DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bat westelijk oorlogsterrein, Van bet oostelijk oorlogsterrein. Van lat idel aorlogsterrsin. Kamer van Koophandel en Fabrieken No. m M O o r 1 o Honderd en zeventiende Jaargang. ill WOENSDAG In d© koloniën. Openbare Vergadering Plaatselijke Belastingen. Hondenbelasting. Plaatselijke Belastingen. 1915 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen» uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar I 0f8Qfranco door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 7 APRIL. VARIA. NEDERLAND. Dit urnnmar bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 7 April. Terwijl de Franschen verzekeren, dat zij belangrijke vorderingen maken ten Oosten van Verdun, zeggen de Duitschers, dat hier geenerlei succes werd behaald. In elk geval mogen wij aannemen, dat de Franschen aan dit gedeelte van het front een levendiger actie zijn begonnen, welke wellicht de inleiding is van grootere operaties. Van de Karpathen gewagen zoowel het Russische als het Oostenrijksche communiqué van successen. De Rus verzekert, dat alle Oostenrijksche pogingen om het offensief tegen te houden, mislukt zijn, de Oostenrijker verklaart, dat hij thans op verschillende punten tot het offensief is overgegaan. Het is moeielijk zich een denkbeeld van dezen reuzenstrijd te vormen. Vermoedelijk is de stand van zaken aldus, dat beide partijen winnen en verliezen op verschillende pun ten namelijk. Men weet waar het om gaat: de Russen trachten door te breken om Hongarije binnen te val len, hetgeen de Oostenrijkers natuurlijk pogen te ver hinderen. Voor dezen verwoeden strijd heeft men de aardige uitdrukking gevonden „een guerilla op groo te schaal." Een guerilla is een kleine oorlog, waarin verrassingen, hinderlagen en sluipwegen een groote rol spelen. Welnu wat bij een guerilla in het klein ge schiedt, gebeurt in de Karpathen in het groot. Men vecht, men tracht te winnen, maar als men verliest trekt men zich terug, om elders opnieuw zijn geluk te beproeven aan loopgravenlinies is men niet gebon den. Men vecht bij dag of bij nacht wie het sterkst is schuwt den strijd bij het licht niet, wie het zwakst is moet echter het schijnsel van den nacht tot bondge noot nemen. De Russen hebben het voordeel, dat zij over meer troepen beschikken, de Oostenrijkers, dat zij betere verbindingswegen tot hun beschikking heb ben. Wij moeten afwachten, wat het grootste voordeel zal blijken te zijn. Intusschen neemt men over en weer duizenden en duizenden gevangen. De Russen geven thans hun buit van Przemysl op: 2307 officieren en 113.890 manschappen, ongerekend 6800 zieken, voorts 400 kanonnen en veel munitie tot dusverre. De Russen houden zich dus vrij wel aan hun allereerste getallen n.l. 8500 officieren en 117.000 man, terwijl de Oosten rijkers maar eventjes 100.000 man te weinig rekenden. Een Duitsche mededeeling bevestigt het Engelsche bericht van 26 Maart, volgens hetwelk er goeden grond bestaat om aan te nemen, dat de Duitsche on derzeeër U 29 in den grond geboord is en dat de ge heele bemanning is omgekomen. Of kapitein Weddi- gen de commandant der U 29 was, en dus van de U 9 is overgegaan, wordt niet gemeld. Officieel is thans het verdwijnen van 5 Duitsche onderzeeërs, n.l. de U's 8, 12, 15, 18 en 29 erkend. Waar men af en toe leest van Duitsche gewapende stoomtrawiers in de Noordzee, willen we er even de aandacht op vestigen, dat deze volgens een Hbld.-cor- respondeut dienen, om onderzeeërs van het noodige te voorzien, vandaar dan ook, dat er door de Engel- schen druk jacht op gemaakt wordt. Het staat nog niet vast, dat de Prinz Eitel Friedrich, de Duitsche hulpkruiser, die in Newport News gere pareerd wordt, geïnterneerd zal worden. Alleen wordt thans gemeld, dat Engeland te Washington geprotes teerd heeft tegen de al te gunstige behandeling van de zijde der Amerikaansche regeering aan dit schip toe gestaan. De Duitsche regeering moet bij de Amerikaansche hebben geprotesteerd wegens het vasthouden van het stoomschip „Odenwald" te Puerto Rico. Nu wij den volledigen Engelschen tekst hebben van het Amerikaansche antwoord op den Britschen „Order in Council" van 15 Maart j.l., waarbij een formeele blokkade van de Duitsche havens werd afgekondigd, moeten wij een enkele opmerking maken. Zooals men zich misschien nog zal herinneren, werd in bedoelden „Order" open gelaten, wat er zou gebeuren met sche pen, naar of uit een niet-Duitsche haven varende zij konden worden gelost, indien bleek, dat de lading Duitsch eigendom of van Duitschen oorsprong was of wel een Duitsche bestemming had, maar dit behoefde niet altijd. Daarop voortbouwend houdt de Amerikaansche re geering het voor uitgemaakt („takes it for granted"), dat de toegang van Amerikaansche koopvaardijschepen naar neutrale havens, gelegen aan de lange kustlinie, welke in den „Order" wordt aangegeven, niet lastig zullen worden gevallen, wanneer bekend is, dat zij geen goederen bij zich hebben, die contrabande zijn, of wel goederen, die bestemd zijn voor of komen uit havens in het betrokken oorlogsgebied. Er staat hier duidelijk havens. Dit wil dus zeg gen, dat volgens de Amerikaansche opvatting van den Britschen „Order" wel bijv. katoen uit Amerika naar Rotterdam mag worden gebracht, ook al is het bestemd voor Duitschland. Maar waarschijnlijk zal de Amerikaansche opvat ting, welke voor de onzijdige landen de gunstigste is, wel niet veel bijval in Engeland vinden. De Daily Chronicle die op den voorgrond stelt, dat president Wilson in een moeielijke positie ver keert, waarmee zooveel mogelijk rekening dient te worden gehouden, immers wel is waar vechten de ver bonden mogendheden om hun bestaan, maar voor de Vereenigde Staten beteekent de oorlog enkel een schouwspel zegt o. m.: „De laatste Amerikaansche nota schijnt reeds verwardheid weer te geven door zijn wijze van uitdrukking, welke opvallend verwrongen is en heelemaal niet gelijkt op Mr. Wilson's gewone, voorname duidelijkheid. Wij zijn er zeker van, dat op punten, waar hij speciaal onze regeering wenscht te te ontmoeten, deze haar uiterste best zal doen hem te ontmoeten. Wij hebben, zooals hij zelf aangeeft, vooi ons zelf een aantal manieren en middelen opengela ten, waardoor de strengheid onzer maatregelen naar gelang der omstandigheden oordeelkundig kan wor den getemperd. Maar zijn categorische vraag, dat de verbondenen alle goederen zullen doorlaten, die geen contrabande zijn, maar die, door een neutrale haven bestemd zijn voor Duitschland, zal niet kunnen wor den ingewilligd door de verbondenen, zonder hun heele politiek omver te gooien. Indien zij hun politiek op deze wijze zouden vernietigen, zouden zij het na tuurlijk ook op een ander moeten doen, namelijk met betrekking tot de nieuwe onaantastbaarheid van neu trale eigenaren van schepen en ladingen. Neutralen kunnen niet meer dan oorlogvoerenden verwachten, dat ze twee kanten uit kunnen en de nota zegt niet duidelijk, welken kant de Vereenigde Staten het liefst uit willen, wanneer er een keus moet worden gedaan." In elk geval is het duidelijk, dat de Daily Chronicle niet wil weten van een algemeene verruiming van den handel en de scheepvaart der onzijdigen, zooals in de Amerikaansche nota wordt aangegeven. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Over het geheeie front was het een dag van regen en nevel, len zuidwesten van Vauquois drongen de Franschen in een vijandelijk werk. in het bosch van Ailly, ten zuidoosten van St. Mihiel, namen de Franschen drie achtereenvolgende liniën van loopgra ven. Zij maakten gevangenen. Zij vorderden tot Bois Brulé ten oosten van het bosch van Ailly, wonnen terrein ten noordoosten van Requiévilk en handhaafden zich La de veroverde stel lingen. Het Duitsche legerbericht, dat we gisteren nog in een deel onzer éditie konden opnemen, meldde: De Franschen zijn sedert gisteren tusschen Maas en Moezel druk in de weer. Zij vielen ons met sterke strijdkrachten en veel geschut aan ten noordoosten, oosten en zuidoosten van Verdun, bij Ailly, Apré- mont, Flirey en ten noordwesten van Pont a Mous- son. Ten noordoosten en oosten van Verdun kwamen de aanvallen in ons vuur in het geheel niet tot ont wikkeling. Ten zuidoosten van Verdun werden de aanvallen afgeslagen. Aan den oostrand van de Maas hoogten slaagde de vijand om in een klein deel van onze voorste loopgraven tijdelijk voet te krijgen. Ook hier werd de vijand in den nacht verdreven. De strijd in de buurt van Ailly en Aprémont duurde tijdens den nacht voort, zonder succes voor den vijand. In de buurt van Flirey is hevig gevochten, vele Fransche aanvallen zijn afgeslagen. Ten westen van het Bois le Prêtre mislukte een krachtige -aanval ten noorden van den weg van Flirey naar Pont a Mouson. Ondanks de zeer zware verliezen, die de vijand in deze gevechten leed, moest met het oog op zijn nieuwe dislocatie der strijdkrachten, worden aangenomen, dat hij de aan vallen weer zal vervolgen, nu de volkomen krachte loosheid van zijn aanvallen in Champagne duidelijk is gebleken. De Engelsche opperbevelhebber, generaal French, meldde gisteren De toestand blijft rustig. In den ochtend van 3 April lieten wij een mijn springen onder de Duitsche loop graven bij La Bassée, waardoor ongeveer 100 Meter loopgraaf vernield werd. Dientengevolge moesten de Duitschers hunne actie in de onmiddellijke nabijheid opgeven. Ons nabijgelegen front werd echter door de Duitsche artillerie van andere zijde hevig beschoten. BOMMEN OP MüHLHEIM. Wolff meldt, dat een vliegtuig Maandagavond om streeks zeven uur twee bommen op Mühlheim wierp; geen militaire schade werd veroorzaakt, doch twee burgers werden gedood. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht, dat we nog in een deel der vorige oplaag konden vernielden, luidde gisteren De Russische aanvallen ten oosten en ten noorden van Kalwasja en ten oosten van Augustowo hadden geen resultaat. Overigens is idle toestand onveranderd. Uit Weenen werd gisteren officieel bericht: De ge vechten in de Karpathen nemen aan uitbreiding toe. Op dte hoogten ten oosten van het dal van de Laborcza veroverden gisteren de Duitsche troepen en onze troe pen sterke stellingen. Wij maakten hierbij 5040 man gevangen. In aangrenzende sectoren werden verschil lende hevige aanvallen onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen, hierbij werden nog 2530 Russen ge vangen genomen. In Zuidoost-Galicië mislukte een nachtelijke aanval van den vijand op de hoogten ten noordoosten van Ot- fynia. Bij het op 4 April ten zuidwesten van Oerzie en Brakoepie beproefde offensief van den vijand op den noordelijken oever van de Dnjestr werden twee batal jons van het Russische Alexandra-regiment vernietigd. IN DEN KAUKASUS. Het Turksche hoofdkwartier berichtte gisteren: Aan het Kaukasisch front deed de vijand een aanval op onze voorhoeden ten noorden van Isjken, dicht bij de grens. Na een verbitterd gevecht van 18 uren werd de vijand teruggeslagen naar de andere zijde van de grens. Onze troepen bezetten de vijandelijke dorpen Khosor en Parakez ten zuiden van Tauskeirt. De generale staf van het Russische Kaukasus-leger bericht: Op 2 en 3 April werd de actie voortgezet aan de kuststreek en bij Artwin. Op de andere fronten is de toestand dezelfde geble ven. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: Gisteren en heden ondernam de vijand geenerlei ern stige actie tegen de Dardanellen. Eergisteren openden twee vijandelijke kruisers het vuur op onze batterijen aan den ingang der Dardanellen; zij verschoten 300 granaten zonder eenig succes. Daarentegen is uit verschillende waarnemingen ge bleken, dat een vijandelijke kruiser en een vijandelijke torpedoboot door granaten van onze batterijen zijn* getroffen. IN DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA. Uit Kaapstad werd officieel gemeld: De troepen van de Unie hebben 3 April Warmbad, gelegen op 25 mijilen ten noorden van ae Oranjerivier, zondier op te genstand te stuiten, bezet. Warmbad is het zuidelijk eindpunt van het spoorwegnet van Zuidwest-Afrika. EEN PLAATSJE IN EUROPA, WAAR NIET OVER DEN OORLOG GESPROKEN WORDT. Er is in Europa een plaatsje, waar niet over den oorlog gesproken wordt. Heeft Hindenburg op de Russen de overwinning behaald, hebben die Engelschen een Duitschen kruiser tot zinken gebracht, of zijn bo ven Parijs bommen geworpen, men zwijgt ervan. En niet, omdat men zich er niet voor interesseert. Men in- terresseert er zich zelfs te veel voor. En vandaar, dat het verboden werd, over den oorlog te spreken. Waar dit verbod) bestaat? Aan het hof van Ko ning Alfons. Op verzoek van de Spaansche Koningin liet hij in zijn paleizen bordjes ophangen met het op schrift: Men wordt verzocht niet over den oorlog te spreken. Op deze manier wordt ook de neutraliteit van Spanje niet in gevaar gebracht. KORTE BERICHTEN. Gelijk uit Berlijn wordt gemeld, is aan „General- Oberst" von Kluck ae orde pour le mérite verleend. Tusschen 11 en 25 April zullen te Londen 2000 vergaderingen worden gehouden, waarin zal worden aangespoord tot dienstneming in het leger. Te Coïmbra Portugal vielen eenige ongeregeld heden voor bij een processie. Er werden schoten gelost en vier bommen werden van het dak van een huis ge worpen, waardoor vijf personen gewond werden. Het huis werd door de menigte verwoest. De Vereeniging voor paardenfokkerij in Westfa- len (Duitschl.) is begonnen met den invoer van talrijke veulens uit België. Een anderhalfjarig stoetveulen bracht 1830 op. 33 Postzakken van het getorpilleende stoomschip Falaba zijn te Milford Haven (Eng.) door een vis- schersvaartuig aangebracht. Zij waren op 32 K.M. van de Smalls opgevischt. Een apotheker te Bonn heeft een brood bereid met bloed, waarover men zich in deskundige kringen gun stig heeft uitgelaten. Uit Nieuw-Yoric wordt aan de Londensche Daily News geseind, dat de Duitsche hulpkruiser Prinz Eitel Friedrich, nog in de haven van Newport News ligt. UITVOER VAN AARDAPPELEN. Voor eenige dagen werd bericht, dat een beperkte uitvoer van aardappelen zou worden toegestaan. De ervaring, met de consente opgedaan, heeft er toe ge- te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag 7 April 1915, des avonds half negen. A. PRINS Az., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Seeretaria, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het primitief kohier der Hondenbelasting dienst 1915den 24 Maart 1.1. door den Gemeente raad vastgesteld en den 31 Maart d.a.v. door de Gedeputeerde Staten goedgekeurdop heden aan den Gemeente-ontvanger ter invordering is overge geven en gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen aan den Ge meenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, den 6 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Hoofdelijke omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat het 3e sup pletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1914, den 24 Maart 1.1. door den Gemeenteraad vast gesteld en den 31 Maart d.a.v. door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering is overgegeven en gedu rende vijf maanden op de Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen aan den Ge meenteraad worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. R1PPINC, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 6 April 1915. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Ivan ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hnn college is ingekomen een verzoekschrift van M. HOLLENBERG, weduwe van J. ROL, aldaar, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor het perceel Ritsevoort A 46. Binnen twee weken na deze bekendmaking kun nen tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren worden ingediend. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 6 April 1915. leid, dat de regeering thans een anderen weg inslaat. Voor uitvoer komen alleen in aanmerking: Eigenhei mers, Borgers en Industrie-aardappelen. Soorten, die bewaard kunnen worden, als Red Star en Bravo's mo gen in geen geval worden uitgevoerd. Binnenkort zal bekend gemaakt worden, dat degene, die aardappelen wenscht uit te voeren, zich met opgave van hoeveel heid, prijs en ligplaats kan aanmelden bij het daar voor opgerichte Bureau, onder leiding van den heer Bonthuis. Zoodra de opgaven binnen zijn, bepaalt de regeering, ondter vaststelling van prijs, hoeveel ma; worden uitgevoerd naar België, Duitschland en Zwi' seriand. De uit te voeren hoeveelheid zal proporti< neel over deze drie landen worden verdeeld. Aan h buitenland wordt opgave verstrekt, waar de aardapp. len tegen den vastgestelden prijs te verkrijgen zijn. (Hbld.) MILITAIR OF NIET. Voor den Haagschen kantonrechter, mr. J. H. Bou- dewijnse, was gisteren gedagvaard de le luitenant van het Vrijwillig-militair-Automobielkorps A. H. G. de J., te Rotterdam, ter zake van overtreding van de Wa penwet, het dragen van een revolver, zonder daartoe gerechtigd te zijn. De ambtenaar van het O. M., jhr. mr. Lunsingh Wichers, memoreerde, dat deze zaak werd aange bracht teneinde te doen uitmaken, of de leden van het Vrijwillig-militair-Automobielkorps als militairen zijn te beschouwen. De ambtenaar was van meening, dat in deze de militaire rechter en niet de kantonrechter de bevoegde rechter is. Hij beriep zich op de artikelen 2, 3 en 4 van het Kon. besluit van 3 Juni 1913 No. 51, houdende op richting van het vrijwillig militair automobielkorps, en de artikelen 3 en 5 van het crimineel wetboek. De kantonrechter zal 15 dezer uitspraak geven. BELASTING VAN VLUCHTELINGEN. Op dte vragen van den heer Van Vuuren, lid van dte Tweede Kamer, betreffende den aanslag in 's Rijks di recte belatingen van naar Nederland1 uitgeweken vreem COURANT DRANKWET.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1