DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, !n het westfillIK oorlogsterren, Van bat oost&f oorlogsterrein, Van hot zuidell oorlogsterrein. im Ho- 108a Honderd en zeventiende Jaargang. I* I üiiÈi fiJi 8. pgtf fto—. Mïirtilfipilfi 10 etc i P?ti letten m pl&Msfc Bétü fr- II- l Boek- en MMridtall iï Eltli COSIER fZOQH, foordem tl TdddOHr. I, MAANDAG 10 MIL Militie, Ter zee. CHINA. O 3T ALKMAAR, 10 Mei. Het beeft weinig zin, uitvoerig stil te staan bij de be schouwingen, welke er aan het torpilleeren van de „Lusitania" worden gewijd, beschouwingen, welker strekking reeds door de bladen, waarin ze voorkomen, is aangegeven. Slechts een paar opmerkingen dienen te worden ge maakt. In de eerste plaats, dat men van Duitschen kant zich beijvert dezen Cunard-liner als hulpkruiser voor te stellen, bewapend met twaalf 15 c.M. stukken, dus met meer geschut aan boord dan de Duitsche be schermde kruisers, waartegenover van Engelschen kant wordt verklaard, dat dit „volkomen onwaar" is, terwijl bovendien mag worden opgemerkt, dat Ameri ka herhaaldelijk heeft gewaarschuwd, dat het bewa pende handelsschepen zou intemeeren. Verder wordt van Duitsche zijde beweerd, dat er 5400 kisten met schietvoorraad aan boord waren en dat het grootste deel van de lading uit contrabande bestond, doch hierop heeft de Britsche admiraliteit tot dusverre nog geen tegenspraak laten volgen. Door Britsche deskundigen wordt verondersteld, dat Duitsche onderzeeërs op de mailboot hebben lig gen wachten, in Amerika wordt er op gewezen, dat één dag nog te voren Duitsche onderzeeërs in actie waren geweest op de plaats zelf waar de boot getor- pilleerd werd, de bekende Britsche specialiteit lord Beresford weet de ramp aan het tekort aan kruisers om de handelsroutes te beschermen, terwijl er voorts de aandacht op gevestigd wordt, dat de „Lusitania" overdag zonder dat er bijzondere bescherming was, in den gewonen koers trachtte binnen te vallen. De verzekeraars te Londen hebben volgens Reuter verklaard, dat de invloed van de Duitsche z.g.n blok kade, ook na de „Lusitania", van weinig beteekenis op de Britsche scheepvaart zal zijn. In elk geval worden andere Britsche mailschepen niet in de havens gehouden en passagiers deinzen door het gebeurde niet terug voor een overtocht op een Britsch schip. Het aantal passagiers dat zich Zaterdag ten kantore van de Cunard-lijn aanmeldde om een biljet te nemen voor een overtocht naar de Vereenigde Staten, moet ongeveer evengroot zijn geweest als anders. De Cunardliner „Transylvania" is Zaterdag uit Nieuw-York naar Engeland vertrokken. Slechts 12 pas sagiers zagen van de reis af. Op de Belgische kust, voor Zeebrugge, is de Brit sche torpedojager „Maorri" vergaan, volgens de Brit sche admiraliteit, doordat hij op een mijn liep, volgens een officieel bericht uit Berlijn, doordat hij werd ge troffen door het vuur van het Duitsche kustgeschut. Een avontuurlijk, ongelooflijk, blijkbaar geïnspi reerd bericht, doet in de pers de ronde. Onlangs werd er gemeld, dat in den nacht van 7 op 8 April nabij Bergen (Noorwegen) een zeeslag zou hebben plaats gehad. Nu wordt beweerd, dat men een brief op den in de Dardanellen gevangen genomen Engelschen on- onderzeeër-commandant vond, waarin wordt gezegd, dat de „Superb" (een slagschip van 1907, groot 18.900 ton), gezonken was en de „Warrior" (een pant serkruiser van 1905, groot 13.770 ton), in zinkenden toestand verkeerde, terwijl de „Lion" (een slagkruiser van 1910) ernstig beschadigd de haven binnenliep. En hieraan wordt toegevoegd, dat ontramponeerde sche pen de Tyne en de Theems waren opgesleept en dat te Dover een zwaar beschadigd slagschip was binnen ge komen. De Britsche admiral i prak destijds tegen, dat er een zeegevecht geleverd was tusschen een Duit sche en een Engelsche vloot. En dat was juist, zegt het bericht, want de Duitsche vloot had aan het ge vecht geen deel. De Duitsche bladen nu betoogen dat twee Engelsche eskaders met elkaar slaags geweest zijn. Het was eer ste kwartier, donker, nevelig, zoo betoogt de Lok. Anz., oorlogsschepen dragen natuurlijk geen lichten in het operatie-gebied, zij kunnen dus plotseling te genover elkaar komen en daar men om zoo te zeggen met de hand aan den trekker vaart, en overtuigd is, dat het eerste schot veel waard is, is het begrijpelijk, dat aldus eigen schepen met elkaar gaan vechten. Het blad herinnert aan de Doggersbank-afiaire in den Russisch- Japanschen oorlog, waarbij de Russen in de Noordzee op Engelsche trawlers schoten in de meening, dat het Japansche oorlogsschepen waren. Mogelijk is tegenwoordig alles, maar zoolang er geen nadere bevestiging komt, houden we dit zonder linge verhaal voor alleronwaarschijnlijkst. Op het meest noordelijk deel van het Oostelijk oor logsveld hebben de Russen Libau moeten prijsgeven, een belangrijke havenplaats van 70.000 inwoners, te vens een versterkte oorlogshaven en marinewerf. Niet slechts moet den Duitschers hier veel oorlogsvoorra- den in handen gevallen zijn (met name hebben zij hier fabrieken in bezit gekregen, welke het Russische leger van prikkeldraad voorzagen) maar bovendien krijgt de Duitsche vloot hier een belangrijk steunpunt voor de beheers ching der Oostzee. En omtrent het Zuiden van dit oorlogstooneel mel den de Oostenrijkers, dat Hongarije thans van de Rus sen bevrijd is en dat de slag in West-Galicië over een front van 200 K.M. nog voortduurt. De Duitschers voegen er aan toe, dat de buit van kanonnen en gevan genen voortdurend grooter wordt zij spreken van „het wankelende Russische Karpathenfront". Ook in Oost-Galicië is thans een gevecht aan den gang, ter wijl de Russen in Polen (aan de Pilitza), een zijtak van den Weichsel, aanvallenderwijs zijn opgetreden. Op het Westelijk oorlogstooneel zijn de krijgsver richtingen nog steeds van veel geringer beteekenis. Ook nu zijn de Duitschers weer een klein eindje dich ter bij Yperen gekomen de plaatsjes Frezenberg en Verlorenhoek, liggen 3 kilometer westelijk van het verleden week door de Engelschen ontruimde Zonne- beke. De Daily Chronicle geeft nogmaals te ver staan, dat aan het behoud van Yperen, welke argu menten van politiek of prestige daaraan ook verbon den zijn, niet te groote offers mogen worden gebracht. Het Duitsche hoofdkwartier zegt, dat de nieuwe stel ling van de verbondenen lang niet zoo diep en zoo breed is als vóór de gevechten van 22 April4 Mei en dat deze stelling aan het concentrisch vuur van de Duitsche artillerie nog meer blootgesteld is dan de vorige. Een Zeppelin heeft over South-end gevlogen en daar door bommen een timmennansvrouwgedood, een man gewond en verscheiden branden gesticht, die spoedig gebluscht werden, zoodat de schade gering is. Toen een vliegmachine naderde, koos de Zeppelin het luchtruim. China heeft het ultimatum van Japan ingewilligd. Oostenrijk neemt maatregelen langs de Italiaansche grens, ziet af van het plan om offensief tegen Servië op te treden, teneinde de legerkorpsen beschikbaar te hebben tegen Italië, voor welk doel ook reeds 40.000 man uit de Karpathen zijn teruggekomen. En ook Italië bereidt zich voor het spoorwegverkeer is bijv. reeds ten deele stopgezet voor het publiek. Maar het blijft mogelijk, dat men zich gereed maakt voor gebeurlijkheden, en zich in acht neemt tijdens den onzekeren toestand, doch dat het toch niet tot een oor log komt. De diplomatieke betrekkingen zijn in elk geval nog niet afgebroken. President Wilson heeft laten weten, dat hij zeer droef gestemd is over den ernst van den toestand, ont staan door het torpilleeren der „Lusitania". Maar met kalmte zal hij den weg gaan, dien hij moet volgen; hij weet wat de wil is van het Amerikaansche volk en hij zal met beslistheid zoowel als met kracht optreden. DE STRIJD IN BELGI5 EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Er hébben artillerie-gevechten plaats geahd langs het ge- heele front. Een Fransch bataillon nam door een welgeslaagde overrompeling een sterk bolwerk van de Duitschers ten westen van Lens en maakte daarbij ongeveer 100 krijga gevangenen. Bij Bagdslle in Argonne werden drie aanvallen der Ehutschers, één gedurende den nacht van 7 op 8 Mei en twee in den loop van den 8sten, afgeslagen. Drie aanvalspogingen der Duitschers in het Le Prê- tre-bosch werden onmiddellijk gestuit. Aan den rechteroever van de Fecht (Elzas) zijn de Franscben in de richting van Metzerel een K.M. voor uitgegaan op een front van 1500 M. Het Duitsche hoofdkwartier rapporteerde gisteren: Bij de voortzetting van onze aanvallen op Yperen wier pen wij dén vijand uit zijn krachtig versterkte stelling en tusschen Fortuin-Wieltjes en Gheluvett-Yperen en namen wij de plaatsjes Frezien, Berg en Verlorenhoek en kwamen daardoor in het bezit van belangrijke, de omgeving van Yperen beheerschendc hoogten. Achthonderd Engelschen, waaronder 16 officieren, zijn tot dusverre gevangen genomen. Aanvallen der Franschen ten westen van Lieven en ten noordoosten van de hoogte van Lorette mislukten onder sterke verliezen van den vijand. Bij La Bassée en bij Vitry ten oosten van Atrecht werd een vijandelijk vliegtuig genoodzaakt te landen. Een partieele aanval ten westen van Perthes, waarbij gebruik werd gemaakt van rookbommen, werd afgesla gen. In Argonne tusschen Maas en Moezel en in de Vo gezen viel niets bijzonders voor. EEN ENGELSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. Het Ehiitsche hoofdkwartier meldde officieel, dat den 7den voor Zeebrugge de Engelsche torpedojager „Maori" door het vuur van de Duitsche kustbatterijen in den grond werd geboord. De torpedojager „Crusader", die ter hulp kwam, werd gedwongen zich terug te trekken en zijn gestre ken reddingbooten achter te latenè De geheele beman ning van de „Maori" en de bemanningen der booten van de „Crusader", in het geheel 88 man, werden door Duitsche vaartuigen gered en naar Zeebrugge gebracht. De Engelsche admiraliteit meldt, dat de torpedoja ger „Maori" in de nabijheid van de Belgische kust op een mijn geloopen is. De bemanning redde zich in de booten, toen het schip zonk. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT, Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: Te Libau namen wij groote hoeveelheden oorlogsmateriaal in beslag. Voor de talrijke troepen van alle wapens, die in de streek van Mitau bijeen waren gebracht, weken onze in de richting van die stad voorgeschoven afdeeling lang zaam achteruit. Ten noordoosten van Kowno werd na vernietiging van een Russisch bataillon de lijn Wilna-Schawli to taal vernield. Aan den Njemen bij Sreducky sloegen wij het over schot uiteen van vier Russische bataillons, die waar schijnlijk behoord hebben tot de op 6 en 7 Mei bij Ros- sieny verslagen troepen. Nieuwe aanvallen van de Russen op onze stellingen aan de Pilitza werden met groote verliezen van den vij and afgeslagen. Bij de vervolging van den verslagen vijand over schreden de troepen van generaal Mackensen de Wis- loka tusschen Besko ten oosten van Rymanow en Frysz- tak. Voor den druk der ten oosten en ten noorden van Tamow strijdende troepen der verbonden mogendhe den wijkt de vijand uit Mielec en over den Weichsel terug. Aan de verzwakte Russische stellingen in de Kar pathen sloegen andere Duitsche troepen aan de lijn Mezölaborecz-Sanok den vijand uit rijn stellingen. Het aantal gevangenen en de buit aan geschut wor den steeds grooter. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Bij de vervolging van den uit rijn hoogtestellingen verdreven vijand overschreden onze colonnes den grenskam dér Karpathen. Hongarije is gezuiverd van vijanden. De vijand trekt over een frontlengte van meer dan 200 K.M. van den Weichsel tot aan den Oeszoker- pas terug. De legers der bondgenooten overschre den onder zegerijke gevechten ongeveer de linie Oeszo- kerpasKomanezaKrosnoDebicaSzczuein. In dien Karpathensector ten oosten van den Oeszoker-pas ontwikkelden zich nu ook heviger gevechten. De Oosten rijksche troepen veroverden een aantal Russische stel lingen. Sterke vijandelijke afdedingen vallen onze troepen aan op de hoogten ten noordoosten van Ottynia. Het gevecht .daar is aan den gang. Het krachtig versterkte bruggenhoofd Zaleszszyki, in het noorden van de Boekowina aan den Dnjester, dat de vijand in wekenlange, wanhopige gevechten trachtte te behouden, werd gisteren door onze troepen stormenderhand genomen. De Russen werden over den Dnjester heen vervolgd en verloren 3500 man aan krijgsgevangenen. Het Russische legerbericht meldde: Op 7 Mei werd de haven van Libau door Duitsche kruisers en torpedobootea beschoten. Een vijandelijke torpedoboot sprong uiteen, nadat zij met een mijn in aanraking was gekomen. Ten zuidwesten van Mitau ontwikkelt ons offensief zich met succes. In de richtingen van Ponievege, Deys- sagola en Rossieny werden den 7 den Mei gevechten geleverd. In de richting van Mlawa sloegen wij op 7 Mei een hernieuwden aanval der Duitschers op de hoeve Pomiany af. Aan den linkeroever der Weichsel heerscht volsla gen rust. Tusschen de Weichsel en de Karpathen duurde op 6 Mei het hardnekkig gevecht over het geheele front nog voort. Die aanvallen hadden echter geen succes. Bij den vijand, die ontzaglijke verliezen heeft geleden, vertoonen zich verschijnselen van vermoeidheid. Onze tegenaanvallen werden veelvuldiger. Tijdens onzen terugtocht in de richting van Doekla sneed een. talrijke vijandelijke legermacht den terug- tochtsweg van de 48ste divisie ai en omsingelde haar van alle zijden. Deze divisie echter, onder bevel van haar dapperen chef, generaal Komilof, bewees ten volle hare uitstekende hoedanigheden, baande zich met groote verliezen over de lijken van den vijand heen, die hem den weg versperde, een uittocht en vereenigde zich op 7 Mei weder met haar corps. In de richting van Stryj slechts geweervuur. Aan den bovenloop van de Lomnitza werden vij andelijke troepen, die den bergketen Favomik beste gen, met groote verliezen teruggeslagen. LIBAU DOOR DE DUITSCHERS BEZET. De Duitsche generale staf meldde Zaterdag: Onze tegen Libau optrekkende troepen namen bezit van deze stad. Daarbij vielen 1600 gevangenen, vijf kanonnen en vier mitrailleurs in onze handen. (Reeds in een deel onzer oplaag van Zaterdag ver meld). DE ACTIE AAN DE DtARDANELLEN. Het Turksche hoofdkwartier meldde gisteren: Bij de aanvallen vanuit 'Ari Boemoe en Sed e Bahr, onder dekking van het scheepsgeschut, werd de vijand met zware verliezen tot aan zijn kuststellingen teruggeworpen. Eergisterennacht drong een deel van onze troepen op onzen linkervleugel bij Ari Boemoe in de vijandelijke stellingen door en veroverde een menigte schansmateriaal. Zij namen daarbij vijandelij ke levensmiddelen dépots en landingsplaatsen onder vuur. Wij verkregen zekerheid, dat de vijand dumdum- kogels gebruikt en opzettelijk schoot op de gewon- denverzamelplaatsen. Verder werd door het Turksche hoofdkwartier nog bericht: E)e vijandelijke vloot onderneemt op het oogenblik geen actie tegen de Dardanellen. De vijand, die zich in de omstreken van Sed el Bahr bevindt, poogde ook gisteren met groote versterkin gen den aanval te herhalen. De slag duurde tot mid- De BURGEMEESTER der ©emeente ALKMAAR; Gelet op art. 52 der Militiewet, in verband met art. 60 van het K. B. van 13 April 1912 (Staatsblad nJo. 145), brengt ter algemeene kennis, dat Gedepu teerde Staten dezer Provincie bij hun besluit van 5 Mei 1.1., No. 80, hebben VRIJGESTELD WEGENS KOSTWINNERSCHAP den ingeschrevene der Militie dezer Gemeente voor dé lichting 1916: C. VERDUIN. Van deze uitspraak kan gedurende tien dagen, te re kenen van heden, bij de Koningin in beroep worden gekomen 1. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder voogd of curator; 2. door elk der overige voor de Gemeente ingeschre venen of door zijn vader, moeder, voogd of cura tor; 3. door den Commissaris der Koningin in deze Pro vincie. Alkmaar, 8 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd: G. RIPPING. dernacht. De vijand werd opnieuw in de landingszöne teruggeslagen, nadat hij zware verliezen had geleden. GEEN ENGELSCHE ONDERZEEëR VERNIELD. De Engelsche admiraliteit bericht: E>e mededeeling van de Duitsche autoriteiten, dat een Engelsche on derzeeër in een gevecht met een Ehiitsch luchtschip te gronde zou zijn gegaan, is onjuist. De onderzeeër is integendeel behouden teruggekeerd en bericht, dat hij is afgetrokken, omdat hij door kanonvuur beschadigd was. HET VERGAAN VAN DE „LUSITANIA". Het Berlijnsche Wolff-bureau zegt: De getorpilleer de „Lusitania" was, zooals van zelf spreekt, gelijk dt meeste Engelsche koopvaarders, onlangs met kanon nen gewapend. Bovendien had zij, naar hier met stel ligheid bekend is geworden, aanzienlijke voorraden munitie en oorlogstuig aan boord. Haar eigenaars wisten dus aan welk gevaar zij hun passagiers bloot stelden. Zij alleen dragen de volle verantwoordelijk heid voor wat gebeurd is. Van Ehiitsche zijde is niets nagelaten om herhaaldelijk en dringend te waarschu wen. De Duitsche gezant te Washington heeft nog op 1 Mei in een openbare bekendmaking op deze gevaren gewezen. De Engelsche pers heeft toen met deze waar schuwing den spot gedreven en betoogd, dat het trans atlantische verkeer onder bescherming der Engelsche vloot veilig was. De Engelsche admiraliteit verklaart, dat het bericht als zou de „Lusitania" bewapend rijn geweest, vol strekt onwaar is. De N. Rott. Crt. teekent hierbij aan, dat indertijd de regeering der Vereenigde Staten bekend gemaakt heeft dat gewapende koopvaardijvaarders zouden worden geïnterneerd. Sedert dien zal wel geen transatlantisch stoomschip naar Amerika gewapend zijn geweest. In een verklaring van Zaterdagavond van den se cretaris van den president der Vereenigde Staten wordt gezegd: President Wilson is natuurlijk diep onder den indruk van den ernst van den toestand. Hij over weegt aandachtig maar bedaard hetgeen hem te doen staat. Hij weet, dat het volk wenscht, dat hij zal han delen met verstandig overleg, maar tevens met vastbe radenheid. Uit verontwaardiging over het gebeurde met de „Lusitania" vernielde een menigte een aantal winkels van Duitschers te Liverpool, meldt Reuter uit Lon den. De politie arresteerde 20 personen. Daar de menigte trachtte» de gevangenen te bevrijden, was de politie genoodzaakt gebruik te maken van de wapenstokken. HET JAPANSCHE ULTIMATUM. De Japansche ambassade te Londen heeft een offici eel telegram uit Tokio ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat China de jongste nota van Japan heeft aangenomen. Uit Peking wordt nog gemeld, dat de regeering gis terochtend te één uur het Japansche ultimatum aange nomen heeft. KORTE BERICHTEN. Een van de zoons van den Engelsche minister president Asquith bij de krijgsverrichtingen in de Dar danellen gevaarlijk gekwetst is. In Duitschland zullen met ingang van 15 dezer, dé meelprijzen gemiddeld verlaagd met f 22% per ton. In Londen is de broodprijs opnieuw opgeslagen. De Duitsche gouverneur-generaal in België heeft het gebruik van de Fransche taal in het ambtelijk brief verkeer met de Belgisch overheden verboden. Het Zweedsche schip „Vanadis" is door een Duit schen hulpkruiser geramd en tot zinken gebracht. Volgens berichten uit Hull is het Engelsche stoomschip truo op de Schotsche kust door den Duit schen onderzeeër U 39 in den grond geboord. De ge heele bemanning is gered en te Rosyth ontscheept. Eén Duitsche onderzeeër heeft uit de kust van Northumberland het Engelsche stoomschip Don getor- pilleerd. De bemanning is gered meldt Reuter uit Londen. De Engelsche trawler „Hellenic" is Zaterdag in de Noordzee tengevolge van het stooten op een mijn in de lucht gevlogen. Van de bemanning kwamen er twee om het leven, de rest werd' te Grimsby geland. Volgens de mededeeling van de Engelsche admi raliteit boorden Duitsche onderzeeërs deze week tot 5 Mei vijf Engelsche koopvaarders, en zestien visschers- yaartuigen in den grond. Gedurende dien tijd liepec in het geheel 1604 schepen de Britsche havens binnen De overgebleven bemanning van de Ayesha, he landingsleger van de Emden, in het geheel 49 man, is te Elula aangekomen. Heden zouden rij vermoede lijk te Damascus rijn. De spoogwegautoriteiten stel ten een extra trein te hunner beschikking. l

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1