DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van let westelijk oorlogsterrein, Van lat oostelijk oorlogsterrein, r 1 o gg Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 ZATERDAG 27 MAART. X3& o O* O Ter zee. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f L Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkeq] v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ]^0 Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALKMAAR, 27 Maart. Over het Medea-incident zijn er nog geen nadere bijzonderheden en deze heeft men naar alle waar- buiijnlijkheid vooreerst ook nog niet te wachten. Im mers eerst dienen de resultaten van een officieel on derzoek te worden afgewacht, voordat de ware aard van het geval kan worden vastgesteld en onze regee ring daarnaar zijn houding kan bepalen. Mocht dit onderzoek het bewijs leveren, dat er geen of slechts weinig contrabande aan boord der „Medea" was, dan zal ongetwijfeld vergoeding van al het toegebrachte nadeel, dus volledige schadeloosstelling voor schip èn lading worden geëischt. Voorloopig zijn echter geen nadere mededeelingen omtrent de gedragslijn on zer regeering te wachten. In verschillende groote bladen vinden we vanoch tend vermeld hetgeen wij gisteren reeds betoogden dat het optreden van den onderzeeër niet h priori onwettig kan worden genoemd en dat de commandant geheel is gebleven binnen de voorschriften, ook wat de scheepspapieren betreft, waaromtrent uitdrukkelijk staat voorgeschreven, dat zij moeten worden ingeno men, zoodat het geen wonder is, dat teruggave werd geweigerd. Met dat al blijft het geval buitengewoon onaangenaam, immers zoolang er geen beslissing is, loopt elk Nederlandsch schip, voor Engeland geladen, kaus opzettelijk vernield te worden. Niet ten onrechte is gezegd, dat de moderne zee-oorlog, zooals die tusschen de strijdende partijen op de Noordzee wordt gevoerd, hoe langer hoe. meer ontaardt in een wed strijd in onrecht tegenover de neutrale vaart het streven der oorlogvoerenden schijnt inderdaad vooral er op gemunt, de strijdbare schepen te sparen, om er de ongewapende, vijandelijke of neutrale handsvloot mee te bevechten. De kruisers, de onderzeeërs, zij heb ben slechts, met enkele geringe uitzonderingen, van zich doen spreken in verband met handelsoorlogs daden. De strijd' op zee gaat tegenwoordig alleen om den handel. Sir Walter Raleigh, een groot Engelsch zeeman uit het laatst der zestiende eeuw, schreef eens: „Die de zee beheerscht, beheerscht ook den handel, en die den handel beheerscht, hem behooren ook de schatten der wereld en daarmede de wereld zelf". En Friedrich List, de Duitsche econoom, die twee eeuwen later leefde, schreef: „De zee is de hoofdstraat van den aardbol, het paradeveld der naties, de vette ge- meenschapsweide, waarin alle economische naties hun kudden mestea.Wie aan de zee geen deel neemt, die is uitgesloten van de goede dingen en eerbewijzen der wereld die is onzen lieven HeeFs stiefkind." Maar beide schrijvers zullen zich het denkbeeld der zee-beheersching wel eenigszins anders hebben voor gesteld, dan het thans in werkelijkheid wordt aange troffen. Men heeft dure slagschepen gebouwd, om de heer schappij over de zee te veroveren, om in de open zee slagen te leveren en zij worden door de oorlogvoe rende mogendheden zoo welbewaard geborgen, dat een huismoeder haast niet zorgvuldiger kan zijn voor de kostbare stukken der porceleinkast Misschien dat de zware scheepskanonnen der zwaar gepantserde oorlogsbodems als 't op een eind loopt nog aan het dispuut gaan deelnemen, doch voorloo pig doen ze er het zwijgen toe. Inmiddels trachten de landen in het groot te berei ken, wat met de vesting Przemysl is gelukt: overgave te verkrijgen door uithongering. En évenals voor de betrokken volkeren, wordt het er voor de neutralen steeds onaangenamer op zij krijgen van den eenen kant een duw, van den anderen een stoot en mogen tenslotte blij zijn, als ze niet geheel bekneld raken en meegesleurd worden. En te land? Velen twijfelen, wanneer ze lezen óver vlieger-aan vallen, over kleine successen, welke hoog opgehemeld, worden, wanneer ze telkens opnieuw vernemen, dat er geen verwrikken en bewegen aan de linies is, of de strijd daar wel ooit tot een beslissing zal leiden. Zullen de verbondenen ooit in staat zijn, om nu van de inneming van Berlijn maar te zwijgen, de Duitt- schers uit België en Noord-Frankrijk terug te drijven tot achter den Rijn? Nooit, beweert men van Duit- schen kant. Zullen de Duitschers er in slagen Parijs te nemen? Nooit, zegt de Fransche correspondent der New York Herald. De Amerikaansche touristen, zegt hij, kunnen met gemak weer van den zomer naar Pa rijs gaan en indien zij het dal der Aisne gaan bezoe ken, zullen zij hoogstens het kanon hooren brommen, maar de Duitschers zullen geen stap naderen en het Duitsche leger zal niet voor den tweeden keer de vre desvoorwaarden te Parijs dicteeren. Indien Ehiitsch- land dit zou willen beproeven, zou het 3 millioen man voor de hoofdstad noodig hebben, ongerekend de troepen, welke vereischt worden om door het front te breken. De verdedigingswerken van Parijs zijn na den slag aan de Marne een wiskundig wonder geworden, verzekert de correspondent. Niet alleen heeft het leger van generaal Galliéni loopgraven gemaakt en prik keldraadversperringen opgericht, doch de artillerie is zóó geplaatst, dat het eene kanon steeds het voorgaan de dekt. Ieder hutje, heuveltje, ja zelfs iedere boom, waar zich een vijand zou kunnen verschuilen, is be kend en opgeteekend. En het Fransche leger lijkt hem onoverwinnelijk toe, vooral door den broederlijken geest, die er heerscht tusschen de soldaten en de offi cieren. Iedereen denkt dat de oorlog tegen den zomer afgeloopen zal zijn, al weet niemand nog iets van de voorjaarstactiek van generaal Joffre. Flink, moedig, intelligent en meesleepend, als een bokskampioen, die na maanden van oefening den wedstrijd ziet naderen, waarmede hij zijn carrière zal maken, is het Fransche leger, vurig, strijdvaardig, wachtend op het signaal.... Soortgelijke beschrijvingen kunt ge ook van de En- gelsche, de Belgische, de Duitsche legers lezen. Maar wij denken bij zulke ontboezemingen aan de ontzettende verliezen, met welke de Engelschen bij Neuve Chapelle de winst van een geringe terrein- strook hebben moeten betalen. Zóó kan de eind-over winning door geen der beide partijen worden bevoch ten. Of het evenwicht wordt niet weer verbroken en de oorlog eindigt onbeslist, óf neutralen werpen het zwaard in de weegschaal en doen deze daardoor over hellen, öf honger of uitputting door onvoldoende re serves blijken het scherpste zwaard te vormen en lei den door een snelle Aébacle tot een beslissing in het voordeel van een dier beide partijen, zonder dat ook thans maar te voorspellen valt, welke het zal zijn. Het actueele nieuws is als allen dag niet veel zaaks. Een Duitsch onderzeeër slaagde er in het En gelsch stoomschip „Delmira" (3459 ton), op weg naar Boulogne, bij Wight te torpilleeren. Twee Zweedsche stoomschepen met rijst aan boord, zijn door de En gelschen naar Giascow opgebracht. Vliegers der ver bondenen heboea Bapaume, Metz en Straatsburg be zocht zonder vcei schade aan te richten, en Antwer pen, waar een Zeppelin-hal werd vernield. Uit het waarnemen van een Zeppelin op Schiermonnikoog valt op te maken, dat weer een Duitsche poging wordt gedaan om schade toe te brengen. De Duitschers siaagden ten noorden van Atrecht er in een der vlie gers tot landing te dwingen en wierpen een bom op Calais. Ten noorden van St. Joris (dus ten oosten van Nieuw- poort) bezetten de verbondenen een hoeve, in de Voge zen stelden zij zich in het bezit van den top van de Hartmannsweilerkopf, waarom nu al dagen lang wordt gestreden. In het Oosten raken de Duitschers maar niet uitge praat over de plunderingen der Russische troepen in Oost-Pruisen, welke zij thans teruggedreven hebben. Het blijkt, dat de Oostenrijksche en Duitsche troe pen in de Karpthen versterkingen hebben gekre gen en tot tegen-aanvallen zijn overgegaan, zonder dat dit succes opleverde, zoodat de groote, belangrijke slag, die zooal niet tot een beslissend, dan toch tot een beslist succes kan leiden, ongewijzigd voortduurt. Engelsche bladen brengen steeds meer aanwijzin gen, dat Italië nu heusch spoedig zich bij de verbon denen zal voegen in hoeverre de gedachte alleen door den wensch wordt ingegeven, zal wel spoedig blijken. Uit Petrograd wordt gemeld, dat het Japansche ul timatum aan China tot 8 April is verdaagd. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche midldagcommuniqué meldde giste ren. De dag van gisteren was over het grootste deel van het front kakn. Het ragende bijna onafgebroken. Een Duitsche aanval op Notre Dame de Lorette misr lukte. Tusschen de Maas en de Moezel werden Duit sche aanvalspogingen gemakkelijk en onmiddelijk af geslagen, n.l. twee op het bosch van Consenvoye en het bosch van Caures ten noorden van Verdun, drie tegen Eparges en twee tegen het Le Prétre bosch. Het Duitsche Iegerberieht, in een deel onzer vorige oplaag opgenomen meldde gisteren: Op den Maasheuvel ten Z. O. van Verdun trachtten de Fran- schen bij Combres opnieuw in sterke aanvallen zich van onze positie meester te maken. Ze werden echter na hardnekkige gevechten teruggeworpen. De gevech ten bij Hartmannsweilerkopf duren nog voort. BOMMEN OP METZ GEWORPEN. Wolff melët officieel dat gisteren boven Metz een aantal vliegers, verscheen die eenige bommen op het zuidelijk gedeelte van de stad wierpen, maar toen door artillerievuur verdreven werden. Drie soldaten weiden levensgevaarlijk gewond. Materieele schade is niet aangericht. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche Iegerberieht meldde gisteren: In de Karpathen wordt nog steeds hevig gestreden. Ver schillende aanvallen der Russen bij dag en bij nacht werden afgeslagen. De algemeene toestand is dezelf de gebleven. Lu den streek ten zuiden van Zaleszycki hebben onze troepen elf steunpunten der Russen veroverd en meer dan 500 man krijgsgevangen gemaakt. Aam het front in Russisch-Polen en West-Galicië hebben artilleriegevechten plaats. De kerktoren van het jlaatsje Soeloiow, die, naar opgemerkt was, als waarnemingspost voor de vijande lijke artillerie dienst deed, moest derhalve in brand worden geschoten. EEN PIJLEN-AANVAL OP EEN NOORSCH SCHIP. Het Noorsche stoomschip Diana dat in South- Shields (Engel.) is aangekomen, rapporteerde, dat een Duitsch vlieger 500 pijlen naar beneden liet vallen, waarvan sommige in het dek bleven steken. De beman ning wist zich in veiligheid te stellen, zoodat niemand werd gewond. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vemeld.) EEN SCHIP GETORPILLEERD. Uit Londen wordt bericht dat de „Delmira" door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord is, tij dens de reis naar Boulogne. De onderzeeër gaf aan de bemanning tien minuten tijd1 om het schip te verla ten. De bemanning is op Wight aan wal gebracht. SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. De Zweedsche stoombooten „Vera" en „Jeanne" met bestemming naar Glasgow met een lading rijst, zijn door de Britsche douane autoriteiten in beslag geno men meldt Reuter. Men zegt, dat de ladingen te Vi go van een Duitsche stoomboot waren overgenomen naar het heette voor Zweedsche havens. KORTE BERICHTEN. Een aantal Engelsche officieren van de troepen die tegen Duitsch Zuid-West-Afrika optreden, was des nachts in auto's uitgegaan om" de Duitschers af te snijden, toen de voorste auto werd aangevallen door een rhinoceros. De auto wist te ontkomen, maar een volgende werd door het dier omgeworpen en de vier inzittenden gedood. Men kon het dier met messen afmaken. In België zijn, volgens de „New York Herald" 20,000 handteekeningen verzameld op een petitie aan de Duitsche regeering om burgemeester Max, van Brussel, in vrijheid te stellen. Een telegram van Honoloeloe meldt, dat de Ame rikaansche onderzeeër „F. 11" tijdens schietoefeningen op groote diepte is gezonken. Men vreest dat de be manning, 25 man sterk, gestikt is. Drie Oostenrijksche vliegmachines hebben 20 bommen op de haven van Antivari geworpen en aCht op Virpazar, die aldaar schade aanrichtten, meldt Wolff uit Rome. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Gisteren werd, nadat aan den heer van Deventer verlof was verleend een interpellatie te houden betref fende de rechtspleging voor inlanders, de beraadsla ging over het ontwerp tot nadere regeling van de eedskwestie voortgezet. De heer Oerhard (S.D.A.P.) drong aan op intrek king van de motie-Lohman. De heer Limburg (V.-D.) waarschuwde ernstig voor den onconstitutioneelen invloed der Eerste Kamer op het wetsontwerp. De heer Troelstra (S.D.A.P.) drong aan op een ver klaring van de regeering over haar veranderde hou ding. Hij wees op het standpunt der linkerzijde ten aanzien van den eed en op de verdeeldheid van de rechterterzijde. Spr.'s partij zou niet dulden, dat de Godsvrede werd misbruikt voor een aanval op het recht der Tweede Kamer, die het overwicht moet hebben op de Eerste Kamer. Hij betreurde het zeer, dat de re gering aan de rechterzijde heeft toegegeven en hij hoopte, dat de meerderheid flinker zal zijn. De heer Nolens (R.K. raadde aan maar te stemmen over de motie en daardoor te beslissen over de zaak noodregeling of niet. De heer De Oeer (C.-H.), bestreed de staatkundige beschouwingen van den heer Limburg. Deze zou de preventieve taak van de Eerste Kamer uit het oog heb ben verloren. De minister van justitie repliceerde en erkende daar bij gedacht te hebben aan de Eerste Kamer, toen hij sprak van de mogelijkheid, dat het ontwerp niet tot stand zou komen. Spr. handhaafde echter, dat zijn ontwerp het beste is. De motie-De Savomin Lohman werd daarna verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Te gen stemden de linkerzijde en de heer Bichon van IJs- selmonde. De amendementen-Rutgers werden ingetrokken, zoo mede het amendement-De Savomin Lohman, omtrent de tijdelijke regeling. De verschillende artikelen werden aangenomen z. h. s. Het wetsontwerp werd aangenomen met 46 tegen 31 stemmen. Vóór stemden de linkerzijde en de heer Bi chon van IJsselmonde. De vergadering werd verdaagd tot nadere bijeenroe- ping. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Gisteravond bezocht H. M. de Koningin te onge veer half negen een bezoek aan èenige militaire tehuizen en ontspanningslokalen, welk bezoek zorg vuldig geheim was gehouden voor de militairen. Eerst ging de Koningin naar het Nutsgebouw aan den N.-Z. Voorburgwal, waar zij zich onderhield met verschillende militairen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het gebouw van de jongemannenvereeniging ter be vordering van christelijk leven „Excelsior" aan de Keizersgracht, waar geen enkele zaal werd overge slagen. In de groote zaal, waar gewoonlijk gezongen en voorgadragen wordt, was tijdens het bezoek de repetitie eener militaire mandolineclub in vollen gang en H. M. bleef daar dan ook aandachtig luisteren. Tenslotte was het tehuis voor R. K. militairen aan den Hoogen Kadijk aan de beurt. Toen H. M. binnentrad, speelde een strijkje het „Wilhelmus". H. M. onderhield zich vervolgens met verschillende militairen, terwijl Ze veel belang stelde in ver schillende spelen. Pastoor G. van Noort, voorziiter der vereeniging ten behoeve van R. K. militairen hield een toe spraak tot H M., waarna de aanwezigen militairen een geestdriftig „Leve de Koningin en hoera" aan hieven. Vervolgens deed het bestuur de Koningin uitge leide, terwijl de soldaten met volle stem het Wil helmus aanhieven, waarna de Koningin naar het paleis terugkeerde. UIT UITGEEST. Gisteren heeft alhier een Roode Kruis oefening plaats gehad, waarbij de „gewonden" uit een denk beeldig gevecht in de nabijheid van het dorp uit het veld moesten worden opgezocht, verbonden en verpleegd. Tot hulpverbandplaatsen waren ingericht het ver- eenigingslokaal der afd. Volksweerbaarheid en de zaal van het hotel „de Ooievaar", waar de z. g. ver wonden aankwamen, nadat te Velsen het eerste nood verband was gelegd. De Prins arriveerde om ongeveer kwart over 10, waarna de verschillende verbandafdeelingen in oogen- schouw werden genomen. De Prins inspecteerde vervolgens de aak, welke om het gewondentransport te water was ingericht, en den gewondentrein op het spoorwegstation, waar voor de mobiele transportcolonne van het Roode Kruis te Amsterdam stond aangetreden en welke het gewondentransport naar Wormerveer zou begeleiden. Te half drie, onmiddellijk na aankomst van den gewondentrein en de boot te Wormerveer, werden de „gewonden" naar het R. K. Weeshuis, dat tot noodhospitaal was ingericht, vervoerd. Intusschen was de Prins op het perron te Wormer veer aangekomen om nog het ontladen van eenige wagons te zien, waarna Z. K. H. zich naar het noodhospitaal begaf om daarna naar Amsterdam terug te keeren. Deze Roode-Kruis-oefening, welke van half acht tot 's middags duurde, mag over 't algemeen als welgeslaagd worden aangemerkt. ODRA

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1