Yan het westelijk oorlogsterreln. Telegrammen yan heden. Varia, Nederland. De Tel. teekent hierbij aan riet antwoord van Duitschland, zooals dit vijf da- g"n na het torpedeeren van het schip, thans door onze i eering openbaar is gemaakt, kan bevredigend wor- i wsarht 3ui s'excuse s'accuse en een verklaring „uit eigen be ring" wijst op een gemoedsgesteldheid, die aan ïuldbesef verwant is. Verklaard wordt, dat nöch de Duitsche regeering, nöch de Duitsche marine de bedoeling heeft graad een Nederlandsch schip aan te vallen. Het is dus era on gelukkig toeval geweest of 'n „reuzen flater" en in beide gevallen is de Duitsche regeertng bereid haar levendig leedwezen te betuigen en volledige schade loosstelling toe te zeggen. Indien het onderzoek niet zoo lang duurt als dat in zake de „Medea", waarover wij nog altijd geen ophel dering hebben ontvangen, kan men tevreden zijn over dleze verklaring der Duitsche regeering. Op hei krach tige protest van onze regeering d.d. 12 Febr. tegen de Duitsche nota van den 4en Februari, waarin zij de Duitsche regeering in een zeer krassen diplomatiekra term ten volle verantwoordelijk stelde, indien het mocht voorkomen, dat een Nederlandsch schip slachtoffer werd van de dwaling der Duitsche strijdmachten, is deze verklaring een zeer teekraend antwoord, dat be wijst welk een juist standpunt onze regeering toen heeft ingenomen ra nog onverzwakt inneemt. EEN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP OP EEN MIJN. Reuter seint uit Londen, dat een trawler te Grimsby is binnengeloopra met den gezagvoerder ra de beman ning aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Olanda", van Seaham naar Rotterdam onderweg, dat Zondagmorgen op een mijn is gestootra en gezonken. De bemanning heeft alles kunnen redden en heeft het schip in de booten verlaten. De trawler werd des middags gepraaid. [De „Olanda", groot bruto 2138, netto 1354 regis ter ton, was in 1899 op de werf van W. Gray Co. Ltd. te West Hartlepool gebouwd. Het stoomschip be hoorde toe aan de Stoomvaartmaatschappij Neder landsche Lloyd te Rotterdam] DE „CORNELIS DREBBEL". H. M. de Koningin heeft, zooals we reeds in een d'eel van ons vorig nummer meldden, aan het op de werf „Conrad" te Haarlem in aanbouw zijnde tweede dépótschip voor onderzeebooten, dra naam doen ge ven van „Comelis Drebbel", een Nederlandsch wis- ra natuurkundige, geboren te Alkmaar in 1572, en uit vinder van era onderzeeboot, welke in het jaar 1630 op de Theems beproefd werd. LANDSTORM. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is be paald, dat het bewijs van toestemming tot het aan gaan van een verbintenis als vrijwilliger bif dra land storm niet moet inhouden, dat dra vrijwilliger toe stemming wordt verleend voor een bepaalde land- storm-afaeeling, doch ruimer moet zijn gesteld en ver klaren, dat hem wordt vergund, zich te verbinden als vrijwilliger bij den landstorm. KON. NAT. STEUNCOMITÉ. De 44ste lijst van bijdragen, ingekomen van 4 tot en met 10 April, vermeldt een bedrag van 20,361.28y* waarbij een tweede gift van 10.000 van de Limburg- sche steenkolenmijnen te Heerlen en 1000 als stor ting in het Steuncomité in Suriname. Het totaal is thans gestegen tot 2,004,760 21 BINNENLAND. Gemengd Nieuws. GROOT NOORDHOLLANDSCH BEGRAFENISFONDS. Gisteren is te Amsterdam de algemerae ledenverga dering van het Groot Noordhoüandsch Begrafenis fonds gehouden, waarin de directie verslag heeft uit gebracht over het jaar 1914. Daaruit bleek, dat in 1914 het verzekerd kapitaal is toegenomen met 137,493 tot 6,525,432, het aantal verzekerden met 1397 tot 86,463. De wiskundige reserven stegen met 26,822 tot 1,443,492, terwijl de vermeerdering van het verrno- j a 72,606 bedroeg, waardoor het totale bezit der v reeniging klom tot 1,679,256. Uit een gedétailieerde opgave omtrent de roye- utsoorzaken blijkt, dat dt stock der verzekerden bij ze Vereeniging zeer vast i6 en het totaie royementa- jjercentage slecais 0.82 pet. bedroeg. De sterfte had een zeer gunstig verloop en bedroeg voor de persouensterfte 67.2 pet, en voor de kapitaal- sterfte 65 3 pet. van de berekende. Zeer uitvoerig werd de kindersterfte behandeld. De wiskundige adviseur, dr. N. P. Kapteijn, toont aan, dat deze in de laatste 25 jaren totgedeelte van voor dien tijd is gedaald. In zijn rapport zegt dr Kapteijn dan ook: „Mocht er vroeger al gedacht zijn aan misbruik, jk zelfs aan misdaad, ter bemachtiging van die kinderu it- keeringen, het verloop dezer cijfers, in verband met de allerwege verbeterde hygiënische toestand en de ratio- neeler kinderverzorging, leidt tot de conclusie, dat de vroegere hoogere sterfte moet geweten worden aan on kunde ra ongunstiger levrasomstandighedra, niet aan misbruiken, die wij trouwens ook nooit hebben kun nen constateereo." Omtrent de waardeering der effecten handhaafde de vereeniging haar gewoonte om de noteering van den laatsten beursdag des jaars te nemen, zoodat als basis de koers van 28 Juli wérd gebruikt. Bovendien is een bedrag van 46,000 extra gereserveerd tot dekking van eveutueele verliezen op effecten, tengevolge van den oorlog. Tot bestuursleden zijn herkozen de heeren jhr. mr. P. van Foreest en C. D. Donath. (N. Rott. Crt.) DE HANZE. Namens „De Hanze", Bond van Roomsch-Katholie- ke Vereenigingen van den Handeldrijvenden en ïndus- triëelen Middenstand, in het Bisdom Haarlem, tellen- edurende overeen- ver- de 67 afdeelingra met ruim 5500 leden, is dat den Mi nister van Oorlog het verzoek gericht om aan de onder de wapenen zijnde militairen behoorrade tot den han deldrijvenden ra industriëelen middenstand g( het voorjaar een met de belangen van hun vak komend aantal werkdagen extra verlof te willen leenen. In een adres van 'den Min. van Landbouw Nij verheid en Handel geeft „De Hanze", te kennen, dat artikel 8 der Boterwet van 1908 voor vele melkhande laren belemmerend op hun bedrijf werktdat door het uitdrukkelijke verbod van karnen van melk of room in perceelen waarin margarine verkocht de melkhande laren die nevens natuurboter ook margarine verkoopen niet in de gelegenheid zijn hun dagelijksch overschot van melk in boter en karnemelk om te zetten waardoor voor hen dagelijks aanmerkelijke verliezen ontstaan; dat het genoemd verbod ten opzichte van de groote zuivelfabrieken volkomen op zijn plaats is, opdat bij algeheele opheffing van dit verbod door de groote hoe veelheden welke in deze fabrieken verwerkt worden, de deur voor knoeierij op groote schaal zou worden open gezet; dat bij de kleine melkhandel, hiervoor geen ge vaar bestaat, omdat het overschot der melk in den re gel van zulk een geringen omvang is dat vervalsching niet loonend te noemen zou zijndat al mocht de op heffing van het genoemde verbod eraig gevaar voor knoeierij doen ontstaan, dit gemakkelijk ondervangen zou kunnen worden door het bepalen van een maximum hoeveelheid melk welke in de bovenbedoelde lokalen dagelijks verwerkt mag wordenterwijl in het belang der controle zou kunnen worden bepaald 'dat de melk slechts op bepaalde uren van den dac mag worden ver werkt, dat de gewensehte wijziging den eerlijken han del zou ten goede komen omdat de verleiding tot ver koop van oude, dus minderwaardige melk voor versche melk daardoor minder groot zou worden wijl deze dan productief zou kunnen gemaakt worden. Verder geeft adressant te kennen, dat het zeer ge- wenscht zou zijn, dat art 7 sub 5 zoodanig werd uit gebreid, dat onder deze bepaling ook zouden vallen zoogenaamde rijdende winkels, n.l. voertuigen van zuivelfabrieken, melkinrichtingen, landbouwers ra bo- terhandelaren, waarmede tot détailverkoop de afne mers worden bezocht; dat het als erae onbillijkheid kan beschouwd worden, dat in era winkel de verkoop plaats van margarine wel moet worden aangeduid, terwijl een rijdende winkel daarvan bevrijd is. Om deze redenen verzoekt adressant art. 7 sub 5 en art 8 der Boterwet 1908 zoodanig te wijzigen, dat het woord „margarine" voortaan ook moet voorkomen op z.g. rijdende winkels, voertuigen enz., waarin mar garine voor den détailverkoop voorhanden is en dat de kleine melkhandelarra, tevens verkoopers van mar- ff steld maximum melk, gedurende althans eenige uren garine, in de gelegenheid worden gesteld een vastge- van den dag te mogen kamen. UIT OUDKARSPEL. Maandag is de heimachine, die gebruikt wordt bij het maken van de spoorbrug over de ringvaart, te wa ter geraakt. Men zou per vlet dit zware gevaarte over de ringvaart brengen en juist toen men bezig was de machine op de vlet te plaatsen, kwam er een motor boot aan, die door de vaart het water van onder de vlet wegzoog, waardoor deze schuin kwam te liggen. Men kon de machine niet houden, met bovengemeld gevolg Gelukkig zijn bij dit ongeval geen persoon lijke ongelukken te betreuren, wat wel een wonder mag heetra. Een arbeider kreeg een nat pak en era wonde in het gezicht. UIT BROEK OP LANOENDIJK. Op den laten Mei hoopt de heer Joh. van der Mo len den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als brievenbesteller werd aangesteld. Het zal den altijd bereidwilligen man op dien dag niet aan belangstel ling ontbreken. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. No. 2662, 5000; no. 3674, 2000; no. 9423, 1000; no. 579, 200; nos. 11728, 12893, 9577, 12568, 17678, 15877 100. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 20 April. Het communiqué van gis teravond luidde: Een Duitsche tegenaanval vroeg in den morgen bij Les Eparges werd afgeslagen. Onze aanvallen aan beide oevers van de recht in de Vogezen noodzaakten den vijand Eselsbrucke boven Metzeral overhaast te ontruimen, waarbij veel materiaal werd achtergelafen. De vlieger Garros was Zondagavond te Ingel- munster ten noorden van Kortrijk gedwongen te landen en werd gevangen genomen. DUITSCH COMMUNIQUÉ. BERLIJN, 20 April (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: In Champagne schreden onze sappenaanvallen voort In de Argonnen mis lukte een Fransche aanval ten Noorden van Four de Paris. Tusschen Moezel ra Maas waren de ar tilleriegevechten slechts op enkele plaatsen leven dig. Een Fransche aanval bij Flirey werd door ons vuur gestuit. Bij het Croix de Cannes dron gen onze troepen na het doen springen van eeni ge blokhuizen in de vijandelijke hoofdpositie bin nen en brachten den tegenstander zware verliezen toe. In het voorpostengevecht ten W. van Afri- court hernamen wij het dorp Embermenil na een voorbijgaande ontruiming, m de Vogezen op den Sillackerkopf ten N.W. van Metzeral mislukte een Fransche aanval onder zware verliezen voor de Fransche Alpenjagers. Bij era aanval op den top van den Hartmannweilerkopf wonnen wij aan de N.O. helling eenige honderden meters terrein De toestand in het Oosten is onveranderd. IN DUÏTSCH ZUID-WEST-AFRIKA. KAAPSTAD. 20 April. De Unietroepen heb ben Zondag her belangrijke spoorwegkaooppunt Seeheim in Du i tsch-Zu dwevt- A frika bezet. ITALIë EN OOSTENRIJK. BERLIJN, 20 April. (Part.). Uit betrouwbare bron worat betreffende gemelde sjpanning tusschen Oostenrijk ra Italië, medegedeeld, dat er van era afbreken van diplomatieke betrekkingen tusschen Weenen ra Rome geen sprake is en dat nog steeds de onderhandelingen tusschen de Itallaansche en de Oostenrijksch-Hongaarsche Regeering werden voortgezet. RAPPORTEN INZAKE DE KATWIJK. 's-GRAVENHAGE, 20 April. De afschriften van de hier te lande opgemaakte rapporten inzake de Katwijk ziin heden naar den Nederlandschen gezant te Berlijn gezonden, om aan de Duitsche regeering te worden overhandigd. HET KONINKLIJK ECHTPAAR. 's-GRAVENHAGE, 20 April. De Koningin ra de Prins brachten hedenmiddag met gevolg een langdurig bezoek aan de eteuntentoonstelling in Pulchri, van werken van werkende leden van dat schilderkundig genootschap. Het Koninklijk echtpaar, dat werd ontvangen ra rondgeleid door Willy Martens, Voorzifter van Pulchri, deed onderscheidene aankoopen. PROF. NOLENS NAAR ROME. ROERMOND, 20 April. Men seint uit Venlo aan de Nieuwe Koerier, dat dr. Nolras naar Rome is vertrokken met era opdracht van de Nederland sche regeering. Deze reis zou in verband «taan met een bestel van het Nederlandsche Gezant schap aan den Heiligen Stoel. Dr. VASTDïJKE TERUO. 's-GRAVENHAGE, 20 April. De gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika alhier, dr. van Dijke, is van zijn bezoek aan Luxemburg In dra Haag teruggekeerd. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 20 April. Het ligt in de be doeling om de werkzaamheden der Tweede Kamer aldus te regelen, na afloop van de beraadsla gingen over het ontwerp oorlogszeeongevallen- wet met welks behandeling heden wordt begonnen, allereerst te behandelen het wetsontwerp-Aalberse nopens de bestrijding van oneerlijke mededinging en de suppl. oorlogsbegrooting 1915 betreffende de buitengewone credieten, welke betreffende wets ontwerpen bij het Paaschrecès onafgedaan zijn gebleven. Z K. H. DE PRINS. 's-GRAVENHAGE, 20 April. De Prins zal morgenochtend met zijn adjudant, de le luitenant jhr Backer,-per Staatsspoor van hier vertrekken tot het bijwonen eener oefening van den genees kundigen dienst, brj de eerste divisie van het veld leger. Na ook nog eenige uren op het Loo te hebben vertoefd, keert hij 's avonds in de residentie terug. Vrijdagavond zal de Prins te Rotterdam de uit voering der afdeding van de vereeniging Toon kunst aldaar bijwonen. STADNIEUWS. EENSGEZINDHEID. In de gisteravond gehouden vergadering van de kiesvereeniging „Eensgezindheid" is naar aanleiding van het schrijven van de R. K. Kiesvereraiging „Recht en Plicht" met het verzoek om Donderdag den Katho lieken candidaat te steunen, besloten zich van stemming te onthouden. TUBERCULOSE-BLOEMPJE. Morgenmiddag van twee tot vijf zal het Tubercu- lose-bloempje weer te koop worden aangeboden. De opbrengst wordt in hoofdzaak besteed voor de lighal- len, waar op dit oogenblik 13 patiënten dagverple- ging genieten. De finantieele toestand der commissie is allesbehalve rooskleurig, zoodat ook al mede van de opbrengst van den bloemenverkoop zal afhangen of de commissie dit deel van haar werk zal kunnen voortzetten. Wie een bloempje koopt, weet dus, dat hij een zeer goed doel steunt, immers hij draagt er een steentje toe bij ombeklagenswaardige zieke medemraschen een goede verpleging te doen genieten. Het is daarom te hopen, dat de verkoopsters morgenmiddag van nie mand een weigerend antwoord zullen ontvangen. We bevelen gaarne het koopra van een bloempje een ieder aan, want indien elk zich met een bloempje tooit, kan een flinke bate worden afgedragen aan de commissie tot bestrijding der tuberculose. CADETTENSCHOOL. Hier te lande zal in de maanden Juli ra Augustus e. k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alk- maar. Voor dit examen worden opengesteld: a. 30 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor dra dienst hier-te lande; b. 12 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor dra dienst in Ned.-IndiÉ. DIÊFSTAL VAN EEN STUK MIJN. De vissdher T. Z. uit Egmond aan Zee, die de vorige week voor de arrondissemrats-rechtbank terecht stond wegens diefstal van een stuk mijn, werd! heden vrijge sproken. Het O. M. had ƒ10 boete, sub. 5 dagen hechtenis tegen hem geeischt. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Uitspraken van heden. K. K., timmerman, Heider, vernieling, 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. T. Z., visscher, Egmond aan Zee, diefstal van een stuk mijn, vrijgesproken E. L., onderwijzer, Hoorn, passeeieu der „klaphek jesJ 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Th. M. v. N., schoenmaker, Helder, diefstal, 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. S., koopman, Heerhugowaard, mishandeling, één week gevangenisstraf. D. M. R., timmerman, Enkhuizen, dooden van een kat, vrijgesproken. A B., vr. v. H. G., Helder, opzettelijk bevorderen van ontucht, één week gevangenisstraf. 'T NUT. In de gisteravond gehouden slecht bezochte alge- meene ledenvergadering van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werden goedgekeurd de begrootingen van het departement, van de Toynbee-vereeniging en van de Hulpbank. Goedgekeurd werd het jaarverslag van de Nuts- spaarbauk. De exploitatie heeft in verband met den te ruggang van de koersen der effecten een verlies opge leverd van 6600. Volgens de balans, sluitende 31 December 1914, hadden de inleggers tegoed ruim 556.000, de reserve wijst aan een bedrag van ruim 89.000, uitmakende pl. m. 16 pet van hetgeen aan de inleggers verschuldigd is. Herkozen werden als bestuurslid van het departe ment de heer A. Versteege, van de Toynbee-vereeni ging mej. C. J. van der Lee en van de Hulpbank de heer V. S. Ohmstede Jr. Tot afgevaardigden naar de algemerae vergadering, 26 Md te Amsterdam te houden, werden gekozen de heeren E. C H. Chr. Bruins en H. W. Frese, tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer A Pels Jr. Den heeren, die afwezig waren, zal bericht van hun verkiezing worden gezonden. Het departement besloot voor de verkiezing van <g:n algemeenen secretaris van het Nut (vacature- Bruinwold Riedel) zijn stem uit te brengen op dra heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Borculo. Voor het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal a,s. Vrijdagavond een voordracht-avond worden gegeven door mevr. H. J. Martin Kalff-de Holl, ex-leerlinge van den heer Jan C. de Vos. Mevr, Martin Kalff-de Holl, die van hare tournée door Indië i3 teruggekeerd, heeft zoowel in de Nederlandsche als in -de Indische pers groote waardeering gevonden, Zoo schrijft o. a. de heer J. H. Rössing in het N. van den Dag: Wie haar gehoord hebben zullen meer dan voldaan zijn over haar schoone voordracht. Zij spreekt volkomen zuiver, geeft kleur en schakeering aan het woord, doet veel door laten, zij kan teeder, innig of krachtig zijn, ra heeft een schoone mooi klinkendt stem De Nieuwe Courant schrijft: Wat deze declamatrice aangaat, zij weet diep gevoel te uiten, begrijpt de mo dernen goed, en weet haar auditorium te boeien door zegging met gevoel en een zeer aangenaam stemge luid. Het Bataviaasch Nieuwsblad zegt: Mevr. Martin Kalff-de Holl heeft eene heldere melodieuse stem waar mee ze veel kan doen. Duidelijke uitspraak en juiste beklemtooning maken dat zij zich achter in de zaal kan doen verstaan, Ongetwijfeld za! ook in Alkmaar mevr. Martin Kalff-de Holl een in alle opzichten dankbaar gehoor vinden voor hare voordrachten, waarvan we o. m. noemen: „Mijn reis naar Tosa", door haar zelf, „Machteld" van Potgieter, „Teleurstelling" van David en „Eene legende uit de Mahabarate" van Frans de Cort. e UITVOERINGEN STEDELIJK MUZIEKKORPS. Op verzoek van de leden van het Stedelijk Muziek korps is door Burg. en Weth., in overleg met de com missie van toezicht op het Sted. Muziekkorps, goed gevonden, dat gedurende de maanden Juni, Juli, Au gustus en September den eersten Zondag van elke maand geen concert zal worden gegeven, maar den daarop volgenden Woensdagavond van elke maand. Het doel hiervan is, den leden van het korps eenige vrije Zondagen te waarborgen VOETBAL. Alcmaria Victrix W. F. C. (Worm-vrvecr) 1—0. Het prachtige voetbalweer had Zondag heel wat toe schouwers naar het Alcmaria terrein gelokt. Zij zullen zich hun gang niet beklaagd hebben, want bovenge noemde wedstrijd, die van zoo groot belang was, voor heit kampioenschap der afd. F., is spannend geweest tot de laatste minuut. Beide elftallen stonden geheel vol ledig in 't veld, toen de scheidsrechter Vvea over twee liet beginnen. Het vlugge, forsche W. F. C. elftal ging onmiddel lijk tot den aanval over. waartegen de Alkmaarsche verdediging wat zenuwachtig optrad. De keeper zorg de er echter voor, dat zijn doel niet doorboord werdi. Alcmaria herstelde zich, kreeg meer zelfvertrouwen en naderde meermalen gevaarlijk het doel van W. F. C. De reditsmiddra van W. F. C. speelde uitstekend en had. de linkervleugel van Alcmaria geheel in bedwang. Spil en linksachter der blauw-witten speelden echter meer dan forsch, waartegen de scheidsrechter van den beginne af, niet voldoende optrad, 't Was lang geen gemakkelijke wedstrijd om te leiden. Na achttien minuten spelen kwam het eerste succes voor Alcmaria. De middenvoor loste een mooi schot, waarvoor de keeper van W. F. C. zich te laat liet vallen We hadden niet gedacht, dat dit doelpunt de over winning zou zijn. Tot de rost werd nu een vinnige gelijkopgaande strijd gevoerd. Alcmaria's middralinie speelde een meer dan tweedeklasse spel, wat echter zeer noodig was voor de goede voorhoede van W. F. C. De voorhoede onze rstadgenooten naderde meer het derde klasse peil. Stand met rust l—O. In de tweede helft was W. F. C. in 't veld beslist de sterkste partij. De groote forsche spelers wierpen zich met vuur in dra strijd, diikiwijla al te vurig, waar door enkele spelers van Alcmaria weldra op halve kracht moestra werken. Onvermoeid bleef W. F. C. om een doelpunt strijden, doch in deze periode werd de wedstrijd door Alclma- ria's keeper gewonnen. Minstens zes zekere doelpunten, alle keiharde schoten, werden keurig door hem voorko men. Steeds was hij op de juiste plaats, 't Werd steeds benauwder voor de supporters van Alcmaria. De gelijkmaker kon elk oogenblik verwacht worden. De voorhoede kon er maar niet in slagen eenige opluch ting te geven aan de achterhoede. Ja? toch eindelijk zagen we ook weer eens een paar prachtige combinatieaanval- len voor Alcmaria. Ook de linkervleugel kwam in ac tie en tweemaal achter elkaar moest de keeper van W-. F. C. redden, 't Publiek zat voortdurend in de groot ste spanning; tot de laatste seconden bleef W. F. C. ge vaarlijk, maar de doelman, backs ra middenspelers ver dedigden met „voet en tand". Eindelijk klonk het eind signaal en onder groot gejuich stormden een groot aan cal A-supporters het veld op en werd de keeper naar het kleedlokaal gedragen. Alcmaria met 1—0 gewon nen. Met dezen uitslag kan zij meer dan tevreden zijn. Zij heeft nu een prachtige kans op het kampioen schap. W. F. C. moet nog spelen tegen dra Helder, West-Frisia, Purmersteijn, Z.V.V. en Alcmaria ra mag in deze 5 wedstrijden geen punt verspelen. De wed strijd W. F. C. Alcm. V. op 16 Mei zal waarschijn lijk beslissing moeten brengen. W. F. 'C. beschikte over een beslist tweedeklas elftal, dat blijken gaf van goede training. De spelers waren aan elkaar gewend. De voorhoede ra middralinie waren heel goed. Het elftal kopte uitstekend. Bij Alcmaria hébben wij den keeper reeds genoemd. Zijn werk was af. De rechts achter was gisteren beter dan zijn partner. De rechts midden was uitstekend. Hij herstelt zich steeds vlie gensvlug, waardoor zijn fout, van 't loslaten van dra vijandeljjken vleugel, bijna nooit ernstige gevolgen was in de eerste helft schitterend. Na zich niet meer geheel geven, wat zeer te betreuren vief. De linksmidden was een groot strui- heeft. De spil was de rust kon hij zich niet meer iel. kelblok voor den rechtervleugel van W. F. C., een hech te steun voor de verdediging, die door ziin forsch trap pen opviel. De voorhoede had geen gelukkigen dag. Er wordt nog te veel gepingeld, lang niet vlug genoeg voorgezet en veel te weinig geschoten. Als geheel was het Zondag een mooie voetbahniddag Een interessant sportterrein in Alkmaar is de Krocht Hoeveel vereenigingen en z.g. vereenigingen daar wel voetballen, is niet te zeggen. Gisterochtend werd er door twee van de sterkste clubs een wedstrijd gespeeld om het kampioenschap van den Alkm. Voet balbond. De andere clubs'lieten natuurlijk het terrein vrij ra zoo konden om kwart over elf Volharding en Mercurius den strijd aanbinden. Voor de rust bleken de partijen aan elkaar gewaagd. Mercurius nam de lei ding door een fout (veel te ver uitloopen) van den doelverdediger. Volharding maakte eerst een buiten spel doelpunt, maar wist toch voor de rust nog gelijk te maken. Na de interessante pauze (alle toeschouwers liepen over 't speelveld, wagens met versnaperingen reden tot midden op het terrein) was Volharding iterker Zij wist nog drie doelpunten te maken, terwijl haar eigen doel een paar maal, als door een-wonder, aan eene doorboring ontsnapte. Het tweede doelpunt kwam na goed samenspel, het derde draaide net om 't hoekje de goal binnen, maar 't vierde was o, i. het mooiste van den wedstrijd. De rechtshalf van Volhar ding kreeg bij zijn eigen doel dra bal, passeerde voorhoede, middralinie ven achterhoede van de tegen partij, en doelpuntte, nadat de bal eerst nog door den keejjér gehouden was. Volharding won met 41, Een enkele maai moest de scheidsrechter laten stoppen, omdat er geen bal was. De speelbal was dan over den muur of over het hek verdwenen. Bij beide partijen waren enkele goede spelers Bij Volharding spil, rechtshalf en middenvoor, bij Mer curius achterback, spil, linkervleugel en middenvoor, 't Is daar aan den Wester weg een echt sportieventje op zichzelf. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING Voor de afd. Alkmaar der S. D. A. P. traden gister avond in een goed bezochte openbare vergadering in de bovenzaal van het café „Central" als sprekers op de heer K. van 't Veer, candidaat voor den gemeenteraad, met het onderwerp: „Waarom wij meedoen", en de lieer O. J. Verkerk, met het onderwerp „Het werken der R. K. Raadsfractie". Na een inleidend woord van dra heer Verkerk, zei de heer van 't Veer, dat het meedoen aan deze verkie zing niet naar den zin was van alle Alkmaarsche in gezetenen. De Godsvrede scheen zoo te bevallen. Niet wij, maar de bezittende klasse heeft reeds lang den Godsvrede verbroken en wij hebben daaruit de conse quenties getrokken, zei spr. Het overgroote deel van de Kamerleden heeft zich niet afgevraagd, wat er om ging in de arbeidersklasse, waarmee men rekening had te houden. Spr. wees op de nooden der arbeidersklas se, op de armoe, ja honger, die er is geleden. Spr stelde daartegenover het zoete winstje dat door menig fabrikant is behaald, ook ten koste van de arbeiders klasse. Naast vermindering van loon en verhooging van den prijs der levensmiddelen, kwam het uitzetten uit de woningen. Spr wees op verschillende ministeri- eele houdingen in zake de voeding, die wel moesten verbitteren en op de verwerping van het noodwetje, van mr. Mendels, waarop vele uitzettingen uit wonin gen zijn gevolgd. Men kon eens zien hoe de burgerlijke partijen over

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2