DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het rtt oorlogsterrein, Van bet zuidelijk oorlogster» Luxe Automobielen A A o O o ar 1 o» g?. Adres JAC. MET, Alkmaar. iionderd en zeventiende Jaargang. 1915 ptr 3 itwSsa (180. t p. post II fldwtentiepriis 10 ct. p. regel, groots letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIIIs. COSTERSZ00K, Veordam CD. Telelnoanr. 3. ZATIBDAO 3 APRIL. Ter zee. In do koloniën. ENGELAND. BELGIE. NEDERLAND. ^{T> DU umnmer bestaat 3 uit bladen. ALKMAAR, 3 April. Op het Westelijk oorlogstooneel valt er alweer geen wijziging van eenige beteekenis in de stellingen te vermelden. tiet laatste Fransche communiqué zegt, dat er op het geheele front niets belangrijks is gebeurd. De En- gelsche „ooggetuige" bij het Fransche leger geeft verschillende mededeelingen. Hij verklaart naar aan leiding van het offensief der Franschen in Noord- Champagne, dat in een maand tijds de Duitschers een versterkt gebied verloren hebben, hetwelk gedurende vijf maanden bezet en versterkt werd, dat de reserves der Duitschers goeddeels opgebruikt zijn, dat zij ook groot gebrek aan munitie hebben. Bewezen is, dat het Duitsche front doorbroken kan worden. In Champag ne zoowel als in Neuve Chapelle ondervonden de Franschen slechts zwakken tegenstand van de zwaar beproefde Duitsche troepen. Uit de omstandigheid, dat het in het front geslagen gat telkens weder gesloten kon worden, voordat de Franschen er hun voordeel mee hadden gedaan, mag niet worden afgeleid, dat het steeds het geval zal zijn, meent de ooggetuige. Het bewustzijn, dat men door de linies kon slaan is van buitengewoon grooten invloed geweest op de troe pen der verbondenen. Gebleken is verder, dat een ern stige aanval op het ééne punt van invloed is op de plannen der Duitschers en hun strijdvaardigheid op een ander punt. De aanval bij Neuve Chapelle vernie tigde de kansen op 'n groot succes der Duitschers bij St. Eloi, de aanvallen der Franschen bij Perthes steun den den aanval der Engelschen bij Neuve Chapelle en beide hielpen de Russen weder om het offensief der Duitschers in het Oosten te weerstaan. Daaraan dient gedacht, wanneer bij het zien van de verliezenlijst zich de vraag opdringt. „Was het wel de moeite waard?" meent de ooggetuige. Hij trekt nuttige les sen uit de operaties van den laatsten tijd. Maar uit vroegere oorlogen zijn er ook nog wel nuttige lessen gewaard gebleven. Zoo bijv. dat men in den oorlog zichzelf niet overschatten, maar zijn tegenstander nog veel minder onderschatten moet. Houdt men de laatste dagen aan de zijde der verbondenen met dezen eenvou- digen regel wel voldoende rekening? Men zendt voortdurend maar optimistische beschouwingen de wereld in, zoowel uit Engelsche als Fransche bron. Nu is dat volkomen begrijpelijk als dit optimisme ge rechtvaardigd is. Maar is dit niet het geval, dan wekt zulk een houding slechts verwachtingen op, die niet vervuld kunnen worden en is het eind-gevolg tenslotte teleurstelling. En voorzoover men de feiten beoor- deelen kan, is men wel geneigd den „ooggetuige" van oppervlakkigheid en overdrijving niet vrij te pleiten. De redeneering, dat het in het front geslagen gat geen voordeden heeft gebracht, doch dit niet steeds het ge val behoeft te zijn, is er bijv. een om er een op toe te geven Evenals destijds door de Duitschers ten aanzien van Soissons, wordt er thans door de verbondenen veel te veel ophef gemaakt van de overwinning bij Neuve Chapelle, waarvoor de teekenende uitdrukking „lichte siddering van het front" is gevonden. Dergelij ke overwinningen blijken niet vee! te beteekenen en zij zijn een losse bodem voor hoopvolle conclusies! Van het Oostelijk terrein, waaromtrent een Engelsch blad reeds gisteren berichtte, dat tusschen Njemen en de Pruisische grens de Russen vooruitgingen, deelt het Russische stafbericht mede, dat den 31sten ten Westen van de Njemen een belangrijke overwinning werd behaald en dat de Duitschers ten Westen van Simno, vermoedelijk langs de spoorlijn, snel terug trekken en hardnekkig achtervolgd worden. Het Duit sche communiqué maakt hiervan geen melding, doch volstaat met de algemeene opmerking, dat aan het Oosterfront de toestand ongewijzigd is. Een later Russisch communiqué bevestigt de over winning en maakt ook melding van winst in de Kar- pathen, waar de strijd bijzonder bar schijnt te zijn. Te Saloniki heeft de Fransche generaal Pau nog eens verzekerd, dat de verbonden mogendheden zullen overwinnen, „maar de oorlog zal lang duren", voegde hij er aan toe. De reeks van getorpilleerde booten neemt steeds toe. Ter hoogte van Beachy Head is het Britsche stoom schip „Seven Seas" (metend 1200 ton, gebouwd in 1888) getorpilleerd, naar Reuter meldt zonder vooraf gaande waarschuwing. Van de 18 personen der be manning zijn er 11 verdronken. De „U 10" een der oudere onderzeeërs boorde 3 Engelsche trawlers waarvan de bemanningen gered werden, in den grond. Te voren had de „U 10" ter hoogte van Doggersbank de Noorsche bark „Nord" aangehouden, de beman ning werd een uur tijd gelaten om het schip, dat ver nietigd zou worden wijl het contrabande aan boord had, te verlaten, terwijl de onderzeeër het Noorsche schip „Unita" waarschuwde, om de opvarenden aan boord te nemen. Bij het afscheid zeide de „^'-com mandant: „Thans ga ik naar de Engelsche kust om daar een beetje onder de schepen te werken" gelijk boven gezegd, vernielde hij drie trawlers. De „Nord" werd in brand gestoken vermoed wordt, dat het oude schip geen torpedo waard geacht werd. Op 24 mijlen afstands van Spurn (gelegen aan den mond van den Humber, waaraan Huil ligt) is het stoom schip „Schieland" van de scheepvaart- en steenkolen- maatschappij te Rotterdam, Donderdag in de lucht ge vlogen. Een der zeelieden werd in stukken geslagen, hoeveel van de bemanning, welke 16 koppen telde, zijn omgekomen, staat nog niet vast. Een Turksch communiqué zegt, dat een Engelsche kruiser tot tweemaal toe getracht heeft aan de Darda- nellen troepen te landen, hetgeen beide malen verhin derd werd. Het schijnt echter een actie van geen be teekenis te betreffen. De groote actie is blijkbaar uit gesteld. De gep. kapitein ter zee L. Persius schrijft in het Ta- geblatt hierover: De schrijver is van meening, dat de vice-admiraal Carden blijkbaar zonder te voren overlegd plan, schijnbaar in het wilde weg versterkingen onder vuur genomen heeft, waaraan wegens het bezigen van te geringe middelen slechts weinig schade toegebracht kon worden en dat zinloos menschen en schepen geof ferd werden. Hoe sterk de Dardanellen-versterkingen zijn, kon Engeland weten, daar admiraal Limpus tot aan de oorlogsverklaring van Turkije de Turksche vloot com mandeerde. Vertrouwde men uitsluitend op de vèr- dragende kanonnen der Dreadnoughts? Lette men niet op het mijnengevaar? Was de oude leer vergeten, dat eenigermate modem toegeruste kustversterkingen nau welijks alleen door schepen tot zwijgen kunnen wor den gebracht, doch dat ook landtroepen daarbij be hulpzaam moeten zijn? Maar ook, zoo gaat de schrij ver voort, heeft men teleurstelling ondervonden ten aanzien van de geweldige uitwerking der vèrdragende kanonnen. Een groote uitwerking mag worden ver wacht, wanneer de vrije zee ter beschikking is, niet echter, wanneer het vaarwater nauw en bochtig is. Denkt men er verder niet aan, dat de monsterkanonnen slechts een zeer beperkten levensduur hebben? De „Queen Elizabeth" bezit acht 38,1 c.M. kanonnen, elke loop kan zeker niet meer dan 100 schoten verdragen, zoodat er 800 maal geschoten kan worden en het schip dan, ook al zijn er reserveloopen aanwezig, voor geruimen tijd geen dienst kan doen. Bij de groote mu nitie-verspilling in dezen oorlog kan één schip be lachelijk weinig uitrichten. „Welk doel beoogen mijnen-opruimers in een water, waarin voortdurend een sterke stroom is?" vraagt de heer Persius verder. Vaste mijnen kunnen ze 'snachts opruimen, maar tegen „drijvende mijnen" kunnen ze niets uitrichten Het is niet uitgemaakt of de verongelukte slagsche pen op mijnen zijn gestooten, dan wel door kanonnen zijn getroffen. Misschien waren het wel torpedo's, die de schepen tot zinken brachten, want het moge niet bekend zijn, of Turkije onderzeeërs in actie heeft, tor pedo's kunnen ook worden gelanceerd uit batterijen, welke in de Dardanellen uitnemend te gebruiken zijn. De doorvaart zal niet gemakkelijk zijn en in de zee van Marmora duiken nieuwe gevaren op. De voorge nomen taak is niet te volbrengen door een paar sche pen. Alles, wat tot dusverre aan personeel, materiaal, aan officieren en matrozen, aan schepen en munitie is geofferd, is volgens den schrijver te vergeefs in het water geworpen. De Turken, zoo luidt de slotsom van het artikel, behoeven voorloopig niet bezorgd te zijn. Ook niet, wanneer generaal d'Amade met zijn 30.000 man op rukt Men moet niet ongegrond optimisme aanwak keren Niets is onmogelijk. Dus mag ook niet worden beweerd', dat de verbondenen nooit Konstantinopel zullen binnen trekken. Maar dit mag men wel zeggen, wanneer zij niet met heel andere krachten voor den dag komen, zal het wel uitgesloten zijn. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Op verschillende punten van het front hebben artil lerie-gevechten plaats gehad. Door middel van mijnen vernielden de Franschen bij Dompierre ten zuidwesten van Péronne een groot aan tal loopgraven. In Argonne zijn bij Bagatelle de aanvallen der Duitschers tot staan gebracht. In Woëvre ten westen van het Le Prêtrebosch bezet ten de Franschen Feyenhaye en handhaafden zich daar ondanks talrijke tegenaanvallen. Fransche en Belgische vliegers hebben een dertigtal bommen geworpen op het vliegkamp te Handsoem ten zuiden van Dixmuiden. De vlieger-luitenant Garros schoot met een mitrail leuse een vliegmachine naar beneden in de buurt van de Aisne, een andere Duitsche vlieger werd door den vlieger Navarre met geweerschoten naar beneden ge haald. Ten oosten van Lunéville, waar volgens een on juiste mededeeling van het Duitsche legerbericht van 1 April de Franschen gevoelige verliezen zouden heb ben geleden bij een voorpostengevecht, is, zooals het Fransche communiqué gisteren vermeldde, 'n Beiersch bataljon teruggeslagen, dat tal van gesneuvelden op het veld achterliet. De verliezen der Franschen waren slechts zeer gering. Dit gevecht werd geleverd in de buurt van Parroy op grooten astand van Lunéville, dat geheel en al buiten de voorposten-zóne ligt. Officieel werd gisteren uit het groote Duitsche hoodkwartier gemeld: Tusschen de Maas en den Moe zel hevige artillerie-gevechten. Infanterie-gevechten in en aan den rand van het Prêtre-bosch werden voortge zet en duurden den geheelen nacht door. Ten westen van het bosch werd de Fransche aanval in ons vuur gebroken. In een tegenaanval brachten wij den vijand zware verliezen toe en wierpen hem in zijn oude stel lingen temg. In het bosch bevinden de Franschen zich nog slechts in twee blokhuizen van onze voorgescho- ven stellingen. VLIEGERS BOVEN MüLLHEIM EN NEUENBERG. Gisteravond half zes verscheen een vlieger boven Müllheim, meldt een Wolff-bericht. Hij wierp een bom die slechts geringe schade aan een huis toebracht. Boven Neuenberg (aan den Rijn) verscheen te ze ven uur een vlieger, die drie bommen wierp, welke onbeteekenende schade aanrichtten. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische staf meldde gisterenAan het front ten westen van de Njemen behaalden wij op 31 Maart wezenlijk succes op de Duitschers. In de streek van Krasna ten westen van Simno aanvaardde de vijand een snelle terugtocht, onder krachtigen druk van onze troepen. In de Karpathen werd ons offensief voortgezet met belangrijke resultaten. Op 30 Maart bereikten we het gebied van Volia Michova en Loetoviska. In de streek van Volia Michova beklauterden onze troepen tot de heupen in de sneeuw wadend de berghellingen tot bij na aan den top en een hevige strijd werd gevoerd in ae bosschen die met prikkeldraadversperringen werden beschermd. Voet voor voet werden de Oostenrijkers uit hun loopgraven verdreven en onze troepen maakten zich meester van een reeks versterkte hoogten in de Beskiden. In de richting van Loetoviska werden de Oostenrij kers eveneens ondanks hun hevige vuur en ondanks den diepen sneeuw verdreven uit hun posities ten westen van Nasiesne en ten zuidwesten van Dwermikof. Wij namen in de Karpathen meer dan 80 officieren en 5600 man gevangen en vermeesterden vier kanon nen en veertien mitrailleurs. In de richting van Tsjotine werden verschillende Oostemrijksche bataljons die een versterkte positie bij de dorpen Scilowey en Malmoy innamen, op 30 Maart omsingeld en gedeeltelijk vernietigd. Vijftienhonderd man werden gevangen genomen. Het Oostenrijksche communiqué meldde gisterenIn de Oost-Beskiden is het in het algemeen rustig, daar alle aanvallen, die de Russen in de laatste dagen heb ben gedaan, bloedig werden afgeslagen. In de oostelijke sectoren van het Karpathenfronit, waar sterke Russische afdeelingen een aanval hebben gedaan, wordt gestreden. Aan de rijksgrens tusschen de Proeth en den Dn jes ter sloegen onze troepen 'n aanval van een overmachti ge Russische legermacht af. In tien tot vijftien gelede ren achter elkander deed de vijand in den loop van den dag een aanval aan het slagfront. Met zware ver liezen werd de vijand overal afgeslagen; zijn wijken voor de zuidelijkste afdeeling had veel van een vlucht. In Polen en West-Galicië is -de toestand onveran derd gebleven. Een nachtelijke aanval van de Russen aan de Bene- den-Nida mislukte tengevolge van het krachtdadig vuur onzer troepen. IN DEN KAUKASUS. De staf van het Russische Kaukasus-leger berichit: In de grensstreek werd een herhaalde poging van die Turken om langs den rechteroever van de Arkhave te trekken verijdeld. Aan de andere fronten geen ver andering. DE „SEVEN SEAS" IN DEN GROND GEBOORD. Reuter meldt uit Londen, dat de Britsche stoomboot „Seven Seas", 1194 tonnen groot, zonder waarschu wing bij Beachy Head in den grond is geboord door een Duitschen Onderzeeër. Het schip zonk in drie mi nuten. Elf van de achttien leden der bemanning ver dronken. DRIE TRAWLERS VERNIELD. Een Reuter-bericht meldt uit Londen: Drie Engel sche trawlers zijn door den onderzeeër „U 10" gister ochtend op 40 mijlen afstands van Shields in den grond geboord. De bemanningen zijn gered. VLIEGAANVAL OP EEN STOOMSCHIP. De kapitein van de Engelsche stoomboot „Staffa", van Rotterdam, die gisteren te Leith aankwam, rappor teerde: Toen in den ochtend van 30 Maart het schip de Engelsche kust bereikte, wierp een Duitsche vlie ger een bom, die op vijftien voet afstand in zee viel. De stoomboot „Hendry" schoot een signaal-vuurpijl af, die ontplofte vlak bij den vlieger. Deze zag zich genoodzaakt te vluchten, meldt Reuter uit Londen. IN DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA. Reuter meldt, dat de Unietroepen in Damaraland het belangrijke punt Aus bezetten. Het bericht zegt, dat deze bezetting van grooten invloed zal zijn op het verder verloop van den veldtocht. Aus ligt n.l. aan het einde van een uitgestrektheid woestijn op 90 mijlen afstands van Lüderitz en het le- TE HUUR, tegen zeer billijk tarief. Telefoon 572. ger van Sir Duncan Mackenzie zal nu veel vrijer kun nen opereeren dan tot dusverre, daar het in zijn be wegingen niet meer verhinderd wordt door de volsla gen afwezigheid van water, dat den opmarsch zoozeer Heeft belemmerd. Aus was door de Duitschers krachtig versterkt en zij hadden maatregelen genomen om hardnekkige te genstand te bieden. Zij waren echter genoodzaakt de plaats te ontruimen, daar de strijdmacht van de Unie hunne flanken en terugtochtslinie bedreigde. Men ver moedt, dat de I^uitschers thans het gebied der opera ties zullen beperken. DE GEVANGEN BEMANNINGEN DER DUITSCHE ONDERZEEëRS. In antwoord op een kennisgeving van den Ameri- kaanschen ambassadeur over de behandeling van de gevangen genomen bemanning van Duitsche onder zeeërs, verklaarde minister Grey: „De geredde officieren en manschappen van de U 9 en U 12 zijn gedetineerd in de marine-kazernes ten einde hen gescheiden te houden van andere krijgsge vangenen. Zij worden menschlievend behandeld, heb ben gelegenheid voor lichaamsoefening, krijgen Duit sche boeken ter lezing, behoeven geen gedwongen ar beid te verrichten en worden beter gevoed en gekleed dan de Engelsche gevangenen van denzelfden graad, die thans in Diiitschland zijn. Daar echter de bemanningen dezer onderzeeërs, voor zij gered werden, onschuldige Engelsche en neu trale handelsschepen in den grond boorden en non combattanten doodden, worden zij niet als eervolle tegenstanders beschouwd, maar als personen, die op last van hunne regeering daden verrichtten, die in- druischten tegen het volkenrecht en de menschlievend- heid." De Engelsche regeering wilde tevens te dezer gele genheid ter kennis van de regeering der Vereenigde Staten brengen, dat tijdens den tegenwoordigen oor log meer dan 1000 officieren en manschappen uit zee gered zijn, dikwijls met gevaar voor de redders en vaak ten nadeele van de vloot-operaties der Engel schen. Geen enkel officier of matroos van de Engel sche vloot is echter tot dusverre door de Duitschers gered. DE BISMARCK-HERDENKING. In de vergaderzaal der Kamer in het parlementsge bouw te Brussel werd in tegenwoordigheid van den Duitschen gouverneur-generaal, officieren, beambten het Bismarckfeest gevierd. Ook de Duitsche scholen te Antwerpen en Brussel vierden den Bismarck-gedenkdag. KORTE BERICHTEN. De Amerikaaesche gezant te Londen Page rappor teerde dat een voorloopig verhoor aan de overlevendien der „Falaba" als resultaat heeft gegeven, dat de Ame rikaan Thrasher is verdronken. Te Berlijn is men er in geslaagd een methode te vinden om gist in groote massa's te produceeren als voedlereiwit, uitsluitend uit suiker en zwavelzure am moniak. De methode kan dadelijk door elke luchtgist- fabriek worden toegepast en is van buitengewoon groot belang: De Duitsche hulpkruiser Eitel Friedrich, die in de Amerikaansche haven Newport News was binoenge- loopen en er herstellingen heeft ondergaan, is Woens- djagavond begonnen kolen te laden. Kapitein Thie- richsen wil het er op wagen, door het cordon van En gelsche oorlogsschepen heen te komen. De landraden in Duitschland publiceeren bekend'- makingen tot onteigening van de varkens. Alle var kens, wel niet vóór 4 April vrijwillig verkocht zijn om te worden geslacht, zullen door de landraden in beslag worden genomen en onteigend, verneemt de N. R. Crt. Te Milaan hebben voor- en tegenstanders van Ita- lië's deelneming aan den oorlog weer eens geklopt, bij gelegenheid van een betooging der voorstanders ter eere van de Garibaldi's, waarbij meer dan 100 perso nen gewond werden. ROGGE. Aan de Pr. Gron. Ct. wordt meegedeeld, dat de hee- ren jhr. mr. dr. van Beresteijn, burgemeester van Veendam, en R. P. Haan te Groningen, leden der zoo genaamde rogge-commissie, in verband met een ver schil van meening met den burgemeester van Oude- Pekela, bij dezen in opdracht van den minister van landbouw, Maandag j.l. 2500 H.L. rogge in beslag hebben doen nemen door den kapitein der marechaus see, den heer Alma. Deze beslagneming leidde er toe, dat de marechaus see nog bij een aantal landbouwers een onderzoek In stelde met dit resultaat, dat bij vele landbouwers een aanzienlijke partij achtergehouden rogge in beslag ge nomen is. GEEN VERANDERING IN DE DUITSCH NEDERLANDSCHE BETREKKINGEN. De Hoefijzercorrespondent van het Hbld. schrijft: In Duitsche zindhedd hoogte zijn, mann dezelfde politiek als zijn voorganger zal volgen en er naar zal streven om de goede en vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Duitschland1 en Nederland te handhaven. Het samentreffen in één week tijds van COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1