DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. sr. Van liet westelijk oorlogster» Van list oostelijk oorlogstonele, ékLz 33 e O o x* I No» Honderd en zeventiende jaargang. 1915 lbK®st»&PI 1MB.if p. |Mt It—.Mfifeiirtli et Biel pttü lettere mplaatsruimte. Briefen fi. N. 1. Boek- en MtMnUnrij li ÜEBMs. COSTERSZOON, tarda CS. loiefoonnr. 1 WOENSDAG 2Ï APRIL Ter zee. In de ltoloniën. ENGELAND. BELGIE. NEDEKLAND. DM mamrmsT bestaat oït 2 bladen. ALKMAAR, 21 April. Dezer dagen vertaalden wij een gedeelte van een artikel van de Daily Chronicle, waarin werd geklaagd over het optreden der Engelsche regeering. Sindsdien hebben ook andere Engelsche bladen zich in denzelf den geest uitgelaten. De Daily Mail verweet de regee ring, dat de groote massa in Engeland geen flauw be grip heeft van de beteekenis van den oorlog en dat ten onrechte de voorstelling wordt verspreid, alsof Duitschland honger lijdt en voor een ramp staat. Terwijl, zoo schreef het blad, in Frankrijk en Duitschland iedere man en iedere vrouw meeleeft en iets doet in verband met den oorlog, is er op deze ei landen een groote massa, die niets doet en niets ge voelt voor den oorlog. „Zes-en-dertig weken zijn nu voorbij gegaan in dwaze werkeloosheid en optimisme. En iedere dag be- teekent zooveel menschen gedood en zooveel menschen gewond. „Merkbaar is een toenemend gevoel van ontevre denheid tegen de regeering, die in Augustus met zoo veel moed den strijd begon, maar die verzuimde maat regelen te nemen, om dien krachtig te voeren, en die door haar geheimhouding den toestand niet verbe terde." De Times zegt het nog veel krasser. Men weet, dat de redactie van dat blad den laatsten tijd een zeer bij zondere houding heeft aangenomen. Ruim een maand geleden legde het blad nog eens uit, waarom Enge land in oorlog is: niet om België, niet uit gevoelsmo- tieven, maar om zelfzuchtige, zelfs baatzuchtige rede nen, want het vecht in de eerste en voornaamste plaats voor zich zelf. Terzelfder tijd betoogde de militaire medewerker van de Times, in een artikel, waarin de moreele en ma- terieele kracht van de partijen werd besproken, dat de verbondenen wel de overtuiging van een overwinning kunnen hebben, maar dat zij niet mogen voorbijzien, welk een reuzentaak de legers onder generaal Joffre en generaal French nog wacht: „Vóór den oorlog zouden wij gemeend hebben, dat een strijd in versterk te stellingen, zooals wij thans moeten voeren, een meerderheid noodig zou maken van twee of drie tegen één, als wij zouden willen doordringen. Wij hebben die meerderheid nog niet. En het is nu wel gebleken, dat die meerderheid nog grooter moet zijn." Thans wordt in een hoofdartikel der Times de mili taire positie van Engeland en zijn bondgenooten be handeld. „De oorlogstoestand is in de laatste 6 maanden haast niet veranderd, zegt het blad, dat is het punt van belang, wat de regeering ons volk aan het ver stand moest brengen. „Op 20 October waren de Russen juist hun groote beweging begonnen, waardoor de Duitschers Polen uit werden gedreven, maar de vijand kwam weer terug en het ia opmerkelijk hoezeer, tfots de golvingen heen en weer, de loop van het front in het Oosten op den 20sten April gelijkt op dien, welken het op 20 October had. „In het Westen is de voorbereiding tot een inval van ue bondgenooten m Duitschland ternauwernood be gonnen. In het laatste halfjaar is het front zoo weinig veranderd, dat een kaartenteekenaar de wijzigingen nauwelijks zou opmerken. „Dit moest de regeering voortdurend aan de natie vertellen, in plaats van uit te wijden over punten van ondergeschikt belang, die sa„....oedigirig kunnen ge ven. „Dat Nieuw-Capelle dit en dat en weet ik veel wat bewijst, is geen antwoord. „In waarheid bewijst Nieuw-Capelle hoe groot on ze taak is, en de snelheid' waarmee de best overwogen plannen schipbreuk kunnen lijden Over de Dardanellen constateert het blad, dat de onderneming haastig en met onvoldoenden overleg is ondernomen, dat zij niet goed was ontworpen, dat groote fouten zijn gemaakt, en de eigenlijke operatie nog beginnen moet. De redactie wil zich er niet over beklagen, dat er geen berichten worden uitgegeven over een operatie, die nog in voorbereiding is, maar wel over de licht zinnige wijze, waarop voor den aanval, daarover als over een reeds gelukte onderneming werd gesproken. Een goed voorbeeld, hoe de officieele berichten de natie misleiden vindt de redactie de berichten over hetgeen in de Perzische Golf geschiedt. De jongste gevechten daar zijn als groote overwin ningen uitgebazuind. De ware beteekenis ervan is ech ter dat, terwijl men in Engeland dacht dat de Engel- schen meester waren van beneden-Mesopotamië en men luchthartig sprak over een opmarsch naar Bag dad, de Turken met een sterke strijdmacht bezig waren in de buurt van Basra een flankaanval uit te voeren op den sleutel van de Britsche positie. Nooit is ook in de officieele communiqué's geble ken dat de Engelschen in deze streek in het defensief zijn gedrongen en slechts aanvallen om des te beter te verdedigen. En wat gebeurt er in Oost-Afrika? Terwijl de Indi sche pers gezellig er over discuteert, of Duitsch Oost- Afrika al dan niet tot een kolonie voor de Sikhs zal worden gemaakt, blijkt niet dat de Engelschen er een duim breed van bezet hebben. „Daar groote gebeurtenissen te wachten zijn, zoo vervolgt het artikel, en het publiek geneigd zal zijn elk succes als het begin van het einde te beschouwen, is het bij uitstek noodig om nu de waarheid te zeg gen. Sinds wij in September van de Mame naar de Aisne kwamen, hebben we feitelijk geen stap voor waarts gedaan. Een voorbarige actie te bepleiten is verre van ons, zegt het blad, maar wij eischen dat de regeering uitlegt hoe weinig nog is bereikt, wat een opofferingen nog noodig zijn. De vloot kan niet genoeg geprezen worden voor het feit dat zij de zeeën over de heele wereld heeft schoon geveegd, maar bij die lof behoort de erkentenis, dat de Duitsche slagvloot nu sterker is, dan toen de oor log begon. De ernstige verandering, die na Augustus heeft plaats gehad, is, wat Engeland aangaat, de verminde ring van het vertrouwen in de regeering. Het staat aan de regeering alleen daar verandering in te brengen." Het getuigt ongetwijfeld van de Britsche vrijheids lievendheid, dat het dé pers vergund is zulk een artikel op te nemen. Maar zou de overheid niet veel verstan diger gedaan hebben, met de onderdanen beter in te lichten omtrent den stand dér krijgsverrichtingen? Persartikelen, als hierboven vermeld, kunnen van noodlottigen invloed worden. Niet omdat zij voor den tegenstander dankbaar materiaal vormen, dat deze stellig niet ongebruikt zal laten om de stemming in het eigen land op te monteren, en ook niet, omdat zij voor den tegenstander een vingerwijzing vormen denkt men niet onwillekeurig aan de kleine vliegraid, waarover mr. Troelstra onlangs sprak, aan de bom men, die z. i in staat zouden zijn, de lauwheid, de onverschilligheid, het onverstand van vele onzer landgenooten te doen verdrijven? om daden na te laten, die het volk wakker kunnen schudden. Maar vooral kunnen zulke pers-artikelen gevaarlijk worden, wanneer het tusschen de bondgenooten gaat nijpen, wanneer de verhouding, door welke omstandigheden dan ook, te wenschen over begint te laten en het eene volk maar naar de pers van het andere hoeft te grijpen, om verwijten van nalatigheid en wat dies meer zij te kunnen staven. Staat er wat te gebeuren in de Noordzee, in JBelgië De maatregelen, door de oorlogvoerende mogendhe den in onze nabijheid genomen, wettigen die vraag. Op last van de Britsche admiraliteit is het passagiers vervoer met de mailbooten van de maatschappij Zee land, zoowel van als naar Engeland, voor een week stopgezet, terwijl het verkeer van ons land met België eerst gesloten werd, terwijl het grensverkeer nu weer geopend is, maar de Duitsche schildwachten hebben bevel gekregen iedereen die België binnenkomt, te zeg gen, dat zij er voorloopig niet meer uit mogen. Tegelijkertijd komt uit Zwitsersch-Engelsche bron het bericht, dat de Duitschers thans den onderzeeër oorlog veel afdoeuder hebben gemaakt, door nieuwe booten van een geheel nieuw type, waarvan enkele reeds zee zouden hebben gekozen. Verder wordt ge sproken van een. belangrijke troepenverplaatsing der Duitschers in België. Meent men dat er verband is tusschen deze berich ten, dan kan men door combinatie tot de veronder stelling komen, dat er een belangrijk Engelsch troe pentransport dezer dagen over de Noordzee gaat, be stemd voor België en dat de Duitschers zeer actief zullen optreden ter zee, waar allerlei gebeurtenissen mogelijk zijn, maar natuurlijk ook te land. Wij zouden met deze veronderstelling eenige reke ning willen houden is dé combinatie onjuist, dan zullen de oorzaken der aan beide kanten genomen af sluitingsmaatregelen wel spoedig blijken. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het geding voor het prijzenhof inzake de Zaanstroom en de Batavier V, hetwelk 1 Mei beginnen zou, verdaagd is, zonder dat de reden of een nadere datum wordt opgegeven Aan de Dardanellen heet de operatie spoedig een aanvang te zullen nemen van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat de verbondenen ten hoogste 80.000 man hebben samengetrokken en dat de troepen vol strekt niet berekend zijn voor de taak, die hun daar wacht. Generaal Smuts heeft een legerorder uitgevaardigd, waarin hij zegt dat het doel van de actie tegen Duitsch Zuid-West Afrika voor een belangrijk deel is bereikt. In Engelsch-Ihdië is het niet rustig. Weer hebben inboorlingen 4000 ditmaal een inval gedaan, maar volgens het officieele bericht werden ze terugge dreven. Tenslotte zij melding gemaakt van een toespraak van president Wilson aan een pers-lunch, waarin werd ge zegd, dat de neutraliteit der Vereenigde Staten niet is toe te schrijven aan den wensch om buiten alle ver wikkelingen en verwarring te blijven, maar iets veel grooters is. De Vereenigde Staten willen zich onder scheiden als een natie, die zichzelf weet te bedwingen, die zichzelf meester is. Een dergelijke natie is in staat een belangrijke rol te spelen bij de regeling van de zaken in de wereld wanneer de oorlog geëindigd zal zijn De Vereenigde Staten wenschen geen voet van iemands grondgebied en men is daarom vrij om an dere naties te dienen, maar alle Amerikanen moeten tot lijfspreuk nemen de woorden: „Amerika eerst!" Een bewijs van vriendschap is, volgens den presi dent, nog geen uiting van sympathie met den een of den ander, maar mede een voorbereiding om beide partijen te helpen, als de oorlog geëindigd was. Ziedaar woorden, die ook in andere neutrale landen van pas zijn en in toepassing kunnen worden ge bracht DE STRIJD IN BElGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddagIn dte streek van Soissons, in den sector Reims, en de Ar- gonnen hadden hevige artilleriegevechten plaats. In den nacht van 18 op 19 April werd een Duitsche tegen aanval bij Eparges volkomen afgeslagen. In het Mort- marebosch bleef aan weerskanten de actie der infante rie zonder belangrijk resultaat. In de streek van Re- quiéviile werd een hevige artilleriestrijd gevoerd, de Franschen behaalden voordeden. BOMMEN OP DUITSCHE PLAATSEN. Gisterochtend te 10 uur wierp een laag bij den grond vliegende aviateur vijf bommen op het Duitsche stadje Kandern, waar geen garnizoen ligt. Een dezer bom men ontplofte op het veld, de vier andere vielen op een school. De meeste kinderen vluchtten den kelder in. Een kind werd gedood, een ander zwaar gewond, ter wijl verscheiden andere kinderen licht gekwetst werden, meldt Wolff uit Müllheim. Ook op Lörrach werden door een vlieger zes bommen geworpen, die bij het station uiteensprongen. Een kind werd gedood, een jonge man werd een arm afgeslagen en drie andere personen werden meer of minder zwaar gewond. EEN BOMMENAANVAL OP BELFORT. Uit Genève wordt aan den „Berl. Lokal Anz'eiger" bericht, dat Duitsche vliegers te Belfort twee loodsen met Engelsche vliegtuigen en zes kruitmagazijnen verwoest hebben. Verder wordt bericht, dat in de loodsen Engelsche monoplans en biplans waren op geborgen, wier bestuurders niet in de loodsen aanwe zig waren. De ontploffing der kruitmagazijnen heeft groote schade aangericht Er is daaromtrent een uitvoerig rapport naar Parijs gezonden. De correspondent brengt lof aan de stoutmoedig heid en de zekerheid van oriënteering der Duitsche vliegers, die de bommen uit geringe hoogte neerwier pen. DE OPGEBRACHTE TRAWLERS. Naar aanleiding van het bericht als zou de oorzaak van het aanhouden der IJmuider trawlers te vinden zijn in het feit dat de monsterrol niet in orde was, schrijft de Hbld.-correspondënt te IJmuiden Het niet-in-orde-zijn van de monsterrol moet beslist worden tegengesproken, daar zulks onmogelijk is, om dat alle schepen op order van den militairen comman dant te IJmuiden, een in drie talen, Nederlandsch, Duitsch en Engelsch, opgestelde lijst met de namen en nationaliteit der opvarenden voor het vertrek door voornoemden commandant moeten laten afteekenen om dit aan gezagvoerders van vreemde oorlogsschepen als officieel stuk te kunnen overleggen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische Generale Staf berichtte gisteren: Op 18 April sloegen wij door artillerievuur en handgra naten aanvallen af op onze stellingen ten oosten van Telepocz in Polen. In de richting van Stryj had de vijand aanvapkelijk succes bij een aanval op een hoogte bij Orawezik; 's avonds echter gingen onze troepen tot een tegen aanval over en bezetten zij de hoogte weder na een hardnekkig gevecht. Wij maakten daarbij gevangenen, wier aantal nog moet worden vastgesteld. In de oostelijke Pozanka-keten lieten wij een mijn springen onder een Duitsche loopgraaf. Onmiddellijk daarop nam onze infanterie de stelling in een bajonet- aanval. Wij namen er ongeveer 100 Duitschers gevan gen en maakten vier mitrailleurs en een bommenwer per buit. Uit Weenen werd gisteren gemeld In den algemee- nen toestand is niet de minste verandering gekomen. Langs het geheele front hebben hier en daar artille rie-gevechten plaats. IN DE DARDANELLEN. Het Turksche Hoofdkwartier deelt mede: Wij heb ben thans zekerheid verkregen, dat vier van de zes vijandelijke torpedobooten, die in de Straat der Dar danellen trachtten binnen te dringen, mijnenzoekers waren en dat twee der vijandelijke booten door onze granaten getroffen werden en in de zeeëngte zonken. EEN RUSSISCHE HULPKRUISER GEZONKEN. Uit Berlijn wordt gemeld: De Russische hulpkrui ser „Bakoe'' is in de Zwarte Zee op een mijn gestooten en gezonken. Het schip onderhield het verkeer tusschen Odessa en Sebastopol. Aan boord bevonden zich be langrijke papieren van de militaire overheid en een groote geldzending. De bemanning werd gered. IN DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA. Reuter meldde gisteren officieel uit Kaapstad: De Duitschers hebben Keetmanshoop gisteravond ont ruimd en daar 100 blanke niet-militairen achtergela ten. In de stad zijn geen andere gebouwen beschadigd dan de telephoon- en telegraafkantoren. De troepen van de Unie hebben de stad hedenochtend bezet. IN HET HOOGERHUIS. Minister Crewe deed in het Hoogerhuis een mede- deelingen omtrent de operaties in Mesopotamië en ver klaarde daarbij, dat de aanval door een sterke Turk sche legermacht behoorlijk voorzien was en dat de vij and volgens schatting in het gevecht van 14 April niet minder dan 2500 man verloren had. Lord Lucas gaf namens het ministerie van oorlog een algemeen overzicht over de operaties in dé Afri kaansdie jcolonies en deelde mede, dat het eenige Duit sche stoomschip op de groote meren tot zinken was ge maakt en dat de blokkade van Oost-Afrika en Kame roen thans effectief lis. Zooals men weet is Zeeland in staat van beleg ver klaard. In verband daarmede moeten talrijke vluchte lingen, die tot dusverre in deze provincie verbleven, haar binnen zeer korten tijd verlaten. Waar het hier menschen betreft van stand en beschaving, kunnen zij niet worden ondergebracht in een vluchtelingenoord. Onze regeering heeft zich ook hun zaak aangetrokken en het mogelijk gemaakt, dat Nederlanders van goeden wille, die zich over deze vluchtelingen „pauvres hon- teux", menschen, die vóór den oorlog in welstand ver keerden, willen ontfermen, daarvoor een matige ver goeding kunnen erlangen. Naar er thans honderden van welke gezinnen gehuls vest moeten worden, daar is het ijverige Alkmaarsche vluchtelingen comité niet in gebreke gebleven, maar poogt het te bevorderen, dat ook voor een aantal van déze vluchtelingen gezorgd wordt. Het lijdt geen twijfel, of dé Alkmaarders zullen zoo men als andere landgenooten in deze aangelegenheid achter willen blijven. Het comité verzoekt belangstellenden zich Vrijdag en Zaterdagmiddag van 45 ten stadhuize te vervol gen, waar alle inlichtingen worden verschaft en alle bereidverklaringen gaarne in ontvangst worden geno men. KORTE BERICHTEN. Gisteren heeft een Russisch vlieger, wiens toestel ge- teekend was. met het IJzeren Kruis, het kenteeken van de Duitsche vliegers, 4 bommen op Insterburg (Oost- Pruisen) geworpen. Een vrouw is gedoodtwee jon gens werden gewond, wordt uit Berlijn gemeld. Een Duitsche vlieger wierp bommen boven War schau, waardoor de directeur en de boekhouder eener suikerfabriek werden gedood, talrijke personen gekwetst en groote materieele schade werd aangericht, meldt Wolff uit Berlijn. In een kreits van Duitschland is een inzameling gehouden van oude gummi-artikelen, gebruikte fiets banden, slangen, overschoenen, enz.het resultaat was, dat ongeveer 35 centinaar gummi bijeen kwam. Naar uit Ohrdruff aan het „Berliner Tageblatt" gemeld wordt, zijn enkele gevangenen, die zich in het interneeringskamp aldaar bevinden, overgegaan tot het uitgeven van een weekblad. De koqy wordt voornamelijk door Fransche schrij vers, die zich in krijgsgevangenschap bevinden, gele verd. Het technisch werk wordt eveneens door Fran sche gevangenen uitgevoerd. Wegens het gebrek aan mannelijk personeel ls thans ook door de Kleefsche electrische tramwegmaat schappij besloten vrouwelijke conducteurs in diens te stellen verneemt de Tel. De Pruisische minister van spoorwegen heeft een instructie uitgevaardigd in zake een zeer spaarzaam gebruik van aardappelen, in verband met de schaarscn- te van dit voedingsartikel. DE LICHTING 1916. In haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer betreffende bet ontwerp inzake een vervroegde oproeping van de licüting 1910, deelt de Kegeering in antwoord op een haar gestelde vraag mede, dat aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp werd gevonden in de omstandigheid, dat eerlang alle bij de onbereden korpsen ingedeelde militieplichtigen der lichting 1915 zullen zijn ingelijfd van de lichting 1914 behoeft nog slechts een kleine groep eerstdaags te worden ingelijfd en dat, om desvereischt zoo vroeg mogelijk de lichting 1916 voor inlijving gereed te hebben, met het oog op de volgens de wet te ver richten werkzaamheden, latere indiening niet raad zaam voorkwam. Omtrent den vermoedelijken loop van de inlijving der lichting 1916 kunnen op dit oogenblik nog be zwaarlijk met stelligheid mededeelingen worden ge daan. Deze hangt geheel af van het verloop der ge beurtenissen. Indien de oorlog blijft voortwoeden zal die inlijving zoo spoedig doenlijk behooren te geschie den; of de lichting in haar geheel dan wel bij ploegen zal worden ingelijfd, kan eerst later worden beslist; bestaat er echter gegrond uitzicht op het sluiten van den vrede, dan zal de inlijving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschillende ploegen. Het bezwaar, als zouden de dienstplichtigen der lichting 1916 nog te jóng zijn om in dienst te treden, wordt door de Regeering niet gedeeld, aangezien zelfs, als de inlijving zoo vroeg mogelijk geschiedt, deze slechts 5 maanden voorafgaat aan het tijdstip, waarop in normale omstandigheden de eerste ploeg dier lich ting onder de wapenen zou komen. Aan den aanmaak van militaire kleeding wordt on afgebroken met kracht gewerkt. Er is in de verloopen maanden een moeilijk tijdvak geweest, waarin de vrees gewettigd scheen, dat de benoodigde wol, voor het vervaardigen van laken, zou komen te ontbreken. Ge lukkig is sinds dien weder wol ontvangen. Ondergoed is in ruime hoeveelheid voorhanden. Wanneer de noo- dige herstellingen aan de kleeding niet tijdig kunnen worden uitgevoerd door de bij de troepen ingedeelde kleermakers, moeten in de kantonnementen woonach tige kleermakers ter hulp worden geroepen. COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1