IS. ElffiS. s es sa I Mags tot lnir geopend Miste lÉtte lil MUI- El lIMHUll II spil «li 1M Coibertcostuums, Kindercostuums. Zondags tot 1 uur geopend Goede kwaliteiten. - Groote sorteering. - Billijke prpen. - Nieuwe modellen. Firma H. S. CLOECK, Kleedermakers. UhUüUft, Alkmaar, Telef. 212. Alkmaar, Telef. 212. DUITSCHLAND. ENGELAND. YAKIA. NELEÜLANl). LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/1», magazijn. LAAT, hoek Boterstraat, Bigem -.(Oi-lcplautnen a/1», magazijn. EN TURKSCH KAMP GEBOMBARDEERD. Een communiqué van het Fransche ministerie van öiarine deelt mede, dat het Fransche pantserschip „St. Louis" met medewerking van Fransche watervliegtui gen een belangrijk Turksch kamp bij Gara heeft ge bombardeerd. DE LANDDAO VAN ELZAS-LOTHARINGEN. De Tweede Kamer van den Elzas-Lotharingschen landdag behandelde gisteren de begrooting 1915. Uit de mededeelingen van den rapporteur bleek, dat de economische maatregelen van de regeering de vol ledige instemming kregen van de commissie. Een tengevolge van een verordening van den stad houder ingetreden wijziging in het meer uitgebreide onderwijs voor meisjes, waarbij vooral de nadruk wordt gelegd op het geven van onderwijs in Duit- schen geest, werd door de commissie goedgekeurd. Besloten werd tot een belastingvermindering voor de door den oorlog geteisterde streken. De begroo ting werd met alle stemmen behalve die der sociaal democraten aangenomen. DE DUITSCHE KAPER-KRUISERS. Reuter meldt uit Londen: Met de aankomst van de Kronprinz Wilhelm te Newport-News mag men aan nemen dat die laatste Duitsche kaper-kruiser aan 't eind van zijn loopbaan is gekomen, riet is thans mogelijk een schatting op te maken over de geheele schade, ver oorzaakt door deze kruisers. De Kronprinz Wilhelm heeft 13 schepen in den grond geboordhun waarde met inbegrip der ladingen bedraagt ongeveer 1,105,000 pd. st. (1 pd. st. 12(. De Emden heeft 17 schepen doen zinken ter waarde van 2,211,000 p. st. Drie andere stoomschepen, door Emden vermeesterd, zijn met de bemanningen en i8sagiers van de in dén grond geboorde schepen naar ivens opgezonden. Dan komen de Karlsruhe met 17 in den grond ge- oorde schepen, vertegenwoordigende een waarde van 1,662,000, de Prinz Eitel Friedrich met 11 schepen ter waarde van 885,00 p. st., de Königsberg met een stoomschip ter waarde van 275,000 p. st., de Dresden met 3 stoomschepen en 2 zeilschepen ter waarde van ongeveer 275.000 pat. de Leipzig met drie stoomsche pen ter waarde van 235,000 p. st. Op het eerste gezicht lijkt de geheele aangerichte schade van ongeveer 6,700,000 tamelijk groot, doch in vergelijking met de waarde van de schepen die sedert het begin van den oorlog in de vaart zijn geweest, Is zij onbeduidend. In de eerste acht maanden van den oorlog was de ge heele waarde van den invoer in de havens van Groot- Britiannië ongeveer 471,000,000," van den uitvoer 205,000,000, p. st. tezamen dus 676,000,000 p. st. De tonnenmaat van de schepen, die op het register van Groot-Brittannië voorkomen, bedroeg op het eind van 191420,000,000, met een geschatte waarde van 200,000,000 p. st. Wanneer men dit bedrag voegt bij de waarde van in- en uitvoeren, is de waarde van schepen en ladingen, door Duitsche kruisers vernietigd, opmer kelijk gering. Bovendien is gedurende het tijdvak (tot 1 jan. 1915) aan ongemunt goud en zilver voor 40,500.000 Groot- Britannië in- en uitgevoerd. Dit dient nog gevoegd bij de waarde van alle in- en uitvoeren van koopwaren. Uit de cijfers, door de admiraliteit openbaar ge maakt, blijkt dat sinds het begin van den oorlog 44.000 reizen door schepen zijn gedaan. Deze resultaten wor den buitengewoon gunstig geacht, veel gunstiger dan reeders en verzekeraars aanvankelijk hadden verwacht. Hierbij dient te worden opgemerkt dlat de Duitsche schepen, door de Engelsche Hoot buit gemaald, voor den wereldhandel niet verloren zijn gegaan, want ze zijn spoedig weer in de vaart gekomen. Daarentegen zijn de Engelsche schepen, door de Duitschers in den grond geboord, voor den wereldhandel verloren. Als ae Duitschers hun wjjze van doen met werkelijk succes hadden kunnen doorvoeren, zouden overal en geduren de zeer langen tijd de prijzen aanmerkelijk zijn geste gen, ook in onzijdige landen en Duitachland zelf. DE FILM IN DEN OORLOG. De Duitsche Generale Staf heeft bij het uitbreken van den oorlog een staf' van film-operateurs georgani seerd. Zij zijn geplaatst bij de verschillende leger- oppercommando's na eerst proeven van bekwaamheid te hebben afgelegd. Zij krijgen opdrachten van deze commando's en hun opnamen worden naar Berlijn ge zonden en daar ontwikkeld door een speciaal hiervoor aangesteld pefsoneel. Enkele opnamen mogen ver toond worden in bioscopen, doch de meeste blijven in het archief, dat nu reeds meer dan tweeduizend films telt. DE HOND. In de VI. Stem wordt vermeld: In den nacht kwam een groot, grof dier, een smerige hond, de loopgraven binnengeslopen, schuw, wantrou wend, blijkbaar door honger gekweld. Een der solda ten trok zich het dier aanhij gaf het wat van zijn brood, en een stuk worst bovendien; ook de helft van zijn dek. Daarmee verwierf hij zich de volslagen over gave en de blinde trouw van den hond. Tegenover de verbondenen lagen de Duitschers in gegraven, achter draadversperringen en versterkingen. Eindelijk, na lang wachten, waren de onzen blij, toen het bevel kwam, tegen de Duitsche loopgraaf storm te loopen. In het nachtelijk duister slopen een paar man voor uit, om de draadversperring door te knippen; doch midden in hun werk stegen er licht-raketten omhoog, hun zilverlicht uitstortend over die donkere aarde; en dadelijk knetterde een salvo-vuur los, en dreef de sol daten terug. Allen bereikten weder de eigen loopgraaf, op één na, de baas van den vreemden hond; hij lag zwaar gewond midden op het veld. Reeds begon de nacht te ver- bleekener was geen denken aan, hem onder de oogen van den waakzamen vijand weg te halen. Daar sprong plotseling de hond te voorschijn, nadat hij al een tijd lang vergeefs zijn meester in de loop graven gezocht had. Met één wip was hij uit den diepen kuil, joeg het terrein daarvoor af, tot hij den ge wonde gevonden had; dan legde hij zich naast hem neer, den kop gericht naar den roodachtig kiemenden ochtendstond; cn ving aan jammerlijk te janken. De soldaten, die reeds aan heel wat gewend waren geraakt, huiverden bij het droevige huilen van den hond; eten Engelsche schildwacht joeg een kogel naar het dier. Toen stond de hond op, keek naar zijn bewusteloozen meester, begon hem naar de loopgraven te sleepen. Bij dén vijand1 had men dit gezien; er sisten nu telkens ko gels langs den hond, maar als door een wonder bleef hij ongedeerd. De hond stoorde zich aan niets; hij sjorde en sjouwde, en steeds wist hij het bloedige lichaam van zijn baas iets dichter bij de loopgraaf te brengen. Maar telkens moest hij wel stil staan, nieuwe krachten scheppendeven jankte hij den dagenden dag tegen, maar sloeg sterk zijn tanden in de uniform-jas van dien beweegloozen man, om hem weer een eindje verder te trekken. Als dan de bleeke zon aan den horizon te voorschijn steeg', was het geen smerige verloopen straathond meer maar de zonnestralen hielden hem met gouden pulver omweven. De hond had zijn vracht nu bijna tot den rand van die loopgraaf gebracht. Hij wachtte voor het laatst; en het was, nu hij weer den kop omhoog stak en zijn ge blaf liet klinken, alsof het ditmaal haat en schimp was, wat hij den vijand daarginds toegromde. Zoo begreep die het ook. De geweren uit de vijandelijke loopgraven hadden even gezwegen, maar daar knalde weer een salvo. Ditmaal was het raak. De hond viel neer, bleef liggen. Maar de kameraden van dien gewonden soldaat konden dezen omlaag in hun loopgraaf trek ken hij was gered. De hond kreeg zijn graf, een krans werd daarop ge legd, alsof hij een gesneuveld soldaat was. KORTE BERICHTEN. Te Lerwick (Eng.) had een ontploffing plaats in een magazijn, waardoor verscheidene gebouwen in puin gelegd zijn. 5 Personen zijn gedood en verschei dene gewond. In Pruisen zijn voor 't eerst vrouwen in dienst ge nomen bij de griffies van rechtbanken ter vervanging van het onder de wapenen geroepen mannelijk perso neel. In de Japansche Ubesteenkolenmijn, die zich bij Shemono Seki onder zee uitstrekt, heeft den 12en April een instorting plaaas gehad. Van de 593 arbei ders, die in de mijn werkzaam waren, worden er 300 venniet. MAXIMUM KAASPRIJZEN. Bij koninklijk .besluit zijn vastgesteld de maximum prijzen gedurende April, met ingang van 15 April, voor tien verkoop in het groot van: volvette jonge Goudsdie kaas met rijkswerk 42; volvette jonge Goudsche kaas 40; jonge Edammers (40+.) 30 jonge Goudsche kaas (40+) 38; Edammer ea Goud sché kaas (30+) 35Edammer en Goudsche kaas (20+) 30magere Edammer en Goudsche kaas 20 Frieacne nagelkaas 23; Lekische en Deiftsche eom- mimekaas 38, alles per 50 kilogram. Voorts voor den. verkoop in het klein dezelfde soorten respectievelijk 52 +a» 50» 50, 47,%, 42ft, 37X, 2730 ea 50 cents, alles per Kg. Voor kaas, ceder onder rabbinaal toezicht bereid, kan oor aiie soorten hij verkoop in het groot 5 50 Kg. en bij verkoop in het klein 5 ets. per meer in rekening worden gebracht. SCHIP AANGEHOUDEN. Het Nedcriandsche stoomschip „Rijn", van de N.V. Houtvaart te Rotterdam, op weg van Las Palmas naar Rotterdam met cacaoboonen voor verschillende fabrie ken in ons laitd, is, zoo meldt het Hbld., in het Engel sche Kanaal aangehouden en opgebracht naar Ports mouth, waar de geheele lading wordt gelost, daar ontvangers geweigerd hebben te adresseeren aan de Nederl. Overzee-Trustmaatschappij. Het stoomschip had de lading overgenomen uit het Duitsche stoonre schip „Assuan". De weigering van ontvangers houdt verband met het feit. dat uit Engeland zooveel cacao boonen als men wii hebben naar Nederland worden geëxpedieerd zonder eenige restrictie, zoodat men de noodzakelijkheid niet inziet, dat Engeland als tus- schenpersoon zou moeten fungeeren bif directe aan voeren. Het stoomschip „Tellus" van de K. N. S. M. ver keert in hetzelfde geval. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Bij liet Haarlemsche Vluchtelingencomité is bevel ontvangen, dat Zaterdag alle Belgische vluchtelingen, ie Haarlem vertoevend, naar de kampen moeten over gebracht weiden, uitgezonderd de vrouwen, die moe der moeten worden en de zieken. Een 500 vluchtelingen gaan nu naar de kampen. Die met kinderen boven de 10 jaar naar Ede en die met kinderen beneden de tien jaar naar Nunspeet. Van hoogerband is bepaald, dat Belgische vluch telingen eerlang Zeeland zullen moeten verlaten. Hier onder vallen niet alleen armlastigen, doch ook zooge naamde „pauvres honteux". DISTRIBUTIE VAN GECONSERVEERDE GROENTEN. Bij het debat in de Tweede Kamer op 4 Maan j.l. uvei de economische maatregelen der regeexing, ver- Klaarde de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in verband met een vraag of niet van de groenten, evenais dat plaats heeft voor sommige ge meenten, voor het geheele land voorraden kunnen worden beschikbaar gesteld: „Ik heb er niet op tegen dat eens te probeeren, maar het voorbeeld dat het Koninklijk Nationaal Steunco- mit' heeft gehad met de geconserveerde groenten lokt niet tot navolging uit, want het zit niet in het beschik baar stellen, maar in de moeilijkheid der distributie en daarvoor moet men zich in de gemeenten en zoo noodig in bepaalde vereenigingen in de gemeente, voorbereiden en gereedmaken, en waar ik dan steun kan geven, hetzij door het Nationaal Steuncomité, het zij rechtstreeks, ben ik daartoe gaarne bereid." Naar aanleiding van deze verklaring hebben zich reeds een groot aantal coöperatieve vereenigingen tot Minister Posthuma gewend, en hem hunne bemidde ling aangeboden om de bedoelde levensmiddelen te distribueeren. Tot dusver zijn daartoe strekkende ver zoeken ingekomen van de: Coöperatie „Excelsior", Leeuwarden; Arbeiderscoöperatie „Voorwaarts", IJ- muiden; Coöp. „Vooruit", Delft; Coöp. Broodbakke rij en Verbruiksvereen. „Ons Belang", Hilversum; Coöp. .Verbruikersvereen. Voorwaarts", Wormerveer; Arbeiderscoöp. „Vooruit", Apeldoorn; Coöp. „Voor uit", Breda; „Het Volksbelang", Maastricht; Coöp. Broodbakkerij en Verbr. Vereen. „De Vooruitgang", Arnhem; Coöp. „Vooruitgang", Krimpen a. d. IJssel; Twentsche Coöp. Broodbakkerij en Verbr. Vereen. „Tot steun in dén strijd", Enschedé; Coöp. „Eendracht maakt Macht", Foxham; Arb. Coöp. „De Dageraad", Purmerend; Coöp. „Vooruit", Meppel; Coöp. „Voor waarts", Hengelo (O.); Coöp. „Vooruitgang", Steen- wijk; Coöp. „Vooruit", Leiden; Coöp. „Vooruitgang", Haarlem; Coöp. „Vooruit", Zwijndrecht. Vanwege het Koninklijk Nationaal Steuncomité is nu aan ae bedoelde coöperaties aangeboden, de leve ring van zuurkool, ingemaakte snijboonen en princesse- boonen, tegen de prijzen waarvoor deze in het laatst van September zijn ingekocht om ze aan de plaatselijke steuncomités te verstrekken. De prijzen bedragen voor zuurkool 15, voor snijboonen 26, en voor prin- cesseboonen 27, alles per vat, inclusief vat, franco plaats van afzending. Van een aantal der bedoelde coöjjeraties zijn reeds bestellingen ingekomen. Voorts wordt vernomen dat van den bedoelden voor raad geconserveerde groenten tot dusver aan plaatse lijke steuncomités geleverd zijn ongeveer 600 vaten zuurkool, 500 vaten snijboonen en 0 vaten princesse- boonen. De prijzen der groenten zijn sinds September zeer opgeloopen en bedroegen in Maart, voordat de uitvoer verboden werd voor zuurkool 3440 per vat, voor snijboonen 55 en voor princessebooneo ongeveer ƒ50. Aangezien blijkbaar kort na het uitbreken van den oorlog' door particuliere» en winkeliers groote hoeveel heden groenten zijn ingemaakt, was er hier te lande zeer weinig vraag naar en kochten de exporteurs van de winkeliers om in de Vraag voor het buitenland te voorzien. Sinds het uitvoerverbod van deze groenten gaat daarin zoo goed als niets om. Blijkbaar worden de beschikbare voorraden nog vastgehouden met het oog op de mogelijkheid dat té eeniger lijd bet uitvoerverbod zou kunnen worden opge heven. Een bepaalde marktprijs hier te lande bestaat dus op het oogenblik voor deze groenten niet. DE GEDAALDE VLIEGER V. Het bij Goes gedaalde Duitsche vliegtuig was ge merkt: „Albatros Verke D. D. K. 411 B. 521/14 Militair Knegs-Plueht Zeug". De inzittenden waren de luitenant Veerman en de mechanicus Donetski. Zij verklaren niet wegens bensinegebrek te zijn ge daald, naar doordat zfj verdwaald waren. PAARDEN SMOKKELEN. De territoriale bevelhebber in Friesland, Gronin- en Drenthe uitoefenende het militair gezag in de in 9taat van beleg verklaarde gemeenten Finsterwolde, Beerta, Nieuwe Schans, Bellingwolde, Vlachtwedde, Emmet*, tchoonebeek, Dalen en Coevorden heeft in verband met de in den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen z.g. „diefstallen van paarden" bekend gemaakt, dat het in zijn voornemen ligt, in den ver volge het houden van paarden te- verbieden In die stallen, waar na voorgekomen diefstal niet ten dui delijkste blijkt, dat alfa voorzorgen tegen diefstal waren genomen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. LEENING VAN 10.000.000. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft, na behande ling van het leeningsvoorstel, na een geheime zitting van twee uren, bij acclamatie, onder discussie, beslo ten het raadsbesluit van 25 Maart, tot het sluiten van een leening van 8.000 000 bij het rijk, in te trekken en aanvaardde het aanbod van het consortium van bankiers tot het sluiten van een eigen 5 pet. leening van 10.000.000. VERBETERING PREDIKANTS- TRACTEMENTEN. Aan het verslag van de Vereeniging tot verbetering van predikantetractementen in de vrijzinnige gemeen ten in de Ned. Herv. Kerk in Noord-Holland, ontleent de N. R. Crt. het volgende: Er zijn 79 kerkvoogdijen en 401 personen lid der vereen iging. Aan 15 gemeen ten werden toelagen verleend tot een bedrag van 2025, waardoor bijna alle traktementen op het mini mum van 1400 werdien gebracht. De uitgaven der vereeniging zijn klimmende, dewijl steeds meer predi kantsplaats/en worden bezet. Het eerste jaar bedroegen de toelagen aan 10 gemeenten 1650, de uitkeering 550het tweede jaar aan 15 gemeenten o.s. 2025 en 968.77voor het derde jaar is de raming aan 17 gemeenten 2225 en 1700. Om het minimum-trak tement op 1500 te brengen, zal nog 3500 per jaar noodig zijn. De ontvangsten hebben bedragen 2187.72%de uitkeeringen 968,77 de onkosten 100.58, zoodat een saldo van 1118.37% werd ver- kregen. Het kapitaal bedroeg het vorig jaar 3020, zoodat de vereeniging thans een kapitaal bezit van 7 4138.37%. HEEMRADEN. Bij Kon. Besl. is benoemd tot heemraad van dien polder Wieringerwaard de heer P. Blaauboer Vries te Wieringerwaard en tot heemraad van'het waterschap te Scheimeer de heer P. Vader P.Dzn. te Oterleek. POLDERVERGADERING. In het Polderhuis te Heerhugowaard werd gisteren de gewone voorjaarsvergadering gehouden van Dijk graaf, Heemraden en Hoofdingelanden. De Dijkgraaf wijdde enkele waardeerende woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. Steur, verder werd hulde gebracht aan den afgetreden Hoofd ingeland den heer K. Ursem. De geloofsbrieven der her- en nieuw gekozen Hoofdingelanden de heeren P. Kieft. Jb van der Oord, K. Konijn en W, Appelman, werden door een commissie van 4 personen nagezien, waarna de gekozenen werden verwelkomd en gefelici teerd. Een verzoek van den heer P. Bloothoofd, om mede in aanmerking te komen voor de verpachting in zijn lokaal van dijken en wegen, werd niet ingewilligd. Door de R. Kath. Kiesvereeniging, gevestigd in het Noordeinde van den polder, was een verzoekschrift ingediend tot vermindering van grondbezit voor ver kiesbaarheid en wel tot 3 H A. De heeren J. Schilder en J. van der Oord gevoelden daar niet veel voor, doch de heer Pool herinnerde er aan, dat een dergelijk verzoek vroeger reeds was ingediend door „Nieuw Le ven" en hij achtte verlaging billijk en gewenscht. Het groot grondbezit toch neemt in het Noorden sterk af, vertegenwoordiging van dit deel van den polder is welhaast uitgesloten. Na eenig debat werd het verzoek verworpen, doch een voorstel van den heer Van Stra len, om de vereischte 10 H.A. terug te brengen tot 6 H A. werd aangenomen. Hierna kwam aan de orde een verzoek der overhaal- cnmmissie om het tarief van 25 ct. te mogen brengen op 50 ct., aangezien het gebruik van een motor vrij wat meer kosten met zich brengt. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Aan den heer C. de Boer werd toegestaan een schutsluis te doen maken in zijn land, ten einde daar door water in de slooten te kunnen houden. Na den aanleg wenscht de heer de Boer dan de sluis in on derhoud over te dragen aan het Polderbestuur. Na discussie werd met 15 tegen 4 stemmen besloten alleen aan het eerste deel van het verzoek te voldoen. Naar aanleiding van een missieve van Ged. Staten zal een regeling worden getroffen met belanghebben den, die een hek hebben geplaatst op poldergrond, ten einde daarvoor jaarlijks een bedrag aan den Polder te betaloi. De heer Pool weuschte op de agenda der eerstko mende vergadering geplaatst te zien: overname der sluis, door den heer de Boer aan te leggen. Spr. was van oordeel, dat het Polderbestuur in dezen zelf het initiatief dient te nemen. Straks komen ook wij uit het noordelijk deel om vaarwater vragen, waarvoor al licht ook een sluis of overhalen noodig zijn en bij het klein gronuöezit daar, kunnen de ingelanden dat alles niet zelf bekostigen. De rekening, nagezien door de heeren Oudhuis, Pool en Pluister, werd in orde bevonden en goedge keurd, onder dankzegging 'aan den penningmeester. De ontvangsten bedroegen 58169.41, de uitgaven 52581.34, voordeelig saldo 5588.07. De heer Pool achtte het gewenscht, dat in het ver volg ook de maandstaten van arbeid worden overge legd hetgeen werd toegezegd. De begrooting gaf een tamelijk hooger bedrag met het oog op de duurte dér steenkolen. Tot Heemraad werd herkozen de heer J. Schilder met 14 stemmen; op den heer van der Oord waren 3 stemmen uitgebracht, 1 blanco. Bij de rondvraag wees dé heer Pool er nog op, dat tusschen de kluften der sluisbrug en de nieuwe spoor brug een kuil zal worden gevormd, en achtte het hoogst gewenscht, dat dé Polder hier de noodzakelijke verbetering zal aanbrengen. De heer Oudhuis drong aan op verbetering der wegbermen. Dit werd toege zegd Besloten werd den rijksveldwachter van der Ploeg jaarlijks 10 toe te kennen. Nog vroeg de heer Pool of het aan het Dagelijksch Bestuur bekend is, dat de 2e machinist onlangs sla pende is gevonden, terwijl hij in dienst was De Dijk graaf verklaarde hiervan niet te weten, doch zei on derzoek toe.+en slotte werd nog door den heer Pool de vraag gesteld of voor het stoomgemaal wellicht ook electriciteit aan te wenden zal zijn voor drijfkracht. Een onderzoek zal worden ingesteld. Hierna sluiting. •:tv* «.i

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2