BINNENLAND. Gemengd Nieuws. VERPLEEGSTERS NAAR SERVIë, Ondanks de groot* gevaren, die het verblijf voor verpleegsters op het Servische oorlogsterrein biedt, hebben, naar de N. Rott. Ct. meldt, vijf Nederlandsche verpleegsters zich aangemeld bij het Servische Roode Kuis om naar Servië te worden uitgezonden. Enkele van dezé verpleegsters zijn reeds meermalen op de Oostelijke gevechtsterreinen geweest. Wanneer zij zullen vertrekken, valt nog niet te zeg gen, daar het benoodigde geld voor de uitzending, in totaal ongeveer 5000, niet in kas is. BEGRAFENIS SLACHTOFFERS ^ORANJEBOOM. Op „Crooswijk" te Rotterdam zijn Zaterdag onder groote belangstelling begraven de drie slachtoffers van het ongeluk aan de bierbrouwerij „d'Oranje- boom". In den stoet werden opgemerkt de directeuren der brouwerij, dr. Hoyer enDuurentijdt, en de brouw meester Caspare. De stoet werd gevolgd door de kui persgezellen en de afd. Rotterdam van den Alg. Ned. Bierbrouwers-geze 1 lenbond, met omfloerste banier. Aan de groeve spraken de heeren Duurentijdt, die een krans op de kist legde, Caspare en verschillende kame raden en vrienden. EEN CONGRES PER TELEFOON. Zaterdagavond zijn eenige bekende personen van het Internationaal Vrouwencongres met een aantal andere bekende pacifisten en voormannen van internationale organisaties bijeen geweest om kennis te nemen van en proeven bij te wonen met een door jhr. C. E. Bloys van Treslong, civiel ingenieur in Den Haag, bedacht stelsel van internationaal telefonisch verkeer tusschen een groot aantal personen tegelijk, door middel waarvan men congressen zou kunnen houden, zonder dat de deelnemers behoeven te reizen. In zeer korten tijd had de directeur van het gemeen te-telefoonbedrijf te 's-Gravenhage, de heer van Lier, een telefonische verbinding gemaakt tusschen eenige lokalen van het hotel „Witte Brug", die de hoofdste den van Europa voorstelden, tusschen welke het tele fonisch verkeer gedacht werd. Men denkt zich den gang van zoo'n congres onge veer zoo: In elk van die hoofdsteden vergadert een plaatselijk comité in een lokaal, waarin verscheidene spreekhorens zijn, één voor elk der comitéleden. De president van zulk een comité geeft een der leden het woord, door op een knop te drukken, welke corres pondeert met den spreekhoren van dengeen, die wenscht te spreken. Geen der anderen kan dan spre ken, en alle anderen, ook de congresleden in de ande re hoofdsteden van Europa, kunnen hooren wat er ge sproken wordt. De heer van Lier gaf uitvoerige technische inlich tingen omtrent het stelsel, welke met aandacht werden gevolgd, evenals de meer algemeene inlichtingen, wel ke de heeren Bloys van Treslong verstrekte. GROOTE BRAND. Te Weiwerd, gemeente Delftzijl, woedde naar de Nieuwe Courant meldt van Zaterdagavond zeven tot Zondagmiddag 3 uur een hevige brand, die ont stond in die boerderij van Hendrik Arnsing. Achtereen volgens werdén het bakkersfauis van L. Eekens en dè huizen der arbeiders Jan Lier, Tonnis Jansma, Jan Tuinier en Komelis Ben turn. het laatste eigendom van Harm de Groot, een prooi der vlammen, terwijl me' moeite drie andere woningen werden benouden. Uit alle huizen konden de inboedels slechts gedeelte lijk worden gered. Alles was verzekerd. Het blus- schingswerk Heveskes en iedde met de twee brandspuiten ui armsum. Om drie uur Zondagmiddag was men het vuur pas meester. Het electrisch licht werd Zaterdagavond door het afknappen van de draden gedoofd. De petroleum lam pen werden weer voor den dag gehaald. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid de oorzaak van dezen brand is in deze dicht-bevolkte buurt nabij de kerk. Aangename verhoudingen bestaan in het dorp niet. De staking der landarbeiders heeft wel eens strub belingen veroorzaakt. In 1911 brandden ook twee boerderijen en drie ar beiderswoningen af, waarvan de oorzaak nimmer vast gesteld kon worden. Ook toen werd aan kwaadwillig heid gedacht. Voor eenige weken brandde een kap- achuur af. COMMISSIE ONGEVALLENVERZEKERING. Tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallenverzekering te Beverwijk is benoemd de heer J. Mooij te Castricum, tot plaatsvervangenc voorzitter de heer H. van Benthem, gemeente-secretaris te Heemskerk; voor de commissie te Schagen zijn res pectievelijk benoemd de heeren P. Buis Jzn. en P. Hopman, beiden aldaar. UIT EO MOND AAN ZEE. Zaterdagmorgen vergaderden wederom verschillende belanghebbenden bij een betere dienstregeling der tram AlkmaarEgmond. De Voorzitter, burgemeester C. J. Eyma, heette dien Kamer-afgevaardigde voor Beverwijk, den heer Mr. L. N. Roodenburg, hartelijk welkom, die zooals we de vorige maal reeds meldden zich bereid had ver klaard Egmond in het streven naar een afdoende dienstregeling de behulpzame hand te reiken. De heer Roodenburg vestigde de aandacht van de vergadering op de Tramwegregeling 1902, waarin zoo min aan den Minister als aan den Raad van Toezicht eenigen invloed wordt toegekend op de samenstelling van de dienstregeling voor de tramwegen, alleen is de exploitateerende maatschappij verplicht acht dagen vóór het in werking treden eener nieuwe dienstrege ling, deze aan het publiek ter kennis te brengen. Van het Ministerie van Waterstaat, waar de heer Roodenburg in verband met deze kwestie een bezoek af legde, zou dus hoogstens een vriendelijk verzoek aan exploitanten der tramlijn om een betere dienstregeling kunnen worden gedaan. Hierom gaf de afgevaardigde de vergadering den raad, zich te wenden tot de H. IJ S. M. Gaarne vol deed de heer Roodenburg aan het verzoek van den Voorzitter, om ook verder mede te werken. Evenwel wenschte hij dan te weten, of in het contract, gesloten tusschen de H. IJ. S. M. en de stoomtrammaatschappij eenige aanwijzing is te vinden. Hierop deelde de heer G. E. A. van Hall, le Wet houder, mede, dat de H. IJ. S. M. eenvoudig een con tract ter teekening voorlegde. In dat contract wordt over dienstregeling niet gesproken. Burgemeester Eyma vroeg, of de provincie, die sub sidie, gaf, geen pressie kaïn oefenen. Daar bij deze subsidie geen voorwaarden zijn ge steld, zei de heer Roodenburg, dat ook dit lichaam niet tusschenbeide kan treden. De gemeente Egmond aan Zee mocht, omdat ze noodlijdend was, geen aandeelhoudster worden en kan dus ook niets doen. Met deze feiten in kennis gesteld, gaf de heer Roo denburg de vergadering den den raad een commissie te benoemen, die zich voorloopig wenden zal tot een der hoofdambtenaren van de H. IJ. S. M., van den uit slag van dit bezoek zal dan afhangen, wat de commis sie verder zal doen. De commissie zal bestaan uit de heerenMr. L. N. Roodenburg, C, J. Eyma, Mr. P. J. M van Sotissheeek, burgemeester van Egmond Binnen, Pastoor H. J. T. van Vlijmen. Voorzitter van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer te Egmond aan Zee en P. de Graaff, afgevaardigde van hotel- en pen sionhouders te Egmond. Van gelegenheid tot het uiten van grieven tegen den bes taanden toestand werd ruim gebruik gemaakt. De vergadering sprak openlijk afkeuring uit over het feit, dat juist de lijn Alkmaar Egmond met zijn groot, wellicht het grootst, personen-vervoer, jaar op jaar meer misdeeld werd van trams, in vergelijking met het traject AlkmaarBergen. Passanten, die met de AlkmaarPacket komen, vin den geen aansluiting op Egmond aan Zee; reeds wenschten enkele gasten niet opnieuw te huren, omdat de 5-uurs sneltrein uit Amsterdam vervallen was. De heer G. Ruigewaard betreurde het, dat de abon nementen niet geldig zijn op de tram. Ten slotte wil de de heer P. de Graaff van de aanwezigheid van den Kamer-afgevaardigde gebruik maken om in deze ver gadering met den meesten nadruk te wijzen op het feit, dat de geheele duinkant veel meer productief zou zijn te maken, indien de middelen konden gevonden worden om reehtsstreeksche aansluiting te krijgen op de eer lang aan te leggen electrische trambaan door de Zaan streek, door de lijn vanaf Uitgeest door te trekken langs Castricum, het sterk vooruitgaande Bakkum en Egmond Binnen tot Egmond aan Zee; welke laatste gemeente door de slechte verbinding met is, wat ze zijn kon: de badplaats voor de Zaanstreek. De Voorzitter sloot de vergadering, den heer Rooden burg dankend voor zijn voorlichting en toegezegden steun en sprak den wensch uit, dat ditmamal de H.IJ.S. M. welwillend het oor zal leenan aan het billijk verzoek van de Egmondsche commissie. UIT HEILOO. De electriciteitstentoonstelling is gisteren bezocht door 1500 personen! Geconstateerd mag dus worden, dat zij in elk opzicht geslaagd mag heeten. Wij wenschen de initiatief-nemers gaarne geluk, twijfelen er niet aan of ook het plaatselijk steuncomité, dat het batig-soldo ontvangt, zal hen erkentelijk zijn voor deze organisatie, en hopen dat de propaganda voor het gebruiken van den dagstroom, nu ijverig zal worden voortgezet en tot gunstige resultaten zal mo gen leiden. Te Amsterdam is van de Directie van de Holland- sche Spoor bericht ontvangen, dat de processie van daar naar Heiloo 27 Mei a.s. kan vertrekken. „Het Centrum" deelt mede, dat voor bedevaartgangers, die in gesloten processie met extra processietrein reizen, vlak bij het genadeoord een halte voor den trein ge maakt is, zoodat men niet meer genoodzaakt wordt van het station naar het genadeoord te loopen. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond vergaderde de Tuinbouwvereeni- ging „de West", in het locaal van den heer P. Struif, onaer leiding van den heer W. de Geus, vice-voorzit- ter. Door den heer C. Beets werd verslag uitgebracht over bet verhandelde in het afgeloopen jaar. Verhan- üeid is 52S zak drieting-aardappeien voor J 619.17, 2o8o58 stuks bloemkool voor J 2497.59, 93721 stuks roode kool, 8072 stuks witte kool, 1379 stuks gele kool, 237e baal uien, 125 rapen, 2 baal bieten, te za nten voor J 2169.87, uitgaaf aan loon en onkosten J 943.53. Totaal ontvangen aan saldo's en schuiten- Uuur 100,85, hiervan betaald aan rekeningen J 95.50, af te dragen aan den penningmeester 5.35. De heer Beets ontving den dank der vergadering voor zijn beheer. De verkiezing van een commissielid voor de rege ling der werkzaamheden der arbeiders had tot uitslag, dat gekozen werd de heer C. Spaan. De vraag: „zullen wij weer aardappelen sproeien?" werd bevestigend beantwoord; tot leden der commis sie voor de regeling werden aangewezen de heeren Jb. Keeman, P. Stam Mz. en Jb. v. Die. Bij de bespreking „Tuinbouwonderwija" stelde het bestuur voor weer een Tuinbouwcursus in het leven te roepen. Besloten werd nog een aandeel te nemen voor den Proef- en Schooltuin te Alkmaar. Door het bestuur werd voorgesteld te trachten de voorraden graan en erwten met een stoomdorschma- chine te dorschen. Bij de rondvraag bracht de heer Jb. Zwetsman het vragen van overleggeld voor de kool ter sprake. Be sloten werd het overleggeld, van den eersten dag af, te vragen. Hierna sluiting. UIT WIJDENES. Zaterdag vergaderden hier vele tuinders, met het doel, zoo mogelijk, te komen tot het stichten van een markt voor aardappelen, groenten en fruit aan het sta tion alhier. Na vele besprekingen werd de nieuwe marktvereeni- ging gesticht met aanvankelijk 22 leden. Een voorloo pig bestuur werd gekozen voor de voorbereidende werkzaamheden. Het bestaat uit de heeren J. Benne- meer, burgemeester, W. Roos, J. Smit Wz„ J. Dekker Jr. en K. Balk Gz. De raad van Oostzaau aam een besluit, waar door het aantal vergunningen wordt teruggebracht van 14 op 3. Gisteren is op last van den burgemeester te Lisse procesverbaal opgemaakt tegen den voetbalclub Con cordia wegens den gehouden wedstrijd op Zondag. STAETN'HSUWS. DE KEURINGSDIENST. In het „Pharmaceutisch Weekblad" komt een arti keltje voor van v. d. W. (de redacteur van der Wielen) naar aanleiding van de gedachtenwisseiing tusschen den Directeur van het Gemeentelijk Slachthuis en de Gezondheidscommissie over de inrichting van een Ge meentelijken Keuringsdienst, voorkomende in het ver slag over het jaar 1914 van de Gezondheidscommissie te Alkmaar. Naar het oordeel van den schrijver bepleitte de commissie op goede gronden, dat het meer op den weg van een deskundige op scheikundig gebied dan op dien van een veearts ligt, om met de leiding van een keuringsdienst voor eet- en drinkwaren hier ter ste de te worden belast. „De commissie is echter te ver gegaan met hare ar gumenten voor hare opvatting, dat de zorg voor den dienst niet aan een of meer gevestigde apothekers moet worden opgedragen." De redacteur citeert deze argumenten en zegt dan: Na een dergelijke uitspraak doet het eenigszins vreemd aan, dat de commissie een beroep doet op de uitnemende resultaten, te Leeuwarden, Bussum en Gouda verkregen, waar de keuringsdienst aan geves tigde apothekers (al worden ze in het verslag ook al leen maar scheikundigen genoemd) is opgedragen. Had de commissie zich in deze plaatsen op de hoogte gesteld, ze zou vernomen hebben, dat zoo goed als nooit te ter plaatse bevestigde neringdoenden de be driegers zijn, maar dat zij in den regel de door de fa brikanten bedrogenen zijn, die in de meeste gevallen dankbaar de hulp van den keuringsdienst aanvaarden, om tegen het bedrog van hun leveranciers beveiligd te zijn. zoo'n gwdkoope reisgelegenheid bestaat. Moge de verdiende «eretitel van kampioen Zondag Alcmaria niet ontgaan. KORPORAAL SPIERINGS. t Met de militaire eer aan zijn rang verschuldigd, werd hedenmorgen het stoffelijk overschot van den zoo ongelukkig om het leven gekomen korporaal Spierings op de algemeene Begraafplaats ter aarde besteld. De lijkstoet werd voorafgegaan door een peleton militairen van zijne compagnie, terwijl de lijkwagen omhangen was met een aantal kransen en geflankeerd werd door een 4-tal korporaals. Toen de droeve stoet de Cadettenschool was gena derd, traden de daar aanwezige militairen op het voor plein in het geweer en brachten evenals dat daarna ge schiedde met een afdeeling zich oefenende recruten in de Harddraverslaan den grafwaarts gedragen wapen broeder het militair saluut. Nadat de lijkstatie aan de begrafplaats was aange komen vuurde het peloton militairen een salvo af, dat nog eens herhaald werd, toen de kist in de groeve was neergedaald. Eerst door een luitenant der 4e compagnie, daarna door een sergeant en ten slotte door een gewoon mili tair werden aan de geopende groeve, waar kransen, bloemen de kepi en de koppel van den overledene waren neergelegd eenige woorden van deelneming en hulde aan de nagedachtenis van korporaal Spierings géspro- ken. De droeve plechtigheid werd door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. OP DE VOORDRACHT. De heer O. Trouw, leeraar aan het Gymnasium al hier, staat No. 1 op de door B. en W. van Amsterdam opgemaakte aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de aardrijkskunde aan het Gymnasium al daar. KORTE BERICHTEN. Zaterdagavond heeft een militair te Leiden op een kameraad het geweer aangelegd. Hij meende dat het geweer ongeladen was. Het bleek echter wèl geladen te zijn. Het schot trof den kameraad in de borst, zoo dat hij levensgevaarlijk gewond werd. Te Indijk bij Woudsend is in den ouderdom van 76 jaren overleden de heer Ruurd KI. Okma. De over ledene, die tot de anti-revolutionnaire partij behoorde, was indertijd tal van jaren lid van de Tweede Kamer voor het district Weststellingwerf. Zaterdagmorgen is op het Noord-Hollandsch Kanaal bij de Wiliemsluizen een hondel (groot zeil schip), met mest geladen, toebehoorend aan den heer Nelcher te Buiksloot, terwijl het schip gesleept werd, door het stoomschip „Beemster", vol water geraakt en gezonken. De schipper K. van Ingen wist zich zwemmende te redden. - Onder de opvarenden van de „Lusitania' bevond zich ook zekere H., afkomstig van Vlissingen. Over zijn lot is bij de familie nog niets bekend. Te Apeldoorn heeft bij een graspolletje bij een puntstuk van een wissel tegen een rail een kuifleeuwe rik haar nestje gemaakt. De thans broedende leeuwerik vliegt op, als iemand op enkele passen afstand haar nestje is genaderd, doch zij blijft rustig zitten, wan neer er spoortreinen over haar heenrollen, meldt de N. Rott. Ct. -Het Volk" verneemt, dat er omtrent de tweede circulaire van minister Posthuma vrij belangrijke wij- zigingen zijn te verwachten. Vandaag zouden weer en kele burgemeesters aan het departement van landbouw uitgenoodigd worden. Binnenkort zullen door tusschenkomst van den Consul-Generaal te Hamburg de besommingen van de Ymuider stoomtrawlers te Cuxhaven geïnterneerd wa ren, worden overgemaakt aan de betrokken reederijen. Reeds ontving thans een reederij te IJmuiden de be somming na aftrek van de aldaar gemaakte kosten. BADHUIS „WITTE KRUIS." In de week van 3 tot 8 Mei zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen103 kuipbaden128 regenbaden le klas en 272 regenbaden 2e klas, te zamen 498 baden. VOETBAL. Alcmaria wint de Bekerfinale met 5—0. Onder begunstiging van prachtig weer en ten aan- scbouwe van veel publiek (ae tribune was geheel vol) had gisteren die eindstrijd plaats om den Alanariabe ker. Onze tweede-klassers hebben welverdiend met 5—0 gewonnen en alzoo ten tweeden male den wissel prijs in bezit gekregen. er half drie ving onder leiding van den heer Kap- rg de wedstrijd aan. Vooral in 't begin stond et spel niet op hoog peil. Beide verdedigingen bloei den soms wanhopig en de voorhoeden wisten daar geen iruik van te maken. Wel werd het spel langzamer and beter, maar tot een vurig en enthousiast gespeel- dien wedstrijd, met hoogstaand spel, kwam het niet. Met genoegen zij echter geconstateerd, dat er door beide partijen uiterst fair werd gespeeld en dat ook onder de toeschouwers geen wanklank werd gehoord. Voor de rust doelpuntte Alcmarias aanvoerder twee maal uit mooie voorzetten van den linksbinnen. De Cadetten kregen eveneens mooie kansen, die onbenut bleven of door Alcmaria'a reserve-keeper uitstekend werden teruggewezen. Na die rust hadden de Cadetten tegen dien wind in een zware taak. Alcmaria nam meer en meer het spel in handen. Eerst doelpuntte de rechtbinnen, na een misverstand in de blauwwitte ver dediging, daarna de linksbuiten met een onhoudbaar diagonaal schot en vlak voor 't einde werd een voorzet van den rechtshalf prachtig ingekopt door den links binnen. De voorhoede van C. F. C. kon er niet in sla gen den vijandelijken keeper voorbij te komen, ofschoon zij wel minstens één tegenpunt had verdiend. Met 50 won Alcmaria alzoo dezen eindwedstrijd Bij de Cadetten waren goede spelers, maar er was nog te weinig samenspel. Verdedigers goed, spil en linkshalf benevens rechtsbuiten heel goed Alcmaria heeft bevredigend gespeeld. Doch wij ho pen, dat a.s. Zondag spel van hooger kwaliteit zal gegeven worden, wat zeker noodig zal zijn. Keeper uitstekend, backs in die tweede helft goed, middenlinie de beste linie van 't veld. Voorhoede goed, met links buiten. middenvoor en linksbinnen als de beste spelers. Vooral van den linkervleugel verwachten wij a.s. Zon- veel. fa afloop van den wedstrijd had voor die tribune de prijsuitreiking plaats. Eerst voerde de heer G. Scalé, Voorzitter van Alcmaria het woord. Hij memoreerde, dat A. V. na overleg met de Bekereommissie, besloten had ook dit seizoen de Bekerwedstrijd te doen plaats vinden, om het Alkmaarsch publiek nog eenige aard' wedstrijden aan te bieden. Hij deelde mee, dat Hc tem door verlies van spelers en ook door de mobilisatie genoodzaakt was geworden, tweedie en eerste elftal te combineeren, welk elftal op 2 Mei een bondswedstrijd had te spelen. Zij had nu wel een vierde of vijfde elf tal kunnen zenden, doch meende dat dit niet Alcma- ria's bedoeling was. Zij hoopte zoo spoedig mogelijk haar fout goed te maken. De heer C. de Boer kreeg nu het woord en alvorens tot het uitreiken van den Beker over te gaan, besprak hij ook het niet opkomen van Haarlem en de onsympa thieke houding van sommige personen op 2 Mei. Met een toepasselijk woord reikte hij daarna den Beker aan Alcmaria uit. Alcmaria's Voorzitter ging toen over tot de toewij zing der andere prijzen. Aan den captain van zijn elftal overhandigde hij den Grooten zilveren Lauwer tak, uitgeloofd door de Alkmaarsche Courant. Deze tak wordit eigendom van de Vereeniging die 't eerst den beker tweemaal heeft gewonnen. Alcmaria werd dius gisteren definitieve eigenares. De Voorzitter bracht een hartelijk woord van dank en hulde aan die Alkmaarsche Courant. Aan den aanvoerder der Cadetten werd de prijs uit gereikt voor den verliezer der finale: een zilveren lauwertak aangeboden door AIcm. De verguld zilve ren medaille uitgeloofd door de Ver. t. b. v. het Vreem delingenverkeer werd eveneens eigendom v. Alcmaria. Zij had het beste doelgemiddelde. De aanvoerders van Ijeide elftallen dankten met een kort woord. De verlie zers der eerste ronde waren niet opgekomen. De me daille voor den winnaar daarvan wordt bewaard voor 't volgende jaar. In het slotwoord werd den scheidsrechters dank ge bracht en sprak de Voorzitter zijn beste wenschen uit voor den wedstrijd van as. Zondag. Daarvoor bestaat in Alkmaar groote belangstelling. Er zijn voor extra boot al zooveel kaarten verkocht, dat nog slechts een beperkt aantal over is. Alcmaria moet gesteund wor den in haar strijd om het Kampioenschap en daarom mag geen enkele voetballiefhebber Zondag in Alkmaar blijven. Naar Wormerveer moeten alten, vooral nu er PROTESTVERGADERING. Voor een geheel bezette Harmoniezaal hield de Vrije bocialistenvereenigmg gisteren een protestverga- uering tegen het op straat zetten van het gezin van aen landweerman Crefeld. De voorzitter, de heer R. Zomerdijk, keurde het op straat zetten van arbeidersgezinnen in dezen tijd met een krachtig woord in het algemeen af en deed voor lezing van een ingekomen schrijven, waaruit bleek, dat een gezin waarvan de man 10 per week verdiende, bij de mobilisatie op 7.50 loon was gebracht, gedu rende dien tijd nog de halve huur had betaald, thans weer de geheele huur betaalde omdat het loon weer op 10 was gebracht, doch nu van den deurwaarder een schrijven had ontvangen, dat binnen zes weken de woning moest zijn ontruimd, aangezien men nalatig was gebleven om de huur over den tijd, dat de helft betaald was, aan te zuiveren. Met nadruk betoogde spreker, dat zulks voor dit ge zin onmogelijk geweest was, er op wijzende, dat in dien aan een dergelijke barbaarsche wijze gevolg ge geven werd, de naam van dezen huisbaas publiek be kend gemaakt zou worden. De heer Klomp, hierna het woord bekomende, zette uiteen, hoe reeds bij den aanvang van de mobilisatie de samenwerkende arbeiders-organisaties als een van haar eischen „de voorkoming van woningontruiming" naar voren brachten. Spreker bracht in herinnering hoe de huurwet van Mr. Mendels, die slechts beoogde den kantonrechter bij het uitwijzen uit woningen met de tijdsomstandig heden wat meer vrijheid van handelen te geven, zelis geen genade kon vinden. De regeering oordeelde den toestand, gezien de bij zondere omstandigheden, bevredigend. Hoe bevredigend deze toestand was, trachtte spreker aan te toonen, door een verslag voor te lezen van een zitting van het kantongerecht te Rotterdam, waarbij in één zitting tegen vijf gezinnen, slachtoffers van de wereldontwrichting, vonnis tot uitzetting werd gewe zen, op grond van de wet, die de kantonrechter als machine had uit te voeren. Hierna besprak de heer Klomp het geval Crefeld, daarbij latende uitkomen, dat dit gezin tot de mobili satie gedurende vijf jaar trouw de huur betaalde. Van het begin van de mobilisatie af tot 23 November toe was het voor dit gezin bij een steun van 7.20 per week, waarbij de toelage van het Steuncomité, onmo gelijk eenige huur te betalen, te meer daar de ziekte van het jongste kind extra uitgave eischte. Vanaf 23 November af ontving het gezin 1.05 per dag plus 0.20 per dag voor middelen voor het her stellende kind, benevens de huurbon. De vrouw betaal de dan ook van dien tijd af tot 7 Februari bij de huur bon 0.70 per week, toen werd het oudste kind ziek en werd de huurbetaling onmogelijk. Crefeld werd hierop voor betaling van de volle 27 weken tot 23 November gedagvaard en bovendien voor 7 weken de halve huur bij de huurbon, wat een onmogelijke eisch was, aangezien de man zich nog steeds in mobilisatie bevond, terwijl men rechtmatig voor die 7 weken slechts 1/é van de huur kon eischen. Den vijfden Mei werd echter vonnis van uitzetting gewezen en den 7en Mei stond het huisboeltje en de vrouw en twee kinderen op straat. De burgemeester wist voor de vrouw niets beters te doen, dan haar mede te deelen, dat hij geen huizen verhuurde. Crefeld mag zich dan ook als elke arbeider de vraag stellen of hij nog wat voor het vaderland, dat zich zoo weinig om hem bekommert, kan gevoelen. Scherp stelde spreker in het licht hoe de heer Simons in de Nieuwe Amsterdammer van 3 December de schrielheid bij het steun verleenen aan de noodlijden den hekelde. Onder algemeene instemming der vergadering werd tenslotte, nadat niemand zich na herhaalde aanmaning van den voorzitter voor debat had opgegeven, beslo ten het volgende telegram aan den Minister van Oor log te zenden: Aan den Minister van Oorlog; Excellentie. De vergaderden, gistermiddag ten getale van 400 in de Harmon iezaal bijeen, gehoord1 de bespreking door den heer Klomp over het op straat zetten van het gezin van den landweerman Crefeld te Alkmaar, verklaart zich homogeen met het u Zaterdag door de Vrije Soci- alistenvereeniging gezonden telegram, acht het tot plicht van den staat om althans zóó voor de gezinnen van de landverdedigers te zorgen, dat zij niet steeds leven met een voortdurend tekort aan het noodzakelijke en is bovendien van oordeel, dat de regeering, die dé millioenen voor de mobilisatie zoo grif weet te vinden, ook verplicht is de gelden te verschaffen, waardoor de op straatzetting van arbeidersgezinnen, als slachtoffers van een zeker niet door hen gewilden toestand, wordt voorkomen. Voor de verdering, R. ZOMERDIJK, Voorzitter. Een collecte ter gemoetkoming van de gemaakte kos ten bracht ƒ- 9.39 op. MOND- EN KLAUWZEER. Zooals we Zaterdag meldden, is mond- en klauw zeer uitgebroken in de Beemster, n.l. onder den vee- >1 van den veehouder Brongersma. Van dezen veestapel, o. m. bestaande uit 44 koeien en onge veer 180 schapen, waren sommige dieren zoo ver van het zieke vee verwijderd, dat niet noodig werd geoordeeld deze naar Alkmaar te vervoeren. De „Pomona" bracht hier Zaterdagavond elf uur aan 26 koeien, 3 kalveren, 8 schapen, 1 lam, 5 geiten en 5 varkens, welke 's nachts werden afgemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2