DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van 1st wests! oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterrein. <e> O r 1 o Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Ifewstópli w 1 f180, pc post II—MwM|ifli 10 &t p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. ff. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIfls. COSTER S ZOÖN, foorte 61 Mm I ZATEBDAG 10 APBIL Ter zee. NEDEKLAm w tm VAIUA. 0 D,t umnmer be8taat ult 3 bladen. ALKMAAR, 10 April. Men houdt zich op het oogenblik te Londen druk bezig met de positie van ons land. Trouwens men doet dit al sinds eenigen tijd. Enkele weken geleden reeds meldde een Amerikaansch journalist, die den toestand in Europa eens kwam opnemen, dat men aan de Theems algemeen overtuigd was, dat Nederland wel zeer spoedig met Duitschland in oorlog zou ge raken en hij voegde er aan toe, dat hij deze overtui ging deelde en dat, wanneer ons land niet vóór 3 Mei in het Europeesche conflict was betrokken, hij een weddenschap van 12 zou hebben verloren. Donder dag schijnen er te Londen ernstige geruchten te heb ben geloopeu over verwikkelingen tusschen Duitsch land en Nederland, welke tengevolge hadden, dat bijv. de verzekeringspremie tegen een oorlog tusschen Duitschland en Nederland tot 40 pet. steeg, ja, de ver zekeringen voor het geval van het uitbreken van een oorlog tusschen beide landen vóór den 31sten Juli werden zelfs geplaatst tegen 50 pet. Het heette dat het uitblijven van het Duitsche antwoord op het verzoek van onze regeering om inlichtingen in zake de jongste scheepvaart-incidenten tot verwikkelingen zullen lei den. „Holland in gevaar" zet de Daily Express boven een artikel van zijn militairen medewerker, luitenant-kolo nel Roustam Bek en de aanhef van dit artikel luidt aldus „Wij bevinden ons aan den vooravond van gebeurte nissen van het grootste belang. Het conflict, dat on langs ontstond tusschen Duitschland en Nederland heeft een zeer acuten en gevaarlijken vorm aangeno men." De kolonel spreekt over een vertoog, door den Ne- derlandschen gezant te Berlijn de schrijver ver raadt zijn kennis van zaken, door den gezant Cort van der Linden te noemen!!!! tot de Duitsche regee ring gericht, dat natuurlijk niet als een ultimatum kan worden beschouwd, maar dat wel spoedig door een ultimatum zal worden gevolgd. Men zal zich in ons land over dit en dergelijk ge schrijf wel niet zenuwachtig maken. Wij weten, dat de tot dusverre neutraal gebleven landen, van de zijde der oorlogvoerenden beurtelings meer belangstelling genieten, dan hun aangenaam is en dat er omtrent hen allerlei praatjes en geruchten worden rondgestrooid. Men heeft ons niet te zeggen, dat de positie van ons land uitermate lastig is, dat er gevaren telkens van allen kant dreigenhet liefst houden wij ons, zooals de Times in een artikel, waarin de Londensche geruch ten worden tegengesproken, terecht opmerkt, er buiten, maar wanneer onze onzijdigheid of onze onafhanke lijkheid wordt bedreigd, zullen we stellig pogen de aanvallers terug te slaan, zij mogen dan uit het Oos ten of uit .het Westen komen opdagen. Maar ongerust over geruchten als thans te Londen, en strakjes mis schien te Berlijn, worden verspreid, maken we ons niet. Wij hebben immers in de afgeloopen maanden voldoende geleerd, niet al te zeer toe te geven aan de indrukken van het oogenblik, maar kalm en critisch de zaken te beschouwen. En wanneer men te Londen zinspeelt op het uitblijven van officieele Duitsche in lichtingen bijv. ten aanzien van het Medea-incident, dan ontkennen we geenszins dat de termijn van 25 Maart tot 10 April rijkelijk lang is, maar dan raadple gen wij de officieele stukken, om eens na te gaan, hoe de overheid te Londen ten aanzien van vertoogen der Nederlandsche regeering hiK i. it. We kunnen bijv. uit de „Diplomatieke bescheiden door de Nederlandsche regeering uitgegeven, leeren, dat ook de Britsche re geering met groote lakschheid de schriftelijke gedach- tenwisseling voert vroeg onze minister in zijn nota van 7 October om een antwoord „dans le plus bref dé- lai", het antwoord liet vier weken op zich wachten en op de nota van bedenkingen, tegen de Britsche verkla ring van 4 November, den lóden November uitgege ven, werd eerst den 15en Januari en nog wel zeer onvolledig geantwoord! Natuurlijk ligt het voor de hand, dat de diplomatieke machine onder de tegen woordige omstandigheden niet normaal werkt en dat de neutralen in de correspondentie eenig geduld die nen te oefenen zij worden helaas wel aan ergere beproevingen blootgesteldTe eerder is er aanleiding, om al wachtend zijn kalmte te bewaren, omdat derge lijke incidenten, hoe betreurenswaardig op zich zelve, wel geen aanleidingen tot oorlog vormen. Bij de oor logvoerenden geldt het is onlangs nog eens on omwonden door de Times gezegd alleen het ei genbelang. Geen der oorlogvoerende partijen wil er graag een vijand bij hebben tenzij het daaruit voortvloeiend nadeel geringer is dan het daaruit ont staande of vermoede voordeel. En bij het opmaken der groote balans van batig en nadeelig saldo blijven kleine uit militair oogpunt bekeken, wel te ver staan postjes als betreurenswaardige incidenten buiten beschouwing. Wanneer we daarvan maar over tuigd zijn, zullen we ons door allerlei incidenten en daaraan vastgeknoopte beschouwingen en daaruit voortvloeiende geruchten niet van de wijs laten bren gen, maar ons blijven herinneren, dat tot dusverre alle conflicten, waarbij ons land betrokken was, konden worden bijgelegd. We konden heden de gelegenheid te baat nemen, om eens rustig onder de oogen te zien, hetgeen velen ongetwijfeld zal bezig houden en misschien wel met onrust zal vervullen, omdat de toestand op de oor logsterreinen nagenoeg onveranderd is. Van den strijd tusschen Maas en Moezel schenen de Franschen gistermiddag niet veel nieuws te melden te hebben, daar ze nog eens weer vroeger reeds mede gedeelde, van 4—6 April behaalde resultaten opsom den, hetgeen het beste bewijs was, dat de operaties weinig voortgang hadden. Maar het avond-communi qué zegt, dat een der voornaamste doeleinden van de operaties is bereikt en dat in het Montmartre-bosch (in het centrum der lijn St. Mihiel-Pont-h-Mousson) de Duitschers tevergeefs vijftien malen aanvielen, ten einde de loopgraven te hernemen, welke den vorigen dag door de Franschen gewonnen werden. De Duit sche communiqué-schrijver daarentegen blijft volhou den, dat de Franschen nergens terrein hebben ver overd. Opnieuw wordt gemeld, dat groote Engelsche troe pen-massa's in Belfort zijn aangekomen. In de Champagne hernamen de Duitschers het of fensief, maar vermoedelijk geldt het hier slechts een tactische operatie van plaatselijke beteekenis. De be richten stemmen in zooverre overeen, dat de Duit schers daarbij eenig voordeel hebben behaald, maar het laatste Fransche communiqué zegt, dat de Duit schers weer naar het punt van uitgang zijn terugge dreven. Ook is er overeenstemming ten aanzien van het hernemen van het gehucht Drie Grachten door de Duitschers, doch het Fransche communiqué voegt er aan toe, dat de Belgen aan den IJser een bruggen hoofd (d. w. z. een rivierovergang) hebben genomen. Hetgeen dus wil zeggen, dat de Belgen er in geslaagd zijn op den rechter- en de Duitschers op den linker oever van het IJser-kanaal een stelling in te nemen. Drie Grachten is of liever was een klein gehuchtje van een paar huisjes, ten zuiden van Dix- muiden, waar in de buurt indertijd zoo geducht ge streden werd om een versterkt veerhuis. De Duitschers veroverden het de vorige week, maar daar liet platge schoten werd en dus geenerlei bescherming bood, slaagden de Belgen al spoedig er in hen er weer uit te verdrijven. Nu hebben de Belgen zich andermaal moeten terugtrekken wanneer de Duitschers het thans daar kunnen houden is het een teeken, dat de Belgen vrij ver terug moesten gaan, daar een dergelijke stelling met goede artillerie niet moeielijk onhoudbaar is te maken. Vermoedelijk zullen we echter vandaag of morgen wel lezen, dat de Duitschers weer terug moes ten. Uit het Oosten is er een Russisch communiqué, dat te verstaan geeft, dat de Russen in de Karpathen ver schillende hoofdketens in handen hebben en dat zij weerstand hebben kunnen bieden aan talrijke aanval len van Oostenrijkers en Duitschers. Verder is er heden absoluut geen nieuws. DE STRIJD IN BELGIS EN N.-FRANKRIJK. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt ge meld: Uit het geheel uit elkaar geschoten plaatsje Driegrachten aan den Yser werden de Belgen weder verdreven. Twee Belgische officieren, 100 man en 2 mitrailleurs vielen daarbij in onze haniden. In antwoord op de beschieting van de achter onze stelling gelegen plaatsen, werd Reims, waar groote concentratie van troepen en batterijen werd waargeno men, met brandgranaten beworpen. Ten noorden van Beau Séjour, ten noordoosten van Le Mesnil, ontnamen we den Franschen gisteravond verschillende loopgraven. Twee mitrailleurs werden buitgemaakt. Twee pogingen tot herovering, in den nacht ondernomen, waren zonder resultaat. In de Argonne mislukte een aanval, waarbij de Franschen opnieuw bommen gebruikten met bedwel mende gassen. De gevechten tusschen Maas en Moezel duren met toenemende heftigheid voort. De Franschen hadden bij de aanvallen, die ook nu weer resultaat misten, zwa re verliezen. hi dO Woëvre-vlakte deden de Franschen 's-morgjens en 's avonds zonder succes aanvallen. Zij deden ster ke versche strijdkrachten deelnemen aan de poging om die Maashoogten bij Gombres te vermeesteren. De aanval op hef Selouse-bosch ten noorden van St. Mihiel mislukte door onze hindemissen. In het bosch van Ailly gaan we langzaam vooruit. Ten westen van Apremont mislukte een Fransch of fensief. De Fransche aanvallen ten noorden van Fli- rey bloedden dood in ons artillerievuur. Het kwam ten noorden en noordwesten van dit plaatsje tot een verbit terd1 handgemeen, waarin onze troepen de overhand verkregen en den vijand terugwierpen. Ale aanvallen der Franschen hier waren zonder resultaat. Ook in het Le Prêtre-bosch wonnen de Franschen geen terrein. Een vijandelijke poging om het door ons bezette dorp Besanger-laGrande, ten zuidwesten van Chateau Sa tins, te nemen, mislukte. Aan den Sudelkopf werd een soldaat van het Fran sche 334ste regiment gevangen genomen, die dum- dumkogels bij zich had. Aan den Hartmannsweiler- kopf vond slechts een artilleriegevecht plaats. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier wordt ge meld: Ten oosten van Kalwarja ontwikkelden zich ge vechten, die nog voortduren. Overigens had aan het oostelijk front niets belangrijks plaats. Officieel wordt te Weenen bekend gemaaktAan het front in de Gost-Bekiden is het over het algemeen rus tig. 1 In het Woudgebergte zet de vijand zijn frontaanval- len voort, met groote opofferingen aan menschenmate- riaal in de voortdurende bestormingen. Bergen van lijken en gewonden op het aanvalsterrein der Russen toonen de uitwerking van het geschut en machinege weervuur onzer stellingen. In de gevechten van giste ren werden 1600 nietgewonden krijgsgevangen ge maakt. Van de overige fronten valt niets bijzonders te ver melden. Met weglating van tal van feiten, reeds vermeld in het vorige avondcomuniqué, is het volgende ontleend aan het officieele bericht van gistermiddag drie uur De Engelsche troepen hebben in den nacht van 7 op 8 dezer een aanval der Duitschers tusschen Kemmel en Wulverghem (ongeveer halverwege tusschen Yperen en Armentières) afgeslagen. Bij Eparges, waar de Franschen een nieuwe sprong vooruit hebben gedaan, zijn hun troepen met het gezicht naar vijand van de Duitsche loopgraven, die geheel gevuld waren met doodien, teruggekeerd en hebben tegen den avond van den 8sten twee tegenaanvallen afgeslagen. In het bosch van Ailly hebben de Franschen opnieuw een loopgraaf genomen en twee tegenaanvallen afge slagen. Zij hebben hier zes michinegeweren en twee bomwerpers buit gemaakt. Sedert middernacht van den 8sten ondernemen de Duitschers hier geen tegen aanvallen meer. In het bosch van Monfmare (waar de Franschen voet hebben gekregen in de vijandelijke verdedigings werken) hebben de Duitschers den 8sten 's avonds om 7 uur een zeer hevige tegenaanval gedaan, dien de Franschen, met behoud van het gewonnen terrein, heb ben afgeslagen. Ten noordwesten van het Bois Apannes is van een Duitschen kabelballon de kabel door een Fransche gra naat doorgesneden. De ballon is daarop naar de Fransche linies afgedreven. PORTUGEESCH ZEILSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Een Duitsche onderzeeër heeft naar Reuter uit Lon den meldt, het Portugeesdie zeilschip „Douro," van Cardiff naar Oporto, geladen met kool, in den grond geboord. De bemanning ontsnapte en is te Swansea aangeko men. WIE GOEDE ZAKEN MAKEN. Het dividend van de fabriek van ontplofbare stoffen „Glück auf" te Hamburg bedraagt 40%. Voor dit jaar heeft er nog nooit een dividenduitkeering plaats gehad. DE AFZET VAN VARKENS EN VARKENSVLEESCH. De Minister van Landbouw enz. heeft thans, over eenkomstig de hem gedane voorstellen, als uitvloeisel van de vergadering van den directeur van Rijks Cen- traal-Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch met belanghebbenden, bepalingen vast gesteld omtrent de uitgifte van consenten voor uit voer van varkensvleesch aan exporteurs. Volgens die bepalingen wordt het totaal aantal K.G. waarvoor een exporteur in maximum consenten kan bekomen, van maand tot maand vastgesteld, voor eerst voor de periode van 19 April tot 18 Mei. De exporteurs moeten zich verbinden, binnen 5 da gen na opdracht van den directeur varkens te leveren voor binnenlandsch verbruik n.l. biggen met een mi- mmum-siachtgewicht van 100 K.G., volgens een maan delijks door den minister vast te stellen prijs en ge wichtspercentage van de door een exporteur uit te voeren hoeveelheid varkensvleesch. Voorts moeten zij zich verbinden op straffe van schrapping van de lijst der exporteurs, rechtstreeks noch middellijk varkens of varkensvleesch voor de binnenlandsche markt gele verd te koopen, te doen koopen, uit tevoeren, of te doen uitvoeren. Alle geschillen uit deze leveringen voortvloeiende zullen door drie scheidsrechters, door den minister aangewezen, definitief beslist worden. (Reeds in een deel van ons vorig nummer vermeld). ONTMOETING MET EEN ZEPPELIN. De schipper Van den IJmuider stoom treiler Batavier II, te IJmuiden aangekomen, rapporteert, dat hij den 2den dezer op 54' 30' Noord en 6° 30' Oost boven zijn schip heeft gehad een Zeppelin, voorzien van 3 schroe ven, die op geringe hoogte manoeuvreerde. Uit voor zorg deed de schipper onmiddellijk een Nederlandsche vlag op dek uitspreiden. Kort daarop verdween het luchtschip. Het Nederlandsche stoomschip „Danae", gister morgen van Liverpool te IJmuiden aangekomen, rap porteert, dat het Donderdagmiddag te 3 uur bij de Noord-Hinder een groote Duitsche onderzeeboot is ge passeerd. Aan dek zag men 8 man ritten, een pijpje rookend. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDELEN. Zooals men weet is door minister Posthuma een cir culaire gericht tot de gemeentebesturen met het ver- aan degenen die daarvoor in aanmerking komen, le vensmiddelen beschikbaar te doen stellen tegen de prij zen, welke voor 1 Aug. IV14 golden. De gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam en den Haag hebben de regeering gewezen op de groo te moeilijkheden, hieraan verbonden, en thans zijn ook de gemeentebesturen van Leiden, Groningen en En schede, die bezwaren hebben van denzelfden aard als de drie genoemde groote steden, met den minister in correspondentie getreden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegen heid van de groote Voorjaarsveemarkt, te houden op Maandag 19 April 1913, het vee, 't welk niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderselien weg, over de lleilooörbrug en over de Friesche brug. Aanvoer van vee over de Geesterbrng, de Nleuwlanderslngel, de Fmmabrug, de Sclier- mervlotbrug en de rustieke voetbruggen Is verboden. Het vee, 't welk over de Boompoortsbrng bij het Zeglis de stad inkomt, mag slechts naar de markt vervoerd worden langs de Toorweer en de Bier kade, over de Sehermervlotbrng en langs den Kanaaldgk naar de Frlesehe brug. Bij de Texelsche-, de Heilooër- en de Friesche brug zal het aan te voeren vee door deskundigen worden onderzocht. Het per vaartnlg aan te voeren vee mag uitsluitend gelost worden aan de Kanaal kade, op de door den Havenmeester aan te wijzen plaatsen. In het algemeen mag geen vee ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand deskundig onder zoek en in geen geval vóór dos morgens vijl nor. Alkmaar, 10 April 1915. Burgemeester eu Wethouders van ALKMAAR, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij hunne beslissing op het adres van de N. V. „de Maatschappij Noordholland" aldaar, om vergunning tot het uitbrei den van dé bestaande koffiestroopfabriek, door het bij plaatsen van een kookketel met oven, schoorsteen, wa- semkap en afvoerkoker, en het wegbreken van een be- staanden muur, in het perceel Laat A 155, HEBBEN VERDAAGD. Alkmaar, den 10 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Zij stellen voorop, dat wel 70 pet. der bevolking hunner gemeenten onder de grenzen der circulaire zou den vallen, hetgeen de financieele offers nu nog daargelaten de uitbreiding van de te treffen maat regelen in het licht stelt. Allereerste moeilijkheid zou zijn de juiste grenslijn te trékken tusschen wie wel en wie niet dé voordteeLen der regeling zouden moeten ge nieten. In de distributie zijn h.i. voorts onoverkomelijke moeilijkheden gelegen. In de tweede plaats zou toch niet eenvoudig kunnen worden bepaald, dat de personen, die in de termen der circulaire zouden vallen, de waren tot elke gewenschte hoeveelheid zouden kunnen krijgen. Wijders zou men, zoo zeggen de gemeentebesturen in hun brief aan den minister, een deur voor misbruik wel niet kunnen dichthouden. Er zou dan voor elk gezin naar rijn behoeften een zekere hoeveelheid per week moeten worden gelimiteerd (alhoewel ook dan de mogelijkheid voor misbruik nog open blijft)wederom dus zeer uitgebreide administra tieve werkzaamheden, zoowel wat de voorbereiding als de uitvoering van de gedachte maatregelen betreft. Een groot nadeel zou alleen reeds zijn, dat alle voor bereidingsmaatregelen een geruimen tijd zouden eiscfaen, dat het in werking treden vooreerst niet zou kunnen plaats hebben. Ook is de vrees niet ongegrond, dat uit den handel- drijvenden middenstand bezwaren tegen den maatregel zouden worden geopperd. Waar hun uit een onderhoud gebleken is, dat het ook in de bedoeling van den minister ligt, het brood onder den maatregel te doen vallen, komt het hun voor, dat het nut, dat met de circulaire wordt beoogd, in belangrijke mate is te bereiken door een maatregel zon der uitstel uitvoerbaar. De bevolking wordt h.i. het best beholpen door goed koop brood (in sommige streken vooral ook rogge brood) verkrijgbaar te stellen. Waar de regeering nagenoeg alle tarwe en bloem In handten heeft en de rogge door haar is in beslag geno men, kan, zoo zeggen rij, door verlaging van de bloem meel- en roggeprijzen op aller allereenvoudigste wijze het doel bereikt worden. Het bezwaar dat deze maatregel ook zou ten goede komen aan een deel der bevolking, dat zonder bezwaar voor benadeeling van noodzakelijk levensonderhoud, de thans geldende broodprijzen wel kan betalen, adhten rij van weinig gewicht. Immers, eenerzij ds houde men in het oog, dat voor de klasse dter bevolking, aan welke de maatregel moet ten goede komen het brood veel belangrijker voedings middel is dan voor het andere. Daardoor werkt de maatregel veel meer in het belang van -de eerstgenoem de klasse. Anderzijds draagt de in dte tweede plaats genoemde klasse in hoofdzaak alle bosten van den maatregel. Gevolg van het door hen voorgestane stelsel zal rijn, dat alle kosten door het rijk en niet door de gemeente gedragen worden. Eigenlijke nadeden kan dit h. 1. niet hebben. De gemeentenaren en de rijksingezetenen rijn toch per slot van rekening dezelfde personen. EEN VERZEKERINGSPREMIE TEGEN EEN OORLOG VAN NEDERLAND MET DUITSCHLAND. Reuter seint uit Londen, dat daar voor verzekering COURANT Eroote VioijinnrtL NA VRIJDAGMIDDAG A.S. ZAL GEEN VEE tN STALLEN BINNEN DEZE GEMEENTE MOGEN WORDEN GEPLAATST, ZONDER VOORAF DOOR DEN DIRECTEUR VAN HET SLACHTHUIS TE ZIJN ONDERZOCHT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1