DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van let westelijk oorlogsterrein. Van 1st oostelijk oorlogsteirein DINSDAG 13 APRIL O O 3T 1 O* No. 85 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 m S t p» post fl— AMififieDrlis 10 8t. p. regel, groote letters naar Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrnkkerij v.h. HERUÜs. COSTER ZOON, Voordai C9t Telefoonnr. I Ter zee, ENGELAND. DUITSCHLAND. BELGIE. YARIA. ALKMAAR, 13 April. „Vredespraet" staat bovenaan vandaag. Van alle kanten wordt de kwestie van den vrede be sproken en vredesgeruchten vinden hun weg in de ko lommen der bladen. „Wij zijn van meening, zoo sprak de Paus in het bekende vraaggesprek met een Amerikaan, dat deze ontzettende oorlog zoo spoedig mogelijk ten einde moet worden gebracht en de vrede hersteld. Daarnaar moet worden gestreefd met alle moreele middelen van invloed, die ons ten dienste staan." „Ik zet mijn geheele hoop op een spoedigen vrede op het Amerikaansche volk, alsmede op den invloed en de macht, waarover het in de geheele wereld be schiktAmerika zal, zoodra het geschikte oogenblik tot het inleiden van de vredesonderhandelingen is ge komen, zeker zijn van den uitdrukkelijken steun van den H. Stoel". Het ligt voor de hand, dat millioenen op deze woor den, op de daaruit blijkende gezindheid, hun vertrou wen vestigen, dat de oorlog dra een einde zal hebben genomen. Anderen bouwen hun hoop op een spoedigen vrede op ander fundament. Zij nemen de Beurs als barome ter en leiden uit de stemmingen op de gebouwen van den geldhandel af, dat met Juni, uiterlijk met Augus tus de vijandelijkheden gestaakt zullen worden. Zij „ruiken" als het ware een vrede, die door geldnood onvermijdelijk wordt. Naar hun meening zullen de sommen, welke door alle oorlogvoerende mogendhe den samen worden uitgegeven weldra niet meer be taald kunnen worden. Anderen voegen bij dezen fi- nancieelen ook nog den economischen factor en gron den daarop hun verwachting op een spoedige komst van den vrede. Ja zelfs militaire overwegingen brengen me nigeen tot het besluit, dat tegen dat het winteren gaat, het vredescongres wel bijeengeroepen zal zijn. „De oorlogvoerenden zouden niet den moed heb ben, hun troepen en him bevolking een nieuwen win- terveldtocht op de schouders te leggen, heet een Bel gische persoonlijkheid, die in nauwe betrekking staat tot de Belgische en Engelsche regeeringen, verklaard te hebben. Weldra zullen er, volgens deze mededee- ling, 1.700.000 Engelschen en 1.300.000 Franschen aan het front zijn en deze massa's, bezield met nieu wen moed, zullen wel in staat zijn de Duitschers te verslaan en uit Frankrijk te drijven, waarna er in Oc tober een vrede kan worden gesloten, al is die dan ook niet zoo, als de Belgen hem wenschen. En van een anderen kant uit Amerika wordt gezegd, dat het aan een half millioen, misschien een millioen menschen het leven moet kosten, wil men de Duitschers terugwerpen op hun eigen verdedigings linie langs den Rijn. Zoo Duitschland bekend maakt, dat het over vrede wil onderhandelen, zijn de bondge- nooten bereid te luisteren, wanneer Duitschland maar geneigd is waarborgen te geven tegen een verstoring van den vrede in de toekomst. Men spreekt reeds over vredesvoorwaarden: alles wordt in Europa gelijk het vóór den oorlog was, ge biedsuitbreiding is dlis uitgesloten, Duitschland neemt tegen redelijken prijs den Kongo over, zoodat België zich herstellen kan, de andere koloniën der oorlog voerende mogendheden, voornamelijk in Afrika, wor den herverdeeld en de vrijheid van de zeeën en de on schendbaarheid, van den handel worden in tijd van oorlog voortaan gewaarborgd. Het zou niet goed zijn v.: ri deze verwachtingen en beschouwingen geen nota te nemen. Maar aan den anderen kant is een waarschuwing zeker niet mis plaatst, om er niet te veel geloof aan te hechten. Het is best mogelijk, dat de oorlog plotseling ein digt. Het is ook geenszins uitgesloten, dat de vijande lijkheden vóór den winter inderdaad reeds gestaakt zijn, hetzij er sprake is van een gewonnen, dan wel van een remise-partij. Doch het verstandigste lijkt ons nog steeds, zich maar te houden aan het woord van lord Kitchener: „Ik weet niet wanneer de oorlog eindigt, maar wel, dat hij in Mei begint". De belangstelling te Londen voor ons land, waar van we Maandag gewaagden, duurt voort. Naar wij in het Tageblatt lezen, zouden te Londen en te Parijs loopende geruchten hebben gewaagd van schending van onze onzijdigheid door Duitschland, dat troepen- afdeelingen op ons grondgebied zou hebben ge worpen, officieel door onze gezanten zijn tegengespro ken. Nu weer duikt het gerucht op, dat aan boord van het Duitsche schip „Main", hetwelk sedert het uitbre ken van den oorlog te Vlissingen lag, een draadloos telegrafietoestel aangetroffen is. De Daily Telegraph deelt hieromtrent mede „Op een van de Hollandsche draadlooze telegrafie- stations was een telegram onderschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoewel in code taal, wees het op eeni- gerlei wijze er op, dat het betrekking had op de bewe gingen van schepen en onderzeeërs. Bovendien had den de autoriteiten reden te gelooven, dat het was ge adresseerd1 aan een te Vlissingen liggend schip. Dien overeenkomstig werd een onderzoek ingesteld. Aan boord van de „Main" werd een draadloos telegrafie toestel gevonden dat geheel gereed was om te werken. De ontvangdraden waren op een vindingrijke wijze verborgen langs de masten, ladders en ander scheeps tuig gestrengeld; de dynamo was in de machinekamer. Hoewel geen officieele inlichting is gegeven, verneem ik (aldus de berichtgever van de Daily Telegraph), dat deze zaak door de Nederlandsche autoriteiten als zeer ernstig wordt beschouwd. Het is duidelijk, dat het op deze wijze gebruik maken van een geïnterneerd stoom schip een ernstig misbruik is van de regelen welke in een neutrale haven op geïnterneerde schepen van toe passing zijn". Zooals uit een bericht, elders in dit blad opgeno men, blijkt, heeft de „Main", het Duitsche stoomschip, sedert het begin van den oorlog in de Vlissingsche binnenhaven liggende, deze moeten verlaten en is het gisteren naar Antwerpen vertrokken. Het spreekt Wel haast van zelf, dat de regeering de „Main" wel zou hebben vastgehouden, wanneer de overtreding, waar van het Engelsche gerucht gewaagd, inderdaad was geconstateerd. Overigens is het wellicht niet de eerste keer, dat het te Vlissingen liggend Duitsche schip belangstelling van Engelsche zijde geniet. Het moet immers geens zins uitgesloten zijn, dat de twee bommen, welke den 11 den Februari van een Engelsche vliegmachine uit op Vlissingen neerkwamen, bestemd waren voor de „Main". Vanmorgen heeft een Duitsche tweedekker men spreekt zelfs van twee een zeer ongewenschte be langstelling aan den dag gelegd, door geruimen tijd boven het eiland Walcheren te manoeuvreeren. Geluk kig moest het vliegtuig landen, zoodat de beide inzit tenden geïnterneerd konden worden, die heden of morgen wel naar Bergen zullen worden gebracht. Bo ven Middelburg kwam geen bom maar een bus naar beneden, waaruit papieren vielen, die, naar het bericht meldt, nog niet terecht waren. Uit de indeeling van dit overzicht blijkt reeds dat er geen belangrijke militaire feiten te bespreken vallen. Omtrent het Fransche offensief tusschen Maas en Moe zel valt weinig te zeggen. Het laatste Fransche com muniqué gewaagt enkel van tegenaanvallen bij les Eparges (ten zuid-oosten van Verdun dus) en in het Priesterwoud (bij Pont-a-Mousson), zoodat dus aan beide beenen van de tang Maandag de actie is uitge gaan van de Duitsche troepen. Is het offensief ook hier in letterlijken zin doodgebloed? Het heeft er allen schijn van, maar het zou voorbarig zijn nu reeds te spreken van een verlamming. Tenslotte is het nog niet eens uitgesloten, dat het, hoezeer dte aanwij zingen anders, zouden doen veronderstellen, hier slechts een schijn-beweging, of een tast-poging heeft gegolden. Hervatting van het Fransche offensief hier of elders is dan ook te wachten. Wij blijven verder de aandacht vestigen op de Duitsche aanvallen ten noor den van Albert, waarvan bijzonderheden merkwaardi gerwijs alleen' uit Fransche bron tot ons komen. Uit het Oosten klinken de Russische berichten iets minder, de Oostenrijksche iets meer opgewekt. Aan de Dardanellen blijft het volgens een Duitsch bericht rustig, voor het eiland Lemnos zouden thans enkel drie hospitaalschepen liggen. De Turken „onderwerpen aan het oordeel der be schaafde wereld, die er over moge oordeelen" het be schieten van onverdedigde plaatsen, hetwelk zij als een wraakoefening voor het mislukken van de pogin gen aan de Dardanellen opvatten. De beschaafde we reld is echter aan soortgelijke berichten al te zeer ge wend, dan dat zij aan het Turksche bericht veel aan dacht zal wijden. De Duitschers gaan ook weerwraak oefenenEngel sche officieren zullen eenzelfde behandeling onder vinden, als den gevangen genomen equipages der Duitsche onderzeeërs in Engeland ten deel valt. Bij het torpilleeren van de „Wayfarer" (in 1903 ge bouwd, 9600 ton, thuishoorend te Liverpool), gisteren reeds vermeld, zijn geen menschenlevens verloren ge gaan en de bemanning heeft heelemaal geen onder zeeër gezien. Volgens een nog niet bevestigd bericht van Lloyd's uit Plymouth, is het Engelsche stoomschip „The Pre sident" aangevallen door een Duitschen onderzeeër. De bemanning, uit tien personen bestaande, is naar Plymouth gebracht. Het is nog niet bekend of „The President" gezonken is. Zes Fransche vliegers hebben Zondag boven een vliegkamp bij Mühlhausen (Elzas) bommen geworpen de meer en meer gebruikelijke mededeeling „geen schade" ontbreekt niet in de Duitsche bladen. Gemeld wordt verder dat generaal v. Moltke, die aanvankelijk de leiding der operaties van de Duitsche legers had, geheel hersteld en geschikt is voor den velddienst of hij echter weer een belangrijke verant woordelijke functie zal krengen? In Engeland heeft sir Edward Grey, de minister van buitenlandsche zaken, zijn ambt weer hervat. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche middagconununiqué meldde gisteren: In België, tusschen Oise en Aisne en in Champagne hadden gisteren artillerie-duels plaats. Ten noorden van Albert deden de Duitschers in den nacli van 10 op 11 April een aanval op de beide oevers van de Angre, op de Fransche loopgraven van Hamel en het Bosch van Thiepval. De Duitschers werden teruggeslagen, na een ge vecht van man tegen man. In denzelfden nacht had een hevige strijd plaats in het Argonnenwoud. De Franschen vernielden een Duitsch blokhuis, namen 300 M. loopgraaf, en wisten deze winsten te behouden, ondanks twee tegenaanval len. Tusschen Maas en Moezel had geen infanterie- actie plaats, in het gebied Eparges-Combres, sedert het Fransche succes van 9 April. De Franschen richtten zich in, in de posities, die zij bij de vorige ge vechten veroverden. In het bosch van Ailly bracht een Fransche aanval in den avond van 10 April een nieuwe loopgravenlinie in ons bezit. In het bosch van Mortmare slaagden de Duitschers erin, in den nacht van 10 op 11 April de loopgraven te heroveren, die zij in den loop van den dag hadden verloren. De stellingen, die de Franschen den 8en April veroverden, bleven geheel in ons bezit. Twee hevige aanvallen der Duitschers op den west rand van het Bois le Prêtre mislukten onder het Fransche artillerie- en infanterievuur. Fransche vliegeniers wierpen bommen op het marine station en de ijzergieterij te Brugge. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren, zooals we reeds in een deel onzer vorige oplaag mede deelden: In het Argonnenwoud mislukten kleine Fransdie aanvallen. Tusschen Maas en Moezel was het Zondag betrekkelijk rustig. Eerst tegen den avond begonnen de Franschen een aanval op de stellingen; na een gevecht dat twee uur duurde werd de aanval af geslagen. In het bosch van Ailly en in het bosch Le Prêtre had den over dag gevechten plaats, waarin wij de overhand behielden. In den nacht werd een nieuwe aanval afge slagen. Ter beantwoording van den op 5 April door een vij andelijken vlieger gedanen tocht naar de open, en buiten het operatiegebied gelegen stad Müllheim, waarbij bommen werden geworpen, waardoor drie vrouwen werden gedood, werden in Chanzy, de hoofd plaats van de bevestigde groep van dien naam, door ons spring- en handbommen geworpen. Volgens mededeelingen van Fransche officieren, zijn de kathedralen van Notre Dame ide Paris en Troyes, en belangrijke staatsgebouwen, als de Bibliothèque na tionale, kunstverzamelingen als het gebouw des Invali des en het Louvre en andere, te Parijs, met militaire inrichtingen voorzien, als zoeklichten, draadlooze sta tions en mitrailleurs. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren Bij een aanval uit Mariampol in oostelijke richting ontnamen wij dien Russen 9 officieren en 1350 man; vier mitrailleurs werden buitgemaakt. Ten N.O. van Lomsja wierpen de Russen met bom- men-werpmachines bommen, die niet sprongen, maar langzaam leegbrandend stinkende gassen ontwikkel den. Het in de pers medegedeelde officieele bericht van mishandeling en verminking van een Russischen on derofficier, in tegenwoordigheid van Duitsche officie ren, is onwaar. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag). Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenDe algemeene toestand is onveranderd. In Russisch-Polen en West-Galicië worden op enke le plaatsen artilleriegevechten geleverd. Aan het front in de Karpathen werden in het Woud gebergte en voornamelijk in de gedeelten ten oosten van den Oeszok-pas, verschillende Russische aanval len met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij werden 830 man gevangen genomen. In Zuidoost-Galicië en in de Boekowina hadden op enkele plaatsen hevige artilleriegevechten plaats. BOMMEN OP EEN ENGELSCH SCHIP. Gisternacht liep het Engelsche stoomschip „Seru- la", van de Cork Ship Company, komende van Man chester, den Waterweg binnen. De kapitein rappor teerde, dat bij het vuurschip Noordhinder twee Duit sche vliegtuigen beproefd hadden bommen op het schip te werpen. Aanvankelijk werden d'e Duitschers niet opgemerkt, omdat van de brug scherp naar voren werd getuurd om het mijnengevaar, en de vliegers het schip achterop kwamen. Eerst verscheen een kleine vliegmachine boven het schip en wierp een aantal bommen, telkens drie bij drie, naar het schip. Deze bommen vielen niet recht omlaag, maar dwarrelden langzaam naar beneden. De kapitein, die een goed schutter is, nam zelf een ge weer eg begon op de vliegmachine te schieten. Nu kwam er ook een watervliegmachine opdagen, die eveneens drie bij drie bommen naar de „Serula" wierp. Deze bommen vielen in d'e onmiddellijke nabijheid van het Engelsche stoomschip, maar troffen evenmin als die van de vliegmachine. Intusschen ging de kapitein door met schieten en trof de vliegmachine, toen deze het schip dicht 'naderde, eenige malen, zoodat een vleugel van de aeroplane ernstig beschadigd werd. Beide vliegtuigen verdwenen daarop in de richting van Zeebrugge. Het schip had zoo goed als geen schade geleden, slechts waren er eenige scherven van bommen, die in de onmiddellijke nabijheid van het schip ontploft wa ren, op het dek gevallen. De kapitein was overtuigd, dat de kleine vliegmachine Zeebrugge niet meer had kunnen bereiken. DE „BOTHA". Reuter meldt uit LondenEen nieuwe groote torpe dojager, die dezer dagen bij de vloot is ingedeeld, draagt den naam van „Botha", den gewezen bevel hebber van de Boeren in den oorlog tegen Groot-Brit- tannië, en thans eerste minister van de Unie van Zuid- Afrika en bevelhebber van de strijdmacht der Unie te gen Duitschland. Ter gelegenheid van de indienststelling van het schip werd door den minister van koloniën het vol gende telegram gezonden aan den gouverneur-generaal van Zuid-Afrika: „Wees zoo goed het volgende telegram van Z. M.'s „Botha" over te brengen aan generaal Botha„De ka pitein en de bemanning van de „Botha" zenden u hun beste wenschen en spreken de hoop uit, dat het schip nieuwen roem zal toevoegen aan den naam, die in het geheele Britsche rijk reeds zoo geëerd is." Daarop werd het volgende telegram ontvangen: „Generaal Botha verzoekt u aan dén kapitein en de bemanning zijn diepgevoelden dank over te brengen voor hun telegram. Hij is overtuigd, dat zij het schip tot roem zullen brengen en wenscht hun goed succes en Gods zegen bij hun edele taak." EEN VERGELDINGSMAATREGEL. Het Berlijnsche Wolff-bureau meldt: De door de Engelsche regeering genomen maatregel tot bestraf fing van de bemanningen der Duitsche onderzeeërs, die bij de trouwe vervulling hunner plichten in han den der Engelschen zijn gevallen, door hun een eer volle krijgsgevangenschap te onthouden en hen te huisvesten in de marine-gevangenissen, heeft de Duit sche regeering aanleiding gegeven tot tegenmaatrege len. Voor ieder krijgsgevangen lid van de bemanning van een onderzeeër, zal n.l. zoo lang de slechte be handeling duurt, op een Engelsch officier, zonder aan zien des persoons, dezelfde behandeling worden toe gepast. In verband daarmede zijn op 12 April 39 En gelsche officieren uit dé kampen van krijgsgevangen officieren overgebracht naar de militaire huizen van arrest. HET VAANDEL GEZEGEND, Het „Giomale d'Italia" meldt, dat de Paus het Bel gische vaandel zegende, symbool van geloof en hoop van het geheele Belgische volk in de bevrijding en herleving van het vaderland. Het vaandel is bestemd voor het heiligdom te Paray-le-Monial. Gedurende de plechtigheid der zegening sprak dé Paus de volgende woorden„Dat het H. Hart van Jezus België redde, het wederom opheffe en sterker en schooner make na de harde beproeving". EEN WASCHINRICHTING PER AUTOMOBIEL. Aan het front gebruiken de oorlogvoerende mogend heden speciaal ingerichte automobielen als waschin richting bij de veldhospitalen. De waschinrichting bestaat uit vier voertuigen, waarvan het voorste een zeer krachtige vrachtauto is, waar een gemakkelijk ver plaatsbare stoommangel op straat. De tweede wagen van den trein bevat een geheele stoommachine met ketel turbine, droogkamer en desinfectiekuip. De eigenlijke waschmachine staat op den derden wagen, verder zijn daar nog bij centrifugaal droogtrommels, pompen voor warm en koud water en een stoomcondensor voor het geval, dat het water uit de buurt te hard voor wasch- water is. De vierde wagen is volgeladen met zeep, soda, kolen (om de machine te stoken), benzine en gereedschap. Op marsCh worden de vier wagens aan elkaar vast gehaakt, terwijl, als zij in de gevechtslinie zijn geko men, zijn bij het veldhospitaal in hoefijzervorm worden opgesteld. Over de geheele wasscherij kan een linnen tent geplaatst worden. Als de stoommangel afgeno men wordt, wordt de wagen gebruikt voor het brengen en halen van waschgoed naar en van het hospitaal. Bebloed linnengoed wordt eerst in de ontsmettings- kuip geworpen met sterke soda en cresootzeep. De droogkamer wordt gebruikt voor wollen goederen, die in den mangel moeilijk droog te wringen zijn. Per dag kan ongeveer 3000 pond linnengoed ver werkt worden. De geheele inrichting blijkt een groot succes te zijn. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Schöneburg (Duitschl.) heeft het sociaal-democratisch lid van den Raad Mol- kenbuhr met algemeen stemmen gekozen tot lid van het stedelijk bestuur. De jongste broeder des Pausen, markies Guilio de 11a Chiesa is te Pegli tengevolge van een longont steking overleden, meldt de Msb. Het Italiaansche schip „America" dat van Nieuw- York te Napels is aangekomen, werd bij Gibraltar door de Engelschen doorzocht, en moest daarbij twee Duitschers aan land zetten. De Zuid-Afrikaansche bladen die de nationale strooming volgen, winnen voortdurend meer lezers. Zoo meldt het Westen, van Potchefstroom, dat het da gelijks tal van nieuwe inteekenaars krijgt, op één dag zelfs 130. Gen. de Wet heeft uit de gevangenis inge- teekend en geschreven, dat het blad in geheel Zuid- Afrika gelezen verdient te worden. In de nabijheid van het station Roedziski aan den spoorweg tusschen Warschau en Wilna botsten treinen op elkaar. 12 spoorwagens werden vernield, meldt een bericht uit Krakau. 20 Personen werden gedood en 38 gewond. Naar men aan de N. R. Crt. meedeelt was aan den gezagvoerder van het getorpilleerde Engelsche stoomschip Har paly ce door den Duitschen gezant in Den Haag een pas uitgereikt, waarbij dat stoomschip gedurende de reis tegen aanvallen van Duitsche duik- booten zou worden gevrijwaard. Een Havas-bericht uit Petersburg meldt, dat Czernowitz, de hoofdstad van Boekowina, bijna geheel door brand verwoest is. De brand moet ontstaan zijn COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1