DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Yu bet westelijk oorlogsterrein. Van hel oostelijk oorlogstarrain. Van het idelij o r 1 o No. 77. Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 VRIJDAG 2 APRIL. Ter zee. Uitkeering vergoedingen LANDWEER en MILITIE. AbameiMtirts per 3 Mita 10.80, Ir, p, post tl—, AMentiepriis 10 ct. p. regel, groete letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boet- en Melsdrnkkerij v.h. HERIHs. COSTERiZOON, Toerdam CO. TeMnonor, DUITSCHLAND. TARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 2 April. Nog schaarscher en onbeduidender dan andera ia op dezen Goeden Vrijdag het oorlogsnieuws, terwijl uit de buitenlandsche bladen niets te putten valt: de Engelsche couranten hebben het te druk over den on derzeeërsoorlog en het drankgebruik, de Duitsche over de Bismarck-herdenking, de eenheid van het Duitsche volk en den wil om diens levenswerk te red den allemaal onderwerpen, voor de lezers in de landen, wien het aangaat van veel belang, maar voor den buitenstaander van weinig bet eekenis. In het Duitsche communiqué ligt echter een kleine aanwijzing, welke in verband met andere berichten, kan duiden op een levendiger actie in België. Wij be doelen de mededeeling, dat er 1 Belgische officier en 44 Belgische soldaten gevangen genomen zijn. Natuur lijk is het feit van de gevangenneming van 45 militai ren op zichzelf van geen gewicht, het ontleent echter zijn belang aan de omstandigheid, dat het Belgen zijn en juist daarom zal het Duitsche hoofdkwartier er ver moedelijk ook melding van gemaakt hebben. Zoo lang de inundatie aan den IJser haar machtigen invloed op de operaties heeft doen gelden, hoorde men niet van gevangennemingen. Dat er thans wel melding van ge maakt wordt, wijst öf op een verandering in de onder waterzetting, waardoor de Duitschers weer uitvallen kunnen doen, öf op een krachtiger aanvallend optre den van het Belgische leger. Men heeft den laatsten tijd herhaaldelijk geruchten vernomen, volgens welke de Duitschers spoedig zich uit deze streek zouden te rugtrekken. Wij hebben tot dusverre geweigerd te ge- looven, dat het defensief vermogen van het Duit sche leger hier geschokt is. Zoodra dit mocht blijken, dan zal een terugtocht moeten volgen, maar deze omstandigheid is nog niet aan den dag gekomen. Van daag lezen we dan ook een der berichtgevers van het Handelsblad seinde het dat de geruchten no pens een eventueel terugtrekken der Duitschers in Vlaanderen geheel voorbarig zijn. Wel wordt de be zetting uit sommige plaatsen weggenomen, doch dit geschiedt enkel ter versterking van het front. Ook dit wijst dus op vernieuwing van een actie, hetzij dan voor offensief of defensief, want het ligt voor de hand, dat ook de verbondenen een kans zullen wagen, zoo dra zij de gelegenheid schoon zien. Wij zijn van mee ning, dat de maand April voor de krijgsverrichtingen een der belangrijkste periodes in dezen oorlog zal worden en het zou ons ten zeerste verwonderen, als er niet in de Meimaand meerdere teekening in den stand van zaken zou zijn gekomen. Het kleine Fransche stoomschip „Emma" (metend 1600 ton, in 1892 gebouwd, thuishoorend te Havre), is bij Beachy-Head getorpilleerd, van de bemanning van 19 koppen moeten er 17 zijn omgekomen. 70 Mijlen van Kaap Finistère (dus aan de Noord- West-kust van Spanje), is een Engelsch stoom schip in den grond geboord, de bemanning werd door een ander Engelsch stoomschip naar Lis sabon gebracht. De U 28 is ook hier weer de dader. In vier dagen torpilleerde deze U zeven schepen, dit schijnt nu het achtste te zijn zijn landgenooten kunnen tevreden wezen over dezen commandant en diens boot, welke volgens Engelsche berichten vier kanonnen aan boord heeft, zoodat het wel waar is, wat we dezer dagen als vermoeden neerschreven, dat door de meerdere grootte niet slechts de snelheid, doch ook de bewapening vermeerderd kon worden. Omdat deze U zoo belangrijk afwijkt van zijn voor gangers lijkt het ons niet waarschijnlijk, dat andere onderzeeërs voor hem worden aangezien, maar toch blijft het mogelijk, dat er meerdere schepen van het zelfde type in de vaart zijn, dat bij vergissing steeds hetzelfde nummer wordt gezien of dat opzettelijk het zelfde nummer op meerdere onderzeeërs is aange bracht. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat het be richt zou doen besluiten tot een aanzienlijke uitbrei ding van den actie-radius van den onderzeeër, die den eenen dag bij Engeland, den anderen bij Spanje ope reert. Aan een April-grap valt toch haast niet te denken. Hoe het ook zij, of de U 28 alleen optreedt dan wel dat ook andere soortgelijke schepen in zijn succes deelen, het ligt voor de hand, dat de Engelschen niet nalaten, deze nu werkelijk toch wel gevaarlijk ge bleken schepen zooveel mogelijk onschadelijk te ma ken. Een Engelsch vlieger heeft 4 bommen geworpen op Hoboken bij Antwerpen, waar onderzeeërs in aan bouw zijn, een ander deed hetzelfde te Zeebrugge, waar er twee aan de pier gemeerd lagen. Het resul taat is niet bekend, maar het is tot dusverre wel ge bleken, dat het uiterst moeielijk i3 van uit de lucht met een bom het doel te treffen. Verder is er ook nog een Noorsch schip gezonken het moet getorpilleerd zijn waarvan de beman ning te Hoek van Holland is binnengekomen. In Amerika is thans de heer Leon Chester Thrasher een bekende persoonlijkheid. Hij verloor zijn leven op de „Falaba". Voor zijn dood wordt in de Ameri- kaansche pers Duitschland ten volle verantwoordelijk gesteld, maar omdat er nog twijfel omtrent zijn natio naliteit schijnt te bestaan, verneemt men nog niet van officieele zijde stappen. Tenslotte zij nog aangëteekend, dat de Fransche Ka mer heeft goedgekeurd de oproeping der reserve-lich ting 1917. uei i icuioUic cuuuiiunique vau gistelUüuung uuüi: De strijd wordt voortgezet op vele punten aan het iront voor uompierre, ten zuidwesieu van Teronne. jje rranscuen neooen met succes vier mijngangen in ue lucni uoen vnegen uij ue noeve cnoiera, ten noor- uen van oeiiy-au-oac. De r ïanscuen neooen een mijngang vermeld terwijl de Duitschers er m aan het went waren, de ontplol ling werd gevolgd door salvo's uit de 75 m.m. kanon nen. De Duitsche luisterpost verdween in den krater. In Champagne is de artillerie-actie levendig in de omstreken van Beau-Séjour, Ville-sur-Tourbe; in de Argonnen wordt vooral opgetreden tusschen four-de- Paris en Bagatelle. De gevechten hebben vaak op zoo korten afstand plaats, dat een mijnwerper door een rransche bom geraakt, in de Fransche linie vloog. In den nacht van 30 op 31 Maart namen de Fran- schen 150 meters loopgraaf, waarbij gevangenen wer den gemaakt en twee mijnenwerpers genomen. Gedurende den geheelen nacht van 30 op 31 Maart beschoten de Duitschers de loopgraven, die zij op 30 Maart verloren in het bosch Le Prêtre; zij deden bij het aanbreken van den dag een aanval met verschillen de bataljons, en slaagden er in voet te vatten in het westelijk deel der stelling, maar te 8 uur werden zij opnieuw verdreven. De winst door de Franschen op 30 Maart behaald, werd dus geheel gehandhaafd. Het aantal gevangenen door de Franschen genomen be droeg 140 man, onder wie 3 officieren. Alle tegenaan vallen der Duitschers werden afgeslagen. In de streek van Parroy werden voorpostengevechten geleverd, die ten voordeele der Franschen afliepen. De aanval werd ondernomen door een bataljon landweer, dat met zware verliezen werd afgeslagen. De Fransche vliegers hebben, tijdens vliegtochten in den nacht van 30 Maart ondernomen, 24 hommen geworpen op Duitsche stations en bivaks in Woevre, Champagne, de buurt van Soissons en België. De Belgische vliegers bombardeerden in den nacht van 30 op 31 Maart het vliegkamp bij Handsaeme en den spoorwegknoop bij Kortemarck, en op 31 Maart het marine-station te Brugge, met succes. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd giste ren gemeld: Bij de vermeestering van het door de Belgen bezette klooster Hock, van eenige hoeven en een klein steunpunt bij Dixmuiden, namen wij 1 offi cier en 44 Belgen gevangen. Ten westen van Pont-a-Mousson in en bij Bois le Prêtre kwam de strijd gisteravond tot staan. Op enkele plaatsen zijn de Franschen in onze voorste loopgra- venlinie doorgedrongen. Het gevecht wordt heden voortgezet. Bij voorpostengevechten ten zuidoosten en ten oos ten van Lunéville leden de Franschen aanzienlijke ver liezen. In de Vogezen hadden slechts artillerie-gevechten plaats. (Vermeld1 in een deel onzer vorige oplaag). EEN VLIEGERAANVAL. De Engelsche admiraliteit berichtte gisteren, dat een Britsch aviateur een welgeslaagde raid deed tegen de Duitsche onderzeeërs die thans te Antwerpen wor den gebouwd. Hij wierp vier bommen. Een ander aviateur deed een aanval op twee onderzeeërs, liggend te Zeebrugge. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gisteren gemeldIn de streek van Augustowo en Soewalki Is de toestand onveranderd. Nachtelijke pogingen van de Russen om ten zuidoosten van Skiemiwitsj over de Rafka te trekken mislukten. Russische aanvallen bij Opocno werden afgeslagen. In de maand Maart maakte het Duitsche oosterleger in het geheel 55,800 gevangenen, het vermeesterde 9 kanonnen en 61 mitrailleurs. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijksche legerberich't melddeIn de Oos telijke Beskiden beproefde de vijand in het Laborczeal gedurende den nacht verschillende aanvallen, die ech ter werden afgeslagen. Tusschen den Loepkowerzadel en den Oeszokpas duren de gevechten om verschillen de hoogteposities voort. Aan het front in Zuidoost-Ga- licië kwamen geen bijzondere gebeurtenissen voor. Bij Pnowlodz aan de Pilica in Russisch-Polen deden sterke Russische strijdkrachten in den ochtend een aan val op de stellingen van onze troepen. Zij naderden tot de versperringen, maar werden toen onder gevoeli ge verliezen teruggeslagen. DE STRIJD IN SERVIë. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Op het zuidelijk oorlogstooneel trad geen verande ring in. Op 31 Maart des namiddags werd de open stad Or- sova beschoten. Dit werd beantwoord met een bom bardement van Belgrado. STOOMSCHIP GETORPILLEERD. Reuter meldt uit Londen, dat het kleine Fransche stoomschip „Emma", van Havre zonder waarschu wing voor Bevezier werd getorpilleerd door een Duitschen onderzeeër en dadelijk zonk. Naar gemeld wordt zijn van de bemanning van 19 koppen 17 man verdronken. DE BISMARCK—HERDENKDAG. De keizer heeft den rijkskanselier naar aanleiding van de Bismack-huldiging een telegram gezonden uit het groote hoofdkwartier, waarin hij verklaarde: „Uw bericht over het verheffend verloop van de hul diging van Bismarck verheugde me zeer. Gaarne zou ik aan de huldiging van den grooten kanselier op het eeuwfeest van zijn geboorte persoonlijk hebben deelge nomen, aan de voeten van zijn standbeeld te midden van de vertegenwoordigers van het Duitsche Rijk en volk het teeken van dankbare vereering hebben neder- gelegd voor den man, die ons als de belichaming van Duitsche kracht, Duitschen wil in dezen ernstigen tijd vooral dierbaar is. Maar nog geldt het voor mij even als voor het wapendragende Duitsche volk om te velde te volharden in haeten strijd om de markt van het rijk naar buiten te beschermen en te versterken. Dat ons dit zal gelukken, dat waarborgt naast Gods gena de ons de alles bezielende eendrachtige wil om te over winnen, de door de daad bezegelde gelofte „elk offer voor het vaderland De geest van eendracht echter die ons volk tehuis en op de oorlogstooneelen boven al hetgeen verdeelt, zege vierend verhief, zal, dat hoop ik met goed vertrouwen, langer duren dan het wapenrumoer, na een gelukkig veroverden vrede ook de ontwikkeling van het inner lijk van het rijk na rijken zegen bevorderen. Dan zal als prijs van de overwinning een nationaal leven ont bloeien, waarin het Duitsche volk vrij en krachtig zich kan ontplooien. Dan zal het trotsche gebouw worden bekroond, waarvan Bismarck de grondslagen legde." Bij het nederleggen van een krans namens den Bondsraad, zeide de rijkskanselier, Von Bethmann Hollweg: „Wat Bismarck heeft geschapen, laat geen Duitscher zich ontnemen. De vijanden omringen ons rijk, doch wij zullen hen verslaan; hij heeft ons geleerd, slechts God te vreezen, den vijand te verslaan, en in het volk te vertrouwen. Daardoor zullen wij voor Keizer en Rijk strijden, overwinnen en leven." De Kiezer had zijn oudsten kleinzoon, den 9-jarigen oudsten zoon van den Kroonprins, opgedragen hem te vertegenwoordigen. PAPIEREN HEMDEN. Groote hoeveelheden papieren hemden worden door een fabriek te Yokohama voor het Russische leger ge maakt. Deze kleeding, ;,Kamiko" genaamd, is gemaakt van Japansch papier. Dit papier is zacht en zeer warm. Het is echter zeer sterk en tegelijkertijd veer krachtig en geeft nadat het een paar uur gedragen is, meer warmte af en regelt de transpiratie beter dan ka toenen kleederen. Indien de stof nat is geweest, kan hij slechts met zeer veel moeite gescheurd worden. De knoopsgaten zijn versterkt met linnen. Het eenige onaangename van deze stof is, dat hij niet gewasschen kan worden. KORTE BERICHTEN. Men heeft vastgesteld, dat de lading van het Ame- rikaansche stoomschip William P. F rye op het oogen- blik, dat het schip door de Eitel Friedrich in den grond werd geboord, geen Amerikaansch eigendom was. Daarom zullen de Vereenigde Staten Duitsch land slechts vragen, schadevergoeding te betalen. Te Hoek van Holland heeft het Noorsche stoom schip „Unita" gisteravond 11 man aangebracht van de equipage eener Noorsche bark, die getorpilleerd is. De Senaten van Hamburg, Bremen en Lübeck hielden, naar de Duitsche bladen melden, een beraad slaging over het instellen van een „Hanzeaten-kruis" dat verleend zal worden voor dapperheid te velde, voor verleende buitengewone hulp bij de voedingskwestie en voor liefdadigheids-werken. Het Internationaal Socialistisch Bureau te Den Haag heeft uit Zürich een som van 1250 ontvangen. Dit geld is verzameld door door de Duitsch-sprekende socialisten der Vereenigde Staten en moet dienen tot ondersteuning van weduwen en weezen van Belgische gesneuvelde partijgerwoten meldt het „Volk". De verhouding tusschen de in Duitschland be schikbare hoeveelheden tarwe en rogge is veranderd tengevolge van de voorkeur voor het verbruik van rog ge. Opdat nu in de laatste maanden voor den oogst met overwegend tarwemeel voorradig zal zijn is van overheidswege een grooter verbruik van tarwemeel in de bakkerij gelast. In het rapport van de Engelsche commissie tot onderzoek van de oorzaken van de prijsstijging der steenkolen voor huihoudelijk gebruik, wordt aanbevo len de beperking van den kolenuitvoer uit Engeland naar neutrale landen. Het Fransche Havas-agentschap meldt, dat het Fransche pantserschip „Oaulois" niet voor Lernnos is gezonken. Naar de N. R. Crt. verneemt is te Cortemarck (België) een inwoner, beschuldigd van het geven van seinen aan de verbondenen, door de Duitsche overheid doodgeschoten. In verband hiermee zijn twee verant woordelijke personen naar Duitschland gevoerd en is aan de gemeente 3000 boete opgelegd. De soc.-dem. leden van den Landdag van het Duitsche hertogdom Gotha hebben tegen de begroo ting gestemd, omdat de regeering geweigerd had, 'de sociaal-democratie uitdrukkelijk te beloven haar in de toekomst te behandelen als gelijkgerechtigd met andere partijen. DE „LODEWIJK VAN NASSAU". Het Nederlandsche stoomschip „Lodewijk van Nassau" heette aangehouden te zijn onder het vermoe den, dat het schip Duitsche onderzeeërs van olie zou voorzien. Uit Londen is thans bericht, dat dit vermoe den onjuist was en het schip is dan ook vrijgelaten. De directie van den Kon. West-Indischen Maildienst, aan wie het schip toebehoorde, deelde mede, dat het schip geen olie, doch lijnzaad aan boord had. Onjuist was ook de uit Engeland vernomen bewering, dat de bemanning grootendeels uit Duitschers zou bestaan. DE „ZAANSTROOM". Bij een eventueele behandeling van de zaak van de „Zaanstroom" voor een Duitsch prijsgerecht, bestaat, De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uit keering der vergoedingen, loopende over het tijdvak van ^6 Haart tot en met 5 April zal plaats hebben ten Stadlmlze op Dinsdag 6 April a.s., voor zooveel de LAADWEKB betreft van 10—11 en voor zooveel deMXLl» TIE aangaat van 11—13 uur. Alkmaar, 2 April 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. naar het Hbld. verneemt, bij de directie der „Holland- sche Stoombootmaatschappij" het voornemen om zich, wat het schip zelf betreft, te laten vertegenwoordigen door een Duitschen rechtsgeleerde. Waar en wanneer het prijsgerecht zitting houdt, is neg niet bekend. On ze gezant te Berlijn zal daarvan kennis geven aan den Minister van Buitenlandsche Zaken. Vermoedelijk zal het prijsgerecht zitting houden in Hamburg. Naast de procedure over het schip komt die over de lading, waarbij niet minder dan 244 zendingen en dus evenveel belangen gemoeid zijn. Hierbij zullen zich al lerlei ingewikkelde quaesties voordoen, want bij de diverse zendingen is de wijze van betalen en daar door de eigendom natuurlijk geheel verschillend. De 244 personen, die bij deze vrachten betrokken zijn, moeten voor. hun belangen opkomen. Misschien zul len zij zich vereenigen en dan een vertegenwoordiger aanstellen, om voor hen te pleiten. Met een eventueel verbeurd verklaren van schip en lading is niet minder dan ruim een millioen gemoeid. Met belangstelling kan dus de behandeling van de „Zaanstroom"-zaak voor het Duitsche prijsgerecht af gewacht worden. DE COMMEWYNE AANGEHOUDEN. De Commewyne, van dé Kon. West-Indische Mail, is, naar het Hbld. meldt, bij de Duins aangehouden op last van de Engelsche regeering. Deze maatregel was gebaseerd op het feit, dat het schip koffie en ca cao aan boord had voor Duitschland. Aangezien echter de Engelsche regeering deze arti kelen voor contrabande verklaard heeft na 1 April, heeft een der directeuren van Kon. W. I. Mail zich naar Engeland begeven, om te trachten de zaak in het reine te brengen. Het schip had ook de West-Indische mail aan boord. REGELING UITVOER VAN AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, zooals we reeds in een deel van ons vorig num mer meldden, ingesteld een Rijks Centraalbureau tot regeling van dén uitvoer van aardappelen. Tot directeur waarvan is benoemd de heer R. P. Bonthuis, Rijkstuinbouwleeraar in algemeenen dienst. Het bureau zal te 's-Gravenhage gevestigd zijn. LANDBOUWVERLOVEN. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is aan de autoriteiten van de landmacht een order, be treffende het landbouwverlof toegezonden, meldende, dat door den Minister van Oorlog, in overleg met hem, aan dienstplichtige landbouwers, die zulks nog mochten noodig hebben, verloven van hoogstens 14 dagen zullen worden verleend, op aanvrage van be langhebbenden desgewenscht in 2 of 3 perioden te splitsen. De opperbevelhebber verzoekt de autoriteiten er voor te waken, dat die verloven vóór 15 Mei zullen zijn genoten, doch telkens het vertrek der belangheb benden zoodanig te regelen, dat de belangen van deif dienst zoo weinig mogelijk worden geschaad; voorts aan de troepen Bekend te doen maken, dat ook aan hem gerichte verzoeken, om landbouwverlof door be langhebbenden rechtstreeks behooren gezonden te worden aan het bemiddelings-bureau der provincie, waarin zij woonachtig zijn. (Reeds in een deel van ons vorig nummer vermeld). BINNENLAND. Gemengd Nieuws. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan betreffende den stoomtreiler Catharina YM. 90, op 15 Jan. j.l. op de Nederland sche kust aan den grond ges too ten. De raad is van oordeel, dat het aan den grond stootten van de Catharina moet geweten worden aan de zorgelooze navigatie van den schipper D. C. de Gr. Deze heeft nagenoeg alles nagelaten wat hij had be hooren te doen om zijn schip veilig binnen te brengen. De standplaats, van waar hij afvoer, was niet met ze kerheid bekend; gedurende de reis heeft hij het looc niet gebruikt om zich daaraan te verkennentoen hi bemerkte, dat een verkeerde koers was gestuurd, is hi niet op de brug gebleven, noch heeft hij maatregelen genomen om dit te corrigeeren, heeft de navigatie aan de 2 matrozen overgelaten. Op dezen grond straf de Raad Diik Comelis de Gr. geboren 10 December 1885 te Egtnond aan Zee,' wo nende te IJmuiden, door het ontnemen van zijn be voegdheid om als schipper en als stuurman te varen op een schip, bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den 'tijd van een maand. Het heeft voorts de aandacht van den Raad getrok ken, dat dé schipper een verklaring teekende, waarin machineschade, door het ongeval veroorzaakt, wordt vermeld, hoewel de onwaarheid daarvan hem bekend was. Waar dergelijke verklaringen opgemaakt worden om als bewijsmiddel te dienen van hetgeen daarin staat vermeld, verdient het onderteekenen en daardoor voor waar erkennen van zulke onjuiste verklaringen afkeuring. „ALGEMEENE BORG-MAATSCHAPPIJ VOOR DEN MIDDENSTAND." Door bovengenoemde instelling wordt overgegaan tot uitgifte van 400 aandeden van 500, desverlangd te splitsen in onderaandeelen van 100, waar te stor ten 10%. E>e Maatschappij stelt zich ten döel werkzaam te zijn in het belang van den landbouwenden midden stand, omdat, hoewel deze middenstanders niet in die COURAN m 1, UL. dliUjD liN DELUie EiN i\OU«L^-riUENKiUjJN..

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1