DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. O o r 1 o gr. 1 Van let westei oorloftoeio, Van let oostelijk oorlogsterrein. Van let zuidelijk oorlogsterrein. Uitkeering vergoedingen MILITIE en LANDWEER. No» 88 ÜÉii A Honderd en zeventiende jaargang. 1915 WOENSDAG 14 APRIL Ter zee. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiërn Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. \V^- Oil rnimmor bestaal salt S bladen. DUITSCH-o RUSLAND LAND Jabloenka- II pas D Krakau Gorlice a .San \<5v O-Przemysl^L^jg Dnjestr Beskiden Harpathen Doekla- Loepkow- 0eszok_ pas pas pas Beskid hovgabijb pas ALKMAAR, 14 April. Klonken de laatste dagen de berichten der Russen over den grooten bergslag in de Karpathen minder en die der Oostenrijkers meer opgewekt, gelijk wij gis teren schreven, heden meldt het officieele communi qué uit Weenen, dat het reeds ongeveer van 20 Maart af durende Russische offensief in de Karpathen over het geheele front tot staan gekomen is. Is deze mede- deeling juist, dan is zij van zeer groot gewicht, im mers dan hebben Duitschland en Oostenrijk den strijd in en om de Karpathen, waarbij zoo ontzaggelijk' veel op het spel stond, meer dan half gewonnen al zul len zij zich hiermede tevreden moeten stellen, daar het al zeer onwaarschijnlijk is, dat ze ook de andere helft van het succes zullen behalen. Wanneer inder daad het Russische offensief tot staan is gekomen, dan wil dit zeggen, dat al hebben de Oostenrijkers hier en daar voor den Russischen druk moeten wijken, zij ten slotte aan dien druk toch weerstand hebben geboden en hem hebben weten op te heffen. Iets geheel anders echter is het, of de Oostenrijkers nu in staat zullen blijken op hun beurt een zoo sterken druk uit te oefe nen, dat de Russen daaronder bezwijken. Ih dezen oorlog speelt de evenwichtstoestand een zoo groote rol, dat het vermoedelijk wel bij het gunstige resultaat van den geslaagden afweer zal blijven. Maar wat het Oostenrijk waard is, de Russische legermachten te ver hinderen in de Hongaarsche laagvlakte binnen te val len, bleek in een vroeger stadium van den oorlog, toen de in Servië opereerende legerkorpsen grootendeels teruggenomen en overgebracht werden naar den Doe- klapas, waar het geducht begon te nijpen, zoodat de politiek toch zoo belangrijke „straf-expeditie" werd gestaakt, de in Servië behaalde voordeelen weer wer den prijs gegeven, om toch vooral maar een Russi schen inval te verhoeden. Terloops is in den laatsten zin tevens aangegeven, waarom een beslissing telkens uitblijft; nauwelijks is ergens een plaatselijk over wicht; verkregen, ol de troepen moeten halsoverkop worden verplaatst naar elders verzwakte of bedreigde punten, zoodat het voordeel niet het profijt kan ople veren, hetwelk noodig is om een beslissing te verkrij gen. Wij spraken hierboven over dé Oostenrijkers, maar zooais uien weet hadden de ssen hier te strijden te gen Duitschers en Oostenrijks. De Duitschers zijn de Oostenrijkers, die hun front hier den laatsten tijd met landstorm-troepen versterkten, met nieuwe forma ties te hulp gekomen en aldus ondanks de groote troe pen-zendingen der Russen naar de Karpathen, is de getalsmeerderheid verkregen, waardoor wij herha len: wanneer de Oostenrijksche officieele mededeeling juist is de geweldige Russische legermacht, welke hier, en aanvankelijk met succes, opereerde, tot staan gebracht is. Ook deze krachtige Duitsche hulp getuigt van de belangrijkheid van den Karpathen-strijd. Im mers, indien Hongarije door de Russen kon worden bezet, zouden Boedapest en Weenen ernstig en recht streeks worden bedreigd, terwijl bovendien dan ook Berlijn wellicht niet onbereikbaar voor de troepen van den Tsaar zou zijn. Vandaar dus dat zoowel aan Russischen als aan Duitsch-Oostenrijkschen kant met groote taaiheid onder de moeielijkste omstandig heden is gestreden. Is hierboven de algemeene beteekenis van den Kar pathen-strijd aangegeven, thans willen wij enkele be langrijke momenten uit deze reuzen-worsteling naar voren brengen, zonder daarbij natuurlijk in al te klei ne bijzonderheden af te dalen. Begin Januari stond de partij voor de Russen zeer sterk. Hun krachtsontwikkeling leidde na een gevecht van drie dagen tot bezetting van den Doekla-pas (voor de ligging der passen raadplege men het hierbij ge voegde schetskaartje). Maar meer Oostelijk poogden ze tevergeefs ook den moeielijker te nemen Oeszok- pas te veroveren den 27sten Januari werd' uit Wee nen bericht, dat de Russen uit hun stellingen ter weerszijden van dén pas waren verdreven en ook uit Russische bron bleek weldra, dat de troepen waren te ruggetrokken. Ook de operaties om den Beskid-pas liep op niets uit. Eigenaardig is het, dat de Russische kozakken reeds in October al deze passen hadden overschreden en in de Hongaarsche laagvlakte waren afgedaald; zij moesten destijds echter weer te rug, omdat zij bij gebrek aan infanterie en artillerie, hun ingenomen posities niet konden verdedigen. Maar iets anders dan kozakken-afdeelingen is het wanneer heele legers met hun trossen over de bergen, die 60 K.M. breed zijn, moeten trekken I In het laatst van Januari traden de versterkte Duitsch-Oostenrijksche legers aanvallend op. Dit of fensief leidde vooral tot zuivering van dë Boekowina, Want al werd van uit Weenen bericht, dat alle over gangen over de Karpathen door de Russen ontruimd waren, de Russen kwamen weldra in zoo'n groot getal opzetten om de Boekowina werd verder niet meer gedacht en wat aan Russische troepen beschik baar was, werd naar de Karpathen gezonden dat het zwaartepunt van den strijd op het geheele Ooste lijk oorlogstooneel naar hier werd verplaatst. En weer waren de gevechten om Doekla en Oeszok-pas de voornaamste er hardnekkigste. Maar ook om den Loepkow-pas wérd geducht ge streden en de Russen wisten dezen den 17den Maart te bezetten, terwijl ook de Doekla- en Oeszok-pas wer den veroverd. In de Beskiden slaagden de Russen er in het verst door te dringen, doch ook in het Oosten, aan dén Beskid-pas hadden ze succes. Hierna treedt echter een kentering in. De Russische aanvallen begin nen te verslappen, de terreinwinst gaat langzamer, het verloop wordt hoe langer hoe onfortuinlijker, de Duitschers en Oostenrijkers "treden op meerdere plaat sen zelfs offensief op. Eerst moeten de Russen zich aan den rechtervleugel terugtrekken bij den Doekla-pas, daarna moeten ze de hoogte 992 (bij den Beskid-pas, welke hoogte den lin kervleugel vrije beweging mogelijk maakte) na met ui terste krachtsinspanning weerstand te hebben gebo den, prijsgeven, hetgeen voor de Oostenrijkers en Duitschers 'ëen belangrijk succes is. Dit alles is van Russische zijde toegegeven. Niet echter wordt gezegd, dat het offensief over het geheele Karpathen-front tot staan is gekomen Het laatste Russische communiqué meldt wel, dat de tegenstander bij den Beskiden-pas aanvallend optreedt, maar verzekert aan den anderen kant, dat het Russische offensief nog wordt voortgezet ten zuiden van de streek Doekla-Oeszok; in hoeverre de gemelde successen, die van zeer plaatselijke betee kenis schijnen, van meer gewicht zijn dient evenzeer te worden afgewacht als nadere bevestiging van het volledige succes, dat de Oostenrijkers zich ten aanzien van het Russische offensief toeschrijven.. Het laatste Parijsche communiqué is opvallend kort: de dag is rustig geweest en de veroverde stellin gen zijn versterkt ziedaar het voornaamste. Het ontbreken van nieuws is echter in het tegenwoordig stadium van den strijd al ongunstig voor de verbonde nen, vooral in verband met het offensief ten zuid-oos ten van Verdun. Maar ook de Duitschers hebben met hun tegenbeweging bij Albert, blijkbaar beoogead den verbondenen tot een diversie hunner troepen te dwin gen, geen succes gehad. Wij wezen er reeds op, dat de Franschen van deze operatie amper, de Duitschers heelemaal geen melding maakten. Van Engelsche zijde komt er echter thans een uitvoerig relaas, waarin het heet, dat de Fransche stellingen ook hier uitermate versterkt waren en dat de Duitschers, waren ze beter ingelicht geweest, hier nimmer een poging zouden hebben gewaagd, welke hun zoo zware verliezen be rokkende en heelemaal geen winst opleverde, hoe ge ducht de bajonet-aapvallen Zondagnacht ook zijn ge weest. Het waren vooral troepen uit Baden, die hier onder „Hoch's!" vooruit stormden en als door sikkels werden neergemaaid, zegt het Engelsche bericht, dat de Fransche verliezen vergelijkenderwijs gering noemt. Twee Engelsche oorlogsschepen zijn de Dardanel- len een eindje binnen gevaren, het bericht heeft wel geen andere beteekenis, dan nog even er aan te herin» neren, dat de verbondenen daar altijd nog schepen hebben, al gebeurt er dan ook niets. Uitvoerige Russische berichten over $e gevechten in den Kaukasus doen zien, dat de Turken dén Russen daar nog handen vol werk geven. Over het Falaba-incident wordt van Duitsche „be voegde" zijde dus niet officieel? een mededee ling verspreid, waarin o. a. wordt verklaard, dat niet na dë oorspronkelijk toegestane 10, maar na 25 minu ten de eerste torpedo werd afgeschoten, toen de nade ring van verdachte vaartuigen dën commandant van den onderzeeër tot sneller handelen dwong. Toen het schot viel, werd er op het schip, behalve de kapitein, die dapper op zijn post bleef, niemand gezien. On waar wordt het verder genoemd, dat de onderzeeër de Engelsche vlag heeft gevoerd. Tenslotte wordt er op gewezen, dat bij het gerechtelijk onderzoek in En geland, door geen der getuigen „de lasterlijke aantij ging" is geuit, alsof de bemaninng van den onder zeeër honend gelachen zou hebben. Van Fransche zijde wordt de Duitsche medëdeeling tegengesproken, dat er te Parijs en elders op kathe dralen en andere voorname gebouwen militaire instal- latiën, zoeklichten, mitrailleuses e. d. zouden zijn ge plaatst. „Het is moeilijk treffender voorbeelden te vin den van leugenachtige beweringen, welke in de Duit sche communiqué'» voorkomen" zegt de tegenspraak, die echter ook niet het officieele stempel draagt. Reuter seint, dat er in Amerika groote verontwaar diging heerscht over het optreden van den Duitschen gezant, graaf Bemstorff, die er op aangedrongen heeft dat de regeering der Vereenigde Staten de levering van munitie aan dë verbondenen zal beletten, en zijn memorandum heeft gepubliceerd, waartegenover de regeering nadrukkelijk moet hebben vérklaard, dat het beletten van de verschepingen een schending der on zijdigheid en een vergrijp tegen de grondwet zou zijn. Over publicatie gesproken: In Engeland klaagt „The Economist" er over, dat het antwoord van minister Loudon op de nota's der Britsche regeering, aan het publiek is onthouden, evenals de protesten der Scan dinavische regeeringen. De juistheid van het bericht van de Daily Tele graph, over de draadlooze telegrafietoestellen aan boord van den te Vlissingen vertoevenden Duitschen koopvaarder „Mam" wordt bevestigd. „Het spreekt wel haast van zelf, dat de regeering de „Main" wel zou hebben vastgehouden, wanneer de overtreding, waarvan het Engelsche gerucht gewaagt, inderdaad was geconstateerd", schreven we gisteren. Een zelfde opmerking maakt het Handelsblad, waar het opmerkt: „Waarom de Nederlandsche autoriteiten dit vertrek hebben toegestaan en na de gedane ont dekking het schip niet in beslag hebben genomen, is niet duidelijk." DE STRIJD IN BELGI'ë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué- meldde gistermiddag Van de zee tot de Aisne is niets belangrijks te mel den, behalve enkele artillerie-duels. Ten oosten van Berry-au-Bac maakten de Franschen zich van een Duit- scbe loopgraaf meester. In de Argonnen wordt de mijnen-oorlog voortgezet en werpt men van de eene loopgraaf naar de andere elkaar met bommen en handgranaten, fusschen Maas en Moezel naderden de Franschen op verschillende punten tot de draadversperringen van den vijand. Bij Eparges deden de Duitschers in den nacht van 11 op 12 April na hevig geschut- en geweervuur te 4 uur 30 een tegenaanval; zij werden afgeslagen. In het bosch van Ailly en in de streek van Flirey hadden artillerie-gevechten plaats, zonder ingrijpen der infanterie. In het Bois le Prêtre werd op 11 dezer tegen 5 uur een Duitsche aanvalspoging afgeslagen. In den loop van 12 April verdreven de Franschen de Duitschers uit een deel van een loopgraaf, waarin ze zich tot nog toe hadden gehandhaafd. In den nacht van 11 op 12 April tegen 1 uur 30 wierp een Duitsch luchtschip op Nancy zeven bom men,, van welke er een dichtbij het burgerlijk zieken huis terecht kwam en een andere bij een school. Op twee plaatsen werd een begin van brand spoedig on derdrukt. Het Duitsche legerbericht, dat we nog in een deel onzer vorige oplage konden opnemen, meldde giste ren: De Franschen beweren dat ze 150 bommen hebben geworpen op de maritieme inrichtingen te Zeebrugge. In werkelijkheid echter kwamen- negen bommen neer in de omgeving van Ostende en twee bij Brugge zon der schade aan te richten. Wij wierpen tér vergelding hedennacht tal van bommen in de door de Engelschen bezette plaatsen Poperinghe, Hasebroeck en Cassel. Bij Berry-au-Bac drongen de Franschen 's nachts een van .onze loopgraven binnen. Zij werden echter onmiddellijk weder verdreven. Een vijandelijke aanval van vliegers in dë streek ten oosten van Reims mislukte. Ten noordoosten van Suippes werden tegen ons we der granaten met bedwelmende gassen gebruikt. Tusschen Maas en Moezel zetten de Franschen hun aanvallen op enkele plaatsen met groote heftigheid voort, echter zonder resultaat. Drie aanvallen in den morgen ondernomen bij Maizeray, ten oosten van Ver dun, mislukten in ons vuur, onder zware verliezen. Des middags en des avonds bij Marcheville ten zuid- De Burgemeester Tan Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbendendat de uit keering der vergoedingen, loopende over bet tijdvak van 6 tot en met 15 April zal plaats hebben leii Stad huize op Vrijdag 16 April a.s., voor zooveel de LANDWEER be treft van 10—11 en voor zooveel de MXLITXB aangaat van 11—12 uur. Alkmaar, 13 April 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek met bijlagen van de N. V. Gébr. Kluit- man's Uitgeversmaatschappij en Kunstdrukkerij al daar, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaan de boekdrukkerij en binderij, door het bijplaatsen van een electro-motor van 1% P.K., dienende tot het in werking brengen van diverse machines, in het perceel Kennemerstraatweg, Wijk E, No. 55 1. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten Raadhuize dezer gemeente, mondeling op Woensdag 28 April e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op dfe secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 14 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. westen van Maizeray ondernomen aanvallen, waar bij sterke vijandelijke afdeelingen optreden, hadden het zelfde gevolg. Een heden bij het aanbreken van den dag tegen het front Maizeray-Marcheville ondernomen aanval werd weder met zeer ernstige verliezen voor den vijand af geslagen. In het Le Prêtrebosch hadden overdag en 's nachts verbitterde gevechten op korten afstand plaats, waarbij wij langzaam terrein wonnen. Ten zuiden van den Hartmannsweilerkopf werd gis terenavond een Fransche aanval afgeslagen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Het sinds ongeveer 20 Maart durende Russische of fensief in de Karpathen is over het geheele front tot staan gekomen. Toen de in verbitterde gevechten gedurende de Paasclidagen met een sterke strijdmacht door den vij and beproefde poging tot doorbraak in het Laborcza- en Ondava-dal mislukte, trachtte hij in het Woudge bergte aan weerszijden van den Oeszokerpas opnieuw door te dringen. Ook hier werden in dë laatste dagen alle aanvallen van de Russen met voor hen groote verliezen afgesla gen. Elders is de toestand onveranderd. Officieel wordt uit Petrograd gemeld: Ossowetsj werd Zondag voortdurend beschoten met 20 c.M. hou witsers. De artillerie der forten beantwoordde dit vuur en bracht belangrijk nadeel toe aan een belegeringsbat terij. De Duitschers poogden vier branders, in den vorm van vlotten, naar het front te zenden, doch twee dezer werden door het vuur der forten vernietigd, en de twee andere bereikten nooit hun doel. IN DEN KAUKASUS. De generale staf van het Russische Kaukasische le ger meldt: In de richting Artwin maken onze troepen vorderingen. In de richting van dë kust en Olty be stoken de partijen elkaar met artillerie- en infanterie- vuur. Elders werden geen gevechten geleverd. TORPEDO-MIJNEN. Een communiqué van het Fransche ministerie van marine bericht, dat bij een onderzoek van in het Ka naal aangetroffen torpedo's van Duitsche onderzeeboo ten gebleken is, dat deze een bijzonder mecanisme be zaten, waardoor die torpedo's automatisch in drijven de mijnen verandëren, wanneer zij het doel, waarop zij afgeschoten werden, missen, hetgeen verboden is bij artikel I van de achtste Haagsche Conventie. Dit vormt een nieuwe schending van het volkenrecht. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Het Turksche groote hoofdkwartier rapporteert: Eenige vijandelijke verkenningsschepen beschoten gisteren gedurende een half uur zonder succes onze in de omgeving van den ingang der zeeëngte gelegen batterijen. Door onze granaten werd een kruiser en een torpedoboot getroffen. M COURANT. o O O o O o o o o o O O O O

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1