DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Oorlo gr- Van liet westeli oorlogsterrein. Ho. i£j|C| Dlt nummotr bestaat uit 3 bladen. 1915 sa ZATIBDAG 17 APRIL Honderd en zeventiende jaargang. irükMi p 5 hpjéi ff SO, ft, po put II.—O MfëeÉapili 10 et p, regel, pots Setters naar plaatsruimte. Brieven fr. H. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERBIs. COSTER ZOON, foordaw C9, Telefoonw. 3. Ter zee. m GELAND. NEDERLAND. LiM Êm ALKMAAR, 17 April. De roekelooze, onverklaarbare daad, gepleegd on der omstandigheden, zooals we gisteren schreven, welke voor den vernieler der „Katwijk" zoo bezwa rend mogelijk zijn, heeft natuurlijk alom in den lande de verontwaardiging gewekt, welke zij verdient. En het rechtsgevoel en de zeemanschap, welke ons volk gelukkig in 't bloed zitten, doen terecht aandringen op volledige genoegdoening voor dit geval en op niet minder volledige garantie voor herhaling. Toch mag de gewekte verontwaardiging niet leiden tot verlies van de bezadigdheid, die in een tijd, gelijk wij thans beleven, boven alles noodig is. Niet genoeg zou het binnen worden betreurd, wan neer hier telande hetzelfde zou geschieden als valt waar te nemen in zuidelijker landen, waar men nu eenmaal gauwer warm loopt en dus onberadener han delt. Indien er dan ook op dit oogenblik tegen iets ge waarschuwd moet worden, dan is het naar onze mee ning tegen oorlogkoorts, tegen den hartstocht om méé te willen doen, tegen aansporing van onze regee ring in die richting. Elke poging, om de Nederland- sche bewindsmannen te intimideeren ten aanzien van de kwestie van oorlog of vrede komt ons in de hoog ste mate ongewenscht voor. Zwaar is de verantwoor delijkheid, moeielijk de taak der regeering, maar het Nederlandsche volk moet haar eensgezind en algeheel vertrouwen, en alles dient gemeden, wat aan die een heid en dat vertrouwen te kort zou kunnen doen. Het is bekend, dat de regeering energiek handelt, ook al hoort men van haar handelingen dikwijls eerst achter na. Hoeveel vragen zijn er bv. niet gesteld, of de regee ring wel zoo of zus deed, dit of dat niet had nagela ten, vragen, waarop de volledige openbaarmaking van de officieele hescheiden in het Noordzee-boek voor ie der onbevooroordeeld lezer een afdoend antwoord heeft gegeven. Daarbij komt, dat de regeering, bij het geen 's lands belang voorschrijft, niet slechts over zien, maar ook vooruitzien moet en hierbij rekening heeft te houden met factoren, welke voor eiken gewo nen staatsburger verborgen blijven. Wij weten het roer van het Nederlandsche schip van staat in uitne mende handen en daarom geldt thans naar onze mee ning meer dan ooit de aanmaning van minister Cort ■van der Linden: „spreek niet tot den man aan het stuurrad". Rustig blijven, zich zelf en anderen niet opwinden, geen gevaren uitdagen dat is voor den Nederland- schen staatsburger, die het wel meent met zijn land en zijn volk, en beiden niet dan in het uiterste geval wil prijs geven aan het oorlogsleed, de meest ge- wenschte gedragslijn, welke te gemakkelijker valt, om dat men van de vastberadenheid evenzeer als van de vredelievendheid onzer regeering overtuigd en van een snei en doortastend, rechtzoekend en rechtvaardig handelen verzekerd wezen kan. De operaties geven geen aanleiding tot uitvoerig heid. Noch te land, noch ter zee, noch ook in de lucht is iets geschied, dat van groot gewicht is. In het Westen duren de gevechten in België, waar bij Ostende en Nieuwpoort Engelsche torpedobooten aan den aniiierie-strijd meedoen, in Noord-frankrijk en iussciren Maas en Moezel, waar de Duitschers trach ten het verloren gegane te heroveren, voort. In het Oosten onderging de toestand geen verandering en de Karpaifaen-atrijd schijnt dood te bloeden. Ter zee gebeurde er niemendal, ui tg dan, dat er ka nonschoten door de Lugeisui-Fransche schepen op Boelair op de landengte tusschen het schiereiland Ga- lipoli en het vaste land van Turkije, werden gelost. En in de lucht is er wel veel beweging aan beide kanten, de verkenning gaat voortreffelijk, doch van de vernie ling komt weinig terecht, zoodat we volstaan met te vermelden, dat Fransche vliegers verklaren bommen te hebben geworpen op het Duitsche hoofdkwartier, en even rectificeeren onze mededeeling van gisteren, volgens welke een Duitsch vlieger boven Londen bommen had geworpen, hetgeen had moeten zijn bo ven een paar plaatsjes ten zuiden der Theemsmonding. Een merkwaardige bijzonderheid veraard de N. R. Ct. ten opzichte van de „Katwijk": het door de Duit schers vernietigde schip zou voor de helft bij Duit sche maatschappijen tegen molest verzekerd zijn! DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJlK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Ten noorden van Atrecht behaalden de Franschen een schitterend succes, hetwelk dat van de laatste maanden volledig maakte. De geheele uitspringende hoek ten Z.O. van Notre Dame de Lorette werd met de bajonet veroverd door de Fransche troepen, die thans in het bezit zijn van de geheele zuidoostelijke helling tot de lijn Ablainzg-St.-Nazaire. Zij maakten 160 krijgsgevangenen, onder wie verschillende officieren; verder veroverden zij drie bommenwerpers en twee mi trailleurs. Bij Thiepval en La Boiselle in dè buurt van Albert beproefden de Duitschers twee aanvallen, die onmid dellijk werden tegengehouden. In Argonne bij Bagatelle vernielde de Fransche ar tillerie de voornaamste Duitsche loopgraaf. Meer naar het oosten bij Meurissons sloegen de Franschen een aanval af. Bij Eparges deden de Duitschers in den nacht van 13 op 14 April drie tegenaanvallen, maar werden met zware verliezen teruggeworpen. In het Mortmarebosch sloegen de Franschen een te genaanval af en vervolgden den vijand. Hun buit was: twee revolver-kanonnen, twee bommenwerpers, een mi trailleur, eenige honderden geweren en duizenden pa tronen en handgranaten. In het Prêtrebosch sloegen de Franschen een aanval af en maakten daarbij krijgsgevangenen. De Fransche artillerie schoot in den middag van 15 April een vliegmachine naar beneden, welke tegenover de Engelsche linies achter de Duitsche stellingen -ten noorden van Yperen neerviel. Als represaille tegen het bombardement van Nancy door een Zeppelin wierp een Fransche vlieger vijf bom men op het Duitsche algemeene hoofdkwartier. De projectielen vielen alle op een gebouw, waar de gene rale staf was gevestigd. Ook bombardeerden de Fran schen het station te Freiburg. Eindelijk wierp een Fransch escadrille van 15 vlieg machines met succes bommen op militaire gebouwen te Osten.de. De Fransche vliegers werden hevig bescho ten maar keerden allen ongedeerd terug. Het Duitsche legerbericht, dat we gisteren reeds in een deel der editie plaatsten, luidde: Voor Ostende en Nieuwpoort namen gisteren aan den artilleriestrijd eenige vijandelijke toipedobooten deel, wier vuur echter spoedig tot zwijgen werd ge bracht. Aan den zuidlijken rand van St. Eloy werden twee huizen door ons bezet. Aan de zuidelijke helling van de hoogte bij Notre Dame de Lorette wordt sedert hedennacht weer ge vochten. Tusschen Maas en Moezel hadden artilleriegevech ten plaats. Het gebruik door de Franschen van bom men, die verstikkend gas ontwikkelen, en ontplofbare infanterieprojectielen, neemt toe. Bij het heldere weer was gisteren de arbeid der vlie gers weer zeer levendig. Vijandelijke vliegers wierpen bommen op huizen en plaatsen achter onze stellingen Ook Freiburg werd weder bezocht, waarbij verschillen de burgers, vooral kinderen, gedood of gewond werden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische legerbericht meldde gisteren: in de Karpatlien naüerdeu onze troepen zonüer geüruisch de ïjzerdraadversperring van den vijand tusschen dte dor pen i eiepocze en Zoeila, drongen er doorheen en na men onverwacht, na een kort bajonetgevecht, twee hoogten. Zij maakten daarbij een groot aantal gevan genen. De vijand heeft reserves hierheen aangevoerd voor mi tegenaanval. De sirijd duurt voort. In de ricütmg van Rostoki heeft de vijand mislukte aanvallen gedaan bij het dorp Cratzpatah op de hoog ten, die door ons bezet zijn. Óp 14 April sloegen wij de aanvallen van den vij and in de richting Stryj af. Rapporten uit verschillende sectoren van het front in de Karpathen berichten, dat de wegen overal in slechten toestand zijn tengevolge van den dooi en den was der rivieren. Aan het overige gedeelte van het front geenerlei wij ziging. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De toestand op het oostelijk oorlogsterrein is onveran derd. In kleine gevechten bij Kalwarja werden in de laatste dagen door ous 1040 Russen gevangen geno men en zeven mitrailleurs buit gemaakt. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: In Po len weid een aanval der Russen bij Blogie ten oosten van Piatrkof afgeslagen. Aan den benedenloop van de Nida schoot onze ar tillerie een Russisch munitie-dépöt in brand. Een aan tal loopgraven der Russen, die door ons geschutvuur bestreken werden, moesten door de Russen in allerijl met groote verliezen worden ontruimd. In de Karpathen hebben alleen in het Woudgebergte enkele gevechten plaats gehad. De hier ageerende Russische infanterie werd telkenmale met groote ver? liezen afgeslagen. Er werden 450 krijgsgevangenen gemaakt. In partieele gevechten in het dal van de Stryj wer den nog 268 man gevangen genomen. DE BESCHIETING DER DARDANELLES Het Turksche hoofdkwartier berichtte gisteren: Gis termiddag beschoot een vijandelijke pantserkruiser in groote tusschenpoozen de Dardanellen van den ingang uit, maar zonder succes. Vier granaten van onze bat terijen troffen het schip, zoodat het in brand geraakte. Het stoomde daarop direct weg in de richting van Te- nedos. IN DE ZWARTE ZEE. Uit Petrograd wordt gemeld: In de Zwarte Zee hebben Russische torpedobooten aan de kust van Ana- tolië vier Turksche stoomschepen vernield, waarvan twee, die met kolen geladen waren, benevens verschil lende zeilschepen. Ook hebben zij een artillerie-duel gehad met de batterijen van Zoengoeldak. Het Turksche hoofdkwartier meldde: De Russische vloot beschoot gisteren Eregli en Zoengoeldak en stoomde daarop weg in noordelijke richting. De be schieting had geen ander resultaat dan dat eenige zeil schepen in den grond werden geboord. Nu en dan worden door schepen, die voortdurend langs de Syrische kust kruisen, zonder succes plaat sen beschoten. Wij achten het echter niet de moeite waard deze beschietingen als oorlogsfeiten te vermel den. DE LUCHTAANVAL OP DE KUST. Reuter meldt uit Londen: De bommen, geworpen uit Duitsche aeroplanes, hebben geen schade aange richt. Zij vlogen ten slotte over Sheemess en het eiland Sheppey (in het graafschap Kent voor de monding van de Medway in de Theems) maar lieten, geen bommen vallen. Er werd op de vliegtuigen geschoten, zij wisten ech ter te ontkomen en vlogen de zee op, achtervolgd door een Engelsche aeroplane. Een Duitsche vlieger wierp hedenmiddag bommen op Sittingbourae en Faversham. Uit Berlijn werd officieel gemeld: In den nacht van 15 op 16 April hebben Duitsche marine-luchtschepen met succes bommen geworpen op een aantal verdedig de plaatsen aan het zuidelijk gedeelte van de oostkust van Engeland. De luchtschepen, die voor en tijdens den aanval hevig beschoten werden, zijn onbeschadigd terugge keerd. KORTE BERICHTEN. Volgens een nader bericht zijn negen man van de ptarmigan", die bij het lichtschip Noord-Hinder ge torpedeerd werd, te Gravesend (Eng.) geland, terwijl er acht verdronken zijn. Uit Haltingen (Baden) wordt bericht, dat een vlieger vijf bommen wierp. Een daarvan verbrijzelde twee leegstaande wagons van een D-trein. Een per soon die zich in die nabijheid bevond, werd levensge vaarlijk gekwetst. Een Fransche biplane deed gisteren een aanval op de kruitfabriek te Rottweil (Duitschland). De vlie ger, die onmiddelijk beschoten werd, wierp eenige bom men, door welke twee burgers gedood werden en één zwaar gewond. Volgens een bericht uit Christiania aan Engel sche bladen zouden thans een aantal Duitsche handels reizigers, die met dit doel eenige weken verlof van mi litairen dienst hebben gekregen, Scandinavië bezoeken om de betrekkingen met de oude klanten niet verloren te doen gaan. Het bestuur der Hongaarsche sociaal-democrati sche partij besloot geen 1 Mei betooging te houden en van den jaarlijkschen optocht af te zien. De havenarbeiders te Genua besloten gisteren den arbeid voorloopig te hervatten, in afwachting van de mogelijke afkondiging van de algemeene staking in al le havens. De toestand wordt ernstig geacht. In een kolenmijn te Carpam (Istrië) ontstond ten gevolge van het lossen van schoten door mjddel van ëlectriciteit een kolenstof ontploffing. Negen man wer den gedood en drie zwaar gewond. Volgens de Daily Mail heeft het onderzoek, door duikers naar de averij van de Wayfarer ingesteld, met bijna volstrekte zekerheid uitgemaakt, dat de schade aan een oorzaak van buiten is te wijten doch niet aan een torpedo. De vrouwelijke leden van een Londensch revuege zelschap zijn er met de werfagenten van Kitchener's leger op uitgetrokken om jonge mannen te werven. Zij klampten iederen jongen man aan, die er flink uit de kluiten gewassen uitzag. Een koopman te Koblenz, had aan het Duitsehe leger zeer groote hoeveelheid sokken geleverd. Het bleek echter dat zij niet overeenkwamen met de aange geven monsters. De leverancier moest voor den krijgs raad verschijnen, en werd wegens landverraad tot 8 maanden tuchthuisstraf veroordeeld. HET TORPEDEEREN VAN „DE KATWIJK." In een deel van ons nummer van gisteren meldden we nog, dat Wolff het volgende seinde uit Berlijn De Duitsche regeering heeft naar aanleiding van de torpedeering van het Nederlandsche stoomschip Kat wijk een onderzoek doen instellen, dat het geval spoe dig zal ophelderen. Het Handelsblad bevatte gisteravond het volgende artikel onder het opschrift „noodig verweer" De aanval, in strijd met alle recht, in strijd met alle menschelijkheid door een Duitschen onderzeeër want het moet een Duitsche duikboot geweest zijn op het Nederlandsche schip „Katwijk" gedaan, waar door de levens der opvarenden in groot gevaar ge bracht werden en met het schip de lading, voor de voe ding van ons volk noodzakelijk, werd vernietigd, is een aanval op Nederland, is een onvriendelijke daad, die ons het volle recht zou geven het zwaard te trekken en ons te scharen aan de zij van de tegenstanders van Duitschland. Wij zullen ons naar aanleiding van deze uiting van geringschatting voor onze vlag, ons volk, onze weer macht waarschijnlijk niet in den strijd mengen. En, wij zeiden het vroeger reeds, de Duitsche regeering moet wel de vaste overtuiging hebbenwat er ook gebeurt, wat wij ook doen, zoo wij slechts niet Nederlandsch gebied met onze troepen betreden, zal Nederland zijne neutraliteit handhaven. Elke aanval op Nederlandsche onderdanen, op Nederlandsch eigendom, zal worden gedragen. Het is zeker te betreuren, d'at onze innige wensch om buiten den oorlog te blijven, die uitwerking op onze Duitsche buren heeft gehad. En wij zijn overtuigd, dat de Duitsche regeering toch een niet geheel juisten indruk ontvangen heeft. Zeker, wij wenschen buiten den strijd te blijven, wij zullen veel verdragen, veel lij den en verduren om niet onze zonen mede in den ver- schrikkelijken krijg te zenden. Maar het offer, dat wij aldus brengen, zou te groot kunnen zijn; zoo de na burige landen de overtuiging kregen, dat Nederland zich haast alles, zich elke vernedering, elke rechtsver krachting zal laten welgevallen en zij bij hunne hande lingen ten onzen opzichte daarmede rekening hielden, zou dé vrede te duur gekocht kunnen zijn. De geschiedenis is er om het te bewijzenzelden hebben onze voorouders het betreurd dat zij voor hun goed1 recht gestreden hebben, en bitter zijn de gevolgen geweest van het lankmoedig verdragen van aanvallen en vernederingen. Wij twijfelen er niet aan of de regeering zal een mid del weten te vinden om te toonen, dat wij een veraieti- VERJAARDAGEN KONINKLIJK HUIS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat Hare Ma jesteit de Koningin den wensch te kennen heeft gegeven dat, met het oog op de tijdsomstandigheden, er geener- lei openbare feestelijkheden zullen plaats hebben ter ge legenheid van de eerstkomende verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 16 April 1915. STEMMING GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig artikel 55 der Kieswet, ter al gemeene kennis, dat de stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in het 2e kiesdistrict, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslagne- men als zoodanig van den heer Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck, zal plaats hebben op DONDERDAG 22 APRIL a.s., van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur. Canididaten zijn LEESBERG, Mr. A. J. M. VEER VAN T, K. Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, den 17 April 1915. De Burgemeester voornoemd: G. RIPPING. gingsoorlog tegen onze handelsvloot niet lijdzaam wil len aanvaarden. En dat, wil dé Duitsche regeering niet snel en goed' schadevergoeding voor de wederrech telijk vernietigde goederen geven, wij b.v. de gelegen heid zullen vinden op Duitsch eigendom die schade te verhalen. „De Nieuwe Courant" het torpedeeren van de „Kat wijk" besprekend, wijst op het sluipmoord-karakter van deze laffe daad en zegt, dat den bedrijver de naam toe komt van vijand van het menschelijk geslacht. Het blad acht het voorts „zeer waarschijnlijk," dat de onderzeeboot, die het werk bedreef, een Duitsche was. Het blad schrijft: Daar de „Katwijk" als Nedterlandsch schip duide lijk herkenbaar was en door den aanvaller niets is ge daan, om zich van haar nationaliteit of lading nader te vergewissen, blijven slechts deze verklaringen van het gebeurde over öf dat de commandant van de zeeboot tegen zijn in structies gehandeld heeft; öf dat het in den grond boren van de „Katwijk" tot de „toevalligheden van den oorlog" is te rekenen; öf dat de instructies aan de Duitsche zeemacht om gewelddaden tegen neutrale, althans Nederlandsche, schepen te vermijden, sinds kort veranderd zijn. De laatste, zeer ernstige, veronderstelling kunnen wij niet aannemen, voordat een verandering van de Duitsche politiek jegens ons land (waarvan het onge wijzigd welwillend karakter nog pas tegenover onzen gezant te Berlijn uitdrukkelijk werd bevestigd) door nog andere teekenen dan de, ons treffende, duikboot- incidenten in de algemeene onveiligmaking van de Noordzee, aangeduid wordt. Van de Duitsche regeering moet dus volle medewer king verwacht worden om den dader van den geheimen aanslag op Nederlandsche levens en goederen op te sporen en dte verantwoordelijkheid vast te stellen. Mocht daarbij blijken (zooals het meest te hopen ware) dat de „Katwijk" werkelijk aan een der „Zufalligkeiten des Krieges", aan „einem auf feindliche Schiffe be- rechneten Angriff" ten offer is gevallen, dan is de gedragslijn van de Nederlandsche regeering te genover zulk een toevalligheid tevoren vastgesteld en bekend gemaakt. Op 13 Februari toch heeft onze re geering in antwoord op de genoemde Denkschrift door onzen gezant te Berlijn een memorie doen overhandi gen, welke besluit met de volgende woorden „Indien het geschiedde dat een Nederlandsch schip slachtoffer werd van een vergissing van de zijde der Duitsche strijdmacht, zou de verantwoordelijkheid daar voor op de keizerlijke regeering neerkomen." Uit de Nederlander Wie de dader van dit onovertroffen heldenstuk is, is tot nog toe niet bekend. Hij heeft zich in de zee ver scholen. Mocht hij gevonden worden, dan zal hij moeten te rechtstaan wegens poging tot moord en vernieling van roerend goed. Misschien zal de dader kunnen aantoonen, dat hij, toen hij het feit pleegde, in dienst was van een der hoogst beschaafde belligerenten, en als verzachtende of verschoonende omstandigheden pleiten, dat, te mid den van het afgrijselijk vernietigingswerk, door de Machthebbers dezer wereld verordend, die dienaren van den staat het ondrscheidingsvermogen tusschen goed en kwaad hebben verloren, en, als krankzinnigen, met vemielingszucht zijn behept. Lazen wij niet, dat de schepen-verdelgers zich amuseeren met het zien zin ken der door hen vernietigde schepen Evenals kinde ren, die met hun scheepskens in de wascbtobbe spelen. Dit alles zal behooren tot de middelen die, volgens prof. Steinmetz en eenige diepdenkende theologen, die nen moeten om ons gedegenereerd geslacht te regenee ren. 's Is hart-verheffend Ook de Duitsche peis houdt zich bezig met het ge val. In de Vossische Ztg. schrijft prof. Stein een hoofd artikel naar aanleiding van het in den grond boren van de Medea en de Katwijk. Het heeft geen zin, aldus schrijft hij, struisvogel politiek te voeren en het misnoegen van hen, die ons anders welgezind' zijn, niet te willen opmerken. Wij moeten veeleer tijdig positie nemen tegen de post vattende meening, dat het in den grond boren van de Medea en de Katwijk in strijd met het volkenrecht is geschied ten aanzien van Nederland blijk geeft. Wanneer wij dat nalieten, zouden ook de welmeenend- ste en redelijkste Nederlanders door een argumentum a silentio er toe kunnen komen, aan een verandering in de Duitsche politiek tegenover het stam- en cul- tuurverwante Nederland te gelooven. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1