DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van 1st wests! oorlogsterrein, Van het oostelijk oorlogsterrein. No. m O o r 1 o Honderd en zeventiende Jaargang. 191& ftfeMül^ns W 3 ÏSJ9, fc 80 mi fi—MrateMi W P* npü, pat§ lite esn gl&tsriÉite. BriPü Ir, H, f. Boek- en HandeMnikerü Tl HERffls» COSTER4ZOON, Mn Cf Himm.I MAANDAG 26 APRIL. If 1 iïÉïM □It nummsr fesstaat all 2 btaden. ALKMAAR, 26 April. Li bet vorige voorafgaande artikel ia duidelijk ge maakt, dat van de totale waterverplaatsing (inhoud) van een oorlogsschip na aftrek van het gewicht voor de romp en de uitrusting, een zeker percentage over blijft, hetwelk over drie factoren (bewapening, pant sering, snelheid) moet worden verdeeld en dat door de wijze van verdeeling de aard en de bestemming van het schip worden aangegeven. Thans zullen we deze drie factoren, tot dusverre voornamelijk in hun onderling verband beschouwd, eens afzonderlijk nagaan. En daar het schip wordt ge bouwd om de artillerie, is deze het eerst aan de beurt het behoeft wel geen betoog, dat wij niet zullen af dalen in technische détails nöch in wiskundige bere keningen, daar dit onderwerp ons slechts bezig houdt, voor zoover het in verband staat met de vloot-politiek. De moderne vloot-politiek is in de groote rijken, vooral wat de bewapening betreft, voornamelijk, be- heerscht door de oorlogservaring opgedaan in den zeeslag van Tsjoesjima, den 27sten Mei 1905, tusschen de Japansdie en Russische slagvloten onder de admi raals Togo en Rodjestwenski geleverd, eindigend met de volledige vernietiging van de Russische zeemacht (van de 38 schepen bleven er slechts drie gevechts- waardig) en daardoor feitelijk de beslissing aan de Japanners brengend. Men zal het vermoedelijk vergeten zijn, ofschoon het nog niet zoo heel lang is geleden, en daarom is het, met het oog op wellicht komende gebeurtenissen, niet overbodig even op te merken, dat deze beslissen de zeeslag reeds na veertig minuten zijn hoogepunt had bereikt, na 's middags om 2 uur te zijn aangevan gen. Ter zee nemen de dingen een veel sneller verloop dan te land (men kan op de wateren geen verdekte stellingen innemen, zich niet ingraven, er zijn geen moeielijk te bestormen posities enz.). Is eenmaal de zeeslag, welke een beslissing moet brengen, begon nen, dan zal deze geen dagen kunnen uitblijven, maar spoedig moeten komen. Munitie-verspilling op zoo'n groote schaal als thans te land geschiedt is op zee uitgesloten, daar nieuwe scheepskanonnen reeds na anderhalf h twee uur van doorgezet vuur uitgescho ten zijn en het reservemateriaal en de munitie-voor- raad niet zoo heel groot kunnen zijn. De slag bij Tsoesjima is wel eens genoemd de tri- umf van de brisant-granaat (een metalen omhulsel, ge vuld met een sterkwerkende springstof; bij het sprin gen ontstaan een groot aantal scherven, die met groo te kracht her- en derwaarts worden geslingerd en vernieling aanrichten, terwijl bijkomende werkingen zijn het veroorzaken van brand, het ontwikkelen van vergiftige gassen). Toch zijn er uit dezen zeeslag ge heel verschillende lessen geput. Twee richtingen stonden dadelijk lijnrecht tégen elkaar over, die bei den gebaseerd heetten te zijn op de ervaringen uit den Japansch-Russischen oorlog De aanhangers der eene waren van meening, dat een schip bewapend moest zijn met zware kanonnen, waarmede de pantsering van een vijandelijk schip kon worden doorboord, zoodat dit aldus tot zinken werd gebracht, die der andere lichting zag' het meeste heil in een regen van granaten uit veel kleiner geschut, welke een vijandelijk schip wei met tot zinken kan brengen, maai' alles aan dek vernielen en <k bemanning dooden of buiten gevecht stellen kan Zeker is dat sinds Tsoesjima de bovenbouw bij de oorlogsschepen zooveel muf ik is verdwenen, dat alle brandbare materialen worden geweerd van een slagschip, klaar voor het gevecht, is zelfs de verflaag verwijderd. Maar geen natie heeft de consequentie zoover door getrokken, dat zij enkel middelbaar geschut (kanonnen van 15 centimeter) aan boord harer oorlogsschepen heeft geplaatst. Een paar zware kanonnen weiden al tijd noodig geoordeeld, eensdeels omdat deze kans ge ven den eersten slag toe te brengen en anderzijds, om dat zij den tegenstander nopen zijn schepen zwaar te pantseren, hetgeen óf ten koste van de bewapening óf van de snelheid óf van beide moet gaan. Wèl echter werd in Engeland de meening over- heerschend, dat het middelbaar geschut overboord kon worden geworpen (figuurlijk wel te verstaan!) en dat het zware geschut de beslissing alleen wel zou kunnen brengen. Vandaar het „all big gun" stelesel, dat sinds vele jaren in Engeland de richting heeft aangegeven, doch dat den allerlaatsten tijd weer prijs gegeven is De groote Engelsche oorlogsschepen, in en na 1913 gebouwd, hebben weer 15 c.M. kanonnen gekregen. Vergelijken we nu de drie klassen van Britsche schepen met elkaar, dan zien we het volgende: 4 van 30.5 c.M. 12 van 15e.M. 10 van 30.5 c.M. 8 van 38 c.M. 16 van 15 c.M. De Britsche admiraal heeft nimmer d'ezen terugkeer tot het middelbare geschut gemotiveerd. Misschien moet dit geschut vooral dienen voor anti-torpedo- geschut waarover nader meer misschien heeft de overweging gegolden, dat een zeeslag kan plaats Prae-Dreadnought Dreadnought Super-Dreadnought vinden in het donker of bij mistig weer, zoodat de vloten elkaar dicht kunnen naderen, misschien heeft men, waar de andere naties het middelbaar geschut steeds hebben behouden, het tenslotte niet aangedurfd, het oorspronkelijke standpunt te handhaven. Het verschil tusschen een gemengde bewapening en een van allemaal zware kanonnen is n.l. grooter, dan men oppervlakkig zou denken. In de eerste plaats dient in aanmerking te worden genomen, dat het ge wicht van v ij f t i e n kanonnen van 15 c.M. met daar bij behoorende affuiten en munitie ongeveer even groot is als dat van twee kanonnen van 130,5 c.M. Rekent men verder, dat met het middelbaar geschut 6 schoten en met het zwaar geschut 2 schoten per mi nuut kunnen worden gegeven en dat er van de 15 c.M. kanonnen 7 in elke breede zij kunnen vuren, dan ziet men, dat bij hetzelfde artillerie-gewicht het middelbaar geschut in denzelfden tijd twee en veertig tegen het zware slechts vier schoten kunnen worden afgege ven. Het is nu duidelijk, dat bij een gevecht op kleinen afstand, waarbij een gelukkig gebruik van de kanon nen van het middelbare soort gemaakt kan worden, deze kanonnen in staat kunnen stellen, in korten tijd veel zwak beschermde deelen der vijandelijke schepen dusdanig te beschieten en te vernielen, dat ook het ge bruik van het zware vijandelijke geschut er onder lij den moet en bovendien het moreel van den vijand da nig te verzwakken. Wij hebben hierboven enkel van de kanonnen als aanvalsmiddelen gebezigd. Maar er is nog een ander aanvalsmiddel, n.l. de torpedo en ook nog een kanon, dat verdedigingsmiddel is, n.l. het anti-torpedo-ge schut. Daarover morgen. In het gebied, waar de Dood van Yperen opnieuw zijn scepter zwaait is sinds Zaterdag geen belangrijke verandering meer voorgekomen. De Engelschen zijn ten zuid-oosten der stad met de verovering van den heuvel 60, volgens den ooggetuige in het Britsche hoofdkwartier behoorend „tot de schitterendste krijgs bedrijven van de Engelschen gedurende dezen oor log" geen stap verder gekomen en de Duitschers heb ben van hun plaatselijke voordeden in het noord-oos ten en noord-westen ook al geen verder profijt kunnen trekken. De Engelsche overwinning beteekent heele- maal niets, de Duitsche bracht door gedeeltelijke be zetting van den westelijken oever van het Yperen-ka- naal en door de verovering van het dorpje Julien het front een paar kilometer vooruit en daardoor wat dichter bij het door de verbondenen bezette Yperen, van welke stad men nu een uur gaans verwijderd is, maar verdere tactische, laat staan strategische gevolgen heeft het offensief tot dusverre niet gehad men is spoedig tot staan gekomen en blijkbaar blij dat men zich in de nieuwe stellingen kan handhaven. Wij onthouden ons van verdere beschouwingen over deze operatie. Alleen nog een paar opmerkingen uit Engelsche en Fransche bron. Het Duitsche leger, dat hier opereert, is dat van den hertog van Wurtemberg en er moeten Hongaarsche regimenten meevechten het schijnt haast niet aan te nemen, hoe snel de troe penverplaatsing dan ook moge gaan, dat er nu reeds regimenten, uit het Oosten overgebracht sinds het Karpathen-offensief der Russen gebroken is, in het Westen Vechten. Eten spreekt men aan de zijde der ver bondenen druk over de verrassing, waarmede de Duitschers hun operatie inleidden. Men heeft stalen apparaten gevonden, waarmee als een catapult, bom men ter grootte van voetballen, met verstikkende gas sen gevuld, over een afstand van driehonderd meter worden geworpen. Men is echter ook van oordeel dat de Duitschers, een gunstigen wind afwachtend, chloor gas naar de loopgraven der verbondenen hebben ge zonden en daarna, voorzien van rookmaskers, vooruit snelden, gebruikmakend van de ontstane verrassing. Leest men 't verhaal van den ooggetuige in 't Britsche hoofdkwartier, dan vindt men daarin aanschouwelijk verhaald, hoe de Engelschen bij hoogte No. 60 gebruik maakten van de rook en de stof, hoe de Duitschers plotseling ontdaan stonden in den regen van hand granaten, half krankzinnig werden van schrik en zelfs hun eigen kameraden doodstaken. Het middel moge Rijssel a dus verschillen, het resultaat is hetzèlfde. En het blijft voor een leek nog altijd niet duidelijk, waarom de dood door een stuk granaat verkieselijker is dan een andere en waarom verstikking door stof de voorkeur verdient boven die van gas. Terzelfdertijd dat de hertog van Wurtemberg ten noorden Yperen aanviel, heeft bij La Bassée het leger van den Beierschen kroonprins een hevigen aanval in de richting van Givenchy gedaan, waar volgens de Momingpost een tijdelijk voordeel werd verkregen, maar de Britsche linies nog niet verbroken zijn en weerstand blijven bieden aan de overmacht. Is dit En gelsche bericht juist, (de officieele communiqué's spra ken er niet van), dan doet de wijze van inkleeding vermoeden, dat de Engelschen hier een klein verlies, hetwelk ernstiger kan worden, hebben te boeken Om La Bassée is in het najaar, toen de Duitschers de lijn RijsselNieuwpoort bezetten, en in den winter, hevig gevochten, het geldt hier een vooruitspringend punt, evenals bij Yperen. Den 14den Januari meldden de Engelsche bladen, dat de Engelschen La Bassée had den genomen. Maar vier dagen daarna werd in een Reuter-bericht verklaard, dat er daar geen aanval was ondernomen. En de maand Januari deden de Duit schers een aanval op Givenchy en la Guinchy, waarbij zij'een gedeelte van den zuidelijken oever van het ka naal la BasséeBéthune veroverden, maar ten noor den van het kanaal niet verder kwamen. Van 57 Fe bruari had een nieuw gevecht plaats, waarbij de En gelschen een door de Duitschers zeer krachtig verde digde steenbakkerij veroverden. Er is thans alom levendige actie en wanneer men de communiqué's raadpleegt, ziet men dat de Duit schers op de meeste punten het initiatief nemen. Is het juist, dat nu ook weer bij la Bassée wordt gevochten en dat de Duitschers daar de overmacht hebben, dan zou men geneigd zijn te zeggen, dat de Duitsche generale staf het plan nog steeds niet heeft opgegeven, om de Fransche zeehaven Calais te veroveren. In de Vogezen werd, naar het Duitsche communiqué meldt, de Hartmannsweilerkopf, de befaamde hoogte, door de Duitschers veroverd. Van de operaties ter zee teekenen we volledigheids- h- 've aan, dat het Finsche stoomschip „Fraack" en de „Ruth", een Zweedsch schip, naar Reuter meldt, door Duitsche onderzeeërs, de eene in de Oost-, de andere in de Noordzee, getorpilleerd zijn. Epinette Neuve Chapelle Béthune «La Bassée Givenchy Quinchy DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Ten noorden Yperen hebben de Duitschers in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en dén daarop volgen den dag groote moeite gedaan om te profiteeren van de verrassing, teweeg gebracht door hun verstikkende gas sen. Deze poging mislukte echter. Op 24 April slaagden zij met het aanbreken, van den dag er in 't dorp Lizeme aan den linkeroever van den Yser te nemenna een krachtigen aanval van Fransche zouaven en Belgische karabiniers, kwamen de Fran schen echter wederom in het bezit van het dorp. De Fransehen maakten vrij belangrijke vorderingen op hun linkervleugel in verbinding met het Belgische leger, maar kwamen langzaam vooruit aan de rechter zijde. De Engelsche troepen stonden gedurende dien tijd bloot aan een hevigen aanval. Zij beantwoordden die onmiddellijk met een tegenaanval en handhaafden zich in bun stelling. De tegenaanvallen der Fran schen werden, in nauwe verbinding met de geallieerden met succes voortgezet. De Duitschers, die een aanval deden met twee leger corpsen, zijn op 24 April voortgegaan met het gebrui ken van verstikkende gassen. Eenige van hun projec tielen, die niet ontploft waren, bleken een groote hoe veelheid daarvan te bevatten. In Champagne bij het uitspringend gedeelte van het noorden van 't blokhuis bij Beauséjour lieten de Duit schers in dé nabijheid der Fransche loopgraven vijf krachtige mijnen springen. Ondanks de hevige ont ploffing werden de door de ontploffing geslagen gaten, in doorsnede 25 M. groot, onmiddellijk bezet door de Fransche troepen, die de Duitschers daarin voor waren. In Argonne hebben de Franschen een Duitsche loop graaf genomen, zij maakten twee mitrailleurs buit en namen een aantal manschappen gevangenhet gevecht, hoewel van plaatselijken aard, was zeer hevig. Op de hoogten aan dé Maas bij de loopgraaf te Ca- lonne deden de Duitschers een aanval met een geheele divisie oyer een front van minstens 1 K.M. De eerste linie dier Franschen moest eerst ontruimd' worden, maar later werden de Duitschers door een tegenaanval weder achteruit gedrongen. Er werden zeer hevige gevechten geleverd in het Ail- ly-bosch, waar de Duitschers wanhopige pogingen de den om de 700 M. loopgraaf te heroveren, die de Fran schen hun op 22 April hadden ontnomen. Nadat zij in den ochtend van 24 April een gedeelte dezer loopgra ven hadden ontruimd', heroverden de Franschen ze In den loop van den dag en handhaafden zich er in. De Duitschers beschoten de Franschen hevig, maar deden geen nieuwen aanval. Het Duitsche communiqué meldde gisterenBij Yperen hadden wij weder succes. Het op 23 April ver overde gebied ten N. van Yperen werd ook gisteren te gen vijandelijke aanvallen verdedigd. Verder ooste lijk zetten wij den aanval voort. Wij bestormden de hoeve Soldaert, ten Z.-W. van St. Julien, en de plaats jes St. Jiulien en Kersselaere, en drongen zegevierend door tot Grafenstafel. In deze gevechten werden ongé- veer duizend Engelschen gevangen genomen en zeven mitrailleurs buit gemaakt. De Engelsche tegenaanval tegen onze stelling ten W. van St. Julien werd gistermorgen met zware ver liezen afgeslagen. Ten Westen van Mill werd eea poging dier Engelschen om onze linie aan te vallen door ons vuur vernietigd. In het Argonnenwoud sloegen wij ten N. van Four de Paris een aanval van twee Fransche bataljons af. Op de Maashoogten, ten Z.-W. van Combres, leden de Franschen een ernstige nederlaag. Hier gingen wij tot den aanval over, en braken in storm door verschil lende achter elkaar liggende Fransdie linies. Nachte lijke pogingen der Franschen om ons het veroverde ge bied weer te ontnemen, mislukten onder zware verliezen van den vijand. Vier-en-iwintig Fransche officieren, 1600 man en 17 kanonnen vielen in dezen strijd in on ze handen. Tusschen Maas en Moezel kwam het op enkele plaat sen aan ons zuidfront weder tot gevechtendie bij Ail- ly duren nog voort. In het Bois le Prêtre mislukte een Fransche nachtaanval. In de Vogezen belette ook gis teren dichte nevel de operaties. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische staf berichtte gisteren: Op 22 April en den daarop volgenden nacht hebben de Oostenrij kers na een langdurige voorbereiding door beschieting met zwaar geschut een reeks aanvallen gedaan op de hoogten, die de Russen in de omstreken van het dorp Polen bezet houden. Zij werden echter met zware ver liezen afgeslagen. Eveneens mislukte een aanval der Oostenrijkers op op onze stellingen in de streek van Volossate op 23 dezer. In den afgeloopen dag hebben wij vorderingen ge maakt in de streek van Telepotsje en ten zuidoosten van Sianka. Onze troepen hebben zich daar meester gemaakt van een reeks belangrijke hoogten. In andere sectoren van ons front den geheelen dag niets anders dan geweer- en kanonvuur. Door den Duitschen generalen staf werd gisteren ge meld: Op het Oostelijk oorlogterrein is de toestand onveranderd. Twee zwakke Russische aanvallen bij Tsjechanon werden afgeslagen. In antwoord op den Russischen bomaanslag op NeidCnburg werden door onze vliegers nogmaals twintig bommen op den spoor- wegknoop bij Bialystok geworpen. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: Op het front in de Karpathen hebben wij in het Orawa-dal bij Koziowka opnieuw een succes behaaldna een meer- daagschen met groote hardnekkigheid doorgezetten sappenaanval namen onze troepen n.l. gisteren stor menderhand de hoogte van Ostiy ten zuiden van Ko ziowka; tegelijkertijd slaagden de Duitsche troepe erin aan en ten westen van den weg naar voren terrelr te winnen. Er werden in het geheel 652 Russen gevan gen genomen. Door de verovering van de hoogte van Ostry en van den Zwinin-rug in het begin van April is de vijand thans door de troepen van de verbonden mogendheden uit de geheele, sedert maanden hardnekkig verdedigde stelling aan beide zijden van het Orawa-dal verdreven. Op het overige gedeelte van het Karpathenfront hier en daar een artillerie-duel; in Galicië en Polen is het bijna overal rustig. RUSSISCHE VLIEGERS BOVEN OOST-PRUISEN. Een Russische vlieger wierp bij het station Soldau, in Oost-Pruisen, bommen op een hospitaaltrein, ln plaats van op een trein met munitie. Door ontploffing werden acht personen gedood, twintig gewond en wer den verscheidene wagens beschadigd. De vlieger, die in 't geheel dertien bommen wierp, voerde het teeken van de Duitsche vliegers, meldt Wolff. Naar de Allensteiner Ztg. meldt, zijn Zaterdag twee Russische vliegers boven Neidenburg verschenen en hebben bommen geworpen, die aan 't station eenige schade hebben gedaan. In een trein zijn vensterruiten verbrijzeld. Twee kinderen zijn licht gewond. Ter 2250e. IN DE DARDANELLES Het Engelsche slagschip „Triumph" is, terwijl het een stelling op het schiereiland Gallipoli beschoot, ge troffen door drie granaten van een der Turksche batte rijen in de Dardanellen meldt Reuter uit Malta. De aangerichte schade heeft weinig te beteekenen; sleéhts twee man zijn gewond. In de „Daily Telegraph" wordt een beroep ge daan op het Engelsche publiek om, in verband met het gebrek aan kleurstoffen, gedurende eenige jaren onge kleurde, of slechts in enkele kleuren geverfde stoften te dragen. Hierdoor zou Engeland in staat gesteld worden, een geheel nieuwe kleurstoffen-industrie te ver krijgen. Naar de Tel. verneemt, raadt men den Duitschen huisvrouwen aan, de jonge bladeren van aardbeiplan- ten in een helder, luchtig vertrek te drogen en daarvan op de gewone wijze thee te zetten. Een mindere kwali teit kan men trekken van de jonge bladeren van fram bozen- of braambesstruiken. EEN FINSCH STOOMSCHIP GETORPILLEERD. Blijkens te Stockholm ontvangen berichten is de Finsche stoomboot „Fraack" in de nabijheid van Fin land 'door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd. Het schip zonk zeer snel; de bemanning is gered. De „Fraack" had behalve katoen stukgoederen aan boord en behoorde tot een Finsche maatschappij, die onlangs met Fransch en Russisch kapitaal was opgericht. Alle te Stockholm liggende stoomschepen hebben aanzegging gekregen,'daar voorloopig te blijven. DE DUITSCHE VLOOT IN DE NOORDZEE. Reuter meldt uit LondenIn verband met een be richt uit Berlijn, dat de Duitsche vloot voor de volle zee herhaaldelijk in de Noordzee heeft gekruist en daarbij tot in Engelsche wateren is doorgedrongen zonder Engelsche zee-strijdkrachten te ontmoeten, ver klaren vlootdeskundigen dat 't bericht ongetwijfeld is bedoeld als 'n groet van den jubileerenden minister van marine Von Tirpitz aan 't Duitsche volk Indien de Duitsche vloot in de Noordzee heeft gekruist, heeft zij er voor gezorgd, uit het gezicht van Engelsche patroel- jes te blijven. Waarschijnlijk is het bericht dat de

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1