „Lang vóór den oorlog was aan België beloofd, dat wij de neutraliteit van het land niet zouden schenden, zoolang deze door anderen geëerbiedigd werd, en wij waren, toen Duitschland een inval deed in België, ver plicht, met alle kracht tegen Duitschland op te komen. Een der hoofdvoorwaarden van den vrede moet zijn, dat aan België zijn onafhankelijkheid en zijn nationaal leven worden teruggegeven. Na den oorlog moeten wij en andere staten van Eu ropa vrij zijn te leven zonder voortdurend gevaar te loopen voor een grooten oorlog, zonder te hooren blinkende wapenrustingen en het gerinkel van zwaard en schild en het voortdurende aanroepen van den He mel als medewerker van Duitschland, maar veilig met het recht van onafhankelijke souvereiniteit en algemee- ne vrijheid", zoo eindigde de minister. DE „ZEVENBERGEN". Het Handelsblad schrijft: Thans is door een Duitsche vliegmachine een aanval gedaan zonder onderzoek op een Nederland- schen handelsstoomer, de „Zevenbergen". De aanslag is mislukt, doch wij meenen, dat reeds de poging een ergerlijke schending van het volken recht is. Meer nog; een onmenschelijke handeling. De strijd, dien Duitschland tegen Engeland voert, is geen verontschuldiging voor het blindelings aanvallen van vreemde handelsschepen. De Duitsche vlieger heeft een poging tot vernieti ging van een Nederlandsch schip gedaan, waarbij het leven van Nederlandsche zeelieden het grootste gevaar liep. Wij meenen dat onze regeering daartegen niet krachtig genoeg protesteeren kan. DE BATAVÏERLIJN. De N. Rott. Crt. meldt, dat de stoomschepen van de Batavierlijn voorloopig niet varen. Wanneer de Batavierlijn den dienst op Londen zal hervatten, hangt af van de terugkomst van de „Bata vier V". NEDERLANDSCHE OVERZEE-TRUST. Naar de heer C. J. H. van Aalst, voorzitter van de Nederlandsche Overzee-Trust, heeft medegedeeld, kan zij wederom een paar successen boeken. In de eerste piaats heeft zij van de Engelsche regeering gedaan we ten te krijgen, dat de vóór 15 Maart 1.1. in Nederland- Indië verscheepte coprah niet zal vallen onder het be grip definitieve contrabande. En in de tweede plaats hebben de Engelsche en Fransche regeeringen thans, dank zij haren bemoei ingen, erkend, dat het grondgebied van Nederland in Europa en in de koloniën één geheel vormen. Er zal in verband hiermede een commissie worden benoemd ter beoordeeling van de vraag welke goederen uitdruk kelijk voor het economisch leven in Nederlandsch- Indië noodig zijn. Door bijzondere regeeringsbesluiten in Engeland en Frankrijk zal de vrijheid worden open gelaten om in dergelijke gevallen voor Nederland en Nederlandsch-Indië faciliteiten bij het vervoer toe te staan. De „Tel." verneemt uit Parijs, dat de uitzonderings bepalingen ten gunste van Nederland betreffende den uitvoer van uit Duitschland afkomstige goederen naar Nederlandsch-Indië, definitief zijn toegestaan. Het ar tikel in het Fransche decreet, dat hierop betrekking heeft, is in een algemeenen vorm opgesteld, maar zal uitsluitend voor Nederland van toepassing zijn. Het luidt ongeveer als volgt: Bij uitzondering op voorstel van den minister van buitenlandsche zaken en in over leg met den minister van oorlog, zal de' minister van marine kunnen toestaan, dat een bepaalde lading of zekere soort van handelswaren (oorspronkelijk uit Duitschland afkomstig) komende van en gaande naar een neutraal land, wordt doorgelaten. De Engelsche regeering gaat met dezen maatregel accoord. Naar men den correspondent op de Quai d'Orsay mededeelde, zou zij geen bepaald decreet hier omtrent uitvaardigen, maar zich onmiddellijk met de Overzee Trust-Maatschappij verstaan. VOOR CURASAO. H. M. de Koningin en Prins Hendrik hebben het lief dadigheidsconcert, gisteravond in den Haag in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven, ten bate van de noodlijdenden op Curasao met welwillen de medewerking van Tilly Koenen, Jac. van Kempen en Karei Textor, georganiseerd door de afdeeling Den Haag van Oost en West, van het begin tot de pauze bijgewoond. In de pauze werd mevrouw Nyenhuis-van Beusekom, bestuurslid van Oost en West, aan de Koningin voor gesteld De thee werd aangeboden door freule de Sa- vomin Lohman en mej. J. Stuten. De Curagaosche bruidstaart werd aan H. M. aange boden door twee Javaansche meisjes. H. M. de Koningin dankte den voorzitter van Oost en West voor het genomen initiatief en gaf haar groote voldoening te kennen over het succes van den avond. Onder de aanwezigen was o. m. de minister van ko loniën, mr. Pleyte. o O O o o o 0 oC O O ai 'o O O O Bh O O M O O o o °o O O O O O O O O Karpathen

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1