DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bat westelijk eofloisterreie, Van liet nesteiijK eoriogsterrein. Van hat zuidelijk oorlogsterrein, Nöo 101. Honderd en zeventiende Jaargang. 1015 ZATERDAG 1 MEI Stedelijk Museum. S'si«s(sèpijj !#J8,3f. i. pt It—. 1! Ami «aft '«itss m jWsÉM. Wfla ft. CI. Wt- «i todeft<i#W| U. HERIK €BSm<SI80N. twin ft Tètaü. 1 €3 d3 Hü® 3. CZ3 ENGELAND. NEDERLAND. Dl! mwsOTror bestest sbW 3 bladen. mm fip SgRMaaBi^«5iM»aaBK«g«; ALKMAAR, 1 Mei. Twee verrassingen vallen er heden te bespreken. In de eerste plaats dat Duinkerken door zware Duitsche kanonnen beschoten, is. Op welke wijze is op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, nog niet opgelost. Het Duitsche communiqué van gisteren zegt enkel: „De vesting Duinkerken is gisteren door ons onder artillerie-vuur genomen". Het vroege Fransche communiqué van gisteren deelde hieromtrent mede: „Duitsche oórlogsschepen zijn in zee aan de Belgi sche kust gesignaleerd. In Duinkerken zijn 19 projectielen van zwaar kali ber gevallen. 20 Menschen zijn gedood, 45 gewond, eenige huizen zijn vernield." Een Reuter-telegram van gisteren luidde aldus: „Twee Taubes zijn hedennacht over de stad gevlo gen Een later Reuter-telegram uit Duinkerken meldt: „De vijand vuurde 38 cM. projectielen op de stad af De vliegers slaagden bij een Verkenning er niet in hel vijandelijk oorlogsschip te ontdekken." En een heden ontvangen Vaz Dias-telegram uit Londen heeft den volgenden inhoud: „De Engelsche admiraliteit bericht omtrent de voor ons raadselachtige beschieting van Duinkerken, welks aard niet nader aangegeven wordt, dat Engelsche vlie gers de stellingen der Duitsche kanonnen, welke Duin kerken beschieten, vaststelden, en gisteravond 12 klei ne en twee groote bommen naar de kanonnen wierpen. Tevens deelt de admiraliteit mede, dat de vrachtvaart tusschen Engeland en Nederland hervat kan worden. Het reizigersverkeer is echter nog niet toegestaan." Men heeft nu verschillende mededeelingen, maar tot klaarheid brengen deze het raadselachtige geval niet Twee mogelijkheden doen zich voor. Uit het vroege Fransche communiqué het latere zwijgt over dit feit merkwaardigerwijs geheel en uit het Reuter-telegram uit Duinkerken zou men aflei den, dat het scheepsgeschut de Fransche stelling heeft bestookt. Uitgaande van deze mogelijkheid, doen zich de vragen voor of er één schip (telegram uit Duinker ken) dan wel méér schepen (Fransch communiqué) waren, welk soort oorlogsschip het hier betreft en hoe het schip of de schepen op deze plaats kon(den) komen. Wij moeten het antwoord schuldig blijven. Heeft de Duitsche marine een bravoure stuk, een ui terst stoutmoedigen raid willen ondernemen, en daar om, langs het hol van den Britschen leeuw gaande, schepen over de Noordzee naar het Kanaal gezonden, om aldus den spot te kunnen drijven over de Britsche heerschappij ter zee? Is de Britsche marine toevallig werkeloos gebleven, of moet men denken aan een ma- ritiemen krijgslist, welke Duitschland schade opleve ren kan? Of is het grootscheepsch type onderzeeër werkelijkheid geworden, dat in staat is het zwaarste geschut aan boord te hebben? Heeft Engeland mis schien geweten, dat er ter zee een verrassing op komst was en daarom hef verkeer tusschen Engeland en Ne derland stop gezet en moet het in verband hiermede worden verklaard, dat thans de vrachtvaart heropend is en het passagiersvervoer waarschijnlijk Maandag zal worden hervat? AI deze vragen zouden ten volle recht van bestaan hebben, wanneer het Vaz Dias telegram uit Londen er maar niet was, waardeot .ie gegrondheid van de vraag in twijfel kan worden getrokken. Immers dat te legram gewaagt van het vaststellen der „stellingen der Duitsche kanonnen." Nu is het mogelijk dat men te Londen angstig is om met de waarheid voor den dag te komen en dus voorloopig het publiek met een kluitje in het riet stuurt, want het is geen regel, om van schepen als van „stellingen" te spreken. Is dit evenwel niet. het geval, dan blijft er niets anders over dan aan te nemen, dat de kanonnen te land opgesteld zijn, maar is dit juist, dan ligt hierin tevens opgeslo ten een. nieuwe Duitsche verrassing op artilleristisch gebied. Dixmuiden toch is van de in Duitsche handen zijnde plaatsen het dichtst bij Duinkerken gelegen De draagkracht van het 38 c.M. veldkanon kennen we niet, wel weten we, dat de Duitsche mortieren van 28 c.M. een schootsverheid van 10 tot 16,5 K.M. hebben, zoodat nieuwere mortieren dan toch het voorafgaande verre zouden moeten overtreffen, tweemaal zoo ver moeten dragen, want de afstand DixmuidenDuin kerken bedraagt ongeveer 30 K.M. De laatste mogelijkheid lijkt ons de minst waar schijnlijke. Maar wat er geschied is, is nog geheel in geheim zinnigheid gehuld. Misschien is de sluier opgeheven, wanneer de lezer dit onder de oogen krijgt en daarmede tegelijkertijd het Duitsche communiqué, dat thans nog niet ontvan gen is. De tweede verrassing komt van het Oostelijk oor logsterrein. Zij is niet zoo spannend en boezemt ons ook minder belang in. Het Duitsche noorderleger rukt n.l. zoo noordelijk in Rusland op, als tot dusverre nog niet is voorgekomen. De lijn LibauDünaburg, door de Duitsche strijdmacht in breed front bereikt, ligt ver buiten het operatie-tooneel. Aan de Oost-Pruisische grens heeft geruimen tijd rust geheerscht, maar thans zijn de Duitsche troepen op den noordelijken vleugel aan het marcheeren ge gaan. Dat zij zoo ver hebben kunnen oprukken, pleit vermoedelijk niet voor den Russischen verkennings- dienst. Of het de bedoeling is den Russischen vleugel om te trekken, de communicatie-lijnen (er loopen spoorwegen van Petrograd naar Warschau via Düna burg, en via Polozk), dan wel of deze operatie dient om Russische troepen van elders te trekken, ten einde een poging om in het verzwakte punt door te breken mogelijk te maken, zal later moeten blijken. DE STRIJD IN BELOIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: Duitsche oorlogsschepen zijn verschenen voor de Belgische kust. Op Duinkerken werden 19 granaten van zwaar kali ber afgeschoten. Twintig personen werden gedood, 45 gewend; eenige huizen zijn vernield. De Fransche troepen maakten vorderingen in de buurt van Steenstraete. Reims werd met 500 bommen beworpen, waarvan vele brandbommen waren. Daardoor ontstonden op verschillende plaatsen branden, die echter konden worden beperkt en snel gebluscht. In Champagne hebben de Duitschers een Fransche ambulance beschoten en een geneesheer gewond. Het Duitsche legerbericht reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld luidde gisteren Aan de kust heerscht levendige werkzaamheid der vliegers. Hunne bommen hebben te Ostende slechts be langrijke schade aan huizen aangericht. De vesting Duinkerken hebben wij gisteren onder ar tillerievuur genomen. In Vlaanderen verliep de dag zonder bijzondere voor vallen. In den afgelooepn nacht deed den vijand een aanval tusschen Steenstraete en Het Sas; het gevecht duurt nog voort. Het bruggehoofd op den westelijken oever van het kanaal bij Steenstraete, Het Sas, is door ons verstrekt en is vast in onze handen. Ten Oosten van het kanaal en ten Noordén van Ype- ren beproefden Zouaven en Turcos onzen rechtervleu gel aan te vallen, doch hun poging werd in ons vuur vernietigd. In Champagne, benoorden Le Mesnil, konden de Franschen niet de hun eergisteren ontnomen stellingen herwinnen. Een 1000 M. breede en 300 M. diepe groep verster kingen werd geheel door gewijzigd voor het gebruik on zer troepen en wordt thans door ons bezet. In de Argonnen bestormden onze troepen ten N. van Four-de-Paris de vijandelijke loopgraven. Een officier en 30 man werden gevangen genomen. De veroverde stelling werd tegen herhaalde vijandelijke aanvallen verdedigd en behouden. Bij Cemay, aan den oostelijken rand der Argonnen, viel een vijandelijk vliegtuigde vliegers waren dood. Tusschen Maas en Moezel deden de Franschen gis teren een vergeefsche aanval op een door ons veroverde positie op de Maashoogten. Ook ten N. van Flirey mislukte een vijandelijke aan val met zware verliezen. Bij die gevechten orn den Maashoogten van 24 tot 28 April verloren de Franschen, aan gevangenen alleen, 43 officieren, onder wie drie rigimentscommandanten, en 4000 man. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche generale staf meldde gisteren: De voor troep eener in N. W. Rusland opereerende strijdmacht bereikte gisteren in een breed front de spoorweglinie DoenaburgLibau. Een ernstige tegenstand boden de in dit gebied opereerende Russische troepen, waaronder zich ook de rest van de troepen tegen Memel deelna men, tot dusver nergens. 'Thans zijn gevechten begonnen bij Szwawli. Een gropte Russische aanval bij Kalwarja mislukte met sterke verliezen voor den vijand; 5 officieren en 500 man vielen ongewend in onze handen. Ook meer zuidelijk zijn Russische aanvallen tusschen Kalwarja en Augustowo mislukt. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenIn den algemeene toestand kwa mgeen wijziging. Over dag was de artillerie in actie en werden schermutselin gen geleverd tusschen de voorposten. Een heftige nachtelijke aanval der Russen in het Orawa- en Opordal werd ook thans weer onder zware verliezen door den vijand afgeslagen. AAN DE DARDANELLEN. Uit een officieele Engelsche mededeeling over den voortgang van den aanval op de Dardanellen blijkt, dat de Britsch-Fransche landingstroepen talrijke Turk- sche tegenaanvallen hebben afgeslagen, welke geleide lijk zwakker werden. De verliezen van het landingsleger zijn uit den aard der zaak zwaar. IN DEN KAUKASUS. De staf van het Russische leger in den Kaukasus meld: Den 28en duurde het vuurgevecht in het Tsjo- rokgebied voort. In de richting van Olty wordt ons offensief met succes voortgezet. Elders geen verande ring in den toestand. HARWICH GEBOMBARDEERD. Officieel wordt door den Duitschen generalen etaf gemeld, dat de kustvesfing Harwich gisternacht met bommen beworpen is. De Engelsche Admiraliteit meldt, dat het Duit sche s. s. „Macedonia", dat enkele weken geleden van Las Paltnas ontsnapte, door een Britschen kruiser is buit gemaakt. Het Engelsche kolenschip „Nobile" is bij de He- briden door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd. De bemanning is gered en te Stomoway aan land ge bracht. De Engelsche trawler „Lilydale" is aan den mond van dé Tyne door een Duitsdien onderzeeër getorpil leerd. leerd. De bemanning werd gered. Te Parijs is een Iersche deputatie aangekomen, met het voornaamste doel het Fransche volk de verze kering te geven van de hartelijke sympathie der Ieren. Te Petrograd heeft Dondedrag een ontploffing plaats gehad in een fabriek van explosiestoffen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Er is nogal schade aangericht. KORTE BERICHTEN. Het dorp Breguzzo in Zuid-Tirol is door brand geheel in de asch gelegd. 120 Gezinnen zijn dakloos. De schade wordt op 360.000 gesdiat. Een Duitsche vlieger vloog, volgens een Fransch bericht, over Compiègne. Hij wierp enkele bommen op de telegraaflijnen en op de spoorwegsignalen. De aan gerichte schade is onbeteekemend. De spoorwegdienst werd niet onderbroken. Een Duiitsch vliegtuig is, naar aan de Temps wordt gemeld, over het centrum van Nancy gevlogen. Heb heeft drie bommen geworpen, die in de nabijheid van het paleis van justitie neerkwamen. Drie men schen zijn gedood, zes zwaar gewond en een nog onbe kend aantal licht gewond. Het Duitsche vliegtuig, dat zeer hoog vloog, is zwaar beschoten, doch kon ontko men. Volgens een Fransch bericht kruisten twee Duit sche vliegers gisternacht boven Duinkerken. Naar de Times verneemt is bij het laatste bombar dement door de Duitschers geheel verwoest. De ver maarde lakenhal is verdwenen, er staat nauwelijks nog een huis overeind. Het gemeentebestuur van Schöneberg (Duitschl.) heeft besloten, ten einde de in die stad wonende kunste naars te steunen, een groot aantal boeken aan te koo- pen. Daar echter eenige schilders door den aard van hun werk niet in staat zouden zijn, doeken tegen gerin gen prijis aan te bieaen, heeft het gemeentebestuur den maximumprijs voor schilderijen op 300 vastgesteld. De prins van Wales is Woensdag uit Engeland vertrokken, om zijn taak bij het Engelsche expeditiele- ger te hervatten. KAAS. In een Donderdag te Gouda gehouden, druk bezoch te vergadering van de Ned. Vereeniging van Kaashan delaren is de laatste circulaire van den Minister van Landbouw aan critiek onderworpen. Verschillende le den hebben een scherp afkeurend oordeel uitgespro ken èn over de nieuwe bepalingen van den Minister èn over de houding van het Centraal Bureau voor den Kaashandel. t Na veel en soms scherpe discussie werd, naar de N. Rott. Crt. meldt, een voorstel aangenomen van den heer Heijl (firma L. W. Heijl en Zonen, Haarlem-Gou- da), dat bij den Minister gisteren of heden pogingen zouden worden aangewend om uitstel van de circulai re van 22 April te verkrijgen tot 14 of 15 Mei en in dien tijd pogingen aan te wenden om de voorwaarden zoodanig te wijzigen, dat de boeren verplicht worden 20 pet. voor Zuid-Holland en 10 pet. voor Noord- Holland af te staan voor het binneniandsch verbruik. DE TWEEDE CIRCULAIRE VAN MINISTER POSTHUMA. De Rotterdamsche BaMcerspatroonsvereeniging heeft de twee circulaire van den minister van landbouw be handeld. Algemeen was men van oordeel, zoo meldt de N. R. Crt. dat tegen den prijs van 12 cent, waarvoor bruinbrood beschikbaar zal worden gesteld., dit weinig óf geen aftrek zal vinden'. Men verwacht de eerste weken daarvan eenig de biet, doch de ervaring heeft geleerd, dat de laatste maanden het gebruik van het z.g. oorlogsbrood, dat met 25 pet. is vermengd, langzamerhand minder is geworden. Voorts was men van meening, dat de controle een moeilijk vraagstuk zou blijven en velerlei bezwaren zou opleveren voor het publiek en den broodleveran cier beiden. Die bezwaren vinden voor het meerendeel him oor zaak in het ingewikkeld kaartensysteem, hetwelk de minister zich voorstelt in te voeren. Dit kaartensys teem, waarvoor de broodleverancier verantwoordelijk wordt gesteld, maakt velerlei misbruik mogelijk. De vergadering sprak den wensch uit, dat de mi nister dit ingewikkeld kaartensysteem zou vervangen door een meer eenvoudig bonstelsel. De prijs van gebuild tarwemeel voor de bakkers zou gesteld moeten worden op 9 per 100 k.g. vrij aan huis bezorgd. De afdeel ing Amsterdam van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, wel ke de circulaire in zake de verstrekking van goedkoop ongébuild tarwebrood besprak, was eenstemmig van oordeel, dat de plannen van den minister zeer wel uit voerbaar waren en de meest loyale medewerking bij de uitvoering werd toegezegd. Men was echter van oordeel, dat het plan van wet houder Wibaut, om den verkoop van andere soorten bruinbrood te verbieden, ten zeerste bestreden moest worden. De controle, gelijk die in de regeling was neergelegd, waakte voldoende er tegen, dat goedkoop gekocht ongébuild tarwemeel voor andere doeleinden zou worden gebezigd dan voor het bakken van goed koop ongébuild tarwebrood. Om te toornen, dat de bakkers hun medewerking tot een algemeene verspreiding van dit goedkoope brood Kostelooze bezichtiging van het Stedelijk Museum op Zondag 2 Mei e.k,„ de? namid dags van 1—3 uur. Ingang Breedstraat. Kinderen beneden 12 jaar worden niet toegelaten, van 1216 jaar slechts onder geleide. Het rooken in de lokalen is verboden. wilden verleenen, verklaren zij zich bereid om de aan vragen ter verkrijging van de eerste broodkaart aan hun cliëntele uit te reiken en na invulling bij den bur gemeester in te dienen. Op het opnemen eener derge lijke bepaling in de verordening zal bij B. en W. wor den aangedrongen. De afdeeling 's-Gravenhage van de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf heeft de circulaire besproken. De verschillende controlemaatregelen werden nage gaan en men kwam tot de slotsom, dat zij noodzakelijk waren en dat het vrijwel onmogelijk zou blijken een ander systeem in te voeren, waarbij een doeltreffende controle gewaarborgd werd. Hoewel inziende, dat de controle ook voor de bakkerij vele werkzaamheden zou meebrengen, wilde men deze volgaarne op zich nemen, teneinde de verstrekking van een goedkoop en uitne mend voedsel .zooveel mogelijk te bevorderen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd de behandeling van de interpellatie 'van den heer Albarda over land- bouwverloven voor gemobiliseerde arbeiders van indus trie en landbouw voortgezet. Nadat verschillende leden het woord hadden ge voerd, stelde de heer Albarda een motie voor, waarin de Kamer den wensch uitspreekt, dat de minister aan leiding moge vinden zijn standpunt nader te overwegen in deze kwestie. De minister zei den indruk mee te nemen, dat er aan de regeling der verloven nog iets hapert, doch ook .dat men den militairen toestand van ons land niet vol doende begrijpt. Bij de motie, zooals die thans is inge diend, zou spr. zich kunnen neerleggen, zonder echter nog een enkele toezegging te kunnen doen. De heer Albarda (S.-D.) verheugde zich in het be sluit van den Minister, hoopte dat het te plegen over leg resultaat zal opleveren en trok zijn motie in. INTERNATIONAAL CONGRES VAN VROUWEN. In de ochtendzitting van gisteren werd op speciaal verzoek door de presidente toegelaten, dat mej. Helene Ankersmit, secretaresse van het Soc.-Dem. Vrouwencon gres een verklaring aflegde waarom de soc.-dem. vrou wen, die te Bern vergaderden, niet konden deelnemen aan dit congres, omdat haar beginsel dit verhindert. De soc.-dem. vrouwen immers gelooven niet, dat iets anders den vrede vrede kan brengen dan een beroep op de menigte in haar geheel, om zich als proletariërs te verzetten tegen het kapitalisme. Evenwel brengen de soc.-dem vrouwen van Neder land haar hartelijken groet van sympathie aan dit con gres. Aangenomen werd een resolutie, waarin het congres uitspreekt, dat het in de uitschakeling van persoonlijke belangen bij de fabrikatie van wapenen een krachtig middel ter voorkoming of ter beperking van den oorlog vindt. Het dringt dientengevolge aan op Staatsexploi tatie van wapenfabrieken en op' een Staatsmonopolie voor den wapenhandel, in afwachting van de eindelijke, geheele afschaffing van bewapeningen. Aangenomen werd een resolutie, waarin het congres er in het belang der beschaving op aandrong, dat in de conferentie der mogenheden, die het vredesverdrag zal opmaken, een verklaring zal worden afgelegd, waarin <de noodzakelijkheid van de invoering van vrouwenkies recht in alle landen wordt uitgesproken. Verschillende dames voerden gisteravond het woord op de derde openbare vergadering. Zoovelen hadden iets te zeggen, dat ieder maar drie minuten kon krijgen. Ex- waren weer veie sympathiebetuigingen ingekomen. ARBITRAGEVERDRAG MET CHINA. Reuter seint uit Washington, dat de Nederlandsche gezant van Rappard aan minister Bryan mededeelde, dat Nederland en China onderhandelen over een arbi trage-verdrag en den president der Vereenigde Staten tot scheidsrechter zouden willen benoemen. De minister beloofde zich te vergewissen of de pre sident de benoeming eventueel zou willen aanvaarden. ONDERWIJS AAN GEMOBILISEERDEN Toen bleek dat verschillende leerlingen van de ge meentelijke visscherijschool te IJmuiden, die onder de wapenen stonden, in het Pantserfort aldaar geplaatst waren, vatte het sclioojbestuur het plan op, in het fort zelf de lessen voort te zetten, waarbij de commandant alle mogelijke medewei king verleende. Twee leeraren hebben sindsdien met veel succes den cursus voor schipper en stuurman of voor machinist, in een voor leerlokaal ingericht vertrek in het fort, ge geven. EEN VOORDEELTJE. Een groothandelaar in maaimachines in Friesland heeft reeds zijn geheelen voorraad van 1915 verkocht en in Amerika opnieuw besteld. Nu de Friesche boer door de. mobilisatie niet genoeg maaierskan krijgen, koopt hij een machine, waarom de aftrek daardoor ver bazend groot is. UIT HEILOO. Gisternamiddag werd er brand ontdekt in het bosch van „Nijenburg" en wel tusschen het rondeau en de spoorlijn. Doordat spoedig blusschers aanwezig waren, was men het vuur spoedig meester, zoodat de schade tot een perceel laag hout beperkt bied Hoewel de oorzaak onbekend is, kan deze brand een waarschuwing voor rookende wandelaars zijn, om in dezen drogen tijd in bosch, hei en duin de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen! Donderdagavond gaf de gemengde zangvereeni- ging „Harmonie" (directeur de heer P. Ooijkaas) een openbare uitvoering in het lokaal van den heer Jb. Ruiter. Hoewel ook deze vereeniging den nadeeligen invloed van de mobilisatie heeft ondergaan, hetgeen COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1