¥an te! westeüjk¥orlogstsrreii~ Van liet oostelijk oorlogsterreln. NEDERLAND. Telegrammen van lieden. ten opgeheven. -Ook verder zal In die richting worden gewerkt. 'ertegenwoordigers van het Roode Kruis hebben f neens een uitgebreid onderzoek ingesteld en rsppor- i 'd«n [n guosdgen srin Ook veie neutrale jouma- en waren in de gelegenheid zich van het bestaan i goede toestanden in de kampen persoonlijk te over tuigen. De van Engelsche zij die geopperde klachten zijn veel eer toepasselijk op de Russische gevangenenkampen, waarover dagelijks de ernstigste klachten Duitsch- land' bereiken. KORTE BERICHTEN. Het besluit der Belgische regeering, waarbij on gehuwde Belgen, geboren in de jaren 1890 tot '96, op geroepen voor den dienst, zal ingevolge een afspraak tusschen de Engelsche en de Belgische regeering ook gelden voor de naar Engeland gevluchte Belgen. Engelsche parlemenfslisit heeft een beweging op touw gezet om in streken, waar veel troepen zijn inge kwartierd, aan tal van ongehuwde meisjes, die eerlang moeder zullen worden, de schande te besparen. Hij beschouwt dit als een oorlogsprobleem. DE „KATWIJK". „Voet bij stuk!" vermaant de Nieuwe Courant in een artikel waarin zij betoogt dat prof. Ludwig Stein in zijn (ook door ons vermeld) artikel in de Voss. Zeit. de zaak van de Katwijk in het geheel niet begrijpt. Zijn artikel, hoewel zeker door even goede bedoelin gen ingegeven als het bèsluit der Duitsche regeering om een onderzoek te gelasten, werkt,-zegt het blad, storend. Het is aan geen twijfel hoegenaamd onderhevig dat aan de vernieling (een slechts bij uitzondering als rechtmatig te beschouwen daad) prijsmaking vooraf gaan moet. Op den commandant van het oorlogsschip rust de verplichting voor de veiligheid van de beman ning zorg te dragen, de scheepspapieren in zekerheid te brengen enz.dit bewijst reeds dat een in den grond boren nooit de eerste daad van den prijsmaker kan zijn. Er moet iets aan voorafgaan. Aanhouding en onderzoek (hoe summier ook) moeten hebben plaats gehad alleen reeds om den commandant voor zich zelf te kunnen doen uitmaken of er e e n i g e grond voor prijsmaking hetzij in schip, hetzij in lading en bestemming, aanwezig is. Derhalve is uitgesloten wat prof. Ludwig Stein schrijft, dat de commandant van de duikboot die de „Katwijk" vernielde, gebleven zou zijn „binnen de grens van de beginselen van het volkenrecht". De ver nieling is óf vergissing geweest óf volstrekt onrecht. In beide gevallen is de plicht van de Regeering welke het aangaat, tegenover ons land duidelijk. Een prijs- rechter neeft dien niet vast te stellen. BINNENLAND Oemengd Nieuws. DE PRINS DER NEDERLANDEN. De Nieuwe Courant schrijft Den geboortedag van Prins Hendrik, hoewel niet of ficieel gevierd, mag ons volk dit jaar niet ongeacht la ten voorbijgaan. In de hachelijke dagen die wij beleven, heeft de Prins zich met volle toewijding beijverd om aan ons land, dat het zijne geworden is, die diensten te bewijzen waartoe zijn positie en zijn voorkeur hem aanwezen. In 't bijzonder voor het Roode Kruis heeft hij met groo- ten ijver gewerkt, zijn Voorzitterschap gaf aan dat ge nootschap niet alleen glans, maar trok ook veler mede werking aan en droeg aldus ertoe bij het in staat' te stellen zich volkomen voor te bereiden op de zware taak diie het wellicht plotseling zou hebben te vervullen. Ook in ons leger, waarvan hij deel uitmaakt, toonde de Prins warme belangstelling en waar overigens zijn hulp in 't algemeen belang werd ingeroepen, vond men hem steeds bereid. Zooals te voorzien was, ging in dezen oorlog, die voor een deel ook met de pen en den mond gevoerd )rdt, 's Prinsen Duitsche afkomst over de tong. Een el dér buitenlandSche pers, vooral in de eerste maan- n van den oorlog zondfer reden vol argwaan jegens s land, dichtte den Prins een invloed op regeeringa- ken toe, dien hij niet alleen niet bezit, maar waar- aar elk Nederlander weet dat hij zelfs zijdelings nooit gestreefd heeft. Even wonderlijke als ongegronde ge ruchten werden in 't buitenland uitgestrooid over zijn verhouding tot Nederland's onzijdigheid. De schuw heid voor publiciteit, overblijfsel van vroegere tijden aan ons Hof en eenigermate zelfs nog in onze regee- ringskringen, heeft aan dergelijke geruchten een langer leven gelaten dan noodig geweest ware en bracht zelfs een tijdlang een volstrekt stilzwijgen over de bewegin gen van den Prins in onze pers teweeg, alsof er reden bestond om daarvan ook maar het geringste voor het Nederlandsche of Europeeache publiek te verbergen, Voor den Prins moet dit zeer pijnlijk geweest zijn. Te meer omdat deze oorlog zelf zijn gemoed met bitter leed moet hebben getroffen deze oorlog, waarin hij zijn bloedverwanten en standgenooten, de bevolking hoog en iaag van zijn geboortegrond^ zag optrekken, „zum heiligen Krieg" terwijl hemzelven door zijnhoo- ge echtverbintenis 'u plaats was beschoren onder de alleronzijdigsten in dit onzijdige land. Het zij op dezen dag gezégd dat vele Nederlanders in het afgeloopen jaar met groot sympathie aan den ge maal vau onze vereerde Koningin hébben gedacht; diat zij zijn zelfbeheersching en zijn volkomen begrip van de verplichtingen, hem door zijn kiesche positie opge legd1, hebben bewonderd; dat zij hebben gevoeld hoe zeer het hem diepe ernst is geweest met dc Verplichtin gen, onverbreekbaar als de huwelijksband met Oranje, die hij jegens zijn nieuwe vaderland voor veertien jaren aanvaardde. Den Prins der Nederlanden eeren wij heden als den goeden Nederlander, dien hij zich in dit jaar van zwa re beproeving voor ons vaderland opnieuw betoond heeft. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelenstaat over de maand Maart ver toont, zooals te verwachten was, weder eenigen ach teruitgang bij de overeenkomstige maand van het vo- dig jaar. Ditmaal bedraagt de mindere ontvangst 1,344,107.12^, op een totaal-bedrag over deze maand van 11,774,985.54 Toch is deze uitkomst niet zoo slecht, als op het eerste gezicht schijnt, omdat daaraan hebben medege werkt eenige bronnen van inkomst, die nogal eens sterk afwijkende cijfers vertoonen, zonder dat zulks verband houdt met den economischen toestand des lands. Allereerst bracht n.l. de suikeraccijns een geringere bate in 's lands schatkist van 391,000, terwijl de suc cessierechten met 261,000 beneden de opbrengst van het vorig jaar bleven. Ook de accijns op het gedistil leerd leverde 364,000 minder op. Telt men deze drie bedragen tezamen, dan komt men reeds boven het tnil- lioen zoodat dan het grootste deel van den achteruit gang reeds is verklaard. Voor de rest van het bedrag geven de volgende mu taties voldoende opheldering: Minder leverden op: de bedrijfsbelasting 61,000, de invoerrechten 206,000, de gouden- en zilveren werken 10 000, de zegelrechten 201,000, de regis tratierechten 284,000, de hypotheekrechten 32,00, de domeinen 500 en de loodsgelden f 220 000. Veer werd ontvangen uit de grondbelasting 26,000 het personeel 54,000, üe vermogeuoöeiasting 136,000, den wijnaccijns 60,000, dien op het zout 44 000 op bier 13,000, op het gpslacht 275,000 (natuurlijk een gevolg van grooteren uitvoer) en de Staatsloterij 84,000. In het geheel is over de eerste orie maanden van 1915 ontvangen een bedrag van 32,461.526.71^, terwijl het eerste kwartaal van 1914 een totaal ople verde van 36,233,565.99, alzoo dit jaar een bedrag van 3,772,039.27 Yi minder. (Nieuwe Cour.) OUDERDOMSRENTE. Door het bestuur der Rijksverzekeringsbank is be sloten tweede en volgende aanvragen om ouderdoms rente, niet in onderzoek te nemen en de aanvragers in hun verzoek niet ontvankelijk te verklaren. Van deze beslissing zal, op grond van de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep, geen beroep openstaan. Het behoeft geen betoog, zoo schrijft het gemeld bestuur dat het innemen van dit standpunt de nood zakelijkheid met zich brengt, dat de aanvragers bij het doen van aanvrage reeds terstond allen arbeid opge ven, op grond waarvan zij meenen, aanspraak op ren te te kunnen maken en daarenboven terstond alles me- dedeelen, wat overigens licht zou kunnen verschaffen. Tevens is het van belang, dat de aanvragers beden ken, dat indien hunne aanvragen zullen worden afge wezen, hun slechts één rechtsmiddel ten dienste zal staan, n.l. dat zij door het indienen van een klaag schrift bij den Raad van Beroep en zoo noodig in hooger beroep bij den Centralen Raad van Beroep over hun aanvraag kunnen laten oordeeien. Ten aanzien van één categorie van personen zal echter een uitzondering worden gemaakt op de niet- ontvankelijk-verklaring van een tweede aanvraag. Op de Jweede aanvraag n.l. van hen, wier eerste aanvraag werd afgewezen, op grond' van het feit, dat zij toen den leeftijd van 70 jaren nog niet hadden bereikt, zal alsnog een beslissing worden genomen. SCHEEPVAARTBEWEGINO. In de afgeloopen week kwamen den Nieuwen Water weg binnen 87 schepen, tegen 233 in de overeenkom stige week van het vorig jaar. Sedert 1 Januari kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 1265 schepen, samen 1,436.873 netto R. ton, van 1 Januari tot 17 April 1914 kwamen binnen 3219 schepen, samen 3.839.260 netto R. ton. GODSDIENSTOEFENINGEN OP ZONDAG AVOND. Ds. N. J. C. Schermerhom van Nieuwe Niedorp deelt in „de Hervorming" mede, hoe de proef is uit gevallen om gedurende de zes wintermaanden in zijn gemeente de godsdienstoefeningen van Zondagochtend af te schaffen en ze 's avonds te houden, gewoonlijk des Zondags, en een enkele maal des Woensdags. Ofschoon het regenweer hem tegen is geweest, is de proeft goed uitgevallen. In zijn gemeente van 970 zie len was de opkomst gemiddeld 200; nooit minder dan flink boven de 100 en met Kerstavond (zonder iets bijzonders, als zang e. d.) 500. Vele gemeenteleden, die 's morgens niet kwamen, kwamen 's avonds trouw. „En nu hoop ik", vervolgt ds. Schermerhom, „dat ook de orthodoxe collega's van deze mededeeling no titie zullen nemen. De „stoelen en banken" waarvoor ik preekte, zijn niet geschikt meer om uitgebuit te worden. „De vraag is nu: hoe zal 't in het zomerseizoen gaan Op den avond van den eersten Paaschdag heb ik aan de gemeente bekend gemaakt, dat de kerkeraad had besloten „als proef" weer met morgengodsdienst oefeningen te beginnen. Blijkt de lust om des morgens de kerk te bezoeken heel gering te wezen, dan over weegt de kerkeraad om, ook voor het zomerseizoen, een ander uur dan het traditioneele uur van 9.30 vast te stellen. In elk geval wenscht de kerkeraad (en 't doet me genoegen dit te kunnen melden!) het aanbie den van geestelijk voedsel, wat den tijd betreft, te re gelen naar de behoeften en de wenschen van hen, die er naar verlangen en onder wie er talloozen zijn, die om allerlei redenen het morgenuur ongeschikt achten." STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nr. 2185 f 25.000; nr. 264 f 15ÜD j as. 13231 en 18944 elk f 1000; ns. 17880 en 20668 elk f 400; ns. 12 en 15382 elk f 200; ns. 1429, 3312, 4864, 6185 en 16442 elk f 100. STADNIEUWS. HEKj^LiNklNü 40-JaK1G BES1AAN „KKACin EN VLUGHEID". 18 September was „Kracht en Vlugheid" jarig ge weest ze werd veertig en Zaterdagavond werd liet ieest gevierd. In de Hannoniezaal vele dames in lieve toiletjes onder degenen, die de zaai geheel vul den, om blijk te geven van belangstelling ia deze her denking van het bestaan gedurende vier decennia een eeruieuwaardige leeftijd., zelfs voor een vereem- ging, weike zich ten doei stelt ae beoefening en het- propageeren van de gymnastiek, het ontwikkelen en sterken van lichaam en geest. Veie nuttige vereeni- gingeii bereiken helaas dien leeftijd niet, het vereent- gingspad leidt zoo dikwijls langs móeielijkheden van allerlei aard, waar „Kracht en Vlugheid" ook van mee te praten weet. En het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men zich gedrongen voelt feest te vieren, nu „Kracht en Vlugheid" met alleen met vol doening kan conetateeren dat ze niet vlug doorloopen heeft de levensfazen: komen, bloeien en.... vergaan, maar zachtjes-aan „op jaren" komt, een leeftijd, die echter niet heeft doen inboeten aankracht en vlug heid. Er was een feestcommissie gevormd. Het ongeluk kigste lid daarvan is de voorzitter gebleken onge lukkig in den gewonen zin des woorda wel te ver staan Want de gemobiliseerde heer Sweerts zag zich genoodzaakt een telegram te zenden, dat hij op wacht moest en derhalve niet op de feestuitvoering kon zijn. De heer A. Pels Jr. deelde dit als vice-voorzitter van de feestcommissie mede, toen het scherm was op gegaan en men al de leden der vereeniging en het be stuur geschaard zag achter het vaandel. In het bijzon der heette hij welkom de bestuursleden van de zuster- vereenigingen en den vroegeren directeur. De heer Pels wees er daarna op, dat dé mobilisatie, wat de feestviering betreft, heel wat op haar geweten heeft. De datum moest worden verschoven en van het oefen lokaal zag men zich geruimen tijd verstoken. Spreker deeldeverder mede, dat van het eerelid, den heer Mann een telegram met gelukwensch was ingekomen en bracht namens de feestcommissie dank voor den verleenden financieelen steun. Dank werd nog in het bijzonder gebracht aan de bestuursleden, de heer J. W. Teerink, penningmeester, werd bedankt voor het aan brengen van planten en groen in de zaal. De heer A. Burger nam daarop, als voorzitter van de feestvierende vereeniging, het woord. Hij wees er op, dat men, na donkere dagen in de vereeniging, thans weer vol moed is op de toekomst Aan zijn me- de-bestuursleden bracht hij dank voor hun ijver en onvermoeide zorgen, om dé vereeniging staande te houden. De voorzittr wildé daarna slechts één noe men van degenen, die hun beste krachten aan de ver eeniging wijdden, n.l. dr. L. N. van den Berg, die „Kracht en Vlugheid" op ongekend hoogtepeil bracht. De v d Berg had een brief van verhindering ge zonden. De voorzitter besloot met den wensch, dat men met voortvarendheid en kracht zou voortgaan op den weg d^r algemeene lichaamsontwikkeling en dat „Kracht en Vlugheid" lang met eere genoemd mag worden in de rij der Alkmaaxsdie vereenigingen. De ze woorden vonden luide instemming. Het progTam voor de feestuitvoering vond men af gedrukt in een feestcourant, gevuld o. m. met allerlei kwinkslagen en boutades. Begonnen werd met vrije oefeningen op de plaats door de dames-afdeeling, die voor uitbreiding zeer vatbaar is behoefden de landstormafdeelingen niet grooter te zijn dan de da mes-afdeeling van „Kracht en Vlugheid", dan zou het aantal sneller toenemen! De dames deden haar werk goed en in niet mindere mate kan dit gezegd worden van de meisjesafdeel ing, welke met haar oefeningen van de plaats luid applaus verwierf. De 2e afdeeling adspiranten bracht het barren er goed af, heel wat beter dan de leden van de 2e afdee ling heeren hun oefeningen aan het hoog rek, welke lang niet alle de kenmerken van elegance en gymnasti sche vaardigheid droegen. De nieuwe directeur, de heer J. J. Poll, gaf aan het hoog rek prachtig werk te genieten, dat een daverend applaus ontlokte. Aan de oefeningen aan het hoog rek was vooraf gegaan een voordracht van Thomasvaer en Pietemei, een tweetal leden der vereeniging, die in een aardigen dialoog een en ander uit het bestaan van „Kracht en Vlugheid" naar voren brachten. Thomasvaer zou graag zien, dat jonge krachten tot de vereeniging toe treden en Pietemei zou ook dames in het bestuur wenschen. Naar het paar werd met genoegen geluis terd, er bleek voor hen een gulle hand voor applau- disseeren. Een oogenblik later stonden behalve het oud-Hol- landsch paar alle leden en het bestuur op de planken. Thans om de gelukwenschen in ontvangst te nemen van de zustervereenigingen „Turn lust" en „de Hal ter". De voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, de heer J Stavenuiter, voerde het woord namens beide, die samen nog niet den leeftijd van „Kracht en Vlug heid" hebben, zooals hij opmerkte. Spr. wees er op, dat het heel wat in heeft om de vereenigingen en voor al in dezen tijd staande te houden. Hij hoopte, dat „Kracht en Vlugheid" mocht groeien en bloeien en dat men, zoo men in wedstrijden tegenover elkaar kwam te staan, in de vereeniging den bittersten tegen stander mociu zien. Als blijk van warme vriendschap en hulde bood spr. daarop onder luide toejuichingen een fraaien lauwerkrans met linten in de Alkmaarsche kleuren aan, welke door den voorzitter van „Kracht en Vlugheid" met hartelijken dank werd aanvaard. Na de pauze ging een revue, welke goed insloeg. Er wordt een algemeen feest gevierd ter gelegenheid van den dag der opening van de door het gemeente bestuur van Alkmaar gebouwde schouwburg- en con certzaal, een optoent wordt gehouden van de verschil lende vereenigingen, die een tehuis gevonden hebben in het nieuwe gebouw. Een gevluchte Belg, pas aan gekomen, wordt de reden van het feest medegedeeld (het groote feest in October, terwijl „Kracht en Vlug heid" haar feest moest uitstellen van September tot April?) en men laat hem een en ander van de stad zien. Zoo passeeren verschillende toestanden en gebeurte nissen de revue. Het ging zeer aardig en dat ieder er zoo over dacht bleek wel uit het luide applaus, dat na de verschillende tooneelen volgde. De liedjes op verschillende melodieën werden over 't geheel goed gezongen de Belg zong een goed geslaagd lied op de wijze van Hullebroeck's „Kariijntje". Ook de aan- kleeding der levendige revue viel te waardeeren. Die heer A. Pels Jr., „lid van verdienste" der ver eeniging, had de revue „in elkander gezet" en daar voor viel hem een huldiging ten deel. De heer P. Vis ser trad als woordvoerder op en stelde het vele, dat de heer Pels had gedaan, in het licht. Door hem werd de revue gemaakt, hij verzorgde de regie, vervulde een rol, hij schreef de rollen van Thomasvaer en Pietemei, was lid der redactie van de feestcourant en sprak na mens de feestcommissie. De heer Visser bood daarop onder veel instemming den heer Pels een foto aan van Thomasvaer en Pieterael en namens het bestuur en allen, die medewerkten in de revue, een krans. De le afdeeling adspiranten werkte daarop aan het laagrek, het gebrek aan gelegenheid tot oefening waar schijnlijk was niet zonder invloed op hen gebleven. Zeer mooi werk gaven de heeren der eerste afdeeling aan de brug te zien er zijn goede krachten in déze afdeeling. Met een tweetal aardigi; groepen, door Ben- gaalsch vuur belicht, werd daarop besloten. De heer Pels wenschte nu de vereeniging geluk met haar nieuwen directeur. Het „lang zal hij leven" vond- luiden bijval. En daar er geen ballebneester was geen professional zou. de heer Pels het bal leiden, in nog meerdere mate daardoor toonend, dat het lid maatschap van verdienste voor hem geen hollen titel is. We vertrouwen, dat onder zijn leiding alles wel uitstekend gegaan zal zijn. Wat we tot half twaalf zagen hield alle factoren In, om een verder goed verloop te durven voorspellen. „Kracht en Vlugheid" kan op de feestviering met groote voldoening terugzien! GESLAAGD. Mej. G. M. Blom, alhier, slaagde Zaterdag te Haar lem voor het examen acte 1. o. MILITIERAAD. Benoemd zijn, bij kon besluit van 7 (lezer, in den Militieraad voor de lichting der militie van 1916: tot voorzitter de heer N. Glinderman, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger dé heer A. j. van Ben them, lid der Provinciale Staten; tot leden de hee ren H, P. Ibink Melmbrink, te Alkmaar, en J. Houts muller. gepensionneerd officier-machinist te Alkmaar; tot hunne plaatsvervangers de heeren A. Goede Dzn en C. W. Visser, beiden te Alkmaar. HUISWAARDERPOLDER. Men schrijft ons: Het Bestuur van dén Huiswaarderpolder hield Zaterdag j.l. een vergadering in het koffiehuis van den heer E. Schennerhom alhier, oader Voorzitterschap van dén heer D. Visser. Na opening der vergadering werden de notulen voor gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter herdacht hierna het overlijden van den heer J. Stikkel, die als Voorzitter zoovele jaren in het belang van den polder is we zaam geweest. Vervolgens werd de vraag besproken, boe voortaan in de polderbemaling zal wórden voorzien, nu de pol- dermolen is afgebrand. Reeds zijn verschillende aanbiedingen daartoe Inge komen en heeft het Bestuur zelf verschillende inlich tingen ingewonnen. Het Bestuur acht de bemaling door middel van een windmotor voor den polder de meest verkieselijke, waartoe na onderlinge gedachten- wisseling dan ook wordt besloten Het Bestuur wordt tevens gemachtigd tot het nemen van de noodige maatregelen, om tot de plaatsing van den windmotor te geraken.1 Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. WEDSTRIJD VAN POLITIEHONDEN. Naar we vernemen, zal hier in September een wed strijd van politiehonden worden gehouden, uitgaande van de ataeeiing Noord-Holland van de Koninklijke Nederlandsche Politiehondenverepniging BESCHIKBAARSTELLINO VAN LEVENSMIDDELEN. Door het raadslid, den heer O. J. Verkerk, is het volgende schrijven gericht tpt B. en W. Ondergeteekende neemt hierbij de vrijheid uw col lege te verzoekenhem in de raadsvergadering van a.s. Woensdag te willen mededeelen, welke maatregelen genomen zijn of genomen zullen worden naar aanlei ding van de circulaire d.d. 20 Maart 1915, van Minis ter Posthmna. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat de leden-bijeenkomst thans is bepaald op 22 April, des avonds half acht. Z. K. H. DE PRINS. Z. K H, de Prins der Nederlanden viert heden zijn 39sten verjaardag. In verband met dé tijdsomstandig heden had geen carillonbespeling plaats en wapperde de driekleur niet van de openbare gebouwen. PENSIOEN VERLEEND. Bij Kon. Besluit van 22 Maart Is aan mej. J. H. Pruim, hoofd eener openbare lagere school, een jaar- li jksch pensioen verleend van 1600. VOORJAAJRSMARKT. Op de beden gehouden voorjaarsmarkt bedroeg de aanvoer 3892 stuks. De prijzen waren hoog, de handel was stug. Later op den dag liepen de prijzen iets te rug Vorig jaar waren 3562 stuks aangevoerd. FEDERATIE ALKMAAR VAN DEN BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Men schrijft ons: Zondag 18 April hield bovengenoemde federatie ha re algemeene voorjaarsvergadering in het cafe het Zij per Wapen van den heer J. Groet, te Alkmaar. De Voorzitter, de heer F. C. Rike, opende de verga dering met een welkom aan de afgevaardigden der 8 aangesloten afdeelingen, welke bijeen gekomen waren, om de belangen van dén bond te bespreken en klaar te zijn om de propaganda ter hand te kunnen nemen. Onder ingekomen stukken was er één van den Secre taris, dén heer M. Zwaan Jr., waarin hij mededeelde te bedanken als lid van de federatie. Door den Voorzitter werdi den heer Zwaan hartelijk dank gezegd namens allen, voor heigeen hij voor de fe deratie heeft gedaan, er dén wensch aan toevoegend, dat dé tijd spoedig zal aanbreken dat hij met even veel ijver zal strijden voor het recht van de ouden van da gen, als tot heden door hem werd gedaan. Het jaarverslag werd daarna voorgelezen, en daar uit bleek, dat de federatie in het afgeloopen jaar veel heeft gedaan, niettegenstaande de Landdag, welke in het begin van Augustus j.l. zou plaats hebben, door de mobilisatie moest worden uitgesteld. Verschillende aangesloten afdeelingen werden finan cieel door de federatie bijgestaan tot het houden van propaganda-vergadéringen. Door de federatie werd ter verspreiding een circu laire aan de afdeelingen, welke in deze tijdsomstan digheden een aanmoediging was, voor het beginsel van den bond te blijven strijden. De Rekening en Verantwoording, na gezien door een commissie bestaande uit de heeren Blankendaal van de afdeeling Bergen en Schermer van de afdeeling Lim- men, werd onveranderd goedgekeurd. Den penning meester, den heer J. Krom van Heiloo, werd daarna dank gébracht voor zijn gehouden beheer. In dé bestuurs-vacature onstaan door het bedanken van dien heer M. Zwaan, werd voorzien door de verkie zing van den heer Zeeman van de afdeeling Stompeto- ren. De heer Zeeman werd ook gekozen tot afgevaar digde naar de algemeene vergadering, als plaatsver vanger de Voorzitter. De herziening van het reglement der federatie werd, na eenige wijziging, goedgekeurd, en zal ter ver dere goedkeuring worden gezonden naar het hoofdbe stuur. De beschrijvingsbrief werd daarna behandeld; den afdeelingsijafgevaardigden werd gevraagd het be sluit van dé federatie aan hun afdeelingen konhaar te maken. Met algemeene stemmen werd besloten een eandlidaat voor het hoofdbestuur te stellen, in de plaats van den heer Kanis te Amsterdam, aftredend, doch niet her kiesbaar. Hiervoor werd door de vergadering hot be stuur machtiging gegeven, een persoon daarvoor te vragen, welke reeds jaren in den bond is en medeop richter van een afdeeling. Bij de rondvraag werden door eenige afgevaardig de voorstellen gedaan in het belang van den bond. Door den vertrekkenden Secretaris werd' een woord van afscheid gesproken, waarna de Voorzitter met een woord van dank voor die opkomst, en hoop op de toe komst de vergadering sloot. CORRESPONDENTIE Het verslag van den gisteren gespeelden voetbal wedstrijd moest blijven overstaan. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 19 April, (Officieel). Het groote hoofdkwartiei meldt: Ten Z.O. van Yperen wer den de Engelschen uit het kleine deel van onze posities, dat zij nog bezet, hadden, verdreven. Met een sterken aanval langs den spoorweg Yperen Comines trachtten zij gisteravond opnieuw zich in het bezit van de heuvelpositie te stellen. De aanval mislukte onder de zwaarste verliezen Bij Ingelmünster is de Fransche vliegerluitenant Ga- ros tot landing gedwongen en gevangen geno men. Tusschen Moezel en Maas verliep de dag onder artillerie-gevechten. Een zwakke Fran sche aanvalspoging tegen de Corabre-stelling werd door ons vuur in den aanvang gestuit. In de Vogezen mislukten twee Fransche aanvallen tegen de door ons genomen sabelpositie ten W. van den Reichsaskerkopf en een andere tegen de heuvels van Steinabrück. Na sterke verliezen trokken de Franschen zich terug. De toestand op het Oostelijk oorlogstooneel is onveranderd. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 19 April. (Officieel). Het communiqué van gisteravond 11 uur luidt: De dag ging be trekkelijk rustig voorbij met artillerieduels, waarbij de plaatselijke infanterie deelnam. Onze artille rie bracht een Duitsche aanval in het bosch van St. Mard in het Aisnedal tot staan. Wij hebben een bajonetaanval gedaan, waarbij wij den vijand zware verliezen toebrachten. Verscheidene zwak ke Duitsche aanvallen In het bosch van Parcy In Lotharingen werden gemakkelijk afgeslagen. In den Elzas vielen de Duitschers driemaal zonder resltaat onze loopgraven op kleinen Reiehsacber- kopf aan. HET RUSSISCHE LEOERBERICHT. PETROORAD, 19 April. Officieel). Ofschoon wij reeds op 5 April, d w. z. 18 dagen na ons stoutmoedig offensief, de ons gestelde opdracht

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2