DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o o o l o> gr. Van liet westelijk eorlogstarrein. ïan liet oostelijk oorlogsterrein. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 AbODiiemeatspnls per 3 maanden f080. fr- p, post [1.—. Advertentieprijs 10 et p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERffls. COSTER 4 ZO ON, Voordans CS. Telefoon l DONDERDAG 25 MAART NEDERLAND. No. 70 ALKMAAR, 25 Maart. Van bet Westelijk oorlogsterrein komen de gewone, weinig-zeggende officieele berichten, welke te kennen geven, dat er aan het front óf rust heerscht óf slechts actie van geringe beteekenis wordt gevoerd. Naar verluid van particuliere berichten worden er echter belangrijke operaties voorbereid. Het heet, dat de Duitschers aanzienlijke troepenmachten hebben losge maakt om hun linies in den omtrek van Péronne te versterken. Verwacht wordt thans, dat zij spoe dig een krachtige poging zullen wagen om de linies der bondgenooteu van Noyon tot Atrecht (dus in Noord-Frankrijk) te forceeren en door een snellen op- marsch naar de kust zullen trachten het ontsnappen der verbonden troepen in Vlaanderen te beletten. Vermoe delijk staat hiermede in verband de geweldige front versterking der Duitschers in België, daar, mocht hun poging slagen, een groote actie der vereenigde Belgi sche, Engelsche eni Fransche troepen bij Nieuwpoort en Yperen uitkomst voor de verbondenen zou kunnen brengen. Deze operatie behoort tot de dingen, welke gebeuren kunnen, wanneer er weder belangrijke krijgsverrichtingen plaats hebben. De hierboven ge noemde stedennamen herinneren aan de periode einde September—begin October toen de omsingelings- en afsnijdingspogingen leidden tot de verbazende front verlenging naar het noorden, zonder dat het beoogde resultaat door een der beide partijen werd bereikt. We hebben reeds herhaaldelijk in het licht gesteld, hoe ontzaggelijk moeielijk het valt door het vijandelijk front heen te breken en meer dan eens is dit over en weer tevergeefs beproefd men denke maar eens aan de Duitsche poging bij Soissons en de Fransdie in de Champagne. De tijd zal moeten leeren, of ook bij een hernieuwde actie de talrijke offers niet tevergeefs zul len worden gebracht dan wel of de omstandigheden zich in den loop der wintermaanden dusdanig hebben veranderd, dat aan de voorwaarden, welke voor een strategische doorbraak noodzakelijk zijn, kan worden voldaan. Nog altijd zijn talrijke deskundigen van meening, dat, zoo er een beslissing mogelijk is, deze in het Westen moet vallen. Dit neemt intusschen, bij den sa menhang der operaties op de beide groote oorlogstoo- neelen, niet weg, dat ook hetgeen in het Oosten voor valt, van groot belang is. Gelijk te voorzien was zijn de Duitschers er in geslaagd de smalle spits van Oost- Pruisen van Russen te zuiveren het betrof hier een weinig belangrijke actie. Als merkwaardigheid mag vermeld, dat bij de gevechten ten noorden van den Me mel de Duitsche zeemacht de land-operaties neeft ge steund, het dorpje Polangen (vlak aan de grens) en den straatweg naar Libau heeft beschoten. De aanval der Duitschers ten noorden van den Weichsei blijft weinig succes opleveren en niet anders is het gesteld met de groote operatie langs de vier stroomen dwars door Polen en ook in Galicië blijft de toestand tot dusverre onveranderd. Het laatste Russi sche communiqué doet met zijn vermelding van lang zame vorderingen, veroveringen van loopgraven en hoogten, inneming van een boerderij, denken aan den strijd in het Westen. In de Karpathen staat het anders, daar gaat het hoe langer hoe meer spannen. De Oostenrijk- sche oud-minister van oorlog, generaal von Schoe- naick, moet na den val van Przemysl hebben gezegd „Alles hangt nu af van den grooten Karpathen-slag". Steeds toe neemt de indruk, dat de Oostenrijksch-Duit- sche troepen er niet te best voorstaan en het zou geens zins behoeven te verwonderen, wanneer zij niet meer in staat zijn zich tegenover de Russische overmacht te handhaven. Natuurlijk zal het nog wel enkele dagen kunnen duren, voordat de troepen, welke vrijgekomen zijn na den val van Przemysl de Russen hebben den naam der vesting veranderd in Permysl op deze operaties van invloed kunnen zijn. Het Russische communiqué meldt, dat er verschil lende versterkte hoogten werden veroverd, dat de te- gen-aanvallen der Oostenrijkers vruchteloos bleven en dat daarbij o. m. 4000 man krijgsgevangen gemaakt werden. Van Engelsche zijde wordt bericht, dat een half mil- lioen Oostenrijksche troepen in Tyrol en Trentina worden samengetrokken. In elk geval is het zeker, dat zoolang Italië niet definitief voor den Tweebond ge wonnen is, Oostenrijk genoodzaakt is zijn grens te dekken en dus troepen moet afzonderen, welke het el ders zoo uitnemend zou kunnen gebruiken. Het gisteren vermelde gebeurde in de lucht, waarbij een Duitsch en een Engelsch vlieger betrokken waren, is thans nader opgehelderd. Uit Duinkerken waren gistermorgen vijf Engelsche vliegers gekomen, die bommen hebben geworpen op de Cockerill-Werf te Hoboken (Antwerpen), waar Duitsche onderzeeërs worden gebouwd. Of er werkelijk onderzeeërs zijn be- ischadigd weet men niet. Wel vielen er shrapnells in de s traten en kreeg menig Antwerpenaar den ouden schrik u 'eer te pakken te meer, daar men algemeen denkt, diït dit nog maar een begin is. De kanonnen gaven onmiddellijk vuur en een Taube ging jacht maken op een der Engelsche vliegmachines dit is waarschijn lijk hetgeen in Vlissingen is waargenomen. Deze Engelsche vlieger moest te Kruiningen landen hij was den koers kwijt geraakt en meende in Frankrijk te zijn en niet in ons land De strijd in de lucht moet ten deele boven ons grond gebied zijn gevoerd. Een andere schending der on zijdigheid wordt gemeld uit Vlissingen. Dinsdagmor gen moet 9 mijlen ten noord-westen van West-Kapeiie driemaal zijn geschoten op de naar Engeland vêrtrek- kende Neder landschie mailboot „Mecklenburg", door een schip van onbekende nationaliteit, vermoedelijk van Zeebrugge afkomstig. Minister Bryan m.oet de zending van een nota over wegen naar de Duitsche regeering, in verband met den aanval met vliejrtuigen op de stoomboot „Elfland", welke de vlag voerde van de „Belgische commissie tot herstel" en dus niet als een vijandelijk schip mag wor den beschouwd. Uit Londen meldt men, dat het stoomschip „Teal" door een Taube, opgestegen van een trawler, werd aangevallen, welke ^een schade aanrichtte. Het schijnt wel, dat Duitschlanci meer overlast krijgt van derge lijke aanvallen, dan dat zij voordeden opleveren. Van de onderzeeërs wordt heden niets gemeld. Uit Athene wordt geseind, dat de oorlogsschepen der verbondenen, ver gezeld door talrijke andere sche pen en mijnenvegers, de Dardanellen weer zijn binnen gevaren, dat de besch ieting is hervat en dat er een le ger van honderdduizend man wordt geconcentreerd. De Fransche minister van marine heeft nog eens ver klaard, dat, al zijn er nog meer verliezen te wachten, de onderneming zal wo rden voortgezet, vooral wegens de politieke beteekenis daarvan. Een correspondent vatn de N. Rott. Crt. schrijft, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van de onzijdige staten te Konstantinopel met goedvinden van den Sul tan en de regeering, bij de verbonden mogendheden stappen hebben gedaan om, mocht de Dardanellen ge forceerd worden, een aan val op de Turksche hoofdstad te voorkomen. Tusschen de Turken eenerzijds en de Engelschen en Franschen (met de stilzwijgende in stemming van Rusland) anderzijds, moet nu zijn over eengekomen, de hoofdstad met haar onmiddellijke om geving als een soort neutrale zóne te beschouwen, te gen welke, en van waaruit:, geen vijandelijkheden zul len worden ondernomen. 'Wanneer alle betrokken par tijen zich daar nu maar aan houden er zijn in dezen oorlog al zooveel voorbeelden van schending en ver breking van plechtige verdragen, beloften en aange gane verplichtingen voorgekomen! Tenslotte een belangrijk bericht uit Zuid-Afrika. Op voorstel van minister Smuts heeft de Volksraad met al- gemeene stemmen besloten, (hit de doodstraf tegenover de rebellen niet meer zal wor den toegepast. Minister Smuts hoopte, dat het land de politiek der regeering zou steunen en geen oude koeien uit de sloot zou ha len. Er werd nog gepoogd een. uitzondering te maken voor Maritz, die dadelijk Du itech land's zijde koos en dus niet alleen tegen de Botha-regeering ageerde gelijk de Wet e. a., en dien men van elke clementie wilde uit sluiten, wanneer hij gevangen genomen werd. De re geering heeft het dus niet aangedurfd, den ingeslagen weg verder te vervolgen. Zij heeft, kiezend tusschen twee kwaden, zich zelf in het ongelijk gesteld. Hoe sympathiek deze daad dengenen z:al zijn, die met angst afwachtten wat er verder gebeuren zou, zij kan het voorgevallene niet ongedaan maken en de vraag niet terugdringen, waarom Jopie Fourie vallen moest. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: Bij Hartmannsweilerkopf hebben wij de eerste en de twee de loopgraven genomen. Onze troepen organiseeren zich voorbij de tweede linie op korten afstand van den top. Officieel werd, zooals we reeds in een deel onzer vorige oplaag meedeelden, door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld In Champagne hadden slechts artilleriegevechten plaats. In het bosch Le Prêtre, ten N.W. van Pont-a-Mous- son, werd de vijand, die ons het gewonnen terrein wil de ontnemen, teruggeslagen. Hernieuwde vijandelijke aanvallen ten N.-O. van Badonviller en Reichsackerkopf werden, door ons vuur verijdeld. Om Hartmannsweilerkopf wordt thans niet gestre den. BOMMEN OP EEN WERF VOOR ONDERZEEëRS. Uit Londen werd gisteren officieel gemeld dat twee Engelsche vliegers wierpen acht bommen op onderzee ërs, die de Duitschers te Hoboken bij Antwerpen bouw den. Naar men verneemt zijn de stellages en twee onder zeeërs ernstig beschadigd. Men zag de stellages in brand staan. Vijf onderzeeërs waren op de helling. Een derde vlieger was genoodzaakt in Nederland te landen. VLIEGERS NAAR FRIEDRICHSHA.FEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat eergisteravond om 8 uur een vlieger over Romanshom (Zwitserland) vloog. Het geruisch van de motor was duidelijk hoor baar. Het vliegtuig moet met zoeklichten uitgerust zijn geweest, want men zag verschillende malen lichten de spiegel van het meer opzoeken. Het geruisch van den motor verwijderde zich Oostwaarts dwars over het meer. Waarschijnlijk handelt het zich hier om een be zoek dat Friedrichsnafen was toegedacht. Langs den geheelen Duitsch en kant van het meer waren alle lich ten gedoofd. Waarschijnlijk was de komst van den vlieger van den Elzas af gemeld. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren, gelijk we in een deel onzer vorige oplaag reeds meedeelden, door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld Onze troependie ten noorden van Memel de Russen vervolgden, namen bij Polangen 500 Russen gevangen en namen drie kanonnen en drie machine geweren voorts ontnamen zij den vijand veel ge roofd vee, paarden en andere goederen. Bij Laugzargen, ten Z.W. van Tauroggen, en ten N. O. van Mariampol, werden Russische aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Ten N.W. van Ostrolenka mislukten verschillende Russische aanvallen. Wij namen daar 20 officieren en 2500 man gevangen en maakten 5 mitrailleurs buit. Ook ten Z. van Plozk mislukten verschillende vij andelijke aanvallen. Het Duitsche leger brengt hartelijk dank aan de dappere bezetting van Przemysl, die vier moeilijke maanden doorbracht, en aan wier verdediging slechts de honger een einde kon maken. De Duitsche marinestaf meldt nog Bij den strijd ten noorden van Memel onder steunde onze vloot de operaties van uit,zee. Daarbij werden in de voormiddag van 23 Maart dorp en kasteel Polangen beschoten en werd in den loop van den dag de straatweg van Polangen naar Libau onder vuur genomen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In den westelijken Karpathensector heeft zich aan het front tot den Oeszoker-pas een hevige veldslag ontwikkeld, die nog steeds voortduurt. Een talrijke Russische strijdmacht is daar n.l. overgegaan tot een aanval. Om de hoogtestelling wordt verbitterd gestre den. Tusschen de Proeth en de Dnjester zijn in het het noordelijk gedeelte vhn de Boekowina een aantal gevechten geleverd, waarbij de vijand verdreven werd uit eenige plaatsen en hij terug moest trekken naar de grens. De ten noorden van Tsjemowitsj aan de andere zij de van de Proeth gelegen plaatsen, die den vijand dienden tot basis voor zijn actie, zijn van Russen ge zuiverd. In Polen en West-Galicië is de toestand onveran derd. De bij Otfinow aan de Beneden-Doenajetz door de Russen gebouwde oorlogsbrug is gisteren door on ze troepen vernield. PRZEMYSL VOOR DE CAPITULATIE. Een oorlogscorrespondent van de Weensche „Neue Fr. Presse" bericht: „De beide laatste vliegers, die uit Przemysl ontkomen zijn, deelen de volgende treffen de bijzonderheden mede omtrent de laatste uren voor de capitulatie van de vesting: „De gezondheidstoe stand van de bezetting was, gezien de buitengewone omstandigheden, geruimen tijd zeer goed. In de laat ste weken echter vulden zich de hospitalen ten gevolge van de vreeselijke ontberingen hoe langer hoe meer met door den honger uitgeputte personen. Bijna de helft der bezetting lag in het hospitaal. Voor de laat- sten uitval kregen de manschappen twee porties con serven. Deze werden als het ware verslonden. De ver zwakte magen konden echter die ongewone hoeveelheid niet verdragen. Veel manschappen werden ziek, er kwamen zelfs sterfgevallen voor. Alle paarden ongeveer waren reeds geslacht en op gegeten. Ten slotte kwamen die der generaals aan de beurt. De laatste haver werd gemalen en tegelijk met wat paardenvleesch onder de hongerigen verdeeld. Daar mede moesten zij het doen gedurende den tijd der over gave, totdat de Russen verder voor hen zouden zorgen. Er werd verteld, dat den vestingcommandant Zon dag j.l. een gebraden postduif werd voorgezet, het eenige, wat er behalve paardevleesch nog in de stad aanwezig was. Generaal Kusmanek had de duif niet willen eten en ze aan een ernstige zieke in het hospi taal gezonden." KORTE BERICHTEN. Er zullen te Antwerpen groote werken worden onder nomen, voornamelijk tot verbetering en uitbreiding der haven. Ongeveer 4000 arbeiders zijn door het gemeen tebestuur in dienst genomen, ter versterking van, de reeds aanwezige arbeidskrachten. De zoon van den Duitschen Keizer prins Eitel Friedrich, die als brigade-commandant aan het Wes terfront staat, kreeg de orde Pour le Mérite. Prins Adalbert van Pruisen is tot corvet-kapitein en in het leger tot majoor bevorderd. De burgemeester van Yperen heeft, naar de Courrier de l'Armée Beige meldt, meegedeeld dat, na den oorlog, de hallen van Yperen weer zullen worden opgebouwd. Alle ingezetenen van de stad zullen tot dat doel hun steun en hun geld veil hebben. Het Deensche s.s. Bryssel, dat door een Duitsche torpedoboot naar Swinemünde was opge bracht, is v r ij g e 1 a t e n. De voor Zweden bestemde lading olie hebben de Duitschers, volgens een Reu- ter-berfcht uit Kopenhagen, echter gehouden. Aan den Tsaar van Rusland is het v a a n- d e 1 van het Duitsche 34e regiment infanterie te velde, aangeboden, hetwelk ten Zuid-Oosten van Prasznytz werd buitgemaakt. VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND. In Groningen zijn de eerste vluchtelingen uit V Zij, die zi ch met 1 April op dit blad abonueeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Duitschland, groote <en kleine gezinnen, aangekomen. Deze menschen, die j,aren in Bremen en elders woon den, verdienden sedert het uitbreken van den oorlog niets, ontvingen van hetgeen ze te vorderen hébben geen mark en teerden ze te vorderen hebben geen mark en teerden alles wat ze bezaten, tengevolge van de on gehoord hooge prij2:en op, zoodat ze door den honger naar hier worden verdreven in de hoop even gastvrij ontvangen te worden als de Belgen. Zij hebben wel e«en hoog idee van onze lankmoedig heid, merkt het N. v. d. D. hierbij op. DE MAATSCHAPPIJ! ZEELAND. Met de mailboot en der Maatschappij Zeeland zullen geen Belgische, Fr ansche Engelsche of Russische man nen van 1845 jaar meer worden vervoerd. Bijzondere oms tandigheden voorbehouden, zal er weer vleesch naar Engeland vervoerd worden op 2 en 5 April. ERKENTELIJKHEID. De heer Anton Laane, vice-consul van België te Roosendaal, heerit zijn ontslag als zoodanig aange vraagd. Onder de Bel.gen te Roosendaal en omstreken wordt thans druk op een adres aan den Belgischen gezant te Den Haag, den. heer Fallon, geteekend, in welk adres verzocht wordt, aan 't verzoek geen gevolg te geven, wijl de heer Laiane gedurende de groote vlucht van de Belgen naar ons land, zich zeer verdienstelijk jegens hen heeft gemiiakt. DE VREDESBEWEGING. Notaris Brands te Amsterdam, een der eerste onder teekenaars van een verzoekschrift aan H. M. de Ko ningin betreffende het bevorderen van den vrede, heeft het volgende schrijven ontvangen van den minister van Buitenlandse he Zaken, den heer Loudon, van 23 Maart 1915 „Door UF.d. Gestr. en vele anderen is tot H. M. de Koningin een adres gericht, waarin aan H. M. ver zocht wordt,, wel Hoogstderzelver Koninklijke bemidde ling aan de- verschillende regeeringen der oorlogvoe rende landen te willen aanbieden, tot het sluiten van een wapenstilstand, het houden eener vredesconferen tie of het treffen van zoodanige maatregelen als tot het tot stand komen van een spoedigen vrede kunnen dien stig zijn. Naar aanlei ding van dit, door H. M. in mijn handen gesteld verzoekschrift, heb ik de eer u mede te deelen, dat de regeering volkomen deelt in de daarin uitge drukte gevoelens en den vurigen wensch koestert te ge legener tijd, voorzooveel in Haar vermogen ligt, in het belang van den vrede en de eendrachtelijke samenwer king der volken te kunnen werkzaam zijn." AUTOMOBIEL-AMBULANCE VOOR DE ©EWONDE BELGEN. Men schrijft ons Automobielen zijn onmisbaar om een vlugge ver plaatsing van de gewonden naar de hospitalen in de tweede linie; te verzekeren. Zeer dikwijls kunnen deze vaste hospitalen niet lang in werking blijven en zij worden bedreigd met ontruiming. Er is dus ook een voldoende aantal automobielen noodig om vlug de gekwetsten van de vuurlinie een twintig kilometer achteruit te brengen waar zij de gewenschte zorgen ontvangen. Het vervoer-m.ateriaal van den dienst van het Bel gische Roode Kruis heeft behoefte om aangevuld t worden. Het kan bovendien niet belangrijk genoeg zijn. Het is dus noodzakelijk het in gunstigen tijd te vernieuwen, want de slijtage veroorzaakt door den aanhoudenden arbeid en de gesteldheid van het terrein is zeer groot. Een der vaderlatndslievende ondernemingen, die het meest van de belangstelling der Belgische vluch telingen in Nederland wordt aanbevolen, zal ontegen zeggelijk zijn, de zending van voertuigen voor den dienst van het Roode Kruis. Om dit plan ten uitvoer te brengen, heeft zich gevormd een „Belgisch Comité tot aankoop van ambulance-automobielen." Een ambulance-automobiel, geheel uitgerust, zal ongeveer 5000 gulden kosten. Dit vaderlandslievend werk staat onder bescherm heerschap van Z. E. Baron Fallon, Gezant van Bel gië te 's-Gravenhage, Eere-voorzitter den heer Ferd. Fléchet en Prins Albert de LigueVoorzitterde H.H. A. Buysse, kamerlid, H. de Nimal, advokaat; J. Frangois, industrieel; Vicomte Simonisdr. Ter- waque, kamerlidFrans van Cauwelaert, kamerlid. Het Hoofdbestuur is gevestigd te den Haag. Het algemeen secretariaat is gevestigd Frederik- straat 70 te 's-Gravenhage. Alle giften, hoe klein ook, zullen met dankbaar heid door het Comiteit worden aanvaard. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In een deel van ons vorig nummer konden we nog mededeelen, dat bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de vermogensbelasting door den minister van financiën overgenomen werd het amende ment-Kooien (R.-K.), strekkend om den vruchtgebrui ker te belasten voor 4/s van het vermogen, waarvan hij het vruchtgebruik heeft. De heer Ter Spill (V.-L.) trok zijn amendement om voor het publiek toegankelijke buitenplaatsen vrij te stellen, in. Het gewijzigde amendement-Patijn (U.-L.) om de lijfrenten, die het karakter van een pensioen hebben, tot 1200 vrij te stellen werd met 64 tegen 14 stem men aangenomen. In de avondzitting werd een ander amendement van den heer Kooien, dat door minister Treub onaanneme lijk werd verklaard, verworpen met 22 tegen 40 stem men. Het wetsontwerp werd tenslotte aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Prins Hendrik verliet gistermiddag het Paleis en begaf zich per auto naar de schilderes, mevr. Thérèse COURA

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1