Van liet oostelijk ooriogsterroln. Van het zuidelijk oorlogstooneel. Van het westelijk oorlogsterreln. NEDERLAND. ïelegTammen van heden. Nederland. VREDESVER7EKERTNG. Onder bovenstaan den titel (Peace Insurance), noemt R. Stockton Jr, het bedrag door Amerika voor léger en vloot jaarlijks uitgegeven volgens hem de vredesver- zekering in verband met hetgeen jaarlijks door bet Amerikaansche publiek voor luxe en genot uitgegeven wordt. Hieronder mogen eenige getallen volgen Jaarlijks wordt uitgegeven voor leger en vloot 245.000.000 dollar. Brand en Inbraakverzekering 504.186.104 dollar. Automobielen 500.000.000 dol lar. Juweelen 800.000.000 dollar. Onzedelijkheid 3000.000.000 dollar. Alcohol en Tabak 3200.000.000 dollar. In het geheel wordt ongeveer voor dranken, tabak, ondeugd, enz. dus 25 maal zooveel uitgegeven als voor de verzekering van den vrede. Verder geeft Stockton, die blijkbaar een enthousiast militairist is, eenige cijfers omtrent de jaarlijksche sterfte in de Vereenigde Staten door ongelukken en ver gelijkt dit aantal met het aantal döoden, omgerekend op een jaar bij verschillende oorlogen. Per jaar was het aantal dooden Door ongelukken in die Vereen. St. 79000. Bij de Japanners in den RussischJapansche oorlog 33.340. Bij den Burgeroorlog in Amerika 27.518. Bij de En- gelschen, in den Boerenoorlog 2.990. Bij de Fran- scben in den Krimoorlog 8.160. Bij de Engelschen in den Krimoorlog 2.387. Bij de Amerikanen in den Mexico-oorlog 725. Bij de Amerikanen in den Oorlog met Spanje 862. Al deze jaarlijksche verliezen bijeengeteld geeft om streeks 76000 man, dus nog minder dan het aantal in vredestijd gevallenen in Amerika. HET ARBEIDSVERMOGEN VAN HET GESCHUT. Commandant Regnault heeft het arbeidsvermogen uitgerekend, dat ontwikkeld wordt bij het afschieten van projectielen. In e enkanon van niet te groote afme tingen, waaruit b.v. een projectiel van 7 K.G. afge schoten wordt met een aanvangssnelheiid van 500 M. terwijl de ontploffing ongeveer een honderdste secon de duurt, wordt een afbeid van niet minder dan 115.000 paardekrachten ontwikkeld. Worden de projectielen zwaarder dan 500 K.G. met een aanvangssnelheid van ongeveer 900 Meter afge schoten, dan worden "hierbij niet minder dan 25 mil li- oen paardekrachten ontwikkeld. Deze getallen geven eenigszins een denkbeeld van de krachten waaraan het moderne geschut blootgesteld is. KORTE BERICHTEN. De Engelsche trawler „Zarina" is in de Noord zee in de lucht gevlogen; negen man van de beman ning worden vermist. Het is niet bekend of het schip getorpedeerd is of op een mijn geloopen. Volgens een Duitsche staat beliep het aantal door de Duitschers in Maart buitgemaakte kanonnen 5510; waarvan in België 3300 in Frankrijk 1300, in Rusland 850, en van de Engelsche artillerie ongeveer 60 ka nonnen. Vele honderden dier kanonnen doen reeds dienst in het Duitsche leger. Naar de Nouvelliste van Lyoo uit Duinkerken verneemt is 'die ruim dertienjarige kroonprins Leopold van Belgi'è bij het 12e Belgische linie-regiment inge lijfd. De centrumfractie van de Tweede Elzas-Lotha- ringsche Kamer heeft met algemeene stemmen besloten tot de uitsluiting uit de fractie van Wetterlè. De „Vossische Zeitung" opent een inschrijving voor het stichten van een gedenkteeken voor Weddigen, den commandant van de U 29. De uitgevers van het blad schreven in voor 1800. Gistermiddag is op den saltan van Egypte een moordaanslag gepleegd. Een inboorling vuurde een schot op hem af, dat miste. De dader is onmiddellijk gevangen genomen. UITVOERVERBOD. Bij Kon. Besluit van 8 April is met ingang van dien datum verboden de uitvoer van in stukken gesneden of fijngemaakte aardappelen alsmede den afval van aardappelen. EEN DUITSCHE BALLON. Door den IJmuider stoomtrawler „Batavier IJ M 107", is te IJmuiden aangebracht een Duitschen bal lon, den 7en April te 11 uur 30 v.m. gevonden in de Noordzee op 10 mijl ten N.W. van Vlieland. De bal lon is gemerkt en genummerd No. 1547, Gleichge- wicht 68 kilo. Gasfüllung feuergefarlich. Der Finder erhalt 10 MaMrk Findergeld. Veldartillerie, Schiesz- schule Juterborg bei Berlijn 42. De ballon is aan de militaire autoriteiten afgegeven BLOEMEN VOOR BIJITENLAND8CHE HOSPITALEN. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft, meldt de N. Rott. Ct., een commissie benoemd ter uitvoering van het denk beeld om afgesneden bloemen te zenden naar de hos pitalen der oorlogvoerende mogendheden. De bloemen zullen kosteloos worden afgestaan -en vanwege de commissie worden ingepakt en verzonden. De kosten van de kistjes worden gedragen door het Internatio naal Congres van Vrouwen, dat eveneens de kosten van het vervoer op zich neemt. In April zullen narcis sen, in Mei late tulpen gezonden worden, daar hya cinthen wegens den sterken geur voor hospitalen niet geschikt zijn. Door bemiddeling van de Nederlandsche regeering wordt getracht van de oorlogvoerende mogendheden de gewenschte medewerking ter bevordering van snelle doorzending der bloemen te verkrijgen. HOOFD BIJZONDER INTERNEERINGSDEPOT. De inspecteur van politie le Klasse H. Pijper te Am sterdam is bestemd voor hoofd van het bijzonder inter- neeringsdépöt te Vlissingen zal worden gevestigd. De heer Pijper verkrijgt den rang van reserve 1ste luitenant der landweer. Hij blijft inspecteur van poli tie, doch krijgt als zoodanig verlof. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VIJF MENSCHEN VERDRONKEN. De sleepbooten „Engineering" en „de Boer", beide van de naamlooze vennootschap Wilton's Machinefa briek en Scheepswerf, zouden gistemamiddag het uit Vlissingen te Rotterdam binnengekomen stoomschip „Tjisondari" van de Java-China-Japanlijn, naar de Maashaven helpen brengen. Dit geschiedde op de ri vier aldaar nabij boei 17, recht tegenover de Petrole- umkade. De „Engineering" lag een weinig dwars voor den kop van de „Tjisonaari" en wilde het roer omha len om recht vooruit te komen en dan een tros uit te hangen. Hierbij liep zij tegen de sleepboot „de Boer" en kwam vlak voor den steven van het zeeschip, dat onmiddellijk dwars over haar heenging. Kapitein J. C. Braams, die aan het roer stond, de machinist P. Storm, de verhaalder J. van Dam, de sto ker E. Kramers en de dekknecht A. Jonker, die zich allen aan boord van de sleepboot „Engineering" be vonden, verdwenen met deze boot in de diepte en zijn niet weder gezien. De rivierpolitie heeft gedurende geruimen tijd doch te vergeefs naar hun lijken, gevischt, alleen een tros is opgehaald. De kapitein, de machinist en de verhaalder zijn gehuwd. De gezonken sleepboot is ruim 21 ton groot. Terwijl dit gebeurde, kwam het stoomschip vr'-r F."' aangestormd en daarmede in aagraking kwam de sleepboot „de Boer", waardoor zij aan den voor steven schade bekwam. De „Batavier IV" kreeg geen averij. (N. Rott. Crt.) WAAR IS MIJN VADERLAND? De Oldenzaalsche correspondent van het Hbld. schrijft: Dezer dagen passeerde hier een Engelsche dame, aan wie de toegang tot Duitschland werd geweigerd, omdat zij een Engelsche was. De dame deelde mede, dat zij in Engeland had gewoond met haar man, een Duitscher, die bij het uitbreken van den oorlog was opgeroepen door de Duitsche militaire autoriteiten en die daarom naar zijn vaderland was teruggekeerd. Vóór een paar weken bereikte haar de tijding, dat haar man gesneuveld was. Zij werd nu, omdat zij met een Duitscher was gehuwd geweest, die de wapenten voor de verdediging van zijn vaderland had opgevat, genoodzaakt het land te verlaten. In de hoop, nu in Duitschland bij de familie van haar overleden echtge noot een wijkplaats te vinden, had ze zich, maar helaas zonder succes, derwaarts begeven. Noch in Engeland, noch in Duitschland zou zij een vaderland vinden, daarom wilde zij in het gastvrije Nederland, in Den Haag, waar ook familie van haar woonde, een toe vluchtsoord zoeken. DELFTSCHE SLAOLIE. Verschenen is een nieuwe uitgaaf va ndie recepten van het gebruik van het Delftsch Plantenvet „Delfia." Deze bijlage van het Receptenboekje der Delftsche Slaolie bevat vele recepten van den kok der Oliefabrie- ken Calvé-Delft, betrekking hebbende op het stoven van groenten, het stoven ar smoren van vleesch, bet grati- neeren van restanten visch en vleesch, bet bereiden van gebak en pudding, het maken van gebonden soepen, enz., alles in het Plantenvet „Delfia." Ieder, die aan de Afdeeling Reclame van genoemde fabriek het Recéptenboekje der Delftsche Slaolie aan vraagt, ontvangt meteen deze nieuwe bijlage er bij. Wie het bekende gele receptenboekje reeds bezit, kan ook af zonderlijk de nieuwe recepten van het plantenvet „Del fia" aanvragen. Deze zijn niet bij de winkeliers, döch alleen bij de fabriek te Delft verkrijgbaar, die voor gratis en franco toezending zorg draagt. „DE KLEINE WESTKAPPELAARS." Gisteren zou de uitvoering, te geven door bet kinder koor „De kleine Westkappelaars", onder leiding van het hoofd der school te Westkappélle, den heer Houte kamer, in „Diligentia", te 's-Gravenhage, bijgewoond worden door H. M. de Koningin. In den loop van den morgen liet H.M. evenwel weten dat Zij verhinderd was, de uitvoering, die gegeven wordt ten bate van het Haagsche Steuncomité, bij te wonen en gaf H. M. Haar verlangen 'te kennen, de kin deren in den tuin van het paleis in het Noordeinde te ontvangen. Onder leiding van dames van het Steuncomité be gaven „de kleine Westkappelaars" met hun leider zich daarheen. Nadat H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins en Prinses Juliana met dames en heeren van het gevolg in den tuin waren gekomen, verzocht H. M. den heer Houtekamer zijn kinderen eenige liedjes te laten zin gen. Na afloop gaf H. M. Hare bijzondere tevredenheid te kennen. H. M. vond, dat de kinderen heel mooi zongen. Voor elk der kinderen, die de Zeeuwsche klee derdracht droegen, had H. M. een aardig woord. Opgetogen van blijdicshap werd door het gezelschap den terugtocht aanvaard. Gistermiddag had de aangekondigde uitvoering in „Diligentia" plaats. Toen het koor, een 40-tal meisjes en jongens, op de estrade hadden plaatsgenomen, stelde de heer Houte kamer zijn kleinen aan de aanwezige dames en heeren voor. Ook de burgemeester van Westkapelle was in de zaal aanwezig. De beer Houtekamer stelde het koor voor, als een ge zelschap eenvoudige landskinderen, van wie men geen hooge kunst moest verwachten. Zijn kinderen zongen Nederlandsche liederen, met het doel deze meer .ugang te doen vinden bij het pu bliek. De uitvoering begon met het zingen van het „Wilhel mus", dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Vervolgens gaven de kinderen een twintigtal liederen afgewisseld door voordrachten, ten beste, die blijkens hel herhaaldelijk en hartelijk applaus zeer in don smaak vielen. DE MALVERSATIëN TE GULPEN. „De Maasbode" verneemt nader over de door den postdirecteur Dams gepleegde malversatiën, dat reeds jarenlang door de bevolking der gemeente Gulpen werd gefluisterd, dat op het postkantoor dingen ge beurden, die niet in den haak waren. De postdirecteur en zijn gezin leefden als vorsten. Men vermoedt, dat de verduisterde bedragen te zatnen wel een halve ton groot zijn. O a. moet de postdirecteur zich gelden hebben toegeëigend voor allerlei gesimuleerde werk zaamheden van hulppostboden, waarvoor hij zelf de kwitanties in hun naam teekende. Bij de arrestatie bleek, dat de poetboden van een en ander niets wisten en dat zelfs kwitanties waren geteekend voor werk zaamheden, verricht door een postbode, die reeds an derhalf jaar geleden is overleden. UIT BERGEN. Van bevoegde zijde vernemen wij dat binnenkort we derom een 400 militairen in dteze gemeente zullen wor den gelegerd. Het is niet onmogelijk dat dit aantal nog zal worden veigroot. De bedoeling schijnt te zijn deze militairen in een kamp onder te brengen. Het hertenkamp alhier is waarlijk een nieuwe at tractie geworden, nu het bevolkt is. Een 5-tal zeer mooie herten bevinden zich thans daarin. Ook eenige ganzen en eenden schijnen zich daarin bijzonder thuis te gevoelen. De boomen die in- en rondom het kamp zijn geplaatst geven het geheel een aangenamen in druk. Dat het kamp zeer vele bezoekers trekt, behoeft geen betoog. KORTE BERICHTEN. De Belgische Minister Poullet bracht een bezoek aan het kamp te Ede, waar Belgische 'uitgewekenen zijn onder dak gebracht. De indrukken van den Belgi schen Minister, wat betreft huisvesting en verzorging, waren onverdeeld gunstig. Gisteravond legde in de school aan de Oudevest te Leiden, waarin militairen zijn ingekwartierd, een militair, zekere Wijnvoort, een geweer, dat, naar hij meende, ongeladen was, op zijn kameraad aan. Het geweer bleek echter wel geladen te zijn en het schot trof den man in de borst. Levensgevaarlijk getroffen werd hij naar het Elisabethsgesticht vervoerd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gister afwij zend beschikt op het verzoek van den Belgischen ad- vocrat, mr. Egger, om tot de balie te worden toegela ten. De territoriale bevelhebber van Zeeland heeft een verordening vastgesteld, waarbij het verboden is buitenshuis schetsen, teekeningen, opnemingen en fo to's te maken. Het O. M. bij de rechtbank te Roermond requi- reerde tegen zekeren J. J., wegens het terugkeeren in het gebied van den staat van beleg, waaruit hij was verwijdend door het militair gezag, zes weken gevan- genjsatral STADNIEUWS. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gisteravond vergaderde de Kiesvereeniging „Eens gezindheid". Van de R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" was het volgende schrijven ingekomen „Hierbij hebben wij de eer, u mede te deelen, dat onze vereeniging in de vacature ontstaan door het af treden van mr. Dorbeck als gemeenteraadslid een ka tholiek candidaat zal stellen. Wij meenen, waar 't hier geldt een tusschentijdsche verkiezing in eene vacature, ontstaan door 't aftreden van een katholiek lid, bij voorbaat het vertrouwen te mogen uitspreken, dat uwe vereeniging ook op grond der tijdsomstandigheden, zich van 't stellen of stemmen van een tegen-candidaat zal onthouden." „Eensgezindheid" besloot „Vrijheid en Recht" in den geest van het door haar gedane verzoek te ant woorden. De afdeeling Alkmaar der S. D. A. P., had van „Vrijheid en Recht" hetzelfde schrijven ontvangen. Ze besloot wèl een candidaat te stellen en koos hiertoe den heer K. van 't Veer. Ter ondersteuning van deze candidatuur zullen den 15en dezer in een openbare vergadering als sprekers optreden de heeren K. van 't Veer en O. J. Verkerk. Hedenavond vergadert de R. K. Kiesvereeniging tot het stellen van een candidaat. BENOEMD. In de te Apeldoorn gehouden algemeene vergadering van het Gemeenschap van Leeraren aan de Neder! gymnasia werd tot bestuurslid gekozen de heer dr. van Hille alhier. De heer A. de Boer, agent van politie alhier, is be noemd tot gemeente-veldwachter te Krommenie. MECHELER STOELEN. De heer Louis Trijbetz ontving heden wederom voor het eerst gedurende den oorlog een partij Mecheler stroomatstoelen. Per Amerikaansch schip was voor het eerst een zending naar Rotterdam verzonden. CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEK „ALCMARIA." In het Nederl. Weekblad voor den Handel in Krui denierswaren enz. komt een schrijven voor van de hee ren Otto Ouwendijk, Jan Maaten, Jac. Mulder, S. Kramer, LI. Lems, M. Roos, A. Niemansverdriet, v. d. Waal, A. G. Oskamp, J. Deutekom Jzn., J. Maaten, J. Bartelse, J. A. Maaten, A. H. Smits en J. Mulder, geregelde verbruikers van „Alcmaria" Cacao en Cho colade, allen te Rotterdam, waarin ze mededeel en, dat de Cacao en Chocoladefabriek „Alcmaria" te Alkmaar tijdens de mobilisatiecrisis in 1914 al hun orders op Cacaopoeder en Chocolade in prima kwaliteit heeft uit gevoerd De prijzen, waartoe „Alcmaria" moest leveren, wa ren, daar de contracten reeds vroeg afgesloten waren, zeer laag en wij zijn er van overtuigd, schrijven de heeren, dat de „Alcmaria" bij de afwikkeling daarvan zeer groote verliezen moet hebben geleden. „Juist in moeilijke dagen leert men zijne leveranciers kennen en daar de „Alcmaria" zich zoo volkomen cor rect tegen over ons gedragen heeft, verklaren wij bij de ze gaarne dat wij deze fabriek door het koop en van ha re artikelen zooveel mogelijk zulien steunen, terwijl wij op grond van ondervinding de „Alcmaria" met de meeste klem bij ieder durven aanbevelen." BIOSCOOP-THEAER „NOVUM". De directie van het bioseoop-théater „Novum" ver zoekt ons te melden, dat zij deze week als hoofdnum mer heeft gekozen het pracht-drama „De Lijdensweg eener Wees". Alle nummers zullen door een bekwaam explicateur worden uitgelegd. DRANKBESTRIJDING. Het volgende adres is aan den Raad dezer Gemeente oerzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, respectievelijk voorzitter, secreta ris en penningmeester van de Afdeeling Alkmaar van d'e Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken, domicilie kiezende ten huize van den secretaris: Bloemstraat 31, dat de Drankwet Uwen Raad de gelegenheid biedt aan H. M. de Koningin voor te stellen, dat voor deze gemeente een verlaging van het maximum der vergun ningen worde vastgesteld, dat adressanten het wenschelijk achten, dat van de ze bevoegdheid worde gebruik gemaakt, rekenen waarom zij Uwen Raad verzoeken aan H.M. de Koningin het voorstel te doen bet maximum der vergunningen te verlagen en vast te stellen op 55. Bovenstaand verzoekschrift gaat vergezeld van een Memorie van Toelichting. 't Welk doende, (w. g.) A. Van WESTEROP, Voorzitter. P. VEEN, Secretaris. D. KEMP, Penningmeester. Alkmaar, 31 Maart 1915. In de Memorie van Toelichting wordt er o. m. op gewezen, dat het gehouden Petitionnement voor Plaatselijke Keuze met zijn 670000 handteekeniugen afdoende bewijst dat hoe langer hoe meer menscben een geopend oog hebben voor wat htm eigen en ande der geluk bedreigt en een warm hart waar het de stof felijke, geestelijke en zedelijke belangen van hun naas ten geldt. De gemeenteraden kunnen om de vijf jaren aan de Koningin het verzoek richten te willen bepalen, dat in hunne gemeenten het maximale aantal vergunningen worde verlaagd, opdat daardoor^ de drankverleiding vemiindere en het stoffelijk en geestelijk peil der be volking stijge. Het behoort tot de taak der gemeentebesturen de algemeene volksbelangen te bevorderen. Welnu, hier valt een groot volks-, meteen een groot gemeentebe lang te behartigen. De drank levert een voortdurende bron van verderf en gevaar voor de bevolking. Zou het voor den financieelen toestand van de ge meente niet voordeelig zijn wanneer de drankverlei ding minder werd? De kosten van het armwezen, de krankzinnigenver pleging en de politiezorg, de uitgaven voortvloeiende uit de kinderwetten, enz. enz., zij zouden ongetwijfeld belangrijk dalen. De gemeentebesturen nemen maatregelen om be smetting te voorkomen, veel zorg wordt besteed om het volkswelzijn en de volkswelvaart te bevorderen, maar wat doen de gemeentebesturen tot dusver nog weinig om het voortwoekerende alcoholisme te be strijden! Moest hier de gemeente niet ingrijpen? Wel nu, de Drankwet geeft aan de gemeentebesturen de ge legenheid om thans in te grijpen. Laten de gemeenteraden nu mediehelpen om de drankellende te doen verminderen. PREDIKBEURTEN., 11 April. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Evang. Luth. Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. A. de Jong van Broek op Langendijk. Rem. Oeref. Kerk, 10 uur, Ds. J. A. Bdjerman van Amsterdam. Oeref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. Uit de omgeving. AKERSLOOT. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Van dien Kieboom. HEILOO. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie lokaal, 10 uur, Ds. N. v. Schouwen burg van Amsterdam. OUDORP. Herv. Gem. Geen dienst wegens vaca- ture Oterlcek. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 9 April. Het Fransche communiqué van gisteravond luidit: In den afgeloopen nacht en heden behaalden wij nieuwe successen tusschen Maas en Moezel ondanks het slechte weer. Door een nachtelijke lijken aanval bij Eparges kwamen wij opnieuw be langrijk vooruit. Ondanks drie hevige tegenaan vallen handhaafden wij ons. Wij vonden reeds meer dan duizend lijken van Duitschers. Bij La- merville vernietigden wij bij een infanterieaanval een Duitsche compagnie en namen tien overleven den gevangen. In het bosch van Mortmare kregen wij voet in de vijandelijke stellingen en handhaafden ons on danks tegenaanvallen. Door de aanvallen tus schen Maas en Moezel sedert 4 April wonnen wij aanzienlijk terrein: noordoostelijk van Verdun rukten wij over een front van 20 K.M. van 1 tot 3 K.M. voorwaarts, bezetten dé hoogten, die de orde beheerschen, en veroverdien de dorpen Gussainville en Fonnezey; op de Maashoogten veroverden wij bijna de geheele sterke vijandelijke positie en hand haafden ons ondanks de vele uiterst verbitterde tegenaanvallen; bovendien veroverden wij het ge heele zuidwestelijke deel van het Ailly-bosch, dat de Duitschers ondanks vele tegenaanvallen niet konden heroveren. In het zuiden van Woevre kwamen wij over een front van 8 K. M. voor waarts. Overal leden de Duitschers zware verlie zen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROGRAD, 9 April. (Officieel). In de Karpathen rukten onze troepen voorwaarts in het Ondaxa-dal en dreven op 6 April de Oostenrij kers uit den sector Schopko-Poeksjacz. De Oostenrijkers en Duitschers trachtten met aanzienlijke versterkingen het offensief te nemen in de rinchting van Mezo Laborcz, Maar onze troe pen sloegen alle aanvallen af ondier zware verlie zen voor den vijand en bezetten bet front Tsjaba- locz-Sjoeko. Ten noorden van den spoorweg Oeszok-Berezi- na trekken onze troepen zegevierend over de voor naamste bergketen der Karpathen. Een uit tak- tisch oogpunt zeer belangrijk resultaat is bereikt op de hoogten ten zuiden en ten noorden van Ga- losate. Aan de overige deelen van het front is de toe stand niet noemenswaardig veranderd. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 9 April. (Officieel). Van het Kaukasische front wordt gemeld: Onze troepen zijn aan het front bij de zee en in de streek tusschen Olty en Artwin met de Turken slaags geraakt en hebben deze volkomen verslagen Aan andere fronten had geen noemenswaardige verandering plaats. DE HEER VON KUHLMANN. 's-GRAVENHAGE, 9 April. H. M. de Koning in heeft hedenochtend in audiëntie ontvangen den heer von Kühlman, belast met de tijdelijke waar neming van het Duitsche gezantschap gedurende het den 'heer von Mül'ler verleend verlof. DE KUNSTSCHILDER W. C. NAKKEN. 's-GRAVENHAGE 9 April. Ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag is de kunstschilder W. C. Nakken te Rijswijk heden gehuldigd door een comité, dat gelden heeft ingezameld om een schil derstuk van Nakken aan te koppen, hetgeen eigen dom blijft van de gemeente Rijswijx, doch voorloo- pig aan het Haagsche gemeentemuseum in bruik leen wordt afgestaan. DE ZAAK BOUWMAN. 's-GR AVENHAGE, 9 April. Verwacht wordt, dat in de gewone jaarlijksche aandeelhoudersver gadering van het Koninklijk zoölogisch Botanisch Genootschap, 26 dezer alhier te houden in ver band met de zaak—Bouwman, inlichtingen zullen worden gevraagd omtrent de voornemens van het bestuur ten aanzien van het verder geven der con certen door de Kon. Mil. Kapel. Op last der Justitie is een voorloopig onder zoek ingesteld in verband met de daartoe door ka pitein Bouwman gedane stappen en zijn leden van den Raad van Commissarissen om inlichtin gen verzocht. UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. 's-GRAVENHAGE, 9 April. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft thans overeenkomstig de hem gedane voorstellen als uitvloeisel van de vergadering van den directeur van 's Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch met belang hebbenden, bepalingen vastgesteld omtrent uitgif te van consenten voor den uitvoer van varkens vleesch aan exporteurs. Volgens die bepalingen wordt het totaal aantal K.G., waarvoor een exporteur in maximum con senten kan bekomen, van maand tot maand vast gesteld, voor het eerst voor de periode 19 April tot 18 Mei. Dfe exporteur moet zich verbinden binnen 5 da gen na opdracht van den Directeur varkens te le veren voor binnenlandsch verbruik, n.l. biggen met een minimum-slachtgewicht van 100 K.G. volgens een maandelijks door den Minister vast te stellen prijs en1 gewichtspercentage voor een door een exporteur uit te voeren hoeveelheid varkens vleesch. Voorts moeten zij zich verbinden op straffe van schrapping van de lijst van exporteurs, recht streeks noah middellij (k vakens of varkensvleesch voor de binnenlandscnè markt geleverd te koopen, te doen koopen, uit te voeren of te doen uitvoeren. Alle geschillen uit deze leveringen voortvloeien de zullen door drie scheidsrechter, «door den mi nister aan,gewezen, definitief beslist worden. GEEN OPHELDERING. 's-GRAVENHAGE, 9 April. Naar wij verne men, heeft het onderzoek door de Fransche, de Engelsche en de Duitsche regeering ingesteld naar de Nationaliteit van vreemde vliegtuigen, die zich op 11 Februari j.l. boven Ned'erlandsch terri toir hébben bewogen, geen resultaat opgeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2