DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van let westelijk oorlogsterreio, Van liet oostelijk oorlogsterrein, Van lat zuidelijk oorlogsterrein. or 1 o M. 81. Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 AbQODMMs m 3 f 6.80. fr. p. post 11— Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.ii. HERffls. COSTERS ZOON, Voordai C9, Telefoonnr. I D O J¥ D|E E D A O 8 APRIL. ALKMAAR, 8 April. Er is voortdurend gezegd, dat tegen het voorjaar op het Westelijk oorlogstooneel een krachtig offensief was te wachten. We hebben thans voorjaar. En er ko men belangrijke berichten over een hernieuwd offen sief. Het is natuurlijk niet met zekerheid te zeggen, of men te doen heeft met een op zichzelf staand tac tisch dan wel met 'n veel belangrijker strategisch of fensief, beoogend een doorbraak op groote schaal. Men kan ook niet voorspellen in den oorlog gebeuren dikwijls de dingen precies anders dan men zich voor stelt. Maar het lijkt er ons naar dat het oogenblik is aangebroken, waarop de verbondenen zullen pogen de Duitschers uit hun stellingen terug te drijven, begin nende in de buurt van Verdun. De communiqué's, zoowel van Fransche als van Duitsche zijde, wettigen deze veronderstelling en in herinnering zij gebracht, dat reeds begin-Maart werd gesproken van het samen trekken van Engelsche troepen op Besangon, welke al licht bestemd kunnen zijn voor operaties rond Ver dun. Want het welslagen van een aanzienlijke poging hangt voornamelijk af van de troepen, welke daarvoor ter beschikking staan, sinds het element der verras sing niet meer kan worden toegepast. Wij zullen de waarschijnlijke operaties uitvoerig moeten behandelen. Tot goed begrip is het allereerst noodig, dat wij een terugblik werpen op hetgeen in de afgeloopen maanden bij Verdun is geschied. Men herinnert zich wellicht hoe na de mobilisatie en concentratie het leger van dén kroonprins van Pruisen door Luxemburg op Verdun af trok, en het leger van den kroonprins van Beieren desgelijks deed van Metz uit, hoe aanvankelijk herhaaldelijk werd be proefd aan de Maas tusschen Verdun en Toul door te breken, hoe de Duitschers het fort Camp des Romains bij St. Mihiel veroverden, hoe iedereen dacht, dat zij toen wel verder zouden komen en hoe er sindsdien daar vrijwel een stilstand der krijgsverrichtingen is in getreden en de positie over het geheel stationnair is gebleven. Ter verduidelijking van de voornaamste operaties, welke zich afspeelden vóór begin-November, laten we hier nog eens eenige diagrammen volgen, welke doen zien, dat de verdediging van Verdun in vier verschil lende posities is geschied. N.W. Verdun Z.O. Verdun Bar le Due verdun Verdun Z.O Varennes St. Menehould Daar Verdun eerst van het Noorden en van het Oos ten uit werd bedreigd, was de eerste positie van het verdedigende leger een rechte linie, loopend van het noordwesten naar het zuidoosten. Toen in het laatst van Augustus de legers der verbondenen in het wes ten terugweken, moest dit Oosterleger zorgen, dat het zijn verbinding daarmede behield, een bocht naar het zuidwesten was noodzakelijk, gelijk de tweede figuur aangeeft. Het oprukken van het leger van den Duit- schen kroonprins maakte verlenging dezer afwijking tot Bar le Due noodzakelijk. Toen echter de Duitschers teruggeslagen werden in het noorden der Argonnen, nam het Fransche Verdun-leger de positie in, welke in nummer vier is aangegeven. Dit uitnemende Fran sche leger heeft tot nu toe voortreffelijk verhinderd, dat de Duitschers den ring, dien ze om Verdun sloe gen, zoo nauw konden toehalen, dat het zware Duit sche belegeringsgeschut zijn vernielende uitwerking kon doen uitoefenen. Het bleef bij plaatselijke voor- deelen bij St. Menehould, westelijk, en bij St. Mihiel, zuid-oostelijk van Verdiun. De vesting vormt den rech tervleugel van de Fransche linie en beschermt dezen met de Maas-sperforten en Toul tegen elke poging tot omvatting. Slaagden de Duitschers er in over de Maas te komen d. w. z. met een sterke legermacht dan zouden ze het Fransche centrum in den rug bedrei gen, terwijl de val van Verdun een groote hoeveelheid thans gebonden troepen vrij zou maken en de achter- waartsche verbindingen veel korter zouden worden, zoodat een doorbreking op dit sterke steunpunt van de Fransche linie groote voordeelen zou opleveren. Is het dus van het grootste belang voor de Franschen om dit te keeren, aan den anderen kant belooft voor hen een poging om in het terrein tusschen Maas en Moezel door de Duitsche linie te breken eveneens zeer veel. Slaagden de Franschen er bijv. in den Moezel spoorweg, die Pont-h-Mousson met Metz verbindt, te nemen, dan zou de gansche Duitsche rechtervleugel met afsnijding worden bedreigd, dan zouden de Duit schers genoodzaakt zijn zich terug te trekken, niet slechts hier, maar, om het onderlinge verband te be houden men denke aan hetgeen hierboven is ge schreven over den terugtocht van het Fransche leger in Augustus over de geheele Fransche linie en ver moedelijk zelfs ook in België. Wij hebben dus nagegaan hoe de toestand, zooals hij thans in het gebied, waar belangrijke operaties te wachten zijn, is, in het leven geroepen is, wij zullen nu nagaan, op welke wijze de verbondenen bij het inzetten van de lente-campagne hopen ten hunnen gunste daarin een wijziging te brengen. Want dit zij vooropgesteld het initiatief berust bij de verbonde nen. De Times vergelijkt het gedeelte der linie Pont- h-Mousson-Bt. Mihiel-les Eparges het schetskaar tje, dat wij hierbij voegen, vergemakkelijkt het volgen der operaties op een kaart uit een schoolatlas aar dig met een voet, waar van de Duitsche positie in St. Mihiel de teenen vormt. Door op de wreef en het plat van den voet te beuken, willen de verbondenen de tee nen nopen zich terug te trekken. Vandaar, dat zij sinds eenigen tijd Combres en Les Eparges aanvielen. Eeni ge dagen geleden verscheen er een officieel Fransch rapport over de gevechten op 13, 19 en 20 Maart aan de wreef geleverd, waarbij het heette dat vooral de Beieren klop hadden gekregen. In het zooeven ont vangen communiqué, waarin verklaard wordt, dat er niettegenstaande het slechte, vermoedelijk regenachti ge weer, groote bedrijvigheid heerscht tusschen Maas en Moezel, wordt gezegd, dat heftige tegenaanvallen der Duitschers in dit gebied zonder succes bleven en dat men in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij Eparges belangrijk vooruitgekomen is. Terzelfder tijd als de wreef, werd het plat van den voet in de actie betrokken. M. a. w. terwijl de Fran schen van les Eparges uit Oostwaarts trachten te ko men, pogen ze van Fave, Flirey en andere plaatsen in de buurt naar het noorden voorwaartsche bewegin gen uit te voeren, ten einde door deze twee manieren te trachten de Duitschers te dwingen de teenen (St. Mihielterug te trekken. Wil men een andere beeldspraak, een, die we ook in het begin van den oorlog voor een andere linie wel eens hebban gebezigd dan kan men zeggen, dat het front ten noorden en ten oosten van St. Mahiel de beenen van een tang vormen, waarvan evengenoem- de plaats het scharnier uitmaakt. De Franschen pogen den hoek der beenen kleiner te maken, de beenen van de tang dus dichter bij elkaar te brengen, teneinde de Duitschers, die er tusschen zitten, dusdanig te beknel len, dat ze er uit moeten. les Eparges, Marcheville Combres St. Michiel Apremont Thiancourt Bois le Faye Flirey Bois Brülé Het merkwaardige van den toestand is wel, dat van Duitsche zijde deze Fransche poging omstandig wordt medegedeeld. Hoe lang zal het duren, dat de Fransche legerorder, waarmede de nieuwe operatie werd inge leid, ook door Berlijn gepubliceerd wordt? Intusschen blijkt uit de Duitsche mededeeling nog eens ten duide lijkste, dat er van verrassingen geen sprake is, de te genstander toch weet precies de verdeeling der strijd krachten van zijn tegenpartij, hij kan dus haar bedoe lingen wel ongeveer raden en zich daarnaar richten als hij tenminste over voldoende troepen beschikt, want dit brengt tenslotte de beslissing. Terwijl de Franschen voortdurend melding maken van behaalde voordeelen, verzekeren de Duitschers, dat het slechts „Miserfolge", dus het tegendeel, zijn. Van de Beieren reppen de Duitsche communiqué's niet, wel echter van het Rheinische bataljon, dat geprezen wordt om zijn handgemeen in het Priesterbosch (ten Oosten van Pont-è-Mousson. De waarheid zal echter wel blijken. Tegenslagen vermelden de partijen natuurlijk liefst zoo laat mogelijk. Wij hebben dat nu weer gezien ten opzichte van Driegrachten. De Dluitschers meldden, dat zij den 5den April dit gehucht aan den IJser geno men hadden, de verbondenen hebben hiervan geen melding gemaakt, maar nu de Belgen het weer in hun bezit hebben, bericht het Fransche communiqué dit. Wanneer we al het bovenstaande tenslotte nog even kort samenvatten, dan kunnen we zeggen, dat de nieuwe periode in den oorlog door de verbondenen is ingeluid met een poging op groote schaal, om de Duitschers van de Maas te verdrijven, hen hier zoo mogelijk af te snijden en te omsingelen, hen over een aanzienlijk deel van het front tot den terugtocht te nopen. Hoewel wij heden aan het Westelijk oorlogsterrein veel aandacht hebben gewijd, mogen wij het Oostelijk toch niet geheel verwaarloozen. Gisteren hebben wij kort het karakter van den strijd in den Karpa- then geschetst aan de hand van de teekenachtige uit drukking „een guerilla op groote schaal", maar van daag moeten wij er nog wel even uitvoeriger op te rug komen. Het gevechtstooneel is daar een woest bergland, met slechts zeldzame gebaande wegen en nog zeldzamer spoorwegen. Langs die weinige we gen moeten troepen, paarden, kanonnen, munitie, pro viand, voorts ook duizendtallen van gewonden en ge vangenen worden vervoerd en nog wel te midden van sneeuw in het dooitijdperk. En dan bedenke men dat er hoog in de bergen, gemiddeld 1200 meter boven de zee, sinds half November, vaak in dichte sneeuwstor men gevochten wordt! De bekende militaire medewerker van het Tageblatt, majoor Moraht, die zich door eigen aanschouwing op de hoogte heeft gesteld, geeft een levendige beschrij ving van de moeielijkheden, waarmede deze strijd, wel ke van groote, zoo niet beslissende beteekenis kan worden, gepaard gaat. Hij is van meening dit spreekt wel van zelf dat de Oostenrijkers en Hon garen in staat zijn de Russische bestorming tegen te houden en dat zij' geenszins op een verloren post staan. Hij stelt dit resultaat van zijn waarnemingen voorop omdat, gelijk hij zegt, Oostenrijk-Hongarije, wat verklaarbaar en menschelijk is, lijdt onder den langen duur van dezen vreeselijken oorlog, welks ein de alleen het optimisme nabij schijnt te zien. De offers nemen toe en de ontberingen worden steeds meer ge voeld. Hierna wijst de schrijver op de beteekenis der étappe-wegen in het Ung-dal. Tallooze voertuigen brengen de legerbehoeften'van allerlei aard naar de étappe-commando's, van waar ze naar de troepen worden getransporteerd. Het aantal en de toestand der étappe-wegen, die uit kunst-, water- en spoorwe gen kunnen bestaan, hebben van oudsher belangrijken invloed op den gang der operaties in den bewegings zoowel als in den positie-oorlog uitgeoefend. Het streven van elk leger en elke legergroep moet zijn, zich zooveel mogelijk toevoerwegen, die tegelijk voor het terugzenden van zieken en allerlei legerbenoodigdhe- d'en moeten dienen, te verzekeren. Hoe minder groote troepen-eenheden op een en denzelfden weg aangewe zen zijn, des te sneller en gemakkelijker de gewichti ge dienst achter het front verloopt. De groote moeie lijkheden, welke de Karpathen in dit opzicht aanbie den, zijn overwonnen door den organisatie-geest der aanvoering en door het juiste begrip der intendance. Om duidelijk te maken, welke beteekenis de weg in het Ung-dal voor den toevoer en het terugzenden be zit, zij slechts medegedeeld, dat er dagelijks meer dan 1500 voertuigen voor den verzorgingsdienst der troe pen over moeten rijden. Verschillende groote leger eenheden zijn op dezen éénen weg aangewezen. Het is dan ook geen wonder, dat het jaargetijde, dat sinds October tot nu toe rijkelijk regen en sneeuw bracht, den étappe-weg ernstig beschadigde en den boven bouw ten deele vergruisde. Maar onmiddellijk komen arbeiders-colonnes om de schade te herstellen. De voorjaarszon zal spoedig meehelpen. Doch het trans port gaat ook nu zij» gang. Dit kan slechts geschie den door de vervanging der zware legertransportwa- gens door lichtere voertuigen op hooge wielen, ge trokken door Hongaarsche en Galicische paarden, ter wijl Bosnische paarden de lasten bergopwaarts dra gen en trekken. Zonder dek staan de beesten, tot aan de knieën in het slijk, tenzij van den étappe-weg naast het wagenpark en knabbelen tevreden aan hun hooi. Maar door wagentransporten alleen zijn de behoeften van een legergroep niet te transporteeren. Een enkele spoorlijn moet ook dienst doen en sinds de Russen bij den terugtocht belangrijke spoorlijnen vernield heb ben, werd een veldlijn gemaakt, waarlangs de wagons door paarden en ossen werden getrokken. Deze trek dieren, welke uit de Hongaarsche laagvlakte kwamen, moesten eerst geoefend worden in het trekken in een bergland. Men krijgt uit het bovenstaande eenig denkbeeld, wat er wel aan den verwoeden Karpathen-strijd vast zit, al maken de dagelijksche communiqué's daarvan geen melding! In een mededeeling van Oostenrijksche -zijde wordt nog eens verzekerd, dat tegenover plaatselijke succes sen aan den eenen kant voordeelen staan, die de tegen stander behaalde, dat de eerste evenmin als de laatste moeten worden overschat, dat zelfs zeer belangrijke overwinningen nog geen beslissing brengen, daar deze in den modernen slag slechts langzaam worden ver kregen. Het Russische communiqué gewaagt van groote ver sterkingen, welke de Duitschers en Oostenrijkers heb ben verkregen, maar voegt er aan toe, dat het offen sief desondanks voortgezet kon worden. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORDFRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: Een Duitsche afdeeling met drie mitrailleurs was er in geslaagd den linkeroever van den Yser te bereikeu ten zuiden van Driegrachten. De Duitschers werden gisteren door de Belgen aangevallen en verdreven. Ten oosten van Verdun bezetten de Franschen het dorpje Gussainville en de hoogten, die het beheerscht. Een aanval in de richting van Etain verzekerde hun het bezit van de hoogten 219 en 221, de daargelegen boerderijen en het ziekenhuis. Meer naar het zuiden wonnen de Franschen terrein in de richting van Maizeray. Bij Eparges wonnen de Franschen eveneens terrein en handhaafden zich, waarbij zij een zestigtal gevange nen maakten, waaronder drie officieren. In het bosch bij Ailly en het Bois Brulé wisten de Franschen het gewonnen terrein te behouden, sloegen alle tegenaanvallen af en veroverden nieuwe loopgra ven. In het Prêtrebosch hebben wij nieuwe successen be haald. Uit de mededeelingen van de krijgsgevangenen blijkt, dat in den loop van de jongste aanvallen der Franschen in het zuiden van Woëvre zes Duitsche ba taljons achtereenvolgens werden vernietigd. In het gebied van Ban de Sapt en Fontenelle lieten de Franschen met een mijn een Duitsche loopgraaf in de lucht vliegen. Ten zuidoosten van Hartmannsweiler veroverden de Franschen een punt, dat den Duitschen brigade-com mandant gedurende het gevecht op 26 Maart tot com mandopost had gediend. De Franschen wonnen nog verder terrein en maak ten daarbij krijgsgevangenen. Officieel werd gisteren door het Duitsche hoofd kwartier gemeld: Het door ons eergisteren bezette gehucht Driegracb ten, aan den Yser, dat door den vijand met zwaar ge schut en mijnwerpers in elkaar geschoten is, werd daarom gisteravond ontruimd. In de Argonnen mislukte een aanval onder het vuur van de jagers. Ten N. O. van Verdun kwam een Fransche aanval slechts tot onze voorste posities. Ten O. en Z. O. van Verdun mislukten een reeks aanvallen, met buitengewoon zware verliezen. Aan de hoogte van Combres werden twee Fransche bataljons door ons vuur vernietigd. Bij Ailly gingen onze troe pen tot den tegenaanval over en wierpen zij den vij and terug in zijn oude stellingen. Ook bij Apémont hadden de Franschen geen succes. Bij Flirey zijn de Fransche aanvallen volkomen mislukt. Tal van dooden bedekken het terrein voor ons front. Aan den zuidelijken rand van het Bois Le Prêtre sloeg een onzer bataljons in een bajonet-gevecht een sterke afdeeling van het 13e Fransche regiment af. Aan den Hartmannsweilerkopf werd sedert gister- namiddag, ondanks den sterken sneeuwstorm, hevig gevochten. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Bij een verkenning in het Russische gebied van An- drzejewo, 30 K.M. zuidoostelijk van Memel, vernietig de onze cavalerie een Russisch bataljonde comman dant, zes officieren en 360 man werden gevangen ge nomen, 120 man gedood, 150 ernstig gewond. Een ander Russisch bataljon, dat ter versterking aanrukte, werd teruggeslagen. Wij verloren zes dooden. De Russische aanvallen oostelijk en zuidelijk van Calvaria, en tegen onze stellingen ten oosten van Au- gustowo, werden afgeslagen. Overigens is op het oostelijk gevechtsterrein niets bijzonders voorgevallen. Officieel werd gisteren te Weenen bekend gemaakt: Aan het front in de Karpathen duren de gevechten voort. Op de hoogten ten oosten van het Laborcza-dal zijn wederom 930 man gevangen genomen. Er werden ook twee kanonnen, zeven machine-ge weren en een groote hoeveelheid oorlogsmaterieel, o.a. meer dan 5000 geweren, buit gemaakt. In Zuidoost-Galicië heeft slechts hier en daar een artilleriegevecht plaats. In West-Galicië en Russisch-Polen is de toestand niet veranderd. IN DEN KAUKASUS. De generale staf van het Russische Kaukasus-leger bericht:' Op 3 en 4 April werden alle aanvallen der Turken op den rechtervleugel van ons front aan de zee afge slagen. In de richting van Olty hebben onze troepen de Turken, die een goede stelling bezet hielden, in de richting van Okhor teruggedrongen, en daarbij een aantal krijgsgevangenen gemaakt. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1