Van bet westelijk oorlogsterreln. Yi 1st ziiili irlöffeim FEUILLETON. DE WELDOENSTER NEDEKLAND. Telegrammen yan heden. Nederland. ia een militair hospitaal, waar twintig gewonden een prooi der vlammen werden. Oerwraal de Wet heeft zijn jongste dochter door ziekte verloren. Hij is onder bewaking, herhaaldelijk aan haar ziekbed geweest en heeft de begrafenis bijge woond. DE DUITSCH-NEDERLANDSCHE INCIDENTEN In verband met de Duitsch-Nederlandsche scheep vaart-incidenten is men, naar de Telegraaf meldt, in welingelichte kringen te 's-Gravenhage van meening, dat de Duitsche regeering, zoowel wat de „Medea" als de „Zaanstroom" en „Batavier V" betreft, zich op het standpunt der Declaratie van Londen zal stellen. Ons gouvernement zal echter de wettigheid van dit stand punt betwisten en in geen geval met een ongunstige uit spraak van een Duitsch prijzenhof genoegen nemen. Mocht een Duitsch prijzenhof op grond der Declaratie van Londen de „Zaanstroom" en „Batavier V" ver beurd verklaren en het in den grond boren van de „Me- dtea" sanctioneeren, dan zal onze regeering voorstellen, deze kwestie na afloop van den oorlog voor een Hof van arbritrage te brengen.. Daar naar alle waarschijn lijkheid Duitschland een dergelijk voorstel zal aanvaar den, is het thans reeds zoo goed als zeker, dat de veel besproken scheepvaart-incidenten op vredelievende wij ze zullen worden bijgelegd. VERGOEDINGEN AAN GEMOBILISEERDEN. De Minister van Oorlog beeft op een schriftelijke vraag van het Kamerlid Duymaer van Twist medege deeld, dat het overleg van de Commissarissen der Ko ningin met de burgemeesters in him provinciën ter be vordering eener meer gelijkmatige toepassing van de vergoedingsregelen voor de gezinnen van miliciens en landweermannen, die onder de wapenen zijn, in som mige provinciën reed3 heeft geleid tot het verstrekken van een leiddraad, waarnaar zich de burgemeesters bij de vaststelling van de vergoedingsbedragen kunnen richten. In andere provinciën is eenzelfde maatregel te wachten. Ter beantwoording van een drietal vragen van den heer Albarda is een antwoord bij de Tweede Kamer ingekomen van de Ministers van Oorlog en van Mari ne, waaruit blijkt, dat, voor zoover uit de bij hun de partementen ingekomen vergoedingsbescheiden valt op te maken, de maatregelen ter bevordering van een ge lijkmatige toepassing van het vergoedings-instituut tot bevredigende uitkomsten hebben geleid. Het is genoemden Ministère niet bekend, dat er vele gemeenten zouden zijn, waar te lage vergoedingen worden toegekend of rechtmatig toekomende vergoe dingen worden geweigerd'. Mocht dit nog voorkomen, dan zal het overleg tusschen de Commissarissen der Koningin en de burgemeesters daarin verbetering kun nen brengen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Albar da om de vergoedingen zoo noodig op hoogere be dragen te bepalen, antwoorden de Ministers, dat, be halve de wettelijke bepaling van het maximum-ver goedingsbedrag er slechts eén andere bepaling is, die v rhooging boven een zeker peil buitensluit. Deze paling houdt in, dat niet meer vergoeding mag wor- n toegekend' dan het bedrag, hetwelk de dienstplich- ft in het gezin inbracht, verminderd met de som, ie hij aan het gezin aan levensonderhoud kostte. Deze bepaling is redelijk en noodig, en sluit geheel aan bij de bepaling der wet, die strekt om het behoud van het noodige tot levensonderhoud te verzekeren, in zoover het ontbreken van dit noodige het gevolg zou zijn van de dienstvervulling van den dienstplichtige. Voor wijziging van de besluiten en instructiën betreffende de toekenning van vergoeding bestaat dan ook, wat dit punt betreft, volgens genoemde Ministère geen aanleiding. ZILVERBONS. De Minister van Financiën brengt in de Staats courant in herinnering, dat de zilverbons van ƒ1, en 2,50 (ouden vorm), welke op 6 April 1915 buiten omloop zijn gesteld, tot en met 14 April 1915 (mor gen) kunnen worden ingewisseld aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe be lastingen, alsmede aan de postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren). Het publiek wordt derhalve met aandrang verzocht de nog in zijn bezit zijnde bons van 1,— en van 2,50 (ouden vorm) uiterlijk 14 dé zer maand aan een der bovengenoemde kantoren ter inwisseling aan te bieden. EEN OUD-NEDERLANDER VEROORDEELD. De oud-Nederlandsche predikant dr. van der Weg, sinds vier jaren in Zuid-Afrika, is, naar het Chr. Schoolbl meldt, door het rondgaande hof te Lindley, O. V. S., tot drie maanden en twee weken en nog een terechtwijzing veroordeeld op aanklacht van seditie (oproer) 'enz. Tot zijne veroordeeling had bijgedragen eene uiting van anti-Britsche gevoelens in een brief aan zijne stiefmoeder hier te lande, welke brief door den censor geopend en teruggehouden was. EEN VERBETERD BERICHT. Het verbod namens den territorialen bevelhebber in Zeeland aan de dagblad-correspondenten in die pro vincie uitgevaardigd, luidt woordelijk als volgt: „Dat het van bijzonder belang wordt geacht, dat door cor respondenten van couranten enz geen mededeelingen geschieden nopens troepenbewegingen, zoo tnin van het Nederlandsche als van buiten landsche legers. Mits dien wordt dit door mij verboden." door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 76) o Hij draaide zich plotseling om. Het gevoel, dat zij zoo dicht bij hem stond, nam het laatste beetje zelfbe dwang weg. „Je weet dat ik je liefheb", zei hij met een stem, trillende van hartstocht. In een oogenblik verdween alle kleur van haar ge zicht. Zij stond heel Istil, en raakte hem bijna aan, het_ was of zij zich niet durfde bewegen. Haar oogen wa-' ren op de zijne gevestigd met een verschrikten, starren blik. „Je weet het. Je hebt het al lang geweten. Wat zal je nu tot mij zeggen?" Zij keek hem aan, zonder te spreken, zonder zich te verroeren. „Anna, wat zal je tot mij zeggen?" riep hij uit; en hij greep haar handen en kuste die; hij wist nauwe lijks wat hij deed, buiten zich zelf van liefde. Zij stond hem wanhopig aan te zien. Zij voelde zich weë en ziek. Ze had een allertreurigsten dag gehad en was geheel overstelpt door dit laatste ongeluk. Haar beste vriend Axel was weg verloren voor altijd. Die heerlijke vriendschap was weg. In plaats van den vriend, dien zij zoo zeer noodig had, van de vriend- hap die haar zulk een steun gaf kwam dit nu. „Zou u zou u mijn handen alsjeblieft willen los ten", zei Ze met zwakke stem. Zij kende hem niet eer. Was het mogelijk, dat deze hevige liefde voor aar was? Zij kende zich zelf zoo goed o, zij wist oo goed wat het was, waarvoor hij zijn hart scheen te breken Hoe wonderlijk, hoe onuitsprekelijk droevig, In het gisteren aan N. Rott. Ct. ontleend bericht hieromtrent stond„dat volgens de opvamng van ueu bevelhebber het opzenden van oerionen over oorlogs gebeurtenissen in de nabijheid van de grenzen in strijd is met de neutraliteit van ons tand.;- VELOVEN AAN GEMOBILISEERDEN. In antwoord op scnritteiijke vragen van het Kamer lid Albarda heeft de minister van oorlog meegedeeld, dat het niet de bedoeling is om de regeling der z.g. iandbouwverloven voor gemobiliseerden te doen gelden voor arbeiders van industrie en landbouw, teneinde dezen in staat te stellen den grond, waarop zij levens middelen voor bun gezinnen verbouwen, behoorlijk te bewerken. De minister kan die regeling niet tot be doelde arbeiders uitbreiden, daar dam het getal per sonen, dat aan d sterkte van de onder de wapenen zijn de manschappen tijdelijk wordt onttrokken, te groot zou worden. Alleen wanneer de te bewerken grond een voor arbeiders bijzonder groote oppervlakte be slaat, b.v. meer dan een hectare, zal in overweging kunnen worden genomen, hen te rekenen tot degenen, aan wie landbouwverlof wordt verleend. Ter beantwoording van eten vraag van het Kamerlid De Jong heeft de minister van Oorlog medegedeeld, dat omtrent de veriofsaanvragen van onder de wape nen zijnde veehouders, evenals omtrent die van de landbouwers, advies wordt ingewonnen bij een voor eike provincie aangewezen landbouworganisatie. Van den inhoud van het advies hangt af, of de aanvraag wordt ingewilligd en, zoo ja, voor welken duur. De duur is zeer verschillend. Den heer De Muralt, die gevraagd had om een uni formen maatregel voor het verleenen van tijdelijk ver lof aan onder de wapenen zijnde landbouwers, heeft de minister verwezen naar het antwoord, aan den hpprr De Jong gegeven. KON. NAT. STEUNCOMITé 1914. De 33e lijst van ingekomen bijdragen van 28 Maart tot en met 3 April bedraagt totaal 58,301.04. Hier- bij, is een storting van 50,000 van het Centraal Comi té voor Ned.-lndiè te Batavia. Het totaal dier ontvangen bijdragen en toezeggingen is thans gestegen tot 1,984,398,92^. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. STAATSLEENING 1914. De minister van financiën maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914 is gestort een bedrag van 271,021,000. De minister van financiën deelt verder nog in de St. Crt. mede, dat tot en met 10 dezer uit de opbrengst der Staatsleening 1914 aan provinciën en gemeenten uit 's Rijks schatkist rentedragende voorschotten zijn toegezegd tot een gezamenlijk bedrag van 31,279000 waarvan was uitbetaald of betaalbaar gesteld een to taal bedrag van 11,148,400. WERKLOOSHEIDVERZEKERiNG. De op 14 dezer te Utrecht te houden bijeenkomst van bestuurders van gemeentelijke werk ino/^nu.nriK^ ter bespreking van moeielijkheden, bij de uitvoering van de noodregelmg inzake werkloosheidverzekeruig gerezen, zal worden bijgewoond door afgevaardigden van ongeveer tachtig gemeentelijke fonusen, terwijl van een dertigtal nog bericht verwacht wordt. DE HARWICHUJN. Naar het i landeisülad uit goede oron verneemt, zaï met de boot van de Harwxchiijn weer een Deperkte passagieisuienst worden geopend. STAND DER WINTERGEWASSEN. In het overzicht, van den stand der wintergewassen op 9 April j.l. wordt de stand van het koolzaad in Noord-fiolland zeer goed genoemd, die van de karwij is matig. UIT HOORN. In de vacature Prins (S. D. A. P.) werden gisteren officieel candidaat gesteld voor het raadslidmaatschap dezer gemeente de heeren J. te Lintel Hekkert (A.-R.) en H. Wihnea (Ltb^. UIT WIERINGERWAARD. Voor rekening van het Polderbestuur werd publiek aanbesteed het bouwen van twee arbeiderswoningen. Laagste inschrijver was de heer Joh. Schenk te Bar- singerhorn voor 2585, aan wien het werk is gegund. De begrooting was 2650. UIT GRAFT. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn op de voordracht voor onderwijzeres aan de open bare lagere school te West-Graftdijk geplaatst de da mes: G. Bakker te Opmeer, Z. Sieffers te Oost-Graft- dijk en G. N. Smit te Kwadijk. UIT HEERHUGOWAARD. Bij de Herv. Gemeente alhier werden in het kies college gekozenvoor de vacature A. Koelemeij de heer C. Groot Dz. en voor de vacature Jb. Hoogland de heer Chr. Vis. UIT HENSBROEK. Na nauwkeurige onderzoekingen en vele bespre kingen inzake het eventueel op, te richten electriciteits- bedrijf besloot onze gemeenteraad de eerst vastgestelde prijs van 25 ct. per kilowatt-uur te verhoogen tot 30 ct„ met het oog op de rendabiliteit van het bedrijf. In verband met deze prijsverandering worden onze ge- meemenaren opnieuw bezocht, terwijl dan tevens het aantal begeerde lichtpunten nauwkeuriger kaa worden opgegeven. dat een goed menaeh als Axel lijden moest ter wille van haar. Eu zelfs te midden van baar angst en ellen de, kon zij de gedachte niet van zich afzetten dat, als zij er bij toeval uitgezien had ais de barones of als Fraulem Kuhrauber, en innerlijk dezelfde gebleven was, hij zijn hart niet om harentwille had laten bre ken. „Och, laat mij los fluisterde zij, en zij keer de haar hoofd af en sloot de oogen, daar zij de liefde en wanhoop in zijn oogen niet langer kon aanzien. „Maar vrat zult u mij antwoorden?" „Och, dat weet u wel dat weet u wel „Maar u trekt u altijd het lot van menschen die lij den zoo aan „O zwijg o zwijg!" „Neen, ik wil niet zwijgenik ben veroordeeld ge weest toe te zien, terwijl u uw liefde verkwist aan men schen die u niet noodig hebben, die liever niet willen, die er niet van gediend zijn die niet weten hoe kost baar ze is, hoe onschatbaar, terwijl ik honger en dorst, o sterf van verlangen naar, één droppel van die liefde Zijn stam beefde en nogmaals bedekte hij haar handen met kussen, die haar inwendig schenen te ver zengen. Het was vreeselijk. Zij was inwendig nog nooit ver zengd. Er moest iets gedaan worden om het hem te beletten. Zij kon daar niet altijd blijven staan met ge sloten oogen en haar handen laten kussen. „Please laat mij los," smeekte zij zacht en in haar wanhoop begon zij te schreien. Dadelijk liet hij haar los en daar stond zij voor hem te schreien. Hoe vreeselijk was het haar vriend te ver liezen, genoodzaakt te wezen hem pijn te doen. „Het was nooit in mij opgekomen, dat u En zij schreide. „Wat, dat ik u liefhad?" vroeg hij ongeloovig maar vriendelijker, overwonnen door haar groote smart. Zijn gezicht begon een wanhopige uitdrukking te krijgen. Zij schreide omdat zij bedroefd was om hem. „Ik weet het niet ik geloof dat ik het gedroomd heb verleden eens of twee maal maar ik heb Benoemd als onderwijzer met teekenacte aan de scnooi voor Jager en méér uitgebreid iager onderwijs te Zierikzee de heer D de Jong, aihier. UIT EGMON D-BINNEN. Zondag gaf de Fanfare „Eensgezindheid" een con cert in café Swart. De muziekstukken onder leiding •van den directeur P. Kuijs werden flink uitgevoerd en ook het tooneelstukje „Peer van Zundert" en de voor drachten vielen zeer in den smaak van het talrijke pu bliek. Een gezellig bal besloot den avond. KORTE BERICHTEN. Mie van der Linden, bekend onder den naam van „Mie de giftmengster", die een 25-tal jaren geleden te Leiden ongeveer 20 personen, volwassenen en kinde ren, heeft vergiftigd, teneinde aldus geld machtig te worden uit ziekenfondsen, is in hoogen ouderdom in de gevangenis te Gorinchem overleden. De voorzitter van de vereeniging Tehuis voor Belgische kinderen te Amsterdam heeft van de Chris tian Herald Hollandsche commissie voor steun aan weduwen en weezen in den oorlog een comité, in het leven geroepen door the Christian Herald te Nieuw-York, 5000 gekregen om daarvoor een door gangshuis voor Belgische kinderen te huren en in te richten. Waar na 12 Maart niet meer voor uitvoer is ge slacht, berustte het gisteren vermelde bericht, waarin een conclusie werd getrokken uit het aantal varkens in Februari en Maart in het abattoir te 's-Gravenhage ge slacht, niet op goede gronden. Te Urk zijn weer twee geïnterneerde officieren van de Wierickerechans aangekomen. Met het elftal reeds op het eilandje aanwezige geïnterneerden zijn ze ondergebracht in het nieuwe dépót, dat plaatsing verleenen lean aan 52 geïnterneerden. Het Dfciitsche stoomschip „Main", dat van het begin van den oorlog af te Vlissingen in de binnen haven lag, heeft de haven verlaten en moest gisteren naar Antwerpen vertrekken. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 13 April. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: De Franschen beweren 150 bommen op maritieme stations en gieterijen te Brugge geworpen te hebben. In werkelijkheid werden negen bommen bij Ostende en twee bij Brugge gowrpen, zonder schade aan te richten. Wij wierpen in den afgeloopen nacht rijkelijk bommen op de door de Engelschen bezette plaat sen Poperinghe, Hazebrouck en Cassel. Bij Berry au Bac drongen de Franschen voor waarts tot in onze loopgravenlinie, maar werden direct teruggeslagen. Een vijandelijke vlieger-aanval in de streek ten oosten van Reims, mislukten. Ten N.-O. van Suip- pe weiden tegen ons weder projectielen met ver- doovende gassen gebruikt. Tusschen Maas en Moezel werden Fransche aanvallen op afzonder lijke plaatsen met groote hevigheid, maar zonder succes voortgezet. Drie aanvallen in de voormid daguren ondernomen bij Maizeray, ten O. van Verdun, werden onder zware verliezen gestuit. Aanvallen die des middags en des avonds bij Marcheville, ten Z.-W. van Waizeray werden on dernomen en waarbij de vijand met sterke colon nes voorwaarts rukts, namen een geleidelijk ver loop. Een aanval, die heden bij het aanbreken van den dag aan het front Maizeray, Marcheville gevoerd werd, werd onder zeer belangrijke verliezen voor den vijand teruggeslagen. In het Prieterwoud werden over dag en des nachts hardnekkige gevechten van man tegen man geleverd, waarhij wij langzaam terrein won nen. Ten Z. van de Harimannsweilerkopff werden gisteravond Fransche aanvallen afgewezen. In hei Oosten is de toestand onveranderd. ''hÉt^lF'tt'ANStilft'ÉTEGBRBÏiStïïir PARIJS, 13 April. Het communiqué van gis teravond elf uar luidde: Een Duitsehe tegenaanval te Las Eparges op Maandagochtend om half vijf werd afgeslagen. Een vijandelijke aanval op Zon dagavond in het Prêtrewoud werd zonder moeite tot staan gebracht. Een Duitsch luchtschip wierp Maandagochtend bommen op Nancy, waardoor twee branden veroorzaakt werden, welke spoedig gebluscht waren. HET RGSSISCHE LEGERBF.RISHT. PETROGRAD 13 April (Officieel). Ten Westen van de Midden Njemen werden op 11 April gedeeltelijke gevechten geleverd. Bij Os- sowits en in de streek bij jodwalomo en tns- schen Ptssa en Omedef had een artiileriege- vecht plaats. Een aanval der Duitschers op het dorp Szafrankl mislukte. In de Karpaten hebben wij op 10 dezer door vuren op korten afstand nooit getfroc d dat het zoo erg was dat u - dat u zulk s en - zulk een vulkaan w§s. Ach Axel, waar om beu je een vulkaan?" riep ze uit, en zij sloeg de oogen naar hem op, terwijl de tranen haar langs de wangen reiden. „Waarom héb je alles bedorven? Het was eerst zoo prettig. Wij waren zwikt goede vrienden En nu hoe kan ik goede vrienden zijn met zulk een vulkaan?" „Anna, als je met mij spotten gaat „O neen, neen alsof ik dat zou willen alsof Ik zoo iets vreeselijk» kon doen. Maar wij moeten niet zoo tragisch zijn. Ge kent mijn plannen ge kent mijn plannen, van het begin tot het eind, hoe kan ik nu met iemand trouwen?" „Lieve hemeldie vrouwen die vrouwen die niet gelukkig zijn, die uw geluk verknoeid hebben, zullen ze mijn geluk ook bederven het onze, Anna?" Hij greep haar arm alsof hij haar, het kostte wat het wilde wilde döen ontwaken uit een noodlottigen slaap. „Wou je zeggen dat je mijn vrouw zou willen worden als die menschen er niet waren?" „Och, als je nu maar niet zoo tragisch wou wezen." „Meen je dat dit de reden is?" „Nu, is dat geen reden genoeg „Neen. Indien je iets om mij gaf zou het geen reden hoegenaamd zijn.' Zij schreide bitter. „Maar dat doe ik ook niet," snikte zij. „Zoo niet niet op die manier. Het is af schuwelijk van mij niet te ik weet hoe goed u is, hoe vriendelijk, hoe hoe van alles. En toch kan ik niet. Ik weet niet waarom niet, maar ik kan niet. O Axel, het spijt mij zoo kijk toch niet zoo ongelukkig ik kan het niet uitstaan." „Maar wat kan het je schelen hoe ik kijk, als je toch niets om mij geeft." „Ach! ach!" snikte Anna handenwringende. Hij vatte haar bij de pols. „Maar kijk mij eens aan." Maar zij wou hem niet aanzien. „Kijk mij eens aan. Ik geloof niet dat je je eigen een sterke vijandelijke legermacht afgeslagen, d!e ons eenige malen achtereen had aangeval len. Wij maakten eenige vorderingen, terwijl zich een hevig gevecht ontwikkelde in de streek van den Oeszok-pas, dten de vijand nog steeds behield. Wij veroverden drie kanonnen en maakten ongeveer 700 krijgsgevangenen. In de streek van Stryj sloegen wij de aanvallen af aan het front bij Rosocasz Crauzik, Koziefka en Rizamkawaarbij de vijand ontzaggelijke verliezen leed. De vijand houdt sedert den 9en de hoogte 992 bij Kozioefka bezet. De aangrenzende stel lingen zfjn In onze handen gebleven. Van de andere seetoren vallen geen bijzonderheden te vermelden. MIJNEN. 'b-GRAVENHAGE, 13 April. Sedert het uit breken dei- vijandelijkheden zijn thans tot 1 April j.l. in het geheel 487 mijnen op onze kust aange troffen, aldus naar oorsprong verdeeld: Engel- sche 259, Fransche 54, Duitsche 28, onbekende oorsprong 146. EEN VLIEGTUIG BOVEN WALCHEREN. MIDDELBURG, 13 April. Hedenmorgen ma noeuvreerde geruimen tijd boven Walcheren een Duitsche tweedekker, die uit Oostelijke richting kwam en weer in die richting verdween. De inzit tenden lieten boven Middelburg een bus vallen, waaruit papieren vielen. Deze bus is teruggevon den, de papieren echter nog niet. Door de mili taire wacht werd het vliegtuig beschoten. Het keerde terug en landde bij Goes. Beide inzitten den, een officier en een mindere, zijn geïnterneerd. Volgens sommigen zou nog een ander vliegtuig zijn gezien. OPPOSITIE IN DE S. D. A. P. 'a-GRAVENHAGE, 13 April. Morgenavond zal alhier door verschillende invloedrijke letten der Haagscfae federatie der S. D. A. P. naar aanlei ding van de op het Paascheongres der partij geno men beslissing inzake het nationale standpunt en de landverdediging, een vergadering worden ge houden, om van gedachten te wisselen over de wijze, waarop het best zal kunnen worden stel ling genomen tegen de nationale richting. In den loop dezer week zullen ook in andere af deel ingen van het land dergelijke bijeenkomsten plaats hebban. STADNIEUWS. DIEFSTAL VAN EEN STUK MIJN. Den len Maart spoeldë op het strand te Egmond aan Zee een mijn aan, welke den daarop volgenden dag door de kustwacht tot ontploffing werd gebracht. Onder de belangstellenden in dit buitengewone kar weitje behoorde ook de visscher T. Z. Hij zag dat een „flinke scherf" in zee vloog het was hoog water. Z. hield die plaats in zijn gedachten en tegen den avond, toen het laag water was, ging hij met een kriel (mand) op den rug het strand op. Het duurde al niet lang of hij stootte met zijn voet tegen iets hards, dat onder het zand bedolven was. „Jan, je bent net te laat'' zei Z. triomfantelijk tegen den timmerman J v d Plas, die daarop wel zoo welwillend was het zware stuk koper in de mand te leggen. Bekl.'s schoonzoon was met het kopei naar Alkmaar gegaan, waar het aan Hambur ger, die eerst 7 bood, tenslotte voor ƒ11.23 werd gekocht. De schoonzoon kwam wel weer in Egmond aan Zee, maar het geld met, want de Alkmaarsche po- l'tie had het hem afgenomen. Z., die vanmorgen voor de arrondissements-recht- bank terecht stond, ontkende het koper wederrechtelijk te hebben meegenomen, hij had er niet over gepiekerd of dit koper misschien zou toebehooren aan den Staat der Nederlanden of het militaire gezag, maar zich ge steld op het standpunt: „Wat men in de lucht laat springen, daar wil men niets meer van hebben!" v. d. Plas, die zei 's avonds wat op het strand te heb ben geloopen, omdat het lichte maan was en ook eenigs zins uit nieuwsgierigheid de president oordeelde, dat het wel alleen om wat te vinden geweest zou zijn v. d. P. had n.l. ook het springen van de mijn gezien („op een afstand", voegde hij er uitdrukkelijk aan toe) verklaarde evenals Z. dat de militairen de grootste stukken van de gedemonteerde mijn hadden meegeno men, maar de kleinere hadden laten liggen, waaivan verschillende personen als souvenir iets hadden mee genomen. Het O. M. achtte bekl. niet te goeder trouw. Het vorderde ƒ10 boete sub. 5 dagen hechtenis. VOORDRACHTEN OVER INDIë. De heer A. Boes, oud-inspecteur van het Inlandsch onderwijs zal voor de afd. Alkmaar van het Ned. Ond. Genootschap in de Unie een vijftal voordrachten over Indië houden op 16, 21 26 en 30 dezer en 4 Mei resp. over Bestuur enz.; het leven van den Javaan; Land bouw, Nijverheid enz.GodsdienstenGroote cultuj.es. Voor belangstellenden, ook buiten hei onderwijs, zijn toegangsbewijzen verkrijgbaar bij het bestuur.- Men verzoekt ons er ae aandacht op te vestigen, dat de voordrachten beginnen om precies kwart voor acht en om precies kwart voor tien eindigen. NED. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. Men verzoekt ons er even de aandacht op te vestigen, hart kent. Ik moet je in de oogen zien. Die zijn al tijd eerlijk geweest kijk mij aan." Maar zij wou hem niet aankijken. „Wil je dat dat alleen nu niet voor mij doen?" „Er is niets aan te zien," zei ze schreiend, „er is werkelijk niets aan te zien. He is vreeselijk van mij, maar ik kan het niet helpen." „Ja, maar kijk mij nu eens aan." „O Axel, waar dient het voor je aan te zien riep zijn in wanhoop uiten zij rukte haar zakdoek weg en deed het. Oplettend bekeek hij een oogenblik stilzwijgend haar gezicht, alsof hij meende dat, indien Mj slechte in haar ziel kon lezen, hij haar beter begrijpen zou dan zij het zich zelf deed. Die lieve, dierbare oogen zij waren vol medelijden, vol smartmaar hoe ernstig, hij zocht, Mj kon niet andera vinden. Zonder een woord te zeggen draaide hij zich om. „Wees nu niet tragisch," zei ze smeekend en zij volgde hem vol bezorgdheid een paar stappen. „Als je nu maar niet tragisch bent, dan kunnen wij vrienden blijven Maar hij keek niet om. Een dienstmeisje kwam de kamer binnen om het kof fiegoed weg te nemen, Anna begreep dat het onmoge lijk was haar betraand gezicht te verbergen voor den onderzoekenden blik van het meisje. „O Johanna," zei ze, „die arme barones is zoo ziek ze is zoo heel erg En zij liet zich zelf in een stoel neervallen en ver borg haar gezicht in de kussens en ze schreide zoo ze nuwachtig en gaf zich over aan haar smart, hetgeen een bewijs was van haar buitengewoon groote genegen heid voor de barones. „Gott, die arme Baronesse," betuigde Johanna zor geloos. En voor zich zelf maakte zij de opmerking, dat de freule zeker zooeven bedankt had voor een huwe lijksaanzoek van den gnadigen Herr. '"rrriiHi t 1 "Bw'rcjy^itissr-r*p ii 'arm T -TT ^VT'-nn O TT TT—7 ft ft T"»T~\ L t k kV j kwhilNL>L.AVV AAlvL/. i Wordt v«rvi,l«d.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2