DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fai liet retell oorlogsterrein. Van let oostelijk oorlogsterrein. Van 1st zuidelijk oorlogsterrein. Goedkoop ongebuild Tarwe-WaterM. Goedkoop ongebuild Tarwemeel. aoo m r lo g*. Honderd en zeTentiende Jaargang. m T mm$m fll, Sr, pt li—Mietfwfltoiïft 10 ét p. regal, grwte letters neer jMnrinte. Brieven fr. H. V. Baak- en HuiMnitterlI yJi, HERls. COSTER «ZOON, foordum Wwnur. 1 MAANDAG 3 IEL Tor zee. ALKMAAR, 3 Mei. Van de vele vragen, welke wij Zaterdag in verband met de verrassing van Duinkerken stelden, kan het antwoord op de meeste nog niet worden gegeven. Eenige zekerheid omtrent de raadselachtige beschie ting heeft men dus nog bij lange niet. E>e communi qué-schrijvers spreken zoo weinig mogelijk over het geval en de bladen hebben blijkbaar bevel gekregen om er ook weinig over los te laten. Zooals te begrijpen is was het publiek te Londen pijnlijk verrast, toen het plotseling hoorde, dat Duit- sche oorlogsschepen Duinkerken bebomd hadden (het Fransche communiqué luidde: „Duitsche oorlogssche pen zijn in zee aan de Belgische kust gesignaleerd, in Duinkerken zijn 19 projectielen van zwaar kaliber gevallen") Maar weldra werd door het persbureau be kend gemaakt, dat de twee aangehaalde zinnetjes van dit communiqué niet met elkaar in verband moesten worden gebracht, dat dus het signaleeren van Duit sche oorlogsschepen voor de Belgische- kust een af zonderlijk feit was en het beschieten van Duinkerken met granaten eveneens. De schepen waren niet voor de Fransche haven verschenen en de granaten waren afkomstig van een veldkanon. Gaan we hiervan uit om te zien wat er verder ge meld wordt. Het Duitsche communiqué van Zaterdag deelde alleen maar mede, dat de vesting Duinkerken verder onder artillerie-vuur genomen werd en gisteren werd hierop niet weer teruggekomen. Het Fransche stafbericht van Zaterdag meldde, dat op Duinkerken in den avond van 30 April (Vrijdag) nog tien granaten waren gevallen en dat van Zondag gaf een verhaal van een Duitsch deserteur, die had medegedeeld, dat een ingenieur van Krupp sinds bijna twee maanden in de buurt van Dixmuiden bezig was met werkzaamheden voor de installatie van een marine-kanon, met een zeer groote draagwijdte. „Het is, zoo gaat het Fransche legerbericht voort, dit kanon, dat over een afstand van 38 K.M. Duinkerken zou hebben gebombardeerd. Daar er bij het tweede en laatste bombardement slechts 9 granaten zijn afgevuurd, bestaat er reden om te vermoeden, dat het kanon is beschadigd, door het gebruik, dat er van is gemaakt. Ook bestaat de kans, dat de voortdurende kruistochten van. vliegers in deze buurt ten gevolge hebben gehad, dat het schieten is opgehouden Van officieele Engelsche zijde hoorde men niets na ders van het geval. De Daily News meldde, dat er Donderdag meer dan 60 granaten van 30,5 c.M. in de stad waren gevallen, terwijl niemand kon vermoeden, waar ze vandaan kwamen I De Belgische correspondent van het Amsterdamsche blad „de Tijd" gewaagde van een monsterkanon, door de Duitschers boven Nieuwpoort geplaatst. „Engelschen nóch Franschen schijnen tot heden te weten, van waar de schoten afgegeven werden", zegt de Berl. Lok. Anz. en deze meening lijkt wel juist. Het is den lezer misschien opgevallen dat de Duit sche deserteur volgens het Fransche communiqué heeft gesproken van een marine-kanon. Opvallend is het nu zeker, dat de Daily News-man spreekt van 30,5 c.M. granaten, terwijl het 30,5 c.M. kanon bij voorkeur door de Duitsche marine wordt gebruikt. Maar het eerste Fransche communiqué noemde 38,5 C.M. Onwillekeurig Nvordt men herinnerd aan de verha len, welke in den afgeloopen herfst, onder de Ehrit- schers de ronde deden en zelfs in sommige Duitsche bladen hun weg vonden, ve len, welke gewaagden van scheepskanonnen met iabeiachtige draagkracht, iets „noch nie dagewesenes", dat speciaal voor de En gelschen bewaard zou blijven. Misschien was het ge rucht gebaseerd op het kanon, dat thans voor het eerst voor Duinkerken is gebruikt. De gep. luit.-generaal C. D H. Schneider, oud-mi nister van oorlog, spreekt vanochtend in de Haagsche Nieuwe Courant het. vermoeden uit, dat van dit kanon de affuit bijzonder geconstrueerd zal zijn, waardoor een vergrooting van den vuurmond en daardoor een dracht van pl. m. 32 kilometer zou kunnen worden be reikt. Hij gaat daarbij van de onderstelling uit, dat het kanon een 38 c.M. kanon is, waarbij de gewone vuur mond reeds 93.200 K.G. weegt, zoodat er groote be zwaren aan het verplaatsen en opstellen van een dus danig stuk geschut verbonden zijn. En hieruit leidt de generaal af, dat het vermeesteren van Duinkerken en zooveel te meer van Calais nog altijd een belangrijk onderdeel van het Duitsche operatieplan uitmaakt dezer dagen stelden we deze mogelijkheid vragender wijs en dat het voornemen om bij Yperen door de liniën der verbondenen te breken, al is de uitvoering tijdelijk tot staan gekomen, niet opgegeven is, maar on getwijfeld weldra hervat zal worden. De Duitsche militaire schrijver, gep. majoor v. Schreibershofen laat het in het midden waar het ge schut opgesteld is, bij Nieuwpoort of bij Dixmuiden, maar zegt o. m „Dat het den Duitschers gelukt is, op dezen grooten afstand een vijandelijke plaats te be schieten, is een nieuw bewijs van de voortreffelijke prestaties van de Duitsche zware artillerie, welke ver re de verwachtingen op grond der oorlogservaring overtreft. Een nieuwe verrassing heeft de wereldoor log gebracht, welke werkelijk bruikbaar is. Draagwijd ten van meer dan 30 Kilometer zou men vroeger on denkbaar geacht hebben. Dergelijke werkingen kunnen slechts door vlakbaan-geschut worden bereikt, al is de baan dan toch nog al aardig gekromd." Ook dit oordeel wijst dus op de waarschijnlijkheid, dat er marinegeschut voor Ehiinkerken gebezigd is. Hoe juist het gericht is en hoe nauwkeurig het luis tert, moge hieruit blijken, dat er geen enkele granaat in de zee terecht is gekomen, dat één er van op de ka zerne viel en dat ze groote schade aangericht hebben. In hoeverre uit de staking van het bombardement de buiten-gevecht-stelling van het geschut mag worden afgeleid, zal spoedig kunnen blijken. De Fransche communiqué-schrijver tracht aanneme lijk te maken, dat de beschieting dezer Fransche haven zonder militaire beteekenis is, enkel uit woede ge schiedt, omdat men niet doorbreken kan, vreedzame inwoners doodt, die nieuwe slachtoffers van de Duit sche' barbaarschheid vormen. De zooeven genoemde majoor v. Schreihershofen schrijft hierover in den Berlijnschen Morgenpost het hierboven aangehaalde citaat ontleenden we aan den General Anzeiger für Elberfeld, Barmen „Duinkerken ligt ver achter de voorste gevechtslinie en heeft tot dusverre als etappe-plaats van het Engelsche leger gediend. Hier zijn talrijke Engelsche versterkin gen ontscheept en waarschijnlijk zijn daar ook groo te voorraden munitie en voor verpleging opgestapeld, welke voor de reserve van het Engelsche expeditie korps bestemd zijn. Daar zijn ook alle inrichtingen en herstelplaatsen gevestigd, welke een leger in zijn rug noodig heeft om steeds de hoogste strijdvaardigheid te behouden. Daartoe behooren bakkerijen, slagerijen, magazijnen voor levensmiddelen, munitie-dépots, her stelplaatsen voor wapenen en legerbenoodigdheden van allerlei aard, parken voor geschut en auto's, laza retten en dergelijke gezondheids-instellingen. Ge lukt het zulk een etappe-plaats met succes te beschie ten, dan moet daardoor groote schade, zoowel perso neel als materieel, worden aangericht. Tegelijkertijd wordt het geheele verkeer achter het front verstoord en de verzorging der voorste linies aanzienlijk belem merd." Hebben de Duitschers een verrassing, de Franschen hebben er ook één en wel aan den anderen kant van de lange frontlinie, zoodat er ook in dit opzicht weer evenwicht is! De Franschen deelen nl. mede, dat zij het zuidelijk gedeelte van 't versterkte kamp van Metz hebben gebombardeerd en dat het vuur zijn uitwerking niet gemist heeft op een fort, de kazernes en een spoor weg. Nadere bijzonderheden zullen de beteekenis van deze verrassing moeten aangeven. Maar nu zijn we nog altijd niet klaar met de Duit- scheoorlogsschepen, door den Franschen communi qué-schrijver Zaterdag gesignaleerd, maar sindsdien verder door hem doodgezwegen. Wel maakt de Britsche admiraliteit bekend, dat er Zaterdag een aantal kleinere gevechten in de nabijheid van de lichtschepen Galloper en Noordhinder zijn ge leverd. De Engelsche torpedojager Recruit (400 ton, behoorenöe tot de serie, welke tusschen 1895 en 1901 van stapel liep, snelheid 30 knoopen, bemanning 60 70 koppen) werd door een Duitschen onderzeeër ge torpilleerd. Twee Duitsche torpedobooten werden door een divisie Engelsche torpedojagers nagejaagd en binnen een uur in den grond geboord. Vermoedelijk, hadden de Duitsche torpedobooten (die in 1888'89 werden gebouwd), een inhoud hadden van 320 ton, een snelheid van 23 knoopen en een bemanning van 49 koppen) tevoren den Britschen trawler „Colombia" getorpilleerd. Een andere Britsche trawler, de „Bar bados", die twee kleine kanonnen aan boord had, wist te ontkomen, maar liep beschadigd te Yarmouth bin nen. Nog een andere trawler, de „Maurice", van Car diff, trachtte een Duitsche torpedoboot te rammen. Blijkbaar waren deze torpedobooten gestationneerd te Zeebrugge. Maar dit zijn toch niet de oorlogsschepen, waarop de Fransche communiqué-schrijver doelde? Het blijft raadselachtig! De onderzeeërs hebben verder weer verschillende schepen getorpilleerd: het Amerikaansche stoomschip „Gulflight",, het Fransche stoomschip „Europe", de Engelsche trawler „Furgent", de „Edole (15000 ton), van Zuid-Amerika komende, het Russische stoomschip „Svorono", op weg naar Archangel, op de Iersche kust. Van de Dardanellen geen nieuws maarschalk von der Goltz pasja heeft verzekerd, dat men zich te Wee- nen en te Berlijn heelemaal niet ongerust behoefde te maken. Van het Oostelijk oorlogstooneel evenmin. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gisteren: In den nacht van 30 April op 1 Mei deden de Ehiit- scüers twee aanvallen bij bagatelle, die wij zonder veel moeite afsloegen. In het Le Prêtre-bosch werden door de Franschen een groot aantal loopgraven veroverd, krijgsgevange nen gemaakt en werd één mitrailleuse genomen. De Franschen handhaven zich op het gewonnen terrein. Een Fransch vliegtuig werd op 1 Mei getroffen door een granaatscherf, waardoor 't reservoir sprong. Het gelukte den vlieger echter de Fransche linie te be reiken 'door dwars over de Duitsche linie te vliegen, op 'n hoogte van 400 Meter. Op dien tocht werd zijn toestel doorboord door kogels en op het oogenblik dat hij landde, werd hij nog door Duitsche artillerie onder vuur genomen. De vlieger kwam echter onge deerd beneden. Een deserteur heeft medegedeeld, dat een ingenieur van Krupp sedert bijna twee maanden reeds in een sector, waar gedurende verscheiden maanden geen ge vechten hebben plaats gehad, bezig is geweest met de opstelling van een zeer ver dragend marine-kanon. Met dit kanon, dat 38 K M. ver schiet, zou Duinkerken gebombardeerd zijn. Daar slechts negen granaten zijn afgeschoten bij het tweede en laatste bombardement, is er reden voor de veronderstelling, öf dat het stuk beschadigd is door de hier toegepaste, wijze van schieten, waartegen de zwaardere stukken niet bestand zijn, óf dat het schie ten gestaakt is, omdat Fransche vliegers voortdurend boven de streek vlogen. De Franschen hebben gisteren een der forten bezui den het versterkte kamp van Metz gebombardeerd. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren In Vlaanderen trachtte de vijand na een zeer krach tige voorbereiding door de artillerie wederom onze nieuwe stellingen ten noordoosten van Yperen te be stormen. De Franschen deden tusschen heit Kanaal en den straatweg van Yperen naar St Julien krachtige aanvallen, de Engelschen traden ten oosten daarvan matter op. E>e pogingen hadden voornamelijk ten ge volge van ons zeer krachtig flank- en rugvuur uit de streek van Broodseinde en Veldhoek geen resultaat. Twee mitrailleurs vielen in onze handen. In de Argonnen vorderen onze aanvallen ten noor den van Four de Paris goed. Ondanks heftigen tegen stand verloren de Franschen verschillende loopgraven. Wij maakten 156 gevangenen. Tusschen Maas en Moezel kwam het alleen in het Le Prêtre-bosch tot hevige gevechten, waarbij de Franschen herhaaldelijk in groote massa's aanvielen. Wij sloegen deze aanvallen, die op enkele plaatsen on ze loopgraven bereikten, onder zware verliezen voor den vijand af en maakten 90 gevangenen. Gisteren werden weder twee Fransche vliegtuigen buiten gevecht gesteld, een ander werd ten noord westen van Verdun uit een escadrille tot landen ge dwongen. EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK. Het Duitsche hoofdkwartier zegt: Wij zijn helaas weer genoodzaakt eenige onjuistheden van onze vij anden te verbeteren, die in het buitenland verkeerde indrukken kunnen wekken. Van Engelsche zijde wordt beweerd, dat het doqije St. Julien in Vlaanderen slechts enkele uren in Duitsche handen was, maar daarna door Canadeezen, Schotten en Ieren werd her overd. Deze bewering is in strijd met de waarheid. St. Julien is vast in onze handen, onze stellingen zijn zelfs nog eenige honderden meters verder in de richting van den vijand vooruitgeschoven. De Franschen beweren in hun rapport dat ze in Lotharingen over een frontbreedte van 25 K.M. en een diepte van 4 K.M. terrein hebben gewonnen. Zij ver geten echter hierbij te voegen dat er hier slechts spra ke kan zijn van een oprukken in Fransch Lotharingen en dan nog alleen in een streek, waar zich geen Duit sche troepen bevinden, want aan de ver in Fransch gebied vooruitgeschoven liniën is wat achterwaartsche richting althans betreft, sedert vele maanden niets ver anderd. Wel werden zij, zooals uit onze dagelijksche legerberichten blijkt, tot in den laatsten tijd toe be langrijk naar voren gebracht. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Onze operaties in noordwest Rusland maakten goe de vorderingen. Bij Szawli werden nog weer 400 Rus sen gevangen genomen. Bij de vervolging der vluch tende Russen bereikten de Duitsche voorhoeden de streek ten zuidwesten van Mitau. De Russen deden een aanval in de streek van Kalwarja, werden echter met zware verliezen afgeslagen. Wij maakten 300 gevan genen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In Russisch-Polen is de vijand in eenige sectoren uit zijn voorgeschoven stellingen teruggeworpen. De Oostenrijksche troepen kwamen daarbij hier en daar tot aan de versperringslinie van.de hoofdstelling van den vijand. Aan het front in West-Galicië en de Karpathen is een levendig artillerie-gevecht aan den gang. Op de hoogten tusschen het Orawa- en Opor-dal sloegen de Oostenrijksche troepen opnieuw hevige aanvallen der Russen af en maakten zij 200 krijgsgevangenen. Ten slotte gingen zij zelf tot den aanval over en veroverden zij na een hevig gevecht een sterk Russisch steunpunt ten Oosten van de Ostry-hoogte. Eenige honderden Russen werden daarbij gevangen genomen en er wer den machine-geweren buit gemaakt. In zuidoostelijk Galicië en de Boekowina geen ver anderingen. AAN DE DARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde Zaterdag: De vijandelijke linkervleugel die door onze herhaal de aanvallen uit de stellingen bij Kaba Tepe naar het noorden in de richting van Ariboemil werd terugge worpen, trachtte gisteren op te rukken om zich te ont- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR Gelezen de circulaire van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, d.d. 24 April 1.1., No. 455, waarbij de Minister de gelegenheid wenscht te openen om overal in den lande bepaalde levens middelen goedkoop verkrijgbaar te stellen; dat daarvoor in de eerste plaats worden genoemd ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel dat het in de bedoeling ligt ongebuild tarwe(water) brood verkrijgbaar te stellen voorloopig tegen een prijs van 12 cents per K.G. en ongebuild tarwemeel voor personen, die gewoon zijn meel te koopen, teneinde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden tegen den prijs van 16 cents per K.G. dat de verkrijgbaarstelling van ongebuild tarwe- (water)brood tegen verminderden prijs niet be perkt zal zijn tot on- en minvermogenden, maar voor alle Ingezetenen zal open staan MOODIGEJW BIJ DEZE UIT a. de Ingezetenen, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, om daarvan voor loopig aangifte te doen ter gemeente-secretar? vdör 6 MEI a.s., voor welke aangifte de secri tarie geopend zal zijn tot 5 uur 's nam., met ve> melding van naam, voornaam, woonplaats e aantal leden van het gezin (kinderen beneden jaar niet medegerekend) of men brood dan wel meel wenscht te ontvangen, in het eerste geval: van welken bakkerin het laatste gevalvan welken meelhandelaar of winkelier; b. de broodbakkers, die zich bereid willen ver klaren tot de levering, van dit brood, en de meelhandelaren en winkeliers tot het leveren van dit, meel, om daarvan op gelijke wijze aangifte te doen, met vermelding van naam, voornaam en woonplaats. Nadrukkelijk wordt er bij voorbaat de aandacht op gevestigd, dat dit van Regeeringswege te ver strekken meel en het daarvan te bakken brood uitsluitend zal mogen dienen voor menschelijk voedsel en dat het tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of aangewend anders dan tot het bakken van ongebuild tarwebrood. Met aandrang wordt verzocht met de aangifte niet noodeloos te wachten, maar deze zoo spoedig mogelijk te doen. Na deze voorloopige aanmelding zal eene defini tieve regeling volgen, waartoe nadere aankondiging zal geschieden. ALKMAAR, I Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, L°. Secretaris. trekken aan het welgeslaagde flankvuur van onze ar tillerie. Hij werd echter door een bajonetaanval op nieuw in de oude stellingen aan de kust gedreven. Bij deze gelegenheid vermeesterden wij twee mitrailleurs met alle materieel en munitie. De vijand, die bij Sed el Bahr aan beschermde kust plaatsen landde en zich daar onder dekking kon op stellen, bevindt zich thans door het vuur van onze batterijen aan de Anatolische kust in een onhoudbare positie. De vijandelijke schepen die door het vuur van hun zware kanonnen de strijdkrachten te land moes ten beschermen, ondernamen geen actie tegen de zee engte. De Australisch-Engelsche duikboot „Ae 2" is eenige dagen geleden door onze oorlogsschepen in den grond geboord, toen zij beproefde de Zee van Mar mora binnen te dringen. De bemanning, bestaande uit 3 officieren en 29 matrozen, werd gevangen genomen Een vijandelijk water-vliegtuig, dat boven de Golf van Alexandrette vloog, is door ons vuur beschadigd en viel in zee. De overblijfselen zijn door een in deze wateren varenden kruiser opgepikt. Van de overige oorlogstooneelen is niets te melden. STOOMSCHIP GETORPILLEERD. Volgens een Lloyds-bericht is Zaterdag het Ameri kaansche stoomschip „Gulflight" getorpilleerd. Eén, persoon verdronk en één wordt vermist. De rest van de bemanning is gered, doordat het schip door een ander op sleeptouw werd genomen. ENGELSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Een'Duitsche onderzeeër heeft de Engelsche stoom boot „Edale", van Zuid-Amerika komend, getorpil leerd. De bemanning is op de Scilly-eilanden aan wal g"€Z6t. JAPANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Een Lloyds-telegram meldt, dat het Japansche stoomschip „Fuki Maru" aan de Westkust van Korea is gezonken. Dertig man worden vermist. GEVECHTEN IN DE NOORDZEE. De Engelsdie admiraliteit bericht: De trawler „Columbia" werd aangevallen, getorpilleerd en tot zin ken gebracht door twee Duitsche torpedobooten. Er werd slechts één lid van de bemanning door andere trawlers gered. De torpedobooten werden achtervolgd door een di visie Britsche torpedojagers, waaronder de „Laforey'' „Leonidas", „Lawford" en „Lark" en beide in ong< veer één uur tijds tot zinken gebracht. Aan boord va de Britsche torpedojagers werden geen verliezen gek den. Twee Duitsche officieren en 44 manschappen werdlen uit zee gered en krijgsgevangen gemaakt. Vier officieren en 21 manschappen van de „Recruit" werden door den trawler „Daisey" gered. Uit Amsterdam wordt gemeld: Zaterdagmiddag vier uur is de Engelsche kanonneerboot „Columbia" door twee Duitsche torpedobooten, komende uit Zee- brugge, ter hoogte van den Noord-Hinder in den grond geboord. Het schip zonk in twee minuten. 70 man verdronken. Een Noorsche stoomboot heeft nog ge tracht menschen te redden, doch het gelukte niet. La- COURANT,

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1