i lil Jlfll jy DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogstorroin, Van liet west® oorlogsterrein. r im ZO o O o iip^r 3 O, 1:03. Honderd en zcYestiende Jaargang. J itaiswteS h I *ia '513, pt ft—, 19 41. tg* gMï Nttu as jhftMi Mm ft. 9. f. tort- it BrnfeW^Wl u. BUk. fflSrat«ZOM, v«Éa CS, TsMmm. I DINSDAG 4 MIL Openbare Vergadering Ter zee. AMERIKA. CHINA. DM riBJ^rvsir sitegf «stt 2 bladen. ALKMAAR, 4 Met Het Oosten bedt nu ook zijn yerrassing. fa het toeval of opzet, dat naarmate de drie-en- dertigste verjaardag van den Duitschen Kroonprins (6 Mei) nadert, de berichten toenemen, welke het Duitsche volk moed kunne» geven? Eerst kwam, na de mislukking van de poging der bondgenooten om de Duitschers ten zuiden van Ver dun weg te drijven, vrij onverwacht het Duitsche of fensief benoorden Yperen, dat wel is waar ook geen groot resultaat hedt gehad, maar toch een terreinwinst hedt opgeleverd, zooals in bijna een half jaar door geen der partijen werd behaald. Toen de beschieting van Duinkerken, met een kanon, waarmee men uit het Hoomsche Hop gemakkelijk oyer Alkmaar en Egmond heen in de Noordzee, dus dwars over Noord-Holland heen, schiet! Een kanon, waarvan de Times getuigt: „Wanneer de vijand zich een weg had kunnen banen naar de noordkust van Frankrijk zouden de kanonnen, waar Duinkerken mee beschoten is, zijn opgesteld op de klippen van Calais. Hun geweldige projectielen zouden in Dover neergekomen zijn en de Duitschers zouden meester van het Ksnaaj geweest zijn. Dis is sea gevaar, dat zelfs thans Engeland bedreigt." En nu komen er belangrijke overwinningsberichven uit het Oosten, die bij verrassing het antwoord geven op de vraag, waar v. Hindenburg wel bleef, die Ber lijn in vlaggetooi hebben doen steken, de klokken de den beieren en de schooljeugd vrijaf deed, krijgen, kortom een nationalen dag van den eersten rang heb ben verwekt. Het Duitsche volk had zulk een opmontering wel noodig. Men had zich den gang der gebeurtenissen heel anders gedacht, dan wij hem in de afgeloopen ne gen maanden hebben keren kennen! Schrijvende over Italië en andere onzijdig geblevenen, zegt de heer Wolff heden in het Tageblatt: „Hebben zij in de ne gen maanden niet het schrikkelijke van dit moorden bespeurd en verlangen zij naar de tranen en den jam mer en al het ontzettende, dat deze waarachtig niet frisch-vroolijke oorlog met zich mee brengt?" De berichten der laatste dagen kunnen aan het Duitsche volk meer voldoening geven dan aan de ver bondenen, die tegenwoordig alleen op de Dardanel- len-actie kunnen bogen, waarover sommige Londen- sche bladen overigens minder dan matig te spreken zijn de Momingpost bijv. beweert, dat de heer Win ston Churchill, die deze actie op touw gezet moet hebben, een gevaar voor zijn land is, dat hij moet heengaan Churchill must go") en dat lord Fisher, lord Kitchener en de ministers door hun goedkeuring van de handelingen van den marine-minister te kort schieten in hun plicht. Kunnen de berichten het Duitsche volk opmonteren tegen 's Kroonprinsen verjaardag, van langen duur is misschien de opgewekter stemming niet. Het succes bij Yperen leidde tot niets, het monsterkanon richt wei nig uit, zoolang het niet' gunstiger geplaatst kan wor- deu, en van de overwinningen van het Oostelijk oor- iogstooneei weten we, dat ze geen beslissingen bren gen, dut daar vooral de krijgskans licht keert, en dat üe .vc-ornugahg da at dikwijl», de vooruitgang yam den slinger der klok is.. De Russische cotamtanqué-schrijver wist gisteren nog mets var; eea Duiioch-Oostenrijksdie overwin ning. Hij vond het optreden der Duitschers op ver schillende plaatsen van het front vrij naïef, spotte wat over nachtelijke concerten, ci j.r Qosteurijksche loop graven-zangkoren gegeven en zeide, dat het onbesliste optreden van de tegenstanders twijfel wekt aan de flinkheid hunner aanvoering. Maar hij zweeg zéér op vallend over de Karpathen. En de communiqué's uit Weenen en Berlijn nu meldden, dat in West-Galicië de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen on der leiding van den Duitschen maarschalk von Mac- kensen door het Russische front zijn heengebroken, in tegenwoordigheid van den opperbevelhebber, aartsher tog Erederik. Na verbitterden strijd werden de Russen uit de sinds maanden bezette en versterkte stellingen in West-Galicië geworpen, van de nabijheid der Hon- gaarsche grens tot aan de Dunajec en den Weichsel; het Russische front werd oveial ingedrukt en op tal van planteen doorbroken, gedeelten van de Russische troepen, die wisten te ontkomen, trokken snel af naar het Oosten, maar werden scherp vervolgd. Het Duit sche communiqué berichtte, dat de overwinningsbuit nog niet bij benadering was te overzien, het Oosten- rijksche verklaarde, dat er meer dan 8000 gevangenen werden gemaakt en dat er kanonnen en machine-gewe ren werden veroverd in een tot nu toe nog niet vast gesteld aantal. Herhaaldelijk hebben we de geweldige beteekenis van den Karpathen-strijd uiteen gezet. Slaagden de Russen er in over de Karpathen te komen, dan zouden Boedapest en Weenen ernstig kunnen worden bedreigd en zou de stand van den oorlog daardoor geheel kun nen wprden veranderd. Op een gevaarlijk punt zijn de Russen thans een dertig kilometer achteruitgedron gen. Het zal nu weldra kunnen blijken, in hoeverre de Russen, die reeds over de Doekla en Loepkow-pas waren getrokken, nu ook terug zullen moeten, omdat hun verbindingen gevaar loopen. Zoodra de groote verbindingswegen (vooral de spoorweg Lemberg— Tamof) ernstig bedreigd worden moet o. m. ook het object Krakau worden prijsgegeven eri men weet niet wat daarvan de gevolgen kunnen zijn. Wij mogen dus zeggen, dat de Duitsch-Oostenrijk- sche' troepen hier een overwinning hebben behaald, welke, zoo zij verder doorgezet kan worden, rijke vruchten kan dragen. Maar wij moeten er ook dade lijk aan toevoegen, dat de kans groot is, dat het succes ook nu weer niet uit het begin-stadium zal komen en dan vooral de beteekenis heeft, dat de Oostenrijkers in een gevaarlijken hoek wat lucht gekregen hebben. De Russische communiqué-schrijver weet, blijkens zijn pas ontvangen legerbericht, van dit alles niets an ders, dan dat er sinds Zaterdagavond hevig gevochten wordt Het is bekend, dat hij het Duitsche offensief in het uiterste noorden van alle strategische beteekenis ont bloot acht en slechts beschouwt als een requisitie-ope- ratie, als een poging du», om levensmiddelen en ande re benoodigdheden buit te maken. De Duitschers heb ben in die streek echter de Russen overvallen. Ter-' wijl v. Mackensen, v. Hindenburg's rechterhand, die hij wel is waar laatst bijna in Polen had verloren, maar die desondanks nu toch nog in staat blijkt zwaar werk te doen, in het zuiden opereert, heeft v. Hinden burg ongemerkt sedert weken troepen naar het noor den gestuurd, in het geheim geconcentreerd en op marsch gezonden. In anderhalven dag moet de infan terie volgens de Lok. Anz. den schier ongelooflijken afstand van 178 K. M. hebben afgelegd. De Russen waren verrast en boden geen weerstand van beteeke nis, zij vluchtten in de richting van Riga, waarheen ze thans nog achtervolgd worden door de Duitschers. die gelegenheid hadden belangrijke spoorwegen te vernielen misschien herinnert men zich, dat von Hindenburg indertijd ook de spoorwegen, die van Warschau naar het Westen loopen, onbruikbaar heeft gemaakt. Van het Westen geen nieuws. De laatste Fransehe communiqué's deelen hoegenaamd geen bijzonders mede. Het Hartmannsweilerkopf-raadsel is nog steeds niet opgelost. Het lijkt op het geval van vroeger, toen ook een berg-dromedaris een berg-kameel bleek te zijn en ieder der beide partijen overtuigd was, dat hij op den bult zat. Wel schijnt het, dat de Duitschers op het oogenblik overal plaatselijke offensieve stooten trachten te doen, zonder dat ze echter daarmede resultaten bereiken Zoo meldt bijv. veldmaarschalk French, dat de Duit schers Zaterdagavond de Befaamde hoogte No, 60 ten Z.O. van Yperen hebben aangevallen, maar werden af geslagen. Hetzelfde deelt de Engelsche bevelhebbei mede van een aanval in de buurt van St. Ju lien. Maai de Duitschers hebben een reeks plaatsen ten N.O. van Yperen genomen belangrijk als 't juist blijkt! Op zee is het Grieksche stoomschip „Fotos" door de Engelschen aangehouden en op het vermoeden, dal de lading katoeo, naar Rotterdam geconsigneerd, vooi Duitsditsnd bestemd was, opgebracht Een Noorsche stoomboot „American" is getorpil- leerd door een Duïtedu-si onderzeeër, die ook de Noorsche „Sterling" na zat, maar weer vrij liet, zoo dat deze de bemanning der „American" aan land kon brengen. Het Deensdie stoomschip „Anna" werd door een Duitschen onderzeeër aangehouden om de bemanning van de getorpilieerde Noorsche. houtboot „Laila' over te nemen. Voorts werden er drie Engelsche trawlers getorpil- leerd. Uit Berlijn meldt men, dat gisteren een Duitsch luchtschip en eenige Engelsche onderzeeërs gevoch ten hebben, waarbij een onderzeeër tot zinken werd gebracht. In Amerika is men verontwaardig over een Duitsche waarschuwing om met het oog op de gevaren geen zeereis naar Engeland te ondernemen. De Russische Zwarte Zee-vloot heeft de forten van den Bosporus weer beschoten. De Times beweert, dat de inmenging van Italië in den oorlog spoediger zal plaats hebben, dan men tol dusver verwachtte. Reuter seint uit Rome, dat na over weging van den internationalen toestand het kabinet heeft besloten, dat geen minister de stad mag verlaten En verschillende berichten zeggen, dat de dag van morgen in geheel Italië met spanning wordt verwacht. Ter herinnering aan Garibaldi zal er te Marsala een standbeeld worden onthuld en men denkt dat de feest redenaar d' Annunzio zal aandringen op een gewapen de tusschenkomst van Italië en dat dit het sein kan vormen tot een manifestatie ten gunste van den oor log. Aan den anderen kant wordt gemeld, dat de Ita- liaansche regeering geenszins ongerust is en hoog stens de bijeenroeping der Kamer zal vervroegen. De heer Wolff zegt in zijn boven aangehaald arti kel o. m.': „Het Italiaansche volk moet zelf het best weten, of het den glans der lokkende fraze met bloed en tranen betalen dan Wel of het de in vrede te beha len aanzienlijke winst afwijzen wil." Gelukkiger oogenblik dan het huidige om de zijde der bondgenooten te kiezen, is denkbaar! DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De Vereenigde Oostenrijksch-Hongaarsche en Duit sche krijgsmacht heeft den vijand gisteren aangevallen in zijn sedert maanden ingerichte en bezette stelling in West-Galicië en hem 0£ het geheele front Malas- tonGorlisjGromnik ea ten noorden daarvan te ruggedreven, hem zware verliezen toegebracht, meer dan 8000 man gevangen genomen en geschut en ma chine-geweren, waarvan de hoeveelheid nog niet vast gesteld is, buitgemaakt. Tegelijkertijd hebben onze troepen zich met geweld vau den overgang over de Beneden-Doejanetsj weten te verzekeren. Aan het Karpathenfront in de Beskiden is de toe stand dezelfde gebleven. In de Woud-Karpathen hebben wij in de jongste ge vechten ten oosten van Koziowa terrein gewonnen, den vijand uit zijn stelling verdreven, zijn tegenaan vallen bloedig afgeslagen, vele honderden gevangen genomen en drie machinegeweren buitgemaakt. Ook werd de vijand ten noorden van de Osmaloda verdreven van verschillende hoogten, waarbij hem zware verliezen werden toegebracht. Het gevecht al daar duurt nog voort. Van de Russische grens tusschen de-Proeth en de Dnjester geen nieuws. Officieel werd door den Duitschen generalen staf gemeld: Onder het opperbevel van den kolonel-gene raal von Mackensen hebben de verbonden troepen na verbitterde gevechten het geheele Russische front in West-Galicië, van de nabijheid der Hongaarsche grens tot aan de Doenajetsj en den Weichsel op ver schillende plaatsen doorgebroken en overal ingedrukt. Deelen van de vijandelijke troepenmacht die ontkomen konden zijn op een snellen terugtocht naar het oosten en worden door de verbonden troepen scherp achter volgd. De buitgemaakte militaire trofeeën zijn nog zelfs niet te overzien. Gisteren werd verder nog door het Duitsche hoofd kwartier gemeld Bij de verdere vervolging uit Riga vluchtende Rus sen maakten wij vier kanonnen en vier mitrailleurs buit. Ten zuiden van Mitau werden weer 1700 man ge vangen genomen, zoodat het aantal gevangenen 3200 bedraagt. De Russische aanvallen ten Z.-W. van Kalwarja mislukten onder zware verliezen voor den vijand De Russen werden over de Szeiszoepa teruggeslagen en lieten 330 gevangenen in onze handen. Ook ten N.-O. van Skiemiwice leden de Russen ern stige nederlagen; zij verloren daar vele dooden en ge wonden en 100 gevangenen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). H& Russische legerbericht meldde gisteren: De betoogingen der Duitschers op verschillende punten van ons front zijn zeer naïef. Bij Rawa, op een front van 10 wersten, wierpen de Duitschers op 29 April tegen onze stellingen ongeveer 18,000 projectielen. Bij de Pilitza zagen wij buiten het bereik van ons artillerievuur verschillende bataljons van den vijande lijke macht aankomen; in de voorste loopgraven rie pen de Duitschers dat zij versterkingen hadden ont vangen. De Oostenrijkers ten zuiden van de Pilitza brachten in hun voorste loopgraven muziekkorpsen, en gaven nachtelijke concerten, waarbij zij hoera riepen. Tegelij kertijd deden op andere plaatsen afdeelingen, twee of drie compagnieën sterk, alsof zij ons wilden aanval len, maar na eenige tientallen manschappen te hebben verleren, verborgen zij zich in de loopgraven. De Duitschers deden een emstigen aanval bij Sera fine Jednorojetz, maar de verliezen der Duitschers wa ren hier eenige duizenden. Aan den aanval op het dorp Serafine namen deel alle vier de regimenten van de divisie, in die streek ge legen. Deze aanval werd door onze voorhoede afge slagen, want wij zagen dadelijk het karakter er van in. De Duitschers lieten, in hun overhaasten terugtocht, al hunne dooden achter. Deze besluitelooze aanvallen wekken twijfel aan de vastheid van het legerbevel. Bij de beweging der Duitschers in den omtrek van Schawli bezetten deze op 30 April, na eenige scher mutselingen, den spoorweg LibauRomny tusschen de stations Radzivilisky en Nouravievo DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: In Vlaanderen vielen wij gisteren noordoostelijk van Yperen aan weerszijden van den straatweg Poelcapel- leYperen met succes aan en maakten ons meester van het gehucht Fortuin zuidoostelijk van St. Julien. In Champagne richtten wij door het doen springen van mijnen aanzienlijke schade in de vijandelijke stel ling aan tusschen Souain en Perthes. Tusschen Maas en Moezel had gisteren slechts een artilleriestrijd plaats. Aan den Hartmannsweilerkopf deden de Ffanschen vergeefsche pogingen om onze stelling op den top aan te vallen. Een Fransehe vliegmachine daalde gisteren bij Hundlingen ten westen van Saargemünd. De beide vliegers werden gevangen genomen. Een Duitsch vliegers-eskader bombardeerde gisteren de luchtschiploods en het station van Epinal met schijnbaar goed gevolg. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). De Engelsche veldmaarschalk French meldde giste ren, dat de Duitschers Zaterdag heuvel 60, bij Zille- te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag 5 Mei 1915, des avonds half negen. A. PRINS Az., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. beeke, aanvielen en gisteren aanvallen déden op St. Julien. Beide aanvallen werden afgeslagen. De Engelschen verloren geen terrein en brachten den Duitschers hevige verliezen toe, hoewel de Duit schers weder vergiftigde gassen gebruikten. Gisteren is een Duitsche aeroplane binnen onze li nies neergeschoten.' Het Fransehe communiqué van-gistermiddag is na genoeg een herhaling van dat van Zondagavond HET GEVECHT OP DE NOORDZEE. Officieel wordt uit Berlijn gemeldOp 1 Mei 's na middags boorde een Duitsche onderzeeër bij het Gal loper vuurschip den Engelschen torpedojager „Recruif door een torpedoschot in den grond. Op dienzelfden dag had in de nabijheid van het vuurschip-„Noord-Hinder" een gevecht plaats tusschen twee Duitsche voorpostbooten en eenige gewapende En gelsche trawlers, waarbij de Engelsche trawlers ver nietigd werden. Een divisie Engelsche torpedojagers greep in het gevecht, dat ons op het verlies van twee booten kwam te staan. Volgens de bekendmaking van de Engelsche Admi raliteit werd het grootste deel der bemanning gered. NOORSCH SCHIP GETORPILLEERD. Reuter meldt uit LondenIn de Noordzee werd Za terdag het Noorsche stoomschip „American", groot 6400 ton, door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd en in den grond geboord. De Noorsche mailboot „Ster ling" redde de bemanning en zette deze Zondagavond te Newcastle aan wal. De onderzeeër had twee torpedo's op de „Sterling" afgeschoten en haar daarna ingehaald, maar het schip later verlof gegeven om de reis te vervolgen. EEN NOORSCH SCHIP GETORPILLEERD. Het Deensche stoomschip „Anna" werd Vrijdagmi dag op de reis van Engeland naar Kopenhagen in Noordzee aangehouden door een Duitschen onderzee ër, die het verzocht de bemanning van het Noorsche stoomschip „Lajla", dat door den onderzeeër getorpil leerd was, aan boord te nemen De „Lajla" was met een lading hout op weg naar Engeland. ENGELSCHE TRAWLERS IN DEN GROND GEBOORD. Een Duitsche onderzeeër bracht Zondag de trawler „Sunray" tot zinken op ongeveer 60 mijl afstand van de Tyne. De bemanning werd gered. Efe „BALDURN" TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Noorsche stoomschip „Balduin" is Zondag op de Noordzee door een Duitschen onderzeeër tot zin ken gebracht. De bemanning is gered en te Leith aan land gezet. EEN WAARSCHUWING VAN DEN DUITSCHEN GEZANT. Het Duitsche gezantschap te Washington heeft in die bladen de volgende advertentie geplaatst: „Passagiers die voornemens zijn zich in te schepen voor den overtocht over den Atlantisch en Oceaan wor den er aan herinnerd dat er oorlog is tusschen Duitsch- land en zijn bondgenooten eenerzijds en Engeland en zijn bondgenooten anderzijdsdat de oorlogszone de wateren omvat die de Engelsche eilanden begrenzen; dat in overeenstemming met de formeele kennisgeving van die Duitsche regeering schepen die de Engelsche vlag 'voeren of de vlag van een der bondgenooten van Engeland, bloot staan aan vernietiging in die wateren, en dat passagiers die in de oorlogszone varen op schepen van Engeland of zijn bondgenooten zulks op eigen risico doen." - De heer Alfred Vanderbilt en andere aanzienlijke Amerikaansche passagiers die met de Lusitania zijn vertrokken, hebben telegrammen ontvangen om hen te waarschuwen dat de Lusitania getorpilleerd zal wor den geen van hen heeft de reis echter opgegeven. Twee Engelsche trauwlers zijn gisteren ter hoogte van Aberdeen door granaten van Duitsche onderzeeërs in den grond geboord. De bemanningen wisten in twee kleine booten aan land te komen. JAPANS EISCHEN AAN CHINA. Reuter verneemt uit Peking, dat de regeering Zon dag haar antwoord heeft ingezonden op de gewijzigde eischen van Japan. De Japansche gezant kon zich niet vereenigen met sommige door China gemaakte reser ves en verklaarde, dat hij het aanbod om Kiautsjau weder af te staan, moest intrekken. KORTE BERICHTEN. Naar uit Rome aan de Tijd wordt geseind, heeft de paus last gegeven, dat alle publicaties van de be roemde Vaticaansche Bibliotheek en de dubbelen zullen worden bestemd voor de te herstellen universiteitsboeke rij, die te Leuven door brand werd vernield. Gisteren is het Zweedsche linieschip „Sverige", in bijzijn van alle in Zweden aanwezige leden der Konin klijke familie te water gelaten. Dit schip is gebouwdi uit de gelden van een collectie, die in 100 dagen onge veer 20 millioen opbracht. Het Amerikaansche stoomschip Oulflight is te Scilly (Eng.) aangekomen. De bemanning is gered. De lading is blijkbaar onbeschadigd. Bij München waren twee militaire vliegers met hun toestel opgestegen. Het vliegtuig viel neer en de inzittenden werden onder dte machine verpletterd. Hun lijken werden onder de overblijfselen van het vliegtoe stel vandaan gehaald. Op het vliegveld bij Malmstad't Zweden werd door twee luitenants een vliegtocht ondernomen. Toen

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1