Van bat znidelijk oorlogsterrein. Van het westelijk oorlofsterreln. NEDERLAND. Otto Finkonsioper Fnidsen 111. Telegrammen van heden. In de Koloniën. Varia. Nederland. werpers buit. De bloedige verliezen der Franseben zijn eveneens zeer zwaar Ten noorden van Flirey en bij Croix des Cannes deed de vijand een aanval. Ten noorden van Flirey drong hij op een plaats tot onze loopgraven door. Óm een klein stuk terrein wordt nog gestreden. Aan alle overige plaatsen werden de Fran- schen teruggeworpen. In de Vogezen is een aanval te gen onze stelling ten noorden van Steinbrück afgesla gen. DE ACTIE AAN DE DARDANELLES Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: Gisteren is ten gevolge van onzen aanval tegen den linkervleugel van den vijand, die zich bij Aviboernoe bevindt, een vijandelijk bataljon vernietigd. Een deel van de zeer sterke verschansingen 'werd genomen en meer dan honderd geweren en een mitrailleur werden buit gemaakt. Gisteravond kostte onze operatie tegen Sed el Bahr den Engelschen zware verliezen. Wij maakten bij deze gelegenheid nog drie mitrailleurs buit en veel munitie. Tot dusver vermeesterden wij in het geheel tien mitrailleurs. Op de overige oorloga- tooneelen geen belangrijk nieuws. KORTE BERICHTEN. De bemanning en de passagiers van de Engelsche stoomboot Cathay naar China bestemd, is te Rams- gate aan wal gebracht. Het schip is op een mijn ge- stooten of getorpilleerd. Het zonk in twintig minuten. Menschenlevens gingen niet verloren. Een Duitsche onderzeeër heeft in de Noordzee den Engelschen Merry Islington" in den grond ge boord. De bemanning is te Whitby aan wal gebracht. Gisteren werd in Oost-Friesland de verjaardag van den Duitschen kroonprins gevierd met een dag van niet rooken. Het aldus uitgespaard geld aan de soldaten te velde of aan de verpleegden in de militaire ziekenhuizen worden gezonden. Een dame en vijf heeren uit Hadersleben (Han nover), die krijgsgevangenen bij het passeeren dier stad vriendelijke attenties bewezen, zijn deswege ge straft. Op bevel van den generaal-bevelhebber zijn mede de namen dier ,,misdadigers" bekend gemaakt. Dit jaar zijn de overstroomingen, die in de lente steeds voorkomen, volgensch een Russisch blad buiten gewoon sterk.__De Dnjeper is bijvoorbeeld op het breed. aog langer. De minister droeg aan op intrekking van die motie. De heer Schaper (S.D.A.P.) drong aan ook op be schikbaarstelling van goedkoop ruadvteesch es hand haafde zijn motie. De heer Van Vuuren (R.-K.) hield vol, dat de minis ter heeft gehandeld in strijd met het' budgetrecht der Kamer, welk recht blijkbaar in handen van sociaal-de mocraten niet veilig zou zijn. Door 's ministers han delwijze wordt de Kamer voor consequenties gesteld, welke zij nooit heeft kunnen voorzien. De heer Tijdeman (V.-L.) achtte 's Ministère inlich tingen over kosten onvoldoende. Van het indienen eener motie met het doel om bij wetsontwerp de zaak te rege len, zag hij af, wegens urgentie der suppletoire be grooting. Nadat nog verschillende leden hadden gerepliceerd, trok de heer Schaper, ingevolge 's ministers wensch, zijn motie in. Minister Posthuma zal de indiening van een wets ontwerp overwegen. De interpellatie werd daarop gesloten. POSTDIEFSTAL. Gisteren werd voor de Amsterdamsche rechtbank voortgezet de behandeling van de zaak tegen C. de B., groente-koopman, beschuldigd van op 24 December j.l. van het hoofdpostkantoor te Amsterdam weder rechtelijk een trommel met geld en een postzak meege nomen te hebben, na zich als besteller verkleed te heb ben. Na een uitvoerig getuigenverhoor eischte het O. M. 2 Va jaar gevangenisstraf. VEILIGHEID DER SPAARBANKEN. Men schrijft ons: Een ieder weet, hoe tengevolge der mobilisatie in het laatst der maand Juli van het vorige jaar een run op de spaarbanken ontstond, die niet zoozeer veroor zaakt werd door vrees voor de soliditeit der spaar banken, dan wel uit het verlangen zijn geld bij zich te hebben. Ook in het buitenland was dit het geval, vooral op die plaatsen, welke wegens hare onmiddellijke nabij heid der Russische grenzen aan eenen vijandelijken in val blootstonden. En wat leert nu de practijk? dschrift In het Duitsche tijc „Sparcasae" van den len oogenblik 30 K.M. DE OUDSTE LANDWEERLICHTING. Op 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen der oud ste landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks zelf wensch en en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in oplei ding zijn, in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer landweerlichting kan geen ver lof worden verleend, evenmin aan het landweerplichti- ge kader, dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en korporaals (behalve de fouriers) behoo- rende tot den landstorm en tot de lichting landweer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld In of nabij hun woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrijwilligen landstorm. Het aantal van deze land- storm-afdeelingen is gaandeweg zeer toegenomen, zoo dat het bedoelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en administratieve ka der van de onderhavige lichtingen landweer en land storm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. DE „KATWIJK". De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad seint: „Ik verneem, dat inzake de „Katwijk" een overeen komst tusschen de Duitsche en Nederlandsche regee ringen is tot stand gekomen, die weldra openbaar ge maakt zal worden". BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft gisteren met 26 tegen 13 stemmen (recht tegen links) verworpen het wetsont werp tot wijziging der vermogensbelasting, dat door de Tweede Kamer was aangenomen met 43 tegen 18 stem men (bij de voorstanders waren verscheidene rechtscbe leden). Ons Hoogerhuis heeft zich niet kunnen vereenigen met het voorstel van minister Treub om de schatting van de waarde der vaste goederen voor de vermogens belasting voortaan te regelen naar de verkoopwaarde in plaats van naar de belastbare opbrengst. TWEEDE KAMER. Aan de orde was gisteren de verdere behandeling van de interpellatieSchaper. Minister Posthuma verklaarde, dat zijn bedoeling niet was, de Kamer te ontstemmen. Bestaat er ontstem ming, dan biedt spreker deswege excuses aan. De aardappel-politiek zei spr. wordit gevoerdl in over leg met de directie van den landbouw. Aan den im port van varkensvleesch is leiding gegeven. Voor af doende maatregelen moet men evenwel de behoefte ken nen, en Amsterdam bijv. kan daaromtrent geen inlich tingen geven. Ook ten aanzien van vet moet men de behoefte kennen om te kunnen ingrijpen. De minister streeft hiernaaar door samenwerking te zoeken met de gemeentebesturen. Maximum-prijzen voor den aardap- peluitvoer naar het buitenland werden vastgesteld om prijsstijging in het binnenland te voorkomen. Het ma ken van oorlogswinsten in het buitenland kon spreker niet voorkomen. Iedere maand zal een cijferaota en ieder kwartaal een beredeneerde nota aan de Kamer overgelegd wor den. Spreker wil zekeren voorraad erwten en boonen tegen bepaalden prijs beschikbaar doen stellen. Ten aanzien van varkensvleesch zal geen afdoende regeling zijn te treffen, zonder medewerking van dfe burgemees ters, omdat niet in alle plaatsen een slagers-organisa tie bestaat. De minister verdedigde den maatregel betreffende goedkoop bruinbrood. Verschillende bakkers verzeker den spreker, dat het regeeringsbrood zeer goed voedsel is. Den eisch van goedkoop wittebrood, blijft hij dan ook afwijzen. Hij is overtuigd, dat men het met de door hem aangegeven controle-middelen een eind zal brengen. De gemeenten kunnen evenwel een ander con trole-stelsel kiezen. Mocht de toestand in het land slechter worden, dan zullen burgemeesters zich hebben te herinneren, op welke wijze zij tegen de eerste circu laire optraden. Spr. zette dan uiteen dat hij de beschikking over de noodige gelden had in de voor 1915 toegestane 2% mil lioen voor aankoop van graan en meel. Andere levens middelen meende hij te kunnen bekostigden uit het voor den post voor levensmiddelen ter beschikking gestelde van het Nationaal Steuncomité. De grootste grief der Kamer was dat de toegestane bedragen kunnen over schreden worden door grootere behoeften en dat de mi nister niet vooraf een krediet aanvroeg. De gebleken nood moge zijn handelwijze verontschuldigen. De kos ten schatte spr. op 2 millioen per maand. Betaalden de gemeenten de helft, dan zou spr. 2 J4 maand met het toegestane bedrag hebben uitgekomen en bij prijsdaling Mei j.l. komt een artikel voor van Stadrat Dr. Wiesz- ner te Filsit, waaraan wij het volgende ontleenen „de wisselvalligheden van den oorlog hebben onze „stad op verschillende wijzen getroffen. Gedurende „drie weken hielden de Russen onze stad bezet en „trokken groote vijandelijke troepenmassa's door onze „stad. Daarna kwam de bevrijding, om weder door een „zeer kritieken tijd gevolgd te worden. „De uitwerking van deze oorlogstoestanden was op „de inwoners zeer verschillend en de meer of mindere „zenuwachtige toestand der individuen speelde daarbij „een groote rol. „Gedurende dien gevaarlijken tijd waren er dagen, „waarop zich eene groote opwinding van de burgerij „meester maakte en velen uit de stad vluchtten. Ook „de Rijksbank en andere banken verlieten de stad. „Niettegenstaande dit alles bleef het bestuur onzer „spaarbank op zijn post en heeft gedurende dien tijd „het bedrijf voortgezet, zonder in eenig opzicht be moeilijkt te worden. Er waren dagen, waarop de in- „lagen de terugbetalingen zeer belangrijk overtroffen, „hetgeen misschien aan de omstandigheid mag wor- „den toegeschreven, dat de andere banken de stad „verlaten hadden. „Wel een bewij9, dat, toen de burgerij van den eer- „sten schrik bekomen was, zij tot de overtuiging kwam „dat, niettegenstaande de stad in handen van den vij- „and was, de spaarbank nog altijd de veiligste plaats „was voor de belegging harer gelden." UIT EGMOND AAN ZEE. Onder leiding van den heer L. J. Eijma, burgemees ter dezer gemeente, had gisteravond in hotel „Zee zicht" een bijeenkomst plaats van belanghebbenden bij een betere dienstregeling op het traject Alkmaar—Eg- mond van den lokaaldienst EgmondAlkmaarBer gen. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat hij be reids een conferentie had gehad met den afgevaardigde ter Tweede Kamer in het district Beverwijk, de heer Mr. L. N. Roodenburg te 's-Gravenhage, die zich be reid verklaarde a.s. Zaterdag te Egmond te komen, om met verschil lende belanghebbenden te beraadslagen over de middelen ter verkrijging van een voor Eg mond gewenschte dienstregeling. Met onverdeelde instemming van de zeer druk be zochte vergadering werd geconstateerd, dat een af doende regeling alleen dén zou verkregen worden, in dien de dienst ook op het traject AlkmaarEgmond met dubbel materieel werd ingesteld. Bij de rondvraag merkte o. a. de heer Laroy op, dat ia tegenstelling met andere stations, in Egmond aan Zee op geen enkele wijze de naam van het station aan geduid is waarvan dan ook enkele reizigers de na- deelen ondervonden, terwijl de heer Bos nog eens wees op de hinderlijke aanwezigheid van het te talrijke publiek bij het vertrek der treinen. Met een opwekking om Zaterdagmorgen zoo moge lijk de conferentie met den heer Roodenburg in „Wel gelegen" bij te wonen, sloot de voorzitter de vergade ring. UIT HEILOO. Het bleek gisteravond, dat de electriciteits-tentoon- stelling vooral bij kunst-licht een aardig effect maakt, terwijl de muziek-instrumenten afwisselend zorgen voor een genot, dat men ook buitenzittend kan sma ken. Vandaag werd de tentoonstelling o.m. bezocht door de leerlingen van den landbouwcursus (verbonden aan de Alkmaarsche Industrie- en Huishoudschool), onder leiding van de leeraressen en den heer C. No bel, terwijl ae schoolkinderen uit deze gemeente gratis een bezoek mochten bréngen wie goede propaganda wil, begint bij de jeugd! Vermeldingswaard is verder, dat ook de militairen van het dépot te Alkmaar in de gelegenheid gesteld zijn het tentoongestelde in oogen- schouw te nemen. van een ambtenaar, zoodat geen overladen aoodig ia. Aan het bestuur wordt overgelaten deze kwestie zoo goed mogelijk geregeld te krijgen. Hierna sluiting. UIT SCHERMERHORN. In de vergadering van de Tuinbouwvereeniging „Schermerhom en Omstreken" werd medegedeeld, dat de heer P. de Boorder heeft bedankt als voorzitter en bestuurslid; dal voor eenige bedrijfsleiders, die in militairen dienst kijn, verlof is aangevraagd, iedere week 2 a 3 dagen gedurende het tijdvak van 15 Mei tot 15 Augustus. Hierna kwam in behandeling een voorstel van het bestuur om inzake den verkoop van de vroege aardappelen eene regeling te treffen met den heer Houtkooper te Broek op Langendijk. Na eene uit gebreide bespreking werd het voorstel aangenomen en werd aan het bestuur opgedragen den verkoop nader met den heer Houtkooper bij contract te regelen. Ver der werd besloten de regeling met de Tramwegmaat schappij betreffende het vervoer der producten naar Amsterdam en Purmerend, onveranderd te laten en werd aangesteld te Purmerend voor den verkoop der producten aan den afslag de heer Ens, aldaar. Klachten waren ingekomen van schade door eenden verricht in tuinen. Er werd door het bestuur voorge steld om aan het bestuur van den Eilandspolder te verzoeken eene betere handhaving betreffende het vast houden der eenden, wat algemeen, enkele eendenhou ders buitengesloten, werd goedgevonden. Door de commissie belast met het nazien van de re kening met bescheiden over 1914 van den penning meester, werd medegedeeld, dat alles accoord was be vonden en door die belast met de keuring van de zak ken, dat deze niet waren overeenkomstig het monster en derhalve waren afgekeurd. Verder werden onder de aanwezige leden 2 aardappel-rooigraafjes verloot. Tot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is in plaats van den heer K. Rodenburg, die had bedankt, gekozen de heer E. Voerman. KORTE BERICHTEN. Volgens Engelsche bladen is een Nederlandsch zeeman, Barend Wolthekker, te Sunderland, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij van het stoomschip „Mecklenburg" in de haven van Sun derland lichtsignalen naar zee met een electrische zak lantaarn had gegeven. Een militaire patrouille had het gezien en verklaarde, dat de seinen in Morseschrift waren. Naar aanleiding van het eervol ontslag, verleend aan den heer H. van Aken, als burgemeester van Mon nikendam en van Katwoude, hebben bijna alle meer derjarige ingezetenen van béide gemeenten een ver zoek aan de Koningin geteekend, om den heer J. Ver- steegh, gemeentesecretaris van Monnikendam, tot burgemeester te benoemen. De Nederlandsche Bond van Protestantsche Kie zers heeft een adres gericht tot de Koningin en den Minister van Buitenlandsche Zaken, met het verzoek, het gezantschap bij den Pauselijken Stoel niet te her stellen. Bij Kon. Besluit is tijdelijk opgeheven het uit voerverbod van zuurkool. Friesche visscherelui, te Zuitkamp binnengeval len, rapporteerden Woensdagavond aan den comman dant alaaar, dat zij op zeven vadem water in het Frie sche gat een mijn drijvende hebben gevonden. De schippers zijn direct gewaarschuwd. sterdam. H. Veeanema, nJi. d.b. Oudegracht 198 Amsterdam. J-Kmkhouwera r.k. scheepstimmerman, Molenbuurt 1, Heemstede, G dé Looze a.h. Vogelzang 4, Heiloo. T. Gilles d.g. Westerkolkstraat 4, Dordrecht. A. Wondér n.h. Stationstraat 82, H.-Hugowaard. A. Zandbergen r.k. vrachtrijder Dirk Duivelsweg 1 Schagen. J. J. Nijs r.k. spoorbeambte Stuartstraat 98 Broek op A. Bending r.k. bankwerker 2e Kanaalstraat 11, Medemblik. VERTROKKEN PERSONEN. E. Knegt n.h. dienstbode, Geesteraingei 19, Aker sloot. G C. Nolf rJt. Keizerstraat 22, FnklniiTPn, C. Jl. Burgering rik. d.b. Nieuwpöortslaan 76, Am sterdam. C. Rike, geen, los werkman le Landdwarastraat 1. Velsen. A. M. H. Kollmeijer rik. juffr. van gezelschap, Lan- gestraat 59, Rijswijk. M. Oukes n.h. ass. huish. Spoorstraat 4, Amsterdam A. Oukes n.h. rijwielhersteller Scharloo 12, Bergen. Amersfoort1 geeD 01 n'^" ^jtuigpoetser Westeihofje 18, J. J. Jonker nii. electriciën Snaarmanslaan 57, Hen drik Idö Amb. G. ten Hoeve ric. beambte straat 8, Amsterdam. P. de Bruijn nii. koffiehuiahoud. Rotterdam.' STADNiMBJWS. GESLAAGD. Bij het Woensdag te Utrecht gehouden examen voor machinist groote vaart, slaagden onze plaatsgenooten, de heeren Th. J. Netten en W. Vosman, beiden leer lingen van den heer Kohnert. Mej. M. S. Boom, alhier, is geslaagd voor het exa men, vak piano, ingesteld door het Nederl. Muziekpae- öagogisch Verbond. MUZIEKUITVOERING, te geven door het STEDELIJK MUZIEKKORPS, Directeur: H. A. MAAS, op ZONDAO 9 MEI 1915, van 2% tot 4V, uur, in den Hout Programma Ons Vorstenhuis Ouverture zur Opertte „Banditen- streiche" Valse Interrompue Fanstaisie de l'opéra „Petit Faust" Pauze. Le vaillant Albert, marche de concert Fantasie a. d. Oper „Tanhauser" Burgemeester Sweens, militaire marsch M. Bolderdijk. PREDIKBEURTEN 9 en 13 MEI. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Hemelvaartsdag, 10 uur, Ds. v. Bemmel van Beverwijk. Avond 6 uur, Ds. Vinfce. Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Vinfce. Hemelvaartsdag geen dienst. Evang. Luth. Kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem. Öeref. Kerk, 10 uur, Ds. G D. Sax van Dok- kum. Oeref. Kerk, 10 uur, en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente* Vergadering 's morgans 10 en 's avondB 8 uur. Uit de omgeving. AKERSLOOT. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Verwaal. BERGEN. Herv. Gem. 10 uur, Ds. van den Kie- boom. 13 Mei, 10 uur, Ds. van dén Kieboom. BROEK OP LANGENDIJK. Herv. Gem. 9.30 en 2.30 uur, Ds. Dijk. Donderdag 9.30 uur, Ds. Dijk. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Bakker. Donder- 9.30 Ds. Brukelaar. Geref Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds Bruin. H. IJ S. M. Drebbel- Voordam 1, W. H. M. Veer rJc. buffetjuffr. Spoorstraat 22, Apel doorn. P. W. de Jong, n.h., ass. huishouding, Metiusstraat 2, Amsterdam. J. van Holland, n.h., d.b., Kennemerstraatweg 17 Arnhem. J. M. C. Bellaart, n.h., varensgezel, Zuiderhoutlaan, Rotterdam. WeA A. B. Gros, e.L, huish., Baanstraat 1, Haarlem. M. F. Wijs, r.k., fluish., Nassaulaan 4, Amsterdam. A. Teljeur, geref., electricien, Oudegracht 209, Am sterdam. G. Buijsman, n.h., Zeglis 45, Amsterdam. M. A. Stokman, r.k., d.b., Kennemerstraatweg 64, Limmen. J. Stokman r.k., stalknecht, Dijk 16, Beemster. A. Vreeker, r.k., Spoorstraat 42, Beemster. M. Klaver, r.k., arbeider, Kwakelpad 19, St Maar ten. D. van Marion, n.h., Schermerweg 118, Abkoude- Baambrugge. A. Peppel, geen, leerling-stoker, Zeglis 82, Aals meer. J. de Hoog, n.h., glazenwasscher, Laat 2a, Amster dam. U. Bosma, n.h., smidsknecht, 2e Tuindwarsstraat 13, Barsingerhom. J. M. Kollmer, r.k., manufacturier, Laat 175, Aker sloot. E. de Frenne, n.h., Langestraat 26, Batavia. A. W. van der Meij, r.k.. Vijvertje 23, Bergen. A. F. M. Visser, geen, Achterstraat 37, Kampen. W. J. Elzinga, r.k., winkelbediende, Langestraat 38, Groningen. J. P. F. Pietera, r.k., Geestersingel 33, Bergen. J. Ritsen, geref., assuradeur, Snaarmanslaan 145, Bergen. A. Klinkers, n.h., d.b., Spoorstraat 54, Amsterdam. B. J. Doomebos, n.h., kappersbediende, Fnidsen 90, Apeldoorn. Mevr. H. de Noo, n.h., van E verdingenstraat 12, den Haag. M. A. Smorenberg, r.k., d.b., Verl. Landstraat 16, Haarlem. I. Blitz, n.l., koopman, Boterstraat 2, Gouda. C. Boon, d.g., Westerweg 25, Bergen. D. van Leeuwen, n.h., d.b., Spoorstraat 39, Amster dam. Hoofd van een gezin 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. A. Tierolff. F. von Suppé. L. Montagne. F. R. Hervé. H. A. Maas. R. Wagner. Doopsgezinde Kerk, 9.30 uur, Ds. de Jong. EGMOND a/d. Op de gisteren gehouden vergadering van de Tuin bouwvereeniging „de Eendracht" werd tot bestuurs lid gekozen in de plaats van den heer Veltman, die als zoodanig had bedankt, de heer N. Kuijper. Opgave werd gedaan van het benoodigde aantal zakken voor den pluk van doperwten. Een schrijven werd voorgelezen van den heer Schaafsma, waarin de Minister van Financiën zich be reid verklaart mede te werken tot een geregeld vervoer van groenten naar het buitenland. Het bestuur had bereids een conferentie gehad met den heer Schaafsma en aan dezen de wensch en der ver- eeniging kenbaar gemaakt. Door den heer Schaafsma was n.l. medegedeeld, dat de aardbeien hoogstwaarschijnlijk zouden moeten overgeladen worden te Beverwijk, onder toezicht der douane. Aangezien dit een enorm prijsverlies voor de vereeniging beteekent, had het bestuur er op aange drongen hier een douane-ambtenaar gestationneerd te krijgen, temeer, daar in den druksten tijd circa 20 waggons aardbeien per dag worden verzonden. Het resultaat was geweest, dat nu waarschijnlijk alleen in den voormiddag zal geladen worden, onder toezicht Ds. Ds. Ds. de i Joh. HÖEF. Herv. Gem. 10 uur, A. le Gras. GROET. Herv. Oem. 9.30 uur, Ds. Boeke. SGHOORL. (13 Mei) Herv. Gein. 9.30 uur, Bockc. H.-HUGOWAARD. Herv. Oem. 9.30 uur, Broekema HEILOO. Herv. Oem. 9.30 uur, Ds. Eilerts Haan. Evangelisatie-l-okaal, 10 uur, de Eerw. Heer Gutteling van Velzeroord. LIMMEN. Herv. Gem. 9.30 uur, Da. G J. A. Bosch NOORD-SCHARWOUDE. Herv. Keric, 9.30 uur, Ds. Staal. Geref. Kerk, 9.30 en 4 uur Dr. Hairenstein. Don derdag 9.30 uur, Dr. Harrenstein. OUDKARSPEL. Herv. Kerk, 9.30 uur, Ds. de Leeuw. OUDORP. Herv. Oem. 10 uur, Ds. Groot. OTERLEEK. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Zijlker. STOMPETOREN. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Heep GEVESTIGDE PERSONEN. W. E. Altes n.h. en rJc. zonder beroep, Verdron- kenoord 93a. Haarlem. P. J. Borat r.k. winkelb. Ritsevoort 30, Noordwijk. G. Kuijper r.k. d.b. Verdronkenoord 77, Heemskerk. J. van Blitterswijk nil. Zuiderhoutlaan, Willemsoord. A. J. van Houten r.k. Zuiderhoutlaan, Willemsoord. G. Klop nJi. koetsier, Laat 2, Bergen. J. Balder, r.k. metselaar, Westerburgstraat, Am- HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 7 Mei. Het communiqué van gister avond meldtDe dag is kalm verloopen en er valt niets bijzonders te melden. IN DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA. KAAPSTAD, 7 Mei. Generaal Botha bezette het belangrijke spoorwegkruispunt Karibib en de stations Johann Albrechtshöhe en Wilhelmstad. Hij gelooft spoedig Windhoek te kunnen bezetten CHINA EN JAPAN. TOKIO, 7 Mei. De Keizer heeft er in toegestem, dat het ultimatum aan China zal worden overhan digd. TOKIO, 7 Mei. In het ultimatum aan China is om antwoord binnen 48 uur gevraagd. ENGELSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. LONDEN, 7 Mei. Het stoomschip „Candidate" uit Liverpool, groot 5858 ton, is gisteren bij de Iersche kust zonder voorafgaande waarschuwing in den grond geboord. De bemanning is gered en te Milford aan land gezet. DE „KATWIJK". 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. Ter bevoegder plaatse is er niets van bekend, dat er een overeen komst tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering tot stand zou zijn gekomen inzake het „Katwijk"-geval. HET KAMERLID HELSDINGEN. 'srGRAVENHAGE, 7 Mei. Het Soc. Dem. Tweede Kamerlid voor Franéker, dé heer Hels- dingen, is plotseling vrij ernstig ongesteld ge worden. Gemeld wordt, dat hij lijdend is aan cholera nostras. VOORSCHOTTEN AAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben goedgekeurd de besluiten van den Haagsche Gemeenteraad, waarbij aan vier woningbouwvereenigingen voor schotten werden verstrekt tot een gezamelijk be drag van elf ton voor dén bouw van arbeiderswo ningen. ROODE KRUIS. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. Vrijdag 14 Mei zal te Hoofddorp (Haarlemmermeer) een soortgelijke vergadering worden gehouden als korten tijd gele- L Cl I\C1 IV. 7»JV Vil «t.JV UUI

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2