FEUILLETON. DE WELDOENSTER kenhtg 10J4 beneden 98% mocht zijn gedaald. Gelijk uit dé diide zinsnede van hel sub 2o in de akte vermelde blijkt, is aan de kredietinstellingen tof drie dagen vóór den dag der inschrijving op de leentng bevoegdheid verleend om de plet door naar over gort n men schuldbrieven ten beloope van 22% millioen gul den geheel of gedeeltelijk voor 95 pet. te koopen. Van deze bevoegdheid is door haar op 10 Maart gebruik Nc niu'lcdirtrict: tot natura niet wenschelijk zou zijn, is geen onrv-j'i^ea, ou u< win».' en verliesrekening der gastabriek blijkt, dat aan de gemunt'1 over ioi 4 is uitgekeerd een beurag van 29 700, voor pijpengeld enz. biet winst- saldo bedraagt 9575.74% Het verlies-salde van de waterleiding bedraagt 5203.14%, BINNENLAND. Gemengd Nieuws. HET OEBEURDE TE ARNHEM. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, heeft H. M. de Ko ningin afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door den inspecteur van politie van der M., te Arnhem. Zooals men zich zal herinneren was v. d M bij ar rest van het gerechtshof aldaar veroordeeld tot 14 da gen hechtenis wegens het veroorzaken van den dood door schuld (liet gebeurde op de Hommelstraat in Arnhem, waarbij zekere Post door een revolverschot werd gedood en zijn broeder gewond). EEN NATIONAAL TIJDSCHRIFT. Besloten werd een leening van 100.000 aan te gaan tot stijving der kasmiddelen. Mede werd besloten tot het aangaan eener geld- leening van 256.000 tot dekking van verschillende uitgaven, af te lossen in hoogstens 41 jaar en rentende 5 pet., tegen een door B. cn W. te bepalen koers. Het voorstei van B. en W. en de gascommissie, om over te gaan tot verhooging van den prijs van het door de gasfabriek over gewone meters te leveren gas met 1 cent per kub. Meter te verhoogen en te brengen op 6 cent voor kook- en 8 cent voor lichtgas, een ver hooging, noodig door de hooge kolenprijzen, vond veel bestrijding. hou.' gepcitaioanecrcl ^cncr&oi -nu^/oi».o» Ziju vervauge' M. W de Vries, genei aai-majoor, militie- commissaris in hef fit" district van Noord-Iioliand; tot voorzitter van den tweeden keuringsraad A. C. van Altena, gepensionneerd koloneltot zijn plaatsver- L L vanger J. Ditmar, gepensionneerd luitenant-kolonel; j 3856.48%, van de gemeente-reiniging gemaakt, met dien verstande, dat de geheele 22% mil- tot voorzitter van den derden keuringsraad A. A. Heis- ongeacht een bedrag van 9000, door de gemeente m lioen gulden door haar werd overgenomen. terkamp, luitenant-kolonel, provinciale-adjudant 'in de kas der reiniging gestort. Noord-Hollandj tot zijn plaatsvervanger jhr. J. T. van Spengler, gepensionneerd kolonel in het 2de militiedistrict: tot voorzitter van den eer sten keuringsraad F. B. A van Steenhardt Carré, ge pensionneerd' kolonel; tot zijn plaatsvervanger j. F. N. van Bunge, kolonel, militie-commissaris in het 2de district van Noord-Holland; tot voorzitter van den tweeden keuringsraad H. G. van Meurs, gepension neerd luitenant-kolonel; tot zijn plaatsvervanger W Woudstra, gepensionneerd luitenant-kolonel-kwartier meester; in het 3de militiedistrict: tot voorzitter J. J. Wie- ringa, oud-reserve-luitenant-kolonel; tot zijn plaats vervanger W. R. H. Wakker, luitenant-kolonel, militie commissaris in het 3e district van Noord-Holland. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave van 14 dezer werden geval len van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Zuid-Holland 3 gevallen te Numansdorp en in elk der gemeenten Alkemade en Stompwijk 1 geval; in Gelderland in elk der gemeenten Ubbergen en Voorst 1 geval; in Limburg in elk der gemeenten Sevenum en Klim men 1 geval; in Zeeland 2 gevallen te Sluis en 1 geval te Melis- kerke; in Noord-Holland 2 gevallen te Haarlemmermeer en 1 geval te Haarlem. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven Tilburg, St. Michielsgestel, Vught, St Oedenrode, Sprang, Goorle, Werkendam, Zevenbergen. CURSUSSEN TOT OPLEIDING VAN LAND- EN TUINBOUWONDERWIJZERS. In het begin van Mei zullen te Alkmaar en te Haar lem cursussen worden begonnen tot opleiding van on derwijzers, die een landbouw- of tuinbouwacte wen- schen te verkrijgen. De cursussen worden kosteloos gegeven op Zaterdagmiddag, zullen duren tot Augus tus 1917 en staan onder leiding van de heeren C. No bel, Rijkslandbouwleeraar te Schagen, J. G. Hazeloop', Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar, en K. Volkersz, gen 1 Wekenlang heeft het rijkshooi dagelijks meer ge- Rijkstuinbouwleeraar te Lisse. kost aan vervoer dan het waard was. NEDERLANDSCH GEZANTSCHAP BIJ HET antwoord i reg' °mpn 1 D° hp°r "Heling verklaard" niet in aanmerking te willen komen, bij eerste stemming verwierf de heer Keesoom 3 en Het vorenstaande moge strekken tot beantwoording van de met nummers I, II en III aangeduide vragen. In antwoord op vraag IV, zij opgemerkt, dat het noodzakelijk was, om, in verband met de tot ongeveer 100 millioen opgeloopen vlottende schuld, zoo spoedig mogelijk Nederlandsch-Indische schuldbrieven ingang te doen vinden en daarmede niet ie verwijlen, totdat de vrede zou zijn geteekend, als wanneer gevreesd moet worden, dat door de groote geldbehoefte, de rentestan daard hooger en de leningsvoorwaarden bezwarender zouden worden. Bovendien had de geldmarkt zo in- als buiten Ne derland, onder den dnik staande van den oorlog, wei nig neiging betoond een crediettieeinster ter wille te zijn, fiie, voor 't eerst op de markt komende, geen zeker heid voor de nakoming harer verplichtingen aanbood. Naar de zienswijze van den minister was 't onder die omstandigheden ten volle verantwoord de geldelij ke lasten van de overeenkomst te aanvaarden, ook al kan daardoor aanvankelijk niet meer bereikt worden, dan dat 40 millioen, d.i. ten naastenbij twee-derde der leening, plaatsing vond. WOL. Naar we vernemen zijn bij de Regeering plannen aanhangig tot inbeslagname van dén nieuwen oogst wol. Heden had in den Haag een vergadering met producenten plaats. DUUR HOOI. Geef feiten, ten bewijze, dat te veel wordt uitgegeven, zoo betoogde minister Bosboom in antwoord op de klacht der Kamerleden in het voorloopig verslag om trent het buitengewone krediet, dat te veel werd' uitge geven. Wij willen den minister aan zulk een feit hel pen, aldus het Hbld. Wekenlang werd 's morgens van Roozendaal een automobiel trein naar Lage Zwaluwe gedirigeerd. El- ken morgen reden zes auto's, 1200 K.G. hooi vervoe rende. van R. tot Lage Zwaluwe. De afstand tusschen die plaatsen bedraagt 50 K.M. Matig berekend kost te het vervoer dér 1200 K.Q. hooi 6 X 2 X 50 X 15 ct. 90. De 1200 K.G. hooi zijn per 1000 K.G. 46 waard. Een goederentrein, het hooi vervoerende, ging Lage Zwaluwe voorbij, men vond beter het hooi van Rozendaal per auto weer naar L. Z. terug te bren- ajen I Wekenlang heeft het rijkshooi dagelijks meer ge kost aan vervoer dan het waard was. de heeren Verdnin en Teeline ieder 2 stemmen. De tweede stemming leverdé een zelfde resultaat. Bij de derde stemming werd de heer D. Keesoom met vijf stemmen gekozen. Hierop werdén de beer Boom als ingenieur van de j K. E. M. voor het verstrekken van inlichtingen. 1 De Voorzitter deelde mede, dat 162 aansluitingen waren verkregen, de balans was sluitend1 met 125 aan sluitingen, het resultaat was dus geenszins ongunstig. Uitvoerig werd over al of niet aansluiting gespro ken, tenslotte werd1 hiertoe met vier stemmen die van de heeren Dil, Kraakman, v. d. Oord en Helder besloten. De heeren Teeling, Meijue en de Groot verklaarden Zich voor een afwachtende houding. Aan den heer H. Kikkert, hoofd dier school te Koo gerpolder, werd op diens verzoek wegens 65 jarigen leeftijd eervol ontslag verleend. De Voorzitter verklaarde overtuigd te zijn, dat de heer Kikkert zijn functie gedurende 40 jaar op de meest Bi; van i de Groni: gen che osch en Co, is onder re voorheen actie van mr. H. van de Rivière een nationaal tijdschrift verschenen, dat tot titel draagt „Ons Land" en minstens twee maal per maand zal uitkomen. Als raad van toezicht en ad vies treden opprof. Kernkamp van Utrecht burge meester Patijn van Leeuwarden, het eerste Kamerlid van Weidéren baron Rengers (Oenkerk), prof. Schelte- ma (Groningen), dr. F. O. Waller (Delft). In het voor woord wordt gezegd, dat het doel is propaganda en studie, propaganda te maken „voor de geachte, dat wij ons uiterste best moeten doen om onze neutraliteit en onze onafhankelijkheid te bewaren", studie „van de middelen, om de nationale belangen van ons land op den duur meer op den voorgrond te brengen tegenover allerlei groepen- en particuliere belangen, die zich naar voren dringen." Het eerste nummer bevat eenige frissche, levendig geschreven artikelen over onderwerpen in verband met onze defensie, artikelen ongetwijfeld van groote propa gandistische kracht en dus waard algemeen verspreid te worden waarvoor de redactie overigens een ge makkelijk middel aan de hand doet Het tijdschrift is zeker op een gelukkig tijdstip ge boren, maar het zal vooral den eersten tijd krachtig moeten worden gevoed, want het is wat schraaltjes ter wereld gekomen en het zou jammer zijn, wanneer het daardoor geen levensvatbaarheid zou blijken te bezit ten het doel, waarnaar gestreefd wordt, en de wijze, waarop dit blijkens het eerste nummer geschieden zal, verdienen een beter lot KEURINGSRAAD 1916. Bij' Kor, Besl. van 17 dezer zijn benoemd in de pro- VATICAAN. De Maasbode meldt: Nu omtrent de reis van Mgr. Dr. Nolens reeds een en ander is gepubliceerd geworden, kan het nuttig zijn mee te aeelen, wat ons daaromtrent ver der bekend is uit de beste bron. Mgr. Nolens is naar Rome vertrokken op verzoek en met een opdracht van onze Regeering. Zijn zending houdt verband met het voornemen onzer Regeering, om tot herstel van de Nederland- sche vertegenwoordiging bij het Vaticaan te geraken. In verband met de diplomatieke usanties mag wor den aangenomen, dat, bij een gelukkig slagen zijner zending, Mgr. Nolens ais aangewezen moet worden beschouwd voor den nieuw te vestigen diploma- ticken post. Dat de keuze van Mgr. Nolens gelukkig heeten mag, zalj zoo goed als niemand betwisten, die den bijzonderen tact kent, waarmee de voorzitter der R. K. Kamerfractie weet op té treden. Zcodat met grond gehoopt mag worden, dat hij in zijn moei lijke opdracht zal slagen. Voor Nederland'! positie en een mogelijke krach tige meewerking tot het verkrijgen van den vrede en aan de verschillende zegenrijke bemoeiingen des Pausen, moet ook de gelukkige stap dei Regeering worden toegejuicht. Koningin en Kabinet hebben door deze daad ge toond Nederland's belang te verstaan. UIT BERGEN. Voor het examen acte 1. o. zijn gisteren ïe Haar lem gestaagd de dames G. Scholten, J. M. Dammen en J J. van Dam, allen alhier. UIT HOORN. In de gisteren gehouden raadsvergadering gaven B. en W. een beschouwing over ae levensmiddelen-circu laire van den Minister van l andbouw. Zij scharen zich aan de zijde dei gemeentebesturen, die den Minister hebben verklaard, dat de maatregelen onuilvoerbaai worden geacht. Aan B. en is gebleken, dat de circulaire ook geldt voor gemeenten, waar van de ver schillende artikelen als tarwemeel en -bloem, varkens- vleesch, spek vet, groenten en aardappelen, geregeld eui voldoende hoeveelheid aanwezig is, zocdat be- scnikbaarsteiiing in natura van de zijde des ministers niet noodig wordt geacht. Op een vraag, of een andere distributie dan die in Na zeer uitvoerige discussie, waaruit bleek, dat de 1 h.m> VOOT tegenstanders het verkeerd vinden den zwaren druk te leggen op de groote gasverbruikers, die in gewone ja ren de groote winsten helpen vormen, staakten de stemmen over hetvoorstel. UIT OUDKARSPEL. Gistermiddag sloeg het voor een bakwagen gespan nen paard van den heer O. uit Heerhugowaard, op hol De heer O., die het rijtuig bestuurde, werd over eèn lengte van wel drie minuten gaans meegesleept, totdat hij eindelijk afgemat moest loslaten en geheel van streek bij een der bewoners werd binnengebracht Het gebeurde in het midden van het dorp, doch het paard werd aan het zuideinde van Noord-Scharwoude pas gegrepen, nadat het den bakwagen reeds eerder in twee stukken had achtergelaten. De heer O. heeft het er met den schrik en een wonde aan de hand afgebracht. urr AKERSLOOT. De Raad vergaderde gistermiddag in voltallige zitting. Van de heeren K. van Duin en S. Koppes was het verzoek ingekomen om hun een stukje gemeentegrond te verkoopen of in erfpacht af te staan bij hun percee- len. De Voorzitter deelde mede, dat B. en W. verkoopen beter oordeelen. Een prijs van I per vierkante Me ter achtten zij beter. De heer van der Oord verklaarde zich voor het ver strekken in erfpacht. Besloten werd deze zaak ter afdoening in handen van B. en W. te stellen In verband met de bediening van het pontveer was van den heer Terluin Sr. een schrijven ingekomen, waarin hij zich bereid verklaarde vanaf 1 Mei het pont te bedienen voor een pachtsom van f 8 per week of een belooning van 16 per week. Adressant zal steeds met 2 volwassen personen voor de bediening zorgen en een schuitje disponibel stellen. De Voorzitter deelde mede, dat de tegenwoordige pachter, de heer Groot, de pont nog een maand wil bedienen voor 15 per week. Spreker was er voor om het tot het afkomen van het recht voor de nieuwe verpachting zoolang aan den tegenwoordigen pachter op te dragen. Uitvoerig werd de zaak besproken, een oogenblik zelfs op heftige wijze. Besloten werd na schriftelijke stemming, nadat men eerst mondeling wilde stemmen, waarbij de heer Dil buiten stemming wilde blijven, wat in strijd met de Gemeentewet verklaard werd, met vier stemmen tegen drie stemmen op den heer Groot, om de bediening tot de nieuwe verpachting te gun nen aan den heer Terluin, voor een pachtsom van 8 per week. Mede werd besloten om met de verbouwing van het perceel direct na 1 Mei aan te vangen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemee- ,ie stemmen lies loten ora het salaris van dep gemeente arbeider met 50 per jaar te verhoogen Op het verzoek van de afdeelingen Akersloot van de Geheelonthoudersvereniging en den Bond van Staatepensioneering om H. M. ae Koningin te verzoe ken het aantal vergunningen op twee te stellen, werd afwijzend beschikt. Aan den heer j. D. Sieverding werd wegens vertrek uit de gemeente eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur E>e Voorzitter deelde mede, dat het armbestuur in strijd met het reglement reeds met haar aanbeveling was vooruit geioopen en een voordracht had ingezon den mei den neer L>. Keesoom als no. 1 en den heer J. Verduin ate no. 2 B en W. wenschten zich echter aan het reglement te houden en kwamen daarom met de volgende aanbeve ling 1, D. Keesoom, 2. A. Teeling. De heer Helder was van meening, dat het armbe stuur handelde overeenkomstig het reglement De heer Meijne wees er op, dat dit overeenkomstig het oude door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 81) o „Of hij het gedaan heeft." Trudi draaide het hoofd om en keek Bibi strak in de oogen. „Ik ken hem beter dan jij", zei ze langzaam. Zij was tot het besluit gekomen, dat dit de eenig mogelijke manier was hem geheel den rug toe te keeren; en dat moest dadelijk en volledig geschieden, Hoe zou het mogelijk wezen hem niet te haten? Het was het ergste wat haar overkomen kon. Ze zou er in ieder opzicht onder lijden. Indien hij schuldig was of onschuldig, hij was in ieder geval een dwaas om zich in zulk een positie te brengen; en wat had zij een he kel aan zulke dwaze menschen! Zij sprak voor zichzelf een plechtigen eed uit, dat het voor goed gedaan was tusschen haar en Axel. Op Kleinwalde was de uitwerking van het nieuwtje dezemevrouw Dellwig liet dadelijk een varken slach ten en zond invitaties rond voor een buitengewoon groote Zondagavond-partij. Zij en haar man konden nauwelijks hun stralendé vreugde verbergen onder een gepasten schijn van verslagenheid. „Wat zou zijn anne vader, de oudste vriend van onzen genadigen 1 er, wel gezegd hebben 1" riep Dellwig aan het diner, en het dienstmeisje juist in de kamer was. „Het is werkelijk een geluk, dat hij dit niet heeft be- icven te beleven", zei zijn vrouw, vroom het hoofd huddend. Niemand wist wat Anna te Straalsond was gaan doen. Zij vertelde dat zij een onaangenaam geval ge had had aan de Bank. Miss Leech vertelde, dat zij Maandag naar dé Bank geweest waren. „Ik moet er weer naar toe", zei Anna op den avond van dien Dins dag, toen zij deó heelen dag met Manske was geweest en tevergeefs had getracht permissie te krijgen om Axel cca bezoek te brengen. En zij voegde er bij m« gebogen hoofd en zwakke stem, dat het een heel groo te last was. Zij zag er zeker al diep ongelukkig uit. „Men kan in veel opzichten niet voorzichtig genoeg zijn", merkte mevrouw von i reumann op, die zich be- paaid ongerust maakte over het bleeke uiterlijk van Anna; zij aas bang, dal door een onverstandig ver zuim au haai kant de toelage die zij ontving mis schien zou ophouden. Vol geestdrift moedigde zij die bezoeken aan de Bank ajjn. „Zorg voor je bank", zei ze, „en je t■■.ink zai vtwn jou zorgen. Dat zeggen wij hiej in Duitsehland." heid in die j vangenis, de zware deuren die hijwas doorgegaan, die allen achter hem gesloten en gegren deld werden en die hem alle achtereenvolgens nog meer afsloten van het vrije leven daarbuiten, in de blik van de ongelukkige wezens die hij tegenkwam, als ze door gewapende gevangenbewaarders van en naar hun werk werden gebracht; dé gevangenbewaarders zelf met hun .groote sleutels, glimmend door hei veelvuldig gebruik in al die personen en zaken lag een onverbiddelijke werkelijkheid, die hem losrukte uit de blinde wezenloosheid, waarin hij na tic arrestatie vervallen was. Er was de ten of mdere buitengewone vergissing begaan; Maar Anna luisterde niet. Er was maar één gedach-en daar hij wist. toen hij er het eerst over begon na te -ho te die haar vervulde, één kreet in haar hart tioe zou zij A kunnen bereiken, hoe kon zij hem helpen? Hij zat in een cel omstreeks vijf meter lang en drie breed Ei was juist plaats om tusschen het veldbed en he. kleine, houten tafeltje, dat tegen den tegenover - gesielden muur stond, door te loopen. Behalve deze meubelen was er één stoel, een leeg houten kistje on derste boven gekeerd met een tinnen kom er op -- dat was zijn waschtafel een klein plankje aan den muur vastgemaakt, en daarop een tinnen kroes, een tinrvn bord, een potje zout, een klein roggebroodje en een bijbel. lJe muren waren bruin geverfd en het ven-' ster van geslepen glas was heel hoog in de muur, vlak bij den zolder; het was van de buitenzijde getra lied en kon alleen bovenaan een klein eindje open Op de d< rr was een nette gedrukte kaart geplakt, waarop vermeld stond, hoe de bewoner van de cel zich moest wasschen; ook v/erd de hoeveelheid touw aangcgi" i, die hij lederen dag moest uitpluizen. De v, .-ui somtijds gebruikt voor veroordeeldemisda digers vandaar de vermelding van de hoeveelheid touw maar de kaart viel Axel telkens in het oog, wanneer hij reen en weer Ij£p door de beperkte ruim te en onwillekeurig leerde hij die voorschriften van buiten. In het begin was hij geheel suf geweest, volkomen onbekwaam de beteekenis en den omvang te begrijpen van het ongeluk dat hem overkomen was; maar er was een wreedé, niet veel goeds belovende werkelijk- dienk'n dat hij niets kwaads gedaan had, wist hij ze ker dat het sifi W een quaeisüe van uren kon wezen, voor dat hij in vrijheid zou worden gesteld. Maar op 't oogenblik was zijn positii afschuwelijk. In vrijheid gestcid, ja oi neen, wie kon hem goedmaken al wat hij leed en wat hij verliezen zou? Men had hem bij zijn aankomst gefouilleerd zijn geld, zijn horloge, en een ring van zij a moeder, d:en hij aan had, waren hem af genomen. De jonge ambtenaar die hem gearresteerd had de substituut-officier van justitie presideerde bij deze bewerkingen met ontzettend groeten ijver. Hij was nog jong en onbekend1 en verlaagde vurig etnigen naam te maken en daartoe was in dit kleine stadje niet vaak gelegenheid'. Dat hij belast werd met dit opzien barend geval, gaf hem hoop op de schoonste vooruit zichten in de toekomst. Zijn naam, hij heette Meyer, zou opstijgen in een vlammengloed van glorie uitde asch van Axel's eer. Straalsond, waar de oude naam Lohm weergalmde, zou genoodzaakt wordlen tegelijker tijd te weergalmen van den minder oudén en op zich zelf niet belangwekkenden naam van Meyer. Hij had Lohm gearresteerd, hij was speciaal met het geval be last, 'het kon niet anders of er moest over hem gespro ken worden. Zijn ijver en ingenomenheid daarmee waren groot en maakten, diat hij veel verder ging dan in zulke gevallen gebruikelijk is. Axel was verbaasd over de poets die het lot hem had gespeeld, door hem plotseling in de macht te stellen van een jong mensch, Meyer genaamd. Wordt vervolgd hetgeen hij aan de Akersiooter jeugd deed, naast een meer dan eervol ontslag toe. (Applaus). Toit leden van dé sdiattingscommissie werden bij eerste stemming gekozen de Voorzitter en de heer Groot, de tweede stemming wees als 3de lid den heer Meijne aan, terwijl na eenige stemmingen als 4de lid werd gekozen de heer v. d. Oord. Inzake het houdéa van dé kermis werd beslist, die aan het zwarte kerkje dit jaar niet te houden en over die in het dörp later te beslissen. De Voorzitter bracht hierna de uitbreiding van het Stet ter sprake. Het ingekomen advies van Mr. Cohen Stuart luidde op uitvoerige gronden, dat ontkennend beantwoord moet worden de vraag of het recht van visscherij van dien aard is, dat iedere verandering als een ingrijpen in deze rechten beschouwd kan worden. Het recht toch omvat alleen het recht van visschen. Breidt het ge bied zich uit dan is dit een voordeel voor dat rechtheb bende, krimpt het in, dan is dit ten zijnen nadeele. De gemeente is dan ook vrij het bewuste deel te dempen zonder schadevergoeding voor het vischrecht verschul digd te zijn. Bovendien geeft de visscherijwet het recht om het vischrecht, door een door den rechter te bepalen bedrag af te koopen. De Voorzitter oordeelde, dat het advies aan duide lijkheid niets te wenschen overliet. Akersloot kan het werk uitvoeren. -De heer Dil„Als u er voor instaat, dan ben ik er voor." De heer Helder: „Dat kan de Voorzitter thans ge makkelijk doen." De Voorzitter: „Daar kan ik wel voor instaan, de ondergrond is ons eigendom en wij hebben ook reeds de toestemming van het college van dé uitwaterende sluizen. Onze gemeente is aangewezen op het waterverkeer, een flinke opslagplaats is dan ook van het meeste ge wicht. De tijdsomstandigheden zullen de kosten van het werk waarschijnlijk een paar honderd gulden hooger doen worden, doch waar alles voor elkander is, mag di/t ons niet weerhouden tot spoedige uitvoering over te gaan." De heer Dil: „Hét is al tweemaal verkocht voor 42000 zou u nu denken, dat een ander zoo maar aan die rechten kan komen Men kan dit zoo maar niet afnemen. Het vischrecht wordt tegenwoordig nog duurder dan land, wanneer het verpacht wordt." Hierna werd met twee stemmen tégen die van de hee ren Dil en Teeling tol het uitvoeren van het werk beslo ten. Besloten werd, de aanbesteding onder de ingezetenen te houden en de verdere afdoening in handen van B. en W. te stellen. Hierna werd dé openbare vergadéring, die van 1 4 uur duurde, gesloten. KORTE BERICHTEN Te ÏJmuiden is bericht ontvangen, dat de stoom trawler „Clara Nicol IJ. M. 108", van de Algemeene Visscherii 'daatacbappij, naai Cuxhaven is opgebracht Gistermiddag is op de nieuwe Oosterbegraaf- piaats te Amsterdam een kleine gedenksteen onthuld op het graf an wijlen den agent van politie Titzler, die eênigen tijd geleden op het Kadijksplein het slachtoffer we tel van zijn plicht. STAATSLOTERIJ. Trekking vsn heden. Nr. 4623 f 1500nr. 845 f 400. STADNIEUWS. RljKS fUlNBOUWWINTERSCl lOOL Bepaald is, zooals we nog in een deel van ons vo rig nummer konden melden, dat in dit jaar in Alk maar een Rijkstuinbouwwinterschool zal worden ge vestigd. HET TUBERCULOSE BLOEMPJE. L>e ijverige dames, die haar krachten in dienst het goede doel hadden gesteld, hebben gisteren wat sierlijke rose kunstmoempjes verkocht, er is een bedrag van 465 79 bijeengekomen. Het vorig jaar was het 563.16, waarbij in aanmer king dient te worden genomen, dat gisteren door een onvoorziene omstandigheid één wijk niet werd be zocht. Te Gouda is een afdeeling van de Vrijwillige Landstorm gevormd, aanvankelijk met 25 leden. HUISVESTING VOOR VLUCHTELINGEN. Zooals men weet is Zeeland in staat van beleg ver klaard In verband, daarmede moeten talrijke vluchte lingen, die tot dusverre in die provincie verbleven, haar binnen zeer korten tijd1 verlaten. Waar het hier menschen betreft van stand en beschaving, kunnen zij niet worden ondergebracht in een vl uchtelirgenoor Onze're geering heeft zich ook hun zaak aangetrokken en het mogelijk gemaakt, dat Nederlanders van goeden wille, die zich over deze vluchtelingen „pauvres hon- teux", menschen, die vóór den oorlog ra welstand vei - keerden, willen ontfermen, daarvoor jen matige ver goeding kunnen erlangen, Zoo wordt eene rijkstoelage toegestaan van 76 ets. per dag voor elk volwassen persoon en van 50 ets. voor elk kind onder de 10 jaar, welke toelage echter voor grootere gezinnen wel, en dit vooral om reden de kos ten reeds ge vergd zoo oneindig groot zijn, op een maxi mum van 60 ets. gebracht kan worden. Waar er thans honderden van zulke gezinnen ge huisvest moeten worden, daar is het ijverige Alkmaar sche vluchtelingen-comité niet in gebreke gebleven, maar poogt het te bevorderen, dat ook voor een aantal van deze vluchtelingen gezorgd wordt, door plaat sing in Alkmaar of omstreken. Het is te hopen, dat velen te Alkmaar en in de omge ving helpen door het afstaan van kamers of tehuizen, waar de vluchtelingen dan gemeenschappelijk kunnen leven als in een pension, onder toezicht van het Comité en natuurlijk voor gezamenlijke rekening, en tegen ver goeding, te betalen uit de staatstoelage. Ook kan ver der op praotische wijze hulp worden verleend door het beschikbaar stellen van goed'koope gemeubelde kamers met keuken, waarvan de kosten eveneens betaald wor den door de toelage. I Hrt comité verzoekt belangstellenden zich Vrijdag en Zaterdagmiddag van 45 ten stadhuize te vervoe gen, waar alle inlichtingen worden verschaft en alle bereidverklaringen gaarne in ontvangst worden geno men. van heei n.l. i uwA LLtütcii ïvLui üi^oi advi J. J. Oer h eijnmgi -li _i j i j 1 nerffeen riïï ftart c\f* Aifipirasn/w-r ipïian ntvn naaei pah

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2