DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bot westelijk oorlogster™, Van hst oostelijk oorlogsterren. r 1 o No. 88 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 F iu88if«! f0.80, fr past ft,— li^rtjfltieprös 10 ct. p, regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. I Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERlfls. COSTER ZOON, Yoordam C9 Telefoonnr. YRIJDAG ltt APRIL Ter szee. ENGELAND. NEDERLAND. Uitvoer van aardappelen ALKMAAR, 16 April. Na de uitvoerige Fransche communiqué's krijgen we thans een uitgebreid relaas van Duitsche zijdie van het verloop van de gevechten, welke tusschen Maas en Moezel zijn geleverd. De directe en indirecte beteeke- nis van deze operatie, welke meer van tactischen dan van strategischen aard is geweest, hebben wij eenige malen duidelijk uiteengezet en onze lezers weten even eens, dat ook met dit Fransche offensief geenerlei be langrijk resultaat is bereikt. In de mededeelingen zit niets belangwekkends, omdat zij nog niet leeren, aan welke bijzondere omstandigheden 't te wijten is, dat de Fransche aanval zoo weinig succes heeft gehad. Maar één ding is zeker, n.l. dat men aan Franschen kant zich vergist heeft ten aanzien van het weerstandsver mogen der Duitsche linie op dat punt, vooral wat be treft de sterkte der Duitsche legermacht. In de gisteren door ons vermelde Fransche legerorder van den Fran schen generaal Dubail werd o. m. gezegd: „Tot af- „weer van dezen ontzettenden aanval schijnen de Duit- „schers thans slechts over plaatselijke reserves te be schikken, doch zelfs zoo zij andere reserves kunnen „aanvoeren, kan dit niet meer dan eenige bataljons zijn." Hetzij dat het hier slechts een veronderstelling betrof, hetzij dat op grond van waarnemingen een der gelijke voorstelling van den toestand bij den tegen stander werd gegeven, in elk geval was de opvatting onjuist. De aanwezige Duitsche legermacht bleek sterk genoeg, om in de verschillende gevechten, be houdens op enkele punten, zich staande te houden en daardoor het beoogde resultaat te voorkomeü de tang werd niet dichtgeknepen, alleen kregen de beenen een paar deuken. Was het te voorzien, dat de Fran schen hun pogingen zouden hervatten, de Duitsche mededeeling verzekert, dat ten noorden van St. Mihiel over de Maas het oprukken van sterke Fransche troe pen is geconstateerd, waaruit de gevolgtrekking ge maakt kan worden, dat de gevechten tusschen Maas en Moezel zullen worden voortgezet en tevens, dat de Duitschers tegenover de Fransche maatregelen tegen maatregelen zullen hebben genomen. Wij zouden op de verkeerde voorstelling, die men zich in het Fransche hoofdkwartier ten opzichte van de sterkte der Duitsche legermacht had gemaakt, niet bijzonder hebben gewezen, ware het niet, dat bij de operaties van Nieuw-Capelle van 10—12 Maart pre cies hetzelfde is voorgekomen. De commandeerende generaal Haig zeide in zijn legerorder van 9 Maart: „Wij staan thans op het punt om op een bepaald punt „van het front tot den aanval over te gaan met circa „48 bataljons, terwijl daar slechts 3 Duitsche batal jons aanwezig zijn. Het is dus waarschijnlijk dat „op den eersten dag van de krijgsoperaties de Duit schers niet meer dan vier bataljons aan versterkingen „beschikbaar zullen hebben voor hun tegenaanvallen." Het is waar men kan het in 't „official dispatch" van maarschalk French lezen den eersten dag werd succes behaald, maar het is niet aan te nemen, dat de Duitschers zoo zwak waren als de Engelsche legeror der aangaf en zich zoo spoedig hebben kunnen verster ken, al moet dan, ook rekening worden gehouden met den mist, die den tweeden dag heerschte en die, door verkenningen van de lucht uit onmogelijk te maken, de krijgsverrichtingen belemmerde. Met het uitgebreide rapport van maarschalk French zijn verschillende Engelsche bladen maar matig inge nomen, hetgeen te begrijpen is na de groote drukte, welke door Engelsche journa' 'en een maand geleden over deze operatie werd gemaaid. In het rapport wordt o. a. gezegd: „De verliezen, gedurende deze drie da gen van hechten waren, het spijt mij dit te moeten zeg gen, zeer zwaar. Maar de bereikte resultaten waren naar mijn meening groot en vèr-strekkend", een mee ning, welke moeielijk te onderschrijven valt. Waar in het rapport wordt te verstaan gegeven, dat sommige verliezen hadden vermeden kunnen worden door doelmatiger leiding, merkt de Westminster Ga- zette op, dat men mag verwachten, dat in den vervol ge hachelijke ondernemingen slechts zullen worden toevertrouwd aan leiders, die hun kracht en beleid in vroegere krijgsverrichtingen hebben getoond. De Daily Chronicle schrijft o. m. „Nieuw voor het publiek is, dat het Engelsche of fensief drie dagen heeft geduurd. De veldmaarschalks rapporten, welke in dien tijd werden gepubliceerd, spraken slechts van Duitsche tegen-aanvallen op den tweeden en derden dag en gaven geen idee er van, dat het voornaamste van deze beide dagen is geweest een kostbaar, geen succes opleverend offensief van onze zijde. De gewone lezer wordt wat ontevreden gelaten ten opzichte van de vroegere voorstellingen, gegeven in Sir John French's rapporten en in de mededeelin gen van den „ooggetuige". Toegegeven, dat het niet raadzaam was, den vijand te vroeg de mate van zijn defensief succes te laten weten, maakten de feiten het zeker raadzaam om de operatie als geheel in een min der rooskleurig licht te doen verschijnen. Er schijnt nog altijd in het Persbureau en in wat speciaal daar door de handen gaat, nog steeds de verkeerde gedach te te heerschen, dat de natie de waarheid niet kan ver dragen. Het eenige, dat de natie kan ontmoedigen is de overtuiging dat ongelukken voor haar verborgen worden. De overwinning van Nieuw Capelle zoo besluit het Engelsche blad heeft veel meer van haar glans verloren dan zij verdiende te verliezen, door de slecht- geraden wijze, waarop haar vervolg voor ons werd verborgen en daarna slechts geleidelijk ruchtbaar werd gemaakt, eerst door de verliezen-lijsten, en nu door de meerdere (hoewel zeer beperkte) inlichting, toegestaan in dit rapport." Het bovenstaande hadden wij reeds geschreven en vertaald, toen het Fransche legerbericht ons bereikte, dat gewaagt van „een schitterend succes" behaald ten noorden van Atrecht, waardoor het succes van de vorige maand volkomen heet te zijn gemaakt. Gemeld wordt, dat de geheele hoogte ten zuid-oosten van No tre Dame de Lorette Woensdag met de bajonet ver overd is. Van Notre Dame de Lorette hadden we sinds eeni- gen tijd niets gehoord. Den 26sten Maart poogden de Duitschers de daar verloren gegane loopgraven te herwinnen, maar dit mislukte. Het zal moeten blijken in hoeverre deze overwinning meer dan plaatselijke beteekenis heeft en of nu misschien hier de Duitschers aan den tand gevoeld zullen worden. Boven de Engelsche kust zijn twee Zeppelins ver schenen, welke de gebruikelijke geringe schade aan richtten, volgens de Engelsche berichten, terwijl het zelfde geldt van vliegmachines der verbondenen, die Freiburg en Baden bezochten, naar Duitsche berich ten constateeren. Een Duitsche vliegmachine heeft heden om één uur in Londen bommen geworpen. Getorpilleerd werd het Engelsche stoomschip Ptar migan (1891, 784 ton, thuis hoorend te Londen) bij het lichtschip Noord-Hinder. De Britsche regeering heeft erkend, dat bij de ver nietiging van de „Dresden" de Chileensche neutrali teit geschonden is. Zij bood haar verontschuldiging aan, maar is van meening, dat Chili niet bij machte was de „Dresden" te interneer en. Omtrent het veelbesproken interview van den Paus wordt nader verklaard, dat dit eigenlijk geen inter view was, maar een gewone audiëntie, waarin de Paus eenige gedachten over den oorlog uitsprak, die door den journalist v. Wiegant zorgvuldig werden verza meld, en later, in eigen vorm gegoten, werden weerge geven. Bij het onderzoek, op last van ons departement van marine ingesteld naar het torpilleeren van de „Kat wijk", is gebleken, dat de omstandigheden, waaronder dit Nederlandsche schip vernield is, voor den vernie ler zoo bezwarend mogelijk zijn, immers de Neder landsche herkomst was zeer duidelijk aangegeven, er is niet tevoren gewaarschuwd, zoodat ook de scheeps papieren niet onderzocht zijn, terwijl zelfs de nationa liteit van den onderzeeër niet is vastgesteld kunnen worden. De Duitsche regeering heeft, volgens een Wolff-tele- gram, echter een onderzoek doen instellen naar het gebeurde, in de verwachting dat het geval spoedig zal worden opgehelderd. Wij wachten af. De 4 trawlers, die naar Cuxhaven zijn opgebracht, zijn inmiddels weer vrijgelaten. Voorts gaf de regeering een niet zeer duidelijk com muniqué over het „Main"-geval uit, dat op eeu andere bladzijde vermeld is en voor commentaar te vaag is. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Nabij La Boiselle vernielde de Fransche artillerie totaal de loopgraven en onderkomens van de Duit schers. Bij Berry-au-Bac veroverden de Franschen in den avond van 13 April een Dluitsche loopgraaf, wel ke de vijand den volgenden nacht heroverde. De Fran schen konden zich nestelen in de onmiddellijke nabij heid in een nieuwe loopgraaf. In Champagne, in de omgeving van Perthes, be proefde een Duitsch infanterie-détachement uit de loopgraven te komen, doch dit mislukte ten gevolge van de werking der Fransche artillerie. In Argonne, bij Fontainebleau-Charmes, had een zuiver locale loopgravenstrijd plaats, welke eindigde in het voordeel van de Franschen. Meer en meer blijkt, dat de Franschen in dezen sector de meerderen van de Duitschers zijn. Bij Eparges werd in den avond van 14 April van uit Combres een tegenaanval aangezet, maar onmid dellijk onderdrukt door de Fransche artillerie. E>en 14den April bombardeerden de Duitschers de Fransche stellingen, maar vielen niet aan. In het bosch van Ailly verbreedden de Franschen het front en sloegen een tegenaanval af. Hun vooruitgang stelde hen in het bezit van een stuk van de voornaam ste Duitsche loopgraaf en ten noorden van die loop graaf van een strook terrein van 400 M. breed en 100 M. diep. In het Mortmarebosch wonnen de Franschen ter rein ten westen van hun linies en sloegen twee tegen aanvallen af. Krijgsgevangenen, een kanon, veel ge weren en munitie vielen in handen der Franschen. Een nieuwe loopgraaf, welke de Franschen verover den bij Essey en Flirey is nog steeds in hun bezit. Bij Fey-en-Haye had een bombardement plaats, echter niet gevolgd door een infanterie-aanval. Nadat de Franschen in het Prêtrebosch den 13en een gedeelte van de Duitsche linie hadden veroverd, handhaafden zij die gisteren en sloegen een tegenaan val af. In den Elzas wonnen de Franschen ten noorden van Laneh 1500 M. terrein in de richting van de Schnep- fenriethkopf. Het Duitsche legerbericht, reeds in een deel onzer vorige éditie opgenomen, meldde gisteren Tusschen Maas en Moezel onstondèn gisteren slechts enkele partieele gevechten. Bij Marchéville ledfen de Franschen zware verliezen in een driemaal herhaalde doch mislukten aanval. Ten westen van den straatweg Essey-Flirey duurde de strijd om een klein stuk loopgraaf tot in "den nacht voort. In en bij het Bois-Le-Prêtre mislukten Fransche aan vallen. Vijandelijke afdeelingen, die tegen onze stellingen ten N.-O. van Manonvillers oprukten werden door onze beveiligingstroepen met zware verliezen teruggesla gen. Ten zuiden van Hartmannsweilerkopf poogden de Franschen vijf maal tevergeefs door ons front te bre ken. In de Vogezen hadden overigens slechts artille rie-gevechten plaats. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In West-Galicië bij Ciezkowitsj aan de Biala mis lukte een in den ochtend van 14 April ondernomen aanval der Russen. Op de hoogten aan beide zijden van Wysoko aan de Stryj deed een vrij sterke Russische legermacht een aanval op de stellingen onzer troepen. Na een hardnekkig gevecht werd de vijand afgeslagen. In den tegenaanval werd een belangrijke hoogte ver overd en bezet en drie officieren en 661 man gevangen genomen. Overigens heeft aan het Karpathenfront slechts ar tillerie-gevecht plaats gehad. In vele sectoren heerscht rust. O In Zuidwest-Galicië en de Boekowina is niets voor gevallen. EEN ENGELSCH SCHIP GETORPILLEERD. De Engelsche bladen berichten, dat het Engelsche stoomschip „Ptarmigan" bij het lichtschip „Noord- Hinder" getorpilleerd is. Van1 de equipage van 22 man zijn er 11 gered, meldt Reuter uit Londen. DE HANDELSMARINE-VERZEKERING. Officieel wordt medegedeeld, dat het plan van het ministerie van handel omtrent de verzekering van het goed van officieren en manschappen van de Britsche handelsmarine reeds in de eerste maanden zoo gunstig heeft gewerkt, dat de tarieven van nu af belangrijk .worden verlaagd. Alle polissen, die thans reeds uitgegeven zijn voor zes maanden, zullen geldig zijn voor een jaar, zonder dat er bijbetaald behoeft te worden. Uit de mededeeling blijkt, dat het aantal schepen, dat in den grond werd geboord, veel geringer was dan het ministerie van handel heeft verwacht. DE VLIEGAANVAL OP DE KUST. Uit Berlijn wordt officieel gemeld Den 14den April 's avonds deed een Duitsch marineluchtschip een aan val op de monding van de Tyne en wierp een aantal bommen. Het luchtschip keerde behouden terug. DE AANMAAK VAN MUNITIE. In het Lagerhuis heeft minister Asquith kennis ge geven van de benoeming eener commissie, die op de shelste en meest afdoende wijze zal zorgen voor het be zigen van alle beschikbare hulpbronnen des lands voor den aanmaak van oorlogsmunitie. Onder de leden van de commissie zijn de heeren Lloyd George, Balfour en de arbeidersleider Arthur Henderson, meldt Reuter uit Londen. DE VERLIEZEN. In het Lagerhuis heeft, de onderminister van oorlog Tennant, meegedeeld, dat de Engelsche verliezen tot den 11 en dezer in heit geheel 139,347 aan dooden, ge wonden en vermisten hebben bedragen. KORTE BERICHTEN. Aan den kapitein van de Thor dis is ten slotte toch de prijs uitgereikt voor het eerste Engelsche koopvaar dijschip, dat een Duitschen onderzeeër in den grond heeft geboord. Een Engelsch doktor klaagt er in de Times over, dat vele collega's ervan worden afgehouden, om de troe pen te velde te helpen, doordat de plaatsvervangers, gebruik makende van den nood der tijden, buitenspori ge vergoeding vragen. Voor sommigen is het bekosti gen van den plaatsvervanger een ruïne. De krijgsraad te Straatsburg heeft een commissi- onnair aldaar tot een week gevangenisstraf veroordeeld omdat hij weigerde zijn voornaam Henri, in Heinrich te veranderen. De rechters zagen in deze vyeigering een ernstige uiting van beklaagde's anti-Duitsche gezind heid. Gisteren heeft een vliegtuig boven Freiburg (Ba den) vijf bommen geworpen. Twee daarvan richtten geen schade aan, door de drie andere echter werden twee mannen, vier kinderen benevens een paard gedood Verder werden twee mannen en acht kinderen zwaar en een aantal schoolkinderen licht gekwetst. De gezondheidscommissie bij het Fransche leger heeft vastgesteld, dat bij het begraven van gesneuvelde en lijken van dieren de hygiënische voorschriften onvol doende zijn toegepast, zoodat men vreest dat er vergif tiging op groote schaal door drinkwater ontstaan zal. De gezondheidscommissie zal daarom dè lijken weer laten opgraven, meldt Wolff uit Genève. HET TORPEDEEREN VAN DE „KATWIJK". Gistermiddag vier uur werden de kapitein en de be manning van het stoomschip „Katwijk" door het De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter openbare kennis, dat door den Minister van ^andbouw, Nijverheid en Handel besloten is nog van eene beperkte hoeveelheid aardappelen uitvoer toe te staan en wel van die soorten, welke wegens hare gerin ge duurzaamheid anders grootendeels tot bederf zou den moeten overgaan. Met de regeling van dien uitvoer is belast de sub commissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité in zake voeding van mensch en dier, van welke commissie de secretaris, de heer R. P. Bonthuis, benoemd is tot di recteur van het inmiddels opgericht „Rijks Centraal Bureau" tot regeling van den uitvoer van aardappelen. Het voorioopig adres van dit bureau is: Tournooi- veld 6, den 1 laag. Allen, die aardappelen ten verkoop in voorraad heb ben, worden nu door genoemden Directeur uitgenoo- digd, daarvan vóór of op 17 April a.s. schriftelijk me dedeeling te doen, voor zooveel deze provincie betreft aan den heer J. C. v. d, Koogh te Middelhamis, onder opgave van de hoeveelheid van elke soort en waar en bij wien de aardappelen zich bevinden, alsmede van den uitersten prijs per H.L. van 70 K.G. tegen welken zij bereid zijn die aardappelen af te staan, franco wag gon of schip. Alkmaar, 16 April 1915. De Burgemeester voornoemd: G. RIPPING. stoomschip „Vlissingen", van het loodswezen, te Vlissingen aangebracht. Bij het op last van het departement van Marine in gestelde onderzoek is het volgende gebleken: Het schip kwam van Baltimore en was bestemd naar Rotterdam met een lading graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Het was des middags door het vaarwater van de Downs geloodst naar het Sunk-lichtschip, en had van daar koers gesteld langs de Gallopen naar het lichtschip Noordhinder. Daar de gezagvoerder vóór het uitgaan den raad had gekre gen om dit traject alleen overdag te bevaren, kwam hij te ongeveer 7 uur 30 m. ten anker in 20 vaam wa ter, op 7 mijl afstand ten westen van laatstgenoemd lichtschip. Het tij liep over de West, zoodat het schip O.N.O. voorlag. Dadelijk werd het ankerlicht geheschen en werden de twee groote electrische lampen klaar ge maakt, die het schip buiten boord moeten verlichten. Als kenmerken had het schip buiten boord geschil derd de Nederlandsche vlag, voorop lang 15 meter en achterop 10 meter, en daartusschen in met groote let ters: „Katwijk, Rotterdam". Bovendien liet men de natievlag waaien, benevens de kantoorvlag en het naamsein. De tweede stuurman was met twee matrozen bezig met de lampen, die de aan dek staande vlag en het naamsein goed verlichtten, doch met spieren buiten boord gevoerd moeten worden om ook den romp te verlichten. j Op de brug stond een uitkijk. Overigens was er niemand aan dek. Plotseling voelde men een hevige schok en dfe stuur man zag aan bakboord voor de brug een groote water kolom boven de verschansing komen. De olielampen vlogen uit dfe beugels en er ontstond direct brand. De kapitein en de geheele bemanning kwamen on middellijk aan dek, de booten werden uitgedraaid en afgevierd. De tweede stuurman ging met negen man in de stuurboordsboot en de kapitein, nadat hij eerst zijn portefeuille met papieren uit de kajuit had gehaald in bakboordsboot met twaalf man. In dfe hoop, dat het schip nog zou blijven drijven, bleven de booten eerst in de nabijheid. Zij zagen toen plotseling vlak bij een onderzeeboot uit het water oprijzen. Nummers of naam werden niet gezien. Zij had een rechte voorsteven met laag voor schip, daarna een verhooging waarop eenige opstan den vermoedelijk periscopen en daarachter weer een laag achterschip. Zoowel in het Duitsch als in het Engelsch werd de onderzeeboot, die op ongeveer 15 meter passeerde aangepraaid, doch men ontving geen antwoord. Menschen had men dan ook niet kun nen onderscheiden. De kapitein praaide ook nog om de sloepen naar die Noord-Hinder te sleepen, doch ook daarvan werd geen notitie genomen. De onderzeeboot verdween daarop in de duisternis. Na omstreeks 20 minuten zonk de „Katwijk". De booten roeiden toen naar het lichtschip „Noord- hinder1', waar zij achtereenvolgens omstreeks 2 uur en half drie 's nachts aankwamen. Schepen waren op het oogenblik van de ramp niet in zicht. De bemanning heeft niets kunnen redden. Gelukkig is niemand om gekomen of gekwetst. Onder de geredde papieren bevinden zich de bewij zen, dat de lading geconsigneerd was aan het Neder landsche gouvernement. Niemand, ook de uitkijk op dfe brug niet, heeft voor den schok iets van de onderzeeboot gezien, of heeft iets hooren praaien. Het Handelsblad verneemt, dat de lading niet tegen molest was verzekerd. Aanvankelijk werden de aan de Nederlandsche re geering geconsigneerde ladingen steeds verzekerd, maar sedert eenigen tijd scheen men dit niet meer noodig te achten, althans waren de laatste ladingen, voor rekening van het gouvernement verscheept, niet door verzekering gedekt. De waarde van de lading van de „Katwijk" wordt geraamd op 5 h 6 ton. KOFFIE. Zooals bekend, hebben de besturen van de Vereenl- ging voor den Koffiehandel te Amsterdam en de Ver- eeniging voor den Goederenhandel te Rotterdam stap pen gedaan teneinde de gevolgen van de représaille- maatregelen, door de geallieerde mogendheden te ne men, ten opzichte van koffie zoo min mogelijk druk kend te doen zijn. Zij hebben zich daartoe tot den voorzitter der Ned. Overzeetrust-Maatschappij gewend, die ook in deze zijn invloed welwillend ter beschikking heeft gesteld AARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1