Van het oostelijk oorlogsterreln. Van het westelijk eorispterrelB. Otto Finkensiepor Fnidsen 111.1 Ter zee. Varia. Nederland. Telegrammen Tan heden. van 1,5 ct in de 2 uur (wanneer de dagstroom 3 ets. kost). Dit is dus iets vuor de huiskamer, maar even zeer voor menige werkkamer. De firma P. Th. Ypma te Alkmaar luistert de ten- toonsteiiing op door eenige groote, mooie instrumen tal, o. a. een sierlijke electrische piano, die evengoed opera- als klassieke en populaire muziek met iijne nuanceer mg speelt en een Claviter Orchester. Het eveneens te Alkmaar gevestigde electro-tech- niscü installatie-bureau Genefaas legt eer in met een in de fabriek van den heer Bern. Pels vervaardigd kerkorgel met electrischen ventilator, dient zich vader aan als specialiteit voor den aanleg van huistelefoons en stelt o. m. een schelreductor ten toon, waarbij de stroom gebruikt kan worden voor een schel, zoodat de elementen en het lastige vullen daarvan geheel ver vallen. En dan is er eindelijk de gezamenlijke inzending van het Gem. Electrisch Bedrijf te Heiloo en de K. E. M. te Bloemendaal, waar men niet slechts de ontwik keling van tuitlamp tot electrisch licht, zelfs gelevad ova den electrischen muntmeta, aanschouwt, maar eveneens in beeld ziet gebracht op welk een on gedacht snelle wijze dit licht zich in twee jaar tijds tot in de donkaste gemeenten van Noord-Holland heeft vaspreid. Demonstraties worden a gegeven om duidelijk te maken, wat vaschillende lampen en apparaten kosten aan stroom, terwijl kookproeven zul len aantoonen, dat de kosten niet hoog zijn als men maar eenmaal de nog dure potjes en pannetjes heeft! Trouwens „als" geldt voor de meeste toepassin gen. De stroom is niet duur, maar de installatie! Wil men de electriciteit even gauw en even goed populair maken als warmte-bron en kracht-bron, zoo als zij dit als licht-bron geworden is, wil men het stroomvabruik ova dag werkelijk omvangrijk maken en dus de toepassingen ook toegang verschaffen tot de werkplaats en de woonkama van niet- of weinig-be- zittenden, dan zal men wel moeten overgaan tot het aanbrengen van huur(koop)installaties. Zou het geen gelukkig initiatief zijn èn voor de ge meente Heiloo èn voor de K. E. M. wanneer daartoe in die gemeente wad overgegaan? Zou daardoor de rendabiliteit van het bedrijf niet stijgen, zou door het veraangenamen en vagemakkelijken van het leven der ingezetenen evenwel de gemeente ook niet een aantrek kelijkheid te mea krijgen? Wij vragen slechts. Natuurlijk is dit verslag onvolledig. Van elke in zending wad slechts iets aangestipt, waar zouden we met onze ruimte moeten blijven, wanneer we uit voerig wilden zijn en de wei-voorziene stands tot in bijzondaheden gingen beschrijven? Doch we zouden bepaald te kort schieten, indien we den hea Meme link, den ingenieur da K. E. M., niet memoreerden als de samenstel la van het aardige, practische program' ma, een boekje waarvan de meeste bladzijden nu eens niet zijn bedrukt met annonces, maar met eenvoudige uiteenzettingen en nuttige inlichtingen ov?r de toepas singen van de electriciteit, den hea Grootewillink als de man, die de gebouwen aardig in een feestkleed van bloemen, groen en doek heeft gestoken Hopen we, dat de tentoonstelling het bezoek zal krijgen, dat zij verdient en de propagandistische kracht zal blijken te bezitten, welke ae initiatief-nemers en de inzenders er zich van hebben voorgesteld! De rijke vlaggetooi schia huis aan huis waren de vaderlandsche kleuren uitgestoken levade heden reeds het bewijs, dat de ingezetenen met belangstel ling en met ingenomenheid de expositie begroeten, Maar het bezoek van buiten zal vooral afhangen van de weersgesteldheid, Moge daarom het mooie weer, waaronder de ten toonstelling zooeven werd geopend, een voorteeken voor haar welslagen zijn en moge na afloop het zon netje ook schijnen in de kas da commissie, zoodat haar velerlei bemoeiingen ook met een financieel suc ces worden beloond! TWEEDE KAMER. Aan de-orde was gisteren de interpellatie-Schaper in zake de tweede circulaire van minister Posthuma. De hea De Muralt (U.-L.) vaklaarde bezwaar te hebben tegen het vaststellen van een maximumprijs voor aardappelen. Na eenige beschouwingen ova de aardappelprijzen, stelde spr. den minister de volgende vragen: 1. of de minister inderdaad den maximumprijs heeft vastgesteld voor den uitvoer, alleen om het stijgen den binnenlandschen vakoopprijs te vahinderen 2. of de minister geen andere weg weet om dat zelf de doel te baeiken 3. of hij een middel heeft om het betalen van oor logswinst door de buitenlandsche handelaren te belet ten; 4. of zijn bedrag ten aanzien van aardappelen be rust op ervaring, opgedaan met andere artikelen. De heer Spiekman (S.D.A.P.) drong a bij den mi nister op aan, dat hij zijn maatregelen niet te haastig neme en den weg van de circulaires voor dien van klei ne wetsontwerpen zal valaten. Spr. verdedigde de houding, door de sociaal-demo craten in deze aangenomen, en meende, dat van over heidswege bij lange niet is gedaan, wat in den beginne is toegezegd. Hij steldé de vraag, of het het niet be ta is, lieva al de moeite en kosten voor de Invoaing van den maatregel van den minista te besparen en da del'" --J over Europa, worde verhaast." In het schrijven worden de beste wenschen uitge sproken voor het succes. MOND- EN KLAUWZEER. Wekelijksche mededeeling betreffende mond- en klauwzeer Sedert de vorige opgave d.d. 28 April j.l. werden gevallen van mond- en klauwzea geconstatead in Zuid-Holland in elk der gemeenten Voorhout, Dubbeldam, Zoeterwoude, Hof van Delft, Nieuwer- veen en Berkenwoude 1 geval; in Noord-Holland in elk da gemeenten Weespa- karspel, Koog aan de Zaan, Heemstede en Amstadam 1 geval; in Utrecht 1 geval te Waverveen. In de volgende gemeenten waden de maatregelen opgeheven: Ubbergen, Seven um, Nieuw land en Voorst. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag met 25 tegen 15 stemmen aangenomen het voorstei- Matthijsen c.s., om B. en W. uit te noodigen ook ge huwde onderwijzeressen op de lijst van bij voorkeur benoembaren te plaatsen. KORTE BERICHTEN. De raad van Amsterdam heeft gista tot comman dant van de brandweer benoemd den hea C. Gordijn Jr., gepensionneerd 1ste luitenant der infanterie, chef van den buitendienst van de verzekaingsmaatschappij „Ocean". en de Commissi^ indertijd benoemd om de belangen van noodlijdende middenstanders tijdens de mobilisa tie te behartigen, zijn opgeheven. In den laatsten tijd kwamen geen aanvragen mea in, waaruit de Voorzitter mocht concludeeren, dat de nood van den Alkmaarschen middenstand niet zoo nijpend mea is. Onda ingekomen stukken was een schrijven van de Vaeeniging „Vagunning", verzoekende medewaking te willen verleenen tot het zenden van een adres aan den Raad om dit jaar de kennis te doen doorgaan. Dit schrijven wad in handen gesteld van het bestuur hetwelk opg handelen. aan opgedragen wad deze zaak vada te be- STADNIEUWS. JUBILEUM. De hea J. Westerbeek herdacht gisteren den dag, dat hij gedurende25jaar werkzaam was in de zeepzie- derij van de firma J. J. de Lange en Zn. De jubilaris, die dezen dag in den huiselijken kring doorbracht, kwam gistermiddag vier uur met zijn echtgenoote en twee zijna kinderen ten kantore der zeepziederij van welk gebouw de driekleur woei. Daar wad hij in tegenwoordigheid van mevr. de Lange en het paso- neel da ziederij het eerst toegesproken door zijn pa troon in de courant wordt getuigdWij waardeeren in met gerust geweten te kunnen zeggen, dat de jubilaris hem altijd trouw en ealijk had gediend. In hooge mate is een goede eigenschap van Westabeek, dat hij steeds zeer stipt op tijd is geweest. De hea dé Lange sprak den wensch uit, dat men nog vele jaren aange naam zou mogen samenwaken. Aan den noodigen ijva zal het zeka niet mankeaen, Westerbeek zal een voorbeeld voor zijn kinderen zijn, als hij tot nu toe is geweest. De hea de Lange bood daarop den jubilaris een geschenk onda couvert aan, De heeren J. A. Verkuijl en M. Alb. dé Lange, resp voorzitter en seaetaris, waren gekomen als vertegen woordigers van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. De hea Va- kuijl zei zich in de zeepziederij „thuis" te gevoelen, bijna alle leden van het personeel zijn gehuldigd, één staat op sprong gehuldigd te worden. Dat teekent het samenzijn aan de fabriek, het pleit voor de zaak en het pleit voor het personeel. Spr. zei, dat te benijden is degeen, van wien, als van den jubilaris, door zijn pa troon in de courant wordt getuigd. Wij waardeeren in hem zijn wakzaamheid, eerlijkheid en trouwe plichts betrachting. Er zijn honderden, van wie de patroon dit niet zegt. Voor de kindaen is het een voorrecht een vada te hebben, van wien dat gezegd kan worden. Het was spr. een voorrecht den jubilaris het diploma van het Nut aan te bieden. Men bleef daarop in het kantoor eenigen tijd gezel lig bijeen. De hea Westabeek zal stellig aan zijn ju bileum zeer aangename hainneringen bewaren. BROOD- EN MEELKAARTEN. i Tot vanmiddag twee uur waren ter gemeente-secre tarie 960 brood- en 68 meelkaarten aangevraagd, CONCOURS HIPPIQUE. Door de Alkmaarsche Vereeniging tot Bevordering van het V reemdel ingenvakeer wad aan de Kennema Sportclub een vaguld zilveren medaille beschikbaar gesteld voor het concours hippique op 13 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). VACATURE LEERAAR RIJKSTUINBOUW- WINTERSCHOOL. De dlrecteur-genei'aal van den landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vovullen is de be trekking van leeraar aan dé Rijkstuinbouwwinterschool te Alkmaar. Aan deze betrekking is verbonden eene jaarwedde van 1800, welke na respectievelijk 2, 6, 8, 12, 16 en 24 dienstjaren kan worden verhoogd tot resp. 1900, 2000, 2100, 2200 2300 en 2400. Voor deze betrekking komen in aanmerking zij die in het bezit zijn van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en van de akte van bekwaamheid tot het geven van laga onderwijs in de tuinbouwkunde. Het bezit van de akte van bekwaamheid tot het ven van laga onderwijs in de landbouwkunde zal aanbeveling strekken. Zij, die naar deze betrekking wenschen te sollicitee- ren, gelieven zich. met ovalegging hunna stukken, bij gezegeld adres vóór 15 Mei a.s. te richten tot den in specteur van het landbouwonderwijs, Toumoolveld 6, te 's-Gravenhage. VERBETERINO. Tot bestuursleden van de Vereeniging van Jonj ijk den maatregel uit te strekken ova het wittebrood I Vrijzinnig-Hervormden alhia werden gekozen de en de tusschensoorten, dus tot alle soort van brood. raes A. H. J. Huizer en H. E. Winkelman en de he< Verder vroeg spr., of de minista nog iets wil doen voor de wakeloozen. De heer Vliegen (.S.D.A.P.) vadedigde eveneens de houding van de socialisten tegen den hea de Jong en bestreed den wensch naar een duurte-bijslag om van de noodige maatregelen af te komen S] hoeren D. Post, voorzitter, J. van de Bogaerde en A Huizer, terwijl het Bestuur da Ev. Unie een zijna leden later zal delegeerea. DE HANZE. „De Hanze" er e., op wij-1 «g kost dan wat de socialisten nu willen. de minista al zijn economische maatregelen heeft geno men zonder de Karna gaaadpleegd te hebben, terwijl hij wel adviezen ontving van allatei belanghebbenden, dus partijidigen. De hea Tydeman (V.-L.) achtte zoowel de ingetrok ken als de nieuwe circulaire ontoelaatbaar, ook met het oog op de staatsrechtelijke vaantwoordelijkheid. De minista was niet gedékt door eenig besluit van de Ka mer of begrootingspost. Heden was het woord aan den Minister. BEDEVAART NAAR HEILOO. Door pasto&r A. F. Suidgeest te Egmond is, naar de Maasbode meldt, een schrijven ontvangen van het Staatssecretariaat van den H. Stoel van den volgenden inhoud: „Onze H, Vader Paus Benedictus XV heeft met blijd schap vernomen, dat gij tegen 25 Mei a.s. een Bede vaart hebt uitgeschreven naar het heiligdom van Heilo (Nederland)^ waar de H. Maagd sedat tal van jaren wordt veread onder den titel van O. L. Vrouw ter Nood en van O. L. Vrouw van den Vrede. Het verheugt Zijne Heiligheid U te mogen geluk- wenschen met deze voortreffelijke gedachte, ingegeven door echt priesterlijken ijver, om een groot aantal ge- loovigen te doen neerknielen aan de voeten der mach tige Maagd, en op die wijze door hun vurige smeek gebeden ertoe bij te dragen, dat het einde van den schrikkelijken oorlog, die verwoesting en rouw brengt het depót militairen van hier naar Leeuwarden zou worden over geplaatst, onmiddellijk een bezoek hadden gebracht aan den Voorzitter der Ambachtsschool om van dezen te vakrijgen, dat het gedeelte, gehuisvest in het Rijks opvoedingsgesticht, weda ondergebracht zou kunnen worden in de Nieuwe Ambachtsschool. Dit bezoek had, dank zij ook de medewaking van I den burgemeester, het gunstige resultaat opgelevad, dat aan het verzoek welwillend voldaan wad. Medé in samenwerking met de Zustervereeniging was een request opgesteld aan den Minista van Oor— log om van dezen gedurende de seizoenweken op Vr dag en Zaterdag verlof te bekomen voor gemobil middenstanders. Ondanks de valeende medewerking van den burge meester was evenwel van den Minister het baicht ge komen dat aan het verzoek niet kon worden voldaan. In hainnering werd gebracht dat dé hea A. Henne- man door de Hanze gecandideerd, gekozen werd tot lid j van de Kamer van Koophandel. De Voorzitter bracht een woord van dianV aan de Alkmaarsche Vereeniging van den Handeldr. en Indir. Middenstand, -die zoo algemeen tot deze verkiezing hare medewaking heeft verleend. Mr. Leesbag, den rechtskundigen adviseur van de Hanze, wenscht de Voorzitter geluk met zijne verkie— Van den Nationalen Bond van Handels en Kantoor bedienden „Macurius" afd. Alkmaar, was het verzoek ingekomen, deze vereeniging een opgave te verstrekken van die Hanze-leden die genegen waren korting te ver leenen. Dit schrijven wad voor kennisgeving aangenomen. Met voldoening werd meegedeeld dat weda 4 nieuwe leden tot de Hanze waren toegetreden. Door den hea C. H. Schneiders waden de voordee- len van het lidmaatschap van het fonds-uitkeering bij ovalij den nog eens in'het licht gesteld en met nadruk erop gewezen, dat met ingang van 1 Juli a.s. de leef tijdsgrens wordt teruggebracht van 55 op 45 jaar. Hij mocht de voldoening smaken dat 7 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Bij de rondvraag bracht de hea J. C. L. Wijdeman I een woord van dankbare hulde aan Mr. Aalberse. Door het bestuur wad aan Mr. Aalberse reeds den dag da aanneming van zijn wetsvoorstel door Tweede Karna een telegram van dank en hulde gezon den. Mr. Leesberg dankte den Voorzitter voor den geluk- wensch, hem in vaband met zijne vakiezing tot lid van den Raad gebracht. Hij hoopte dat hij de middenstandsbelangen, voor zoova die niet in strijd komen met dé algemeene be- zal kunnen behartigen. wad de vagadering gesloten. NIEUWE ZAAK. De heer S. Visser opent hedenavond aan het Lut-1 tik-Oudorp een nieuwe kapsalon voorjdames. Achter den net ingerichten winkel is een salon ia orde ge- braeht voor baarwasscherij en drogerij. Het eerste I geschiedt op de gewone manier, bet baardrogen gaat behoeft het nog gezegd electrisch en kan in ongeveer 5 minuten gereed zijn. Verder is er natuurlijk electrisch lichtde aanleg is geschiedt door den heer A. Ruiter, alhier. jjjQok kan men het haar kappen, krullen, enz. en I desgewenseht zelfs „aanvullen" laten. §$Het zal den heer Visser bfj de opening zijner na deze kennismaking zeker „niet" aan belangstelling ontbreken. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken hield gis teravond haar maandelijksche vergadering ten Stad-1 huize onda voorzitterschap van den heer A. Prins Azn. De vergadering werd niet bijgewoond door de heeren Boom en Bosman. Nadat eenige besprekingen waren gevoerd over de samenstelling van het jaarverslag men zal tegen het volgend jaar, na te hebben nagegaan, hoe andere Kamers op dit punt handelen, overwegen of men ook de handelshuizen er in zal opnemen werden ver schillende ingekomen stukken, welke niet tot bespre king aanleiding gaven, aangenomen voor kennisge ving. Bij de rondvraag deelde de hea Cloeck mede, sproken te hebben met den Commissaris en den specteur van Politie in verband met het door de mer aan den Raad gerichte verzoek tot wijziging de Politie-Vaordening ten aanzien van het verkeer I langs straten en grachten. De burgemeester zet spoed achter de zaak en de Commissaris van Politie is deze zeer welwillend gezind. De heer Potgiesa wees er op, dat de Kanaalkade I klaar is, maar dat het wachten nu nog is op de lijn van het Hollandsch Spoor. Spr. zou willen, dat de Kamer eens inlichtingen inwon, wanneer dat in orde komt. Den hea Cloeck was ter oore gekomen, dat, als a niets bijzonders gebeurt, het lijntje er over twee jaar I komt Men heeft last met Waterstaat, het zit 'm in het stukje Rijksgrond bij het Afgesneden Kanaalvak. Wannea men eens informeert bij B. en W., die ook I graag het lijntje vroega hebben, dan raakt men zuiver op de hoogte van den toestand. Men zou dan samen met B. en W. pogingen in het werk kunnen stellen, om tot vlugge totstandkoming van het lijntje te geraken. Besloten werd zich tot B. en W. te wenden. De heer Henneman wees a op, dat het den handel zeer ten goede zou komen, wannea de vijfde postbe stelling weer werd ingesteld. Ook een bespoediging I van de verzending werd gewenscht geoordeeld. Na eenige bespreking werd besloten zich hierom-1 trent te wenden tot den directeur van het postkantoor De heer Potgieser zou, nu de Kanaalkade klaar is, gaarne zien, dat een verzoek door de Karna wad ge daan om zeer noodige verruiming in de Zaadmarkt, n.l. aan B. en W. vragen of de Uitgeester, de Wierin- ger en de Assendelfter boot niet kunnen worden ver plaatst naar dé Kanaalkade.'Ook andere booten b.v. de Texeler, zouden, naar spr. meende, hiervoor nog wel in aanmaking komen. De heer Potgiesa zal, ovaeenkomstig het regle ment, een voorstel, als door hem bedoeld, schriftelijk bij de Kama Indienen tegen de volgende vagadering. Hierna wad de openbare vagadaing gesloten. Nouveautó's „HEER EN DASSEN." ge-l In- Ka- van Ten oosten van Yperen wad een zwakke aanval gedaan welke voorafgegaan werd door het ge bruik van giftige gassen, zonda moeite afgeslagen Onze artillerie bracht den vijand hevige verliezen toe. De Duitschers lieten een mijn springen bij Givenchy, waarbij zij gebruik maakten van gassen en via man vagitigd waden. Overigens misluk ten alle pogingen van dén vijand. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. WEENEN, 6 Mei. (Officieel). Op het geheele slagfront in West-Galicië dringen de verbonden troepen met succes op. De nog intact gebleven troepen van den vijand trachten in gunstig verde digingsposities den spoedigen teru^ocht te dek ken. Stake Russische strijdkrachten in de Beski- den worden door flankstooten da zegenrijke legers ten zeerste bedreigd. De streken bij Jaslo en Doekla zijn reeds bevochten. De gevechten die aan den gang zijn zullen de vernietiging van het derde Russische lega voltooien. Het aantal ge vangenen is tot mea dan 50.000 gevangenen ge stegen. Voor het overige is de toestand onveranderd. In het Oramadal wad een stake Russische aan val tqgen den heuvel Ostryj bloedig afgeslagen en a zijn 700 Russen gevangen genomen. SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. LONDEN, 6 Mei. De trawla „Stratton" uit Grimsby is in de Noordzee door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning is te Hartlepool aan land gebracht. LONDEN, 6 Mei. De driemastschoener „Earl Leatham" is bij Kinsdale aan de Iersche kust door 10 schoten van een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanning wad gaed. ITALIë EN DE OORLOO. ROME, 6 Mei. De Stampa meldt, dat de Paus bij een audiëntie tot een koopman uit Piëmonte heeft gezegd: „De deelneming van Italië aan den oorlog schijnt onvermijdelijk te zijn. Ik ben a diep bedroefd ova, want het zal beteekenen dat de geheele Europeesche christenheid in den oor log zal worden betrokken." CHINA EN JAPAN. TOKIO, 6 Mei. Gemeld wordt, dat het ulti matum van Japan aan China aan de mogendhe den zal worden medegedeeld tegelijk met de recht vaardiging van Japan's handelwijze. TOKIO, 6 Mei. De Staatscourant bevat het keizerlijk bevel tot de afkondiging van den staat van beleg en de wet op de militaire opeischingen op het schiaeiland Kwantoeng ten zuiden van den Mantsjoerijschen spoorweg. TOKIO, 6 Mei. In welingaichte kringen ver luidt, dat de regeaing het ultimatum aan China gedurende de pogingen om vadere diplomatieke stappen te doen, wil uitstellen. De geheele kwes tie zal aan den Keiza worden voorgelegd op de conferentie van 6 Mei. VARKENS EN VARKENSVLEESCH. GRAVENHAGE, 6 Mei. Door bemiddeling van het Rijfcs-Centraal-Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch worden deze week de navolgende gemeenten voorzien van varkens: Amstadam, Rotterdam, Den Haag, Ut- varkens: Amstadam, Rotterdam, Den Haag, U- trecht, Nijmagen, Haarlem, Arnhem, Groningen, Dordrecht, Leiden, Alkmaar, Amerfoort, Bussum, Enschede, Gouda, Zwolle, Zeist, Zaandam en Zutfen, totaal met 2705 stuks. Vermoedelijk zal in de volgende week kunnen worden begonnen met de voorziening van die Gemeenten, welke niet door tusschenkomst van den Nedalandschen Slagers- bond de benoodigde varkens kunnen ontvangen. OORLOGSZEE-ONGEVALLENWET. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs is het ontwerp Oorlogs-Zee-ongevallenwet in de afdeelingen der Easte Kamer ova het algemeen gunstig ontvan gen. Wel zouden onderscheidene leden de voor keur hebben gegeven aan een publiekrechtelijke regeling, andere leden vaklaarden in het alge meen een privaatrechtelijke regeling beter te vin den. MIJENEN. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Volgens de laatste opgave zijn sedert het uitbreken van den oorlog op de Nederlandsche kust aangespoeld 523 mij nen, waarvan 291 Engelsche, 64 Fransche, 32 Duitsche en 146 van onbekenden oorsprong. UITINGEN VAN DANKBAARHEID. 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Naar wij verne men, ontving de Koningin op den verjaardag van Prinses Juliana, behalve van Nederlandsche cor poraties en vereenigingen, van tal van in Neda- land verblijvende Belgen, waaronder ook van leerlingen van Belgische scholen, telegrammen en brieven, waarin uiting werd gegeven aan hun gevoelen van dankbaarheid tegenova Nederland. Onder eenige fraaie bloemstukken, die naar het Huis ten Bosch voor de Prinses waden gezon den, waren er ook van hia te lande vertoevende groepen van Belgen. De Koningin heeft aan allen haar dank doen ovabrengen. zing tot lid van den Raad. Hij hoopt, dat deze daar de zal behartigen. Ten slotte deelde de Voorzitter mede dat de mi ddenstandsbelangen zitting I HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 6 Mei. Het communiqué van gister avond- elf uur luidt: De dag valiep kalm. In België namen wij Dinsdag een vijandelijke loop graaf en schoven onze linies vooruit tusschen Li- zeme en Het Sas, dat in onze handen is. Duit sche aanvallen in de Champagne en in Argonne mislukten geheel. Er werd hevig gevochten tus schen de Maas en de Moezel. De Duitschers die den een krach tigen aanval op Les Eparges en het Bosch van Ailly. De eerste wad door ons afge slagen. Bij de tweede kregen drie vereenigde regi menten vasten voet op den heuvel. Wij hebben een tegenaanval gedaan waarhij wij de helft van de hoogte hernamen. Wij namen twee linies loopgra ven in het bosch Mootmare en sloegen drie tegen aanvallen af. Wij maakten wederom voortgang aan den Noordelijken oeva van de Fecht in den Elzas. ENGELSCH COMMUNIQUé. LONDEN, 6 Mei. (Officieel). De toestand is dezelfde gebleven. Bij heuvel 60 waar than« ge vochten wordt, hebben de Duitschers in den och tend met behulp van giftige gassen voet gekregen. GEVONDEN VOORWERPEN. Drie honden; een pakje schortengoed; een lorgnet; een zilveren armband; een band van een kinderwagen; een haarpen; twee doozen spreien; een kinderschoen tje; een paar bruine glacé handschoenen; een hemd; een paar dames-handschoenen; een postduif; een bril; twee rozenkransen; een medaillon; een kettinkje; een hondenpenning; een portemonnaie; een kwast (goud draad); een bus tea; een vulpenhouder; een gouden damesring; een damesbont en een gouden broche. Alkmaar, 5 Mei 1915. E>e fd. Commissaris van Politie, J. H. O. VAN DEN BERQ. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun Col lege zijn ingekomen verzoekschriften van G. KLOP en J. BOÉRSEN, aldaar, om verlof tot den vakoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank, onder scheidenlijk in de perceelen Laat, D 2, en Luttik- Oudorp, C 3. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het valof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Alkmaar, den 4 Mei 1915. Burgemeester en Wèthouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Seaetaris.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2