DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, O o r 1 o gr* Van let westelijk oorlogsterren Van hat oostelijk oorlogstarraia. Van kot zuidelijk oorlogsterreïn. Noo m. Honderd en zestiende Jaargang. 191!* Mi P^^Pütiprtii w I bmép flJh t pt ft—, ItaMoprife 10 p, npl pöt« letters nair plaiMate, BriPM 1R.1 Beek- en HuMwkMI ik HF* COSTER ér ZOON, fwriii Cl Tttomr» 1 DONDERDAG Eleetriciteits-Tentoonstolling te HeiloOo 6 MEI. JAPAN. NEDERLAND. ALKM AAR, 6 Md. „De tijd zal leeren 't geen nu duister valt om (te) raemen" schreef Vondel. Dit woord geldt voor Italië. Nu reeds maanden ach tereen komen de meest verschillende berichten over de houding van het rijk van Koning Victor Emanuel in den wereldstrijd, of het zich alzijdig zal houden dan wel ingrijpen zal. Het schijnt, dat de tijd nu weldra het geheim zal onthullen, dat het dramatisch moment der beslissing met rassche schreden nadert. Een bange worsteling is het geweest, een die heel het volk thans beroert, zooals de enkele mensch soms wordt geprangd, wan neer de begeerte hem stelt voor de keuze van doen of niet doen. Italië's houding toch wordt alleen bepaald door begeerigheid. Vroeger heeft minister von Bülow eens gezegd, dat zij een levenslustige jonge dame was, wie men een extra-walsje (met Frankrijk!) gunnen moet, thans zou men eerder spreken van 'n deerne, die voor den meest biedende te krijgen is. Wij willen hier mede geenszins afkeuren, maar enkel constateeren, hoe waar in dezen tijd een ander woord van Vondel is, dat aldus luidt: „De krijgh ziet heiligh noch onhei- ligh aen", een waarheid, die vooral de oorlogvoeren den zelve zich beijveren te demonstreeren. De toon der Duitsche bladen is ten aanzien van Ita lië's houding op het oogenblik in hooge mate pessi mistisch. Het is haast, alsof men van den aardschok in de Abruzzen of van den toestand in Tripolis hulp ver wacht, in de hoop dat deze Italië afleiding mogen be zorgen en daardoor zijn, gevreesde tusschenkomst met de wapens zullen verhoeden. Alleen de Vossische Zeitung betoogt, dat deze oorlog door een ingrijpen van Italië niet meer tot een beslissing is te brengen en dat het een geweldige vergissing van de Italiaan- sche regeering zou zijn, indien zij meende, dat de krijgsverrichtingen Duitschland en Oostenrijk-Honga- rije zouden beletten, de noodige voorzorgsmaatregelen tegen nieuwe vijanden te treffen. De andere bladen volstaan met den toestand als hoogst ernstig te ken schetsen. Inmiddels heeft de Annunzio te Quarto zijn rede gehouden en daarin betoogd, dat Italië thans over da tijden en koninkrijken kan heerschen. Het Fransche blad le Temps drukt de redevoering af. Verder weten we op 't oogenblik van het verloop van den door ve len met spanning verwachten dag, dat, gelijk te ver wachten viel, er wat demonstraties zijn voorgekomen, dat er te Genua werd gemanifesteerd tegen het Oosten rijksche consulaatsgebouw en tegen een Duitsche tram wegmaatschappij, terwijl de burgemeester een mani fest had uitgevaardigd, waarin werd gezegd, dat de ziel van het geheele vaderland in Genua tot uiting kwam. De uitwerking van de overwinning begint zichtbaar te worden, zegt het Oostenrijksche legerbericht, het Russische front in de Beskiden is onhoudbaar gewor den, daar de Oostenrijkers en Duitschers, die over de Dunajec kwamen, steeds verder westwaarts trekken, zijn de Russen genoodzaakt geweest op het westelijk deel van het Karpathenfront zich terug te trekken, zoo dat ze uit Hongarije in vollen aftocht zijn. Over een lengte van 150 K.M. werden de Russen verslagen, zegt het Duitsche communiqué. Het blijkt, dat de Russen zich terugtrekken op de rivier de Wisioké, een opna me-stelling vermoedelijk voordat de San is bereikt. De stad Gorlioe (tusschen de Duitsche grens en de bekende vesting Przemyl ha'--weg gelegen) moet door de Duitsche en Oostenrijkse^ troepen reeds genomen zijn. Het heeft er allen schijn van, dat een deel van het Russische Karpathen-front opgerold is en de mogelijk heid is geenszins buitengesloten, dat andere deelen eenzelfde lot zullen ondergaan, willen ze niet van hun verbindingen worden afgesneden. De toestand ziet er zéér dreigend voor de Russen uit. Zij kunnen zich al leen redden, wanneer zij heel spoedig tegen den Oos- tenrijksch-Duitschen golf een sterken dijk weten op te werpen. In het Russische communiqué wordt gezegd, dat de Duitschers hier nieuwe strijdkrachten in de ge- vechtsliuie brachten, die door de zeer talrijke artille rie krachtig wordt gesteund hetgeen onder de te genwoordige omstandigheden voor de Russen niet dan een onheilspellende boodschap is. Gelukkig voor hen, schijnt het aan den Oostelijken kant rustig te blij ven, immers kwam daar het gevaar ook opzetten, dan zou de toestand nog hachelijker worden. Bij geruchten verluidt, dat de Oostenrijkers en Hon garen weldra weer op de Serviërs zullen lostrekken men zou het ongelukkige volk van koning Peter bijna vergeten I Voetje voor voetje naderen de Duitschers op het Westelijk oorlogsterrein Yperen. Zij hebben nu, vol gens het rapport van veldmaarschalk French voet ge kregen op den heuvel 60, welke heuvel de Engelschen half April ten koste van ontzaggelijke verliezen héb ben veroverd. Ter zee zijn Zondag 5, Maandag 9 Engelsche traw lers in den grond geboord, waarvan de bemanningen, volgens het Duitsche bericht zeer goed werden behan deld. De commandant van een der onderzeeërs verze kert dat hij in drie dagen 1.800.000 vernietigd had! Maar ook is er weer een Zweedsch schip in den grond geboord, de „Vanades" (900 ton) wijl de schip per het Duitsche bevel om te stoppen niet wilde opvol gen. De geruchten ove? een ultimatum van Japan aan China nemen een steeds vasteren vorm aan wan neer er een oorlog tusschen de gele volkeren mocht uitbreken, wie weet wat daarvan de gevolgen voor het oude Europa zouden zijn! DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué luidde gisteren Ten noorden van Yperen vielen de Duitschers laat op dien 4en Mei den linkersector van het Engelsche front aan, maar zij werden teruggeworpen, na door de Fransche artillerie in dén flank te zijn beschotenzij leden ernstige verliezen. In de Argonnen winnen de Franschen terrein bij Ba gatelles en vonden de lijken van talrijke Duitschers, gesneuveld in de gevechten van 1 Mei. Een nieuwe aanval stelde de Franschen in staat hun terreinwinst bij Boi3-le-Prêtre uit ie breiden. De Duitsche staf meldde gisterenOnder zeer zwa re verliezen wijken de Engelschen verder terug in de richting van 't vlak ten O. van Yperen gelegen brug- géhoofd. De hoeve het slotpark van Herenthaghe en het Pappotje zijn door ons veroverd. Tusschen Maas en Moezel heerscht weer groote le vendigheid. In het Prêtrebosch noordwestelijk van Pont-a- Mousson deden de Franschen met een sterke strijdmacht krachtige aanvallen. Niettegenstaande een langdurige artillerievoorbereiding liep de aanval in ons vuur dood, met zware verliezen voor den vijand. Daarentegen gingen wij in het Aillybosch en ooste lijk daarvan over tot den aanval, welke goeden voort- ;ang maakt. Wij maakten tien officieren en 750 man EEN ULTIMATUM AAN CHINA? Naar Reuter uit Tokio verneemt, heeft het kabinet, daar het antwoord van China op de door Japan gestel de eiscben onbevredigend was, besloten, dat aan China een ultimatum zal wordén gesteld. Naar verwacht wordt, zal het keizerlijk besluit te de zer zake worden uitgevaardigd en zal het schiereiland Kwantoeng in staat van beleg worden verklaard. KORTE BERICHTEN. Zes Engelsche trawlers, n.l. de „Hector", gress," „Pro ceeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). De Engelsche Opperbevelhebber, Generaal French, deelde mede: De toestand is onveranderd. De gevechten om heuvel 60, waar de Duitschers he denmorgen door gebruik te maken van verstikkende gassen, vasten voet hebben gekregen, duren voort. Een zwakke aanval, door de Duitschers ten Oosten van Yperen ondernomen, nadat zij weer verstikkende gassen faaddien verspreid, werd gemakkelijk afgeslagen. Onze artillerie bracht hun zware verliezen toe. De Duitschers deden bij Givenehy een mijn springen en maakten wederom van de bekende gassen gebruik, waardoor vier manschappen vergiftigd werden. Overigens mislukten de pogingen van den vijand volkomen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Gisteren werd officieel uit Weenen gemeld: De te rugslag van de overwinning begint begint merkbaar te worden. Het Russische Beskidenfront Zboro-Strop- ko-Loepkof is onhoudbaar geworden. Aangezien de verbonden troepen onder voortdurend succesvolle ge vechten van het Westen tegen Jaslo en Zmigrod ver der opdringen, is de vijand in dén Westelijken sector van het Karpathenfront sinds hedenmorgen vroeg in vollen terugtocht uit Hongarije, door de Oostenrijksch- Hongaarsche en Duitsche troepen vervolgd. De Russen zijn over een front van ongeveer 150 K.M verslagen en onder uiterst zware verliezen tot den te rugtocht gedwongen. Elders over het algemeen geen verandering. De Duitsche staf rapporteerde gisteren: zuidoosten aangezette Russische aanvallen op Rossie- nec werden afgeslagen. De vijand wordt vervolgd. Bij Kalwarja zoowel als noordoostelijk van Soewalki en oostelijk van Augustowo mislukten talrijke Russische aanvallen. Wij maakten daar in het geheel ongeveer 500 Russen krijgsgevangen. Op het overige front hadden verschillende infante- riegevechten plaats, welke allen in ons voordeel aflie pen. De aanval van de Duitsche en O. H. troepen ten noorden van de Woudkarpathen werd gisteren reeds doorgezet tot voorbij die derde opnamestelling der Rus- giwo, „Rugby", „Coquet", „Northwardho" en „Bob- white", zijn door Duitsche onderzeeërs in de Noordzee in den grond geboord. In de streek der Abruzzen (Italië), die in Januari door aardbeving werd geteisterd, is Dindagavond we der een sterke aardschok gevoeld. De bemanningen van de Jolanthe, de Hero en de Nortward-Ho, drie Engelsche trawlers uit Huil, zijn te Huil aangekomen met het bericht, dat een Duitsche onderzeeër hun schepen Maandag in de Noordzee in de lucht heeft laten vliegen. Voor Sebastopol is het Russische stoomschip Makkavei op een mijn geloopen en gezonken en het Russische stoomschip Elpidofor, den 2en April van Odessa vertrokken, wordt als verloren beschouwd. Het is, vermoedelijk, door de Turken buit gemaakt of in den grond geboord. Toen een Engelsche tweede-luitenant vergezeld van een sergeant te Port Orange met een monoplane een tocht ondernam, sloeg het vliegtoestel plotseling om en stortte het op den grond neer. De machine werd geheel verbrijzeld, en de sergeant gedood» DE OUDSTE LICHTING NAAR HUIS. In verband met loopende geruchten, kunnen wij meedeelen, schrijft de Haagsche redacteur van de Tele graaf, dat inderdaad bij onze regeering het denkbeeld in overweging is, om in den loop dezer maand de lichting 1907 van de landweer-met verlof naar huis terug te zenden. Indien het daartoe komt, zal deze oudste lichting niet (wat eigenlijk reeds 1 Augustus 1914 had moeten geschieden) naar den landstorm worden overgeschreven, maar eenvoudig met verlof gaan, om zoodoende, indien noodig, onmiddellijk weer aanwezig te kunnen zijn. De verlofgangers zul len het land niet mogen verlaten. Vermoed wordt dat de Minister van Oorlog deze week in de Tweede Kamer een nadere mededeeling zal doen. HOLLANDSCHE SIGARETTEN VOOR DE CANTINES. Negen firma's, sigarettenfabrikanten in Nederland, hebben zich, meldt de N. Rott. Crt., tot den Minister van Oorlog en den Opperbevelhebber van Zee- en Landmacht gewend met een adres, waarin zij in het belang der nationale nijverheid de aandacht vestigen op het feit, dat in bijna alle cantines van leger en vloot uitsluitend of hoofdzakelijk buitenlandsche sigaretten worden verkocht. Dit nadeel voor de industrie Wordt niet van tijdelij- ken aard genoemd, doch het zal zich in de toekomst blijven doen gevoelen, omdat de reèds ten deele inge voerde merken meer dan ooit op den achtergrond zul len geraken en als vanzelfsprekend ook na de mobili satie niet meer zullen worden gevraagd. Ten gevolge van dezen toestand is reeds een groote verslapping in de bedrijven ontstaan, waarom verzocht wordt, die maatregelen te treffen, waardoor de Hollandsche siga retten bij voorkeur in de cantines van leger en vloot zullen worden verkocht. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit het Hedenmiddag' te half vier werd in het café „de hieruit, dat tengevolge doorbreking den noordelijken vleugel van hun frontstelling in de Woudkarpathen zuidwestelijk van Doekla beginnen te ontruimen. De snelheid, waarmede ons succes werd bereikt, maakt het onmogelijk in cijfers een overzicht te geven van dien oorlogsbuit. Volgens de voorloopig ingekomen rapporten schijnt het geheel der krijgsgevangenen tot dusverre ruim 30,000 man te bedragen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). AAN DE DARDANELLES Het Turksche legerbericht meldde gisteren: De vij and beproefde gistermorgen vroeg troepen bij Kaba Tepe en zuidelijk van Ami Boemoe te landen, maar zij werden in de sloepen teruggejaagd. Eergisterennacht vielen onze troepen niettegenstaan de het kruisvuur van de vijandelijke vloot Sedul Bahr aan en verdreven den vijand uit zijn verschansingen en veroverden drie onbeschadigde mitrailleurs. Gisterenochtend beschoot de Russische vloot zonder succes het onverdedigde dorp Ighna Adana, waarna zij zich terugtrok. Uit Petrograd wordt nog gemeld dat de Russische vloot in de Zwarte Zee den rechtervleugel van de Tsja- taldja-stelling en het kustfort Karabomou beschoot. Onderneming", van den heer Jb. Ruiter, in tegenwoor digheid van vele genoodigden, de elecuiciteitstentoon- steiling geopend, welke van heden tot en met Zondag te fcieiloo wordt gehouden. De opening geschiedde door den burgemeester, jhr. N. van Jroreest, die, na de aanwezigen welkom te heb ben geheeten, er op wees, dat de tijd van voorberei ding slechts kort is geweest, zoodat men alle krachten heeft moeten inspannen, om heden met alles gereed te zijn. Zonder de gewaardeerde medewerking van de K. E. M. te Bloemendaal, zoo ging spreker voort, zouden wij, als leeken, er zeker niet in geslaagd zijn, eene dergelijke tentoonstelling te organisfceren. Een ge meenschappelijk belang heeft deze Maatschappij en het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf te Heiloo tot samen werking doen besluiten. Deze tentoonstelling beoogt in de eerste plaats propaganda te maken voor het ge bruik van electriciteit voor kracht en warmte. Van haar „licht" gevend vermogen zijn wij in deze ge meente reeds voldotende overtuigd. Dat er zooveel landbouwwerktuigen zijn, die door electriciteit gedreven kunnen worden, is misschien nog niet zoo algemeen bekend en juist in den tegen- woordigen tijd, waar in den boerenstand vaak niet over voldoende personeel beschikt kan worden, lijkt 't ons nuttig, hier eenige machinerieën te demonstreeren. Gelukkig heeft het aan inzenders niet ontbroken, die zich voor deze enkele tentoonstellingsdagen de moeite en de kosten getroost hebben om hier te expo- seeren, hetgeen door onze Commissie natuurlijk ten zeerste gewaardeerd wordt. Een woord van Hank wilde spreker nog richten tot de vier heeren, die zich dezer dagen zooveel moeite gegeven hebben. Hun ijver en toewijding voor de goe de zaak zijn boven allen lof verheven, en spreker ge looide, dat alle inzenders het met hem ,eens zouden zijn, indien hij zeide, dat dit resultaat nooit zou zijn bereikt, zonder de volharding en het initiatief van de heeren Maas Geesteranus, Memelink, Visser en van 't Veer. Met deD wensch, dat zij voor alle belanghebbenden een succes zal zijn, verklaarde spreker de tentoonstel ling voor geopend. (Applaus). Vervolgens werd het woord gevoerd dooi oen neer F. A. Smit Kleine, directeur der Kexmemer Electrici- teits-Maatschappij te Bloemendaal, die de beteekenis der electriciteit in het algemeen en uezer leinoousiei- ling in het bijzonder uiteen zette. In het bijzonder stond spreker stil bij de toepassin gen van de electriciteit op het landbouwbedrijf en sprak de overtuiging uit, dat deze toepassingen nog een groote vlucht zullen nemen. Hij hoopte voorts, dat de tentoonstelling er toe zal bijdragen, de cijfers van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Heiloo nog gunstiger te maken, hoewel het als een paal boven wa ter vaststaat, dat dit bedrijf na eenige maanden in wer king te zijn geweest, rendabel is. Op deze toegejuichte inleiding volgde een bezoek aan de tentoonstelling, nadat de heer Blokker uit Alkmaar van de commissie met de genoodigden een foto had genomen. De tentoonstelling is zeer juist door den burge meester gekenschetst als een propaganda-middel. Een propaganda-middel, gebezigd door een energiek ge leid particulier bedrijf (dat aan handels- en ondeme mingsgeest niet moge inboeten, wanneer het gehee een provinciale instelling gaat worden!) en een ge meentelijk bedrijf, hetwelk toont, dat het de teekenen des tijds begrijpt. Hier is de gemeente de koopvrouw, die, geholpen door haar vrouwelijke leverancier, op de markt verschijnt en tot de ingezetenen zegt: „Wij hebben koopwaar, die we zeer graag tegen lagen prijs willen slijten, ziehier wat ge er mee kunt doen. Wij zijn in staat u die waar voor een schijntje te leveren, doet Gij daarmede dan uw voordeel." Heel groote gemeenten hebben het niet beneden zich geacht een dergelijk voorbeeld te geven, vele kleinere trekken er, vergissen we ons niet, den neus voor op, omdat hun beheerders nog niet ten volle doordrongen zijn van een gezonden zakengeest, zich nog te veel re- glementeerders en gezagsmenschen, dus te weinig di recteuren en commissarissen van de commercieele on derneming „de Gemeente", gevoelen, en de dorpsge meenten hadden tot dusverre uiteraard nog weinig ge legenheid om in dezen op den voorgrond te treden. Het kleine Heiloo geeft thans een voorbeeld. Een voorbeeld op heel bescheiden schaal natuurlijk men moet de poging afmeten naar de beschikbare krachten en bij de beoordeeling in aanmerking nemen hoe het bestuur dezer gemeente anders scheppend en regelend optreedt. Deze tentoonstelling dus is er een van klein bestek. Zij biedt geen speciale attracties zij zelve vormt de eenige aantrekkelijkheid. Zij lokt de bezoekers niet door kermisvermaak, zoomin ook als zij de inzenders lokte door den schoonen schijn van (papieren) medail les. De exposeerende firma's zijn alleen gekomen, om dat ook zij iets aan te bieden hebben, omdat de pro paganda voor den gemeentelijken electrischen stroom tegelijkertijd kan zijn een propaganda voor de midde len tot toepassing daarvan. En met z'n negenen bie den zij in beknopten vorm een leerrijk overzicht van die toepassingen. Men heeft misschien wel eens ge hoord of gelezen, dat de stroom, waarin men een huisvriend (het electrisch licht) heeft gevonden, die bij avond en ontijd altijd maar klaar staat, die uitgaat, zoodra de bewoner uitgaat, maar bijna gelijktijdig met hem weer de kamer binnentreedt, ook een voor treffelijke knecht kan zijn, die elk oogenblik tot werken gereed is, steeds regelmatig doorwerkt en veel arbeid op boerderij of in werkplaats letterlijk uit de hand kan nemen, ja, zelfs als huisknecht uitnemende diensten kan bewijzen en allerlei huishoudelijke bezigheden in keuken en kamer kan verrichten en eindelijk nog op tal van andere wijzen het leven van anderen wil verge makkelijken en veraangenamen. Welnu dit alles kan men hier in werking zien. De Heiloosche firma A. P. de Rooij toont door haar pomp-installatie, hoe men het water uit den grond kan opputten, tot ver boven het dak kan opvoeren, en ver volgens in breeden kring kan uitgieten of in fonteintjes kan opspuiten en rondsproeien. Deze stand trekt bui ten reeds de aandacht, terwijl de firma binnen nog al lerlei huishoudelijke artikelen exposeert. Het Landbouwhuis te Alkmaar (vert. der firma Lan- dré Glinderman, Amsterdam), laat een graanmolen, een lijnkoekbreker, een wortelsnijder, een karn, een wanmolen, een waschmachine, zelfs een krachtige centrifugaalpomp voor polderbemaling in werking zien, die 1680 liter water per minuut oppompt. Voor landbouwers zal deze leerrijke stand zeker bijzonder belangwekkend zijn. De firma C. Harreveld te Heiloo (vert, der firma van Vrede en Bais te IJmuiden) exposeert naast een ouderwetsche pomp een moderne perspomp en een boterkarn, terwijl een snorrende ventilator aan de mogelijkheid en wenschelijkheid denken doet, dat dit luchtververschend middel thans ook niet langer onbe reikbaar is voor dorps-café's. Opgemerkt zal hier ook worden de 50 N. K. half-Watt-lamp, waarover dezer dagen in ons blad in verband met haar gering stroom verbruik is geschreven. Moest het N.V. Hollandsch IJzermagazijn v.h. M. de Wild, electro-technisch bureau te Alkmaar, door om standigheden buiten zijn wil afzien van zijn voome men om verschillende werktuigen (een snelboormachi ne, o. a.) in werking te doen aanschouwen, een cirkel-, een koudijzerzaag en een waschmachine worden door een electrischen motor gedreven, en het geëxposeerde doet zien, hoe dat magazijn is ingericht voor klein- industrie. De mooie stand is rijk voorzien en heel aar dig is de wijze, waarop hier wordt aangetoond, dat de oogenschijnlijk teêre draadjes der Philipslampen tegen een stootje bestand zijn De Alkmaarsche firma Van der Laan en Stam heeft een „kwikschakelaar-schelreductor" in werking, welk toestel eenvoudiger en practischer blijkt dan de naam, daar het in staat stelt het licht te ontsteken door een voudig op een knopje te drukken. De Singer-Maatschappij demonstreert op aardige wijze, hoe de naaimachines niet meer gedraaid en ge trapt behoeven te worden, maar keurig en vlug door een motor in beweging wordt gebracht tegen den prijs COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1