NEDEKLAND. vloed In bijzondere maté tot een vroege beëindiging van dezen verschrikkelijker) oorlog bijdragen, zei de Paus verder. De geheele wereld richt een blik op Amerika, of dit he+ initiatief tot den vrede zal nemen. Als het Ameri kaansche volk het gunstige oogenblik weet aan te grij pen, dan zal het den wensch van de geheele wereld vervullen. Ik bid tot Ood dat dit nog moge komen." Verder gaf Z. H. de Paus de volgende Paaschbood- achap„Bidt en arbeidt onophoudelijk en eens van zin voor den vrede. Dit is mijn Paaschwensch. Mijn da- gelijksch gebed en al mijn inspanning gelden den vre de. Ik zet mijn geheele hoop op een spoedigen vrede het Amerikaansche volk, alsmede op den invloed en macht, waarover het in de geheele wereld beschikt. Rechtvaardig, onpartijdig en steeds neutraal in al rijn bemoeiingen zal Amerika zoodra het geschikte oogenblik tot het inleiden van de vredesonderhande lingen is gekomen, zeker zijn van den uitdrukkelijfcen steun van den Heiligen Stoel. Ik heb dit reeds den presidnt door diens meest geziene vrienden doen weten." KORTE BERICHTEN. Een Fransche kruiser heelt het Italiaansche stoomschip Aurora, dat goederen aan boord had, be stemd! voor Duitsche huizen te Montevideoppgebracht. Swoboda, die gearresteerd was, op verdenking braiyl te hebben gesticht op de La Touralne, is nu bo vendien van spionnage beschuldigd. De civiele auto riteiten van Havre hebben Swoboda daarvoor aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Vrouwelijke Parijsche automobilisten, in tbezit van een rijbewijs, gaan een club oprichten en haar stellen van de Parijsche over- diensten ter ihieid. Het Zweedsche stoomschip Jan en het Noorsche stoomschip Stavn (uit Nieuw-York) zijn naar Leith (Eng.) opgebracht. zocht Hun lading zal worden onder- UITVOER VAN AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel eeft besloten, nog van een beperkte hoeveelheid aard appelen uitvoer toe te staan en wel van die soorten, welke wegens hare geringe duurzaamheid anders grootendeels tot bederf zouden moeten overgaan. De Minister Wenscht echter te voorkomen, dat deze uitvoer tengevolge zal hebben eene verhooging van den prijs der aardappelen voor de binnenlandsche consumptie, en tevens, dat wederom handel in con senten zal worden gedreven. Te dien einde is met de regeling van den uitvoer be last de sub-commissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité in zake voeding van mensch en dier. De secretaris dier sub-commissie, de heer R. H. Bonthuis, is benoemd tot directeur van het inmiddels opgericht „Rijks Centraal Bureau" tot regeling van den uitvoer van aardappelen, van welk bureau het voorloopig adres is: Toumooiveld 6, den Haag. Genoemde directeur noodigt nu allen, die aardap pelen ten verkoop in voorraad hebben, uit, daarvan vóór of op 17 April a.s. schriftelijk mededeeling te doen. Voor Noord- en Zuid-Holland moet men zich wen den tot den heer J. C. v. d. Koogh te Middelhamis. Deze mededeeling behoort vergezeld te gaan van een nauwkeurige opgave van dé hoeveelheid van elke soort afzonderlijk en waar (bij wien) die aardappelen zich bevinden, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.Q. tegen welken de houders eventueel bereid zijn, die aardappelen af te staan. De prijs moet zijn franco wagon of schip van het naastbijgelegen spoorwegstation of laadplaats. Indien bij controle blijkt, dat de opgaven onjuist zijn, komen de aardappelen in geen geval voor uit voer in aanmerking. VERBODEN VAN UITVOER. Het Staatsblad No. 179 bevat het Kon. besluit van 10 dezer, houdende verbod van uitvoer van vliegma chines en onderdeden daarvan. Het artikel 1 van, het Kon. besluit van 16 Maart 1915, (Staatsblad No. 155) moet voortaan worden ge lezen: „De uitvoer van IJzerdraad, prikkeldraad en andere van ijzerdraad vervaardigde artikelen, alsmede van schoppen en zeisen, is verboden van den dag der af kondiging van dit besluit. STAAT VAN BELEO. De regeering heeft een nota uitgegeven, waarin ze de redenen opgeeft'welke er waren om verschillende deden van ons land in 'Staat van beleg te verklaren In veiband met het bericht, dat mej. Nine Minnema overgelegd te Lemmer niet mocht spreken over „Vrouwenkies- nnoi recht" wordt in de nota medegedeeld, dat het gebeur de te de Lemmer geheel te wijten is «an het bestuur, dat te laat de vergunning vo'oi het houden eener ver gadering over „Vrouwenkiesrecht en Staatspension- neering", aan den burgemeester van Lemsterland heeft aangevraagd. Dientengevolge was de te Gaasteiiand gevestigde autoriteit, die het militair gezag uitoefent, niet meer in staat het verkenen der vergunning, in verband inet de te stellen voorwaarden, tijdig te rege len, zoodat de vergunning voorloopig telegrafisch moest worden geweigerd. Onverwijld zijn echter door genoemde autoriteit aan voormelden burgemeester schriftelijk de voorwaarden medegedeeld, waarop ver gunning verleend kon worden. Toen de burgemeester aan de voorzitster van het bestuur de beslissing van het militair gezag meedeelde, gaf laatstgenoemde te kennen, dat zij alsnu eene gezellige bijeenkomst wilde beleggen, waartegen de burgemeester geen bezwaar had, doch meende, dat het dan aanbeveling zou verdie nen in die bijeenkomst het woord „Vrouwenkiesrecht" niet te noemen, omdat eene vergadering ter bespreking van dit onderwerp niet was toegelaten. HET GEBEURDE MET DE „MEDEA". In zake het incident-„Medea" heeft onze regeering .der dagteekening van 3 April tot de Duitsche regee- ïg een nota gericht, welke in hoofdzaak gegrond is de overweging, dat het geldend volkenrecht vernie ling van neutrale prijzen niet erkent en dat zelfs in- en de Londensche verklaring van 1909 deel uit maakt van dat geldend recht, hetgeen de Nederland- sche regeering op grond der niet ratificatie van de verklaring ontkent voor zoover deze afwijkt van het bestaand volkenrecht, vernietiging van de „Medea" onrechtmatig is. Verklaring voor het vernietigen van neutralen prijs is niet aanwezig en in ieder geval stond de onherstelbare maatregel van vernietiging in geenerlei verhouding tot het belang daarvan uit stra tegisch oogpunt, n.l. het verhinderen, dat een lading sinaasappelen het vijandelijk land zou bereiken. Aan het protest was toegevoegd het voorbehoud van eisch tot volledige schadevergoeding. De over handiging der bedoelde nota te Berlijn op 6 dezer, was, gelijk eenigen tijd geleden, voorafgegaan door een vraag om opheldering. Uit het door den Neder- landschen gezant ontvangen antwoord bleek, dat vol gens de Duitsche regeering het met de „Medea", zoo wel als met de „Batavier V" en de „Zaanstroom" voor gevallene steunde op voorschriften der Londensche Declaratie; dat voorts besloten was, de rechtmatig heid der gepleegde handelingen ten spoedigste aan het oordeel van een prijsrechter te onderwerpen en dat er van een veranderde politieke gedragslijn geen sprake was. EEN AANKLACHT, De Tel mei dit, dat tegen het blad een tweede klacht bij de justitie is ingebracht, ditmaal van Duitsche zij de over een onder;.chrift bij het Wolff-telegram, waar in medegedeeld werd, dat de bemanning van de Duit sche duikboot bij heit tot zinken brengen van de Falaba niet gelachen heeft. De volgende zin heeft aanleiding tot de klacht gege ven: „Omdat de bemanning der onderzeeërs haar roemlooze practijken uitoefent op een wijze, die in dien er een internationale rechtspleging bestond, slechts met den strop gestraft zou kunnen worden", enz. CREDIET VOOR DEN KLEINEN MIDDENSTAND. De commissie voor een centrale bank voor volks-, hulp-, spaar- en voorschotbanken, benoemd in de ver gadering van credietinstellingen in den Haag, op 13 Maart j.l. gehouden, is met haar arbeid gereed. Aan de volks-, hulp-, spaar- en voorschotbanken, die deel namen aan bovengenoemde bijeenkomst, heeft zij een ontwerp voor statuten eener Nederlandsche Centrale Bank voor Volkscrediet toegezonden. Hierin is ge streefd naar een centrale, wier inrichting en werking weinig kosten met zich zal brengen, terwijl de deel neming den volks-, hulp-, spaar en voorschotbanken gemakkelijk wordt gemaakt en hare zelfstandigheid volmaakt wordt geëerbiedigd. De op de bijeenkomst van 13 Maart vertegenwoor digde credietinstellingen, tot deze groep behoorende, worden uitgenoodigd tot een vergadering, welke zal gehouden worden op Dinsdag 20 dezer, in het ge bouw der grafelijke zalen te 's-Gravenhage. Aldaar zal de commissie voorstellen, over te gaan tot oprichting van een centrale, behandeling der statuten en aanwij zing van een aantal afgevaardigden ter algemeene re- geeringscommissie, in verhouding tot het getal deel nemende credietinstellingen. ONTHEFFING EN VRIJSTELLING VAN PERSONEELE BELASTING VOOR GEMOBÏLISEERDEN. In een nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp, houdende een bijzondere regeling nopens ontheffing en vrijstelling van personeele belasting in verband met de in 1914 plaats gehad hebbende mobili satie van land- en zeemacht, deelt de minister van fi nanciën mede, dat hij geen reden aanwezig acht, om gemobiliseerde personen, die eene tegemoetkoming uit 's rijks kas ontvangen, zondter onderscheid buiten ver volging te laten, waar gebleken is, dat velen hunner, mede tengevolge van bedoelde tegemoetkoming, zeer wel en somtijds zelfs beier dan te voren tot het betalen van belasting in staat zijn. Overigens verlieze men niet uit het oog, dat het aan vangen der vervolging veeltijds het eenige middel is om te weten te komen hoe de financieele toestand is van dien belastingplichtige, die niets van zich heeft laten hooran. Dat ook de regeering in de buitengewone tijdsom standigheden voldoende aanleiding vond om hen tege moet te komen, die door bloot verzuim eene aanspraak op ontheffing geheel of ten deele hebben verloren, heeft zij reeds getoond door het indienen van het onderwer- pelijk wetsvoorstel. De minister acht geen termen aan wezig om in dit geval af te wijken van den regel, dat ontheffing slechts verleend wordt over de maanden, waarin geen objectieve belastingplicht meer aanwezig was. Een meer ingrijpende regeling, zooals door enkele leden verlangd werd ten aanzien van de chauffeurs, garages, enz., van diegenen, wier automobielen, en paarden gerequireerd zijn, komt den minister niet noo- dig voor, ornaat men het aangehouden dienstpersoneel allicht voor andere diensten dan hunne gewone zal bezigen, terwijl de belasting der gebouwen, doorgaans een deel uitmakende van overigens in gebruik gebleven perceelen, in den regel niet belangrijk zal zijn. Naar de meening van den minister moeten de leden van het Vrijwillig Militair Automobiel Korps ook thans nog geacht worden houder te zijn van de motor rijtuigen, waarmede zij zich ter beschikking van het le gerbestuur hebben gesteld. Intusschen acht hij wel termen aanwezig om bedoel de belastingplichtigen voor den tijd, gedurende welken zij zich in militairen dienst bevinden, van belasting naar den 7den grondslag (auto's) vrij te stellen, zulks naar analogie der vrijstelling voor door officieren ge houden dienstpaarden. Deze vrijstelling zou mede kunnen worden uitgestrekt tot de belasting naar den 4en grondslag voor de met hun patroons ondier de wa de bedoeling ligt, het maximum van de kredieten als kunnen geven. hierbedoeld, waarvoor de staat een deel van het ri sico op zich neemt, te bepalen op 5.000000. De post van 25 millioen voor het toekennen aan gemeenten van rentedragende voorschotten in verband met de tegenwoordige omstandigheden wordt met 10.000.000 verhoogd, teneinde ook aan provinciën zulke voorschotten te kunnen verleenen. GASVERSTIKKING. In het perceel 53 in de 2e Boerhaavestraat te Am sterdam zijn Vrijdagnacht twee zusters, de 20-jarige Anna W. en de 17-jarige Albertine W. door gasver- stikking om het leven gekomen. De laatste was met Paschen uit Duitschland gekomen om bij haar zuster, die modiste is, te logeeren. Uit mededeelingen van de buren bleek, dat Anna W. de onvoorzichtige gewoonte had, des avonds vóór het naar bed gaan alleen de hoofdkraan van de gaslei ding te sluiten, zonder dan tevens de andere gaskra nen ook dicht te doen. Deze omstandigheid gevoegd bij hetgeen een on derzoek in de woning aan den dag bracht, heeft ge leid tot het aannemen van de volgende oorzaak van het gebeurde. Op het gasfornuis stond een pan met melk, welke blijkbaar in den vroegen ochtend gekookt was Men vermoedt nu dat het jongere zusje is opge staan om de melk te koken en daarna weder naar bed is gegaan. Zij heeft natuurlijk de hoofdkraan moeten openen; deze heeft zij open gelaten, niet wetende dat toen zij, na het koken van de melk, de fomuiskraantjes gesloten had, de kraantjes van de andere lichten, wel- 's avonds gebrand hadden, waren blijven openstaan. Dit was ook het geval geweest met de lichten in de slaapkamer en zoo had het gas gelegenheid gehad vrij uit te stroomen met het vermelde noodlottige gevolg. MOORD TE ROOSENDAAL. In een deel van ons vorig nummer vermeldden we nog, dat Vrijdagavond te Roosendaal Is geworgd de 60-jarige huishoudster M. G van Agtmaal van den heer J. Vermeulen, in de Achterstraat aldaar, die zelf van de trap werd gegooid door een tweetal personen en bewusteloos bleef liggen. Hierna verwijderde men zich met medeneming van gelden. De verdachte Belg G. Alen, uit Antwerpen, heeft bij het plaatselijk onderzoek door de justitie een volledige bekentenis afgelegd. Ook heeft hij den naam van zijn mededader, een Hollander, aan de justitie medege deeld. De medeplichtige heeft echter de grens kunnen passeeren, hoewel de militairen hem nog eenige scho ten nazonden. Het ontvreemde geld, ongeveer 1800, Is geheel teruggevonden op de heide, waar een der daders is aangehouden. UIT WARMENHUIZEN. Zondag j.l. gaf de Liedertafel „De Vereenigde Zangers" te Alkmaar, onder directie van den heer Hespe te Amsterdamin de kolfbaan van den heer C. de Geus Az. voor de tweede maal in dit seizoen eene uitvoering. Met aandacht werden de keurig vertolkte zangnummers aangehoorddoor een vrij talrijk belangstellend publiek. En ook de voordrach ten ten beste'gegeven door mevr. en deheerSjoers ter afwisseling tusschen de zangnummers, voldeden uitstekend. Het zal zeker velen genoegen doen„De Veree- nigde Zangers", zoowel als mevr. en de heer Sjoers, ter gelegener tijd opnieuw te mogen zien optreden, in de kolfbaan alhier, en moge het dan zijn voor ,,'n uitverkochte zaal", wat genoemd gezelschap, zoo wel wat zang ale voordracht betreft, zeker ten volle verdient. UIT HEILOO. la den afgeloopen nacht ie inbraak ten huize van den alleenwonendeo heer A in de Rechte Hondsboschlaan alhier. De dief (of die ven) beeft zich toegang verschaft door de deur te verbreken, terwijl een aanmerkelijk bedrag aan effec ten an bankpapier wordt vermist. De 81-jarige be woner, die eenigszins ongesteld is, had niets van het ewenschte bezoek, dat hedenmorgen eerst ont ward, vernomen. Een onderzoek, door politie Te Haarlem is Zondagmorgen overleden de heer A. Rinkema, gedurende twaalf jaar lid van den raad en verder bestuurslid van verschillende vereenigingen, o. m. voorzitter der Ambachtsschool. Zondagmorgen werd brand ontdekt in het graan- pakhuis „de Haan", gelegen aan den Kalveringdijk te Zaandam, toebehooren.de aan de heeren Gebr. de Groot te Koog a. d Zaan. Een onlangs nieuw bijge bouwd gedeelte brandde geheel uit. Te Nieuw land bij Gorinchem is mond- en klauw zeer geconstateerd. 30 Runderen zijn reeds afgemaakt. Ter bestrijding van uitbreiding hebben B. en W. van Gorinchem aan de gemeentebesturen in den omtrek telegrafisch kennis gegeven, dat geene veemarkt te Go rinchem zal gehouden worden, in te gaan op Maandag 12 dezer. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De afd. Langendijk van den A. N. G. O. B. herdacht Zaterdagavond het 18-jarig bestaan der drankbestrij ding aan den Langendijk. De §vond droeg een feeste lijk karakter. Ruim 50 leden en 20 gasten en genoodig- den waren er getuige van hoe men ook zonder alcohol gezellig bijeen kan zijn. Er werden twee tooneelstuk- ken opgevoerd. De avond werd verder aangevuld door voordrachten, muziek, zang enz. en het was reeds laat toen de voorzitter tot sluiting overging. De jongelui bleven hierna nog een paar uur, onder het genot van een dansje, gezellig bijeen. STADNIEÜWS. LOTERIJWET. Men seint ons uit 's Oravenhage t De Hooge Raad wees naar de rechtbank te Alk maar terug de zaken van M. J. A., doodgraver te Anna Paulowna, A. v. T., koopman te Schagen, J. P. K., barbier te Heiloo, J. v. d. K., bleekersknecht te Alkmaar, W. v. D., arbeider te Limmen en W. S., hoofdagent van de Tijdgeest te Castricum, voor zoover dezen vervolgd waren terzake het ten verkoop in voorraad hebben van Tijdgeest-stukken. RUMOERIGE MILITAIREN. De in de oude Ambachtsschool ondergebrachte sol- dat W. meende Zaterdag, dat hem tekort was gedaan bij de uitbetaling van zijn vergoeding voor vivres. Mi litairen, die langer dan twee maal 24 uur afwezig rijn hebben n. 1. recht op 35 ets. vergoeding per dag, tot t-majoor wel zou onge dekt en penen gekomen chauffeurs, wier functie thans is gelijk te stellen met die van een militair oppasser. Tot dat einde wordt een nota van wijziging nevens deze nota gelegd. OORLOGSBERICHTEN VAN DE GRENS. De territoriale bevelhebber iu Zeeland heeft, naar men aan de N. Rott. Crt. meldt, aan de hoofden der politie in alle Zeeuwsche gemeenten een aanschrijving gericht, om aan correspondenten van Nederlandsche bladen mededeeling te doen, dat volgens de opvatting van den bevelhebber het opzenden van berichten over oorlogsgebeurtenissen in de nabijheid van de grenzen in strijd is met de neutraliteit van ons land, en dat correspondenten, die zich na deze waarschuwing hieraan toch schuldig maken, gevaar loopen, dat hun door den territorialen bevelhebber het verbüif in Zee land zal verboden worden, EEN ONDERSCHEIDING. De Zoom meldt, dat Paul die Ram, zoon van het vroegere Tweede Kamerlid voor Bergen-opZoom, door clen opperbevelhebber van het Fransche leger een eer volle vermelding is megékead, wegens zijn moedig ge drag bij een nachtelijk.- verkenning, onder zeer moeilij ke omstanic „heden. De heer P. de Ram is sergeant-vlieger bij het Fran sche leg$r, waarbij hij zich verbonden heeft als vrijwil liger voor den duur van den oorlog. Van hem wordt in de order der onderscheidingen gemeld, dat hij reeds verscheidene gevechten met vijan delijke r iiegers geleverd heeft en daarbij reeds eenmaal werd gekwetst. Ook eenige dagen geleden werd hij bij een luchtgevecht vrij ernstig gewond. BINNENLAND. Oemengd Nieuws. SUPPLETOIRE BEGROOTING FINANCIëN 1915. Aangevraagd wordt 40.050 voor kosten, verbon den aan de uitgifte van zilverbons, waarvan de dien sten als ruilmiddel voorshands nog niet kunnen ont beerd worden, te minder wijl nog altijd bij een aan tal personen neiging schijnt te bestaan zilveren munt te verzamelen en achter te houden. 50.000 wordt uitgetrokken voor subsidie aan de Nationale Vereeniging tegen de werkloosheid als te gemoetkoming in de kosten van de maatregelen in het belang van ontwikkeling der werkloozen. Algemeene regelen zijn ontworpen welke een doelmatige beste ding van het geld waarborgen. 500.000 wordt uitgetrokken voor de verwezenlij king van het plan tot vergemakkelijking der voldoe ning van de kredietbehoefte van den kleinen midden stand als Het is van de oorlogscrisis, ham niet mogelijk, een eenigszins nauwkeu rige raming te geven van de offers, welke de tenuit voerlegging van het plan voor den staat zal mede brengen. Slechts kan worden medegedeeld, dat het in justitie onmiddellijk ingesteld, is nog steeds in vollen gang. KORTE BERICHTEN. De directie vaa den Kon. West-kdischen Mail dienst te 's-Gravfcunage heeft van haar agent te Nieuw- York een telegrafische mededeeling ontvangen, welke haar reden geelste vreezen, dat de kans op redding van de opvarenden van het stoomschip „Prins Mau- rits" zeer gering is. Men meldt aan „De Tribune", dat de oppositie in de S. D. A. P. op Zondag 18 dezer te Amsterdam een bijeenkomst zal houden, waarin ook de heer Van der Goes tegenwoordig zal zijn. De Amerikaansche gezant in Den Haag, dr. Van Dyke, ts Zaterdagochtend naar Luxemburg vertrok ken, waar hij ook geaccrediteerd is. De krijgsraad te Keulen heeft een Nederland- schen arbeider, die te Neuss zich ongunstig over het Duitsche volk en leger tegenover zijn kemeraden had uitgelaten, tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Door het spelen van kinderen mét lucifers is een groote schuur van den landbouwer P. Leenderse te Nieuw-Vennep, waarin zich een groote partij tarwe en haver bevond, afgebrand. Een bewijs, hoe in de maand Maart het gebruik van varkensvleesch tengevolge van de prijsstijging en andere oorzaken in verband met den oorlog is ver minderd, leveren de maandstaten van het Openbaar Slachthuis te 's-Gravenhage, die aantoonen, dat in het slachthuis geslacht werden in de 28 dagen van Febru-"' ari 2771 en in Maart met 31 dagen 1933 varkens. Naar aanleiding van het bericht, dat te Londen verzekeringspremies zijn gesloten tegen een oorlog tusschen Nederland en Duitschland, heeft de Neder landsche gezant te Londen aan Reuter meegedeeld, dat alle schijn van waarheid ontbreekt aan de geruchten over een gespannen verhouding tusschen Nederland en Duitschland. Het Nederlandsche stoomschip „Rijn", van Las Palmas naar Amsterdam onder weg met een lading ca- caoboonen, is naar Portsmouth opgebracht, waar de lading gelost moet worden. Door de bemanning van de stoomtrawler „Irene" Y 156 werd bij binnenkomst te Ymuiden gerappor teerd, dat zij Zondagmiddag bij Texel twee groote onderzeeërs vermoedelijk Duitsche zijn ge passeerd die met volle kracht Oostwaarts stoomden. De trawler werd nftet aangehouden. De Ymuidensche stoomtrawler „Ernestine Pau line" heeft in zijn net opgehaald een baal katoen welke ongemerkt was en waarschijnlijk afkomstig van een Amerikaansch, voor Bremen bestemd stoom schip, dat |de vorige week nabij de Duitsche kust schipbreuk leed. De firma Wessanen en Laan heeft bij den Hoo- gen Raad cassatie aangeteekend tegen het vonnis van het Amsterdamsche gerechtsof in zake de procedure die tegen haar ingesteld was door de Haarlemsche bakkers over het annuleeren van voorkoopen van graan. De heer Frits Smit Kleine, „Piet Vluchtig", de bekende schrijver van „Haagsche Hopjes" en ander litterair werk, is gisteren 70 jaar geworden. ■j— Het militair gezag heeft te kennen gegeven, geen toestemming tot het houden van kermis op Texel te een maximum van vier dagen. De ser had aan W. medetgedeeld, dat hij Maarn hooren, wat na onderzoek ten aanzien van zijn eventu eel tegoed zou rijn beslist. De soldaat nu verweet Za terdagavond dien milicien-sergeant v. H., dat deze hem niet behoorlijk had opgegeven, als zijnde met verlof. Zondagmiddag kwam dit punt weer ter sprake en de soldaat gaf toen den sergeant een stomp op het oog, dat blauw opliep en latei' in het Militair Hospitaal werd verbonden. De soldaat liep daarop uit de oude Ambachtsschool, aan het bevel van den sergeant van de wacht om binnen te blijven, stoorde hij zich niet. Had hij auditeren de school verlaten, door een patrou ille, bestaande uit een korperaal en zes man, die uitge zonden werd om hem te arresteeren, werd hij in be schonken toestand aangetroffen aan den Kennemer- straatweg. De arrestatie gelukte de patrouille niet, mede ten gevolge van het feit, dat publiek, dat op de hand van den soldaat meende te moeten rijn, zich met het geval bemoeide. Een tweetal politie-agenten arres teerde daarop den soldaat en bracht hem geboeid bin nen. Gisteravond toonden sommige militairen zich nog al rumoerig. Dezen behooren tot de in de oude Am bachtsschool gelegerde eerste compagnie, welke be staat uit Amsterdammers, waaronder lastige elementen blijken te schuilen. Donderdag a.s. verlaten ze het dé pot, om bij de regimenten te worden ingedeeld en de zen laatsten Zondag in Alkmaar schijnen ze de bloe metjes nog eens buiten te hebben willen zetten. Dit kon des te gemakkelijker, omdat de vergoeding voor levensmiddelen in verband met het Paaschverlof Za terdag verschillenden een extra duitje in den zak had gebracht. Zoo werd door hen een extra glas bier ge dronken en de patrouilles hadden dus gisteravond een en ander te doen. Het publiek, tuk op relletjes, was natuurlijk op de been, ook al door hetgeen 's mid dags was geschied. Eén soldaat werd in arrest ge steld. „TURNLUST." De Voorzitter van „Turn lust," de heer Jlac. Stavenui- ter, deed Zaterdagavond een beroep op de welwillend heid van degenen, die de Harmoniezaal bijna geheel vulden, om de uitvoering van die vereeniging bij te wonen. En de oorzaak van dat beroep was het is niet moeilijk te gissen gelegen in de buitengewone tijdsomstandigheden. poor de komst der Belgische vluchtelingen was men een half jaar van oefenlokaal verstoken de Voorzit ter van den Turnbond kreeg daarna van den Minister gedaan, dat men de oefeningen kon voortzetten in het gymnastieklokaal der R, H. B. S. .en daarbij kwam nog, dat tengevolge van de mobilisatie de beste krach ten der vereeniging „tijdelijk gesneuveld" waren, zoo als de Voorzitter zich uitdrukte. Den gewonen maatstaf dus niet geheel aanleggend, mag worden verklaard, dat dte uitvoering van Zater dagavond' er mocht zijn; er viel zeer veel te waardee- ren en dat de aanwezigen er ook zoo over dachten, zal den leden van „Turnlust", die zeer hun best deden, ge bleken rijn uit het herhaaldelijk krachtige applaus, waarin die waardeering tot uiting kwam. Met algemeene vrije oefeningen voor heeren werd be gonnen. Eén der leden kwam een oogenblik achteraan, maar overigens ging het zeer correct. Heel goed wa ren ook de oefeningen aan de brug, welke door de hee ren leden werden gegeven met een hoogstand door vier heeren, luid toegejuicht, werd besloten. Minder fortuinlijk was men over het geheel met die oefeningen aan het hoogrek; het zeer kranige staaltje van gymnas tische kracht en behendigheid, waarmede de directeur der vereeniging de heer J. J. Poll, deze oefeningen be sloot, deed wel zeer duidelijk zien, dat er een afstand is tusschen leeraar en leerlingen, welke kleiner worden kan. Met veel genoegen hebben we de prestaties der da- goed af en ook de oefeningen op en van de plaats vie len te roemen. Kregen, we bij het aanschouwen van de oefeningen der adspiranten aan het laagrek eenigszins den indruk, dat zooals trouwens volkomen begrijpelijk is het ;ebrek aan gelegenheid tot oefening hen nog al parten ad gespeeld, de stokoefeningen, welke de kereltjes even Tater deden, waren geheel af. Terecht kregen ze daarvoor luid applaus. De uitvoering, welke vlug van stapel liep en zeker als goed geslaagd kan worden beschouwd, werd beslo ten met een paar mooie, door Bengaalsch vuur belichte groepen. En de heer Th. Groen Jr., die daarna zijn scepter begon te zwaaien, zal, daar twijfelen we niet aan, de liefhebbers van een dansje nog wel lang onder zijn lei ding hebben gehad. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOLLAND. Bovengenoemde Bond hield heden een algemeene vergadering in café Central onder Voorzitterschap van den heer H. K. Koster van Wierimgerwaard.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2