Va» liel westelijk oorlopterrsln. Tas lel oostelijk oorlogsterren. FEUILLETON. DE WELDOENSTER Telegrammen van lieden. Tor zee. Varia. Loon-op-Zand c.a. (Kaatsheuvel), Wijk c. a. en Andel, 1 geval; In Zuid-Holland 2 gevallen te Overschie en in elk der gemeenten Schiedam, Nieuwland en Leerdam 1 ge- va' in Gelderland in elk der gemeenten Ubbergen en Poederoyen 2 gevallen en in elk der gemeenten Waar denburg en Gameren 1 geval; in Limburg 1 geval te Sevenum; in Zeeland 2 gevallen te Sluis en 1 geval te Eede. De gevallen, die in den laatsten tijd op verschillen de plaatsen in Noord-Brabant zijn voorgekomen, als mede de omstandigheid dat de oorsprong van enkele der laatste in Zuid-Holland en Gelderland geconsta- teerde gevallen tot Noord-Brabant was terug te bren gen, hebben het raadzaam doen achten voor laatstge noemde provincie, benevens voor het ten Zuiden van de Maas gelegen gedeelte van Gelderland, den uitvoer Van herkauwde dieren en varkens en het houden van markten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en var kens te verbieden. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Raalte, Prinsenhage, Zevenaar, Boekei, Raamsdonk, Geghel, Weert, Maastricht, Wessem, St. Odiliënberg en Posterholt. STEENKOOL VOOR STOOMTRAWLERS. De reeders van stoomtrawlers te IJmuiden, inziende, dat de voorgestelde overeenkomst, waarbij de gemeen te Velsen voor een derde zou bijdragen in de meerder te maken kosten voor den aankoop van steenkolen, voor die gemeente te bezwarend zou zijn, hebben zich thans tot de regeering gewend met het verzoek te wil len bevorderen, dat het steenkolenbureau met de ree ders contracten zal aangaan, die slechts van maand tot maand loopen en beide partijen slechts voor dien termijn binden. Van de ruim 150 stoomtrawlers liggen op 't oogen- blik" reeds een 110 stil. WERKSTAKING. Aan de Leidsche Katoenfabriek weigerden gisteren een 30-tal jongens aan den arbeid te gaan, omdat de directie niet bereid was, hen voor den Tweeden Paaschdag het loon uit te betalen. Het gevolg er van was, dat ook een zeventig mannen (katoendrukkers), genoodzaakt werden, het werk neer te leggen. De kna pen waren niettemin ongeneigd, weer aan het werk te gaan. ALGEMEEN SECRETARIS NUT. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een voordracht van drie personen voor het algemeen secretariaat, opengevallen door het n den heer J. Bruinwold Riedel op zijn verzoek ver ende ontslag, ingediend. Deze niet alphabetische voordracht bestaat uit de «ren: H. P. J. Bloemers, burgemeester van Borculo, J. Brouwer, directeur-hoofdredacteur van de „Am- ernsche Courant", te Arnhem, mr. P. J. F. H van de Rivière, hoofdredacteur van de „Prov. Groninger Cou rant" te Groningen. Het Hoofdbestuur verzoekt aan de departementen vóór 15 Mei e.k. aan den waamemenden algemeenen secretaris te melden, op wien van de voorgedragenen de keuze zich heeft gevestigd. Het voegt er bij, dat de benoeming zal geschieden met de volstrekte meerder heid van de uitgebrachte stemmen, naar het ledental der departementen, zooals dit op den dag der stem ming in de registers van het hoofdbestuur staat aan gegeven. DE ANTIEKE TOREN VAN BALGOIJ. Zooals onlangs werd gemeld, zal de antieke toren van.Balgoij niet afgebroken, doch gerestaureerd wor den en werd door het rijk hiertoe een subsidie van 500 toegestaan. Hiermede is evenwel, naar de Tel. meldt, het pleit nog niet beslecht. De kosten worden geraamd op ruim 1000 en de gemeente-financiën zijn niet van dien aard, dat het tekort daarvan kan worden bijgepast. Hier is dus goede raad duur. EEN MAN DIE OPVALT. Men schrijft ons uit Amsterdam Een man die opvalt is ongetwijfeld de eerwaardige grijsaard, die woont in een der vele donkere straatjes, welke Kalverstraat met Singel verbinden. De oude heer, rentetrekker van de Rijksverzekeringsbank, leeft daar op een eenvoudig kamertje, maar trekt er, als het maar mooi weer is, en niet al te kond, op uit met een enorme bijbel onder den arm, een exemplaar, waar schijnlijk dateerend uit de 18de eeuw, toen iemands welstand dikwijls werd uitgedrukt in het gewicht van den familie-bijbel. De bijbel wordt goed onderhouden het leer glanst en het koper glimt Hij loopt er mee naar een buitenweg, en gaat daar ziften op een gras rand, verdiept in hetgeen geschreven staat. 's Mans levensgeschiedenis is eenvoudig. Het was een dronkaard, maar bij hef Leger des Heils vond hij redding En nu heeft hij den Bijbel lief gekregen, en kan hem niet missen, zelfs niet op zijn wandeling. EEN SMOKKELHISTORIE. De gebroeders Driessen uit Didam, stroopers van beroep, gingen Zondagavond onder Beek op pad, toen ze plotseling twee" mannen zagen, die een tweetal paarden over de grens wilden smokkelen. De Dries- sens stelden zich verdekt op, doch de smokkelaars hadden hen reeds gezien en, in de mecning dat het sol- door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 78) o De prinses zette een ernstig gezicht. „Lieve", zei ze en zij schudde het hoofd, „het is niet een moeder waar je behoefte aan hebt. Ken je het versje: „Man bedarf der Leitung, Und der mannlichen Begleitung"? Een uitstekend versje." Anna glimlachte. „Dat is het Duitsche idee van vrouwelijke zaligheid altijd blindelings geleid te worden door den een of anderen man." „Niet den een of anderen man, lieve maar zijn eigen man. Je kunt het noemen blindelings geleid worden als je wilt. Ik kan je zeggen, dat ik het heer lijk vond door mijn man geleid te worden, ik heb hem later ontzettend gemist." „Maar u hadt den rechten man gevonden." „Het is niet heel moeilijk den rechten man te vin den." „Jawel, het is heel erg moeilijk." „Ik geloof het niet. Hij is nooit ver af. Somtijds lfs vlak naast de deur." En zij keek over Anna's >ofd naar het plafond, en wel met bijzondere onbe- ustheid. „En daarenboven", zei Anna, „waarom zou een vrouw altijd geleid en gesteund behoeven te worden? Waarom kan zij niet op eigen voeten door het leven gaan? Waarom moet zij altijd op iemand steunen?" Je zei zooeven, dat het van de warmte kwam „De zaak is", zei Anna, „dat ik niet verstandig ge noeg ben om te weten wat ik doen moet, als ik in moeilijkheden zit. En dat drukt mij." „Ik begrijp het, dat u in moeilijkheden zit." „Ja, het is lastig, niet waar? Ik kan er met u over ds-eii waren, kozen ze het hazenpad, de paarden in de;: -J. rek talend De Driessefi» namen nu de paarden mede en verkochten ze den anderen dag voor 400 aan een smokkelaar. De marechaussee te 's-Heerenberg die van het gebeurde de lucht kr™g (in beschonken toestand hadden de Driessens het avontuur verteld), nam de paarden te Wehl en Keppel in beslag en bracht ze naar 's-Heerenberg. Het eigenaardigst is nog wel dat de oorspronkelijke eigenaar der paarden zijn eigendom niet durft óp- eischen, omdat dit hem met aen strafrechter in aanra king zal brengen wegens pogimr tot verboden uitvoer. IN BESLAG GENOMEN. Op last van de Justitie is te Haarlem bij een siga renwinkelier in beslag genomen een plaat, behoorende bij het tijdschrift „De Week", uitgave van de firma Heiermans Co. te Amsterdam. Er staat een matroos op afgebeeld, die een vrouwefiguur, waarop 't woord „Falaba" voorkomt, met beide handen onder water fluwt. Onder de teekening staat gedrukt „De beest- mensch in 1915". urr HEILOO. Den reserve-kapitein, den heer J. C. Holland, gedé- tacheerd bij het intemeerings-dëpöt te Harderwijk, is een verlof van 2 maanden verleend om te Alkmaar op te treden als secretaris van den militie- en keurings- raad in het 3e militiedistrict dezer provincie, waartoe hij is benoemd bij besluit van den Commissaris der Koningin dato 11 Maart j.l. korte berichten; Toen O. Roodenbnrg op de werf van Jonker en Stars te Hendrik Ido Ambacht hedenmorgen een riem op een drijfas wilde brengen brak de ladder, waarop hij stond. De man greep de draaiende as en werd eenige malen rondgeslingerd. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Het stoomschip „Tellus" van de K. N. S. M. is, meldt het Hbld. nader, niet in Engeland aangehouden, doch reeds onderweg naar hier. De kazerne te Delft is gedeeltelijk gerestaureerd en Dinsdag betrokken door het grootste deel van de soldaten, aie in den afgebranden vleugel waren geka zerneerd. Gisterenmiddag werd geschoten op trein No. 102, ter hoogte van den Morschweg te Leiden. De ko gel drong door de glazen der conducteurs-coupé van den goederenwagen, gelukkig zonder een der inzit tenden te raken. Prins Hendrik bracht gisteren een condeolance- bezoek aan minister Loudon, in verband met het over lijden van de moeder van Z. Exc. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, bestaat het voor nemen bij de regeering om Maandag a.s. de grenzen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer open te stellen. Verboden is de uitvoer van teerkleurstoffen en alle uit teer afgeleide stoffen, die voor de bereiding of toepassing van kleurstoffen kunnen dienen. STADNIEUWS. EEN AFWIJZENDE BESCHIKKING. Door de besturen van de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand en de R.-K. Middenstaudsvereeniging „de Han ze" is een schrijven ontvangen van den Minister van Oorlog, houdende de mededeeling, dat, gelet op de belangen van den dienst en mede op het groot aantal verloven, dat in dezen tijd reeds aan dienstplichtige landbouwers moet worden verleend, geen vrijheid kan worden gevonden, op het verzoek om Vrijdags en Za terdags aan onder de wapenen zijnde „middenstan ders" verlof te verleenen, gunstig te beslissen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Men meldt ons: In de gisteravond gehouden ledenvergadering van de afd. Alkmaar van den Nederlandschen Bond van werklieden in openbaren dienst en bedrijven is beslo ten 5,uit te trekken ter ondersteunning van de candidatuur-van 't Veer. INBRAAK. Vannacht is ingebroken in het kantoor van de firma J. F. Morra, kunstmesthandel aan de Noorderkade. Een poging om de brandkast te forceeren is mislukt, in het slot van de brandkast vond men vanmorgen een afgebroken sleutel. Er wordt in het kantoor niets van waarde vermist. De dader is onbekend, AANGEHOUDEN. Gisteren is door de politie een soldaat aangehou den, die van zijn verlof hier achtergebleven was. Hij is ter beschikking van den garnizoens-commandant ge steld, NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS. De afdeeling Alkmaar van de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens hield gisteravond, onder voor praten, want u ziet natuurlijk alles. Het schijnt zoo dwaas, dat het dge resultaat van mijn pogingen om de mensclien gelukkig te maken is, dat ik iedereen, mij zelf incluis, allerellendigst maak. Dat is verkwisting, niet waar. Verkwisting van geluk meen ik. Want ik ten minste was te voren wel gelukkig." „Lieve, dat zal je weer worden ook." Anna fronste de wenkbrauwen in pijnlijk nadenken verdiept. „Als het mij gelukt was, de anderen geluk kig te maken ten koste van mijn eigen geluk, dan zou het zoo erg nog niet zijn. Ten minste dan was het niet zoo ontzettend dwaas. Het eenige wat ik bedenken kan is, dat ik bij tc wal de verkeerde menschen getrof fen .heb." „God newahre!" riep de prinses heftig uit. „Ze zijn allemaal hetzelfde. Zend deze weg je krijgt ze terug in een? andere gedaante. De gezichten en namen zouden verschillend zijn, maar de vrouwen zelf niet. Het zouden allemaal Treumann's zijn en Elmreich's en geen enkele van de heelt' hoop zou een cent waard zijn." „Nu, ik zal ze niet in den steek laten Else en Emilie bedoel ik. Die hebben beiden hulp noodig. En het is niets dan egoïsme om altijd te verlangen zelf gelukkig te zijn. Ik begin in te.zien, dat het niet het voornaamste is in 't leven zoo gelukkig te wezen als men kan, maar heel dapper te wezen." De prinses zuchtte. „Arme Axel", zei ze. Anna schrikte en kreeg een vreeselijke kleur. „Zou ik eens mogen weten, wat mijn dapperheid met mijn heer von Lohm te maken heeft?" vroeg zij op strengen toon. „Je wilt dapper zijn ten koste van hem, arme man. Lieve, van mij moet je niet anders verwachten dan ge zond verstand. Je geeft alle hoop op geluk op, om dat je het als je plicht beschouwt voort te gaan je zelf en hem op te offeren aan een troep ondankbare, verachtelijke vrouwen, en dat noem je dapper zijn. Ik noem het onnatuurlijk en dwaas." „Mijnheer von Lohm heeft er nooit iets mee te ma ken gehad", zei Anna koel, bepaald ijskoud. „Welke zitterschap van den heer G. G. Vonk, een vergadering in de Unie, tot bespreking van de werkzaamheden bij demobilisatie. De vergadering was slecht bezocht. Medegedeeld' werd, dat bij demobilisatie door het' Hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens door het geheele land een circulaire zal worden gezonden met het verzoek om finantieelen steun (desgewenscht een gift alleen voor dit jaar) en lid te worden van de vereeniging. De heer C G. Vonk belast zich met de verzending dezer circulaires voor Alkmaar. Generaal Hoogeboom, lid van het Hoofdbestuur der Nationale Vereeniging, heeft voor alle districten lijs ten met de namen der miliciens, die niet zeker zijn, dat ze terstond na de demobilisatie een betrekking krijgen. Het plan is om dezulken door bemiddeling der mili taire autoriteiten een kaart te verstrekken, vermeldende het vóór de mobilisatie door hen bewoonde district, waar ze zich kunnen aanmelden om een betrekking te krijgen en zoo dit niet gelukt, financieele steun van de vereeniging. Lecture werd gedaan van een schrijven cLd. 7 April van het Dagelijksch Bestuur der Nationale Vereeni ging aan de Provinciale Comité's, waarin de volgende maatregelen in overweging worden gegeven: 1. Het Prov. Comité verzoekt aan de besturen der in dé provincie bestaande afdeelingen al de burge meesters der tot de afdeeling behoorende gemeenten tot een samenkomst uit te noodigen. In deze samenkomst zet het afdeelingsbestuur de plannen der vereeniging bij demobilisatie uiteen en verzoekt het de medewerking der burgemeesters, hierin bestaande, dat de burgemeesters der ge meenten, waar geen afdeeling bestaat, of zelfs als correspondenten der vereeniging optreden óf iemand als correspondent aanwijzen. (Het afdeelingsbestuur alhier heeft niet tot een ver gadering als hier bedoeld besloten, doch zal wel een verzoek betreffende het correspondentschap tot de bur gemeesters richten. De afd. Alkmaar omvat 70 80 gemeenten). De taak dier correspondenten is: pogingen aan te wenden om den steun bekoevenden militieplichtige, die zich straks óm 6teun tot hen wendt, weder aan werk te helpen hetzij bij zijn vroegeren werkgever hetzij bij een ander. Van de op deze wijze geholpen personen doen zij mededeeling aan het afdeelingsbe stuur. Ze treden hiermede in correspondentie over eventueel te verleenen tijdelijkan financieelen steun. Verder trachten ze leden voor de vereeniging te wer ven en als de oproep aan het Nederlandsche volk tot het geven van bedragen gedaan wordt, gelden voor de vereeniging in te zamelen. 2. Aan de afdeelingen mede te deelen, dat militie plichtigen, die eigen zaken hebben en credieten ver langen teneinde hun eventueel tijdens de mobilisatie achteruitgegane zaken weder te herstellen, zich in de eerste plaats hebben te wenden tot de commissie, waartoe in dé op 13 Maart j.l. te 's-Gravenhage ge houden vergadering van vertegenwoordigers van cre- d'iet-instellingen besloten is. Eerst als deze commissie weigert aan het verzoek te voldoen, verleent de veree niging steun en wel op dé gewone wijze: door werk verschaffing en eventueelen tijdelijken financieelen steun. Als regel mag daarbij naar de meening van het Dagelijksch Bestuur worden aangenomen, dat de vereeniging geen credieten verleent, omdat de in de vergadering van 13 Maart bedoelde commissie alleen dan de tot haar gerichte aanvragen naar de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens verwijst, wanneer haar gebleken is, dat de zaken der aanvragers geen le vensvatbaarheid hebben of reeds vóór de mobilisatie in verval waren. 3. Aan de afdeelingen te verdoeken: reeds nu een uittreksel uit dé door generaal Hoogeboom verstrekte lijst van militieplichtigen, die steun behoeven, te ma ken voor de correspondenten in de gemeenten der af deeling, opdat dezen reeds nu weten, welke militie plichtigen den steun der vereeniging hebben aange vraagd en yvie hun laatste werkgevers waren. 4. Aan de afdeelingen en via de afdeelingen aan de correspondenten te verzoeken: reeds nu aan de in vorige paragraaf genoemde laatste werkgevers te vragen, of zij bereid zijn de vóór de mobilisatie bij hen in dienst geweest zijnde militieplichtigen bij de mobilisatie weer in dienst te nemen. Uit het daarna uitgebrachte jaarverslag van de af deeling Alkmaar over 1914 bleek, dat ze bij het begin van 1014 65 leden telde. Door bedanken, vertrek en overlijden daalde het ledental tot 61. Aan één milicien werd hulp verleend door een gift van 5 hij kreeg toen werk. De secretaris der afdeeling, de heer Hulst, moest in Augustus onder de wapenen komen, de voorzitter, de heer Chr. Altena, bedankte in Decem ber als bestuurslid. De rekening van den penningmeester, den heer G. G. Vonk, wees een batig saldo aan van 45.85. Tot bestuurslid, ter voorziening in de vacature ont staan door het bedanken van den heer Ch. Altena, werd gekozen luit. kolonel W. R. H. Wakker. Hierna werd de vergadering gesloten. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 15 April. Communiqué van gister avond elf uur. !n Champagne en bij Perthes trachtte een detachement Dqltsehe Infanterie de aanspraken heeft hij op mij? Mijn plannen waren ge maakt, voordat ik wist dat idj bestond.* „Och lieve, die plannen zouaeu iemand echt boos maken. Het eenige plan dat een verstandige jonge vrouw moest maken, is zoo gauw ais zij kan een zoo goeden man ais maat mogelijk is te krijgen." „Och zet Anna en zij stond in haar verontwaardi ging op eu wilde de prinses Verlaten, die plotseling minde: aantrekkelijk begon te worden, „och! u is* al even erg ais Susie!" „Susie?" zei de prinses; zij had haar nog niet met dien naam hooren noemen. „Was Susie ook iemand die je de waarheid zei?" Maar Anna ging de kamer uit zonder antwoord te geven en op zeer waardige wijze; ze ging naar het eenzaamste gedeelte van den tuin, ging achter, een boschje zitten en schreide. Zij zag later terug op die kinderlijke tranen en op al wat was voorafgegaan als op het laatste gedeelte van een langen slaap een slaap, verstoord door verontrustende en zware droomen. Den volgenden dag reeds werd zij wakker en bleef de rest van haar leven wakker, geheel en al wakker. HOOFDSTUK XV. Den volgenden morgen reed Anna naar haar ban kier te Straalsond, vergezeld van miss Leech. Toen zij Axel's huis passeerden, zagen zij dat de pilaren bij de poort met kransen- versierd waren, guirlandes van bloemen waren om het hek geslingerd en wiegelden zachtjes heen en weer in het zachte windje. „Hé, wat ziet het er hier feestelijk uit", riep zij verbaasd uit. „Gisteren was mijnheer voü Lohm jarig", zei miss Leech. „Ik hoorde het prinses Ludwig zeggen." „O!" zei Anna. Haar toon was eenigszins boos. Zij wendde het hoofd' af en keek naar het hooiland aan de overzijde van den weg. Axel moest ook eens jarig zijn, dat spreekt van zelf, waarom zou hij geen guir landes om zijn hek mogen hebben, als hij er lust in had? Toch wou zij er niet weer naar kijken en zij was loopgraven te verlaten; doch werd hierin ver hlnderd toen wij hen verrasten en onder vuur namen. In het botch van Ailly verbreedden wij ons front en sloegen een tegenaanval af. In het Montmarebosch gingen wij vooruit, sloegen twee tegenaanvallen af, maakten krijgsgevange nen en veroverden een 37 O.M. kanon, vele ge weren en munitie. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 15 ApriL (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Tusschen Maas en Moezel kwam het gisteren tot afzonderlijke gevechten. Bij Marcheville leden de Franschen na drie maal herhaalde aanvallen zonder succes zware verlie zen. Ten W. van den straatweg Essan-Flirey duurde het gevecht om een klein stuk loopgraaf tot in den nacht In het Priesterwoud mislukten alle Fransche aanvallen. Vijandelijke afdeelingen, die tegen onze stellingen ten N.-O. van Manon- villiers oprukten, werden door onze bewakings troepen onder zware verliezen teruggeworpen. Ten Zuiden van Hartmannsweiledkopf trachtten de Fransdien vijf maal tevergeefs door te breken. De toestand' In het Oosten is onveranderd. EEN FRANSCHE LEGERORDER. BERLIJN, 15 April. (Tel.). Het groote hoofd kwartier deelt medeDen 5en April is door gene raal Dubail, den bevelhebber van het eerste Fran sche leger, een order uitgevaardigd, die eindigt met de woorden „Morgen zullen wij den ring, waarin wij den vijand tusschen Verdun en Pont-è-Mousson inge sloten hebben, geheel sluiten, den vijand met een aanzienlijke strijdmacht van voren en van achteren aangrijpen en de vijandelijke troepen tusschen Metz en St. Mihiel vernietigen. Ieder soldaat moet het volgende wetenDe kanonnen, die hij voor zich hoort, zijn Fransch geschut, dat in den rug van den vijand vuurt. Voor het afslaan van dezen verschrikkelijken aanval schijnen de Duit- schers slechts over plaatselijke reserves te beschik ken en zelfs wanneer zij nog andere reserves hier heen gedirigeerd hebben, dan kunnen dat slechts enkele bataljons zijn." (w. g.) DUBAIL. NEDERLANDSCH SCHIP GETORPILLEERD. DEN HAAG, 15 April. Gisteravond 8 uur, weid het Nederlandsche stoomschip „Katwijk" van de Maatschappij „Stoomschip Katwijk (Eckhardt en Dekkers)" te Rotterdam, dat zich op de thuisreis bevond, getorpilleerd, terwijl het ten an ker lag ongeveer 7 mijlen bewesten het lichtschip Noord-Hinder. De bemanning, 23 koppen, werd gered en opgenomen door het lichtschip. Hedenmorgen is een vaartuig van het loodswe zen uit Vlissingen vertrokken om de bemanning af te balen. ^s-GRAVENHAGE, 15 ApriL Omtrent het ge val met het stoomschip „Katwijk" vernemen wij, dat 't kwam van Baltimore, bestemd voor Rotter dam, en geladen was met graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Voor zoover be kend, heeft het schip onderweg geen andere ha vens aangedaan. Liet schip is in 20 minuten ge zonken. Omtrent de oorzaak worden nog nadere bizonderheden ingewacht. STOOMTRAWLERS OPGEBRACHT. IJMUIDEN, 15 April. Bij de betrokken reede- rijen is uit Hamburg bericht ontvangen, dat vier stomtrawlers, genaamd St. Nicolaas, de I, de II en d? Rijnland, door Duitsche torpedobooten naar Cuxhaven zijn opgebracht. Bij zonderheden ont breken. DE KARLSRUHE. NIEUW-YORK, 5 April. De „Evening Sun" meldt dat de papitein van de kronprinx Wilhelm stil de rest van den tocht; het hielp niets of miss Leech trachtte den langen rit te verkorten door een aange naam gesprek. Anna wou niet praten; ze zei dat het te warm was om te praten. Waar zij over zat te denken was, dat de mannen allemaal akelige wezens waren en het leven een valstrik. De laaste verjaardag van Axel was echter verre van feestelijk geweest; hij had nog nooit zulk een eenza men verjaardag beleefd. De vroolijke guirlandes wa ren aangebracht door een overgedienstigen tuinman, geheel op zijn eigen initiatief. Er was niemand onder door gegaan om hem geluk te wenschen dan zijn eigen onderhoorigen. Trudi had haar felicitatie getelegra feerd en ze aldus in den gemakkelijksten vorm over gebracht Zijn vrienden in Straalsond hadden hem waarschijnlijk vergeten; andere jaren waren ze blij geweest, dat de verjaardag een aanleiding was in Juni een ritje naar buiten te doen, maar dit jaar zag Mamsell, de huishoudster, tot haar verbazing, dat haar verjaarkoek onaangeroerd bleef en haar pasteien stonden tevergeefs te wachten of iemand ze ook op zou eten.' Axel lette er niet op en hij gaf er niet om. De hooi tijd was juist begonnen en behalve met zijn eigen za ken, was hij vervuld met die van Anna. Als zij niet zoo lang opgesloten gezeten had in de ziekenkamer van de barones, zou zij hem vaak genoeg ontmoet hebben. Zij dacht, dat hij niet van plan was ooit meer bij haar te komen en hij was altijd wanneer hij maar een oogenblik kon uitsparen en dikwijls wan neer hij dat niet kon, op haar landgoed, om Dellwig's bedrijf na te gaan. Zij mocht er niet onder lijden, dacht hij, dat hij haar lief had; zij mocht niet gestraft worden voor het feit, dat zij niet in staat was hem lief te hebben. Hij wou voortgaan alles voor haar te doen wat hij konop. zijn leeftijd zou hij werkelijk geen hu meur toonen en haar aan haar lot overlaten om alleen het hoofd te bieden aan allerlei moeilijkheden Wordt vprvi.'yri

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2