Van het westelijk ooriogsterreln. Van il oostelijk oorlogsterrein. Telegrammen van heden. TER ZEE. Varia. Nederland. mate den druk der Hjden hebben gevoeld als de handel drijvende en industrleele middenstanders, toch ook bij ben, wegens de groote stijging van de prijzen van alles wat voor hun bedrijf noodig is, de credietbehoefte is let ligt in de bedoeling der oprichters een zoo groot mogelijk bedrag van het nog overblijvende risico door de Maatschappij te laten overnemen, doch zich door overeenkomsten met de gemeenten, vereenigingen en particulieren er tegen te dekken, dat het risico oneven redig wordt aan de ontvangen premiën. Gemeenten, vereenigingen en particulieren kunnen op deze wijze, als zij iets voor den middenstand willen doen, door be middeling van de Borg-Maatschappij erin slagen hun ne risico's over een zoo groot mogelijk aantal personen te verdeelen. INTERNATIONALE VROUWENDAG. Gistermiddag werd in het Concertgebouw te Am sterdam een groote demonstratie voor den vrede ge houden, georganiseerd door den Bond van sociaal democratische vrouwen-propagandaclubs. De zaal was bijna geheel gevuld. Aan de wanden hingen ba nieren met de opschriften: „Geen bloed, geen nieuwe offers meer", „Moeders aller landen, protesteert", „Oorlog aan den oorlog", welke later in den stoet zouden worden meegedragen. Mevrouw Wibaut-Berdenis van Berlekom opende de meeting. Mevrouw van Kuykhof-Koedijk las vervol gens de vele sympathiebetuigingen uit alle landen ont vangen, voor. Namens het bestuur der S. D. A. P. sprak de heer Frank van der Goes. Hij hoopte, dat de mannen het door de vrouwen gegeven voorbeeld zouden volgen. Mevrouw Carry PothuisrSmit, redactrice van „De Sociaal-Democratische Vrouw", sprak als vertegen woordigster op het Bemsche Congres. Ze zeide, dat de sociaal-democratische vrouwen, die den 26sten Maart te Bern bijeen waren, het eens waren over de nadeelen die den godsvrede gebracht had, hoe slechts de bourgoisie daar voordeel genoten had, en de arbei ders slechts nadeel geleden hadden. Spreekster herin nerde aan de resolutie aldaar aangenomen. Het chau vinisme moet bestreden worden en dit is een eerste daad van propaganda, onmiddellijk na den oorlog. Mej. H. Ankersmit sprak namens vrouwen van ver schillende landen, bij afwezigheid van mej. dr. Phi- lipo, uit Engetend. Spr. zei o. m., dat zij er van ver zekerd is, dat ook in Duitschland tal van moeders en echtgenooten, ondanks het heerschende chauvinisme, het socialistische ideaal zijn trouw gebleven. Nog werd het woord gevoerd door mevr. Sannes- Sannes en mevr. v. Kersen-van Muijlyijk. De toeloop tot deze bijeenkomst was intusschen zoo groot geworden, dat in de kleine zaal egn tweede ver gadering moest belegd worden. Ook die was spoedig geheel gevuld. Nagenoeg dezelfde spreeksters vonden er even groote belangstelling. Na afloop van de bijeeukomst werd er een straat- betooging gehouden in den vorm van een optocht, die van het Concertgebouw langs Weteringschans en Sar- phatistraat naar het Oosterpark trok, alwaar de stoet ontbonden werd. ONZE HANDEL MET BELGIë. Langzaam, heel langzaam valt er te Rosendaal eenige toeneming in het handelsverkeer met België te bemerken. Weliswaar bedraagt de in- en uitvoer nog nauwelijks 1/j0 van normale tijden, maar er is toch een zwakke herleving. In het begin van de maand Maart waren het per dag 2 k 4 waggons die uitgingen, doch Dinsdag j.l. waren voor den uitvoer 14 waggons noo- pig. Gedurende de geheele maand Maart werden on geveer 300 waggons met diverse waren uitgevoerd en kwamen 250 waggons binnen. (In normale tijden be draagt te Rosendaal zoowel in- als uitvoer 7 a 8000 waggons). De artikelen, die uit België hier ingevoerd werden, zijn voornamelijk hardsteen en marmer. Eenige weken geleden ook nog al glas. Maar het schijnt, dat de Duitschers vermoedden, dat daarvan een quantum naar Engeland ging en daardoor is de verzending van dit artikel tijdelijk weder opgehouden. Uitgevoerd wordt van hier voornamelijk visch, die verzonden wordt naar Antwerpen, Gent en Brussel. Deze visch wordt 's avonds uit IJmuiden verzonden en komt den volgenden avond in de genoemde Belgi sche steden aan. Dus bijna even snel als in normale tijden. De verdere uitvoer bestaat voornamelijk uit geslach te schapen en groene zeep. (Hbld.). UIT NOORD-SCHARWOUDE. Met St. Crt 77 worden verzonden afdrukken der Statuten van den Noordenmarktboad, alhier. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De Boerenleenbank II hield Woensdagavond eene algemeene ledenvergadering in het café „de Roode Leeuw". De voorzitter, de heer Jan Slot, constateerde, dat de Bank niet veel lasten ondervond van de crisis en hij geloofde, dat de instelling thans over die bezwa ren heen is. Ook zijn het aantal leden en de financiën vooruit gegaan. De heer Jan Kroon, kassier, bracht het jaarverslag uit over het 4e boekjaar, welk verslag alleszins gunstig luidde. Het aantal leden bedraagt 65. Eén lid werd geroyeerd, terwijl ook 1 lid bedank te, 4 nieuwe leden werden geboekt. Van de gehouden inspectie was gunstig rapport ontvangen. Hoewel de rente van voorschotten In April van 3M pet. op AYt pet.- gebracht moest worden, bleek later noodzakelijk voor het geheele jaar deze te brengen op 5J4 pet. Hierna was aan de orde rekening en balans, luiden de: Ontvangsten, inhoud der kas 31 Dec. vorig jaar 1249,65, ontvangen spaargelden 13848,32; terug betaalde voorschotten 13200; ontvangen in loopen schotten 1393,02; ontvangen Interesten in loopende schotten 1393,02; ontvangen intressen in loopende rekening 873,01ontvangen provisie en kosten in loopende rekening 17,30; buitengewone ontvangsten 11,53, Uitgaven: Terugbetaalde voorschotten 11030,50gegeven voorschotten 15845; uitgaven in loopende rekening 31950,12; uitgaven interesten spaargelden 874,72id. id. in loopende rekening 1027,12; id. provisie en kosten in loopende rekening 40,97; salaris kassier 125; buitengewone uitgaven 92,26; inhoud der kas 31 Dec. 584,23. Balans: Ac tief: Kasinhoud 584,23; uiistaande voorschotten 28195; tegoed in loopende rekening van de leden 18600; waarde der aandeelen Centr. Boerenleenbank 400; waarde der roerende goederen 226,90. Pas sief: Saldo's spaargelden 2013,89; schuld in loo pende rekening bij de Centr. Bank 27626,05; de winst van dit jaar en vorige jaren 248,19. De kas sier ontving voor een en ander welverdienden dank onder applaus der vergadering. Met bijna algemeene stemmen werden herbenoemd tot bestuurslid de heer K. de Boer, tot lid van den Raad van Toezicht de heer G Kooi. De heer Jan Kroon werd met bijna algemee ne stemmen herbenoemd tot kassier, het salaris blijft op zijn verzoek 125. Het betreffende punt inzake geld opnemen werd door het bestuur als volgt gewijzigd voorgesteld: ten eerste van 6000 op 10,000, echter moeten dë laatste 4000 niet langer dan een half jaar van kracht zijn; ten tweede: van de Centr. Bank het maximum van 100.000 op 150,000 te stellen. Het eerste was nooozakelijk, het tweede niet. Beide punten werden bij acclamatie aangenomen. APRIL April, de tweede maand van de meteorologische lente, vormt in het algemeen den overgang tussen en het warme en het koudere getij (zomer- en winter halfjaar). Inderdaad kunnen in April nog Januari- temperaturen voorkomen, maar ook zijn er meest April-dagen met buitengewone warmte. In het najaar gaat het geleidelijker. Naarmate de middagzon lager staat, begint de temperatuur te da- ien. Dit versctujnsel duurt gewoonlijk van begin Sep tember (soms al vanaf half Augustus) tot November, en zoo is het dan zonder plotsche overgangen winter geworden. Er zijn landen, waar ook de lente gelei delijk komt. Maar hier vertoont de temperatuurscurve ieder jaar weer grillige krommingen, en zelfs om streeks midden Mei valt er nog een onverwachte in zinking waar te nemen. Overigens is April een goede maand. Er gaat bijna geen dag voorbij, of wij zien de zon, en al is gewoon lijk ook het aantal regendagen groot, de hoeveelheid regen, die er valt, is meest ultra-gering. Dit is ten deele het gevolg van het lage vochtigheidsgehalte van de lucht. Uit de zware zwarte luchten, die dreigen aan den diep-blauwen hemel, valt zelden meer dan een bui. De wind zit in den Noord-Westhoek. Alleen wan neer het barometrisch hoog van Zuid-West-Europa naar het- zuid-oosten trekt, begint de wind zich te ver- zuidelijken. Temperatuur en vochtigheid stijgen dan snel, we observeeren een koperlucht, en zoo kunnen zelfs April-warmte-onweders voorkomen. Dat zulke onweders het weer van den heelen zomer bederven, is natuurlijk een legende. KORTE BERICHTEN. Gistemamiddag heeft een 14-jarige jongen te Sliedrecht op de scheepswerf van den heer A. v. d. Graaf, zulk een slag van een vliegwiel tegen het hoofd gekregen, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Onder groote belangstelling is te Bergeu-op- Zoom opgericht eene afdeeling Vrijwillige Landstorm, waarvoor zich ongeveer 200 personen aanmeldden. Het Staatsblad No. 175 bevat een Kon. Besluit van den lsten dezer, waarbij de uitvoer van zachte gele en groene z. ep wordt verboden. Door bemiddeling van de Javasche Bank is door Indië, ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité weder 50,000 gestort. Het totaal der stortingen bedraagt thans 550.000. Op 26-jarigen leeftijd is, meldt de Ned., Woens dag na korte ongesteldheid overleden ds. J. J. Fiet, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Kedichem. Des avonds zou de overledene nog lidmaten bevestigen, doch daar hij zich ongesteld gevoelde, geschiedde dit niet, en om 9 uur reeds was hij ovérleden. Met de booten van de maatschappij Zeeland zijn gedurende de maand Maart vervoerd 7990 passagiers, tegen 11069 gedurende dezelfde maand van 1914. De Ned. Anti-Oorlograad heeft thans 724 aange sloten vereenigingen. --Te Vlaardingen is na een lezing van den heer Fiedeldy Dop een Middenstands-Credietbank opge richt. Staande de vergadering werd voor 15000 in aandeelen van 100 geteekend. In hooger beroep heeft gisteren voor de recht bank te Heerenveen terechtgestaan het zg.n. Staphor ster Boertje, wegens onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. Het O. M. vroeg veroordeeling tot twee maal een boete van 300 of tweemaal 25 dagen hecht. togen Sossohe Courant deelde ttiede, dat thans bij de betrokken autoriteiten ten den Bosch een schrij ven is ontvangen van den minister van bianeu- landsche zaken, meldende, dat zijn excellentie niet wenscht te bevorderen de goedkeuring van de Pro vinciale Noord-Brabantsche Electriciteitsmaat- schappij, maar dat hij hoopt, dat een promis tot 6tand komt tusschen provincie en gemeente. SI ADNIEUWS. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 2 April. (Ambtelijk). Tusschen Maas en Moezel hebben hevige artillerie-gevechten plaats. De infanterie-gevechten aan en in het Prêtre- woud1 worden voortgezet en duurden den gehee- ka nacht voort Ten Westen van het Prêtre-woud mislukte de Fransche aanval door ons vuur. in een tegen aanval brachten wij den vijand zware verliezen toe en wierpen hen in zijn oude positie terug. Slechts in het woud zitten de Franschen nog in 2 blokhuizen van onze voorste positie. De toestand aan het Oostelijk front is onveranderd. BOMBARDEERINC VAN AMbULANCE-STATIÜN. PETROGRAD, 2 April. (Officieel). Op 25 Mrt. wierp een Oostenrijksch vliegtuig twee bommen op liet ambulance-station te Volia-Rzendzenska, op 8 werst van Tarnow, ondanks de koode- Kruisvlag, die op de tenten woei en in het bizon der de vlag, die de bestemming van hospitaal aanwezen, duidelijk zichtbaar waren. Denzelfden dag bombardeerde een Duitsch vliegtuig het station üstrolenka, ondanks de zeer duidelijke kenteekenen van het Roode-Kruis. Twee hospitaal-treinen werden gebombardeerd, waarbij een daal >k: waggoas werd beschadigd en het hospitaal-personeel gewond. ENGELSCH STOOMSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. LISSABON, 2 April. Een Engelsch stoom schip is op 70 mijl afstand van Kaap Finisterre door de „U 28" in den grond geboord. Een an der Engelsch stoomschip heeft de bemanning van 36 leden te Lissabon aan wal gebracht. 3 TROLLERS GETORPILLEERD. NEWCASTLE, 2 April. De Duitsche onder zeeër U 10 heeft 3 Tene trailers in den grond ge boord. Verschillende personen worden vermist. DE FRANSCHE KAMER. PARIJS, 2 April. De Kamer heeft het wetsont werp aangenomen tot de oproeping der reserve lichting 1917. We minister van oorlog deelde mede, dat de ammunitievoorraad van het land met 600 pet. is vermeerderd en dat binnenkort een vermeerdering van 900 pet. zal zijn bereiki. Aan zware batterijen bezit men het zes-voud van het begin van den oorlog. NOORD-BRABANTSCHE ELECTRISCHE CENTRALE. 's-HERTOGENBOSCH, 2 April. De 's-Her- ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 30 Maart. (Vervolg). STROOPERIJ. A. D., kruidenier te Limmen, had op het einde van December en begin Januari in het Kraaienbosch al daar eenige takken gesprokkeld en medegenomen. Voor het Kantongerecht was bekl. hiervoor veroor deeld tot J 20 boete of 10 dagen hechtenis. Beklaagde was tegen dit vonnis in verzet gekomen, hij erkende het ten laste gelegde, doch verklaarde aan den eigenaar, den heer J. Noord te Egmond-Binnen, toestemming hiervoor gevraagd te hebben. Deze had eerst gezegd, dat dit moeielijk ging, aangezien een ander het toezicht hield, doch had tenslotte gezegd: „als er zooveel dood hout ligt, ga dan je gang maar". De opzichter vond het echter niet goed en maakte er werk van. De heer J. Noord verklaarde nimmer toe stemming aan beklaagde te hebben verleend. Getuige had het boscli niet gezien, doch van den opzichter vernomen, dat de aangerichte schade groot was. De Officier van Justitie oordeelde, dat het vonnis moest worden vernietigd, omdat het niet mocht berus ten op een briefje van getuige Noord, waarin deze verklaarde geen toestemming te hebben gegeven. Waar er veel in het bosch gestroopt werd, daar oordeelde Z.Ed.Achtb. dat beklaagde wel moest wor den veroordeeld op grond van strooperij, waaronder Z.Ed.Achtb. het smokkelen rangschikte. Eisch3 boete of 1 dag hechtenis. Mr. Leesberg, de verdediger, was van meening, dat het vonnis vernietigd moest worden, omdat de Kan tonrechter als onbevoegde zich had uitgesproken. Pleiter toonde aan, dat de veroordeeling op de dag vaarding moet berusten en niet op de procedure. Spr. oordeelde, dat de rechtbank op grond van art. 258 zelf het recht had om de zaak opnieuw af te doen, dat diefstal niet gebleken was, aangezien beklaagde in de meening verkeerde permissie te hebben gehad. Pleiter wees op de eenstemmigheid ten dien aanzien bij be- klaagde's verklaringen en voerde aan, dat deze dit bij het Kantongerecht niet kon aanvoeren, omdat hij daar niet kon uitspreken. Pleiter vond het te zwak om be klaagde op grond van de woorden van den heer Noord te veroordeelen. Waar men hier niet te doen had met het zich wederrechtelijk toeëigenen, vroeg pleiter vrijspraak. MISHANDELING. J. H„ visscher te Enkhuizen, was niet verschenen. BeKi. nad op 10 keur. te Lnknuizen in staat van dron- jteuscnap de orde verstoord, waardoor getuige 1J. straatman, agent van politie, hem wilde opbrengen, waarbij bekl. zich verzette en getuige bij den keel had gegrepen. De Officier eischte een veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf. VERBODEN VERVOER. A. B. v. L., koopman te Amsterdam, eveneens niet verschenen, had zich op 16 Februari schuldig gemaakt aan het uitvoeren van 120 briquetten, genaamd gloet- bouten, uit de stelling Amsterdam naar Akersloot. Getuige D. Venema, commies, destijds gedetacheerd te Akersloot, verklaarde 17 Febr. een motorschuit ge visiteerd te hebben en een krat met briquetten te heb ben ontdekt, waarom getuige den Rijksveldwachter v. Keulen waarschuwde. Het bewijs om deze de stelling uit te voeren ^atbrak. De Rijksveldwachter van Keu len verklaarde overeenkomstig het door den vorigen getuige verklaarde. Get. Zijdewind, schipper van den motorboot, ver klaarde op last van een bediende van bekl. de briquet ten vervoerd te hebben, geadresseerd aan C. Kuiper te Texel. Get. wist niet dat briquetten niet uitgevoerd mochten worden. Gedurende de mobilisatie vervoerde getuige geen meerdere briquetten. Steeds zorgt de ver zender voor het consent. De Officier van Justitie zeide steeds voor deze ge vallen dë schippers voorgebracht te hebben. Het be treft hier een administratieve overtreding van tijdelij- ken aard en daarom komt het Z.Ed. Achtb. voor, dat niet geëischt kan worden dat de schippers alles nakij ken. Waar bekl. per brief verklaarde gemeend te heb ben de briquetten te mogen verzenden, omdat ze geen brandstof zijn, en er op wees, dat hij geen last tot ver zending had gegeven, zette de ambtenaar uiteen, dat bekl. wei degelijk ais de verzender gehouden mag worden. Mocht de rechtbank termen vinden om op de ze gronden de bekl. niet te veroordeelen, dan behield Z.E.A. zich met het oog op het belang van de zaak voor om alsnog den schipper te dagvaarden. De eisch luidde 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. R., landarbeider te Grootebroek, had 18 Febru ari in het café van den heer P. Jonker te Grootebroek hoewel hij wist, dat deze hem niet in zijn lokaal wilde hebben, een glas bier besteld, hetgeen hem geweigerd werd, terwijl hij hem verzocht heen te gaan, waaraan hij niet haa voldaan. Getuige Jonker verklaarde wel te gelooven dat bekl, niet zoo was opgetreden indien Kok hem daartoe niet had medegenomen. De Officier van Justitie wees er op, dat bekl. In het dorp als een gluiper bekend staat. Z.E.A. zou het maximum van 6 maanden niet vragen, maar bij herha ling niet aarzelen dit te doen. De caféhouder moet rust in zijn huis hebben. Z.E.Achtb. eischte 3 maanden gevangenisstraf. Als laatste zaak volgde hierop een Kindenvetten- zaak. LEZINO DR. RUTGERS. Woensdagavond besprak in de bovenzaal van café „Central" dr. J. Rutgers, uit 's-Gravenrage, voor de plpaatselijke afdeeling van den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond het onderwerp: „Oorlog en Nieuw-Mal- thusianisme". Spreker wees er op, dat tegen het Nieuw-Malthusia- nisme wordt aangevoerd, dat hierdoor het vaderland van zijn beste krachten beroofd wordt, waardoor men den Staat en de samenleving ondermijnt. België echter was het dichtst bevolkte land en juist dit land werd totaal verwoest. Hoewel het Nieuw-Malthusianisme de laatste 10 ja ren sterk in België werkte, gaf dit land in dezen oor log toch blijk van de grootste energie. Ook Frankrijk legde de grootste energie aan den dag, terwijl men daar de geboorte had beperkt. Juist landen als Duitschland, Oostenrijk en Rus land, waar men dit niet deed, brachten de ellende die thans over de wereld gekomen is. Wij zien daardoor dat het ouderwetsche systeem dood en verderf brengt. In een pas voor den oorlog verschenen werk wijst von Bemhardi er dan ook op, dat de vredesbeweging de ziel van een volk vergiftigt. In den oorlog heet het, vindt een beschaafde natie haar grootste uiting van cultuur. In tijden van uitputting droomt men van vrede. Zonder oorlog krijgt men een ziekelijke ontwik keling. Door de sterke toename van bevolking moet een volk zich op straffe van ondergang uitbreiden. In dat systeem past dan ook de bewering, dat het beter is een ander te vertrappen, dan onder te gaan. Het Duitsche volk groeide met 1 millioen per jaar, dech de heerschera aldaar hadden het roekelooze volk noodig om hun slag te slaan. Al die begrippen drui- schen geheel in tegen alle rechtsbegrippen, die eischen dat ieder zich binnen zijn rechtssfeer houdt. Uitvoerig behandelde spreker de expansie-invloeden. Generaal von Bemhardi, spreker toonde dit uitvoerig aan, leverde het bewijs, onbekend te zijn met de wer ken van Darwin. De oorlog zooala wij die kennen, ontstond pas bij de geboorte van het privaatbezit, toen er voordeel in het rooven gelegen was. Thans in deze tijden is de oorlog een gevolg van kapitalistische oorzaken. De kern van de samenleving is „winst maken". Dit stre ven is nooit bevredigd, al zijn er nog zoo weinig men- sciien. Het concurrentie-principe moet dan ook plaats maken voor het streven naar het deelachtig worden van het gemeenschappelijk geluk, zooals dat geestelijk in het Christendom is neergelegd en door het socia lisme op economisch terrein is gebracht. Kropotkin toont dit aan in zijn werk „Wederkeerig dienstbe toon". Om in dit betere vaarwater te komen, mag men echter het kleine hulpmiddel van de bewuste regeling van het kinderaantal niet verwaarloozen. De misère kweek wanhoopsstrijders en deze kan men niet gebrui ken om iets gemeenschappelijks op te bouwen. Opvoe ding in den geest van menschwaardigheid is noodig. Het feit, dat men in de wereld nog zoo weinig gevor derd is, oordeelde spreker een gevolg van het feit, dat ieder geboren kind nog een slavenkind is, aangezien de vrouw nog steeds dë slavin is op verschillend ge bied. Het gezamenlijk geluk moet echter hét ideaal van allen worden. Door bescheidenheid in het kinderaan tal kan ieder ten goede medewerken. VOLKSZANGAVOND. De Volkszangavond, tegen gisteren door de Nat. Vereeniging voor den Volkszang in overleg met het comité voor Alkmaar in het „Gulden Vlies" belegd, heeft deels niet, deels wel aan de verwachtingen be antwoord. De opkomst toch was lang niet bevredigend te noemen, de zaai was voor iets minder dan dC helft bezet, maar degenen, die er waren, verkeerden reeds spoedig in de bekende stemming, welke de leider van zoo'n avond, in dit geval de heer Oostveen uit Amster dam, poogt te wekken. De heer A. Ohlen meende in zijn openingswoord de tegenwoordigheid van te weinig publiek hoofdza kelijk te moeten toeschrijven aan onbekendheid met de zaak. Het doel van de vereeniging is het Nederland- sche volk te leeren zingen en wel echt Hollandsche liederen. Daarvoor wenscht men ook hier te komen tot de oprichting van een afdeeling. De heer Oostveen, een enthousiast zanger, met een mooie, krachtige stem, die in mr. A. Loosjes, den se cretaris van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang een goed begeleider op de piano had, zong verschillende aardige liederen en het gelukte hem uit stekend de aanwezigen aan het zingen te krijgen. Een volle zaal zou natuurlijk het aangename van den avond niet weinig hebben verhoogd. Nu een vol genden keer zal de zaal wel vól loopen, want alge meen werd de wensch te kennen gegeven, dat nog vóór den zomer een tweeden Volkszangavond zou worden gehouden. Het doel, wanneer een afdeeling opgericht wordt, Is lederen winter één of meer zang avonden te organiseeren. NIEUWE ZAAK. De in Hoorn op dit gebied zeer bekende firma A. Spaander Co. opende Woensdagavond in het perceel Langestraat 8 haar nieuwe zaak in heerenkleeding naar maat en in heeren-modeartikelen. Waar deze firma alhier aan haar zaak als coupeur den heer P. A. Koot verbond, daar staat ongetwijfeld vast, dat deze firma in staat is aan de hoogste eischen op haar gebied te voldoen. Wie dit perceel vroeger kende, staat verbaasd over de inwendige verandering daarin aangebracht. Den heer Oudt, die dit tot stand bracht, komt hiervoor alle lof toe, evenals den heer Bruin, die als schilder het geheel zulk een mooi aanzien gaf. De zaak maakt dan ook een rustigen aangenamen indruk. Gelijk te begrijpen valt, ontbrak het den firma dien avond niet aan belangstelling de keurige bloem stukken waren hiervan mede een bewijs. ALKMAARSCH BIOSCOöP-THéATER. Gedurende de Paaschweek zal in bovengenoemd bioscoop-théater worden geprojecteerd „De Ellendi- gen", naar het beroemde werk van Victor Hugo. Men deelt ons mede, dat het meesterwerk van Victor Hugo nu een meesterwerk op cinematographisch ge bied is geworden. Al het meesleepende, de groote ontroering, die men bij het lezen van dit grootsche werk ondervond, worden hier weer bij de vertooning nogmaals gevoeld. En zij, die nog niet in de gelegen heid waren dit werk te lezen, zullen bij de vertoo ning er van des ondanks onder de machtigen indruk komen van de gaven van dezen ongeëvenaarden Fran schen meester, die een der eerste plaatsen inneemt der Fransche literatuur. „NOVUM". De directie van bioscoop „Novum" verzoekt ons te melden, dat in haar théater als hoofdnummer loopt: „De wraak eener Pierrot" en dat extra is geëngageerd een bekwaam explicateur, zoodat alle nummers zullen worden uitgelegd. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal alhier bezocht door 1072 mannen en 140 vrouwen, to taal 1212 tegen 680 mannen en 103 vrouwen, totaal 783 in Maart 1914. Het aantal bezoeken der militai ren in de vorenstaande getallen niet meegerekend bedroeg 538. Uitgeleend werden aan de leden der leeszaal 62? boeken tegen 98 in Maart 1914, aan Nuislezers 444 boeken. NED. HERV. GEMEENTE. Ds. Verwaal hoopt op den eersten Paaschdag niet in de Groote Kerk, maarin de Kapelkerk om 6 uur op te treden. PREDIKBEURTEN. Ie PAASCHDAO. öroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Vinke, doopsbediening. Avond 6 uur, Ds. Verwaal.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2