Van het westelijk oorlogsterrein, Van hst oostelijk oorlogsterreln. In de k-oloniën. ENGELAND. NEDERLAND. Telegrammen van heden. kruisers „Barbados" Columbia", „Miura" en „Chir- sit" werden op 1Mei aangevallen door twee Duitsche torpedobooten. Het gevecht duurde ongeveer 15 mi nutentoen staakte de vijand de actie, De richting, waarin de vijandelijke schepen vertrokken waren, wern medegedeeld aan Engelsche torpedojagers, dié hen volgden en vernielden. De „Columbia" was in den grond geboord en 16 of ficieren en manschappen haddien het leven verloren, slechts één matroos werd gered. Verschillende officieren en manschappen gaven in het gevecht bewijzen van grooten moed en zeeman schap." IN DUITSCH ZUID-WEST AFRIKA. Officieel werd uit Kaapstad gemeld, diat generaal Botha de stad Windhoek, de hoofdstad van Duitsch- Zuid-West-Afrika, binnenrukte. Er werd geen weer stand geboden. De Engelsche vlag werd op het raad huis geplant. Er waren ongeveer 3000 Europeanen en 12.000 inboorlingen in de stad aanwezig. ANTI-DUITSCHE RELLETJES. Minister Asquith heeft in het Engelsche Lagerhuis, in antwoord op de vraag of de regeering maatregelen dacht te nemen met het oog op de wrevelige stemming jegens vijandelijke vreemdelingen, gezegd dat gerechte verontwaardiging is gewekt onder alle klassen der be volking door toenemende schending van het oorlogs recht en de eischen der menschelijkheid door den vij and. Een der gevolgen daarvan is ongelukkigerwijze, dat onschuldige, argelooze menschen gevaar loopen te boeten voor de misdaden van anderen. (Men weet dat Anti-Duitsche opstootjes zijn voorgekomen naar aan leiding van het torpilleeren van de Lusitania). De interneeringsmaatregelen, die tot nog toe werden genomen, zijn uit een militair oogpunt voldoende. De Engelsche regeering ziet echter in, dat de gevoelens, juist toen hij een zijstraat uitkwam, door de auto van den notaris aangereden, met het noodlottig gevolg, dat het kind aan de bekomen kneuzingen is overleden. Ofschoon de chauffeur nog zijn best deed door krach tig te remmen en uit te wijken, kon hij het droevig on geluk niet voorkomen. UIT HEERJHUQOWAARD. Door |den district-veearts te Alkmaar is alhier onder het vee van J. Zwaan mond- en klauwzeer ge- constateerd, de aangetaste dieren werden gisteren op de boerderij afgemaakt, terwijl het overige, heden overgebracht aou worden naar het slachthuis te Alkmaar. Nader vernemen we, dat 10 koeien, 60 schapen en 38 lammeren ter afmaking zijn vervoerd naar Alkmaar KORTE OERICHTEN. De „Ned." verneemt dat Zondagavond bij de en tree der Dierentuin-kermis te VOravenhage niet min der dan 40 personen zijn genoteerd, die de Kennis wilden bezoeken en door het liaagsche Steuncomité worden geholpen. Hun toelage is terstond geëindigd. Te Dinxperlo hebben de rijksambtenaren een dame aangehouden, die zóó dik was, dat zij een gor del droeg, waarin, naar bij visitatie bleek, eenige zak ken meel waren geborgen. Daarmee wou ze over de grens. Na het onderzoek was de dame een Duitsche 10 pond lichter. Gistermiddag brandde te Koog a. d. Zaan af de woning van den heer D. G. van Ingen, electricien al daar. De aanwezige goederen op electrisch gebied, zoomede de gansche inboedel, gingen verloren. Twee naburige perceelen werden door het vuur aangetast, doch konden behouden worden. STADNIEUWS. die door de jongste gebeurtenissen zijn gewekt, het noo- dig maken nog andere dan louter militaire overwe gingen te doen gelden. Zij onderzoekt daarom zorg vuldig dë uitvoerbaarheid van een afzondering van vij andelijke vreemdelingen op uitgebreider schaal. KORTE BERICHTEN. De sultan van Turkije heeft Keizer Frans den Oostenrijkschen aartshertog-troonopvolger Karei Frans Jozef en veldmaarschalk aartshertog Frederik de oorlogsmedaille geschonken. De Duitsche keizer heeft aan den chef van den generalen staf von Falkenhayn naar aanleiding van de jongste overwinning op de Russen de orde van den Zwarten Adelaar verleent Een Duitsch vliegtuig heeft van een groote hoog te 5 bommen geworpen op een noordelijke voorstad van Parijs. Vijf personen personen zijn gewond. De ma terieel schade is onbelangrijk. Het vliegtuig nam de vlucht en werd achtervolgd door een luchteskader uit Parijs. Woendagochtend hebben twee Duitsche vliegers boven Compiègne zonder resultaat bommen geworpen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Macna- mara op een vraag geantwoord, dat tijdens den oorlog 201 Engelsche koopvaardijschepen en trawlers in den grond zijn geboord. Het aantal omgekomenen, passa giers meegerekend, bedraagt 1556. Naar de Kölnische Zeitung verneemt, heeft niet alleen de Cunard-lijn, maar ook de White Star Line de vaart op Amerika gestaakt. Het Deensche stoomschip Lilian Drost is in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken, Alle op varenden werden door den Hollandsche logger Noord- Brabant V. L. 93 te IJmuiden binnengebracht. OP EEN MIJN GELOOPEN. Woensdag kwam te IJmuiden binnen de Vlaardinger logger „Noord-Brabant" met 18 opvarenden, onder wie de kapitein van het Deensche ss. „Lilian Drost" thuis behoorende te Kopenhagen. Dit stoomschip was Za terdagavond in de Noordzee op een mijn geloopen en ezonken. De bemanning, die zich in twee booten had- begeven, zwierf en 17 uur rond. Een der booten sloeg door een stortzee vol waterde opvarenden moes- )t bergen. Za ant" en dez putte zeelieden aan boord. ten zich in de andere boot bergen. Zaterdagmiddag zagen zij de „Noord-Brabant" en deze nam de uitge- De Lilian Drost" wa3 met kolen op reis van Blyth naar Kopenhagen. De bemanning is opgenomen in het Koning Willems huis te IJmuiden. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MOND-EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave d.<L 5 Mei j.l. werden ge vallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Limburg 2 gevallen te Hulsberg en 1 geval te Wessem; en 1 geva gemeenten in Zeeland 3 gevallen te Waterlandkerkje te IJzendijke; in Zuid-Holland in elk der Vrijenban, Nieuwerkerk a/d. IJssel en Zoeterwoude geval; in Noord-Holland in elk der gemeenten Ilpen- dam, Oostzaan, Beemster en Haarlemmermeer 1 geval. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Klimmen, Tietjerksteradeel, Meliskerke, Alkemade Numansdorp. UIT OOST-GRAFTDIJK. Het bestuur van het Begrafenisfonds „Oost-Graftdijk en Omstereken" heeft verslag uitgebracht van den toe stand van dit fonds op 1 Januari 1915. Hieruit bleek, dat de ontvangsten in 1914 bedroegen 425,32, n.l. aan contribution 307,38 en aan rente van belegde gelden 117,94. De uitgaven in dat jaar bedroegen 310,15, aldus verdeeld: aan 5 uitkeeringen bij over lijden 250; aan bodeloon 10 en aan administratie kosten 50,15. De rekening sloot alzoo met een winst saldo van 115,17. Op 1 Januari 1915 bedroegen de bezittingen van het fonds 4277,45 K UIT HOORN. De openluchtsamenkomst van vrijzinnig-godsdien- stigen in West-Friesland moest door het slechte weer vervangen worden door een samenkomst in de kerk te Ooster-Blokker. Ze werd bijgewoond door ongeveer 400 personen. Ds. J. Groenewold, uit Wognum, sprark het ope ningswoord. Ds. A. H. Weferis Bettink, uit Oosthuizen, sprak in verband met den Hemelvaartsdag over „Om hoog". daarbij allen opwekkende zich ios te maken van het alledaagsche, van het materialistische, om dat te doen plaats maken voor grooter enthousiasme voor het hooger leven. Ds P. Vlieg, uit Hauwert, sprak over „het Vierde Gebod", daarbij een krachtig en opwekkend woord doende hooren om te komen tot getrouwer kerkbezoek, dan tot heden bij de vrijzinnigen plaats heeft. Ds. H. A. Enklaar, uit Berkhout, sprak naar aanlei ding van het werk „Peur de vivre", van Bordeau over „Levensvrees". Ds. G. A. Kniphuizen, uit Blokker, sprak het slot woord. Zangkoren uit Benningbroek, Hoogcarspel. Berk hout en Hoorn, onder leiding van den heer Stroom- berg, luisterden de bijeenkomst op. UIT OBDAM. Een driejarig jongetje van den heer J. Immink is, v L.KZ.OLK OM i oLöLaG OP DE LuüNEN vAN DE GEMEENTE-WERKLIEDEN. B. en W. stellen den Raad voor aan het bestuur uer alu. Alkmaar van den Nederlanuscnen K. K. Ge- meente-werkiiedenbond „SL Paulus", als beschikking op zijn adres d.d. 11 Maart 1.1., te berichten, dat zijn daarbij gedaan verzoek om toeslag op het loon van de gemeente-werklieden, niet kan worden ingewilligd. OPENLUCHTSAMENKOMST VAN VRIJ ZINNIG-GODSDIEN STKjEN Gisteren werd, op het landgoed van Jhr. Mr. P. v. Foreest te Heiloo, de aangekondigde openluchtsa menkomst van vrijzinnig-godsdienstigen, de 6e in Noord-Holland, gehouden. Ondanks den gestaag neervallenden regen vond de bijeenkomst toch voortgang, ofschoon men er, zooals ds. P. Groot Jzn., van Oudorp, in zijn openings woord zeide, een oogenblik aan had gedacht, de sa menkomst in de Kapelkerk te Alkmaar te laten plaats hebben. Doch daar dan de eigenaardigheid van open lucht-samenkomst zou vervallen, werd hiertoe niet be sloten. Ds. Groot deelde mede, dat, in verband met het slecnte weer, slechts door drie in plaats van vier per sonen gesproken zou worden. Hij wees er op, dat voornamelijk de Katholieken zich kenmerkten door hun trouwe opkomst, waar het betrof kerkelijke fees ten en gaf zijn ingenomenheid te kennen met het feit dat er ondanks het slechte weer nog zooveel menschen waren gekomen, sommigen van zeer ver, om d e z e sa menkomst bij te wonen. Men moet vertrouwen op God, zeide spreker. De tijdsomstandigheden brengen onrust mede en menigeen heeft zich door dit groote wereldgebeuren laten verleiden om van God af' te vallen. Doch anderen werden er juist door gesterkt in hun geloof en steeds meer zochten ze God. Tot de laatsten zullen wel zeker de meesten behooren die hier aanwezig zijn en spreker wilde hun toewenschen dat ze bevredigd heen mochten gaan. De vrije richting heeft zich meer en meer georganiseerd en ofschoon ze door de orthodoxie heftig wordt bestreden, mocht het deze niet gelukken haar te belemmeren en te verdrin gen Spreker wenschte tenslotte allen, wie ze ook zijn en waartoe ze ook zijn gekomen, hetzij uit waarachtige belangstelling, hetzij uit nieuwsgierigheid dan wel om den dag te passeeren, een hartelijk welkom en hoopte, dat ze allen gesterkt in hun geloof weer heen mochten gaan. Door drie sprekers werd daarna het woord gevoerd, nl. door Mej. A. Vogelsang, uit Bussum, met het on derwerp „Rust", ds. W. Hamilton of Silvertonhill, van Hoorn, mét „Het moderne is goed, maar het eeuwige is beter", en ds. A. Jager, van Katwijk, over „Oorlog en Godsdienst". De toespraken werden afgewisseld door muziek, onder leiding van den heer J. M. Otto, en door den zang van een groot gemengd koor uit verschillende vereenigingen samengesteld onder leiding van den lieer Anton Tierie, van Amsterdam. In het slotwoord, gesproken door ds. A. C. de Regt, van Alkmaar, zeide deze, dat men het vorige jaar be loofd had: weer of geen weer, we zullen komen. En we z ij n gekomen, zij het dan ook niet met duizenden, toch bij honderden. Spreker bracht dank aan allen die .er toe hadden meegewerkt om de bijeenkomst te doen slagen en riep in verband met zijn a.s. vertrek allen een vaarwel toe. De samenkomst werd door ruim 800 personen be zocht. HARDDRAVERIJ OP HET SPORTTERREIN De IJsheiligen brachten gisteren kou en water, twee zaken, welke niet bevorderlijk zijn voor het bezoek aan een harddraverij. 7 och heeft het wakkere bestuur der Kennemer Sportclub, de weersgesteldheid in aanmer king genomen, lang geen reden tot klageh. Nog heel wat belangstellenden stonden ondanks wind en regen langs de touwen en de beschutting-biedende tent van het paddock was geheel gevuld. Ook de inschrijvingen c Davidson, (760 M.). 17. Adeline, 8-jarige bruine merrie, eig. B. van den Bergu. Oislerwijk, (780 M.). 18. Auto, 8-jarige bruine hengst, eig. P. van der Wal, Hoofddorp, (790 M.). 19. Keesje S, o. scuimmel-merrie, eig. Hoorn, (740 M.). 20. Conny, ö-jarige zwarte merrie, eig. C. Harmeijer, Beverwijk, (760 M.). 21. Duncan, 5-jarige bruine hengst, eig. P. C. Ap pel, IJsseimonde, (750 M.). 22. Constant, 6-jarige bruine merrie, eig. C. N. de Jong, den Haag, (720 M.). 23. Cent, ö-jarige bruine hengst, eig. P. Gootjes, Oudendijk, (740 M.). 24. Bandage, 7-jarige bruine hengst, eig. J. A. Bak ker, Wieringerwaard, (750 M.). Bij üen eersten rit kwamen de nummers 2, 3 en 4 in deze volgorde aan, van het volgende viertal waren No. 7 en No. 6 de eersten. Werd er over het geheel zuiver gedraafd, in den derden rit was de gang onzuiver, Nelly werd gediskwalificeerd en Charlotte Corday zou eenzelfde lot hebben ondergaan zoo ze tot de eerste twee aankomenden had behoord, hetgeen thans No. 13 en 12 werden. Spannend was de kamp tusschen het volgende drietal, waarvan 16 het eerst de finish pas seerde, met No. 18 bijna op zij, terwijl No. 17 slechts weinig nakwam. Van het volgende viertal waren de winners No. 19 en 21. In den tweeden omloop draafden No. 2, 3, 6 en 7 te gen elkaar, waarvan No. 7 en No. 3 de winners wer den, No. 12, 13, 16 en 18 met No. 18 en 16 als winners en No. 19, 23 en 24 (21 werd uit de baan geleid), met No 19 en 24 als winners. In den rit tusschen No. 3, 7 en 16 kwam No. 16 als eerste en No. 3 als tweede aan, in dien van No. 18, 19 en 24 bleef de volgorde dezelf de, zoodat No. 18 en 19 het eerst binnen kwamen. In het geld waren dus Vitesse (770 M.), Ach, (760 M.), Auto (790 M.), Keesje (740 M.), Ach, de 8-jarige bruine ruin van den heer Kaan, uit Twisk, gereden door den heer J. Witteveen, won de course en daarmee de 250, de heer Schennerhom behaalde met zijn bruinen ruin Vitesse zelf heel mooi de plaats en dus de 100, voor Auto, de bruine hengst van den heer P. van der Wal, van Hoofddorp, bereden door den heer Ensing, was de 50, terwijl de schimmelmer rie Keesje, van den kop aan den staart ktgam, zoodat haar eigenaar-berijder met 25 te vree moest wezen. Daar de baan uiteraard zwaar was, konden er geen groote snelheden worden ontwikkeld, terwijl het uit houdingsvermogen natuurlijk van veel beteekenis was. Om klokslag twee begonnen, was de draverij kwart voor vier geëindigd. Velen keerden huiswaarts, maar de echte paardenliefhebbers bleven om het concours- hippique bij te wonen. Hiervoor waren 13 inschrijvingen ingekomen, niet verschenen waren de Ns. 9, Alida, 6-jarige zwarte mer rie, eig. J. Kraakman, Akersloot, en No. 12, Dora, 6-jarige bruine merrie, eig. P. Kostelijk Tzn., Oud karspel, zoodat deelgenomen werd door: 1. De zwarte bles-merrie, eig. W. Keetman, Winkel. 2. Ada, donker bruine witvoet-merrie, eig. W, Schermerhorn, Zuid-Schermer. 3. Bobby, zwart-voet ruin, eig. Jan Timmer, Heilo. 4. Nomination, 6-jarige bruine merrie (Hackny), eig. De vergadering die slecht bezocht was, werd door de presidente, mevr. P. Antusch—-Euwes, met een woord van welkom aan de aanwezigen geopend, waarna door de secretaresse mevr. C. M. Eits-Ucijenhuijs len werden gelezen. J. Elfferich, stal Bleijenburg, den Haag. 5. Adriaan, zwarte ruin, eig. Jb. Kooij Kz., gen. Scha- Muys, waren talrijk: 26 paarden waren aangegeven, van wel ke No. 1, Adria, (eigen. D. de Leeuw te Amsterdam), No. 5, Aura (eigen. H. Verdegaal, Lisse), No. 9, Baro nes (eigen. H W. Snoek, Abcoude), No. 11 Diplo maat (eigen. P. Kout, Edam) en No. 25 en 26, Cru- quius smaragd en Cor (beide van den heer N. Scher merhorn) niet aan den start verschenen. De volgende paarden namen aan de draverij deel: 2. Clemence, 6-jarige bruine merrie, eig. P. van der Zei, Broekerhaven, (750 M.). 3. Vitesse, bruine ruin, eig. N. Schermerhorn, Alk maar, (770 M.). 4. Cora Wilkes, 6-jarige br. merrie, eig. Gebr. Prast, Amsterdam (720 M 6. Devouce, 5-jarige sos-merrie, eig. A. P. J. v. d. I Kroon, Abcoude, (740 M.) 7. Beëlzebub, 7 jarige bruine ruin, eig. D. Lange- dijk, Zijpe, (720 M.). 8 Ciampi, 6-jarige schimmel-hengst, eig. B. van den Bergh, Oisterwijk, (760 M.). 10. Colorado, 6-jarige bruine hengst, eig. P. van I der Wal, Hoofddorp, (770 M.). 12. Eben Haëzer, 4-jarige ruin-schimmel, eig. J. Stammes, Nieuwe Niedorp, (720 M.). 13. Castro, 6-jarige bruine ruin, eig. A. P. J. van der Kroon, Abcoude, (760 M.). 14. Charlotte Corday, 6-jarige bruine merrie, eig. Gebrs. Prast, Amsterdam, (720 M.). 15. Nelly, eig. D. de Vlieger, Nieuw Vennep, (729 Meter). 16. Ach, 8-jarige bruine ruin, eig. W. Kaan, Twisk, 6. David, 4-jarige bruine bles-ruin, eig. C. Heiloo. 7. Cicero, 4-jarige zwarte ruin (4 witte voeten), eig. E. Olij, Haarlemmermeer. 8. Jet, 4-jarig, eig. J. Goede, Landsmeer. 10. Vera, 13-jarige bruine witvoet-merrie, eig. N. Brantjes, Beverwijk. 11. Bruno, 4-jarige bruine ruin, eig. K. Nottelman, Petten. 13. Meppel, 7-jarige zwarte merrie, eig. Alkmaar- sche Rijtuigmaatschappij, Alkmaar De uitslag van het zeer interessante concours was als volgt: lste prijs 75, benevens verg. zilveren medaille, uitgeloofd door de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer „Alcmaria", Cicero, eig. E. Oly, Haarlemmer meer; 2de prijs: 50, Nomination, eig. J. Elfferich, 's-Gravenhage; 3de prijs: 25, Vera, eig. N. Brantjes, Beverwijk; extra-prijs 10 voor het schoonste ge heel, Jet, eig. J de Goede, Landsmeer. PROVINCIALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOORD-HOLLAND. (Vervolg). Nadat nog eenige punten ter sprake waren gekomen, was het woord aan den adviseur van den Bond, den heer mr. W. H. A. Elink Schuurman, van Hilversum, die een referaat hield over zwakke punten in het be heer van Ziekenfondsen. Spr. wilde de aandacht ves tigen op een tweetal boekwerken. Het eerste daarvan was een officieel boekwerkje, samengesteld door den Directeur van den Raad van den Arbeid, dat een over- zich geeft van de Ziekenfondsen. Het tataal aantal leden er van wordt opgegeven als 400.000, spr. wilde er op wijzen, dat dit cijfer te laag is, er zijn veel secre tarissen, die geen aanvraag om" inlichtingen hebben ontvangen. Het tweede werk, dat spr. bedoelde, is in 1915 uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De conciusie, waartoe het Nut hierin komt, is, dat noodig is eigen beheer van de fondsen door belanghebbenden met deskundige contröle van de overheid. Spreker zei de ziekteverzekering betrekkelijk eenvou dig te achten, door de belanghebbenden best te regelen en uit te voeren. Er zijn daarbij echter eenige klip pen, welke omzeild moeten worden. De kosten van be heer kunnen in de ziekenfondsen nog al een aanzien lijke hoogte bereiken. Onder de fondsen in Noord- Holland zijn er veie, waarvan de kosten te hoog zijn. De fout zit hierin, dat men van de commercieele le vensverzekering-instellingen heeft overgenomen de in ning van de contributie per week. Dat is te duur. Voor het ophalen van 10 cents wordt altijd 2 cents betaald, beter is de contributie per maand te doen ophalen. De contributie is dan nog lager te maken, er valt voordeel te bereiken voor de kas en voor de verzekerden. Dan drong spr. nog aan op kennisname en aantee- kening van den leeftijd en het beroep van de leden. Dan komt men tot het inzicht dat het niet wenschelijk is, om iemand, die op zijn 40e jaar tot het fonds toe treedt, terwijl de grens 45 is. op dezelfde voorwaar den toe te laten alsdemand van 20 Het aantal afgevaardigden, dat vóór de heer Elink Schuurman omstreeks half vijf begon te spreken, -reeds aanmerkelijk was ingekrompen, was bij het einde van diens betoog nog veel kleiner geworden verschei- denen moesten gaan, om den. trein te kunnen halen. De voorzitter betreurde dit en wees er op, dat men voor goede afwerking der punten zal moeten komen tot het houden van twee algemeene vergaderingen. Na de rondvraag, welke niets van bijzonder belang opleverde, werd de vergadering ten vijf ure gesloten. HUISHOUD EN INDUSTRIESCHOOL. Hedenmiddag drie uur had de algemeene ledenver gadering plaats van de Alkmaarsche Huishoud- en In dustrieschool, welke in het Burgerweeshuis is gevestigd doordat in het gebouw der school wederom soldaten zijn gelegerd. Uit net jaarverslag over 1914 stippen we aan, dat van 8 Augustus tot 20 September het gebouw üe riuisüouüscnool -door militairen was bezet, waardoor cie vacanue tier scnooi met een paar weiten weid ver lengd. i engevoige niervan moesten üe leerlingen, üie met iNoveinoer een diploma of getuigscnrnt wuüen be- naien, respectievelijk 3 en 2 wenen langer daarvoor werken. u>oor de dames Feith, Keulen en Niemeijer werden, met het oog op üe mobilisatie, in een der lokalen van üe school, lezingen gehouden over het onderwerp; goed en goedkoop voedsel en over het koken in' hooi last en in kranten. Van deze lezingen werden er 3 door de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen en 2 door de school ver goed. Verder werd door de school gastvrijheid verleend aan de vereeniging „het Roode Kruis" tot het geven van den cursus in verbandleer en eerste hulp bij onge lukken en aan het departement Alkmaar van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen tot het geven van teekenlessen aan werklooze jongelieden. Om aansluiting te krijgen met andere Huishoud scholen heeft men het plan, den cursus voor assistente in de huishouding, te beginnen met 1915, in Septem ber te doen aanvangen. Tot 1913 begon deze in November. Met 1 Januari 1915 is op verzoek van de Noord- Hoilandsche vereeniging tot bestrijding van de tuber culose een aanvang gemaakt met een cursus voor ver pleegster, die opgeleid worden voor huisbezoekster, voor zoover dit betreft de voedingsleer en de kook kunst. De minister van binlandsche zaken deelde mede, dat het rijkssubsidie met ingang van 1915 met 500 zal worden verhoogd en dan 6000 zal bedragen. Het provincial subsidie blijft 1500; dat van dé gemeente Alkmaar 3000 en van de buiten-gemeente te samen 125. In 1914 werd met de twee assistenten-klassen een bezoek gebracht aan de dekenfabriek van de firma J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden en aan de goud- en zilverfabriek te Voorschoten. Verder werd nog een bezoek gebracht aan het ge meente-slachthuis alhier, en door de leerlingen van de costuum- en examenklassen aan een tentoonstelling van Belgische handwerken, te Haarlem gehouden. Van het onderwijzend personeel vertrok mej. G. Wolzak, na 11 jaar met liefde en toewijding in het costuumvak werkzaam- te zijn geweest. In haar plaats werd benoemd mej. G. de Boer. Mej. C. M. van Pelt, die in 1913 voor één jaar tijdelijk aangesteld was voor huishoudkunde, werd opnieuw met ingang van 1 September voor 1 jaar benoemd. In 1914 waren 247 leerlingen ingeschreven, waar van er 32 de school verlieten. De presidente herinnerde er nog eens aan, dat de vereeniging in het belang van het algemeen het school gebouw wederom voor de militairen had afgestaan. Spr. hoopte, dat het offer door de vereeniging ge bracht niet vergeefsch zou zijn. Door mevr. Moltzer-Boeke werd de rekening en verantwoording voorgelezen, welke de cijfers aan wees: ontvangsten 15.082,2034, uitgaven 15207,45, nadeelig saldo 125,2534. Bij de uitloting van een aandeel in de rentelooze lee ning werd het laatste aandeel No. 2, groot 500, ten name van den heer J. W. Keizer, getrokken. Daarna werd de vergadering door de presidente ge sloten. EVANGELISCHE UNIE. Het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden verzoekt ons mede te deelendat a s. Zon dagavond 7 uur in de Kapelkerk, eene godsdienstige bijeenkomst zal worden gehouden, waarin ds. G. West proponent, als spreker, zal optreden. PREDIKBEURTEN. 16 MEI 1915. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Kapel Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. EVANGELISCHE UNIE. Kapel Kerk, Zondagavond 7 uur, Ds. G. Westmijze, proponent, te Leiden. Evangel. Luth. Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem. Ueref. Kerk, 10 uur, Ds. J. C. Wannée, Rem. Pred. te 's-Gravenhage. Geref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. Uil de omgeving. HEILOO. Herv. Gem. Geen dienst wegens vaca- ure Akersloot. Evangelisatie-lokaal, 10 uur, Eerw. Heer L. Byvanch van Amsterdam. BERGEN. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Van den Kie- boom. KOEDIJK. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Vethake, OUDORP. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Groot. AKERSLOOT. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Eilerts de Haan. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 14 Mei. Het avondcommuniqué meldf- de gisterenDe Belgen sloegen gisteravond aan den rechter-Yseroever nieuwe aanvallen af. De Duitschers trokken terug, verscheiden honderden dooden achterlatend. De Franschen behaalden opnieuw belangrijke successen ten noorden van At- recht Te Carancy veroverden zij twee stukken veldgeschut, drie zware mortieren en een dozijn loopgraafmortieren, benevens tal van machinege weren, 3000 geweren en zeer veel munitie. In het aangrenzende bosch werden de lijken van drie Duitsche compagnieën gevonden, welke door het artillerievuur waren vernietigd. Wij veroverden het dorp Ablain, waarbij wij verschillende honder den krijgsgevangenen maakten. Van het dorp Neuville namen wij stormenderhand eenige hui zengroepen, waarbij wij zeventien kanonnen en eenige zware mortieren veroverden. In Argonne werden twee Duitsche aanvallen op Bagatelle af geslagen. Het Bois le Prêtre is thans geheel in onze handen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROGRAD, 14 Mei. (Officieel). In den nacht van 11 Mei nam de vijand met aanzienlijke troepenmachten het offensief bij Schawli en tracht te dit kruispunt van wegen te heroveren. Dien nacht sloegen wij vijf aanvallen af en in den vroe gen morgen verdreven wij een Duitsche colonne en namen eenige honderden krijgsgevangenen en ver overden vijf kanonnen. De strijd duurt daar nog voort.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2