DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i o gr- Van het westelijk oorlogsterrein. Van liet oostelijk oorlogsterrein. No. 83. Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Ataiaenwitssiiis ttr 3 mssata 10.80. ft. p. post II.—. Advertentieprijs 10 ot. p. repel, groote lettere near plaatsruimte. Brieven fr. B. Boek- ai Handelsdrukkerij v.h. HEROIs. C0SIERSZ00N, Toordam CO. Telefonen. 3, VRIJDAG 9 APRIL. Ter zee. DUITSCHLAND. VARIA. ALKMAAR, 9 April. Gisteren schreven we: „We hebben thans voorjaar". Wanneer we heden iets dergelijks wilden zeggen, zou den we er aan toevoegen: „althans volgens den kalen der." Geducht doet April, wat hij wil. Het schijnt, dat wij thans de weersgesteldheid met het oorlogsterrein bij Verdun gemeen hebben. Maar niettegenstaande het ongunstige weer, gaat men door met groote bedrij vigheid te ontwikkelen tusschen de Maas en den Moe zel, aan welke operatie wij gisteren een uitvoerige be schouwing hebben gewijd. Natuurlijk is men het nog niet eens geworden over den uitslag van de geleverde gevechten. De Franschen zeggen, dat zij bij Les Epar- ges een belangrijken sprong voorwaarts hebben ge daan en dat ze op andere punten loopgraven verover den; noordoostelijk van Verdun verklaren ze sinds 4 April over een front van 20 K.M. van 13 K.M. voor uit te zijn gekomen, op de Maashoogten een sterke po sitie te hebben veroverd, het zuid-westelijk deel van het bosch van Ailly te hebben genomen, in het zuiden van Woëvre over een front van 8 K.M. 3 K.M. geavan ceerd te zijn, terwijl de Duitschers zware verliezen le den. De Duitschers melden, dat de Franschen zware ver liezen hebben geleden, zonder dat ze het minste of ge ringste succes hebben behaald men heeft dezer da gen van d'ie zijde erkend, dat het dorp Regnieville en het zuidoostelijk daarvan gelegen dorp Faye ontruimd moesten worden. Het front, waarover de gevechten worden geleverd, is zeer uitgebreid het heeft een lengte van (hemels breed gemeten) Alkmaar tot Arnhem. Dat het hier een actie op groote schaal betreft, mag worden afgeleid uit de omstandigheid, dat er in de Fransche linie veel reserve-troepen geconcentreerd zijn. Aanvallen, zooals hier worden gedaan, kunnen alleen dan kans van sla gen bieden, wanneer zij niet slechts door artillerie, maar ook door het nakomen van reserves krachtig worden gesteund. Wij hebben gelezen, dat men uit de omstandigheid, dat de verbondenen hier bet initiatief nemen, afleidt, dat de Duitschers op dat oorlogstooneel verre in de minderheid zijn. Zoolang zij echter in staat zijn aan een ernstige poging van den tegenstander, om hen terug te drijven, weerstand te bieden, lijkt ons deze conclusie voorbarig. Bovendien is het mogelijk, dat zij op een ander punt van de Belfort-Nieuwpoort-linie weldra een kansje zullen wagen. Zij kunnen hun be zetting daar versterkt hebben. Wij herinneren in dit verband aan de berichten van onlangs, volgens welke er veel Duitsche troepen gingen naar Péronne en Noyon. Men weet misschien nog, dat in October daar herhaaldelijk pogingen tot doorbreking van het front der verbondenen zijn gedaan. Ook daar vertoont de linie het beeld van een tang, waarvan het eene been ongeveer horizontaal, het andere ongeveer verticaal loopt: Wisten de Duitschers het scharnier te verbre ken, dan zou niet slechts de kortste weg naar Parijs geopend worden, maar zou bovendien een aanzienlijk deel van het leger der verbondenen kunnen worden af gesneden. Daar ligt dus voor de Duitschers wel het grootste strategische voordeel, dat zij behalen kun nen maar het scharnier bleek in October onbreek baar en de verbondenen zullen wel gezorgd hebben, dat ze zijn weerstandsvermogen tijdens, den graaf- en delftijd hebben vergroot. Niet uitgesloten is het, dat, terwijl de Franschen aan het uiteinde van het horizr.. been van de tang (Verdun) opereeren, de Duiuiuütrs aan het uiteinde van het loodrecht daarop staanae been hetzelfde doen, ten einde te beproeven deze uit te buigen, hetgeen zal moeten blijken uit hernieuwde actie aan den IJser en bij Yperen. Dit brengt ons tot België en geeft ons een geschikte gelegenheid even stil te staan bij den gisteren herdachten verjaardag van Koning Albert, die veertig jaar is geworden. Het grondgebied van Koning Albert moge op het oogenblik nog niet eens zoo groot zijn als Noord-Holland boven Alkmaar, de heroïsche soldaten-koning heeft zich door zijn dappe ren strijd, door zijn meeleven met leger, land en volk, over de wereld een sympathie verworven, zooals geen enkele der gekroonde hoofden bezit. In den nood heeft hij zich een man getoond en hoe de strijd ook moge afloopen, schitterender dan hij zal niemand er uit te voorschijn komen. In verscheidene landen heeft men 'sKonings verjaardag op bij de droevige omstandig heden passende wijze gevierd en wat er aan uiterlijk heid en opgetogenheid ontbrak, zal wel ruimschoots zijn vergoed door innerlijkheid en hartelijkheid. In Melbourne (Australië) heeft men ter gelegenheic van 'sKonings verjaardag een bloemendag gehouden ten bate van het Belgische ondersteuningsfonds, dat hierdoor met een bedrag van 60.000 werd gestijfd Honderdduizend mijnwerkers dronken bij afspraak om 12 uur op de gezondheid van Koning Albert. President Wilson zond Koning Albert een telegram met betuiging van vriendschap en sympathie. In den Karpathenstrijd schrijven de Oostenrijkers zich groote, de Russen zich grootere voordeelen toe. In Polen heerscht rust zouden beide partijen van hier troepen naar de Karpathen gezonden hebben? Het is thans gebleken, dat van den verganen Duit- schen onderzeeër U 29, kapitein Weddigen, door de Engelsche „The Polite Pirate", de beleefde zeerover geheeten, omdat hij altijd voorkomend optrad jegens de bemanningen der schepen, welke hij in den grond boorde, commandant was. De onderzeeërs doen de laatste dagen overigens weinig van zich spreken. Gisteren viel geen enkel nieuw feit te melden en vandaag ook niet, want alleen wordt geseind, dat een trawler in de lucht gevlogen is, zonder dat bekend is of het vaartuig door een tor pedo is getroffen of op een mijn is geloopen. Een mededeeling van de Britsche admiraliteit om trent Engelsche koopvaardijschepen, door onderzeeërs tot zinken gebracht, in de week, eindigende 7 April, zegt, dat d'ie week voor de Duitschers op één na de minst succesvolle week was sinds het begin van den onderzeeërs-oorlog. Slechts vijf schepen werden in den grond geboord, met een totaal-tonnenmaat van 7904. Hierbij zijn niet gerekend vijf kleine visschersvaartuigen, totaal meten de 914 ton. Ondanks de vermindering van vertrekkende schepen ten gevolge van het Paaschfeest, bedroeg, volgens deze mededeeling het totale aantal zeebooten, die uitgingen en binnenkwamen in de haven van het Vereenigd Ko ninkrijk gedurende bedoelde week, niet minder dan 1234. De „Eitel Friedrich", de Duitsche hulpkruiser, is in de Amerikaansche haven Newport News aan de ket ting gelegd. Men weet, dat de Amerikaansche overheid gelegenheid gegeven heeft om het schip te doen repa- reeren, maar de kapitein heeft het, met het oog op En gelsche schepen in de buurt blijkbaar niet aangedurfd zich buitengaats te begeven, zoodat het schip geïnter neerd is. In het antwoord van Duitschland op den eisch tot schadevergoeding van Amerika voor het in den grond boren van de „Frye" door de bovenbedoelde „Eitel Friedrich", wordt de verplichting daartoe erkend, maar wordt tevens verzocht de zaak voor het Prijzen - hof te brengen ter vaststelling van de feiten wat aan gaat eigendom van schip en lading. Waaruit alweer blijkt, dat conflicten, die opgewon den gemoederen in beweging brengen, minnelijk kun nen worden bijgelegd. Tenslotte moeten we nog even melding maken van een aantal geruchten. De Temps kreeg langs indirec- ten weg het bericht dat veldmaarschalk v. Hindenburg in het begin der volgende week naar het Westelijk front zou vertrekken, waarbij wij aanteekenen dat de kracht van dezen veldheer vooral moet schuilen in zijn groote terreinkennis in het Oosten, zoodat het be richt niet waarschijnlijk klinkt. Gemeld wordt, dat oud-president Roosevelt, de vredestichter in den Russisch-Japanschen oorlog, naar China is vertrokken. De actie der Dardanellen heet voorloopig gestaakt, het Fransche operatiecorps ging naar Alexandrië (Egypte), maar het eiland Lemnos blijft als operatie basis gebruikt. In Griekenland trekt de heer Venizelos wegens een ernstig geschil met de regeering, zich uit de politiek terug. Duitsche bladen bevatten ernstige berichten over de stemming in Italië. Te Genua werden groote manifes taties ten gunste van het deelnemen van Italië aan den oorlog gehouden, een Duitsche vlag werd in het open baar verbrand, in eenige Duitsche café's werden de ruiten ingeslagen, de uithangborden van het gebouw der Lloyd afgenomen en vernield en voor het Belgi sche consulaat werd een sympathie-betooging gehou den. Duitsche kolonies verlieten Rome, Napels en andere steden in Zuid-Italië. Uit andere telegrammen zouden we afleiden, dat de Italiaansche regeering in dé eerste plaats geld noodig heeft en dat de officieele onderhandelingen tusschen Italië en Oostenrijk nog steeds met kans op succes worden voortgezet. In Noord-Portugal zou een revolutie zijn uitgebro ken met het doel ex-koning Manuel, die in het Spaan- sché Santander zou zijn aangekomen, weer op den troon te brengen. P. S. Een foutief gemaakt diagram in het nummer van gisteren zou verwarring kunnen stichten. Daarom laten we hier de vier figuren nog eens volgen, waarbij deze toelichting hoort: „Daar Verdun eerst van het Noorden en van het Oosten uit werd bedreigd, was d'e eerste positie van het verdedigende leger een rechte linie, loopend van het noordwesten naar het zuidoosten. Toen in het laatst van Augustus de legers der verbondenen in het westen terugweken, moest dit Oosterleger zorgen, dat het zijn verbinding daarmede behield, een bocht naar het zuidwesten was noodzakelijk, gelijk de tweede fi guur aangeeft. Het oprukken van het leger van den Duitschen kroonprins maakte verlenging dezer afwij king tot Bar le Due noodzakelijk. Toen echter de Duit schers teruggeslagen werden in het noorden der Ar- gonnen, nam het Fransche Verdun-leger de positie in, welke in nummer vier is aangegeven." N.W. Verdun Z.O. Verdun Z.O. Verdun Z.O. W. IBar Ie Due Varennes St. Menehould Verdun 'O. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: Artilleriegevechten hadden plaats in België, in het dal der Aisne en oostelijk van Reims. Ondanks de zeer slechte weersgesteldheid is tus schen Maas en Moezel de activiteit zeer groot. De Franschen hebben al hunne winsten behouden en gaan opnieuw vooruit. Bij Pareid, ten O. van Verdun, namen de Franschen twee loopgravenlinies. Bij Eparges deden de Franschen, in den nacht van 6 op 7 April een belangrijken sprong vooruit. Den geheelen dag deden de Duitschers hevige tegen aanvallen, zonder echter iets terug te winnen. Hun laatste aanval was bijzonder krachtig, doch werd ver nietigd door het Fransche vuur. Hetzelfde gebeurde in het bosch van Ailly na ver schillende tegenaanvallen, die alle werden afgeslagen. De Franschen bleven meester van de posities, die zij op 6 April hadden genomen. In het Bois Brulé namen de Franschen een Duitsche loopgraaf, en maakten in dit deel vele gevangenen. Onder de gevangenen op 6 April in de streek van Hartmannweiler gemaakt, zijn manschappen van de garde, door de Duitschers naar die streek gebracht, als gevolg van hun nederlaag op 2 April. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren, zooals we nog in een deel onzer vorige oplaag konden me- dedeelen De strijd tusschen Maas en Moezel duurt voort. In het Woevre-gebied, ten O. en ten Z.-. van Ver dun, mislukten alle Fransche aanvallen. Bij de hoogten van Comb res werden de op enkele plaatsen tot in onze voorste stellingen binnengedrongen Fransche troepen weder verdreven. In het bosch van Selouse, ten noorden van St. Mi- hiel, werden de tegen onze stellingen oprukkende ba taljons, met zware verliezen teruggeslagen. In het bosch van Ailly wordt een verbitterd gevecht van man tegen man gevoerd. In het bosch ten westen van Aprémont drongen on ze troepen den vijand, die zonder resultaat aanviel, achterna. Vier aanvallen op de posities ten N. van Fli- rey en twee avond'aanvallen ten W. van het Bois le Prêtre werden onder ons vuur vernietigd, onder zware verliezen. Drie nachtelijke aanvallen in het Bois le Prêtre mislukten. De geheele verliezen van de Franschen over dit ge- heele front zijn weder ontzettend groot, zonder dat zij eenig succes behaalden. In de buurt van Réthel werd een Fransch vliegtuig, uit Parijs komend,"gedwongen te landen. De vliege nier deelde mede, dat over de Fransche verliezen in de gevechten in Champagne in Parijs nog niets bekend was. De strijd om den Hartmannsweilerkopf duurt voort. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In den sector van de Oostelijke Beskoden bereikte de sinds weken durende hardnekkige worsteling haar hoogtepunt in den slag gedurendê de Paaschdagen. Onafgebroken Russische aanvallen, hoofdzakelijk aan weerszijden van het Laborczadal, waar de vijand het grootste gedeelte van het thans ter beschikking geko men insluitingsleger van Przemysl inzette, werden on der aanzienlijke verliezen voor den vijand in die da gen afgeslagen. Een tegenaanval van de Duitsche en van onze troepen leidde op de hoogten westelijk en oostelijk van het dal tot verovering van verschillende sterke Russische stellingen. Al is de strijd op dit front nog niet ten einde, zoo is toch het succes van den slag gedurende de Paaschdagen, waarbij wij ongeveer 10,000 ongewonde gevangenen maakten en veel krijgsmateriaal veroverden, onbetwistbaar. Ten oosien van het Laborczadal werd in enkele sectoren heftig gevochten. In Zuidoost-Galicië hadden partieele artillerie-ge vechten plaats. In Russisch Polen en West-Galicië heerscht betrekkelijke rust. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde: Een deel van de vijandelijke vloot beproefde gisteren na ongeveer twintig granaten afgeschoten te hebben op het station Dregodina bij Enosf in twee booten soldaten te lan den. Onze zwakke kustwacht was voldoende om den vijand te verjagen. De vijandelijke vloot schoot op haar terugtocht nog eenige granaten af op een huis, zonder schade aan te richten. DE PRINZ EITEL FRIEDRICH. De commandant van den Duitschen hulpkruiser „Prinz Eitel Friedrich" heeft aan den ontvanger van de in- en uitvoerrechten te Newport News den wensch te kennen gegeven, dat zijn schip geïnterneerd zou worden, omdat de hulp, die een vertrek mogelijk zou maken, uitbleef. Het schip zal aan de marinewerf van Norfolk geïnterneerd worden. DE ELZAS-LOTHARINGSCHE LANDDAG. In het paleis van den stadhouder te Straatsburg had de opening plaats van den Landdag van Elzas-Lotha- ringen, in tegenwoordigheid van bijna alle afgevaar digden ook zij, die te velde staan, waren aanwezig. De stadhouder Von Dallwitz hield een redevoe ring, waarin hij o. a. er op wees, dat deze plechtig heid plaats vond onder andere omstandigheden dan men naar menschelijke berekening had kunnen voor zien. „De wereldschokkende gebeurtenissen ver klaarde hij te midden waarvan wij staan, de gewe) dige oorlog, welke ons Duitsch vaderland is opge drongen niettegenstaande onze pogingen om den vr< de te bewaren en dien wij tot dusverre roemrijk voet den, deden ook in dit land hare onmiddellijke gevolgen gevoelen. Weliswaar is het onzen dapperen troepen gelukt een dadelijk bij den aanvang van den oorlog door den vijand ondernomen aanval af te slaan en ook mogen wij met voldoening het feit begroeten, dat sindsdien ook ons grondgebied enkele kleine grens streken daargelaten van vijanden gezuiverd is; maar de ijzeren tijd is ook bij ons niet voorbijgegaan zonder duidelijke sporen achter te laten. Regeering en volksvertegenwoordiging zijn thans bijeengekomen met den wensch om gezamenlijk te overwegen op welke wijze de wonden van den oorlog kunnen worden geheeld door de krachten van het land, welke niet onmiddellijk benoodigd zijn voor den oorlogsdienst." Ten slotte wees de stadhouder er op, dat de afhan deling van de begrooting hoofdzakelijk de taak van de vertegenwoordiging in deze zitting zal zijn, waar na hij den Landdag voor geopend verklaarde. EEN LOOPGRAAF-MACHINE. De firma Wickes uit Saginaw in Michigan heeft een graafmachine ontworpen, voor den aanleg van loop graven. Het graaf-mechanisme, een verstelbare boom, waaraan een graafarm met een grijper of graafemmer werkt, is opgesteld op een soort platform, dat ook den motor draagt, bijv. een petroleummotor. Hetplatform wordt met rollen langs rails bewogen, wat telkens als er ongeveer 3 meter gegraven is, gebeurt. Voor dit verhalen wordt de motor aan een lier gekoppeld, waarop een ketting wordt gewonden, die bevestigd is op eenigen afstand. Twee man zijn voortdurend bezig de rails klaar te leggen voor den weg, dien de machi ne zal nemen. Per uur kan zijn ongeveer 75 meter loopgraaf aanleggen. Was de loopgraaf ineens geheel afgewerkt en de uitgeworpen aarde tot een borstwe ring opgezet, dan zou zij het werk van meer dan 300 man verrichten. Daar de machine niet zoo volledig zal werken, kan haar capaciteit niet zoo groot geschat worden, maar zij zal toch wel 200 man kunnen ver vangen, die elkaar op een afstand van 75 meter (100 pas) bovendien in den weg zouden staan. DANKDAG TER EERE VAN NEDERLAND. De Gazet van Brussel bepleit een dankdag ter eere van Nederland door de Belgen, als uiting van erken telijkheid voor de „onvolprezen liefdadigheid van on ze Noorderbroeders". De feestdag van H. M. de Koningin zou voor den dankdag best geschikt zijn, maar het blad acht den datum te verwijderd en het wil nu den Julianadag op 30 dezer vieren. ONTPLOFBARE PIJLEN TER VERNIELING VAN ZEPPELINS. R. T. Robertson te Dublin heeft een soort ontplof bare pijl tegen Zeppelins uitgevonden. Deze pijl is van staal en heeft aan zijn einde een soort vischhaak. De schacht is hol en gevuld met een explosieve stof, welke met een krachtige vlam kan branden. Wordt een dergelijke pijl uit een vliegmachine op een Zeppelin of anderen met gas gevulden ballon ge worpen, dan dringt de pijl door de omhulling van den ballon en de springstof ontploft tengevolge van de achterwaartsche beweging van een aan den pijl aan wezige inrichting. Deze ontploffing geschiedt dan in de gasruimte van den ballon; de uitwerking moet dus vreeselijk zijn. Men beweert, dat Frankrijk en Engeland reeds een flinke hoeveelheid van dit moderne Indianen-speelgoed besteld hebben. INENTING TEGEN TYPHUS BIJ HET BRITSCHE LEGER. In het Britsche leger, hetwelk nu te velde is, kwamen 421 gevallen van typhus voor, waarvan 305 gevallen bij lieden die gedurende 2 jaar niet ingeënt waren Van de wel ingeënten stierf slechts 1deze was slechts eens ingeënt, inplaats van de verplichte 2 keer. Gedurende den Boerenoorlog daarentegen, was he aantal typhusgevallen in het Britsche leger 58000, waarvan 8000 met doodelijken afloop. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1