DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Toelating van Leerlingen. Wo. 75 Honderd en zeventiende jaargang. WOENSDAG 31 MAART WAARSCHUWING. FEUILLETON. DE WELDOENSTER 'eze Coura.it wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Gemeente-scholen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op een der VIJF GEMEENTE-SCHOLEN toegelaten wenschen te zien, uit, daarmi VóóR IS APRIL as. aangifte te doen bij de lioofd&n dier Scholen, onder overlegging van het GEBOORTE- BRIEFJE of TROUWBOEKJE en het INENTINGS- BEWiJS der kinderen, waarvoor de toelating ge vraagd wordt. De gelegenheid bestaat daartoe aan de schoolloka len op DINSDAG 30 MAART en DONDERDAG i APRIL a.s. van des namiddags 45 uur en WOENS DAG 31 Maart a.s. van 121 uur, behalve voor de 4e GEMEENTESCHOOL, aan welke school daartoe gelegenheid is op eiken MAANDAG, DINSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG tot 15 APRIL aa. van 1 2 uur namiddags. Alkmaar, 22 Maart 1015. Burgemeester m Wethouders voornoemd: G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De ingezetenen der gemeente ALKMAAR worden herinnerd aan art. 14 der Verordening houdende bepa lingen omtrent het verdeden der gemeente in wijken en het opmaken van volledige staten der bevolking en harer huizing (Gemeenteblad No. 90 van 1898), lui dende: Van elke verhuizing binnen de gemeente wordt bin nen acht dagen kennis gegeven ter Secretarie van de gemeente: Bij verhuizing van een gezin, door het hoofd van het gezin; Bij verhuizing van afzonderlijk levende personen, door henzelven Bij verhuizing van inwonende dienst- en werkboden, door henzelven Bij verhuizing van personen naar instellingen, ge stichten, inrichtingen van welken aard ook, in welke personen onder eenig bestuur samenwonen, door de bestuurders dier instellingen, gestichten of inrichtin gen. Verzuim van bovenstaande kennisgeving wordt ge straft. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT HARENCARSPEL. Dinsdagmorgen tien uur vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Medegedeeld werd dat over de maand Januari 8758 en over Februari 7364 M°. gas is verbruikt. Daar met 1 Mei de wet op de Inkomstenbelasting in werking treedt en hiervoor volgens art. 57 der be doelde wet 4 personen als schatters moeten worden benoemd, ging men tot benoeming over. Gekozen wer den de heeren Bakker, Borst, Zut en Doekes. Aan de orde kwam daarop de bespreking van ver schillende onderhoudswerken. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld en vonden het noodig hier en Haar verbetering aan te brengen. Aan de school te Waarland zal wat verf-' en tim merwerk worden verricht, waarvan de kosten geraamd zijn op 120. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". „Goeden nacht", herhaalde zij nog eens; zij draaide haar hoofd om en knikte de dames vermoeid toe, toen zij haar verontwaardigd stonden na te kijken. Zij keek op de klok en ging terneergeslagen in haar kamer; want zij had een ontdekking gegaan die haar deed ontstellen; om drie uur in den morgen waren haar gevoelens tegenover de Uitverkorenen van een onverschilligheid, die aan afkeer grensde. HOOFDSTUK XI. Toen mevrouw Manske den morgen na den brand van de ontbijttafel opkeek om te zien wie den weg af reed, zag zij Dellwig naar het hek van de pastorie toe komen. Maar man was in kamerjapon en pantoffels, een costuum dat hij gaarne 's morgens aanhad, en zij gebruikten hun koffie, omdat het zulk mooi weer was, aan een tafeltje in hun ruime portiek. Er was dus geen mogelijkheid de kamerjapon te verbergen en evenmin het feit dat haar muts niet zoo frisch was als een muts moet wezen, waarop de oogen zouden rus ten van den grooten Dellwig. Zij wist wel, dat Dell wig niet een ster was van de eerste grootte, zooals Herr von Lohm, maar hij was een zeer uitnemend exemplaar van de sterren der tweede grootte en zij vond hem zelfs veel indrukwekkender dan Axel, wiens bedaarde manieren zij nooit begrepen had. Dellwig kon haar zoo stelselmatig en zoo lomp afsnauwen, dat zij niet anders kon dan hem eerbiedigen en bewon deren; zij was een vrouw voor wie het een genot is Eigenlijk zou hier meer moeten gebeuren, doch daar het aantal leerlingen met 1 April 145 k 146 zal bedragen, zal zoo dit op 15 Januari nog zoo is, een schoollocaal moeten worden bijgebouwd en een 4en onderwijzer moeten worden benoemd. Daarom besloot men de verdere onderhoudswerken al te wachten. Op een begraafplaats te Dirkshom zullen 98 beton- paaltjes worden geplaatst, waarvan de kosten 48 zijn. Hierdoor zullen alle houten paaltjes vervallen. Wat schilderwerk aan de school en onderwijzers- woning zal vorderen een bedrag van 35. Verbetering aan de dokterswoning tot een bedrag van 225, wordt nog wat aangehouden, aangezien het plan bestaat te verbouwen daar er gebrek aan een slaapkamer en een wachtlocaal is. Het postkantoor zal aan schilder- en timmerwerk kosten 80. Het raadhuis 190 en de veldwachters woning 40. Alle plannen werden goedgekeurd. Een concept-verordening voor den keurmeester be treffende het ontvangen van keurloonen werd goedge keurd. Besloten werd geen zekerheid door borgstelling te vragen, daar de ontvangsten naar alle waarschijnlijk heid wel beneden het salaris zullen blijven. Bij de rondvraag merkte de heer Hoogland op, dat voor de dokterswoning en de onderwijzerswoning boomen het gezicht op de gebouwen belemmeren. De voorzitter zei, dat voor de dokterswoning 2 boomen weggaan en het niet wenschelijk is er meer weg te nemen, aangezien de gemeente toch al niet zoo boomenrijk is. Evenwel zullen B. en W. er een kijkje nemen. De heer Doekes vroeg of de Raad van Harencarspel nog medezeggingschap heeft in de gascommissie te Warmenhuizen. De voorzitter zei, dat er geen leden in zitting heb ben, doch alles voldoende bij verordening is omschre ven, zoodat ze in hun doen en laten niet vrij zijn te genover deze gemeente. Hierna sluiting. UIT SCHAGEN. Alhier hield de Federatie Schagen van den Bond voor Staatspensionneering hare voorjaarsvergadering in de Posthoorn. Voorzitter de heer Sinninghe Dam- sté van Dirkshom, secretaris de heer H. Limpers van Wieringerwaard. De rekening en verantwoording Ontvangst 104.84 uitgaaf 86.49 voordeelig saldo 18.35. Een voorstel der afd. Schagen tot wijziging van art. 4 van het reglement (voorzitter, secretaris en penning meester zijn altijd herkiesbaar) werd met 11 tegen 5 stemmen aangenomen. Motie van het Federatie-bestuur: De algemeene vergadering der Federatie Schagen van den Bond voor Staatspensionneering, kennis nemende van het redac- tioneeie stuk voorkomende in het Januari-nummer van het orgaan, gehoord de correspondentie dienaan gaande met de heeren van Krevelen en Voorbrood, be treurt de houding van de redactie in d^ze zaak en gaat over tot de orde van den dag", werd na toelich ting door den voorzitter en door dsn afgevaardigde van de afd1. Helder met algemeene stemmen aangeno men. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen den heer W. de Boer van den Helder, plaatsvervanger den heer H. Limpers, van Wieringer waard. Tot candidaten voor lid van het Hoofdbestuur wer den gekozen de heer A. Woudstra van Akkerswoud- sterbroek en de heer Voorbrood. De heer Sinninghe Damsté wenschte niet in aanmerking te komen. Na rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. HARDE VORST. Men schrijft ons dato 29 dezer: In den nacht van Zondag op Maandag heeft het in nagenoeg alle deelen Van ons land hard gevroren. Hier en daar, werd een vorst van meer dan 6 gr. F. waargenomen. Maandag op den dag was het in 'da zon weliswaar zeer aangenaam, maar op vele plaat sen Jcwam de temperatuur buiten de zon nauwelijks bo ven het vriespunt. Het schijnt, of de lente goed wil maken, hetgeen de winter tekort kwam. Dergelijke temperaturen komen in de eerste helft van Maart zeer vaak voor, maar als het tegen April loopt, behoort het toch zachter te zijn. Een dergelijke vorst is niet alleen voor den tuinder minder aangenaam, maar schaadt ook onze gezondheid. Wij rekenen niet meer op zoo'n wintersche kou, we kleeden ons dunner, verzuimen natuurlijk'op den thermometer te kijken, en loopen in het gunstigst geval een verkoudheid op. Waaraan die buitengewoon lage temperaturen zijn toe te schrijven? In de eerste plaats zij opgemerkt, dat onder den invloed van den Noordelijken lucht stroom het vocbtigheidshalte van den dampkring zeer sterk gedurende de laatste dagen afnam. Nu Is een betrekkelijk nieuwe meteorologische wet, dat bij on- bewolkten hemel en weinig wind de nacht-tempera- tuur daalt tot nabij het z.g. „dauwpunt" van den vorl- gen avond. Dit „dauwpunt" ligt natuurlijk langer, naarmate het vocntigheidsgehalte van de lucht gerin ger is. Zoo hebben wij dus onze strenge nachtvorsten aan het geringe vochtigheidsgehalte te danken. Neemt over enkele dagen (wanneer de wind zich b.v. verzuid-oostelijkt) de vochtigheid der lu ht toe het kan dan toch helder en zonnig Blijven, al is de kans op het verschijnen der z.g. Vederwolken grooter dan zal ook de temperatuur stijgen. Stijgt dit vochtigheids gehalte zeer sterk,|b.v. onder den invloed van Oceani sche depressies, dan verliest de lucht haar diep-blauwc tinten, het vergezicht is niet zoo ruim meer als thans, en April kan openen met zeer aangenaam, zelfs eenigs- zins broeierig weer. Want dat is het voornaamste ken merk van het voorjaar: snelle temperatuursverande ringen, schommelingen in enkele etmalen van 20 of 30 gr. F. zijn mogelijk, veelal waarschijnlijk. STADNIEUWS. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 30 Maart. VERZETZAAK. De eerste zaak, welke gisteren in behandeling kwam, was een verzetzaak. Beklaagde, C. V. S. te Hoorn, die niet was verschenen, had op 19 Januari te Schellink hout een koperen aker weggenomen, toebehoorende aan de Ned. Herv. Gemeente aldaar en dit voorwerp te Hoorn verkocht voor 40 cent. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis, waarbij bekl. tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld. ONTVREEMDING. A. J. H., werkman te Alkmaar, die hierna terecht stond, had in het laatst van Februari eenig zink en lood van de Stadswerf gehaald en dit op de puin- plaats gegooid, om het daarna aan den uitdrager C. V. alhier te verkoopen voor 2,50. De eisch luidde 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Stap, pleitte clementie, er op wijzende, dat bekl. weinig van het ontvreemde had genoten, aangezien door hem een groot deel van het geld aan zijn broeder was gegeven, terwijl hij daar- de roede te kussen. In allerijl haastte zij zich naar het hek om het voor hem open te doen, zonder er dank nog groet voor terug te krijgen, „Goeden mor gen, goeden morgen", zei ze met herhaalde buigin gen. „Een mooie morgen, mijnheer Dellwig." „Waar is Klutz?" vroeg hij kortaf; hij steeg niet van zijn paard en nam evenmin zijn hoed af. „O, die arme jonge man, mijnheer Dellwig", sprak zij met opgeheven handen. „Hij heeft een brief van huis gehad en is heelemaal overstuur. Zijn vader „Waar is hij „Zijn vader? In bed en het is niet te verwachten „Waar is Klutz, vraag ik de jonge Klutz? Mijn heer Manske, kom even een oogenblikje hier bij me, goeden morgen. Ik wou uw hulpprediker spreken." „Mijn hulpprediker heeft slechte tijding van huis gehad en is vertrokken." „Vertrokken „Ja, van morgen. Anne jongen, zijn oude vader „Ik geef geen zier om zijn ouden vader. Met welken trein „De trein van half tien. Hij is om zeven uur 1 met den postwagen vertrokken." Dellwig liet zijn paard omkeeren en zonder een woord te zeggen, reed hij weer in de richting van Straalsond. „Ik zal hem nog wel halen", dacht hij en hij reed zoo hard als hij kon. „Wat kan hij van den hulpprediker willen?" vroeg mevrouw Manske. „Ruwe manieren, maar ongetwijfeld een goed hart", zei haar echtgenoot zuchtende; en hij vouwde zijn wegflappende kamerjapon peinzende om zijn beenen heen. Klutz stond op het perron op den trein naar Bel lijn te wachten, die over vijf minuten komen moest, toen Dellwig achter hem aan kwam en zijn hand op zijn schouder legde. „Wat! Ga je uit je vel springen?" vroeg Dellwig met een schaterlach. Klutz zag hem sprakeloos aan na den eersten schrik en wachtte af wat er volgen zou. Zijn gezicht was doodsbleek. „Is je vader zoo naar?" zei Dellwig hartelijk. „Je zenuwen in de war? Nu, dat is ook wel genoeg om je er slecht te doen uitzien als je vader op zijn uiter ste ligt „Wat wilt u?" fluisterde Klutz met bleeke lippen. Er waren verscheidene menschen, die Dellwig ken den, op het perron; zij keken hem aan. „Zeg", zei Dellwig en hij dempte zijn stem een wei nig, „heb je gehoord vani den brand k propos, ik heb je niet zien meehelpen. Je bent gisteravond bij mijnheer Lohm geweest, nietwaar, kijk dan toch zoo verschrikt niet, man, als ik niet wist van de ziekte van je vader, zou ik zeggen dat je wat op je geweten hadt. Ik wou je alleen maar vragen „Ik ga naar huis naar huis, weet u?" zei Klutz woest. „Ja zeker, dat weet ik wel. Niemand wil je tegen houden. Wie denk je, dat ze zeggen, die de stallen in brand gestoken heeft?" Klutz zag er uit of hij flauw zou vallen. „Ze zeggen, dat Lohm het zelf gedaan heeft", zei Dellwig fluisterend; zijn oogen waren strak op het gezicht van den jongen man gevestigd. Klutz ooren begonnen plotseling te gloeien. Hij keek naar beneden, hij keek weer op, hij keek over zijn schouder in de richting vanwaar de trein zou komen. Koude druppeltjes van agitatie stonden op zijn lage voorhoofd'. „De kwestie is", zei Dellwig, wien geen beweging ontgaan was van dat zenuwachfig treldcende gezicht, „dat jij al dien tijd bij Lohm geweest bent tot het oogenblik dat ben je regelrecht naar hem toege gaan, nadat je bij ons vandaan gegaan bent?" Klutz boog het hoofd. „Dan kan je niet lang voordat.de brand is uitge broken van hem vandaan gegaan zijn. Ik ben hem zelf van bovendien 10 eieren voor zijn zieke moeder had gekocht. BEDELARIJ. J. de J„ van beroep barbier, geboren te Hoogwoud, thans zwervend, had op 12 Maart gebedeld te Span broek, waarbij hij werd aangehouden. Bekl. was reeds 12 maal naar Veenhuizen opgezonden en oefent aldaar dan het barbiersvak uit. De Officier van Justitie eischte 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting. JACHTWET-O VERTREDINO. J. D„ jager te Andijk, niet verschenen, was op 25 Januari door het Kantongerecht te Medemblik ver oordeeld tot 15 boete of 5 dagen hechtenis,' wegens poging om wild of schadelijk gedierte te bemachtigen door middel van kunstlicht. De Officier van Justitie oordeelde, dat de dagvaar ding wel een veroordeeling mogelijk maakte en vroeg bevestiging van het vonnis. STROOPERIJ. A. D., kruidenier te Limmen, had op het einde van December en begin Januari in het Kraaienbosch al daar eenige takken gesprokkeld en medegenomen. Voor het Kantongerecht was bekl. hiervoor veroor deeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde was tegen dit vonnis in verzet gekomen, hij erkende het ten laste gelegde, doch verklaarde aan den eigenaar, den heer J. Noord te Egmond-Binnen, toestemming hiervoor gevraagd te hebben. Deze had eerst gezegd, dat dit moeielijk ging, aangezien een ander het toezicht hield, doch had tenslotte gezegd: „als er zooveel dood hout ligt, ga dan je gang maar". De opzichter vond het echter niet goed en maakte er werk van. De heer J. Noord verklaarde nimmer toe stemming aan beklaagde te hebben verleend. GEVESTIGDE PERSONEN. Haijkens, J. A. n.h. banketbakkersknecht Langestr. 63. Aduard. Kollmeijer, A. M. H. r.k. huish. straat 59, Gouda. Nordemann G. F. W„ Ev. manufacturier Tuinstraatl, Hoogkarspel. Felix, E. geref. ass. huish. Koorstraat 39, Utrecht. Visser, M. E. n.h. dienstbode, Laat 61, Noord-Scharwoude. Kamp M. H. r.k. dienstbode Nassaulaan 23, Koedijk. De Ridder, M. G. r.k. modiste, Schoutenstr. 16, Leeuwar den. Luken, E. M. r.k. d.b. Laat 85, Obdam. Emb- den, van J. r.k. d.b. Spoorstraat 56, Groesbeek. Dek ker, P. r.k Akerslaan 5, Budel. Keeman, K. n.h. leer- aar boekhouden, Spoorstraat 19, Noord-Scharwoude. Milaan, van, C. D. d.g. instrumental. Spoorstraat 38, Middelburg. Twisk, G. r.k. werkman, Westerhofje 12, Zijpe. Mettes, P. r.k. d.b. Magdalenenstraat 7, Eg mond-Binnen. Houtkamp, J. r.k. huishoudster le Tuin dwarsstraat 12, Amersfoort. Hoog, de, Jan n.h. gla- zenwasscher, Laat 2a Amsterdam. Broersen, Jan d.g. boerenknecht Egmoudermeer 9, Heiloo. Revers, G. r.k. d.b. Pr. Hendrikstraat 34, Bergen. Walter, J. srgei geref., coupeur, Wildemanstraat 4, Hengelo (O.). Mul der, A. M. n.h. Kennemersingel 2, Leiden. Benjamin, Aagje, n.h. Stuartstraat 30 Winkel. Schenk, H. n.h. schoenmaker, Overdiestraat 37, Rotterdam. Schoon, A. Th. r.k. Nieuwlandersingel 23, Egmondbinnen, Hop, W. n.h. vuurstoker, Limmerhoek 30, Rotter dam. Trap, J. D. H. d.g. vee-opz. Kenn.-str.-weg 58, Texel. Dijkers, C., r.k., slager, Stationstraat 61, Doom. Wagtendonk, E. n.h. decoratieschilder, v.d. Woudestraat 41, Bergen. Mooij, Jelie d.g. metaal draaier Oosterstraat 20, Castricum. Groen, Jan geref. arbeider, Clarissenbuurt 59, St. Pancras. Raat, P. K. n.h. journalist, Doelenstraat 12, Amsterdam. Bakker, J. K. nil. Kenn.-straatweg 164, Rotterdam. tegengekomen tusschen het hek van zijn tuin en den stal, vijf minuten geen twee minuten misschien voor den brand. Hij passeerde mij zonder een woord te spreken, in een groote haast, alsof hij hoopte dat ik hem niet herkende. Vertel mij nu eens wat jij er van weet. Vertel mij of je er iets van gezien hebt. Het is in ons beider belang hem zijn klauwen af te hakken." Klutz klemde zijn handen samen en keek weer uit of de trein niet kwam. „Weet je wat er zeker gebeuren zal als jij tracht edelmoedig te zijn en hem te beschermen? Dan zegt hij dat j ij het gedaan hebt, om zoo van je af te ko men en die zaak met freule Estecourt te sussen. Ik zie aan je gezicht, dat je weet wie het gedaan heeft. Ieder een zegt dat het Lohm is." „Maar waarom? Waarom zou hij het gedaan heb ben? Waarom zou hij zijn eigen stamelde Klutz, in vreeselijke agitatie. „Waarom? Omdat de stallen in vreeselijk vervallen toestand verkeerden en goed geassureerd waren. Om dat hij geen geld had voor nieuwe, en omdat de assu rantie-maatschappij hem* nu het geld zal geven. De zaak Is zoo duidelijk mogelijk ik ben overtuigd dat hij het gedaan heeft Daar hoorden zij den trein aankomen. Klutz bukte en nam zijn reistasch op. „Neen, neen", zei Dellwig, zijn arm grijpende en heel vast ook, „ik laat je niet gaan voordat je gezegd hebt wat je weet. Jij of Lohm zult gestraft wordfen wat heb je liever?" Klutz wierp een wanhopigen, onderzoekenden blik op Dellwig. „Hij hij begon hij; het kostte hem groote moeite de woorden over zijn lippen te krijgen. „Heeft hij het gedaan? Weet je het? Héb je het gezien?" Ta. ja, ik heb het gezien ik zag hem Khitz barstte in een onstuimig snikken uit. „Armer Junge", riep Dellwig zeer luid en sloeg ALKMAARSCHE OÜRANT i 72) o

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5