DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ongeMd Tarwe-Waterbrood. koop ongebBfld Tarwemeel. Do Wilde Olijf. Goed No. 108 Honderd en zeventiende jaargang. DINSDAG 4 MEI FEUILLETON. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f L Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Groote ©emesg'd Nieum PROFESSORAAL TERRORISME? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR Gelezen de circulaire van den Minister van Land= bouw, Nijverheid en Handel, d.d. 24 April ILL, No. 455, waarbij de Minister de gelegenheid wenscht te openen óm overal in den lande bepaalde levens middelen goedkoop verkrijgbaar te stellen 5 dat daarvoor In de eerste plaats worden genoemd ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel; dat het In de bedoeling ligt ongebuild tarwe(water) 1 brood verkrijgbaar te stellen voorloopig tegen een j prijs van 12 cents per K.G. en ongebuild tarwemeel voor personen, die gewoon zijn meel te koopen, teneinde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden riegen den prijs van 16 cents i per K.G. dat de verkrijgbaarstelling van ongebuild tarws-1 (water)brood tegen verminderden prijs niet be perkt zal zlja tot on- en minvermogenden, maar voor alle Ingezetenen zal open staan IQOmora BIJ DECT BET 1 a. de Ingezetenen, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, om daarvan voor loopig aangifte te doen ter gemeente-secretarie vddr 6 HEI voor welke aangifte de secre tarie geopend zal zijn tot 5 uur 's nam., met ver melding van naam, voornaam, woonplaats en aantal leden van het gezin (kinderen beneden 2 jaar niet medegerekend) of men brood dan wel meel wenscht te ontvangen, In het eerste geval s van welken bakker; in het laatste gevals van welken meelhandelaar of winkelier; b. de broodbakkers, die zich bereid wille* ver klaren tot de levering vat} dit brood, en de meelhandelaren en winkeliers tot het leveren van dit meel, om daarvan op gelijke wijze aangifte te doen, met vermelding van naam, voornaam en woonplaats. Nadrukkelijk wordt er bil voorbaat de aandacht op gevestigd, dat dit van Rsgeeringswege te ver strekken mes! en het daarvan te bakken brood PLAATSELIJKE BELASTINGEN. GEBOUWDE EIGENDOMMEN. BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het SUP PLETOIR KOHIER van de BELASTING op de GE BOUWDE EIGENDOMMEN, dienst 1914, en het PRIMITIEF KOHIER derzelfde belasting, dienst 1915, beiden den 21en April 1.1. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 28en April d.a.v, door de Gedepu teerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Ge meente-Ontvanger ter invordering zijn overgegeven en gedurende vijf maanden op de Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen worden inge diend bij den Gemeenteraad, binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, den 3 Mei 1915. Burgemeester en Wethaud'ers voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. uitsluitend zal mogen dienen voor menschellik voedsel geen geval tot bloem zal 3f aangewend anders dan Roman naar het Engelich. En in die onmiddellijke nabijheid van menschelijke woningen kwam op dat oogenblik zijn angst weer bo ven. Evenals de tijger, die zich buiten den zoom van den jungle heeft gewaagd, moest hij wegsluipen bij het zien van vuur. Hij keerde zich langzaam om, ter wijl hij keek naar de hoogten, waarvan hij was geko men en die zich nu in de toenemende duisternis ge heimzinnig en vijandig achter hem verhieven Zelfs de hemel, waarvan het daglicht niet scheen te kunnen scheiden, had nu een toornig rossigen gloed. Hij deed een paar stappen naar het bosch toe en bleef toen weer staan, steeds omhoog kijkend. Waar ging hij heen? Waar kon hij heengaan? Die vraag drong zich met een vreemde beslistheid aan hem op, welke aan zijn dichtgeknepen, baardelooze lippen een soort van glimlach ontlokte. In het eerst toen hij op de vlucht ging scheen hem niets van belang te zijn dan de vrijheid, doch nu was hij genoodzaakt zichzelf af te vragen: Waartoe? Wat gaf het om zoo vrij als de wind te zijn als hij toch dakloos was? Het was niet alleen, dat hij voor 't oogenblik zonder dak was; dat was niets, maar de vreeselijke gedachte maakte zich van hem meester, dat hij, Norrie Ford, nooit een te huis zou kunnen hebben dat er nauwelijks een plek was binnen de grenzen van de beschaafde wereld, waarvan de wet hem niet zou verjagen. Deze voorstelling van zijn toestand was zoo duide lijk en toch zoo nieuw, dat hij, voor zich uitstarend, stokstijf bleef staan. Hij was vrij maar slechts vrij om naar den jungle terug te kruipen en daarin als een wild dier te blijven liggen. „Maar ik ben geen wild dier", klonk binnen in hem een stem van verzet. „Ik ben een mensch, met men schelijke rechten. Bij den hemel, ik zal die nimmer prijsgeven Hij draaide zich weer op zijn hielen om en keerde zich naar de lagere landen en het meer. De lichten schenen helderder naarmate de duisternis dieper werd, elk licht scheen uit een kleine woning, waar mannen en vrouwen zich bezig hielden met de kleine plichten en bêlangen, die het leven uitmaakten. Dat was vrij heid! Dat was 't waarop hij recht had! Al zijn neigin- en dat het tarwemeel In mogen worden gebuild ol tot net bakken van ongebuild tarwebrood, Met aandrang wordt verzocht met de aangifte niet noodeloos te wachten, maar deze zoo spoedig mogelijk te doen. Na deze voorlooplge aanmelding zal eene defini tieve regeling volgen, waartoe nadere aankondiging zal geschieden. ALKMAAR, 1 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, L°. Secretaris. In het Doelenhotel te Amsterdam heeft zich de vorige week Zondag het volgende incident voorgedaan: Prof. Hector Treub kwam het hotel binnen en eischtec dat de direct, zich weder zou abonneeren op een Am'damsch dagblad, dat hij wegens de aniti-Duitsche gezindheid ervan van zijn leestafel had gebannen. Geschiedde dit niet, dan zou prof. Treub aan de „Figaro" schrijven en maatregelen nemen, dat geen Franschman ooit meer het hótel bezocht. Aan den eisch van den professor is niet voldaan. De directeur van het hötel had het blad van zijn leestafel verwijderd, omdat Duitsche gasten zich aan de aanwe zigheid ervan hadden gestooten. Wij maken, zegt het Hbld, van het geval melding, omdat het ook reeds zijn weg heeft gevonden in een buitenlandsch blad, de „Frankfurter Zeitung", die er een gewichtig tintje aan tracht te geven door erbij! te vertellen, dat de hier bedoelde professor een broeder is van minister Treub, die als minister van landbouw de hoofdrol speelde in die onderhandelingen over het goe derenverkeer tusschen Nederland en Duitschland, VERTEGENWOORDIGING BIJ HET VATICAAN. Het Agenzia Stefani seint uit Rome, dat mgr Nolens verschillende malen een onderhoud had met den staats secretaris van Z. H. den Paus, ikardinaal Gaspari. Daarbij werd behandeld het voorstel der Nederland- sche regeering, om een vertegenwoordiging bij den Hei ligen Stoel te vestigen. Het Vaücaaa zat voldoen aan den wensch der Nederlandsche regeering en heefi in diezen zin een schrijven gericht tot den minister van Buitenlandsche Zaken. De te benoemen gezant zal geen geestelijke aain. EEN ONEERLIJKE KANTOORBEDIENDE. Gistermorgen is, meldt de N. R. Crt. op een der boö- gen waren beschaafd, tam. Hij wilde niet naar het bosch teruggaan om daar in de woeste natuur te le ven, terwijl hem het recht toekwam om te huizen met zijn soort. Hij had honderd malen in de open lucht geslapen, maar dan was dat uit vrije keuze geweest. Het had hem toen genoegen verschaft om bij het ont waken de welriekende geuren in te ademen m rijn oogen naar de sterren op te slaan. Maat om datzelfde gedwongen te doen, wij] de menschen, hun gelederen, aaneengesloten en hem uit hun midden verdreven had den, was een smaad, die hij zich niet wilde laten wel gevallen. Zijn hoofd richtte zich in de duisternis op, er brandde in zijn oogen een gloed, sterker dan die van een dier stille bakens van de steden beneden hem, toen hij naar de oude wortelhaag terugging en er overheen sprong. Hij voelde de onvoorzichtigheid om niet te zeggen nutteloosheid van deze beweging; en toch liep hij voort, tot hij was terechtgekomen in een land, waarin koeien en paarden, verschrikt bij zijn schreden, van het kauwen van hun voedsel opkeken. Het was een stap nader tot het geordende leven, waarin hij aanspraak maakte op een plaats Beschermd door bloeiende strui ken daalde hij ae helling af en zocht het pad op waar langs de beesten naar de weide gingen en weer thuis kwamen. Dit spoor volgend, kwam hij langs een wei land, een aardappelveld en een stuk grond met Indi- aansch koren, totdat bloemengeur hem verkondigde, dat hij bij een tuin was gekomen. Een minuut later kwamen lage, fluweelige, koepelvormige taxusboomen in 't gezicht en hij wist, dat hij in aanraking kwam met de beschaving, die zich vasthechtte als een krach tige wingerd aan de inhammen en voorgebergten van het meer, terwijl zijn ranken verdorden zoodra zij hooger opschoten naar de bergen. Nog slechts een paar stappen en hij zag tusschen de taxussen door licht uit ae open deur en ramen van een huis stroo men. Het was een huis zooals hij tijdens zijn tweejarig verblijf in de hooge houthakkersvelden slechts bij de enkele gelegenheden, dat hij binnen het gebied van een stad was gekomen, had gezien een huis, welks uiter lijk zelfs bij avond, eenigen smaak, middelen, en een maatschappelijke positie van zijn bewoners deed ver moeden. Nog nader sluipend zag hij gordijnen in het zachte windje van den Augusfusavond heen en weer bewegen en wilde wingerd in zware guirlandes van het dak van een door pilaren gesteunde veranda neerhan gen. Een openslaande deur stond open en binnen in kon hij vaag menschen zien zitten. Het tafereel was wel eenvoudig, maar voor den vluchteling had1 het iets heiligs. Het was als een blik ten van den veerdienst Enkhuizen-Stavoren gearres teerd de 17-jarige kantoorbediende van de firma Rood, zaadhandelaar te Bovencarspel. Na zich Zaterdag het geld van eenige postwissels, behoorende aan zijn pa troons, te hebben toegeëigend^ vluchtte hij naar Fries land, maai- werd te Sneek door de Enkhuizer politie opgespoord, toen voortdurend gevolgd en op zee in hechtenis genomen. De jonge man was nog in het be zit van bijna al het geld en bleek o»ch te h«hte©s vmc- zien van een revolver. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Blijkens het verslag in het Ned. Landbouwweekblad van de jongste vergadering van het Hoofdbestuur der Holiandsche Maatschappij van Landbouw, te 's-Gra- venhage gehouden, werd na breedvoerige gedachten- wisseling over een vraag van den directeur-generaal naar het gevoelen van het Hoofdbestuur over onzen rundveestapel in verband met den vleeschuitvoer, be sloten te antwoorden, dat vooralsnog niet behoeft te worden geadviseerd den uitvoer van vleesch te vermin deren of geheel te doen ophouden. Betreffende een verzoek om steun van den Bond van Kaashandelaren om een stemming te verkrijgen over het vóór en tegen afmaking van rundvee bij mond- en kleuwzeer, was men algemeen van gevoelen, dat de beslissing aan den Minister moet worden over gelaten en dat het Hoofdbestuur een afwachtende hou ding moet aannemen. In het dagelijksch bestuur werden gekozen voor Noord-Holland de heeren G. Kruseinan en H. Kiihn, voor Zuid-Holland de heer H. van Eeten. DE BROODVOORZIENING. Het bestuur der vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten heeft besloten, er bij den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel op aan te dringen, dat het goedkoope tarwebrood een zeker per centage bloem mag bevatten. Het is aan het bestuur gebleken, dat in onderscheidene streken van het land het tarwebrood, gebakken uit uitsluitend ongebuild meel, zonder eenige andere toevoeging dan water, gist en zout, zeer weinig zal worden gegeten.. Groot bezwaar heeft het bestuur tegen de door de regeringscommissie aangegeven contrö le-maatrege- len Het bestuur houdt zich overtuigd, dat de gemeen te-secretarieën, hoezeer zij door de tijdsomstandighe den reeds met werk zijn overladen, zich ook dezen ar beid zoo noodig gaarne zouden getroosten wegens het groote algemeen belang, dat hierbij is betrokken. Maar het stelsel der broodkaarten, de dagelijksche opgaven door de bakkers van op die kaarten, verkocht brood, de in verband daarmede noodige registers, waarin de bakkers voortdurend aanteekenen het aan lederen klant verkochte brood, zullen, naar het bestuur meent, een administratie medebrengen, die voor de bakkers on uitvoerbaar zal blijken. De bakkers, hun vrouwen en bedienden, kinderen soms nog, die het brood venten, zullen meestal daarvoor geen tijd hebben of er niet toe van een gevallen engel in een hemel, dien hij verloren heeft. Voor 't oogenblik vergat hij honger en vermoeid heid in dezen wellust voor hart en oogen. Met iets van het genoegen, waarmee men in lang niet aan schouwde gezichten weerziet, volgde zijn oog den om trek van een ima tegen den muur en constateerde^ dat daarboven eenige platen hingen. Er waren in zy'n oei aid Kuike bijzonderheden op te merken, geweest, even min in de gerechtszaal, dfe maanden Dag de eenige kans op afwisseling had geboden. Onwillekeurig, ge heel onder de betoovering van hetgeen hij zag, sloop hij nader. Een poort in 't oog krijgend, die toegang gaf tot den tuin, deed hij die zacht open en liet die open ten einde zeker te wezen, diat hij terug kon. Verborgen achter een dier ronde taxusboomen kon hij meer op zijn gemak alles waarnemen. Hij merkte nu op, dat het huis op een terras stond en hij den achterkant daarvan zag, die door den tuin werd ingesloten. De hooge hagen, eigen aan deze dorpen aan het meer, scheidden het van den weguit de openslaande deur stroomde een licht bundel in de taxuslaan, terwijl het overige van dien tuin in duisternis bleef. Norrie Ford, die heimelijk gluurde van achter een der besnoeide taxuskoepels, vond het ondragelijk, dat hem door zijn nieuwe positie het gezicht op de men schen in de kamer was benomen. Zijn verlangen om ze te zien was voor het oogenblik grooter dan dat naar voedsel. Zij vertegenwoordigden die maatschap pij waarvan hij was afgesneden, zooals een rots door een aardbeving wordt afgesneden van het vaste land, waarvan zij een deel had uitgemaakt. Het was een soort pogigg om den afgrond te overbruggen, die hem van zijn eigen verleden scheidde, dat hij nu in deze kamer gluurde, waarvan de bewoners op dat oogenblik den tijd tusschen het avondmaal en het naar bed gaan doorbrachten. Dat menschen kalm boeken konden zitten lezen of spelletjes doen, wekte iets als verbazing bij hem. Toen hij oordeelde dat veilig te kunnen doen, sloop hij naar een plek, waar hij hoopte een beter gezicht te hébben, maar toen hem dit tegenviel, verplaatste hij zich nog weer. Het licht lokte hem, zooals het een nachtinsect lokt, totdat hij eindelijk op de treden van het terras stond. Hij kende het gevaar van zijn toe stand, maar hij kon er niet toe komen om te keeren en weg te sluipen vóórdat hij het beeld van dat vrien delijk interieur vast in zijn geheugen had geprent Hij waagde veel, maar deze glimp van het leven was het waard. Met een opmerkingsgave, verscherpt door zijn toe stand, bevond hij, dat het juist zulk een huis was, als in staat blijken. Zeer veel vergissingen en onjuiste op gaven zullen het gevolg zijn, en als regel zal de bur gemeester in de praktijk den knoop maar moeten doorhakken met de onaangename wetenschap, dat veel administratie tot niets heeft gediend. Voor de kleinere gemeenten wordt voldoende geacht, dat de bakker re gelmatig opgaaf doet, hoeveel goedkoop brood hij* heeft verkocht en aan wie. De broodkaarten kunnen dan althans vervallen. De burgemeester verstrekt dan telkens goedkoop meel in verhouding tot de verkochte hóeveelheid goedkoop brood, en zal door de politie of andere beambten telkens bij-eenige inwoners kunnen doen onderzoeken, of de bakkers geen onjuiste opga- vén verstrekten. Evenzeer acht het bestuur voor de kleinere ge meenten voldoende een bonstelsel, waarbij telkens voor eenige dagen achtereen van gemeentewege aan de broodverbruikers kosteloos bons worden afgegeven, die bij het koopen van brood aan den bakker oi venter moeten worden ter hand gesteld. Deze bons levert de bakker bij den burgemeester in, en de burgemeester verstrekt meel in verhouding tot de hoeveelheid brood, welke op de ingeleverde bons is vermeld. Vooral dit bonstelsel zou, naar het bestuur meent, tot belangrijke vereenvoudiging leiden, omdat hierbij niet alleen de broodkaarten geheel kunnen worden gemist, maar ook de dagelijksche opgaaf van verkocht brood door den bakker aan den burgemeester en de boeking door den bakker van het aan iederen klant verkochte brood. De ze vereenvoudigde administratie zal z. i„ omdat zij met juistheid kan worden gevoerd, meer zekerheid bie den en veel kosten besparen. Het bestuur zal den Minister inlichting vragen of de Minister bereid zou zijn met voorstellen van bestu ren van kleinere gemeenten, die dergelijke meer een voudige contróle-regelingen inhouden, genoegen te nemen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft Zaterdag te 's-Gra- venhage een vergadering plaats gehad van de gemeen tebesturen van Amsterdam, den Haag en Rotterdam naar aanleiding van de circulaire van minister Post- huma. In deze bijeenkomst werd besloten den minister een brief te zenden, waarin wordt te kennen gegeven, dat het alsnog het meest wenschelijk wordt geacht alle brood, dus ook het wittebrood, tegen verlaagden prijs voor de bevolking beschikbaar te stellen. Hét is thans immers te vreezen, dat het goedkoope bruinbrood al leen zal worden gegeten door hen, die in directen nood verkeeren. De bevolking der groote steden is nu eenmaal gewend, wit-brood te eten en zal daarvan niet zoo gemakkelijk afwijken. Overigens worden in dezen brief nog eenige wenschen omtrent de contröle te ken nen gegeven. Verder komt ons ter oore, dat, wat Amsterdam be treft, een controlestelsel is ontworpen, dat den ver bruikers zoo min mogelijk lastig zal zijn. Het behoeft nog slechts de goedkeuring des ministers. dat waarin hij was geboren een huis met oude gra vures aan de muren, met planken vol boeken en cou ranten en tijdschriften verspreid op de tafels. Het ameublement sprak van comfort en een bescheiden def tigheid. Schuin in zijn gezichtslijn kan hij twee kinde ren aan een tafel zien zitten, gebogen over een prente- boek. De knaap, een kleine schalk, zou veert'm jaar kunnen zijn, hei meisje eeu jaar of twee Jonger.r I laar krullen vielen over haar hand en arm, waarop haar wang rustte, zoodat Ford slechts de blauwe oogen kon vermoeden, die daarachter verborgen waren, Af en toe sloeg de jongen een bladzijde om, vóórdat zij klaar was, waarop vroolijke kreten van protest volg den. Deze kleine schermutseling lokte waarschijnlijk men opmerking uit van iemand die in de schaduw zat. „Evie, lieve, het is tijd om naar bed te gaan. Billy, ik geloof niet, dat zij je thuis zoo laat laten opblij ven." „O ja, toch wel", klonk Billy's antwoord op stelli- gen toon „Ik blijf dikwijls tot negen uur op „Wel, het is nu half negen, dus moest gij beiden nu maar goeden nacht komen zeggen." Met één voet op het krasperk en de ander op de eerste trede van het terras, stond Ford met over el kaar geslagen armen het tooneeltje gade te slaan, waarin de kinderen hun boeken dichtsloegen, hun stoelen achteruitschoven en de kamer doorliepen om de twee, die in de schaduw zaten, goeden nacht te zeggen. De jongen kwam het eerst met de handen in de zakken en met een soort gewichtige nonchalance. Het kleine meisje trippelde achter hem aan door de kamer, doch trad1 halverwege in de opening van het groote raam en keek naar buiten in de duisternis. Ford stond roerloos met ingehouden adem, in af wachting dat zij hem zou zien en een gil zou slaken. Zij keerde zich echter om en huppelde weer in de schaduw, waarna hij haar niet meer zag. Uit de stilte, die in het vertrek ontstond, maakte hij op, dat de ou deren alleen waren gelaten. Omzichtig als een dief kroop Ford de treden op en over het grasperk van het terras. Het opsteken van den wind in dat oogenblik verdoofde alle geluiden van zijn bewegingen, zoodat hij aan de verzoeking toegaf en tot de veranda doorliep, waar een grove mat zijn schreden onhoorbaar maakte Hij durfde op dit gevaarlijk terrein niet rechtop staan, maar bukte zich laag, waardoor ijh onzichtbaar werd, doch zelf alles kon zien wat er binnen gebeur de. Hij wou nog eens, zei hij tot zich zelfvel, de vrien- del ke aangezilhten van menschen aanschouwen en dan wegsluipen zooals hij gekomen was. Wordt veryolgd

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5