vau Duyl-Sebwarize, waar 7 K. H ongeveer em uur bleef. De Prins bezichtigde he 1 porfret der Koningin, dat mevr. van Duyl bezig is te schilderen. Later op den middag ging het vorstelijk echtpaar naar het Stedelijk Museum voc *r een bezichtiging van de Algemeene Nationale Tentc tonstelling ten bate van het Nederlandsch Steuncomité voor Beeldende Kunste naren. Om half vier was het te zoek geëindigd. H. M. en de Prins maakten toen, zon< der gevolg, een rijtoer door de volksbuurten, waar ze overal luide werden toegejuicht. Prinses Juliana toefde gisten niddag in Artis. Z. K. H. de Prins zou hedenm iddag een bezoek bren gen aan de Nederlandsche Han< delmaatschappij. Z. K. H. de Prins ging gistei ravond naar Haarlem, waar hij de lezing met lichtbeel den bijwoonde, welke de gep. generaal-majoor W. Hu ïgman in de groote zaal van „De Kroon", te Haarlet m hield over het Ne der landsche Roode Kruis in den oorlolg van 1870-'71. Volgens de Tel. Is H. M. de Koningin voornemens haar onofficieel© bezoeken aan cle hoofdstad in den loop van dit jaar nog eenige mahm te herhalen. DE REDE VAN DEN HEER HUOENHOLTZ. In verband met het verslag, da t in de „Zwolsche Crt." van een door hem te Zwolle gehouden rede heeft de heer Hugenholtz aan „Het Vo Ik" het volgende ge schreven. „Het bedoelde verslag is een ei dit sensatieverslag, "aangedikt en dramatisch gemaakt. „Ik heb erkend in de propaganda, die ik tot nu toe gevoerd heb, één kant van het v olksleger-vraagstuk nooit naar voren gebracht te hebbet n, omdat de reali teit van een bedreiging onzer ona fhankelijkheid mij niet voor oogen stond. Daardoor k wam de eischde mocratiseering en gevaar loosmaking: van het staande leger te meer uit, en in verband daa rmee de onmoge lijkheid, om het leger tot landsverdediging te gebrui ken. Nadrukkelijk heb ik, ook nog e ens in het debat, verklaard, dat ik de technische critiok op onze „note- doppen" enz. volkomen handhaafde. Ik heb niets „herroepen" en 't woord is niet over 1 mijn lippen geko men. Maar ik heb die critiek goedkoo p genoemd, om dat zij louter negatief was. En zond ier ook maar in één opzicht mij positief uit te laten, ht'b ik gezegd, dat de geschiedenis van België mij heeft geleera (niet, dat ik niet zoo minachtend had moeten s.p reken over ons leger), dat bij de huidige machtsverhoudingen ook de weermacht van een klein land groot gewicht in de schaal kan leggen. Hetgeen trouwens o e consequentie is van het nieuwe licht, waarin de eisch: volksleger is komen te staan. „Uit het verslag blijkt duidelijk, dat die verslaggever het verschil niet heeft begrepen tusschen critiek op het militairisme en de aanvaarding van het volksleger, en dat hij van mijne erkenning van de onvo lledigheid on zer (mijner) propaganda een „herroeping' van vroe ger ingenomen standpunt heeft gemaakt.."' MOND- EN KLAUWZEER Sedert de vorige opgave, d.d. 17 Maart, werden ge vallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Overijsel: 1 geval te Raai te; in Noord-Brabant, in elk der gemeenten Dongen, Princenhage, Uden, Son en Boekel 1 gevail; in Limburg: 2 gevallen te Postesholt en 1 te St Odiliënbeig; in Zuid-Holland: 1 geval te Leiden. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Zevenbergen, Streefkerk; Voorburg; Wa teringen; Rijswijk; Zoeterwoude. PAASCHTENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Te Schagen werd gisteren de Paaschtentoonstelling gehouden. Om 9 uur werd ze op de gebruikelijke wijze door den heer Buis, den vice-president, geopend. Deze her innerde aan de onzekerheid, waarin men eerst verkeer de omtrent het al of niet kunnen houden der tentoon stelling tengevolge van het heerschen van mond- en klauwzeer. Dat ondanks deze onzekerheid en de on gunstige tijdsomstandigheden de tentoonstelling zoo goed geslaagd mag heeten, is een bewijs, dat de ener gie in den landbouwenden stand gansch niet is uitge doofd. De keur-collectie, welke aanwezig is, is wel een bewijs van hoogen bloei. De burgemeester van Schagen sloot zich met woor den van sympathie bij deze openingsrede aan en hoop te, dat Schagen nog lang de vruchten moge plukken van wat het bestuur der vereeniging telken jare orga niseert. De commissie van beoordeeling was samengesteld uit de navolgende heeren deskundigen Vet Rundvee: C. Oosterman, Omdesluis, C. Keij- zer, Haarlem, Jb Stammes, Anna P.aulowna, A. Strij- bis, Zuid-Scharwoude, C. Brommer, Alkmaar, P. Grin, Amsterdam, P. Stammes, Schagen. B. Rijstieren: Jbb. Spaans, Winkel, F. Brouwer, Nieuwe Niedorp, W. Bakker, Beemster, E. Koster, Berkhout. C. Melk- en Fokvee: A. v. d. Oord, Moerbeek, J. de Veer, Schagen, R. Kaan Dz., Wieringerwaard. D. Wolvee: D. Govers, Alkmaar, H. W. Keesom, Texel, J. Buis Jz., Schagen, R. Visser, Berkhout. E. Bokken en Geiten: R. Visser, Berkhout. F. Varkens: D. A. Luiting, Alkmaar, J. Kweldam, Schagen, N. Kuhn, Alkmaar, K. Brands, Alkmaar. G. en H. Pluimgedierte en KonijnenK. Groot, Nieu we Niedorp, C. Kistemaker, Winkel, J. Boom, Alk maar, Th. Roep, Schagen. 1. Buitengewone prijzen: J. L Wissekerke, Kolhorn, W. C. Visser, Nieuwe Niedorp, H. Visser, Schagen, M. Wissekerke, Anna Paulowna, D. van Leijen, Nieuwe Niedorp. Bloemen en Planten: Th. E. J. Odendaal, Schager- brug, C. Smit Jz., Anna Paulowna, H. Visser, Schagen, Jb. Zijp HzWieringerwaard. De volgende bekroningen werden toegekend: A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten Os, afgewisseld. Prijzen 25 en 10. Geen inzenders. 2. Voor idem Os, met hoogstens zes breede tanden. Prijzen 40, 20 en 10. Prijzen niet toegekend. 3. Voor 2-jarige Os, met hoogstens vier breede tan den. Prijs 10, Spaans en Co., Winkel. Prijs 5: Spaans en Co., Winkel. 4. Voor idem Koe, afgewisseld. Prijs 25, G. W. Waiboer, Anna Paulowna; prijs 15 H. Spaans, Bar singerhom; prijs 10 D. Marees, Barsingerhom. 5. Voor Idem Koe, met hoogstens zes breede tanden, Prijs 25 H. Spaans, Barsingerhom, prijs 10 J. Geertsema, Kolhorn, prijs 5 J. Geertzema, Kolhorn. 6. Voor idem Koe methoogstens vier breede tanden. Prijs 25 M. Grootes, Wogmeer,Spierdijk. Prijs 10 R. Kuiper, Winkel. Prijs 5 R. Kuiper, Winkel. 7. Voor idem Vaars, met hoogstens twee breede tan den. Prijs 25 H. Spaans, Barsingerhom. Prijs 15 dezelfde. Prijs 10 K. Breebaart, Winkel. Prijs 5 de zelfde. 8. Voor het beste Vette Kalf. Prijs 10 L van Dam, Ursem. Prijs 5 dezelfde. 9. Voor idem Koe nog melk gevend, onverschillig van welken leeftijd. Prijs 15 P. Donker Pz., Twisk. Prijs 10 J. Blaauboer Gz. Sr., Kolhorn. Prijs 5 T. Metzelaar, Anna Paulowna. B Rijstieren, zuiver zwart-bont inlandsch ras. 1. Voor den besten Rijstier, geboren in 1912 of vroeger. Prijs 30, 20 en 10. Geen inzenders. 2. Voor idem geb. in 1913. Prijs 30 Jb. Stammes Dz., Schagen. Prijs f 20 K- A. Kaan. Wieringerwaard, Prijs 10 C, Koolj, Harenkarspei. 3 Voor idem Pinkstier. Prijs 3Q C. Kooij, Haren karspel. Prijs 15 dezelfde. Prijs 5 A, Schenk, Ha- ringhuizen. C. Melk- en Fokvee, zuiver zwart-bont inlandsch ras. 1. Voor de beste Melkkoe, gekalfd na 1 Jan. 1915. Prijs 20 H. Spaans, Barsingerhom. Prijs 10 C. Kooij, Harenkarspel. Prijs 5 A. Schenk, Haringhui zen. 2. Voor idem geb. in 1912, gekalfd als boven. Geen inzenders. 3. Voor idem Melkvaars, gekalfd als boven. Prijs 20 en 10. Geen inzenders. 4. Voor de beste Kuispink, geb. in 1914. Prijs 15 niet toegekend. Prijs 10 P. v. d. Oord, Barsinger hom. Prijs 5 niet toegekend. D. Wolvee. 1. Voor de beste Oonschapen, met of zonder lamme ren, 4 stuks. Prijs 10 W. N. Veerman, Schagen. Prijs 5 J. de Veer, Schagen. 2. Voor idem Overhouders, hetbest geschikt voor de weiderij, 10 stuks. Prijs 10 G. Schoorl, Eenigenburg. Prijs 5 G. Stuij, Winkelerweere. Prijs 2,50 C. Kooij, Harenkarspei. 3. Voor idem, slachtwaarde, 10 stuks. Prijs 10 J. Baas, Harenkarspei. Prijs 5 H. Kooij, Dirkshom. Prijs 2,50 K. Bodcel, Winkel. 4. Voor Overhouders, Ooien van gekr. Texelsch ras, 't meest geschikt voor de fokkerij, 10 stuks. Prijs 10 C. v. d. Oord. 5. Voor Ram, inlandsch kegruist, geb. in 1913 of vroeger. Prijs 5 D. P. Timmerman, Schagen. Prijs 2,50 W. N. Veerman, Schagen. 6. Voor Ram, inlandsch gekruist. Prijs 5 T. Reus, Valkoog. Prijs 2,50 K. Kant, Schagerbrug. Varkens* 1. Voor de beste vette Varkens, minstens 2 stuks. Prijs 10 Jb. Stammes, Oudesluis. Prijs 5 dezelfde. Prijs 2,50 P. J, Blaauboer, Wieringerwaard. 2. Voor Fokzeug met Biggen. Prijs 10 P. Appel, Groenveld. Pluimgedierte. 1. Voor den schoonsten toom Kippen, van inlandsch ras. Prijs 2,50 J. Vader Az., Schagen. Prijs 1.50 Th. Roep, Schagen. 2 Voor idem gekruist. Prijs 2,50 Th. Roep, Scha gen. Prijs 1,50 J. Boon, Schagen. 3. Voor idem Leghorn. Prijs 2,50 J. Vader, Scha gen. Prijs 1,50 Mej.' Sutherland, Noord-Scharwoude. 4. Voor idem Buff. Orphington. Prijs 2,50 W. Krabman, Nieuwe Niedorp. Prijs 1,50 dezelfde. 5. Voor idem Wyandotte. Prijs 2,50 H. Kromsigt, Schagen. Prijs 1,50 M. Koning-Schager, St. Maarten. 6. Voor idem niet in het programma vermeld. Prijs 2,50 H. Kromsigt, Schagea. Prijs 1,50 Mej. Su therland, Noord-Scharwoude. H. Konijnen. I. Voor de twee zwaarste Konijnen in gezamenlijk gewicht Prijs 2,50 S. Wagemaker, Schagen. Prijs 1,50 A. Kiezeling, Schagen. 2. Voedster met Tongen. Prifs 2.50 A. de Vries, Oudesluis Prijs 1,50 Mej. Sutherland. Noord-Schar woude. Buitengewone prijzen. 1. De belangrijkste collectieve inzending Voorwer pen, tot den landbouw in betrekking Prijs l'O met medaille, Boeke en Huijdekooper, Haarlem; prijs 5 met idem: J. Wiglama, Schagen; prijs 2,50 met idem Jac. Met, Heerhugowaard. 2. Voor idem afzonderlijke Voorwerpen: Prijs 5 met medaille: M. Wissekerke, Anna Paulowna. Prijs idem A. Slot, Kolhorn. Prijs idem A. Jonk, Kolhorn. 3. Voor andere inzendingeq. Prijs 5 met medaille: K. Blaauboer Kz., Schagen; prijs idem: J. Peereboom, Nieuwe Niedorp; prijs idem: J. Koster, Schagen. Bloemen en Planten. Voor schoonste verzameling bloeiende Planten en Bladplanten: Prijs 15: IJ. Bakker, Schagen. UIT WARMENHUIZEN. Gistermorgen vergaderde de Raad in voltallige zitting. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. aan v. d. Meijde, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum bij de politie, een felicitatie en 10 hadden gezonden. Bij de den 23sten gehouden aanbesteding voor den bouw van de schutsluis, waren 27 biljetten ingekomen. De hoogste inschrijving bedroeg 14480, de laagste 10043. Het werk was voor 10500 aan op één na den laagsten inschrijver, den heer J. Veuger Kz. te St. Maarten, gegund, aangezien de laagste inschrijver den opleveringstermijn met een maand wenschte verlengd te zien, Die raming bedroeg 11650. B. en W. stelden voor om met 1 April den gasprijs met 1 cent te verhoogen. Deze verhooging was een ge volg van de stijging van de steenkoolprijzen en zal dan ook een tijdelijk karakter dragen. De kolendistributie is thans door de regeering ter hand genomen. Van het kolenbureau is voor het tijdvak 1 April 1915 tot 1 April 1916 650 ton kolen gekocht voor 13,50 per ton, franco Schoorldam. In gewone tijden bedraagt deze prijs 10,50. De meerdere uit gave is daardoor 1950. Nu wordt er 200.000 kub. M. gas afgeleverd; wanneer men nu de prijs met 1 cent verhoogt, dan ontvangt men 2000 meer en worden de meerdere onkosten voor de steenkool gedekt. Voor de veranderingen aan de muntmeters zou een uitgave van 140 noodig zijn, waarom op voorstel van den heer Groot besloten werd om de muntgasverbruikers bij het ledigen van de meters 1 cent per meter meer te laten be talen. De houder van het telefoon- en telegraafkantoor had per schrijven mededeeling gedaan, dat het aan tal gevoerde telefoongesprekken en behandelde tele grammen over 1910: 743, over 1911983, over 1912: 1246, over 1913: 1729, over 1914: bijna 3600 had be dragen. Gedurende de drie laatste maanden van 1914 en de twee eerste maanden van 1915 had dit aantal ruim 3100 bedragen. Adressant verzocht hierom een verhooging van 150, aangezien zijn diensturen hier door met 3% waren verhoogd. Voor de plaatsvervang ster vroeg adressant 50 verhooging. Besloten werd dit salaris overeenkomstig het regle ment van kantoorhouders in Noord-Holland te bren gen op 425, waarbij inbegrepen 75 voor de plaats vervangster, onder bepaling, dat per duizend behande lingen meer 20 werd gegeven en 20 minder voor iedere duizend minder. Bij de rondvraag las de secretaris op verzoek van den heer Groot het verslag van den directeur over den toestand van de gasfabriek over 1914 voor. Hieruit bleek, dat de oven reeds bij het in het bedrijf stellen niet voldeed. Ook dit jaar voldeed hij niet aan de proef, waarom hij werd afgekeurd. Het hoofdbuizennet werd uitgebreid naar de zuurkoolfabriek. De uitbrei ding was niet zoo groot als verwacht werd. Voor huis houdelijk gebruik nam het verbruik ook niet zoo toe als wel gewenscht was. Vreesde men bij den aanvang van de mobilisatie een stagnatie in den kolentoevoer, waarom aan *de verbruikers verzocht werd om met het gasgebruik zuinig te zijn, op welk verzoek spoedig een tegenspraak volgde, voor dit jaar zal het kolenvraag- stuk wel critiek worden. E>e kolen zijn slecht te krijgen en zeer duur. Door den storm on 23 December werd aan de ge bouwen veel schade aangebracht. Waar de bergruimte voor het gun te klein is geble ken, daar werd geoordeeld, dat het zeer goed gezien was geweest van den Raad oen voor 1915 den bouw van een nieuwen gashouder op de begrooting te plaat sen. Totaal waren 172193 kub. Mieters gas geprodu ceerd. Hiervan werd aan particulieren 15o440 kub. Me ter geleverd, aan de straatverlichting 4918 kub. Meter, aan fabriek en woning 7569 kub. Meter. Verlies en condensatie 6268 kub. Meter. In 1914 werden 9655 H. L. kolen aangevoerd, terwijl op 1 Januari 290 H. L. aanwezig was. Voor de gasfabricatie werden 7900 H. L. gebruikt, zoodat 2044 H. L. overbleef. Per gewone meter werd 9053.43 ontvangen, per muntmeter 5243,02°, aan meterhuur 934,75, aan cokes 2662,85, aan teer 416,24, voor de straatver lichting 725,04, voor rente straatverlichting 39,83°. De uitgaven bedroegen aan arbeidsloonen en salaris sen 3694,76°, aan steenkolen 8437,62°, aan ijzeraar de 50, afschrijving gebouwen 435,22, onderhoud 918,41°, rente kapitaal 5191,94°, assurantie en las ten W 127,90. De totale bedrijfsuitgaven bedroegen 18848,12. De totale uitgaven 17788, zoodat hiet tekort 1060,12° bedroeg. Deze uitkomst werd niet slecht geoordeeld, aangezien er aan rente 850 meer betaald was, terwijl aan pensioenbijdragen 500 was betaald. Bovendien was aan het tekort op cokes 400 afgeschreven, ter wijl de abnormaal hooge steenkoolprijzen ook niet zonder invloed waren geweest Door Haringcarspej werd het gegarandeerde aantal kub. Meters, n,l. 65000 per jaar, gebruikt. St. Maarten gebruikte bijna het gegarandeerde aan tal, n,l. 15000 kub. Meter. Waar op een zuinig gebruik was aangedrongen, daar had men St. Maarten niet tot bijbetaling van het niet gebruikte aantal meters verplicht. De totale uitgaven voor de fabriek en het buizennet hadden 122503,90 bedragen, hoewel voor 130.000 rente was betaald. Een deel van de aannemingssom was echter nog niet betaald, welk geld nog -bij den ontvanger in kas was. De kosten voor terreinen hadden 4872,51 bedra gen, de gebouwen 220(39,15, de ovens 5828,50 en de toestellen 7021,90. Het eindcijfer van de proefbalans bedroeg een totaal van 198904,62. Dit verslag werd aldus vastgesteld. De heer Swan achtte het wenschelijk, dat de raads leden jaarlijks een afschrift van dit verslag ontvingen. De voorzitter zegde toe het te nullen laten circulee- ren. De voorzitter: „Nog iets mijnheer Swan?" De heer Swan oordeelde het voor het opzicht bij den sluisbouw beter, dat de heer Wartenhorst hier voor werd aangezocht. De voorzitter deelde mede, dat deze een maal of drie per week zou komen. Het dagelijksch opzicht zou de gemeente-opzichter voeren. Hierna sluiting. UIT SCHERM ERHORN. Bij Kon. Besluit is aan den 'heer P. Alblas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester de zer gemeente. UIT CASTRICUM. Woensdagmorgen vergaderde de gemeenteraad. Te genwoordig alle leden. Besloter werd de ziekenbarak niet meer beschikbaar te stellen voor diphtl; ritis-gevallen. Tot onderwijzeres aan school No. 1 were oenoemd mej. C. A. Koekenbier te Appeltem. Aan C. Stuifbergen werd vergunning verleend om de sloot voor zijne nieuwe woning te dempen. De onderwijzer W. Wijk had bericht gezon den, dat hij wederom hersteld is. Besloten werd hem een geneeskundig onderzoek te doen ondergaan en daarvoor aan te wüzen, indien zij daartoe bereid wor den gevonden, de heeren Dr. Jacobi en Dr. Schoon- hoff. Het kohier hoofd, omslag werd vastgesteld op 11543,20; dat der schoolgelden op 1156.40, dat der honden op 167. Besloten werd het plein voor het station met plantsoen te verfraaien. De wenschelijk- heid wordt besproken de schooluren te Bakkum des morgens om 11% te doen eindigen. Daarna sluiting. UIT ZU1DSCHARWOUDE. De heer T. Kostelijk Sr, is benoemd tot voorzitter der Bsnne Zuldscharwoude. Aan den Langendijk Is opgericht eena afdeellng van het Hollandsch Bloetnbolltnk weekers Genoot schap, met* aanvankelijk: 12 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren S. Zeeman voort.; P. de Wit, secre- taais eu P. Gootjes, penningmeester. KORTE BERICHTEN. De Tel. verneemt, dat met het stoomschip „Gro- tius", van de Mij. „Nederland", Maandag ruim 300 pakken, als tabak gedeclareerd, werden aangevoerd, die alle rubber bevatten en bestemd waren voor de fir ma Carel A. Koning Co., Keizersgracht 209. Zondag vertrok, meldt het Vad. de duiker M. Sperling met duikermateriaal naar Dakar, (Westkust van Afrika), ten einde te trachten het daar gestrande Noorsche stoomschip Alma vlot te brengen. In de Doraaniale mijn te Kerkrade heeft weder een steenstorting plaats gehad, waarbij een jeugdig ongehuwde Belg verpletterd werd. Het Gerechtshof te Arnhem veroordeelde heden bij verstek Baron C. W. A. van P. te Arnhem tot 3 weken gevangenisstraf wegens het schieten op twee rijksveldwachters, zulks met bevestiging van een vonnis der Arnhemsche Rechtbank d.d. 2 Fe bruari j.l. STADNIEUWS. GESLAAGD. De heer P. W. de Lange, alhier, slaagde aan de Uni versiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de scheikunde. JUBILEUM. Den 8sten April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat deheer H. A P. Palfenier, commies le klasse bij de H. IJ. S. M. alhier, in dienst trad bij genoemde Maat schappij. OVERPLAATSING SCHOOLHOOFD. Men verzocht cms te melden, dat tot het adres van eenige Moeders aan den Raad niet mevrouw Oushoom het initiatief nam, zij was slechts een van de ondertee- kenaars. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Gisteravond vergaderde in het gebouw „de Unie" de vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen". De voorzitter, de heer mr. K. A. Cohen Stuart, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan de aanwezigen. In het afgeloopen jaar, merkte spreker op, hadden geen belangrijke gebeurtenissen voor de vereeniging plaats gehad. Spr. hoopte dat de leden, evenals totnogtoe, ook de komende jaren op dezelfde prettige wijze zouden samenwerken om te zorgen voor de arme broeders en zusters in de gemeente. Vervolgens las de secretaris, de heer C. G. Steen, de notulen, waarna door de heeren F. H. van Dijk en J. Pastoor de rekening over 1914 met een ontvangst van 2314.69, een uitgaaf van 1121,44 en een batig saldo van 1193,25 werd nagezien en tot goedkeu ring werd geadviseerd, I> heer Cohen Stuart bracht dank aan de rappor teurs, terwijl hij constateerde, dat het batig saldo over 1914 ruim 100 hooger was dan over 1913. Dit gunstig resultaat was voornamelijk te danken aan de welwillende medewerking van den heer H. J. Haasbroek, die de kas heeft gestijfd door de entrée- gelden, geheven bij een verkooping, af te dragen aan de vereeniging, voor welken steun spr. hartelijk dank zegde. Mede was dit resultaat echter aan de activiteit van den penningmeester, den heer mr. A. Prins, te danken, zoodat er dit jaar, hoewel er belangrijke be dragen zijn uitgekeerd, toch een batig saldo overbleef. Daarna werd de rekening over 1914 onder applaus goedgekeurd. De secretaris las vervolgens het jaarverslag over 1914 voor, waarbij hij er aan herinnerde, dat de veree niging het volgend jaar 25 jaar zal bestaan. Het ledental, dat op 31 Dec. 1913, 300 bedroeg, daalde tot 31 Dec. 1914 tot 282, hetgeen hoogstwaar schijnlijk mede zijn oorzaak zal vinden in den oorlogs toestand. De groote Europeesche oorlog zoo zegt het ver slag verder deed voor onze vereeniging een emsti- gen aanval vreezen op haar kas, doch vermoedelijk tengevolge van andere hulp (van 't Algemeen Steun comité en Burgerlijk Armbestuur o.a.) valt geen vermeerdering van aanvragen bij Liefdadigheid naar Vermogen te constateeren. In 1914 werden behandeld 63 aanvragen; hiervan vervielen er 2, daar de oorzaak der aanvrage verviel, werden 2 ter zijde gelegd om daarover nadere inlichtingen in te winnen, waarvan 1 later tot inwilliging leidde en 1 niet werd toegestaan, en werden er 6 afgewezen om verschillende redenen. Van de ondersteunden waren 12 nieuw ingeschrevenen. Als oorzaken tot de aanvragen kunnen worden me degedeeld Ziekte van het hoofd des gezins 4, van an dere gezinspersonen 4; ouderdom 14; gewone onder stand wegens armoede 16; idem tot uitoefening van negotie 6het inslaau van winkelwaren 1tot aan schaffing van een strijkmachine 1tot het aanschaffen van beddegoed 4 en van kleeren 3. In 2 gevallen wer den zaken in bruikleen gegeven, die eigendom bleven van de vereeniging. Ook in 1914 bleven hooge ouderdom en armoede het meest van L. n. V. vragen. Tenslotte werd de hoop uitgesproken, dat de veree niging onder betere omstandigheden het jaar 1915 mo ge voleindigen, zoodat aan het einde van haar 25-jarig bestaan zal kunnen worden getuigd, dat ze dbor de ernstige tijden heen is knnnen blijven stand houden ?n in staat is te beantwoorden aan haar doelvoorko ming, besrtijding en leniging van armoede. De voorzitter bracht aan den secretaris dank voor het uitgebrachte jaarverslag, terwijl hij bovendien zijn erkentelijkheid wilde uitdrukken voor de prettige sa menwerking, welke men steeds van den secretaris mocht ondervinden. Daarna was aan de orde de voorziening in de vaca tures van den aftredenden penningmeester, mr. A. Prins en der leden van de commissie van onderzoek, de heeren H. J. Haasbroek en C. A Grootegoed, die alle drie herkozen werden. Tenslotte sloot de voorzitter na de rondvraag, wel ke niets opleverde, met een woord van dank de verga dering. R.-K. KIESVEREENING „VRIJHEID EN RECHT". In de gisteravond gehouden jaarvergadering van de R.-K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" werden het jaarverslag en de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. Dorbeck, Endel en Lobach. REMONSTRANTSCH GEREFORMEERDE GEMEENTE. De dienst in de Remonstrantsche Kerk zal voortaan, te beginnen Zondag 28 Maart, om 10 uur aanvangen. Op dien dag zal een extra-collecte gehouden wenden ten bate van de broederschap. UITVOERING DEPÓT-BATALJON. De Harmonie-zaal was gisteravond geheel gevuld, zeker wel een bewijs voor den uitstekenden roep,, welke de beide uitvoeringen, reeds gegeven door het depot bataljon der 5e Infanterie-brigade, hebben verworven. Ook nu weer waren de militairen bereid gevonden hun talenten te stellen in dienst van een goed doel. Trad men den eersten keer op ten bate van het Kon. Na. Steuncomité, daarna was de Centrale Commissie voor de Spijsuitdeeling alhier aan de beurt en thans was de nieuwe vereeniging „Kindervoeding" zoo gelukkig een avond te zien georganiseerd, welke haar kas, waardoor de raad gistermiddag 200 voteerde, nóg meer sterkt. Kwamen die 200 binnen na langdurige, weinig in teressante debatten, het saldo van gisteravond, vrijwil lig bijeengebracht door de geheele Harmoniezaal vul lende militairen en „burgers", was spontaan gegeven in de prettige verwachting, die bijna wel zekerheid was, dat men er een aangenamen avond voor zou krij- fen. En in die verwachting is men niet teleurgesteld, 'rederik van Eeden's blijspel in drie bedrijven „De student thuis" vond een zeer goede vertolking van het applaus na elk bedrijf was buitengewoon hartelijk. Hoe werd er niet herhaaldelijk hartelijk gelachen om de leuke tooneeltjes op de studentenkamer te Amster dam, waar de dapper fuivende studiosi een nieuwe vrijheidsvereeniging stichtten vrijheid, gelijkheid en broederschap, geen stand, geen afkomst, de vereeni ging „De roode kool" onder de zinspreuk „Het kan wèl bommen". En zeer goed werden ook vertolkt de beide laatste bedrijven, spelende in het ouderlijk huis van den stu dent Frans van Til te Barmenhuizen, in deze eenvou dige omgeving zoo leelijk in den knel geraakt door het bezoek van zijn Amsterdamsche vrienden, die gevolg gegeven hadden aan de uitnoodiging tot een souper in het ouderlijk huis, door den president van de den vo rigen dag opgerichte vereeniging tot hen gericht, toen hij door het gebruik van veel wijn ter gelegenheid van de inwijding der nieuwe vereeniging in een door het geestrijke vocht zeer sterk geprikkelde levendigheid verkeerde. Heel goed kwam ook tot haar recht de ei genaardig truc, welke maakte, dat Frans van Til „mag trouwen met wie die wil". Van het spel van allen, ook dat der dames, die be reidwillig de damesrollen vervulden, mag met lof worden gewaagd, in het bijzonder mogen worden ge noemd de vertolkers van de rollen van Frans van Til, Albert Houwening en den rentenier van Til. De mise-en-scène was tot in de puntjes verzorgd. Het, zooals gezegd, luid toegejuichte spel, werd in de pauzes afgewisseld door de flinke muziek van een Zigane-strijkorkest. Den musici in hun roode, met wit tres afgezette jassen, viel telkens veel applaus ten deel. Op de biljetten ter aankondiging van de uitvoering stond dat deze de laatste was. We zullen ongetwijfeld de tolk van velen zijn, indien we de hoop uitspreken, de leden van het depót-bataljon, die met zooveel toe wijding herhaaldelijk iets goeds presteerden, nog een.s op de planken te zien. Een goed doel, in dienst waarvan men ziin gewaar deerde krachten stelt is immers in den tegenwoordige-n tijd even gemakkelijk te vinden als een reden voor

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2