1 HAG BLAD VOOR ALKM AAR EN OMSTREKEN, ¥i ligt westelijk ooriagsterreiti. Van let oostelijk oorlogsterreln. No 112 Honderd m. zeventiende Jaargang. 1915 Qdb ZATERDAG O O DC* 1 O 15 MEI 3eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en i cc.jagen, uitgegeven.. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar I 0,80' franco door het geheeie Rijk f 1.— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3; Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 15 Mei. Het begint er nu voor de Russen in Galicië allerbe- denkelijkst, in Polen reeds bedenkelijk uit te zien. De gelukte doorbraak der Oostenrijkers, doet zich steeds sterker en ook op steeds grooter deelen vaa het Rus sische front gevoelen. Nu staan de Oostenrijkers al weer diep ia Galiciê, zoo diep, dat de voorhoeden Przemysl reeds hebben bereikt. De snelheid waarmede de Russen worden opgejaagd en nagezet, uit het Wes ten en uit het Zuiden, laat hun blijkbaar geen tijd om tot staan te komen en wij betwijfelen of ze wel aan de San-linie een meer geconcentreerde groepeering tot stand hebben kunnen brengen, Spoediger dan riog en kele dagen geleden verwacht kon worden, zullen de Russen nu Przemysl prijs moeten geven. Men weet, dat deze stad reeds in het laatst van September door de Russen werd ingesloten, maar zij hield een maand lang ongeschokt stand, de Russen werden In Galicië, toen Duitsctiiand Oostenrijk ie hulp kwam, tot den te rugtocht gedwongen en het beieg moest worden op gebroken (11 October). Maar de Russen kwamen op nieuw opdringen, de Oostenrijkers moesten wijken voor den druk, weer werd, terwijl de Russen de Kar- pathen introkken, het belqg om de stad geslagen (11 November) en den 22sten Maart moest zij zich wegens gebrek aan levensmiddelen overgeven, waarbij den Russen 120.1)00 Oostenrijksche strijdeis in handen vie len, dus iets minder, dan de Duitschers en Oostenrij kers thans in deze streek gevangen genomen hebben. Het is trouwens opvallend, dat de buit zoo gering blijit, de Russen zijn voortreffelijk in het terugtrekken, maar toch schijnt er bij de cavalerie der Oostenrijkers en Duitschers iets te haperen is het ook niet eigen aardig, dat de Oostenrijksche opperbevelhebber in zijn legerorder dezer dagen alleen dank bracht aan de artillerie en infanterie? Waarschijnlijk is het niet., dat de Russen Przemysl in voldoenden staat van tegenweer hebben kannen brengen en dus een beleg zullen aanvaarden. Maar ook elders doen de gevolgen der doorbraak zich ernstig gevoelen. Niet alleen hebben de Russen ook 't Nida-front moeten prijsgeven, maar nu aan de Pilitza doet zich de invloed van den terugtocht der Russen ip Polen gelden. Kan ook die linie niet worden behouden, dan dreigt den Russischen legers hier een nieuw gevaar. Men herinnert zich, dat de Duitschers reeds, eerder op dit punt trachtten door te breken, het geen (in het laatst van October en het begin van No vember) mislukte. Maar ook al zou er ditmaal geen sprake zijn van een doorbraak-poging, dan zal de te rugtrekkende beweging vanzelf hooger moeten op kruipen, m. a. w. zal ter wille van den samenhang der linie, ook noordelijker nog (men. dmke aan War- scïuuii; de terugtocht moeten worden aanvaard. .-.vmh&og der gebeurtenissen blijkt niet slechts Qf d revedifeiüue, maar ook op het ooriogsiooneel. Li bestaat een eigenaardige wisselwerking tusschea de krijgsverrichtingen ia het Westen ec dm in het Oosten van bet Oostelijk c< isiooneel. De toestand doet «enigszins denken aan tot wip, die voortdurend op en neer gaat Of wil men een ander beeld: wan neer de Russen de voordeur (West-Gaiicië) worden uitgejaagd, dan komen ze dadelijk de achterdeur (de Boekowina) weer binnen. Ook nu is het niet anders. In West-Galicië geslagen maar niet verslagen steiien ze zich in de Boekowina schadeloos, wellicht hebben ze weer de hoofdstad Czemowitz veroverd, wanneer Przemysl hun ontnomen is. Deze gapg van zaken vindt zijn oorsprong in de omstandigheid, dat beide partijen elkaar vrij wel in evenwicht houden, wijl tegenover de overmacht aan den eenen, de superieure leiding aan den anderen kant staat, en dat vernietigende slagen uitblijven. Ver moedelijk zullen zulke slagen slechts door uitputting kunnen worden voorbereid het gaat met een leger macht als met stokvisch: door slagen wordt ze murw De legers, die beter de uitputting kunnen weerstaan, komen niet zoo spoedig aan liet wijkpunt toe, het punt, waarop moedeloosheid in de gelederen is getreden en de troepen zich in massa overgeven, hoewel hun aan tal groot genoeg zou zijn om met vrucht tegenweer te bieden. Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat de Times voor het Westen waar alles op geringer .chaal maar op dezelfde wijze geschiedt nog eens weer de leuze „meer ontpioffingsmiddelen, meer zwa re houwitsers, meer mannen" klinken laat. Men weet, dat de Times zeer critisch gestemd is de crïtieken van dit blad, zegt de Daily Chronicle he den, zijn belangwekkender voor den vijand, dan nuttig voor de bondgenooten. De Times nu wijst op verschil lende omstandigheden, welke het offensief der verbon denen ten noorden van Atrecht, dat Rijssel en Door nik in gevaar zou kunnen brengen en zou kunnen lei den tot een terugtocht der Duitschers, ook in het zui delijk deel der linie, belemmeren. De Duitschers, zegt het blad, houden bijna al de hoogten bezet en bijna overal kijken ze neer op onze stellingen. De twee le gers van den kroonprins van Beieren en den hertog van Wurtemburg staan nog in volle sterkte tegenover ons. Er zijn niet veel punten, waar een aanval beproefd kan worden en op die punten heeft de vijand de verde digingswerken opgehoopt: honderden machine-gewe ren zijn er handig verborgen, iedere loopgraaf-linie is er met prikkeldraad versperd. De loopgraven zijn met goede troepen bezet, die door een geweldige artillerie gesteund worden. Deze Duitsche linies kunnen niet gemakkelijk genomen worden. In de tweede piaats lijden wij nog van den eersten gas-aanval bij Yperen. Die aanval joeg onze bondge nooten aan onze linkerzijde terug en ontblootte onze stelling. De bevestiging van onze nieuwe positie ten oosten van Yperen kostte tijd en veel menschenlevens. Wij hadden niet slechts slachtoffers door de Duitsche giftige gassen te betreuren, maar wij leden zware ver liezen door den overval. Deze dingen zijn van invloed geweest op ons optreden tot steun van onze bondge^ nooten aan onze linkerzijde terug en ontblootte onze veel dapperheid en voiharding is voortgezet. De resuitateu van onze aanvallen op j.l Zondag in de dictricten rromelles en Richebourg waren teleur stellend. Wij ervoeren dat de vijand veel sterker ver schanst was dan wij vermoed hadden. Wij beschikten niet over voldoende granaten van hooge brisante wer king dan om de verschansingen van den vijand met den grond gelijk te maken, zooals dat de gewoonte is van de Franschen. En toen onze infanterie een moedi ge stormaanval uitvoerde tegen de loopgraven, het geen op beide plaatsen het geval wa3, vonden wij dat het garnizoen nog onversaagd was, dat vele hinder nissen nog intact waren gebleven en dat aan alle kan ten de machinegeweren klaar stonden om een moor denden kogelregen op ons uit te gieten. Wij konden ons niet handhaven in de genomen loopgraven en er werden geen reservetroepen gestuurd, omdat er voor een welgeslaagden aanval geen kans bestond. Het ontbreken van een voldoenden voorraad grana ten van groote brisante werking was een noodlottige hinderpaal voor ons succes. Indien wij ook al niet alles hebben bereikt, waarop wij gehoopt hadden, zoo hebben wij toch op ons front een vijandelijke macht vastgelegd, even sterk als de onze, en daardoor hebben wij het Fransche offensief aan onzen rechtervleugel zeer gesteund, Door het verschieter, van 276 granaten van groote ontploffende kracht per kanon in één dag werden alle Duitsche verdedigingswerken behalve de dorpen met den gron,d gelijk gemaakt, en ofschoon wij moeten ver wachten dat de Duitschers van andere punten van de lange Westelijke verdedigingslijn reserves zullen laten aanrukken, hebben wij goeden moed, dat het leger korps uit Freiburg en andere Duitsche troepen vernie tigd zuilen worden, ec dat de dappere fransche gene raals, die dezen krachtigen en moedigen aanval leiden, groot succes zullen behalen. De aanvalswaarde van den Duitschen soldaat is verminderd, noch wij moeten beter uitgerust zijn, wil len wij in den loopgravenoorlog door de harde bui- tenkorst van zijn verdedigingslijn breken. Zijn wij daar eenmaal doorheen, dan zullen wij geloof ik de Duitsche legers kunnen verstrooien. Maar om er doorheen te breken is het noodig de beschikking te hebben over meer ontpioffingsmiddelen, meer zware houwitsers en meer mannen. Op den 13den Mei hebben het Duitsche 14de, 7de en het 1ste Beicrsche met nog enkele andere divisies die tegenover de Franschen stonden, tenminste 20.000 man verloren; en de Britten brachten den Duitschers de laatste paar dagen 10 000 man verliezen toe." Aldus de Times Het schijnt, dat het offensief der verbondenen ten noorden van Atrecht (om Lens) even weinig meer op schiet als dat der Duitschers om Yperen. Het laatste Fransche communiqué meldt tenminste, dat men last heeft van de grondgesteldheid het voorlaatste ge waagde van een onophoudelijken regen en spreekt slechts van veroverde loopgraven en verschillende hui zen als vorderingen van het offensief. Over het Le Prêtre-bosch, ten westen van Pont-a- Mouson, in de streek dus tusschen Maas en Moezel, staan de berichten vlak tegenover elkaar: De Fran schen beweren, dat zij meester zijn van 't heele bosch, de Duitschers, dat een Fransche aanval hier mislukte. Aan de Dardanellen duurt het getob voort. Lange berichten brengen weinig belangrijks. De Duitsche marinestaf beweert, dat de tweede ont ploffing aan boord der „Lusitania" veroorzaakt is dpor de hoeveelheid munitie, welke zich in het schip bevond. Amerika laat weten, dat de overhandiging der nota aan Duitschland een week verdaagd is Uit Italië wordt gemeld, dat het ministerie-Salandra zal aftreden. De Koning ontving o. a. den vroegeren socialisten-leider'Enrico Ferri, die enkele jaren gele den wegens zijn onstuimigheid als (Kamerlid geschorst werd, de zittingen echter achter een glasdeur volgde en op' een gegeven oogenblik door de discussies zoo opgewonden werd, dat hij zich door het glas heen sloeg! De Stampa (het blad van Giolitti) beweert, dat drie vierden van alle afgevaardigden voor Giolitti is. Het heet, dat den Kamer-voorzitter Marcora de kabinets formatie is aangeboden. De heer Wolff waarschuwt in het Tageblatt, dat zich, ook nadat de regeeringsverwis- seling in het reine is, op eiken dag en elk uur nieuwe gebeuitenissen van allerlei aard kunnen voordoen, dat achter eiken hoek van een weg iets onvoorziens kan opdagen en dat voorzichtigheid in 'het beoordeelen een gebod is. En zoo is het, want tenslotte wordt Italië's houding uitsluitend bepaald door het voordeel, dat er mee te behalen valt. Onmogelijk, schoon wel onwaarschijnlijk, is dus het bericht uit Londen, dat Italië het drievoudig verbond heeft opgezegd, niet DE STRIJD IN BELGIê EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: Sedert 13 dezer regent het zonder ophouden. In den nacht van 13 op 14 Mei vermeesterden de Franschen, ondanks de moeilijke terreingesteldheid, verschillende Duitsche loopgraven ten zuidwesten van Souchez. Zij handhaafden zich op het overige front van Loos-At- recht op het den vorigen dag gewonnen terrein. De vermeestering van Carency bracht veel materieel in het bezit der Franschen, dat echter nog niet volkomen kan worden opgegeven. Reeds telde men 2 kanonnen van 77 m.M., een houwitser, 2 mortieren, een dozijn mijn- werpers, 3000 geweren, groote voorraden projectielen en patronen. In het Bois Cole 125 vonden de Franschen de lijken van drie- Duitsche compagnieën, die door de Fransche artillerie waren vernietigd. In den middag van 13 dezer beschoten de Duitschera Carency zonder resultaat. De Franschen bleven mees ter van Carency en maakten vorderingen in noordelijke richting, waar ze zich meester maakten van Ablain St. Nazaire, dat ze bijna geheel in bezit hebben, op enkele huizen na aan den oostelijken rand, waar de strijd nog voortduurt. De Franschen maakten vele honderden gevangenen. Bij het terugtrekken zetten de Duitschers de helft van het dorp in vlam. Te Neuviile St. Vaast vermeesterden de Fransdien nog eenige huizengroepen in het noordelijk deel van het dorp. In hét Aisnedal vernielden de Franschen vier Duitsche blokhuizen en verschillende loopgraven. Bij Bagatelle in de Argonne werden twee Duitsche aan vallen, van welke een nachtelijke aanval, afgeslagen. De aanval op dsn dag was zeer heftig. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenKrach tige Engelsche aanvallen tegen ons voor Yperen op nieuw gewonnen front mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Aan den straatweg Meenen—Yperen wonnen wij verder terrein in de richting van Hooge. In de streek ten zuidwesten van Rijssel deed de vij and na krachtige voorbereiding door de artillerie slechts op enkele plaatsen aanvallen. Alle aanvallen werden afgeslagen. Aan de Lorette-hoogte en ten noorden van Atrecht verliep de dag betrekkelijk rustig. Verdere aanvallen van aen vijand kwamen niet voor. Onze verliezen bij de verovering van Carency door den vijand bedragen 600 a 700 man. Een nieuwe poging van den vijand om ons ten noord westen van Berry-au-bac het herwonnen stuk loopgraaf weder te ontrukken, mislukte wederom. Tusschen Maas en Moezel mislukte een vijandelijk offensief in het Bois-le-Prêtre voor onze stellingen en ons vuur. De bemanning van een bij Hagenau tot landen ge dwongen Fransdie tweedekker is gevangen genomen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De gevechten bij Schawli zijn ook gisteren nog niet tot een einde gebracht. Ten noorden van de Njemen aan de beneden Doebica maakten we bij een nachtelijk offensief 80 gevangen. Ten westen van Prasnysz bereikten deelen van het eerste Turkestansche legercorps na vier maal herhaal de mislukte bestormingen onze voorste loopgraaf. Des avonds was de vijand echter overal weder verdreven. Hij leed zware verliezen. In onze handen bleven 120 gevangenen. Op het zuid-oostelijk oorlogtooneel staat de voorhoe de van het leger van von Mackensen voor Przemysl en dien linkeroever van den Beneden-San. De verbonden troepen zetten de vervolging voort in de richting van DolinaDobromil ter eener zijde, over Polanice (aan de Weichsel) en Kielce ter andere zijde. Ook in Polen aan dfe Pilica bij Inowlodz hebben de Russen hun stel lingen niet kunnen behouden en bevinden ze zich in snellen aftocht in oostelijke richting. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisterenDe terugtocht van den vijand in Russisch Polen duurt voort en begint ook in het Pilitzafront. Van ten oosten van Pefrikow tot den boven-Weichsel vervolgen de ver bonden legergroepen-Woyrsj en -Dankl den terugtrek- kenden vijand. Hun troepen hebben zich genesteld in het bergland ten noordoosten van Kielce. Voor het leger van den aartshertog Josef Ferdinand trekken de Russen terug in Midden-Galicië over de San; zij wijken uit de omgeving van Dobromil-Stary- Sambor voor de voorhoeden der legers Boroevitsj en Böhm Ermalli in noordoostelijke richting. Onze troepen hebben de hoogte zuidwestelijk van Dobromil en Stary Sambor onder achterhoedege vechten bereikt. Aan de algemeene voorwaartsche beweging hebben zich thans ook de verbonden troepen van hetfeger-Lin- singen, die over Toerka en Shale oprukken, aangeslo ten. De strijd in zuidoost Galicië duurt voort. Sterke Russische strijdkrachten zijn doorgedrongen tot voor bij Obertyn, noordelijk van Sniaiyn en Mahala. De Russische generale staf meldde gisteren: BIJ Schawli neemt de strijd een voor ons gunstig verloop. Wij maakten in den loop van den dag ruim duizend krijgsgevangenen en veroverden negen mitrailleurs. In West-Galicië namen de gevechten in hevigheid al. Onze troepen verzamelden zich den lOen geleidelijk aan de Sanrivier teneinde een meer geconcentreerde op stelling in te nemen. Den 11 en ontruimde het Oostenrijksche leger zijn krachtig versterkte stelling van Bystritza tot de Roe- meensche grens over een lengte van 140 werst en trok den 12en ijlings terug over de Proeth. De vijandelijke cavalerie, die zich opofferde om de algemeene terug tocht door charges te dekken, werd door ons vuur uit eengejaagd. Onze cavaleriedivisies braken op verschillende plaat sen door het het vijandelijk front en slaagden wanorde te brengen onder de marcheerende kolonnes. De krachtige vervolging wordt voortgezet onder voor ons zeer gunstige omstandigheden. Het aantal krijgsgevangenen neemt steeds toe. DE ACTIE DER DUITSCHE ONDERZEEëRS. Uit een officieele statistiek betreffende de Duitsche onderzeeblokkade over de week, eindigende 12 Mei, blijkt, dat 1427 transatlantische stoombooten de Engel sche havens verlieten en binnenvielen, terwijl slechts ?;es schepen in den grond geboord werden, waaronder de „Lusitania." Het verlies van dit schip maakte, dat de week wat betreft de vernielde tonneninhoud en het aantal gedoode niet-combattanten voor de Duitschers zeer succesvol was. Sinds het begin van de blokkade is echter de scheepvaart nog niet geneigd deze ernstig op te vatten. Dii komt treffend uit hij de bevrachtin- g«n. Zoo wercten bijvoorbeeld 20 April eenige twin tigtallen stoomschepen gehuurd om de Indische regee ring tarwe uit Engeland te brengen. Voor de ton werd 30 gegeven, hoewel men van te voren in twijfel had verkeerd of wel een voldoend aantal stoomschepen te gen dien prijs te krijgen zou zijn. Niettemin is de prijs sindsdien niet opgekropen. KORTE BERICHTEN. Uit Athene wordt gemeld, dat koning Constantijn van Griekenland aan pleuris lijdende is. Zijn tempe ratuur bedroeg 38.2 gr. De vail van Damascus heeft een feestmaal gege ven tot eere van het aldaar aangekomen landingsleger van de ,JE.mden." De Duitsche Keizer heeft aan den Oostenrijkschen aartshertog Friedrich en aan den Oostenrijkschen Oe neraal von Hötzendorff de orde Pour le Mérite ver leend. Door den Pruisisch«a minister Deibrück is mede gedeeld dat de voorraad meel, zelfs onder bizonder om standigheden meer dan voldoende is. Ook de aardap- pelvoorraad in Duitschland is groot. De YaquiIndianen in de Amerikaansche kolo nie Esperansa plegen moord en plundering. Het is waarschijnlijk, dat nu vier Amerikaansche oorlogssche pen naar Guaymas zullen vertrekken om vandaar een expeditiecorps over het land te laten oprukken. VERBODEN UITVOER OP VISSCHERSVAARTUIGEN. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij verboden wordt in tijd van oorlog of oorlogsgevaar in vis- schersvaartuigen goederen, waarvan de uitvoer verbo den is, in te laden of te vervoeren, voor zoover die goederen niet noodig zijn voor uitsluitend 'gebruik aan boord. Door of namens den minister van Marine kan, wan neer bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, geheel of gedeeltelijk dispensatie worden ver-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1