Van liet westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterrein. Telegrammen van heden. TER ZEE. Nederland. de bekende vijf voorvallen ter zee Is volgens mijn zegs man, aan wïens gezag in deze niet valt te twijfelen, uitsluitend een ongelukkig toevallig gevolg van de ver scherping dei' Duitsche actie ter zee en is tn geen ge- va! uit te leggen als een teekes van koerswijziging jegens Nederland DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE TE VALJEVO. Het „Deutsche Volksblatt" te Weenen publiceert aan- teekeningen van den onderwijzer Fraunhofer aldaar die te Valjevo krijgsgevangen is en daar met een ande ren onderwijzer werkzaam is bij missie van het Neder- landsche Roode Kruis. Beiden hebben niets dan lof voor de missie. Zij tracht, zooals Fraunhofer mededeelt, al het mogelijke te doen om het lot der Oostenrijksche krijgsgevangenen te verbeteren en dragelijk te maken. De chef dir. Van Tienhoven deed vooral zeer veel voor de Weensche krijgsgevangenen en mag daarvoor aanspraak maken op hun innige dankbaarheid." KON. NAT. STEUNCOMITé. Van 21 tot en met 27 Maart is Ingekomen een be drag van 47054,86, makende met de bedragen der vorige lijsten 1926097,88%. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. AAN DEN STRIJKSTOK BLIJVEN HANOEN. Zooals men weet werd de Indische leening voltee- kend tegen een koers 97 die een drietal percenten be neden den koers van uitgiften van de staatsleening bleef. Uit een antwoord van den minister van koloniën op vragen van het Kamerlid van Vuuren Is nu geble ken, dat de heele Indische leening van 62 millioen, op het oogenblik, dat de publieke inschrijving werd geopend, reeds was geplaatst tegen den koers van 95 en zoo merkt de N. R. Crt. op, alle patriottische propaganda heeft direct slechts gediend, om het con sortium, dat de leening tegen dien koers had opgeno men, daar onmiddellijk weer met een anderhalf percent winst een half percent werd voor provisie aan com missionairs enz. gereserveerd van af te helpen Ziedaar, aldus de N. R. Crt. de werking van ver schillende geenszins „resolutoire" fk= ontbindende), maar integendeel zeer conserveerende condities, waar op die* minister van koloniën in de vergadering der Tweede Kamer van 2 Maart eane toespeling gemaakt heeft. Vermoedelijk zal toen echter wel niemand de mogelijkheid van het gebeurde achter 's ministers ge heimzinnige woorden hebben gezocht. De heer Bo gaard! had gevraagd, of het waar was, dat „de leening reeds was genomen"hij had ook gevraagd), of „de re geering zich verzekerd had van den steun van een con sortium van bankiers, die zich voorloopig verbonden hadden tegen een vasten koers garant te wezen van de ze leening?" „Dit is niet het geval" antwoordde de minister. „Ik heb mij met verschillende personen, voor aanstaande op financieel gebied, in relatie gesteld; verschillende afspraken zijn gemaakt, maar daarbij zijn steeds verschillende resolutoire condities gemaakt. Zekerheid is er dus niet, dat de geheele (de N! R. Crt. spatieert) leening van 62% millioen zal worden geno men." Én iets later: „deze leening is niet gegaran deerd; er is geen consortium hetwelk de geheele leening overneemt." Verder deelde de minister nog mede, dat het voor hem de quaestie geweest was, eene leening tot stand te brengen, waarvan de emissie-koers den pari- koers zou naderen. Uit 's Min's. antwoord aan den heer van Vuure blijkt nu dat er met eene „groep bankiers" (Nederlandsche Handel-Maatschappij, Nederlandsch-Indische Han delsbank, Neder landsch-Indische Escompto Maat schappij) (die dan geeü consortium mogen heetenl) „afspraken" gemaakt waren; dat „die groep" zich „verbonden" had, resolutoirlijk of te wel „onder voor behoud" „een deel" der leening te nemen tot den koers van 95 pet. d. i. dus niet minder dan 5 pet. be neden den pari-koers terwijl was „overeengeko men", dat de koers van uitgifte aan het publiek zou zijn 97 pet. nog 3 pot. beneden dien pari-koers dat die groep tevens zich „het recht bedongen" had, ook het andere deel van de leening tegen den koers 95 te nemen, „ten inde de uitgiften voor eigen rekening te doen geschieden". „De groep" heeft van dit recht gebruik gemaakt. En zoo is dus voor „de groep", met inbegrip van de provisie aan commissieonairs enz één en een kwart miljoen aan den strijkstok blijven hangen. Dit zijn de feiten, waarover menigeen zonder twijfel verbaasd zal staan, schrijft de N. R. Crt. Nadere in lichtingen omtrent de „afspraken" met de „resolutoire condities" en het „voorbehoud" van „de groep", ten einde deze zaak ten volle te kunnen beoordeelen, lijken noodzakelijk. Zooals de zaak nu voor ons ligt, maakt het den indruk, dat er bij de uitgifte van deze leening eenigen zeer gemoedelijk bij den neus zijn genomen. Het is niet zonder belang, te weten te komen, wie de ongelukkigen zijn. Tot zuivere beoordeeling van de wijze, waarop deze eerste Indische leening ondergebracht is, zijn volledige inlichtingen meer dan gewenscht. De leening is schit terend geslaagd, en het vertrouwen van het publiek in de toekomst van Indië blijft een verheugend teeken maar de medal je blijkt eene keerzijde te hebben, die men nu, na de summiere inlichtingen van den minister óók zou wenschen te zien. In deze zaak schijnt, al thans bij de emitteereude groep, toch niet alleen koloni- aal-patriottiame aan het woord te zijn geweest. ZICH AAN BOORD VERSTOPT. Te IJlmuideu is aangekomen het stoomschip „Dord recht" van Zuid-Afrika. Aan boord bevonden zich twee stow-aways, die te Las Palmas ongemerkt op het schip waren gekomen. De een heeft opgegeven een Zweed te zijn, de ander een Hollander, geboren te Groningen. Vermoed wordt dat het Duitsche vluchtelingen zijn. Zij zullen door de politie te Amsterdam van boord worden gehaald. WAT EEN VROUW VERDIENEN KAN. (Niet van onze gewone medewerkster). In de groote Amsterdamsche dagbladen komen ge regeld advertenties voor van ongeveer den volgenden inhoud Stenotypiste in de moderne talen, ook gediplomeerd in het Boekhouden en in de Spaansche Handelscor respondentie, wenscht zich te verbeteren. Te genwoordig salaris 1800. Tegenwoordige woordige werktijd1 33 uur per week. Br. fr. verhouding moet 4 5 zijn bij het vrouwelijk en mannelijk kantoor-nersoneel zijn de verschillen enorm. Een boekhouder, verbonden aan een tamelijk groote j handelsfirma, wordt onder de wapenen geroepen. De man verdient 2400-—. De firma benoemt een tijde lijke boekhoudster, die geheel ia zijn plaats treedt, en die, naar de directeur zelf zegt, veel harder en accura- ter werkt, maar die, naar hij schertsend opmerkt, niet geschikt is, om eens over de zaken mee te „kletsen." Haar salaris is35.per maand. Dit is een voorbeeld. Ik weet er tientallen. Is het niet treurig. Een enquette zou mi. hier zeer noodzake lijk zijn. In Amsterdam wordt het verhoudingstal tusschen vrouwelijk en mannelijk kantoor-personeel van dezelfde ontwikkeling en dezelfde routine geschat op 1 3 Enik wil geenszins beweren, dat de tractementen van het mannelijk kantoorpersoneel zoo hoog zijn. Waarom het verschil? Meent ge, dat het „aan bod" zoo groot is? O een sprake van. Er loopen meer ontwikkelde fcantoor-heeren dan ontwikkelde kantoor- dames zonder werk. Het is slechts sleur i Die advertenties vallen De patroons vragen zich af, of zij hun stenotypiste in de moderne talen niet te laag salarieeren, en zij schudden hun hoofd over zoo'n ondankbaar meiske, dat zich verbeteren wil. En inmiddels zijn er tal van kantoor-juff rouwen, die zich beklagen, en die jaloersch zijn op de anonyme collega. Ben ik goed ingelicht en ik geloof, dat dit inder daad het geval is dan hebben wij hier niet met een heusche kantoor-juffrouw te doen, die van bentekking wil veranderen, maar met een soort geheime actie maar die uitdrukking is eigenlijk veel te erg van een clubje jonge dames, die er niet veel voor voelen lid van een vakvereeniging te worden, maar die beproeven willen, op deze wijs de loonstandaard van het goed geschoolde vrouwelijke kantoorpersoneel te verhoogen. Ik voor mij vind het middel nogal bedenkelijk, maar toch hoop ik, dat het clubje er succes mee zal hebben. Want inderdaad, is het verschil van salaris tusschen onderwijzeres en onderwijzer, leerares en leeraar, amb tenares en ambtenaar in den regel klein de juiste STEENKOLEN VOOR HET STOOMTRAWLERS- BEDRIJF. Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. Crt. De besprekingen van de commissie uit de readers met de leden van het Kolenbureau om te geraken tot ver laging van den gestelden contractprijs, hebben niet tot het door de reederijen verlangde resultaat geleid. De contractprijs bleef gehandhaafd, en de reederijen heb ben besloten, de schepen op te leggen. Heden is daar van den minister van landbouw, nijverheid en handel telegrafisch kennist gegeven. De gestelde contractprijzen, geldig van 1 April tot en met 30 September e.k., zijn 12.65 voor de Duit sche en 15.65 voor de Éngelsche kolen, franco langs rij van het schip. Men is verplicht, voor drievierde Duitsche en voor één-vierde Éngelsche kolen te nemen, naar verkiezing, al of niet gemengd, zoodat de ton steenkolen kómt op j 13.40 franco langs zijde, terwijl voor bunkeren bovendien het vaste tarief van 0.40 per ton verschuldigd is. De contractprijzen in vooraf gaande jaren waren: 1909—1910 8.15, 19101911 7.65, 1911—1912 7.65, 1912—1913 7.95, 1913 —1914 9.85 en 1914 tot 1 April 1915 8.75, alles zonder bunkergeldi. De thans gestelde contractprijs is dius 4.65 per ton hooger dan in het afgeloopen con tractjaar. Waar het kolenverbruik van de stoomtrawlers per jaar op ruim 250,000 ton berekend wordt, zou de ver- j noogde kolenprijs dus een extra belasting van ruim 580,000 over het komende halfjaar op het bedrijf leg gen. Van reedlerszijde wordt beweerd, dat reeds bij normale kolenprijzen het stoomtrawlersbedrijf in de zomermaanden niet loonend is, en dat het dezen extra druk onmogelijk dragen kan. Het dagelijksch bestuur der gemeente heeft telegra fisch aan den minister van landbouw, nijverheid en handel verzocht, allen invloed aan te wenden om de gemeente zoo mogelijk voor de ramp van het stopzetten van het stoomtrawlersbedrijf te behoeden. Men deelt intusschen mede, dat men in regee- ringskringen, de meening niet deelt dat een verhoogde kolenprijs dwingt tof het stop zetten van het bedrijf. EEN DERDE STOOMPONT TE VELSEN. Men seint ons Wfj vernemen uit zeer goode bron, dat zoo spoe dig mogelijk een derde Stoompont. over het Noord zeekanaal te Velseu in de vaart gebracht'zal worden. Deze zal dienen voor voetgangersfietsen en auto mobielen, echter znlien de trams hiermede niet over gezet worden. UIT SCHERMERHORN. Tot Hoofdingelana van het Heemraadschap „Mij zen" zijn bij de op 1 dezer gehouden verkiezing geko zen de heeren J. Krul en N. F. Helder. Uil UUDKARSPEL. In de vergadering van hes bestuur en t lootdingelan- ueu vau den polder üeestmer-Ambacüt (uosterüijK eu moitngeerseuj is uenuenm lot liu vau net bestuur in ue plaats van aen oveiieaen neer ij. biuijn, ae neer r, ueus Ez. te Koedijk. Uiï YEENbiUiZEN (UuDE iMiEDOkP). Donderdag badaen ae ïeeiuugen van de U. L. octmui amier een aaageuauicu en leerzamen uimaag. De verstil- lenae ste; eoseoop-óeelden, voorsteuenae ueigen, gietscners, rivieren, straien, havens, enz., muniien uit door helderheid en groote scherpte, uit, gevoegd bij de duidelijke, eenvoudige uitlegging door den ondernemer g geven, maakte dat allen een duide lijke voorstelling kregen van hetgeen hun vroeger on- aerwezen was. Wat was het mooi, zeiaen alle kinde ren uit ix'n adem. Het was waarihjK iets moois en degelijks., UIT AKERSLOOT. Door alle bewoners van den Boekelerweg, Schouw en Boekei is aan den Raad dezer gemeente een adres gericht, om, wanneer de gemeenteraad in gunstigen zin beslist tui oprichting van het electrisch bedrijf, I liet net zoounnig uk ie breiden, üat ook zij in de gele genheid worden gesteld om aan te sluiten. De heer J W. Sieverding, onderwijzer alhier, kort geleden ih zoodanig benoemd te Hilversum, nog alhier woonachtig, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd als Hoofd der R.-K. school te Rijsen (O.). 24-UUR RIT. '2425 April zal een 24-uur-rit op éénpersoons-rij wielen worden gehouden. De af te leggen afstand be draagt ongeveer 350 K.M., te verdeelen ia vier weg- vakken: a. den Haag, Arnhem via Lelden, Utrecht, Ede, pl. m. 130 K.M., verplichte rusttijd te Arnhem 45 min, b. Arnhem, Apeldoor, Harderwijk pl.m. 60 K.M., rijtijd 4 uur. Verplichte rusttijd te Harderwijk 45 min, c. Harderwijk, Amsterdam via Amerfoort, Utrecht, Nieuwesluis, Loenen pijn. 100 K.M. Rijtijd 6 uur 15 min. Rustijd te Amsterdam 60 min. d. Amsterdam, den Haag via Haarlem, Haagsche Schouw, pijn. 60 K.M., rijtijd 4 uur. Gangmaking door n iet-deelnemers is verboden, even eens het zich dben bijstaan door volg-auto'B of motor rijwielen. De deelnemer, die den geheeien afstand af legt met ten hoogste 60 strafpunten, ontvangt een zilveren herinneringsmedaille, met ten hoogste 180 strafpunten, een bronzen dito. De afrit is Zaterdag 24 April nam 3 uur van het Haagsche Bosch. De inschrijving 1.inleggeld) sluit Zaterdag 10 April te middernacht bij den heer P. T. de Jong, Donkersteeg 9, Leiden. SI ADNIEUWS. Wegens liet Paasohfeest zal deze oourant Maadagavond niet verschijnen. BENOEMD. Tot werklieden bij de gemeente-rein: noemd N. J. Kaandorp en P. Pool, beii zijn alhier. be- VERLOTING AMBACHTSSCHOOL. Heden waren wij m de gelegenheid, de ruim 200 prijzen van de Ambachtsschool te bezichtigen. Bijzon der de aandacht verdienen de thans ook in deze verlo ting opgenomen, in de school vervaardigde, dames- en neer enk leed'ing en schoeisel. De wandelpakjes en costuumrokken, alsmede de mantels zijn van eerste kwaliteit, terwijl de afwerking en de modellen aller keurigst zijn. Ook van de colbert- en jaquet-cos- tumes alsmede de demi-saisons en pantalons kan het zelfde gezegd worden, terwijl het schoenwerk niet minder verwondering verdient. De eerste prijs (zes eikenhouten met keurig trijp be- kleede smaakvolle salonstoelen met een armstoel) is zeker een door velen begeerde prijs. Verder vindt men onder de prijzen een kleerenkast, een divan, een ledikant, van zeer mooi schilderwerk getuigende serre-tafeltjes, enz. Zooals men weet, zal de verloting Woensdag a.s., des morgens om 10 uur, plaats hebben. De tijd voor het koopen van een lot is dus nog maar zeer kort. NAAR DE VREDESMEETING. Men verzoekt ons te meidén, dat de daarvoor spe ciaal afgehuurde salonboot van de Alkmaar Packet den 2den Paaschdag 's morgens om 9 uur, naar de door den Federatieven Bond tegen het Militarisme be legde meeting te Amsterdam vertrekt. Deze boot keert des avonds om 6 uur weder uit Amsterdam terug. Kaarten voor dezen boottocht zijn alsnog verkrijg baar. NIEUWE ZAAK. De heer J de Vries opent hedenavond aan het Lut- tik-Oudorp zijn Volksdrogistzaak „De gekroonde 3". Deze winkel maakt een keurigen indruk, terwijl de verscheidenheid der verkrijgbare artikelen zeer groot is. Ook hier ontbreekt dé medische weegschaal niet. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. IDs. A. C. de Regt hoopt 13 Juni zijn intrede te doen bij de Rem. Geref. Gemeente te Groningen. VERBETERING. Het schilderswerk aan het perceel van de firma A. Spaander en Co. in de Langestraat was niet van den heer Bruin, maar van den heer J. Brouwer. GEVESTIGDE PERSONEN. S. L. de vries, r.k., Zuiderhoutlaan, Helder. P Broekhuijsen, r.k., Zuiderhoutlaan, Helder. Tr. Uile man, d.b., n.h., Nieuwesloot 47, Spaarndam. J. de Wit, d b., r.k., Heilooërdijk 20, Castricum. J. C. Ever- se-de Jong, werkster, n.h., Overdiestraat 34, Utrecht an der Linden van Sprankhuizen, boerenknecht, n.h. Boekelerweg 1, Ursem. A. Preijer, e.l., Kennemerpark 23, Haarlem. A. J. Pels, r.k., Verdronkenoord 39, Ber gen op Zoom. M. Jonker, d.bn.h., Westerweg 4, Akersloot J. P. F. M. Rooders, r.k., Geest 47, Voor schoten. E. Schouten, r.k., Toussaintstraat 9, Wervers- hoof. J. K. Maag, timmermansknecht, r.k., Clarissen- buurt 33, Alkmaar, vrouw van J. Albers, r.k., Gashou derstraat 15, Helder. A. van Issen, d.b., r.k., Stations weg 120, Anna Paulowna. J, Mus, kappersbediende, n.h., Nicuwpoortslaan 56, ambtshalve. M. G. Veter, u, h., Nieuwpoorlslaan 56, Harenkarspel. Gr. Kuilman, Drebbelstraai 13, Oudkarspel. M. Ke&, d.b„ r.k., Mag- dalenenstraat 12. Amsterdam. R. J. Tennis, electri- cien, n.h., van der Woudestraat 42, ZandVoort. UIT HEERHÜGOWAARD. liuor onze plaatsgenoote, de jongejuffrouw A.'Vis ser, werd met gunstig resultaat examen afgelegd voor de eerste Klasse der Normaalschool voor t onder wijzers te Hoorn. v UIT HENSBROEK. Het vervolg van den tweedaagschen biljartmatch tusschen „eensgezindheid" alhier en „Ons Genoegen" te Rustenburg, is bij den heer Gunder met dezelfde zestallen voortgezet en geëindigd. Bij den eindstand van het eerste gedeelte, in Rusten burg gehouden, bleek Hensbroek 86 punten voor te zijn en met spanning werd dan ook dit vervolg tege moet gezien. Van beide zijden werd er met ijver en groote opgewektheid gespeeld, terwijl menig belang stellende getuige was van den feilen, maar vreedza- men kamp op liet groene laken. De wederzijdsche par tijen gaven elkander nu niets toe, wat bleek uit den totalen uitslag, nadat andermaal 18 ronden waren ge speeld; met denzelfden voorsprong van 86 punten ^be haalde Hensbroek de eindoverwinning. KORTE BERICHTEN. Blijkens een te 's-Gravenhage ontvangen tele gram overleed te Demak, in den ouderdom van ruim 67 jaar, de ook hier te lande bij velen welbekende Pan .éran Ario Had'iningrat, regent van Demak. Men meldt aan de N. Rott. Crtdat ook de scheepstimmerman M. van Duivendijk te Tholen meent uitgevonden te hebben, hoe men tegen wind in zeilen kan. Zijn uitvinding zou heel eenvoudig zijn. TgDELpiE ARBgfDSB»/!?». Opgaaf van 2 April 1915. Mannen Bakkersknecht 1, Banketbakkertkneciit 1, Blikslager 1, Boerenarbeider 3, Bouwk.-teekenaar 1, Grondwerker 1, Xaispalchubkneeht 2, Kellner 1Kleer maker 2, Kruideniersbediende 1, Loodgieter 1, Loop knecht 2, Metselaar 1, Opperman 6, Pakhuisknecht 1, Photograaf 2. Reiziger 1, Schilder 9, Schippersknecht 3, Schoenmaker 2, Smid 1, Steenwerker 1, Stucadoor 1, Timmerman 7, Tutnder 1, Venter 1, Voeger 1, Werkman (los) 47, Winkelbediende 1, IJzerwerker 2, Zadelmaker 1, Zandvormer 2, Ziekenverpleger 1. VrouwenBaker 1, Huishoudster 2, Kamerver' huurster 2, Kantoorbediende 0, Kookster 1, Kousen stopster 9, Loopmeisje 0, Magazijnbediende 1, Naai ster (huis) 1, Naaister (verstel) 11 Strijkster 2,Wasch- vrouw 6, Werkvrouw 4, Dagmeisje 1. Mannen ingeschreven 110. Vrouwen Ingeschreven 42. Mannen teruggetrokken 9. Mannen geplaatst 3. Vrouwen geplaatst 1. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 3 April. Het communiqué van gister avond elf uur meldde: Op het geheele front is niets belangrijks gebeurd. Een Duitsche vliegma chine werd1 ten Oosten van Soissons naar beneden geschotendit is de derdfe in een etmaal. Een Fransch vliegersescadrille wierp 33 bom men op de vlieghallen en het station van Vigneul- les in Woevre. De vliegmachines werden van zeer nabij beschoten, de vleugels gingen stuk, de vlie gers konden echter ongedeerd terug keeren. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 3 April. (Officieel). Het greeie hoofdkwartier meldt: Pogingen der Belgen om het klooster „de Hoek" te heroveren, zijn mislukt. In het Bois le Prêtre mislukten Fransche aanvallen. Aanvallen der Franschen in dé omgeving van Neder-Asbach en ten zuiden daarvan, ten westen van Müuhlhau- sen, werden afgeslagen. Op het Oostelijk oorlogsterrein is niets bijzon ders. DE VLIEGER-AANVAL OP HOBOKEN. Van de Belgische grens. 3 April. Bij den vlie geraanval, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag op Hobdken is ondernomen, zijn 40 per sonen gedood. De bestuurder van het vliegtuig was Jan Olieslagers. HET RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 3 April. (Officieel). Aan het front van de Njemen zetten onze troepen na een hardnekkig gevecht in den nacht van 1 April het offensief voort; de Duitschers werden teruggedre ven en leden zware verliezen. In de Karpathen zetten wij op 31 Maart en in den nacht van 1 April ons offensief met succes voort Onze troe pen hebben zich na een langdurig bajonetgevecht van een reeks belangrijke hoogten en van bijna alle toppen van dé Polonina-keten ten noorden van de dorpen Vetlina, Bereghi en Gomyie mees ter gemaakt. In de buurt van Kozivenka deden wij een mij- nengalerij van den vijand boven zijn loopgraaf springen, waarna onze troepen hem uit de loop graaf wierpen en deze bezetten. Het aantal krijgsgevangenen aah net Karpa- thenfront bedroeg in den afgeloopen dag 32 offi cieren en. ongeveer 2300 soldaten. Onze buit vijf mitrailleuses. Op de andere sectoren van het front geen wijzi ging van beteekenis. Volgens nadqre berichten hadden wij op 30 Maart in de richting van Chotin te doen met troe pen van de 42ste honved-divisie. Wij namen daar van 30 oft icier en en 2000 manschappen gevangen. DE BESCHIETING DER DARDANELLES KONSTANTINOPEL, 3 April. (Hbld.). Uit het hoofdkwartier wordt gemeld, dat geen verande ring van beteekenis in de Dardanellen of elders heeft plaats gehad. Den 31en Maart bombardeer de een Éngelsche kruiser het marktplaatsje Moe- aileh en trachtte daar troepen te landen, hetgeen werd verhinderd, waarop het schip terugstoomde. Den volgenden dag beschoot dezelfde oorlogs bodem het plaatsje 5 uur achtereen, waarbij de Moskee, waarop vooral het vuur gericht was, en eenige huizen werden vernield. Nogmaals be proefde de vijand troepen in sloepen te landen, maar hij werd tengevolge van den krachtdadigen weerstand van onze troepen en van de bewapende bevolking metzware verliezen afgeslagen. Hierop trok de kruiser zich terug. Aan onze zijden vie len geen dooden. ENGELSCH SCHIP GETORPILLEERD. LONDEN, 3 April. Het Éngelsche stoomschip „Lochwood", groot 2042 ton, is in het Éngelsche Kanaal door een Duitschen onderzeeër getorpil- leerd. De bemanning werd door een visschersboot gered. NEDERLANDSCH SCHIP GEZONKEN. LONDEN, 3 April. Het stoomschip „Schie tend" van de Rotterdamsche Maatschappij is Donderdag 24 mijlen van Spurn in de lucht ge vlogen. Van de 16 opvarenden is er een matroos gedood, anderen zijn verbrand 8 leden der beman ning worden vermist. Men vermoedt dat ze in reddingbooten zijn ontsnapt. Kapitein Duit is onder geredden, hij is te Huil aangekomen. Het stoomschip „Schiedqpi" werd in 1909 ge bouwd en heeft een tonnenmaat van 1106 bruto en 653 netto en was geladen met STeenkoien. ROTTERDAM, 3 April. Door de directie van de Scheepvaart- en Steenkolen-maatschappij alhier word! nog het volgende medegedeeld in verband met het gebeurde met die „Schietend" Volgens opgave bij de Maatschappij ontvangen, zou de „Schietend" met 17 personen naar Rotter- dam vertrekken. In het telegram van den eersten stuurman G. Weltevreden ontbreken de namen van een tweetal opvarendeneen stoker en een matroos. Het is echter niet onmogelijk, dat een van deze beiden, ofschoon op de lijst der beman ning voorkomend, niet aan boord is gegaan. De andere zou dan de stoker of matroos zijn, die vol gens onze telegrammen bij de ontploffing werd gedood. (Van andere zijde wordt uit Londen ver nomen, dat> zich 16 personen aan boord van de „Schieland" bevonden, hetgeen het vermoeden be vestigt, dat een matroos is omgekomen.) De „Schieland" had uitsluitend kolen aan boord bestemd voor 'de scheepvaart- en steenkolenmaat- schappij te Rotterdam en aan geen ander lichaam geconsigneerd. Volgens het rapport van den len stuurman C. Weltevreden is het stoomschip „Schieland" Don derdagmorgen/half twaalf bij goed weer mid scheeps getroffen door een onbekend voorwerp. MILITAIRE VERLOVEN. 's-GRAVENHAGE, 3April. De Opperbevel hebber heeft met'betrekking tot verloven en reis- passen voor de landmacht een legerorder uitge vaardigd, o.a. bepalende: 1. dat de order van 13 Aug. j.l. wordt in getrokken 2. dat aanvragen van vergunningen tot afwe zigheid buiten de standplaats door militairen der landmacht slechts behoeft te geschieden, indien met bedoelde vergunning vrijstelling van dienst Ue ücei Daiuieiuo nel ue jeugu aiieriei plaien zien, weme en-ueiuung nauueu op nei aaiui'ijKoiuuiutg ou derwijs.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2