DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van lat westelllk oorlogsterrein. Van 1st oostel oorlogsterrein. r 1 o gg*. Uitkeering vergoedingen MILITIE en LANDWEER. No. 87 Honderd en zeventiende jaargang, 1915 rij§ pw ijifiÉji f(180, fi, p. ps?t fl AMüfiepriis 10 ot p, regel, groots letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERlïIs. COSTER ZOON, ïoordam tl Teieforanr. 3. DONDERDAG 15 APRIL ENGELAND. NEDERLAND. JACHT en YISSCHERIJ. ALKMAAR, 15 April. Was na het bekende geval van de „Medea", welke den 25sten Maart door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord werd, geen verlies van een onzer koopvaardij-booten meer voorgekomen, thans wordt gemeld, dat gisteravond het Nederlandsche stoomschip „Katwijk" van de Rotterdamsche maatschappij directie Eckhardt en Dekkers getorpilleerd werd terloops zij meegedeeld, dat er ook vier stoomtrawlers naar Cuxhaven zijn opgebracht. Twee dingen weten \Vij met zekerheid. In de eerste plaats, dat de „Katwijk" ongeveer 7 mijlen bewesten het lichtschip „Noord-Hinder" dus buiten onze territoriale wateren, welker grens wel is Waar bepaald wordt door de draagkracht van het geschut, maar wel ker gebied door het Insituut voor internationaal recht in zijn zitting te Parijs is vastgesteld op 6 zeemijlen buiten de kustlijn tot zinken is gebracht en ten tweede, dat de bemanning, uit 23 koppen bestaande, gered is. Over de torpilleering zelf moeten, zooals het tele gram uit den Haag zegt, nadere bijzonderheden wor den afgewacht. De in dat telegram opgesomde om standigheden maken het geval op zichzelf echter reeds ernstig. Bekend is de verzekering der Duitsche regee ring na het Medea-incident, dat er van het volgen van een andere politieke gedragslijn geen sprake was, ter wijl het staken van soortgelijke handelingen door Duitsche onderzeeërs hoop gaf, dat het met dergelijke onaangename incidenten nu uit zou zijn. In het geval van de Medea kan men echter een schijn van recht ont dekken, wanneer men aanneemt dat sinaasappelen le vensmiddelen zijn, bestemd voor een Duitschland vij andelijk land en daardoor voor de vijandelijke strijd macht. Maar zelfs deze schijn is in het laatste incident niet te bespeuren. Naar men meldt, bevond de „Katwijk" zich op de thuisreis. Het kwam van Balti more, was bestemd voor Rotterdam en geladen met graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regee ring. Voor zoover bekend, heeft het schip onderweg geen andere havens aangedaan hetgeen wil zeg gen, dat het vervoer rechtstreeks is geschied en dat er dus geen enkele reden is, om de taak van de „Katwijk" (het brengen van een lading van het eene neutrale land naar het andere) ook maar in twijfel te trekken. Een vergissing is onder deze omstandigheden vrijwel uitgesloten. Wat er met deze totaal onverklaarbare daad is beoogd, zal moeten worden afgewacht. Na tuurlijk is men op grond der antecedenten geneigd het torpilleeren toe te schrijven aan een Duitschen onder zeeër. De mogelijkheid, dat het ditmaal een Engel- sche zou zijn geweest, is dan ook zeer gering. In de eerste plaats, omdat Engelsche onderzeeërs niet dusda nig optreden en voorts omdat Engelsche maatregelen tot dusverre nog geen enkele maal tot het vernielen van een Nederlandsch schip hebben geleid. Dat er hier van Duitsche zijde provocatie in het spel zou zijn, daarvan gelpoven we evenmin iets als van het betoog van den gep. generaal-majoor, die meent, dat het optreden der Duitsche onderzeeërs moet worden toegeschreven aan de houding van een ultra-anti- Duitsche pers in ons land. Onder een desbetreffend ingezonden stuk plaatst dan ook de redactie der Haag- sche Nieuwe Courant o. i. zeer terecht de opmerking: „Het komt ons onaannemelijk voor, dat de Duitsche admiraliteit, in strijd met de politieke bedoelingen van de Duitsche regeering, haar actie ter zee door derge lijke motieven zou laten bepalen. Onaannemelijk zoo wel op gronden van logica '">m het nader bekend geworden beloop dezer „onaangename incidenten." Intusschen mag met spanning naar de nadere bijzon derheden worden uitgezien, maar tevens met kalmte. Wij weten immers, dat onze regeering vastberaden op treedt, en wij weten ook, dat schendingen der beginse len van het recht der neutralen tot dusverre nog steeds minnelijk konden worden opgelost en bovendien, dat geen der oorlogvoerende mogendheden zich door in cidenten, op zich zelf belangrijk maar toch van gerin ge beteekenis in vergelijking met andere daden en be langen, een nieuwen vijand op den hals zal halen. Toen onlangs door den staf van het Duitsche hoofd kwartier het offensief der Franschen in de streek ten zuid-oosten van Verdun werd aangekondigd, vroegen we hoe lang het duren zou, dat van die zijde ook de Fransche legerorder zou worden openbaar gemaakt. Thans wordt inderdaad het 5 April uitgegeven bevel van den Franschen generaal Dubail, commandant van het eerste Fransche leger, ten deele gepubliceerd. Het slot luidt aldus: „Morgen zullen wij de tang, waarin wij onzen te genstander tusschen Verdun en Pont-a-Mousson heb ben ingesloten, dicht knijpen, hem met sterke krachten van voren en in den rug aanvallen, en de vijandelijke troepenmacht tusschen Metz en St. Mihiel vernietigen. Ieder der medestrijdenden moet weten: De kanonnen die hij voor zich hoort zijn Fransche kanonnen, die in den rug van den vijand worden afgevuurd. „Tot afweer van dezen ontzettenden aanval schijnen de Duitschers thans slechts over plaatselijke reserves te beschikken, doch zelfs zoo zij andere reserves kun- nen aanvoeren, kan dit niet meer dan eenige bataljons zijn." Men herinnert zich misschien, dat wij ook het beeld van de tang gebruikten. Dat de Franschen zich in het weerstandsvermogen van de daar aanwezige Duitsche legermacht vergist hebben, is gebleken. Nieuws is er verder van geen der fronten gene raal French meldt alleen een uitvoerig relaas over de gevechten bij Neuve Chapelle in de dagen van 10—12 Maart. Aangestipt dient slechts, dat de betere weers gesteldheid heeft geleid tot meerdere actie in de lucht. De Franschen deelen mede, dat zij drie Duitsche vlieg machines neergeschoten hebben, dat een Zeppelin zon der militair succes bommen op een Fransch vliegkamp bij Bailleul heeft geworpen, dat Fransche vliegers met goed gevolg bommen wierpen op de militaire vlieger- loodsen bij Vigneulles en in Woëvre een Duitsch ba taljon „verstrooiden". Een Zeppelin is boven de En gelsche kust verschenen, die bommen wierp en vol gens Reuter slechts een houtmijt en een schuur in brand stak, nog vier kleine brandjes veroorzaakte, er gens het spoorwegverkeer even stop zette en een fiets vernielde. Volgens de Engelsche bladen heeft de secretaris van graaf Zeppelin aan de „Konstanzer Nachrichten" verklaard, dat Duitschland met zijn luchtschepen veel grooter verliezen leed dan verwacht werd, dat de 9 verloren gegane luchtschepen vervangen zijn en dat den 15den Juli 15 „luchtkruisers" zullen worden afge leverd van aanmerkelijk verbeterd type en dat in Au gustus een tocht naar Londen zal worden gedaan, niet ter verkenning (zooals indertijd boven Parijs) maar een oorlogs-expeditie van twee eskaders van vijf lucht kruisers elk. Misschien wordt het verhaal in de Engelsche bla den gedaan, om den Engelschen tot nog meerdere krachtsinspanning aan te sporen veldmaarschalk French legt nog eens extra den nadruk op de noodza kelijkheid van veel meer munitie-aanmaak. Tenslotte teekenen we aan dat naar de „Daily Chro nicle" meldt, het interview van den Duitsch-Ameri- kaanschen journalist von Wieland met den Paus fan tastisch en onjuist, zoo niet geheel verzonnen is. Het zal belangwekkend zijn te vernemen, wat er waar is van deze bewering. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldde: De dhg was over het geheele front kalm. De Franschen handhaafden zich in hunne posities op de verschillende punten, waarin zij gedurende de laatste acht dagen vooruitgingen. Fransche vliegeniers wierpen bommen op de mili taire bergplaatsen te Vigneulles, in Woevre, en ver strooiden niet ver van die plaats een marcheerend Duitsch bataljon. Een Zeppelin wierp bommen op Bailleul, met het doel het Fransche vliegterrein te raken, wat niet be reikt werd. Drie burgers werden gedood. Twee Duitsche vliegtuigen werden genoodzaakt tot een landing binnen de Fransche linies, een bij Braine, het andere bij Lunéville. De aviateurs werden gevan gen genomen. Eën derde Duitsch vliegtuig werd door het vuur der vporposten ten val gebracht bij Ormes, ten N. van Verdun, op 600 meter van-de Fransche linies. Een der aviateurs was door onze kogels getroffen. Officieel werd uit het Duitsche groote hoofdkwar tier gemeld: Een nachtelijke aanval bij Berry-au-Bac mislukte. Ten N.W. van Verdun gebruikten de Franschen gis teren tegen onze linies mijnen die een geelachtig en verstikkend gas ontwikkelden. Tusschen Maas en Moezel wordt de strijd voortge zet. Bij een krachtigen Franschen aanval tegen de linie Maizeraye-Marchéville drongen de Franschen op een smalle plaats bij Marchéville in onze loopgraven, doch zij werden bij een tegenaanval weder verdreven. Op het overige front mislukte de aanval reeds in ons vuur. Tusschen Combres en St. Mihiel hadden gisteren slechts artilleriegevechten plaats. In het bosch van Ailly werden, na mislukte pogin gen om loopgraven te doen springen, drie vijandelijke aanvallen afgeslagen. De aanval aan beide zijden van den straatweg Essey- Flirey mislukte ten westen van den wegten oosten leidde deze tot een handgemeen, waarin onze troepen de overhand behielden. In het Bois Le Prêtre hadden geen gevechten plaats. In de Vogezen mislukte een Fransche aanval op den Schnepfenriethkopf, ten zuidwesten van Metzeral. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische legerbericht meldde gisteren In de streek van Oeszok duren de gevechten voort. In den nacht van 13 dezer gingen onze troepen iets vooruit, met goed gevolg sloegen zij herhaalde tegen aanvallen van den vijand op de hoogten ten zuiden van de linie Volosate-Boekowitsj af. Wij maakten on geveer 1000 gevangenen en vermeesterden twee mi trailleurs. De pogingen van den vijand om tot het of fensief over te gaan tegen de hoogten ten zuiden van Koziolska en in de Boekowina op den rechteroever van de Proeth in het gebied van Tsjernowitsj misluk ten. Overigens heerscht rust aan het front. Overal bracht de dooi de wegen in slechten staat. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De algemeene toestand is onveranderd. Aan het front in de Karpathen worden in de meeste sectoren slechts artilleriegevechten geleverd. Ten noordwesten van den Oeszokpas werd een door de Russen dagen geleden bezette stelling in haar geheele uitgestrekt heid door een aanval van de dappere Hongaarsche in- fanterie-regimenten 19 en 26, veroverd. In zuid-oostelijk Galicië en in de Boekowina heerscht rust. DE „W1LHELM1NA". Er is een overeenkomst getroifen tusschen de Ame- rikaansche maatschappij en de regeering voor den aankoop van de lading van het Ainerikaansche stoom schip „Wilhelmina", dat een paar maanden geleden naar Ealmouth is opgebracht als oorlogsprijs en ver volgens voor een prijsgerecht is gebraent. Engeland heelt er in toegestemd den prijs te betalen, dien de ei genaren zouden hebben gekregen voor de lading in dien het schip naar Hamburg, zijn oorspronkelijke be stemming, ware gegaan. Engeland draagt ook de ge: volgen van de aanhouding van het schip en betaalt de kosten van de actie inzake de lading. Engeland neemt verder aan te betalen voor het oponthoud van het schip voor zoover dit oponthoud door autoriteiten is veroorzaakt. Als scheidsrechter wordt voorgesteld de Amerikaansche gezant te Londen. Minister Grey zal uitspraak doen omtrent het totaal bedrag dat aan de eigenaren moet worden uitbetaald. De overneming van de lading zal geschieden zoodra men het over den scheidsrechter eens is. De eigenaren zullen dan de la ding lossen en afleveren aan de regeering en het schip zal vrij zijn, daar er geen actie tegen is ingesteld. DUITSCHLANiyS TEGENMAATREGELEN. In het Lagerhuis vroeg de afgevaardigde .Dalziel wat de regeering voornemens was te doen tegenover het voornemen van de Duitsche regeering om Brit- sche officieren als gewone gevangenen te behandelen, als représaille voor de wijze waarop van Britsche zij- dé de „moordenaars der duikbooten" worden behan deld. De onder-staatssecretaris Neil Primrose ant woordde, dqt naar aanleiding van de mededeelingen in de pers gisteren de regeering den Amerikaanschen ambassadeur te Londen had verzocht aan den Ameri kaanschen ambassadeur te Berlijn om inlichtingen te seinen omtrent de waarheid in deze mededeelingen. Wij hebben, zei de heer Neil Primrose, nog geen antwoord ontvangen. Indien het'bericht .juist is, kun nen we alleen hopen dat deze gevangenen even goed zullen worden' behandeld als dé bemanningen van de vermeesterde duikbooten hier te lande. KORTE BERICHTEN. De Duitsche regeering heeft aan den advokaat Waldenstrom te Malmö de waarneming harer belan gen in dé strijdvraag van het Amerikaansche schip William F rye opgedragen. Deze zal binnen enkele da gen naar Nieuw York vertrekken. Naar uit Karlsruhe gemeld wordt heeft een vlie ger over verscheidene plaatsen van het zuidelijk deel van 't Zware woud gevlogen. Boven Stockach heeft hij vier bommen geworpen. De Engelsche regeering heeft, ten einde inmen ging in het normale bedrijf te vermijden en in de over tuiging diat de graanhandel nu verder zelf wel in de behoeften van het land zal kunnen voorzien, besloten geen verdere aankóopen van tarwe te doen. De landbouwers in de Pruisische grensplaatsen vinden wegens het gebrek aan voeder het fokken van jonge varkens lastig. Het smokkelen van jonge var kens over de Hollandsche grens is nu in vollen gang. Het Fransche ministerie van oorlog organiseert een expeditie van kinematografische vakmannen langs heel de Fransche linie. Er zijn reeds ettelijke merk waardige films vervaardigd. Eenige van deze films zullen over enkele weken in Engeland vertoond wor den. De Belgische socialisten in Engeland hébben be sloten op den lsten Mei te werken, maar hun geld te laten vallen voor de Belgen aan het front, meldt het Volk. Op 200 scholen voor gymnasiaal en hooger on derwijs in Duitschland is voor ongeveer 4 millioen gul den aan goud ingezameld. Een „Obertertianer" had bij de keukenmeid van zijn grootmoeder voor 600 aan goud ingewisseld. De Kölnische Zeitung merkt op dat de goudinzamelaars het best doen de achtertrap op te gaan, want bij de dienstmeisjes is nu nog het meeste te halen. Acht te Grimsby thuis hoorende trawlers zijn zoo veel over tijd, dat men ze als verloren beschouwt. Elk schip had een waarde van ongeveer 84000 en een be manning van 10 koppen. Het brevet van de firma C. Bechstein te Londen, als piano-hofleverancier van den Koning van Enge land, de Koningin en Koningin Alexandra, is inge trokken. Aan het Engelsche ministerie van oorlog werken nu tal van vrouwen en meisjes, die de plaatsen innemen van mannen die bij het leger dienst genomen hebben. Bij Rosenheim (Duitschl.) is gisteren van 100 M. hoogte een monoplane gevallen, waarin een eerste lui tenant en een onderofficier gezeten waren. Het toestel werd verpletterd. De benzinevoorraad vatte vuur. De lijken waren onherkenbaar verbrand. ZAANSTROOM EN BATAVIER V. De Minister van Buitenlandsche Zaken maakt in de Staatscourant bekend, dat in de Duitsche Reichsanzei- ger van 7 dezer belanghebbenden bij de aangehouden stobmschepen „Zaanstroom" en „Batavier V" en bij de ladingen daarvan zijn opgeroepen om binnen 14 dagen hunne vorderingen ter zake bij het prijsgerecht te Hamburg in te dienen. Deze vorderingen moeten onderteekend' zijn door een bij een Duitsch gerecht toegelaten advocaat. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangkebbendendat de uit keering der vergoedingen, loopende over bet tijdvak van 6 tot en met 15 April zal plaats hebben ten Stadhuize op Try dag 16 April a.s., voor zooveel de LANDWEER be treft van 10 11 en voor zooveel de MLL1T1B aangaat van 11—13 uur. Alkmaar, 13 April 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie ver krijgbaar zijn blanco-verzoekschriften ter ver krijging van jacht- en vischakten en bui tengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Vreemdelingen, die hier geen vaste woonplaats hebben kunnen slechts dan jachtakten bekomen, wanneer bij het onderteekend verzoekschrift wordt overgelegd het photografisch portret van den aan vrager. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 15 April 1915. In verband met het bovenstaande wordt vernomen, dat de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij, eigena resse van de „Zaanstroom", en de firma Wm. Müller en Co. aan wie de „Batavier V" behoort, onverwijld de eerste stappen hebben gedaan, verband houdegde met de indiening van haar vorderingen. DE HOLLANDAMERIKA-LIJN EN HET POSTVERVOER. Uit Berlijn wordt gemeld: Zoowel in dé Nieuw-Yorksche als in de Berlijnsche zakenwereld heerscht ontstemming over het optreden van de Holland-Amerika-lijn, omtrent welker stoom schip „Rijndam" werd aangekondigd, dat het van Nieuw-York direct naar Rotterdam zou varen, om de post voor Duitschland en Oostenrijk mee te nemen. In dien tijd was er reeds sedert elf dagen geen post uit Nieuw-York naar Engeland en Frankrijk vertrok ken; een zoo lange tusschenpoos was bij het postver voer uit Amerika naar die landen in 103 jaar niet voorgekomen. Daarom verzochten, twee dagen vóór het vertrek van het stoomschip, Engelsche belanghebbenden aan de maatschappij, haar schip, onder uitsluiting van de Duitsche postbus, en in afwijking van de gedane af kondiging, Engeland te laten aandoen. Na aanvraag bij de directie der maatschappij te Rotterdam, gelastte deze per kabel op 9 Maart haar Nieuw-Yorksche agen ten, aan de Engelsche wenschen tegemoet te komen. De Duitsche en de Oostenrijksche post werden dus achtergelaten en de post voor Engeland en Frankrijk werd meegenomen. Het stoomschip vertrok later dan was aangekondigd. Bij de Holland-Amerika-lijn is energiek geprotes teerd. Zij geeft op, dat de postoverheid bepaalt, wel ke post een stoomschip moet meenemen. Maar dit is een uitvlucht, want de maatschappij bepaalt volkomen zelfstandig, welke havens haar schepen zullen aan- dóen. Naar aanleiding van dit telegram deelt de directie van de Holland-Amerika-lijn aan de N. Rott. Crt. mee, dat over de verzending van de posten door den post master general te Washington wordt beslist, en dat de „Rijndam" die niet later vertrokken is dan was aangekondigd op verzoek van dien postmaster de Engelsche haven Falmouth aangedaan heeft. Het ver zoek van Engelsche zijde, waarvan boven sprake is, was dan ook niet tot de directie der H. A. lijn gericht, doch tot de Amerikaansche postautoriteit. De postmas ter heeft, ofschoon de maatschappij tot vervoer van de Duitsche en de Oostenrijksche post bereid was, deze niet met de „Rijndam" doen meegeven. SCHIP AANGEHOUDEN. Naar.aanleiding van het gisteren aan het Handels blad ontleende bericht wordt dit blad thans van be langhebbende zijde het volgende meegedeeld: Het is niet juist, dat de ontvangers geweigerd heb ben om de lading cacaoboonen aan de N. O. T. te doen adresseeren. Integendeel, onmiddellijk nadat de aanhouding hier bekend was geworden, werden door de ontvangers pogingen aangewend, om consignatie aan de N. O. T. te verkrijgen, tot op heden echter zon der bekend resultaat. Het schijnt wel alsof de omstandigheid, dat de be wuste cacao afkomstig was van een Duitsch schip, voor de Engelsche regeering reden genoeg was, om de boot aan te houden, niettegenstaande de protesten, welke hiertegen zijn ingebracht. DE MILITAIREN EN DE le MEI. „Het Volk" meldt, dat het Kamerlid K. ter Laan aan de Ministers van Marine en Oorlog de vraag heeft ge steld of zij bereid zijn, hun medewerking te verlee- nen, teneinde, voor zoover de dienst het toelaat, aan de gemobiliseerden, die dit wenschen zooveel moge lijk vrij van dienst te geven, om hen in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan de viering van de a.s. 1 Mei-dag. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave d.d. 7 April j.l. werden ge vallen van mond- en klauwzeer geconstateerd in Noord-Brabant in elk der gemeenten Maashees, V

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1