DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. e O o x* 1 o ïan lot retell oorlogstenen Van bat oostelijk oorlogsterrein, No, 100. Honderd en zeventiende Jaargang. iéÊ LM eSA m VRIJDAG 30 APRIL. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8* ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. TARIA. NEDERLAND. KENNISGEVING. ALKMAAR, 30 April. Het bericht van heden. Geen vredesboodschap is het. Over den strijd om Yperen gaat het niet, nóch over den Hartmannswei Ier, die als Janus er twee koppen op na schijnt te houden, één voor de Franschen en één voor de Duitschers. Neen, over het groote voorjaars offensief, door de eene helft der menschheid aangekon digd en door de andere beloofd, handelt het bericht van heden niet. Evenmin over den grooten zeeslag, waarvan men te Vlissingen het kanongebulder meent te hebben waar genomen, of over den nieuwen Zeppelins-raid boven Engeland's Zuid-Oostkust. Zelfs gewaagt het niet van Koem-Kaleh, Sedel-Bahr, Eski-Hissarlik, Teke Boeroen, Kaba Tepe en andere Oostersche plaatsen, die aan de Dardanellen-actie een Oosterschen tint geven, ofschoon deze zelf meer aan Westersche politiek denken doet. En nog veel minder verplaatst het bericht van he den ons naar de Karpathen, waar een geweldige slag herbegonnen moet zijn, waarvoor in alle kerken van Rusland gebeden worden opgezonden, of naar Polen, waar meer dan 300.000 man in de buurt van War schau moeten zijn samengetrokken als voorbereiding voor belangrijke gebeurtenissen. Het bericht van heden Laten we het maar zeggen, wat het meldt: de Oos- tenrijksche gezant heeft bij den Italiaanschen minister van binnenlandsche zaken: Gedineerd! Sinds de Joden feestmaaltijden aanrichtten, waar raadsels werden opgegeven (Rigt 14 12!), maar ook over staatsaangelegenheden werd gesproken en ook gewichtige besluiten werden genomen, is men geneigd verband te leggen tussehen politiek en diner. Werden er zelfs in het midden der vorige eeuw niet door de politieke partijen maaltijden aangericht, om de gemoe deren warm te houden voor de verandering van het re- geeringsstelsel? En leidt bij den man niet slechts de weg naar het hart zooals veelal wordt beweerd, maar ook die naar het verstand dikwijls door de maag? Vraag het maar eens aan menschen, die zaken willen doen of hebben gedaan! Hoe het zij èls de maaltijd heeft plaats gehad, dan wil dit zeggen, dat de toenadering tussehen Oos tenrijk en Italië tot stand gekomen is en dat Italië zoo min als Griekenland, nu daar het Venizeloziaansche tijdperk blijkbaar afgesloten is, met de wapens in de hand aan den strijd zal deelnemen, hoe de siréne aan de Dardanellen ook moge lokken. Als het bericht nu maar niet voorbarig blijkteen diner réehauffé ne valut jamais rien, zegt Boileau te recht, een opgewarmde maaltijd was nooit wat waard, ook niet in de politiek. Wat zal waarsdiijnhjk Het bericht ven morgen bren gen? Waarschijnlijk de tegenspraak. Want een niet tegengesproken bericht is de laatste dagen in de pers even schaa als een besliste over winning op een der slagvelden. „Het is vervelend over den oorlog te lezen", zei er gister iemand. Dacht hij misschien, dat het tegenwoordig aange naam was over den oorlog te schrijven? DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué luidde gisteren In België behouden de Franschen sinds drie dagen het herwonnen terreinzij bleven terrein winnen in ver binding met de Belgische troepen naar het noorden op den rechteroever van het Yserkanaal. De Franschen maakten 150 krijgsgevangenen en veroverden twee mi trailleurs. In Argooaen bij het werk Marie Thérèse werd een poging om aan te vallen onmiddellijk door het Fran sche vuur onderdrukt. In den loop van den 27en wierpen Fransche vliegers 32 bommen op het station van Bollwiller, 30 bommen op het station van Chambly, waardoor in een munitie depot brand uitbrak. Het station van Annaville in de kruising van dén spoorweg ChamblyThiaucourt wer den 's nachts gebombardeerd. Den 28sten wierp een Fransch vlieger zes bommen op de luchtschepenloodsen van Friedrichshafen. De vlieger zag een wolk rook opstijgen uit het dak van een loods. Verder werden 21 bommen door de Franschen geworpen op 't station en de gasfabriek van Leopolds- höhe. Tijdens dat bombardement viel een Fransche vlieger binnen de Duitsche linie. In den loop van den dag werden vier Duitsche vlieg machines door een Franschen vlieger vervolgd en be schoten. Een machine viel brandend binnen de Duit sche linies bij Brimont; twee andere moesten dalen in de Fransche loopgraven, de een in Champagne, de an- dëre bij Angre. Zij werden door het Fransche artille rievuur vernield. tiet vierde vliegtuig kwam neer in de Fransche stelling bij Muizon ten westen van Reims. Twee niet gewonde Duitsche vliegers zijn krijgsge vangen gemaakt. De Duitschers beschoten uit een vliegtuig met brand bommen de open stad Epemay, uitsluitend door for maties van den geneeskundigen dienst bezet. Volgens betrouwbare inlichtingen is de Zeppelin, die een week geleden bommen op Duinkerken wierp, ernstig beschadigd door het Fransche artillerievuur; het schip kan geen dienst meer doen. Het leed schip breuk in het hout tussehen Brugge en Gent. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenOnze aan den westelijken kanaaloever zich bevindende stel lingen ten noorden van Yperen aan de Yperlee bij Steenstraete en Het Sas zijn sinds gistermiddag onaf gebroken, doch tevergeefs aangevallen. Ten oosten van het kanaal mislukte een tegen onzen rechtervleugel door Franschen, Algerijnen en Engel- schen gisteravond ondernomen aanval onder zeer zwa re verliezen voor dien vijand. Het aantal door ons in den strijd ten noorden van Yperen veroverde kanonnen steeg tot 63. Ontploffingen van van vijandelijke mijnen aan den spoorweg La BasséeBéthune en in Champagne ten noorden van le Mesnil hadden geen resultaat. Bij le Mesnil werden nachtelijke aanvallen tegen de door ons gisternacht veroverde stellingen onder groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De hier door ons krijgsgevangen gemaakte Franschen-bevonden zich in een jammerlijken toestand. Zij beefden van angst, daar hun door hun officieren was verteld, dat zij in Duitsche gevangenschap geraakt, dadelijk zouden wor den doodgeschoten. Op de Maashoogten ten zuidoosten van Verdun brachten wij onze stellingen eenige honderden meters vooruit en versterkten ze daar. In de Vogezen is de toestand onveranderd. (Reeds in een deel onzier vorige oplaag vermeld). DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: De algemeene toestand is niet gewijzigd. Aan het front in Russiseh-Polen, en de Karpathen hebben in verschillende sectoren hevige artillerie-ge- vechten plaats gehad; het Oostenrijksche geschut vuurde daarbij met zeer veel succes op Russische schuilplaatsen en munitie. In het Opordal deed de vijand na een urenlange be schieting, die echter geen succes had, gedurende den nacht een aanval op de hoogtestellingen der Oosten rijksche infanterie, maar werd na een kort gevecht aan het geheele front afgeslagen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten zuiden van Kalwarja namen wij bezit van het dorp Kowale en een hoogte ten zuiden daarvan. Bij Dachowo ten zuiden van Sochaksjef veroverden wij een Russisch steunpunt. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vernield). DE KRIJGSGEVANGEN ONDERZEEëRS- BEMANNINGEN. De heer Macnamara, parlementair secretaris van de Admiraliteit, verklaarde omtrent de behandeling van de krijgsgevangen bemanningen van Duitsche onder zeeërs „Gedurende dén tijd, dat een fort in gereed heid wordt gebracht, waar de bedoelde schepelingen die na 18 Februari krijgsgevangen zijn gemaakt, afzon dcrlijk geïnterneerd zullen worden, verblijven zij tn de kazerne-gevangenissen te Chatham en Devonpori Zij zijn aldaar niet afzonderlijk opgesloten en mogen in gezelschap beweging nemen in den tijd tussehen het ontbijt en het middagmaal, en het middagmaal en het avondeten. Het ronken is op zekere uren geoorloofd. De officieren mogen gebruik maken van het gymnas tieklokaal en er is een kamer voor hen ingeruimd als rookzaal. Het voedsel is dezelfde als het door de regeering ver strekte rantsoen voor gewone krijgsgevangenen. Zij mogen ze binnen zekere grenzen aanvullen door het een en ander te koopen voor geld, hun door vrienden toe gezonden. De officieren ontvangen 1.50 per dag en mogen, met dé gewone beperkingen brieven schrijven en brieven en pakketten ontvangen. Er worden hun faciliteiten verleend voor het bekomen van Duitsche en Engelsche boeken en zij worden tot geenerlei werk gedwongen, maar kunnen werken, als zij verkiezen. De manschappen mogen dienst doen als oppassers van de officieren en de kamers der officieren schoon houden. De krijgsgevangen, afkomstig van onder zeeërs, worden afgescheiden gehouden van de andere gevangenen, maar zitten niet in eenzame opsluiting." JAN OLIESLAGERS. In tegenstelling met de berichten, als zou de Ant werpsdie duivel in het Hospitaal te Londen verpleegd worden verneemt de Msb. van haar Belgischen corres pondent dat de heer Jan Olieslagers in de maand Jan. wel gedurende eenige dagen in het gasthuis te Calais is opgenomen geweest, doch zonder ernstige verwon dingen. Hij is thans aan het front, doet zijn plicht en is dien val reeds lang vergeten. Jan Olieslagers schrijft zelf aan den sportredacteur van de Tel., uit De Panne: In verschillende geïllustreerde bladen zie ik nog al toos mijne photo „Olieslagers gekwetst in het gast huis te Londen". Het is voor mij niet zeer aangenaam, zulks te zien, te meer, daar ik zoo gezond en welvarend ben als in den tijd, toen ik in Nederland demonstreerde. Als vriend yerzoek ik u beleefd, hiervan kennis te geven aan al onze Nederlandsche sportvrienden. Wel heb ik in de maand Januari een tiental dagen in het gasthuis van Calais doorgebracht, doch wees gerust, er was meer aan het toestel gebroken dan aan mij zelve, en is dit alles reeds lang vergeten, en doe hier aan het front mijn plicht, zooals iedere goede pa triot dit voor zijn vaderland doen moet. Als bewijs hiervan kan ik u mededeelen, dat ik mij den eersten dag van den oorlog engageerde als ge woon soldaat, en benoemd werd tot korporaal te Antwerpen, sergeant te Leuven, le-sergeant te Duin kerken, ridder in de Leopoldsorde en onder-luitenant hier aan het front. KORTE BERICHTEN. De Sultan van Turkije heeft voor het ten behoeve van de weezen van bij den strijd aan de Dardanellen gesneuvelde Turksche soldaten opgerichte fonds 70.000 piaster geschonken. Minister Lloyd George heeft in het Engelsche La gerhuis maatregelen aangekondigd, welke de regeering tegen het overmatig gebruik van sterken drank wil voorstellen. Het Oostenrijksche ministerie van spoorwegen heeft groote bestellingen gedaan voor de spoorwegen te weten 200 lokomotieven, 1285 passagierswagens en 8520 goederenwagens. Tot het eind van dit jaar heb ben daardoor de fabrieken van lokomotieven en spoor- wegmaterieel werk. AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat ook alle soorten witvleezige aardap pelen voor uitvoer in aanmerking komen. Met buitenlandsche afnemers is overeengekomen dal de maximumprijzen van de aardappelen zijn gesteld op 4 per 70 kilogram voor kleiaardappelen en op 3 50 per 70 kilogram voor zand- en veenaardappe- len, een en ander franco wagon of schip. UITVOER VAN HOENDERS. Men meldt ons: Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat binnen korten tijd van het verbod tot uitvoer van hoenders, voor zoover betreft levende en geslachte hanen, ont heffingen zullen worden verleend. Hieraan kan wor den toegevoegd, dat wordt overwogen de grenzen ook weder open te stellen voor den uitvoer van volwassen hennen. Aan het bericht is toegevoegd de mededeeling, dat deze gunstige beschikking vooral te danken is aan het initiatief der V P. N. VERKEER MET ENGELAND Gisteren zijn, meldt de N. Rott. Crt., twee schepen uit Rotterdam, de „Kortenaer" en de „Atlas", in zee gegaan naar Engelsche havens, de „Kortenaer", op weg naar Rio de Janeiro, naar Barry Dock in Wales, om daar kolen te laden, de „Atlas" naar Swansea, Det reederij van de „Kortenaer" geloofde, afgaande op bericht uit Barry, dat het schip er, in weerwil van de kennisgeving dat het verkeer tussehen ons land en Engeland was stopgezet, zou toegelaten worden. Men wist te Barry niets van een verbod dienaangaande. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Na verdediging van het ontwerp door den voorstel ler, is zooals, we gisteren nog in een deel van onze edi tie konden melden, het ontwerp-Aalberse aangenomen met 64 tegen 6 stemmen, die van dé heeren v. Doom, de Beaufort, Tydeman, Drion, ter Spill en de Stuers. Aan de orde was daarna een interpellatie van den heer Albarda (S.D.A.P.) aangaande landbouwverlo- ven voor gemobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw. Spr. wees er op, dat het kleine landgebruik veel meer schade van den mobilisatietoestand ondervindt dan de groote landbouw. En dit klemt te meer, waar het klei ne landgebruik inderdaad van grooten omvang is. Het komt voor bij industriearbeiders, die een gepacht stukje grond bebouwen, bij landarbeiders en bij ambachtslie den ten plattelande. Spr. zag niet in, waarom de sterkte der gemobiliseer de troepen te zeer zou lijdien door verlof voor de kleine landgeb ruikers, terwijl dat bezwaar niet schijnt te be staan ten aanzien van den grooten landbouw. Terwijl hij ontkende, dat het gewoon verlof voldoende zou zijn voor de landarbeiders om hun grond te bebouwen. Het is nog niet geheel te laat voor den Minister om goed te ruaken wat hij verkeerds deed. Wel is reeds grond bebouwd, doch zeer veel iS' nog blijven liggen en er moeten nog vele werkzaamheden worden verricht. Spr. waarschuwde den Minister voor de gevolgen van klassebevoorrechting, welke een zeer slechten in vloed heeft op den geest in het leger. Minister Bosboom, erkende, beloofd te hebben, zoo veel mogelijk den landbouwers gelegenheid te zullen geven den grond! te bebouwen. Er is echter verschil tus sehen de landbouwers, met wier belang dat van 't ge- Kostelooze bezichtiging van het Stedelijk Museum op Zondag 2 Mei eJn, des namid dags van 13 uur. Ingang Breedstraat. Kinderen beneden 12 jaar worden niet toegelaten, van 1216 jaar slechts onder geleide. Het rooken in de lokalen is verboden. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel I der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der in gezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ont vanger der Rijks directe belastingen' binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der Personeeie be lasting No. 8 voor het dienstjaar 1915, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 26 April 1915, dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 28 April 1915. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. GEVONDEN VOORWERPEN. Een pakje poeders, een hondenhalsband met pen ning, vier portemonnaies met geld, een potlood, een armband, een paar kousen, een zakdoek met geld, een getijgerde box, een tafelmes, een gouden broche met steen, een gouden horlogering, een insigne A.V.D., een broche, een rozenkrans, een zilveren oorbelletje, een beursje met eenig geld, twee damestaschjes, een gou den ring en een gouden kettinkje. Alkmaar, 29 April 1915. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GR1ETHUIJSEN. heele land is gemoeid, van wier arbeid alle kapitalister en alle arbeiders moeten leven, en die dus spr. op 't ooj heeft en de landbouwarbeiders, over wie de heer Albai da sprak. Voortdurend heeft overleg plaats tussehen Oorlog en Landbouw over de mogelijkheid van verlof, waarbij natuurlijk moet worden gelet op een voldoende sterkte van het leger. Daarbij zijn de ontvangen adviezen aangaande de wenschelijkheid van gevraagde verloven, dikwijls onbetrouwbaar. Aan bezitten of niet bezitten is niet gedacht. Er is vooreerst verlof verleend aan den eigenlijken land bouw, die voor het geheele land produceert. Spr. hield vol dat het minimum-verlof van 4 dagen per maand, dat, waar noodig, ook wel tot 5 is uitge breid, voldoende is te achten voor de bewerking van den grond der landarbeiders. Landbouwspecialiteiten hebben hem dat verzekerd. Het aantal verloven is reeds zoo groot, dat Z.Exc. niet de veranwoordelijkheid kan aanvaarden voor het toevoegen aan 'dat aantal van zeker nog een 50.000. De Minister was dan ook niet bereid aan het verzoek van dien heer Albarda te voldoen. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd te Amsterdam ge houden onder voorzitterschap van den heer jhr mr. P. van Foreest. De directeur-generaal van Landbouw, de heer P. van Hoek, en de inspecteur, de heer F. B. Löhnis, woonden de vergadering bij. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd de heer L. Broekema te Wageningen tot lid van verdienste benoemd. De heer C. G. J. A. van Genderen Stort gaf hierop een historisch overzicht van de werkzaamheden van het Centraal Bureau, waarbij hij den raad gaf om geen plannen tot reorganisatie van dat Bureau in ei gen kring te maken, doch af te wachten tot de thans in voorbereiding zijnde reorganisatie tot stand is geko men. Na de pauze zette de heer K. Cz. de Boer, lid van de Eerste Kamer, het standpunt uiteen, waarvan de re geering uitgaat bij het in beslag nemen van land bouwproducten of bij het invloed uitoefenen op de prijzen daarvan. Spreker wees er op, dat de regeering veel steun noodig heeft in den moeilijken strijd, die haar wacht. Men moet wel bedenken, dat zij in het belang van den landbouw veel meer heeft gelaten dan waartoe ijverige menschen haar wilden dwingen' Op voorstel van den voorzitter zal deze rede in druk verschijnen'. Na enkele opmerkingen kreeg de heer G. Kruseman het woord tot een bespreking van de controle op de levering van suikerbieten'. De volgende vergadering zal in September te 's-Gra- venhage gehouden worden. Verboden is de uitvoer van steenkolenteer. In verband met de ervaringen opgedaan in den tegenwoordigen oorlog, zal, naar gemeld wordt, de Nederlandsche cavalerie zoo spoedig doenlijk worden voorzien van een bajonet voor de karabijn. Mr. V. H. RUTGERS. Mr. V. H. Rutgers, anti-revolutionnair Kamerlid voor Hilversum, is benoemd tot burgemeester der ge meente Boskoop. i - i- v >i7>f ar^^efn...

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1