No m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. .13 o Oorlog1, Van tiet westetijl oorlogsterrein. Van liet oostelijk oorlogsterrein. Honderd en zeventiende Jaargang. ilil p* 1 üüém ÜJi I. pst It—. ItraMiiliII i? i ml frt Pduro K P f- NI» w ij, Ptii CP^IIOBi, füriiwi Cl Tèfoonr. 1 WOENSDAG 12 MEI. Afzetting Electrische stroom. Ter zee. DUITSCHLAND. tem ALKMAAR, 12 Md, Over den Yperen-oorlog schrijft majoor Moraht in het Tageblatt. Hij noemt deze worsteling om de Vlaamsche stad een positie-krijg zonder weerga. Wat de moorddadigheid der wapenen, de spanning in de gevechtshandeling tengevolge van de nabijheid der vij andelijke linies (van 30 tot 500 meter) en het aantal der slachtoffers betreft, valt er in de militaire historie niets dergelijks aan te wijzen. Het leger, dat uit zulk een worsteling overwinnend te voorschijn treedt, heeft zich het hoogste bewijs van geschiktheid voor alle tij den en alle oorlogstoestanden verworven. Thans zijn de gevechten zoover gevorderd, dat de Duitschers recht op het volste vertrouwen hebben. Aan het ont ruimen door den tegenstander van het geheele ge vechtsterrein, ten Oosten van Yperen gelegen, kan niet meer getwijfeld worden. Reeds nu liggen de omvatten de fronten nog maar op 3 kilometer van de stad. Het leger van hertog van Albrecht van Wurtemberg ziet zijn taai geduld beloond en reeds valt de invloed van liet wijken der Engelschen waar te nemen, meent de Duitsdie majoor. Toch geven de verdedigers den strijd nog niet op. „Nog houden wij Yperen bezet", verklaart een correspondent der Times, aan het siot van een levendige beschrijving der gevechten, daar door te kennen gevend, dat de stad nog in handen der Engelschen is, maar eveneens, dat zij wel spoedig ver loren kan gaan. Zaterdag werd door de Duitschers een aanval met verdubbelde kracht gedaan, hij werd afge slagen met ernstige verliezen aan Duitsche zijde, doch ten koste van zware offers ook aan onzen kant, zegt de Times-man, Een orkaan van granaten en ontplofbare stoffen deed de vijand op de Engelschen neerkomen. „Elke vierkante meter gronds scheen omgewoeld en vergruisd te worden. De loopgraven werden tot vor- melooze massa's aarde en puin beschoten en lagen be zaaid met de lijken van vele onzer manschappen. Onze soldaten handhaafden zich met verwonderlijke moed en hardnekkigheid, maar in een dergelijken on der vuur gehouden strook konden zich geen troepen ophouden. Een terugtocht was onvermijdelijk, maar nauwelijks minder hopeloos dan het verblijf in de loopgraven, want een hagel van ontploffende granaat kartetsen veegde over lederen duim gronda in onzen rug. Onze verliezen waren zwaar, doch de terugtocht naar de tweede linie werd in goede orde volbracht. Toen was het onze beurt. Het werk van onze artille rie was volmaakt. De vijandelijke infanterie liep in ge sloten en talrijke gelederen storm om ons uit Yperen te verdrijven, doch werd neergemaaid door het mitrail leurs- en granaatkartetsvuur. Op een plaats hadden de vijandelijke troepen 900 meter over ongedekt terrein te trekken en hier smolten geheele bataljons onder ons vuur weg. Op andere plaatsen liepen zij recht op onze loopgraven aan en werden slechts in een verwoed handgemeen met de bajonet teruggedrongen. Tenslotte werd de vijand over de geheele linie afgeslagen en nog houden wij Yperen bezet." Majoor Moraht wijst op de moreele beteekenis van der gang van zaken bij Yperen. Ook van Engelsche zijde is. 2/x-als lezers weten, daarop den nadruk gelegd en iever.ii verklaard, dat arui het behoud van de ziad niet fc veel oSmogen worden gebracht, daar de militaire beteekenis onder de tegenwoordige om standigheden gering la. „De inneming van Yperen zou een pluim op 'a *ij- aada hoed zijn, die een begfe.ijken indruk zou maken op de Duitsche en neutrale publieke opinie", schreef dezer dagen de Daily Chronicle. „Na Yperen hebben we andere doeleinden", verze kert thans majoor Moraht, het weerstandsvermogen van het Engelsche landleger ligt vooral in terrein- moeielijkbeden, welke den aanval in grooten stijl bui tengewoon belemmeren, en hij voegt er aan toe, dat de dappere Engelsche soldaat onder de andere yecht- voorwaarden, die hem. later wachten, niet zoo zal vol houden, als hij bij Yperen heeft gedaan. Drawees*- JJLWD o Jabjoenka- II pas Beikldeu a .«15»» -f; Jj A1ÏD o o o. °- °- 0 oo Weichsel B Krakau OTarnow NJhy j Gorlice □.PrzemysP-x-^ji n Dnjestr Karpathen CojkU- pas pas pa« HOIGiKIlE pas Voor West-Galicië kan evenzeer als voor Yperen het beeld van een zak, die langzamerhand toegebonden wordt, worden gebruikt. Alleen dient in aanmerking te worden genomen, dat de operaties in het Oosten geheele andere afmetingen bezitten, dan in het Wes ten. Het resultaat der krijgsverrichtingen bij Yperen is geweest, dat het front van den tegenstander is te ruggebracht van 25 tot 9 kilometer, terwijl in West- Galicië het Russische front van 250 tot 190 kilometer is ingekrompen. Doch dit is niet het eenige en zelfs niet het belangrijkste resultaat, dat de Duitsch-Oosten- rijksche legeraanvoering heeft bereikt. Doordat het front der Russen door de legermacht van generaal Mackensen 10 K.M ia Oostelijke richting werd ge drongen, sloot het zich niet meer aan bij het front van de Nida ten noorden van den Weichsel. Nu zijn de aanvallende troepen er in geslaagd bij Debika (ten Oosten van Tamof) door de Russische slaglinie te breken. De Russische troepen moesten nu ten Zuiden vaii den Weichsel weer een eind terug. Maar, zoo be toogt het laatste Oostenrijksche communiqué, dit maakt het noodzakelijk, dat thans ook het krachtig versterkte Nida-front ontruimd moet worden. Waar schijnlijk is dit zeer zeker. Doch men begrijpt, dat het Nida-front niet zoo maar 50 K.M. achteruit gelegd kan worden. De invloed van zulk een terugtocht laat zich ook gelden op het verdere front in Russisch-Polen Hier is dus een belangrijke verschuiving te verwach ten. Het verdient de aandacht, dat de aanvallende troe pen hier na de operatie, welke in de historie den naam van den slag bij Gorlice-Tamof zal dragen, verdere vorderingen hebben kunnen maken, ook nadat Russi sche versterkingen waren aangekomen. Wij schreven voorts dezer dagen, dat het te bezien zou staan, of de Russen in midden-Galicië nog wel voor de rivier de San tot staan zouden komen. Het blijkt nu, dat de Russische voorhoede reeds over deze rivier is. Hebben de Russen eerst de Karpathen tot en met de Loepkow-pas moeten ontruimen, thans wordt de linie Loepkow-pasOeszok-pas prijsgegeven. Wat er nog eens met Przemysl gebeuren kan, is duidelijk. Intuschen trachten de Russen het aan hun vleugel in Zuid-Oostelijk Galicië dreigende gevaar (aan den zuidelijken. Dnjestr-oever), te keeren en daardoor te voorkomen, dat heel Galicië ten slotte door de Duit schers en Oostenrijkers zal worden heroverd. Zeker is, dat nu reeds van Galicië een veel kleiner stuk in Russische handen is dan van Russisch-Polen en Koerland door de Duitschers en Oostenrijkers is bezet Maar even zeker is het, dat de verschillende omsin gelingspogingen tof dusverre gefaald hebben de Russen wisten zich telkens door het dreigende gevaar heen te slaan. Al zijn dus de Russen teruggeweken, vernietigd zijn ze nog geenszins. En nietwaar ver nietiging van de vijandelijke legermacht is de eerste voorwaarde voor een beslissende overwinning. Het laatste Fransche communiqué meldt, dat de Belgen ten noorden van Dixmuiden over het IJserka- naal een bruggenhoofd ingericht hebben (dus er in geslaagd zijn een overgang te verkrijgen, waarover verdere troepen naar den anderen kant van het kanaal gebracht kunnen worden) en ook terrein gewonnen hebben ten zuiden van Dixmuiden. De Engelschen (vermoedelijk bij Yperen, doch dit staat er niet bij) hebben volgens dit bericht zich door maskers be schermd tegen bedwelmende gaswolken en de Duit schers, die in massa aanvielen, in de pan gehakt. De Franschen zelf zouden belangrijke successen ten noor den van Atrecht hebben behaald, doch de mededeeling bepaalt zich tot de vermelding van de winst van loop graven en aea kerkhof, hetgeen, neg niet wijst op een grcotsch offensief. De Cunard-maatschappij deelt mede, dat er vcor- loopig geen h&rer booten zal1 uitvaren den 15den blijven de booten, die moesten vertrekken, binnen en ook de dienst van, de „Mauretania", welke 29 dezer zou gaan, vervalt Volgens Reuter heeft president Wilson ontkend, dat hij zich zou hebben uitgelaten gelijk werd geseind hij had nog geen besluit genomen en wachtte de fei ten af. Hetzelfde agentschap heeft ook iets geseind over stappen van den Nederlandschen gezant bij de Ameri- kaansche regeering, dat onwaar is gebleken. Voorts meldt Reuter ook, dat men te Washington een Duitsche nota heeft ontvangen, waarin medege deeld is, dat den Duitschen onderzeeërs is bevolen aan neutrale schepen geen letsel te veroorzaken en Duitschland de schade aan zulke schepen in den oor log toegebracht vergoedt, doch dat neutrale schepen die contrabande vervoeren, zullen behandeld worden volgens de oorlogswetten ter zee. Naar verluidt is de „Lusitania" getorpilleerd door de U 39. In Londen zijn relletjes voorgekomen tegen Duit sche en Oostenrijksche winkeliers en slagers, onge twijfeld tengevolge van het torpilleeren van den Cu- nard-stoomer. Volgens het Duitsche communiqué is er voor de Belgische kust een groot Engelsch slagschip versche nen, dat door het kustgeschut verdreven zou zijn. Ver moedelijk heeft de Britsche marine willen laten zien, dat zij ondanks de vijandelijke onderzeeërs, toch wel schepen naar buiten kan zenden, wanneer zij dit maar wil. Omtrent het ongelooflijke, van Duitsche zijde ver spreide bericht over een nachtelijken zeeslag bij Ber gen tusschen twee Engelsche eskaders, verklaart thans de Britsche admiraliteit, dat er geen woord van waar is. Over Italië nog steeds niets nieuws. Blijkbaar is de heer Giolitti, die tegen den oorlog is, druk bezig om invloed op de beslissing uit te oefenen. Op uitnoodi- ging van den Koning zal hij deelnemen aan de bespre kingen van den Staatsraad. Natuurlijk zit men ook aan Duitsch-Oostenrijksche zijde niet stil. Uit Berlijn wordt ons gemeld, dat een conferentie tusschen Keizer Wilhelm met den Oosten- rijkschen graaf Sturgkh, graaf Tisza en den Oosten- rijkschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Burian, gisteravond te Sillein plaats had. In den voormiddag was graaf Sturgkh in particulier gehoor door Keizer Franz Joseph ontvangen. Des namiddags werd er een gemeenschappelijke ministerraad gehou den. Het lijkt er wel naar, dat Italië zijn onzijdigheid niet zal prijsgeven. Naar uit Londen wordt geseind, wordt te Parijs of ficieel medegedeeld, dat de verbondenen op het schier eiland Gallipoli in een bajonet-gevecht verscheidene loopgraven-linies genomen hebben. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Bij St. George trachtten de Duitschers in een nachtelijken aanval de door de Franschen op 9 Mei veroverde aard werken te hernemen. Zij werden echter afgeslagen. Ten noorden van Atrecht werden de Fransche vorde ringen tot in den avond van 10 dezer voortgezet. De Franschen veroverden eerst het kerkhof, vervolgens het oostelijk deel van 't dorp Carency, een weg van Caren- cy naar Souchez Carency, waar de Franschen nog weer 230 gevangenen maakten, onder wie drie officieren, en waar ze vele mitrailleurs buit maakten, is aan drie kan ten door de Fransche troepen ingesloten en heeft nog slechts zeer twijfelachtige verbinding met de Duitsche liniiën. De door de Duitschers van Lens en Douai in automobielen aangevoerde strijdkrachten, slaagden nergens er in eenig voordeel te behalen. Vier krachtige tegenaanvallen mislukten in het Fransche vuur in den lom van gistemamiddag. De Ehiitschers leden zware verliezen voor Loos, Notre Dame dé Lorette, Souchez, Neuville St. Voest. Op dit laatste punt wonnen de Franschen terrein en maakten ze een honderdtal ge vangenen. Het aantal gevangenen genomen Duitsche officieren overtrof gisteravond reeds het vijftigtal. In den nacht van 10 op 11 Mei leden de Duitschers een nieuw échec. Een tegenaanval ten noorden van Neuville, voorafgegaan door een hevig bombardement, werd volkomen afgeslagen. De Franschen behieldlen het geheele gewonnen terreinr en brachten den aanval lers groote verliezen toe. Op het overige front Loos- Atrecht kwamen geen tegenaanvallen voor. Na dë reeds vermelde beschieting van Duinkerken, gistermorgen met drie granaten, die noch slachtoffers maakten, noch schade aanrichtten, wieipen de Duit schers elf granaten op Bergues. Hier zijn er 12 doo- den en 11 gewonden. De Fransche batterijen opendien dadelijk het vuur en brachten het Duitsche vuur tot zwijgen, dat in den loop van den dag niet hervat werd. Van het overige front is niets te melden. Een Fransch vliegtuig bombardeerde een loods voor luchtschepen te Maubeuge en veroorzaakte daar brand. Een Duitsch vliegtuig wierp zonder resultaat bom men op het station Doullens (Noord-Frankrijk tus schen Atrecht en Abbeville). Een ander Duitsch vlieg tuig is tusschen de Argonaen en de Maas door een Fransche batterij beschoten en moest neerdalen achter de Duitsche linies waar het in brand geraakte. Elders hebben1 de Duitschers een Engelsch, de Engelsche troe pen twee Duiteeha vliegtuigen neergeschoten. Het rapport van den Engelschen opperbevelhebber French zei gisteren: Gistermiddag hebben de Ehiitschers onze loopgra ven in de nabijheid van den Meenenschenweg ten oos ten van Yperen hevig beschoten. Hun infanterie rukte op onder dekking van giftige gassen. De aanval mis lukte echter en ons vuur bracht haar zware verliezen toe. De vijand, die in gesloten colonnes optrok, werd letterlijk weggemaaid. Uit het Duitsche hoofdkwartier werd gisteren ge meld: Gistervoormiddag is voor Westende een Engelsch linieschip door ons vuur verdreven. Ten oosten van Yperen maakten we verdere vorde ringen. Wij maakten vijf mitrailleurs buit. Ten zuidwesten van Rijssel zetten de Franschen de aanvallen op de Lorettehoogte en de plaatsen Ablaing en Carency voort. Alle aanvallen werden afgeslagen. Het aantal door ons hier geinaakte gevangenen steeg tot achthonderd. Tusschen Carency en Neuville hiel den de Franschen de door hen genomen loopgraven nog in hun bezit. De strijd duurt hier voort. Een Engelsch vliegtuig is ten zuidwesten van Rijssel neergeschoten. Ten noordwesten van Berry au Bac namen gisteren in de bosschen ten zuiden van Taville ou Bois onze troepen een uit twee achter elkaar liggende liniën be staande stelling ter breedte van vierhonderd meter. Wij maakten een aantal ongewonde gevangenen en maakten twee mijnwerpers en veel munitie buit. Vijandelijke infanterie-aanvallen ten noorden van Flirey en het Le Prêtre-bosch mislukten onder aan zienlijke verliezen van den vijand. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit het Duitsche hoofdkwartier werd gisteren ge- Wegens den Hemelvaartsdag zal de Courant morgenavond niet verschijnen. De Uitgevers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat op ZON DAG, 16 MEI a.s., des morgens van 4 tot 12 uur, het HOOGSPANNINGSNET der K. E. M. BUITEN STROOM ZAL WORDEN GEZET, wegens verbin ding van het transformatorgebouw te Limmen aan be doeld net. Alkmaar, 12 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd,! G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. 12 Mei. meld: De toestand is op het oostelijk oorlogstooneel onveranderd. Wat het zuidoostelijk oorlogstooneel be treft, hier trachtten gisteren de Russen langs de linie BeszkoBrzosow aan de Stobaica de sector Brze- zanka-Ropczytsj (ten oosten van Debica) Szezoets- jin aan de Weichsel, de vervolging door 't leger van Madcensen tot staan te brengen. Dit plan mislukte volkomen. Tegen den avond was de Russische linie op vele plaatsen; in het bijzonder bij Beszko en tusschen Brzosow en Loetsja doorbroken, nadat 's morgens reeds reeds de wanhopige aanval van vele Russische divisies van Sanok uit in de richting van Beszka ondier zware verliezen voor den vijand was mislukt. De vervolging wordt voortgezet. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: In dë gevechten van de jongste twee dagen doorbraken onze troepen de Russische slaglinie bij Debica. Hierdoor werd dë sterke Russische legermacht, die ten zuiden van den Weichsel streed, genoodzaakt tot een over haasten terugtocht achter de Beneden-Wisloka. Wat dit te befeekenen heeft blijkt uit de hedenocb tend ontvangen berichten omtrent den terugtocht vai den zuidelijken vleugel van den vijand in Russisch-Po len. De vijand ziet in, dat het krachtig versterkte Ni da-front onhoudbaar is geworden en ontruimt het der halve met spoed. Evenals net succes bij Gorlice en Jiaslo oversloeg naar de Karpathen, doet zich de invloed van de over winning van het leger van aartshertog Josef Ferdi nand bij Tamow en Debica gevoelen op den toestand in Russisch-Polen. In Midden-Galicië dringen onze en de Duitsche troe- onder voortdurende zegerijke gevechten de over- lijfselen van de verslagen Russische corpsen in de richting van den San-sector, Dynow en Sanok. Een tegenaanval van ongeveer drie Russische divisies van Sanok uit langs den spoorweg in westelijke richting werd, met zware verliezen aan de zijde van den vijand, afgeslagen, waarna de vervolging werd voortgezet. Het aantal gevangenen en de buit nemen dagelijks toe. De uit het Woudgebergte voorwaarts gedrongen co lonnes sloegen bij Baligrod een sterk vijandelijk leger en trokken met de vooruitgeschoven troepen bij Dwor- nik over dë San. Van het 8ste Russische leger, dat in het algemeen bij Loepkow en Oeszok streed, zijn aanzienlijke afdee- lingen eveneens in de nederlaag betrokken. In Zuidoost-Galicië zijn de Russen in verscheiden sectoren tot den aanval overgegaan. Een aanval van talrijke troepen ten noorden van de Proeth op Tsjemowitsj werd aan de rijksgrens afge slagen daarbij werden 620 man krijgsgevangen ge maakt. Ten noorden van Horodinka slaagden vijandelijke afdeelingen erin voet te vatten aan den zuidelijken oever van dën Dnjester. De strijd 'duurt hier nog voort DE IN DEN GROND GEBOORDE AUSTRALISCHE ONDERZEEëR. De Engelsche admiraliteit bericht, dat een Turksch oorlogsschip, volgens een officieel Turksch communi qué, den Australischen onderzeeër „A 2", die de Zee van Marmora trachtte binnen te komen, in den grond geboord, en de bemanning krijgsgevangen heeft ge maakt. De admiraliteit heeft echter tot dusverre nog geen bevestiging van dit bericht ontvangen. EEN SCHIP GETORPILLEERD? Uit Schiermonnikoog wordt gemeld dat gistermidt- dag om 6 uur de kustwacht den Voorzitter der Red ding Maatschappij te Schiermonnikoog rapporteerde, dat West-Noordwest een schip vermoedelijk was getor pilleerd en in brand staat. Twee geweldige ontplof fingen werden in het dorp gehoord. De reddingboot rukte terstond uit ter assistentie. Bijzonderheden ont breken. HET VERGAAN VAN DE „LUSITANIA". Door de regeering is mededeeling gedaan aan de re geeringen der Vereenigde Staten en der neutrale mo gendheden in Europa, dat,zij het betreurt, dat bij den ondergang der „Lusitania" menschenlevens zijn verlo ren gegaan. De regeering zegt echter, dat de verant woordelijkheid hiervan uitsluitend op de Engelsche regeering valt. KORTE BERICHTEN. Den 5 den Juni zullen te Parijs weer 100 autobus sen in gebruik worden genomen. Dë zesde Zwdtsersche legerdivisie, die begin Sep tember met verlof werd gezonden, is door een nieuwen oproep van den Bondsraad den lOen Mei weder in ac tieven dienst gesteld. De heer Asquith heeft in een redevoering gezegd, dat op een munitiefabriek in het Noorden van Enge land van de 13,000 arbeiders 4000 vrouwen zijn, dit him werk even goed verrichten als de mannen. 1 Iemand, Blythe genaamd heeft de Engelsche re geering aangeboden met 2000 man, die oefening heb ben in het redden van mijnwerkers, die door gassen zijn bedwelmd, naar het front te gaan, om de redding van waMMWWBgawwiKWWi o o

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1