Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. Telegrammen van heden. TEE ZEE. .Nederland. iegen een oorlog tusschen Duitschland en Nederland, thans 40 pet. wordt betaald. Dit is volgens de cngelscne biaaen naar aanleiding van een te Londen loopead gerucht, uat de Dudschers troepen verzamelden aan de Nederlandse he grens De bedoelde verzekeringen werden geplaatst tegen 40 en later zelfs tegen 50 guinjes ten honderd, voor het ge val van het uitbreken van een oorlog tusschen Neder land en Duitschland vóór den Sisten Juli. De „Times" zegt in een hoofdartikel over de positie van Nederland, dat zij dergelijke geruchten ongegrond acht. Het is een welbekend feit, schrijft het blad, dat de positie van Nederland moeilijk is en er niet gemak kelijker op wordt, doch in welke richting de sympa thieën ook gaan, de Hollandera reageer en niet op be- toogiugen, en ofschoon wij er van verzekerd kunnen blijven, dat zij zich geheel bewust zijn van de geva ren, welke hen bedreigen als dë Duitschers een poging mochten wagen om de onzijdigheid van de Schelde te schenden, of in het geval van een terugtocht der Duit schers door België, en ofschoon Nederland geen in breuk op zijn rechten zal toelaten, zal het zich niet blootstellen aan een verwoesting en aan verliezen, welke het onvermijdelijke gevolg zfjn van een oorlog, zonder dat er een rechtmatige oorzaak voor is van ge noegzaam belang. Zouden de Duitschers om de een of andere reden al te slim willen zijn en het wagen een aanval op Nederland te ondernemen, dan zal het land ongetwijfeld gereed staan om de invallers terug te slaan. Behalve in dit geval kan van de Nederlandsche regeering verwacht worden, dat zij niet zal afwijken van haar tot nu toe gevolgde gedragslijn, om door middelen, welke zij voor het heden en voor de toe komst het meest geschikt acht, de integriteit en de on afhankelijkheid van het land, voor welks welvaart zij verantwoordelijk is, te waarborgen. KRIJGSOEVANGENEN. Op 1 April bevonden zich in Duitsche krijgsgevan genschap: 3868 Fransche officieren en ambtenaren met officiersrang en 238,496 Fransche manschappen, 5140 Russische officieren en 504,210 Russische minderen, 647 Belgische officieren en 39,620 manschappen, 520 Engelsche officieren en 20,307 Engelsche minderen, totaal 812,808 man. BRITSCHE CENSUUR IN ZUID-AFRÏKA. Een lezer in de Kaapprovincie schrijft aan de N. R. Ct.: „Daar uw koerant mij in den laatsten tijd zoo af schuwelijk verminkt door den censor bereikt, is die het lezen niet meer waard. Niet alleen ontbreken elke week koeranten, doch zelfs van die men ontvangt zijn verschillende stukken uitgeknipt. Dit mag indirekt nieuws wezen, maar ergert een mensch tevens. Stof tot ergernis krijgen wij hier bovendien genoeg. U zult mij dus verplichten met toezending te wachten tot wij weer mondig zijn." BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN GESLAAGDE OPERATIE. Een Belgisch hoofdofficier, die bij het bombardement van Antwerpen in October j.l. zwaar gewond werd heeft in het gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage met goed gevolg de operatie der verwijdering van de drie kogels, die in zijn lichaam gedrongen waren, onder gaan. Sedert zijn verwonding kon deze hoofdofficier zich niet dan met behulp van krukken bewegen. EEN NIET INGEZETENE ALS BURGEMEESTER OEVRAAGD. De gemeenteraad van Gorinchem heeft Donderdag, in spoedvergadering bijeangeroepen, met op één na al- getneene stemmen, een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat bij de vervulling van de burge meestersvacature uitsluitend dient gelet te worden op de belangen der gemeente: dat die belangen slechts gediend worden door de benoeming van een boven par tijen staand, onafhankelijk, bekwaam man, die zich ge heel en uitsluitend aan de hem opgedragen taak zal kunuen en willen wijden, en dat op dit oogenblik geen der ingezetenen kan worden aangewezen, die aan deze eischen in alle opzichten voldoet. Besloten is, zich tot de Koningin te wenden, met het verzoek, een niet-ingezetene te benoemen tot burge meester. HOLLAND—ARGENTINIë HYPOTHEEKBANK. Aan de op 24 April a.s. te houden Vergadering van Aandeelhouders der „Holland-Argentioië Hypotheek bank" te Dordrecht zal, naar wij vernemen, worden voorgesteld over 1914, na ruime afschrijvingen, 5% uit te keeren. UIT HEILOO, Ais bewijs van waardeering voor het bijhouden en inzenden van meteorologische journalen ten dienste van het Meteorologisch Instituut is een zilveren me daille toegekend aan den heer J. J. Graat van den Ko ninklijken Hollandsehen Lloyd, UIT EG MOND AAN ZEE. De heer H. C. de Lange, den 20 Maart te Rotter dam overleden, heeft 500 gelegateerd aan de Prins Hendrik-Stichting alhier. UIT WIERINGERWAARD. De heer D. de Jong, onderwijzer alhier, komt voor als No. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de M.U.L.O-school te Zierikzee. UIT KINDERMOND. Iemand zond het volgende voor de Onder-de-Streep- rubriek van het Iibld Deze ernstige vraag is van mijn spraakmakenden vierjarige „Mammie, wat is een steun-koppie-thee?" Ik antwoordde hem, dat hij wellicht bedoelde: Steun-Comité. KORTE BERICHTEN. Uit Goes wordt gemeld, dat de aanvoer naar België van oesters, mosselen en kreukels met vis- schersvaartuigen weer is toegestaan. In een Donderdagavond gehouden vergadering werd te Zaandam opgericht een af dee ling van den vrijwilligen landstorm, waartoe toegetreden zijn 44 leden Een aantal kleine bloembollenkweekers in Haar lemmermeer hebben besloten door de lage prijzen hun bloembollen op te ruimen. Zij zullen zich nu op groentekweekerij toeleggen en gezamenlijk zorgen voor verzending naar een marktplaats. De justitie stelt thans onder de bevolking te Gul pen een onderzoek in om te zien of geen fraude is ge pleegd met spaarbankboekjes. Dit onderzoek houdt verband met de arrestatie van den postdirecteur. Een aan lal bekende ingezetenen van Amsterdam heeft een adres gezonden aan minister Botha met het verzoek zijn invioed aan te wenden, om indien Chris- tiaan de Wet en andere leiders van het gewapend ver zet door het Hof mochten worden veroordeeld, zijn invloed aan te wenden bij den Gouverneur-Generaal, hen gratie ie verleenen. De territoriale beveihêbber in Overijsel heeft een tweetal personen het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde deel van zijn ambtsgebied ontzegd. De Rotterdamscüe gemeenteraad is tegen a-s. Dinsdag bijeengeroepen ter behandeling van een voor stel tot het aangaan van een 5 pet. geidieenmg van tien miilioen. De oud-werkman der Marinewerf H. F. Vroons te Amsterdam, die ingevolge Kon. Besluit een jaar- ujksche gratificatie van 120 is verleend, heeft een re quest tot de Tweede Kamer gericht, waarin hij om verbooging van deze gratificatie verzoekt, daar hij het bedrag der grtificatie, gevoegd bij zijn pensioen van 150, niet voldoende acht om in zijn onderhoud te voorzien. e te Rotterdam gezonken sleepboot is door de Bergingsmaatschappij met een drijvende bok boven water gebracht en naar de Petroleumhaven verhaald, vanwaar het naar de werf zal worden overgebracht. In de machinekamer werd het lijk gevonden van den stoker K., de andere lijken zijn nog niet gevonden. 8TADNIEUWS. GEMEENTERAADS VERKIEZING. Door de R.-K. Kiesvereeniging, Vrijheid en Recht is in hare gisterenavond gehouden algemeene vergade ring tot candidaat voor het lidmaatschap van den ge meenteraad gesteld de heer Mr. A. J. M. Leesberg. AANBESTEDING GEGUND. Het bouwen van 23 woningen te Utrecht voor reke ning van de Woningbouwvereeniging „Prinses Julia na" aldaar is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. G. Schaaf, alhier, voor 41041. THEOSOFISCHE VEREENIG ING. Voor het Centrum Alkmaar van de Nederlandsche afdeeling der Theosofische Vereeniging trad gister avond in een goed bezochte vergadering van leden en genoodigden, in de kleine bovenzaal der Unie, als spre ker op die heer dr. Denier van der Gon, uit 's-Graven hage, met het onderwerpDe innerlijke beteekenis der Evangeliën. Spr. begon met te zeggen, dat hij met den titel van zijn onderwerp niet te kennen wilde geven, dat elk on derdeel, elk vers van de Evangeliën een innerlijke be teekenis heeft. Spr. wilde een schets geven van datge ne, wat hij met den titel heeft willen uitdrukken en dan den aard bepalen van één enkel deel van de Evangeli ën. Het is bekend, dat de Evangeliën in hoofdzaak hetzelfde weer geven, het leven en de leer van Jezus Ghristus. Inde levensbeschrijvingen van de Evange liën is veel overeenkomst, we vinden ze bij anderen te rug. De levensbeschrijving in de Evangeliën is niet de werkelijkheid, 't is de mythe van de oudheid, de mythe, waarin velschillende dingen op symbolische Wijze wor den beschreven. Die symboliek is gekozen, omdat men liever geheim wilde houden, voor wie nog niet ver ge noeg waren om goed te begrijpen. Had "men op gewo ne wijze een beschrijving gegeven, dan zouden er velen zijn, die aannamen, omdat de priester het zeide. Over een beschrijving op symbolische wijze moest men wel nadenken, waardoor iets wordt opgewekt bij degenen, die dit doen. Evenals alle oude godsdiensten, nam ode het Chris tendom de mythe en verbond deze aan den naam Chris tus. In het algemeen gesproken geven de godsdien sten van de oudneid geen werkelijke levensbeschrijving van een stichter. Die ontbreekt ook in het Christen dom. Daaruit is echter niets af te leiden omtrent het niet geleefd hebben van Christus. Komende tot de beteekenis van de verschillende lee ringen, zei spr. dat er misschien wel heel wat zijn, die niet een innerlijke beteekenis hebben, doch het doel een gewone zedleles te geven aan wie dat noodig had. Er zijn echter verhalen en vergelijkingen, die niet het ge wone doel hebben een zedeles te geven. Spr. bepaalde zijn aandacht bij hetgeen staat in Marcus 8 vers 35 Wie zijn leven wil behouden zal het verliezen en wie zijn leven verliest zal het behouden. Aan deze woor den is groote waarde gegeven door de Evangelie-schrij vers, door Mattheus en Lucas zijn ze twee maai gege ven. Deze woorden worden in het algemeen gespro ken zoo verklaard, dat hij, die het aardsgezind of zin nelijk ieven wil behouden, zijn geestelijk of hemelsch lev«n zal verliezen, terwijl de niet aardsgezinde het he melsch leven deelachtig wordt. Spr. trachtte aan te toonen met een teekening ver duidelijkte hij zijn meening dat de woorden, zooals ze er staan, niet gesproken zijn tot den aardsgezinden mensch, die zich op' moet werken, maar tot de men-- schen, die op den berg der heerlijkheid staan. Zóó op gevat sluit het aan bij de volgende verzen. Het vers heeft de innerlijke hoogere beteekenis, ook door denver zen, die er om he n staan Het heeft, zei spr., beslist niet de beteekenis en gewone zedeles te geven aan den aardsgezinden mensch, er komt een innerlijke beteeke nis aan toe van groote schoonheid en liefde Dit is met meei verzen het geval. We kunnen tot die beteekenis komen door veel lezen in den Bijbel en door den text te toetsen aan wat er voorafgaat en volgt. Nadat spr. een tweetal vragen had beanwoord, sloot de Voorzitter, de heer C. Petrus, de bijeenkomst met een woord van hartelijken dank aan dr. Denier van der Gon ALKMAARSCH WARENHUIS. Men verzoekt ons te meiden, dat de kunstbloemen uitstalling van Alkmaarsch-Warenhuis aan de Achter straat (een woonkamer, met waranda en fraaie tuin) in verbant, mei: het nog deze week blijft. KANTONGERECHT TE ALKMAAR, Zitting van 7 April 1915. A. k Alk-raar, •tireding drankwet, J 20 boete of 10 dagen hecht. J. D. te Alkmaar, L. L te Oudorp, overtreding leer plichtwet, de le 7 dagen hecht., de 2e 3 boete of 2 dagen hecht. J. v. A. te Limmen, overtreding art. 461 W. v. S., 4 bodt of 2 dagen hecht. P. P. te Alkmaar, overtreding art. 437 W. v. S., 20 en 15 boete of 2 maal 5 dagen hecht. H. B. F., G. C, D. C., K. J., te Alkmaar, *J. L. te Heiloo, overtreding politie-verordening, de le, 2e en 3e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e ƒ5 boete of 3 dagen hecht., de 5e 2 maal 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht. C. B., H. v. L., J. de H., te Alkmaar, J. K. te Uit geest, dronkenschap, de le en 2e ieder 4 boete of 2 dagen hecht., de 3e 3 boete of 2 dagen hecht., de 4e 1 boete of 1 dag hecht. D. M. te Egmond-Binnen, overtreding vogelwet, 6 boete of 3 dagen hecht. G. de W. te Purmerend, J. v. V. te Castricura, D. J. e Schermerhorn, J. de W., P. v. L., R. H. J. M., J. F. J., H. H. S., M. G., te Alkmaar, overtreding rijwielre- Tlement. de le 2, 5 en 10 boete of 1, 3 en 5 da gen hecht., de 2e, 3e, 4e, 5e, 7e, 8e en 9e ieder 2 boe- ■e of 1 dag hecht., de 6e 1 boete of 1 dag hecht. FRANSCH COMMUNIQUé. PARIJS, 10 April. Het communqué van gis teravond elf uur luidt: Na een schitterende aan val is de belangrijke positie te Eparges, die de vlakte van Woëvie beheerscht, en welke hardnek kig door den vijand verdedigd werd, geheel en al in onze handeu. Wij namen gisteren meer dan 1500 M. loopgraven, eu veroverden nog heden ochtend de twee nog overblijvende stellingen der Duitsohers en maakten daarbij 150 man krijgsge vangen. Wij hebben dtos een der voornaamste doeleinden van de operaties der laatste dagen bereikt. De Duitschers hebben in het Bosch Mont- mar 15 aanvallen gedaan om de loopgraven welke wij gisteren namen, te heroveren. Alle aanvallen werden met zware verliezen afgeslagen. Bij Drie grachten bezetten de Duitschers een loopgraaf aan den linkeroever van de Yser, terwijl de Belgen aan den rechteroever Bruggenhoof veroverden. In Champagne noordelijk van Beau Séjour had een plaatselijke doch krachtige infanterieactie plaats. De Duitschers poogden een deel der loopgraven, welke zij de laatste maand verloren hadden, te hernemen, doch werden weggemaaid behalve op een punt waar zij een vooruitgeschoven loopgraaf genomen hebben. Wij deden heden een tegenaan val sloegen den vijand terug naar zijn uitgangs punt en brachten hem zware verliezen toe. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 10 April. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: De oorlogsbuit van Driegrachten is met 5 Bel gische officieren, 120 man en 5 machinegeweren vermeerdeid. In Champagne, ten N. van Beau Sé- jour ontruimden onze troepen de loopgraven, die op 8 April waren genomen en die gisteren door het Fransche vuur waren vernield. Fransche aanvallen werden afgeslagen. De ge vechten tusschen de Maas en Moezel duren voort. In de plaaatasen Fromezey en Gussainville ten O. van Verdun, die door de Franschen werden gemeld als te zijn genomen, is nog niet gevochten. Tusschen de Ome- en de Maasheuvels leden de Franschen gisteren een zware nederlaag. Alle aanvail enmislukten. Bij de Combre-hoog- te verkregen zij vasten voet in onze loopgraven, doch werden 's nachts gedeeltelijk daar weer uit geworpen. De gevechten duren nog voort. De gevechten ten Noorden van Verdun waren zonder succes. Kleine aanvallen bij Ailly en Aprémont werden afgeslagen. Bij Flirey waren de gevechten gedeel telijk tengevolge van de zware verliezen, op 7 en 8 dezer geleden, minder levendig. 2 Machine-ge weren vielen in onze handen. Op het front in liet Priesterwoud werden alle Fransche aanvallen afgeslagen. Aan den Westrand verloor de vijand definitief ook dat gedeelte van onze posities, waarin hij op het eind van Maart was binnengedrongen. Een poging, om nogmaals Bévanche la Grande ons te ontrukken betaalden de Franschen met het verlies van een compagnie, die geheel werd neer- gemaaid. In de -Vogezen niets bijzonders. Ten Oosten en ten Zuiden van Kawarnja had den de Russen met hun aanvalspogingen geen geluk en werden overal mei zware verliezen te ruggeslagen. Overigens is de toestand in het Oosten onver anderd'. RUSSISCH COMMUNIQUé. PETERSBURG, 10 April. (Officieel) Aan het front ten westen van de Njemen hadden min der belangrijke gevechten plaats In de Kar- pathen sloegen wij een reeks aanvallen van Duit schers en Oostenrijkers af, en kwamen steeds voor uit. Alle hoofdketenen, welke zich uitstrekken over meer dan 110 Werst van Resjwetowo tot Wo- lossatessau, en Hoogte 909 ten zuiden van Wolie- mikiiowo vielen ia onze handen. Wij hebben den 7den April 1200 krijgsgevangen gemaakt. Op de andere fronten niet bijzonders. FRANSCH SCHIP GETORPÏLLEERD. TRéPQRT, 10 April. Het Fransche zeilschip „Chateaubriand" is in het Kanaal door sea Duit- ochen onderzeeër getorpiileerd De bemanning is hier aangekomen in twee. booten. BEVORDERING BIJ DE ZEEMACHT. 'g-GRAVENHAGE, 10 April. Het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de ten aanzien van de rangschikking en van de bevordering van de of ficieren der zeemacht geldende bepalingen der Bevorderingswet van de Zeemacht 1902, welke noodig werd geacht tengevolge van de buitenge wone omstandigheden, ontstaan door de in 1914 bevolen mobilisatie der krijgsmacht, is naar den Raad van State verzonden. INBRAAK EN MOORD. ROZENDAAL, 10 April. Gisteravond om streeks 9 uur, toen de 60-jarige huishoudster me. M. C. van Achtmaal het licht in de slijperij van den heer J. Vermeulen in de Achterstraat uit draaide, drongen twee personen den winkel bin nen en grepen de huishoudster. Het gelukte hen een zakdoek' in den mond van de huishoudster te stoppen en haar te wurgen. De 80-jarige heer Vermeulen, die ziek te bed lag, wilde de trap af komen, doch werd door de beide personen, inmid dels boven gekomen, naar beneden gegooid, waar hij bewusteloos bleef liggen. De beide mannen braken verschillende kasten open en eigenden zich een tot nog toe onbekend bedrag aan geld toe. Hedenmiddag werd door de grenswacht een Belg aangehouden, de 25-jarige Louis Alen, wiens signalement overeenkwam met dat door den heer Vermeulen opgegeven. Vlak bij de grens vond men een zakje geld. De medeplichtige Jan v. Zundert wordt nog gezocht. EERSTE KAMER. 's GRAVENHAGE, 10 April De Eerste Ka mer, die Dinsdagavond bijeen zal komen, zal waarschijnlijk Woensdag 14 dezer bestemmen tot het houden van afdeeiingsonderzoek, ten einde Donderdag 15 in openbare vergadering te behan delen de wetsontwerpen, welke alsdan in Btaat van wijzen zullen biijken te zijn. BUREAU HOF BATAVIA. 's-GRAVENHAGE, 10 April. De luitenant ter zee le klasse G. J. W. Putman Cramer wordt be stemd om ter gelegenertijd op te treden als chef van het bureau „staf" aan het departement van Marine te Batavia. HET GEBEURDE TE UTRECHT. 's-GRAVENHAGE, 10 April. De minister van oorlog heeft aan den gepens. luit.-generaal A. J. Vetter opgedragen namens hem een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de onlangs te Utrecht voorgekomen ongeregeldheden. IHOEXQMDEN STOKKEN. JUBILEUM „KRACHT EN VLUGHEID". 18 Sept. 1874 18 Sept. 1914. Tengevolge van de tijdsomstandigheden viert de Gymnastiek Vereeniging „Kracht en Vlugheid" den 17 April haar 40 jarig bestaan. Aanvankelijk 't feest willende vieren den 19 Septemj ber van het vorige jaar, den dag dat de vereeniging 40 jaar zou bestaan hebben, werd het feest door de mo bilisatie verdaagd. „Kracht an Vlugheid 1" Welke oud-Alkmaar do- zou zich deze naam niet herinneren, want voor 40 jaar waren de vereenigingen niet bij do zijnen te tellen. Er bestond meestal maar één schiet- vereeniging, één dansclub en ook maar één gymnastiek- vereeniging. En dan eere de oprichters, die eene gym nastiek vereeniging hebben durven oprichten, want zij leefden in andere tijden 1 Gymnastiek was in die da gen acrobatiek. Men dacht aan Spriet, Albert en Bas en andere vermakelijkheden. Hekkenspringerij was het en andere niet. Toch dorsten eenige jongelui het aan en het werd de grondslag van hetgeen thans in Alkmaar aan de lichamelijke opvoeding wordt gedaan. Kracht en Vlugheid is van haar oprichting af lid van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Het jaar boekje van 1914 geeft aan, dat het N. G. V. aan wer kende leden (mannen) telt 5153 (vrouwen) 2132 en as piranten 9569. Ziehier sprekende cijfers, welke aan- toonen hoeveel in Nederland de gymnastiek beoefend wordt. Vooral het vrouwentumen is in de laatste ja ren toegenomen. Een tiental jaren geleden werd ook hier een damesclub opgericht. Het oprichten van een aspiranten afdeeling dateert bij Kracht en Vlugheid reedis vanaf 1881. Op voorstel van den heer H. G. T. Mann werd deze opgericht en als directeur benoemd de heer Bruggraaf. In deze 40 jaren zullen verschei dene jongens en meisjes den cursus doorloopen hebben en zijn velen hiervan later tot de club overgegaan. „Kracht en Vlugheid" gaf dikwijls haar krachten in tijdien van nood. Men denke aan rampen van Cal- lantsoog en Egmond aan Zee, K. en V. gaf tot leniging dier rampen twee uitvoeringen. Steeds werd zij voor iets dergelijks gevraagd. De ontzetvereeniging, Land- bouwcomités en anderen, die feestelijkheden op touw zetten, konden op haar rekenen en de vereeniging nam veelal bij die feesten een belangrijke plaats in. Zij be diende ook een vrijwillige brandspuit en diegenen kon den lid der club worden, die zich ook bij de brandweer voegden. Later heeft dé brandweer een eigen bestuur gekregen en zij werkt nog onder den naam „Kracht en Vlugheid." Kracht en Vlugheid heeft tijden gehad van grooten bloei, maar ook van achteruitgang. De laatste jaren van voetbalsport hebben voor haar geen vooruitgang meegebracht. Toch moest elke voetballer bedenken, dat, om een veelzijdig ontwikkeld lichaam te krijgen, boven al de gymnastiek beoefend moet worden. Hij zal dan, na verkregen lenigheid, de voetbalsport eerder in zijn macht hebben. Vele Allernaardere hebben Kracht en Vlugheid tot grooten bloei gebracht. Tientallen zou ik kunnen op noemen, die de club steeds een goed hart toedroegen. Die, wanneer er gevaar was voor achteruitgang, hunne schouders er onder plaatsten en wie niets te veel was al het hunne er toe bij te dragen de club weder vooruit te helpen. Mannen, die jaren lang Voorzitter of Secre taris waren, directeuren, die ijver voor de zaak hadden, Itden, die altijd klaar stonden en geen avond verzuim den. Ik wil alleen noemen de eereleden, mannen, die zich bijzonder verdienstelijk gemaakt hebben. Het zijn de heeren H. G. T. Manni I. Bossert, H. W. Holsmul- ler, H. van Dijk, W. F. Slinger, Dr. L. M. van den Berg en het lid van verdienste, de heer A. Pels. Voor al de eerste twee waren mannen, die van de oprichting af, hart hadden voor de goede zaak en nog steeds voe len voor de club die hun zoo dierbaar was. Zij hebben door hun werken de club in de eerste, welke meestal de moeilijkste jaren zijn, weten staande te houden. Van de laatsten noem ik Dr. L. M. van den Berg, Daze wist door de kracht die van hem uitging als Voorzitter, de dub tot grooten bloei te brengen. De laatste jaren mist de club een goed lokaal en dit werkt slecht op den vooruitgang. Verleden jaar ver heugde zij zich er in weder in uêu Gemeentelijk Gym nastieklokaal te kunnen werken. Helaas, de mobilisa tie maakte ook hieraan een einde. Door de welwillen de medewerking van den inspecteur van lichamelijke opvoeding, werkt zij nu in het lokaal der R. H. B. S. We zullen hopen, dat na de mobilisatie de raad der ge meente Alkmaar eens moge denken aan de Gymnastiek Vereenigingen en het Geiteentelokual naar de eischen des tijds zal worden ingericht. Kracht en Vlugheid viert den 17den April in de Harmonie haar 40 jarig feest op bescheiden schaal. Moge zij haar 50-jarig feest beleven en dit dan met luister vieren. Dat zal de wensch van velen zijn. J. H. WIE HELPT? Onder de in HARDERWIJK geïnterneerde Belgen heerscht OEBREK AAN LECTUUR. Velen hunner zijn van den beginne van den oorlog tot werkloosheid gedoemd. Wel wordt door sommigen de tijd gedood door het vervaardigen van huisvlijtwerk, doch het meerendeel der kampbewoners (ruim 12000) mist de vaardigheid hiertoe. Wie nu deze menschen aan BOEKEN en TIJD SCHRIFTEN helpt, al is het niet nieuw, kan verze kerd zijn van hun dankbaarheid. Onderstaanden belasten zich gaarne met de ver spreiding en regeling hieromtrent in het kamp. G. DESMAE, le Serg. 5e linie-reg. A. DANS, Serg.-Fourier, 5e linie-reg. Interneeringskamp te Harderwijk. Mijnheer de Redacteur. De mobilisatie doet zich ook geducht gevoelen te rieiloo, en voornamelijk in de kas van den gemeente ontvanger. Werd het onderwijzend personeel steeds op tijd van het noodige voorzien, thans, den lOen April is er nog geen bericht bij de betrokken perso nen dat er licht opdaagt in de duisternis. Wat zullen

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2